schema - en to nl translation catalogue (295 entries)

en: %d calorie | %d calories
nl[0]: %d calorie
nl[1]: %d calorieën

en: %d gram of fat | %d grams of fat
nl[0]: %d gram vet
nl[1]: %d grammen vet

en: %d gram of sugar | %d grams of sugar
nl[0]: %d gram suiker
nl[1]: %d grammen suiker

en: %d milligram of sodium | %d milligrams of sodium
nl[0]: %d milligram natrium
nl[1]: %d milligrammen natrium

en: Actor
nl: Acteur

en: Add Another Actor
nl: Voeg Nog een Acteur Toe

en: Add Another Ingredient
nl: Voeg Nog Een Ingredient Toe

en: Add Schema
nl: Voeg Schema Toe

en: Aggregate Rating
nl: Totale Waardering

en: Aland Islands
nl: Aland-eilanden

en: Albania
nl: Albanië

en: Algeria
nl: Algerije

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: Antarctica
nl: Antartica

en: Antigua And Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Apply itemprop &amp; itemtype to main body tag
nl: Breng itemprop &amp; itemtype aan in de body tag

en: Apply itemscope &amp; itemtype to content wrapper
nl: Breng itemscope &amp; itemtype aan aan de content wrapper

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Author
nl: Auteur

en: Available in:
nl: Beschikbaar als:

en: Avg Rating
nl: Gem. Waardering

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidzjan

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Belgium
nl: België

en: Birthday
nl: Verjaardag

en: Bolivia, Plurinational State Of
nl: Bolivia, Plurinationale Staat Ban

en: Bonaire, Sint Eustatius And Saba
nl: Bonaire, Sint Eustatius en Saba

en: Bosnia And Herzegovina
nl: Bosnië En Herzegovina

en: Bouvet Island
nl: Bouvet Eiland

en: Brand
nl: Merk

en: Brazil
nl: Brazilië

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits Indische Oceaan Territorium

en: British Virgin Islands
nl: Britse Maagdeneilanden

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: Burundi
nl: Boeroendi

en: Business
nl: Bedrijf

en: By
nl: Door

en: By default, the %s plugin by %s includes unique CSS IDs and classes. You can reference the CSS to control the style of the HTML that the Schema Creator plugin outputs.
nl: Standaard bevat de %s plugin door %s unieke CSS IDs en classes. Deze kun je gebruiken om de stijl waarin de HTML die door Schema Creator plugin wordt gegenereerd te wijzigen.

en: CSS output
nl: CSS uitvoer

en: Calories
nl: Calorieën

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Cancel
nl: Annuleer

en: Cayman Islands
nl: Kaaimaneilanden

en: Central African Republic
nl: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl: Tsjaad

en: Check to add the <code>http://schema.org/Blog</code> schema itemtype to the BODY element on your pages and posts. Your theme must have the <code>body_class</code> template tag for this to work.
nl: Vink aan om het <code>http://schema.org/Blog</code> schema itemtype aan het BODY element van jouw pagina's en posts toe te voegen. Jouw thema moet de <code>body_class</code> sjabloontag gebruiken om dit te laten werken.

en: Check to add the <code>http://schema.org/BlogPosting</code> schema itemtype to the content wrapper on your pages and posts.
nl: Vink aan om het <code>http://schema.org/BlogPosting</code> schema itemtype aan de content wrapper  van je pagina's en berichten toe te voegen.

en: Check to remove Schema Creator CSS from the microdata HTML output.
nl: Vink aan om Schema Creator CSS te verwijderen van de microdata HTML uitvoer.

en: Childrens
nl: Kinderen

en: Chile
nl: Chili

en: Christmas Island
nl: Kersteiland

en: City
nl: Stad

en: Cocos (Keeling) Islands
nl: Kokos (Keeling) Eilanden

en: Comedy
nl: Komedie

en: Comoros
nl: Comoren

en: Congo, The Democratic Republic Of The
nl: Congo, De Democratische Republiek van

en: Cook Islands
nl: Cook Eilanden

en: Cook Time
nl: Kooktijd

en: Cook Time:
nl: Kooktijd:

en: Corporation
nl: Corporatie

en: Cote D'Ivoire
nl: Ivoorkust

en: Country
nl: Land

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Czech Republic
nl: Tsjechië

en: Damaged
nl: Beschadigd

en: Dance
nl: Dans

en: Date Published:
nl: Datum van Uitgave:

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Description
nl: Omschrijving

en: Directed by:
nl: Geregisseerd door:

en: Director
nl: Regiseur

en: Disable body itemscopes on this post.
nl: Schakel body itemscopes uit voor dit bericht.

en: Disable content itemscopes on this post.
nl: Schakel content itemscopes uit voor dit bericht.

