okular - en to sv translation catalogue (979 entries)

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
sv[0]:  Läste in ett dokument med en sida.
sv[1]:  Läste in ett dokument med %1 sidor.

en: "Unique instance" control
sv: Styrning av "unik instans"

en: %1 (%2 bits)
sv: %1 (%2 bitar)

en: %1 Properties
sv: %1 egenskaper

[ctx: %1 is a error code]
en: Internal signing error. Please report a bug with the steps to reproduce it. Error code %1
sv: Internt signeringsfel. Rapportera ett fel med stegen för att återskapa det. Felkod %1

[ctx: %1 is a filename with path]
en: Could not sign the document: <filename>%1</filename>
sv: Kunde inte signera dokument: <filename>%1</filename>

[ctx: %1 is a filename with path]
en: Could not write the signed document to <filename>%1</filename>, please ensure you have selected a folder with write permission
sv: Kunde inte skriva signerat dokument i <filename>%1</filename>, säkerställ att en katalog med skrivbehörighet är vald

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
sv[0]: %1
    
    Ett bokmärke
sv[1]: %1
    
    %2 bokmärken

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'…
sv: &Spara '%1'…

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
sv: Skärm %1

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 × %2 in (%3)
sv: %1 × %2 tum (%3)

en: &Add…
sv: &Lägg till…

en: &Align:
sv: Juster&a:

en: &Annotations
sv: Komment&arer

en: &Appearance
sv: &Utseende

en: &Author:
sv: &Författare:

en: &Auto Fit
sv: &Anpassa automatiskt

en: &Bookmarks
sv: &Bokmärken

en: &Browse
sv: &Bläddra

en: &Color:
sv: &Färg:

en: &Continuous
sv: &Kontinuerlig

en: &Copy Path
sv: &Kopiera sökväg

en: &Default Font:
sv: Stan&dardteckensnitt:

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: &Edit
sv: &Redigera

en: &Edit…
sv: &Redigera…

en: &Embedded Files
sv: &Inbäddade filer

en: &File
sv: &Arkiv

en: &Fonts
sv: &Teckensnitt

en: &General
sv: A&llmänt

en: &Go
sv: &Gå

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Import PostScript as PDF…
sv: &Importera Postscript som PDF…

en: &Magnifier
sv: &Förstoringsglas

en: &Name:
sv: &Namn:

en: &Opacity:
sv: &Ogenomskinlighet:

en: &Open Containing Folder
sv: Ö&ppna katalog med innehåll

en: &Open Pop-up Note
sv: Ö&ppna anmärkningsruta

en: &Orientation
sv: &Orientering

en: &Page Sizes
sv: &Sidstorlekar

en: &Page:
sv: &Sida:

en: &Pen Width:
sv: &Pennbredd:

en: &Properties
sv: &Egenskaper

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: &Settings
sv: In&ställningar

en: &Sign…
sv: &Signera…

en: &Text Selection
sv: &Textmarkering

en: &Tools
sv: Verk&tyg

en: &Trim Margins
sv: &Beskär marginaler

en: &Trim View
sv: &Beskär visning

en: &Type:
sv: &Typ:

en: &View
sv: &Visa

en: &View Mode
sv: &Vyläge

en: &Width:
sv: &Bredd:

en: &Zoom
sv: &Zooma

[ctx: &label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech voice:
sv: Text till tal-röst:

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
sv: Fil

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
sv: Källa: %1

en: (C) 2002 Wilco Greven, Christophe Devriese
    (C) 2004-2005 Enrico Ros
    (C) 2005 Piotr Szymanski
    (C) 2004-2017 Albert Astals Cid
    (C) 2006-2009 Pino Toscano
sv: © 2002 Wilco Greven, Christophe Devriese
    © 2004-2005 Enrico Ros
    © 2005 Piotr Szymanski
    © 2004-2017 Albert Astals Cid
    © 2006-2009 Pino Toscano

en: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Icon Files (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)
sv: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Ikonfiler (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
sv: <b>Klicka</b> för att öppna en fil eller <b>Klicka och håll nere</b> för att välja en av de senaste filerna

