schema - en to es translation catalogue (296 entries)

en: %d calorie | %d calories
es[0]: %d calorias
es[1]: %d calorias

en: %d gram of fat | %d grams of fat
es[0]: %d gramos de grasa
es[1]: %d gramos de grasa

en: %d gram of sugar | %d grams of sugar
es[0]: %d gramos de azucar
es[1]: %d gramos de azucar

en: %d milligram of sodium | %d milligrams of sodium
es[0]: %d miligramos de sodio
es[1]: %d miligramos de sodio

en: Add Another Actor
es: Agregar otro Actor

en: Add Another Ingredient
es: Agregar otro Ingrediente

en: Add Schema
es: Agregar Esquema

en: Address
es: Dirección

en: Afghanistan
es: Afganistán

en: Aggregate Rating
es: Valoración Global

en: Algeria
es: Argelia

en: American Samoa
es: Samoa Americana

en: Anguilla
es: Anguila

en: Antarctica
es: Antártida

en: Antigua And Barbuda
es: Antigua y Barbuda

en: Apply itemprop &amp; itemtype to main body tag
es: Aplicar itemprop &amp; itemtype al cuerpo de la etiqueta principal

en: Apply itemscope &amp; itemtype to content wrapper
es: Aplicar itemscope &amp; itemtype para envoltura contenido

en: Author
es: Autor

en: Available in:
es: Disponible en:

en: Avg Rating
es: Promedio de la Valoración

en: Azerbaijan
es: Azerbaiyán

en: Bahrain
es: Bahréin

en: Belarus
es: Bielorrusia

en: Belgium
es: Bélgica

en: Belize
es: Belice

en: Bermuda
es: Bermudas

en: Bhutan
es: Bután

en: Birthday
es: Cumpleaños

en: Bolivia, Plurinational State Of
es: Bolivia, Estado Plurinacional de

en: Bonaire, Sint Eustatius And Saba
es: Bonaire, Sint Eustatius y Saba

en: Book
es: Libro

en: Bosnia And Herzegovina
es: Bosnia y Herzegovina

en: Bouvet Island
es: Isla Bouvet

en: Brand
es: Marca

en: Brazil
es: Brasil

en: British Virgin Islands
es: Islas Vírgenes Británicas

en: Business
es: Negocios

en: By
es: Por

en: Calories
es: Calorias

en: Cambodia
es: Camboya

en: Cameroon
es: Camerún

en: Cancel
es: Cancelar

en: Cape Verde
es: Cabo Verde

en: Cayman Islands
es: Islas Caimán

en: Central African Republic
es: República Centroafricana

en: Check to add the <code>http://schema.org/Blog</code> schema itemtype to the BODY element on your pages and posts. Your theme must have the <code>body_class</code> template tag for this to work.
es: Compruebe para añadir el <code>http://schema.org/Blog</code> itemtype esquema para el elemento BODY en sus páginas y postes. El tema debe tener la <code>body_class</code> plantilla para que esto funcione.

en: Check to add the <code>http://schema.org/BlogPosting</code> schema itemtype to the content wrapper on your pages and posts.
es: Compruebe para añadir el <code>http://schema.org/BlogPosting</code> itemtype esquema para la envoltura de contenido en sus páginas y postes.

en: Check to remove Schema Creator CSS from the microdata HTML output.
es: Marque para quitar las hojas de estilo en la salida HTML de los microdatos.

en: Childrens
es: Niños

en: Christmas Island
es: Isla de Navidad

en: City
es: Ciudad

en: Comedy
es: Comedia

en: Comoros
es: Comoras

en: Congo, The Democratic Republic Of The
es: Congo, República Democrática Del

en: Cook Islands
es: Islas Cook

en: Cook Time
es: Tiempo de cocción

en: Cook Time:
es: Tiempo de Cocción:

en: Corporation
es: Corporación

en: Country
es: Pais

en: Croatia
es: Croacia

en: Cyprus
es: Chipre

en: Czech Republic
es: República Checa

en: Damaged
es: Estropeado

en: Dance
es: Bailes

en: Date Published:
es: Fecha de publicación:

en: Denmark
es: Dinamarca

en: Description
es: Descripción

en: Directed by:
es: Dirigida por:

en: Disable body itemscopes on this post.
es: Desactivar los 'itemscopes' en el cuerpo del post.

en: Disable content itemscopes on this post.
es: Desactivar itemscopes contenidos en este post.