en: Display
nl: Weergave

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: Duration
nl: Duur

en: Edition
nl: Editie

en: Edition:
nl: Editie:

en: Education
nl: Educatie

en: Egypt
nl: Egypte

en: Email Address
nl: Email Adres

en: End Date
nl: Einddatum

en: Equatorial Guinea
nl: Equatoriaal-Guinea

en: Estonia
nl: Estland

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Event
nl: Evenement

en: Event Type
nl: Evenement Type

en: Exclude default CSS for schema output
nl: Schakel de standaard CSS voor schema uitvoer uit

en: Falkland Islands (Malvinas)
nl: Falklandeilanden (Malvinas)

en: Faroe Islands
nl: Faeröer

en: Fat
nl: Vet

en: Food
nl: Voedsel

en: Formats
nl: Formaten

en: France
nl: Frankrijk

en: French Guiana
nl: Frans-Guyana

en: French Polynesia
nl: Frans-Polynesië

en: French Southern Territories
nl: Franse Zuidelijke Gebieden

en: General
nl: Algemeen

en: Georgia
nl: Georgië

en: Germany
nl: Duitsland

en: Google also offers a %s to review and test the schemas in your pages and posts.
nl: Google biedt ook een %s aan om schema's in je pagina's en berichten te herzien en te testen.

en: Government
nl: Overheid

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greenland
nl: Groenland

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: Haiti
nl: Haïti

en: Heard Island And Mcdonald Islands
nl: Heard Eiland en McDonald Eilanden

en: Hours
nl: Uren

en: Hungary
nl: Hongarije

en: Iceland
nl: IJsland

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Information
nl: Informatie

en: Ingredients:
nl: Ingrediënten:

en: Insert
nl: Invoegen

en: Insert schema.org microdata into posts and pages
nl: Voeg schema.org microdata to aan berichten en pagina's

en: Instructions
nl: Instructies

en: Instructions:
nl: Instructies:

en: Iraq
nl: Irak

en: Ireland
nl: Ierland

en: Isle Of Man
nl: Eiland van Man

en: Israel
nl: Israël

en: Italy
nl: Italië

en: Item Name
nl: Item Naam

en: Item Review
nl: Item Recensie

en: Job Title
nl: Functie

en: Jordan
nl: Jordanië

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Kenya
nl: Kenia

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: Latvia
nl: Letland

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Libya
nl: Libië

en: Literary
nl: Literair

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Local Business
nl: Lokaal Bedrijf

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Macedonia
nl: Macedonië

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Maldives
nl: Maldiven

en: Manufacturer
nl: Fabrikant

en: Marshall Islands
nl: Marshalleilanden

en: Mauritania
nl: Mauritanië

en: Micronesia
nl: Micronesië

en: Minutes
nl: Minuten

en: Moldova
nl: Moldavië

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Morocco
nl: Marokko

en: Movie
nl: Film

en: Music
nl: Muziek

en: Name
nl: Naam

en: Namibia
nl: Namibië

en: Netherlands
nl: Nederland

en: New
nl: Nieuw

en: New Caledonia
nl: Nieuw-Caledonië

en: New Zealand
nl: Nieuw Zeeland

en: Norfolk Island
nl: Norfolkeiland

en: North Korea
nl: Noord-Korea

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Marianen

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Nutrition Information:
nl: Voeding informatie:

en: Organization
nl: Organisatie

en: Organziation Type
nl: Organisatie Type

en: P.O. Box
nl: Postbus

en: P.O. Box:
nl: Postbus:

en: Palestine
nl: Palestina

en: Papua New Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

en: Performing Group
nl: Uitvoerende Groep

en: Person
nl: Persoon

en: Philippines
nl: Filippijnen

en: Phone:
nl: Telefoon:

en: Plugin Version
nl: Plugin Versie

en: Poland
nl: Polen

en: Postal Code
nl: Postcode

en: Prep Time
nl: Voorbereidingstijd

en: Prep Time:
nl: Voorbereidingstijd:

en: Price
nl: Prijs

en: Produced by:
nl: Geproduceerd door:

en: Producer
nl: Producent

en: Published Date
nl: Publicatie Datum

en: Published by:
nl: Uitgegeven door:

en: Publisher
nl: Uitgever

en: Qatar
nl: Katar

en: Rating
nl: Waardering

en: Recipe
nl: Recept

en: Recipe Image
nl: Recept Afbeelding

en: Refurbished
nl: Gerenoveerd

en: Reunion
nl: Reünie

en: Review
nl: Recensie

en: Review Date
nl: Recensie Datum

en: Rich Snippet Testing tool
nl: Tool voor gestructureerde gegevenstests

en: Romania
nl: Roemenië

en: Russian Federation
nl: Russische Federatie

en: Sale
nl: Verkoop

en: Sao Tome And Principe
nl: Sao Tome en Principe

en: Saudi Arabia
nl: Saoedi-Arabië

en: Save Changes
nl: Wijzigingen Opslaan

en: Schema Creator Form
nl: Schema Creator Formulier

en: Schema Creator Settings
nl: Schema Creator Instellingen

en: Schema Creator by Raven
nl: Schema Creator door Raven

en: Schema Display Options
nl: Schema Weergave Opties

en: Select
nl: Selecteer

en: Select A Country
nl: Selecteer Een Land

en: Select A Type
nl: Selecteer Een Type

en: Select a schema type above to get started
nl: Selecteer hierboven een schema type om te beginnen