en: <div align=center><h3>No annotations</h3>To create new annotations press F6 or select <i>Tools -&gt; Annotations</i> from the menu.</div>
sv: <div align=center><h3>Inga kommentarer</h3>Tryck på F6 eller välj <i>Verktyg -&gt; Kommentarer</i> i menyn för att skapa nya kommentarer.</div>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not create temporary file <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>
sv: <qt><strong>Filfel!</strong> Kunde inte skapa tillfällig fil <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not open the file <nobr><strong>%1</strong></nobr> for uncompression. The file will not be loaded.</qt>
sv: <qt><strong>Filfel!</strong> Kunde inte öppna filen <nobr><strong>%1</strong></nobr> för uppackning. Filen kommer inte att läsas in.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not uncompress the file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. The file will not be loaded.</qt>
sv: <qt><strong>Filfel!</strong> Kunde inte packa upp filen <nobr><strong>%1</strong></nobr>. Filen kommer inte att läsas in.</qt>

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
sv: <qt>Mer än ett gränssnitt hittades för Mime-typen:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Välj vilken som ska användas:</qt>

en: <qt>This error typically occurs if the file is corrupt. If you want to be sure, try to decompress the file manually using command-line tools.</qt>
sv: <qt>Det här felet kan uppstå om filen är skadad. Om du vill vara säker, försök att packa upp filen manuellt med kommandoradverktyg.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if you do not have enough permissions to read the file. You can check ownership and permissions if you right-click on the file in the Dolphin file manager, then choose the 'Properties' option, and select 'Permissions' tab in the opened window.</qt>
sv: <qt>Det här felet uppstår oftast om du inte har tillräckliga behörigheter för att läsa filen. Du kan kontrollera ägare och behörighet om du högerklickar på filen i filhanteraren Dolphin, väljer alternativet 'Egenskaper' och därefter fliken 'Skydd' i fönstret som visas.</qt>

[ctx: @action]
en: Configure Color Modes…
sv: Anpassa färglägen…

[ctx: @action]
en: Geometrical shapes
sv: Geometriska former

[ctx: @action]
en: Selection Tools
sv: Markeringsverktyg

[ctx: @action]
en: Stamp
sv: Stämpel

[ctx: @action Change Colors feature toggle action]
en: Change Colors
sv: Ändra färger

[ctx: @action When checked, line annotations are constrained to 15° steps, shape annotations to 1:1 ratio]
en: Constrain Ratio and Angle of Annotation Tools
sv: Begränsa förhållande och vinkel för kommentarverktyg

[ctx: @action page layout]
en: Use Right to Left Reading Direction
sv: Använd läsriktning från höger till vänster

[ctx: @action:button]
en: Choose New Name
sv: Välj nytt namn

[ctx: @action:button]
en: Sign
sv: Signera

[ctx: @action:button]
en: Start Over
sv: Börja om

[ctx: @action:button]
en: View
sv: Visa

[ctx: @action:button finish the signing process]
en: Finish Signing
sv: Slutför signering

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
sv: &Extrahera teckensnitt

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As…
sv: &Spara som…

[ctx: @action:inmenu]
en: &View…
sv: &Visa…

[ctx: @action:inmenu menu that contains actions to control text to speach]
en: Speak
sv: Läs upp

[ctx: @action:intoolbar Add current annotation tool to the quick annotations list]
en: Add to Quick Annotations
sv: Lägg till i snabbkommentarer

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
sv: Pil

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Ellipse
sv: Ellips

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Freehand Line
sv: Frihandslinje

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Highlighter
sv: Märkpenna

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Inline Note
sv: Fritextanmärkning

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Popup Note
sv: Anmärkningsruta

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Rectangle
sv: Rektangel

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Squiggle
sv: Vågig

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Straight line
sv: Rät linje

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
sv: Stryk över

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Typewriter
sv: Skrivmaskinstext

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
sv: Stryk under

[ctx: @action:intoolbar Current annotation advanced settings]
en: Annotation Settings
sv: Kommentarinställningar

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Color
sv: Färg

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Fill Color
sv: Fyllnadsfärg

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Font
sv: Teckensnitt

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
sv: Linjebredd

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
sv: Ogenomskinlighet

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
sv: Dölj

[ctx: @action:intoolbar Show list of quick annotation tools]
en: Quick Annotations
sv: Snabbkommentarer

[ctx: @action:intoolbar Show the builtin annotation toolbar]
en: Show more annotation tools
sv: Visa fler kommentarverktyg

[ctx: @action:intoolbar When checked keep the current annotation tool active after use]
en: Keep Active
sv: Behåll aktivt

[ctx: @info]
en: A signature of this size may be too small to read. If you would like to create a potentially more readable signature, press <interface>Start over</interface> and draw a bigger rectangle.
sv: En signatur av den här storleken kan vara för liten att läsa. Om du vill skapa en potentiellt mer läsbar signatur, klicka på <interface>Börja om</interface> och rita en större rektangel.