en: Dominican Republic
es: República Dominicana

en: Duration
es: Duración

en: Ebook
es: Libro electrónico

en: Edition
es: Edición

en: Edition:
es: Edición:

en: Education
es: Educación

en: Egypt
es: Egipto

en: Email Address
es: Dirección de correo electrónico

en: End Date
es: Fecha de Finalización

en: Equatorial Guinea
es: Guinea Ecuatorial

en: Ethiopia
es: Etiopía

en: Event
es: Evento

en: Event Type
es: Tipo de Evento

en: Exclude default CSS for schema output
es: Excluir CSS por defecto para la salida de esquemas

en: Falkland Islands (Malvinas)
es: Islas Malvinas (Falkland)

en: Faroe Islands
es: Islas Feroe

en: Fat
es: Grasa

en: Finland
es: Finlandia

en: Food
es: Alimento

en: Formats
es: Formatos

en: France
es: Francia

en: French Guiana
es: Francés Guayana

en: French Polynesia
es: Polinesia Francés

en: French Southern Territories
es: Territorios Australes Franceses

en: Gabon
es: Gabón

en: Germany
es: Alemania

en: Google also offers a %s to review and test the schemas in your pages and posts.
es: Google also offers a %s para revisar y probar los esquemas de las páginas y contenidos.

en: Government
es: Gobierno

en: Greece
es: Grecia

en: Greenland
es: Groenlandia

en: Grenada
es: Granada

en: Guadeloupe
es: Guadalupe

en: Guyana
es: Guayana

en: Haiti
es: Haití

en: Hardcover
es: Tapa dura

en: Heard Island And Mcdonald Islands
es: Islas Heard y McDonald

en: Hours
es: Horas

en: Hungary
es: Hungría

en: Iceland
es: Islandia

en: Information
es: Información

en: Ingredient
es: Ingrediente

en: Ingredients:
es: Ingredientes:

en: Insert
es: Insertar

en: Instructions
es: Instrucciones

en: Instructions:
es: Instrucciones:

en: Internet Marketing Tools for SEO and Social Media
es: Raven Herramientas de Marketing en Internet

en: Iran
es: Irán

en: Iraq
es: Irak

en: Ireland
es: Irlanda

en: Italy
es: Italia

en: Item Name
es: Nombre del Item

en: Item Review
es: Revisión Item

en: Japan
es: Japón

en: Job Title
es: Puesto

en: Jordan
es: Jordania

en: Kazakhstan
es: Kazajstán

en: Kenya
es: Kenia

en: Kyrgyzstan
es: Kirguistán

en: Latvia
es: Letonia

en: Lebanon
es: Líbano

en: Lesotho
es: Lesoto

en: Libya
es: Libia

en: Literary
es: Literatura

en: Lithuania
es: Lituania

en: Local Business
es: Negocios locales

en: Luxembourg
es: Luxemburgo

en: Malaysia
es: Malasia

en: Maldives
es: Maldivas

en: Mali
es: Malí

en: Manufacturer
es: Fabricante

en: Marshall Islands
es: Islas Marshall

en: Martinique
es: Martinica

en: Mauritius
es: Mauricio

en: Mexico
es: México

en: Minimum
es: Minimo

en: Minutes
es: Minutos

en: Model
es: Modelo

en: Moldova
es: Moldavia

en: Monaco
es: Mónaco

en: Morocco
es: Marruecos

en: Movie
es: Película

en: Music
es: Música

en: Name
es: Nombre

en: Netherlands
es: Países Bajos

en: New
es: Nuevo

en: New Caledonia
es: Nueva Caledonia

en: New Zealand
es: Nueva Zelanda

en: Niger
es: Níger

en: Norfolk Island
es: Isla Norfolk

en: North Korea
es: Corea del Norte

en: Northern Mariana Islands
es: Islas Marianas del Norte

en: Norway
es: Noruega

en: Nutrition Information:
es: Información Nutricional:

en: Oman
es: Omán

en: Organization
es: Organización

en: Organziation Type
es: Tipo de Organización

en: Pakistan
es: Pakistán

en: Palestine
es: Palestina

en: Paperback
es: Libro de bolsillo

en: Papua New Guinea
es: Papua Nueva Guinea

en: Performing Group
es: Realización de Grupo

en: Person
es: Persona

en: Peru
es: Perú

en: Philippines
es: Filipinas

en: Phone:
es: Teléfono:

en: Poland
es: Polonia

en: Postal Code
es: Código Postal

en: Prep Time
es: Tiempo de preparación

en: Prep Time:
es: Tiempo de Preparación:

en: Price
es: Precio

en: Produced by:
es: Producido por:

en: Producer
es: Productor

en: Product
es: Producto

en: Product ID
es: Identificador del Producto

en: Product ID:
es: Identificador del Producto:

en: Published Date
es: Fecha de Publicación

en: Published by:
es: Publicada por:

en: Publisher
es: Editor

en: Qatar
es: Katar

en: Rating
es: Valolación

en: Raven Internet Marketing Tools
es: Raven Herramientas de Marketing en Internet

en: Recipe
es: Receta

en: Recipe Image
es: Imagen de receta

en: Refurbished
es: Reformado

en: Review
es: Revisión

en: Review Date
es: Fecha de Revisión

en: Rich Snippet Testing tool
es: Herramienta de pruebas para contenidos enriquesidos

