schema - en to it translation catalogue (230 entries)

en: Actor
it: Attore

en: Add Another Actor
it: Aggiungi un altro attore

en: Add Another Ingredient
it: Aggiungi un altro ingrediente

en: Add Schema
it: Aggiungi Schema

en: Address
it: Indirizzo

en: Aggregate Rating
it: Voto aggregato

en: Apply itemprop &amp; itemtype to main body tag
it: Applica itemprop &amp; itemtype ai tag principali

en: Apply itemscope &amp; itemtype to content wrapper
it: Applica itemprop &amp; itemtype ai contenuti

en: Author
it: Autore

en: Available in:
it: Disponibile in:

en: Avg Rating
it: Media Voti

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Birthday
it: Compleanno

en: Bolivia, Plurinational State Of
it: Bolivia

en: Book
it: Libro

en: Bosnia And Herzegovina
it: Bosnia e Herzegovina

en: Brand
it: Marca

en: Brazil
it: Brasile

en: Business
it: Buiness

en: By
it: di

en: By default, the %s plugin by %s includes unique CSS IDs and classes. You can reference the CSS to control the style of the HTML that the Schema Creator plugin outputs.
it: By default, the %s plugin by %s include ID e classi CSS uniche. Puoi fare riferimento ai CSS per controllare lo stile dell'HTM di output dello Schema Creator.

en: Calories
it: Calorie

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Cancel
it: Annulla

en: Central African Republic
it: Repubblica Africa Centrale

en: Check to add the <code>http://schema.org/Blog</code> schema itemtype to the BODY element on your pages and posts. Your theme must have the <code>body_class</code> template tag for this to work.
it: Spunta per aggiungere l'itemtype <code>http://schema.org/Blog</code> al BODY delle tue pagine e articoli. Il tuo tema deve avere il tag <code>body_class</code> nel template per funzionare.

en: Check to add the <code>http://schema.org/BlogPosting</code> schema itemtype to the content wrapper on your pages and posts.
it: Spunta per aggiungere l'itemtype <code>http://schema.org/BlogPosting</code> al contenuto delle pagine e dei post

en: Check to remove Schema Creator CSS from the microdata HTML output.
it: Spunta per rimuovere i CSS di Schema Creator dall'output swi microdati in HTML

en: Childrens
it: Bambini

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: City
it: Città

en: Comedy
it: Commedia

en: Congo, The Democratic Republic Of The
it: Congo, Repubblica Democratica del

en: Cook Time
it: Tempo cottura

en: Cook Time:
it: Tempo di cottura:

en: Corporation
it: Azienda

en: Cote D'Ivoire
it: Costa d'Avorio

en: Country
it: Nazione

en: Croatia
it: Croazia

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Damaged
it: Danneggiato

en: Dance
it: Ballo

en: Date Published:
it: Data Pubblicazione:

en: Denmark
it: Danimarca

en: Description
it: Descrizione

en: Directed by:
it: Diretto da:

en: Director
it: Regista

en: Disable body itemscopes on this post.
it: Disabilita i body itemscope da questo articolo

en: Disable content itemscopes on this post.
it: Disabilita i content Itemscope in questo articolo

en: Dominica
it: Repubblica Domenicana

en: Duration
it: Durata

en: Edition
it: Edizione

en: Edition:
it: Edizione

en: Education
it: Istruzione

en: Egypt
it: Egitto

en: Email Address
it: Indirizzo Email

en: End Date
it: Data fine

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Event
it: Evento

en: Event Type
it: Tipo di Evento

en: Exclude default CSS for schema output
it: Escludi i CSS predefiniti per l'ouput di Schema

en: Fat
it: Grassi

en: Fax:
it: Fax

en: Finland
it: Finlandia

en: Food
it: Cibo

en: Formats
it: Formati

en: France
it: Francia

en: French Guiana
it: Guiana Francese

en: French Polynesia
it: Polynesia Francese

en: General
it: Generale

en: Germany
it: Germania

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Government
it: Governo

en: Greece
it: Grecia

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: Hardcover
it: Copertina rigida

en: Hours
it: Ore

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: Information
it: Informazioni