[ctx: @info]
en: Could not load the file <filename>%1</filename>
sv: Kunde inte läsa in filen '<filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename> because that file is read-only. Try saving to another location or changing that file's permissions.
sv: Kunde inte skriva över <filename>%1</filename> eftersom filen är skrivskyddad. Spara den på en annan plats, eller ändra filens rättigheter.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has been modified by another program. If you save now, any changes made in the other program will be lost. Are you sure you want to continue?
sv: Filen <filename>%1</filename> har ändrats av ett annat program. Om du sparar nu, går eventuella ändringar gjorda i det andra programmet förlorade. Är du säker på att du vill fortsätta?

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Closing it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue closing the file?
sv: Filen <filename>%1</filename> har osparade ändringar, men har ändrats av ett annat program. Att stänga den ersätter de osparade ändringarna med ändringarna gjorda i det andra programmet.<nl/><nl/>Vill du fortsätta stänga filen?

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Reloading it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue reloading the file?
sv: Filen <filename>%1</filename> har osparade ändringar, men har ändrats av ett annat program. Att läsa in den igen ersätter de osparade ändringarna med ändringarna gjorda i det andra programmet.<nl/><nl/>Vill du fortsätta läsa in filen?

[ctx: @info %1 is a page size]
en: Most pages are %1.
sv: De flesta sidor är %1

[ctx: @info Config dialog, accessibility page]
en: <b>Warning:</b> these options can badly affect drawing speed.
sv: <b>Varning:</b> Alternativen kan påverka uppritningshastigheten svårartat.

[ctx: @info Config dialog, annotations page]
en: <b>Note:</b> the information here is used only for annotations. The information is saved in annotated documents, and so will be transmitted together with the document.
sv: <b>Observera:</b> Informationen här används bara för kommentarer. Information som infogas här sparas i kommenterade dokument, och skickas sålunda tillsammans med dokumentet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu
sv: Lägg till aktuell kommentar i snabbkommentarmenyn

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu (No annotation selected)
sv: Lägg till aktuell kommentar i snabbkommentarmenyn (ingen kommentar markerad)

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool
sv: Avancerade inställningar för det aktuella kommentarverktyget

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool (No annotation selected)
sv: Avancerade inställningar för det aktuella kommentarverktyget (ingen kommentar markerad)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation border color
sv: Kommentarkantfärg

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color
sv: Kommentarfärg

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color (No annotation selected)
sv: Kommentarfärg (ingen kommentar markerad)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color
sv: Kommentarfyllnadsfärg

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (Current annotation has no fill color)
sv: Kommentarfyllnadsfärg (aktuell kommentar har ingen fyllnadsfärg)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (No annotation selected)
sv: Kommentarfyllnadsfärg (ingen kommentar markerad)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font
sv: Kommentarteckensnitt

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (Current annotation has no font)
sv: Kommentarteckensnitt (aktuell kommentar har inget teckensnitt)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (No annotation selected)
sv: Kommentarteckensnitt (ingen kommentar markerad)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width
sv: Kommentarlinjebredd

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (Current annotation has no line width)
sv: Kommentarlinjebredd (aktuell kommentar har ingen linjebredd)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (No annotation selected)
sv: Kommentarlinjebredd (ingen kommentar markerad)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity
sv: Kommentarogenomskinlighet

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity (No annotation selected)
sv: Kommentarogenomskinlighet (ingen kommentar markerad)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation text color
sv: Kommentartextfärg

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose an annotation tool from the quick annotations
sv: Välj ett kommentarverktyg i snabbkommentarer

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain line angle to 15° steps
sv: Begränsa linjevinkel till 15° steg

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1
sv: Begränsa formproportion till 1:1

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (No annotation selected)
sv: Begränsa formproportion till 1:1 eller linjevinkel till 15° steg (ingen kommentar markerad)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (Not supported by current annotation)
sv: Begränsa formproportion till 1:1 eller linjevinkel till 15° steg (stöds inte av nuvarande kommentar)