en: Romania
es: Rumania

en: Russian Federation
es: Federación de Rusia

en: Rwanda
es: Ruanda

en: Sale
es: Venta

en: Saudi Arabia
es: Arabia Saudita

en: Save Changes
es: Guardar Cambios

en: Schema Creator
es: Generador de Equemas

en: Schema Creator Form
es: Formulario Generador de Esquemas

en: Schema Creator Settings
es: Configuraciones del Generador de Esquemas

en: Schema Display Options
es: Mostrar Opciones del esquema

en: Schema Type
es: Tipo de Esquema

en: School
es: Escuela

en: Select
es: Selección

en: Select A Country
es: Seleccione un pais

en: Select A Type
es: Seleccione a Tipo

en: Select a schema type above to get started
es: Seleccione un tipo de esquema de arriba para empezar

en: Settings
es: Configuraciones

en: Sint Maarten (Dutch Part)
es: Sint Maarten (Parte neerlandés)

en: Slovakia
es: Eslovaquia

en: Slovenia
es: Eslovenia

en: Sodium
es: Sodio

en: Solomon Islands
es: Islas Salomón

en: South Africa
es: Sudáfrica

en: South Georgia
es: Georgia del Sur

en: South Korea
es: Corea del Sur

en: South Sudan
es: Sudán del Sur

en: Spain
es: España

en: Sports
es: Deportes

en: Sports Team
es: Equipo deportivo

en: St. Kitts And Nevis
es: St. Kitts y Nevis

en: St. Martin (French Part)
es: St. Martín (parte francesa)

en: St. Pierre And Miquelon
es: St. Pierre y Miquelon

en: St. Vincent And The Grenadines
es: San Vicente y las Granadinas

en: Starring:
es: Reparto:

en: Start Date
es: Fecha de inicio

en: Start Time
es: Hora de inicio

en: State / Region
es: Estado/Región

en: Sudan
es: Sudán

en: Sugar
es: Azucar

en: Suriname
es: Surinam

en: Swaziland
es: Swazilandia

en: Sweden
es: Suecia

en: Switzerland
es: Suiza

en: Syria
es: Siria

en: Taiwan
es: Taiwán

en: Tajikistan
es: Tayikistán

en: Telephone
es: Telefono

en: Thailand
es: Tailandia

en: The plugin can also automatically include <code>http://schema.org/Blog</code> and <code>http://schema.org/BlogPosting</code> schemas to your pages and posts.
es: El plugin también se incluyen automáticamente <code>http://schema.org/Blog</code> y <code>http://schema.org/BlogPosting</code>  esquemas a sus páginas y contenidos.

en: Theater
es: Teatro

en: This plugin brought to you by the fine folks at %s
es: Este plugin es traído a usted por la gente fina en %s

en: This schema type is currently being constructed.
es: Este tipo de esquema se está construyendo actualmente.

en: Trinidad And Tobago
es: Trinidad y Tobago

en: Tunisia
es: Túnez

en: Turkey
es: Turquía

en: Turkmenistan
es: Turkmenistán

en: Turks And Caicos Islands
es: Islas Turcas y Caicos

en: U.S. Virgin Islands
es: Islas Vírgenes de EE.UU.

en: Ukraine
es: Ucrania

en: United Arab Emirates
es: Emiratos Árabes Unidos

en: United Kingdom
es: Inglaterra

en: United States
es: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
es: Estados Unidos Islas Menores

en: Used
es: Usado

en: User Interaction
es: Interacción con el usuario

en: Uzbekistan
es: Uzbekistán

en: Vatican City
es: Ciudad del Vaticano

en: Visual Arts
es: Arte Visual

en: Wallis And Futuna
es: Wallis y Futuna

en: Website
es: Página web

en: Written by:
es: Escrita por:

en: Yield
es: Producir

en: Zimbabwe
es: Zimbabue

[ctx: aggregated product rating count]
en: total reviews
es: total de comentarios

en: and
es: y

[ctx: author]
en: Raven Internet Marketing Tools
es: Raven Herramientas de Marketing en Internet

en: based on
es: Basado en

en: by
es: por

[ctx: event]
en: Duration:
es: Duración:

[ctx: event]
en: Starts:
es: Estrellas:

en: hours:
es: horas:

en: in grams
es: en gramos

en: in milligrams
es: en miligramos

en: include both type and amount
es: incluyen tanto el tipo y la cantidad

en: minutes
es: Minutos

en: on
es: en

[ctx: plugin name]
en: Schema Creator
es: Generador de Equemas

[ctx: product]
en: Brand:
es: Marca:

[ctx: product]
en: Condition
es: Condición

[ctx: product]
en: Manufacturer:
es: Fabricante:

[ctx: product]
en: Model:
es: Modelo:

[ctx: product rating based on]
en: based on
es: Basado en

[ctx: product rating based on]
en: reviews
es: Opiniones

[ctx: recipe]
en: Prep Time:
es: Tiempo de Preparación:

[ctx: recipe]
en: Yield:
es: Rendimiento:

en: reviews
es: Opiniones

en: serving size
es: Tamaño de porción

[ctx: single product rating]
en: Review:
es: Comentario:

en: stars
es: estrellas