en: Serbia
nl: Servië

en: Settings
nl: Instellingen

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Sint Maarten (Dutch Part)
nl: Sint Maarten (Nederlands Deel)

en: Slovakia
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Social
nl: Sociaal

en: Sodium
nl: Natrium

en: Solomon Islands
nl: Solomon Eilanden

en: Somalia
nl: Somalië

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: South Georgia
nl: Zuid-Georgië

en: South Korea
nl: Zuid-Korea

en: South Sudan
nl: Zuid-Soedan

en: Spain
nl: Spanje

en: Sports
nl: Sport

en: Sports Team
nl: Sportteam

en: St. Kitts And Nevis
nl: St. Kitts en Nevis

en: St. Martin (French Part)
nl: St. Martin (Franse deel)

en: St. Pierre And Miquelon
nl: St. Pierre en Miquelon

en: St. Vincent And The Grenadines
nl: St. Vincent en de Grenadines

en: Starring:
nl: Acteurs:

en: Start Date
nl: Aanvangsdatum

en: Start Time
nl: Aanvangstijd

en: State / Region
nl: Staat / Regio

en: Sudan
nl: Soedan

en: Sugar
nl: Suiker

en: Sweden
nl: Zweden

en: Switzerland
nl: Zwisterland

en: Syria
nl: Sirië

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: Telephone
nl: Telefoon

en: The plugin can also automatically include <code>http://schema.org/Blog</code> and <code>http://schema.org/BlogPosting</code> schemas to your pages and posts.
nl: Deze plugin kan ook automatisch de <code>http://schema.org/Blog</code> en <code>http://schema.org/BlogPosting</code> schema's in je pagina's en berichten invoegen.

en: This plugin brought to you by the fine folks at %s
nl: Deze plugin is u aangeboden door de fijne mensen van %s

en: This schema type is currently being constructed.
nl: Dit schema type is nog onder constructie.

en: Timor-Leste
nl: Oost-Timor

en: Trinidad And Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turkey
nl: Turkije

en: Turks And Caicos Islands
nl: Turks-en Caicoseilanden

en: U.S. Virgin Islands
nl: Amerikaanse Maagdeneilanden

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: United States
nl: Verenigde Staten van Amerika

en: United States Minor Outlying Islands
nl: Amerikaanse ondergeschikte afgelegen eilanden

en: Used
nl: Gebruikt

en: User Interaction
nl: Gebruikersinteractie

en: Uzbekistan
nl: Oezbekistan

en: Vatican City
nl: Vaticaanstad

en: Venezuela
nl: Venzuela

en: Visual Arts
nl: Beeldende Kunsten

en: Wallis And Futuna
nl: Wallis en Futuna

en: Western Sahara
nl: Westelijke Sahara

en: Written by:
nl: Geschreven door:

en: Yemen
nl: Jemen

en: Yield
nl: Opbrengst

[ctx: aggregated product rating count]
en: total reviews
nl: totale waardering

en: and
nl: en

en: based on
nl: gebaseerd op

en: by
nl: door

[ctx: event]
en: Duration:
nl: Duur:

[ctx: event]
en: Ends:
nl: Eindigt op:

[ctx: event]
en: Starts:
nl: Start op:

en: hours:
nl: uren:

en: http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets/
nl: http://www.google.nl/webmasters/tools/richsnippets

en: in grams
nl: in grammen

en: in milligrams
nl: in milligrammen

en: include both type and amount
nl: bevat zowel type als hoeveelheid

en: minutes
nl: minuten

en: on
nl: op

[ctx: person]
en: DOB:
nl: GD:

[ctx: product]
en: Brand:
nl: Merk:

[ctx: product]
en: Condition
nl: Gesteldheid

[ctx: product]
en: Manufacturer:
nl: Fabrikant:

[ctx: product rating based on]
en: based on
nl: gebaseerd op

[ctx: product rating based on]
en: reviews
nl: waarderingen

[ctx: recipe]
en: Prep Time:
nl: Voorbereidingstijd:

[ctx: recipe]
en: Yield:
nl: Opbrengst:

[ctx: recipe time]
en: %d hour | %d hours
nl[0]: %d uur
nl[1]: %d uur

[ctx: recipe time]
en: %d minute | %d minutes
nl[0]: %d minuut
nl[1]: %d minuten

en: reviews
nl: waarderingen

en: serving size
nl: portie grootte

[ctx: single product rating]
en: Review:
nl: Waardering:

en: stars
nl: sterren