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the annotation tool active after use
sv: Behåll kommentarverktyget aktivt efter användning

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a custom stamp symbol from file
sv: Välj en egen stämpelsymbol från en fil

[ctx: @info:tooltip Config dialog, general page]
en: Defines how much of the current viewing area will still be visible when pressing the Page Up/Down keys.
sv: Definierar hur mycket av det aktuella visningsområdet som fortfarande är synligt när tangenterna Page Up eller Page Down används.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <qt>Set the command of a custom text editor to be launched.<br />
    You can also put few placeholders:
    <ul>
      <li>%f - the file name</li>
      <li>%l - the line of the file to be reached</li>
      <li>%c - the column of the file to be reached</li>
    </ul>
    If %f is not specified, then the file name is appended to the specified command.
sv: <qt>Ange kommandot för en egen texteditor som ska startas.<br />
    Du kan också ange några platsmarkörer:
    <ul>
      <li>%f - filnamnet</li>
      <li>%l - raden i filen som editorn ska gå till</li>
      <li>%c - kolumn i filen som editorn ska gå till</li>
    </ul>
    Om %f inte anges, läggs filnamnet till efter det angivna kommandot.

[ctx: @info:whatsthis Config dialog, editor page]
en: Choose the editor you want to launch when Okular wants to open a source file.
sv: Välj editorn du vill starta när Okular ska öppna en källfil.

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1%
sv: %1 %

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Color…
sv: Egen färg…

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
sv: Bredd %1

[ctx: @item:inlistbox Annotation opacity percentage level, make sure to include %1 in your translation]
en: %1%
sv: %1 %

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Black
sv: Svart

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Blue
sv: Blå

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Cyan
sv: Turkos

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Gray
sv: Grå

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Green
sv: Grön

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Red
sv: Röd

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Transparent
sv: Genomskinlig

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: White
sv: Vit

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Yellow
sv: Gul

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change dark & light colors
sv: Ändra mörka och ljusa färger

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change paper color
sv: Ändra pappersfärg

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Convert to black & white
sv: Konvertera till svartvitt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert colors
sv: Invertera färger

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert lightness
sv: Invertera ljushet

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (sRGB linear)
sv: Invertera luminans (sRGB-linjär)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (symmetric)
sv: Invertera luminans (symmetrisk)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue negative
sv: Skifta färgton negativt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue positive
sv: Skifta färgton positivt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Custom Text Editor
sv: Egen texteditor

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Emacs client
sv: Emacs-klient

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Lyx client
sv: Lyx-klient

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, custom zoom factor]
en: %v%
sv: %v %

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: 100%
sv: 100 %

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Auto Fit
sv: Anpassa automatiskt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Defines the default zoom mode for files which were never opened before. For files which were opened before the previous zoom is applied.
sv: Definierar förvalt zoomläge för filer som aldrig har öppnats tidigare. För filer som har öppnats tidigare används föregående zoomning.

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Page
sv: Fyll sidan

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Width
sv: Fyll bredden

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Aggressive
sv: Omfattande

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Greedy
sv: Glupsk

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Low
sv: Låg

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Normal (default)
sv: Normal (standard)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always hidden
sv: Alltid dold

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always visible
sv: Alltid synlig

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Hidden after delay
sv: Dold efter fördröjning

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Current Screen
sv: Aktuell skärm

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Default Screen
sv: Standardskärm

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...), hopefully not 0.]
en: Screen %1 (disconnected)
sv: Skärm %1 (bortkopplad)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...). %2 is the screen manufacturer name. %3 is the screen model name. %4 is the screen name like DVI-0]
en: Screen %1 (%2 %3 %4)
sv: Skärm %1 (%2 %3 %4)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Disabled
sv: Inaktiverad

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap anywhere to go forward
sv: Tryck var som helst för att gå framåt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap left/right side to go back/forward
sv: Tryck på vänster eller höger sida för att gå bakåt eller framåt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds horizontal
sv: Horisontell persienn

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds vertical
sv: Vertikal persienn

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box in
sv: Ruta in

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box out
sv: Ruta ut

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Dissolve
sv: Lös upp

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Fade
sv: Tona

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter down
sv: Glittra neråt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right
sv: Glittra åt höger