en: Ingredient
it: Ingredienti

en: Ingredients:
it: Ingredienti

en: Insert
it: Inserisci

en: Instructions
it: Istruzioni

en: Instructions:
it: istruzioni

en: Ireland
it: Irlanda

en: Isle Of Man
it: Isola di Man

en: Italy
it: Italia

en: Item Name
it: Nome oggetto

en: Item Review
it: Recensione oggetto

en: Japan
it: Giappone

en: Job Title
it: Titolo lavorativo

en: Jordan
it: Giordania

en: Latvia
it: Lettonia

en: Lebanon
it: Libano

en: Libya
it: Libia

en: Literary
it: Letteratura

en: Local Business
it: Business Locale

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Manufacturer
it: Produttore

en: Martinique
it: Martinica

en: Mayotte
it: Micronesia

en: Mexico
it: Messico

en: Minimum
it: Minimo

en: Minutes
it: Minuti

en: Model
it: Modello

en: Moldova
it: Moldavia

en: Morocco
it: Marocco

en: Movie
it: Film

en: Mozambique
it: Mozambico

en: Music
it: Musica

en: Myanmar
it: Birmania

en: NGO
it: Organizzazione Non Governativa

en: Name
it: Nome

en: Netherlands
it: Paesi Bassi

en: New
it: Nuovo

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Niue
it: Nigeria

en: North Korea
it: Corea del Nord

en: Norway
it: Norvegia

en: Nutrition Information:
it: Informazioni nutrizionali

en: Organization
it: Organizzazione

en: Organziation Type
it: Tipo di Organizzazione

en: Palestine
it: Palestina

en: Paperback
it: Versione economica

en: Person
it: Persona

en: Phone:
it: Telefono

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Postal Code
it: Codice Postale

en: Prep Time
it: Tempo di preparazione

en: Prep Time:
it: Tempo di preparazione

en: Price
it: Prezzo

en: Produced by:
it: Prodotto da:

en: Producer
it: Produttore

en: Product
it: Prodotto

en: Product ID
it: ID Prodotto

en: Published Date
it: Data pubblicazione

en: Published by:
it: Pubblicato da:

en: Publisher
it: Editore

en: Rating
it: Voto

en: Recipe
it: Ricetta

en: Recipe Image
it: Immagine della ricetta

en: Refurbished
it: Rimesso a nuovo

en: Review
it: Recensione

en: Review Date
it: Data Recensione

en: Russian Federation
it: Federazione Russa

en: Sale
it: Saldi

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Save Changes
it: Salva cambiamenti

en: Schema Creator Form
it: Schema Creator di

en: Schema Creator Settings
it: Configurazione Schema Creator

en: Schema Display Options
it: Opzioni di Visualizzazione Schema

en: Schema Type
it: Tipologia di Schema

en: School
it: Scuola

en: Select
it: Seleziona

en: Select A Country
it: Seleziona una Nazione

en: Select A Type
it: Seleziona una tipologia

en: Select a schema type above to get started
it: Seleziona un tipo di Schema per iniziare

en: Settings
it: impostazioni

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Sodium
it: Sodio

en: South Africa
it: Sud Africa

en: South Korea
it: Corea del Sud

en: South Sudan
it: Sudan del Sud

en: Spain
it: Spagna

en: Sports
it: Sport

en: Sports Team
it: Squadra sportiva

en: Starring:
it: Attori principali:

en: Start Date
it: Data Inizio

en: Start Time
it: Ora inizio

en: State / Region
it: Stato / Regione / Provincia

en: Sugar
it: Zucchero

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syria
it: Siria

en: Telephone
it: Telefono

en: Thailand
it: Tailandia

en: The plugin can also automatically include <code>http://schema.org/Blog</code> and <code>http://schema.org/BlogPosting</code> schemas to your pages and posts.
it: Questo plug in può includere automaticamente gli schema <code>http://schema.org/Blog</code> e <code>http://schema.org/BlogPosting</code> nei tuoi articoli & pagine.

en: Theater
it: Cinema

en: This plugin brought to you by the fine folks at %s
it: Questo plug in è offerto da %s

en: This schema type is currently being constructed.
it: Questo tipo di Schema è al momento in costruzione

en: Trinidad And Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it: Turchia

en: Ukraine
it: Ucraina

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: USA

en: Used
it: Usato

en: User Interaction
it: Interazione Utenti

en: Vatican City
it: Vaticano

en: Visual Arts
it: Arti Visive

en: Website
it: Sito web

en: Western Sahara
it: Sahara Western

en: Written by:
it: Scritto da:

en: Yield
it: Porzioni

[ctx: aggregated product rating count]
en: total reviews
it: totale recensioni

en: and
it: e

en: based on
it: Basato su

en: by
it: di

[ctx: event]
en: Duration:
it: Durata:

[ctx: event]
en: Ends:
it: Finisce:

[ctx: event]
en: Starts:
it: Inizia:

en: hours:
it: orari:

en: in grams
it: in grammi

en: in milligrams
it: in milligrammi

en: include both type and amount
it: Includi sia il tipo che l'ammontare

en: minutes
it: minuti

en: on
it: su

[ctx: product]
en: Brand:
it: Marca:

[ctx: product]
en: Condition
it: Condizioni

[ctx: product]
en: Manufacturer:
it: Produttore

[ctx: product]
en: Model:
it: Modello:

[ctx: product rating based on]
en: based on
it: basato su

[ctx: product rating based on]
en: reviews
it: recensioni

[ctx: recipe]
en: Prep Time:
it: Tempo di preparazione:

en: reviews
it: recensioni

en: serving size
it: Dimesione portata

[ctx: single product rating]
en: Review:
it: Recensione:

en: stars
it: stelle

[ctx: test the schema button title]
en: Test Schema
it: Aggiungi Schema