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right-down
sv: Glittra åt höger och neråt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Instant (Never use animations)
sv: Omedelbar (använd aldrig animeringar)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Random transition
sv: Slumpmässig övergång

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Replace
sv: Ersätt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal in
sv: Dela horisontellt inåt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal out
sv: Dela horisontellt utåt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical in
sv: Dela vertikalt inåt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical out
sv: Dela vertikalt utåt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe down
sv: Sudda neråt

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe left
sv: Sudda åt vänster

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe right
sv: Sudda åt höger

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe up
sv: Sudda uppåt

[ctx: @item:inmenu]
en: &Facing Pages
sv: &Uppslag

[ctx: @item:inmenu]
en: &Overview
sv: Ö&versikt

[ctx: @item:inmenu]
en: &Single Page
sv: Ensam &sida

[ctx: @item:inmenu]
en: Facing Pages (&Center First Page)
sv: Uppslag (&centrera första sidan)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Invert Colors
sv: &Invertera färger

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Normal Colors
sv: &Normala färger

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Dark && Light Colors
sv: Än&dra mörka och ljusa färger

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Paper Color
sv: Ändra &pappersfärg

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Convert to &Black && White
sv: Konvertera till svart&vitt

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert &Lightness
sv: Invertera &ljushet

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert L&uma (sRGB Linear)
sv: Invertera l&uminans (sRGB-linjär)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert Luma (&Symmetric)
sv: Invertera luminans (&symmetrisk)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue N&egative
sv: Skifta färgton n&egativt

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue P&ositive
sv: Skifta färgton p&ositivt

[ctx: @item:spinbox Config dialog, general page, page overlap factor]
en: %v%
sv: %v %

[ctx: @label Config dialog, annotations page, heading line for Quick Annotations tool manager]
en: <h3>Quick Annotation Tools</h3>
sv: <h3>Snabbkommentarverktyg</h3>

[ctx: @label Config dialog, performance page]
en: CPU usage:
sv: Processoranvändning:

[ctx: @label Config dialog, presentation page, heading line for drawing tool manager]
en: <h3>Drawing Tools</h3>
sv: <h3>Ritverktyg</h3>

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Dark color:
sv: Mörk färg:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Light color:
sv: Ljus färg:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Paper color:
sv: Pappersfärg:

[ctx: @label:chooser Config dialog, presentation page]
en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Color mode:
sv: Färgläge:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech engine:
sv: Text till tal-gränssnitt:

[ctx: @label:listbox Config dialog, general page]
en: Use custom background color:
sv: Använd egen bakgrundsfärg:

[ctx: @label:listbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Memory usage:
sv: Minnesanvändning:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Mouse cursor:
sv: Musmarkör:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Preferred screen:
sv: Föredragen skärm:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Touch navigation:
sv: Peknavigering:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Default transition:
sv: Förvald övergång:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Contrast:
sv: Kontrast:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Threshold:
sv: Tröskel:

[ctx: @label:spinbox Advance automatically: Every n second]
en: every %v second | every %v seconds
sv[0]: efter %v sekund
sv[1]: efter %v sekunder

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Items in recent history:
sv: Objekt i senaste historik:

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Overview columns:
sv: Översiktskolumner:

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Page Up/Down overlap:
sv: Page Up- och Page Down-överlappning:

[ctx: @label:spinbox Config dialog, presentation page]
en: Advance automatically:
sv: Gå automatiskt vidare:

[ctx: @label:spinbox Suffix for the opacity level, e.g. '80%']
en: %v%
sv: %v %

[ctx: @label:spinbox Suffix for the pen width, e.g. '10 px']
en: %v px
sv: %v bildpunkter

[ctx: @label:textbox Config dialog, annotations page]
en: Author:
sv: Författare:

[ctx: @label:textbox Config dialog, editor page]
en: Command:
sv: Kommando:

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Change colors
sv: Ändra färger

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Draw border around links
sv: Rita ram runt länkar

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Display document title in titlebar if available
sv: Visa dokumenttitel i namnlisten om tillgänglig

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: For files without file information, open in continuous mode by default
sv: För filer utan filinformation, öppna normalt i kontinuerligt läge

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Link the thumbnails with the page
sv: Länka miniatyrbilder med sidan

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Notify about embedded files, forms, or signatures
sv: Underrätta om inbäddade filer, formulär eller signaturer

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Obey DRM limitations
sv: Följ DRM-begränsningar

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open in continuous mode by default
sv: Öppna normalt i kontinuerligt läge

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open new files in tabs
sv: Öppna nya filer under flikar

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Reload document on file change
sv: Läs in dokument igen om filen ändras

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Right to left reading direction
sv: Läsriktning från höger till vänster

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show backend selection dialog
sv: Visa dialogruta för val av gränssnitt

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show hints and info messages
sv: Visa tips och informationsmeddelanden

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show scrollbars
sv: Visa rullningslister

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Switch to existing tab if file is already open
sv: Byt till befintlig flik om filen redan är öppen

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Use file information to determine whether to open in continuous mode by default
sv: Använd filinformation för att avgöra om öppna i kontinuerligt läge normalt ska användas

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Use smooth scrolling
sv: Använd jämn panorering

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: When using Browse Tool, wrap cursor at screen edges
sv: När bläddringsverktyget används, låt markören gå rund vid skärmkanterna

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable graphics antialias
sv: Aktivera kantutjämning för grafik

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text antialias
sv: Aktivera kantutjämning för text

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text hinting
sv: Aktivera textantydan

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable transparency effects
sv: Aktivera genomskinlighetseffekter

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Loop after last page
sv: Börja om efter sista sidan

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show progress indicator
sv: Visa förloppsindikering

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show summary page
sv: Visa översiktssida

[ctx: @option:radio]
en: Only PGP keys
sv: Bara PGP-nycklar

[ctx: @title:column]
en: Created
sv: Skapad

[ctx: @title:column]
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: @title:column]
en: Modified
sv: Ändrad

[ctx: @title:column]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column]
en: Size
sv: Storlek

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Appearance:
sv: Utseende:

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Program features:
sv: Programfunktioner:

[ctx: @title:group Config dialog, performance page]
en: Rendering options:
sv: Återgivningsalternativ:

[ctx: @title:menu]
en: &Color Mode
sv: &Färgläge

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
sv: Inbäddade filer

[ctx: @title:window]
en: Invalid file
sv: Ogiltig fil

[ctx: @title:window]
en: Print
sv: Skriv ut

[ctx: @title:window]
en: Select color
sv: Välj färg

[ctx: @title:window file chooser]
en: Select custom stamp symbol
sv: Välj egen stämpelsymbol

en: A good compromise between memory usage and speed gain. Preload next page and boost searches. (For systems with 2GB of memory, typically.)
sv: En bra kompromiss mellan minnesanvändning och uppsnabbning. Läs in nästa sida i förväg och snabba upp sökningar. (För system med typiskt 2 Gibyte minne.)

en: A problem occurred during the execution of the 'dvipng' command.
sv: Ett problem uppstod under körning av kommandot 'dvipng'.

en: A problem occurred during the execution of the 'latex' command.
sv: Ett problem uppstod under körning av kommandot 'latex'.

en: Abort Closing
sv: Avbryt stängning

en: Abort Reloading
sv: Avbryt inläsning

en: About Backend
sv: Om gränssnitt

en: Accessibility
sv: Handikappstöd

en: Accessibility Reading Aids
sv: Läshjälp för handikappade

en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
sv: lägg till kommentar

en: Add favorite annotation
sv: Lägg till favoritkommentar

en: Additional Information
sv: Ytterligare information

en: Advance to the Next Page
sv: Gå vidare till nästa sida

en: After saving, the current document format requires the file to be reloaded. Your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
sv: Efter att ha sparat kräver aktuellt dokumentformat att filen läses in igen. Historik för ångra och gör om kommer att gå förlorad.<br />Vill du fortsätta?

en: All
sv: Alla

en: All Files (*)
sv: Alla filer (*)

en: All editing and interactive features for this document are disabled. Please save a copy and reopen to edit this document.
sv: All redigering och interaktiva funktioner är inaktiverade i det här dokumentet. Spara en kopia och öppna den för att redigera dokumentet.

en: All files (*)
sv: Alla filer (*)

en: All supported files (%1)
sv: Alla filer som stöds (%1)

en: All your signing certificates are invalid. In case signing worked before, please check their validity dates.
sv: Alla signeringscertifikat är ogiltiga. Om signeringen fungerade tidigare, kontrollera deras giltighetsdatum.

en: Annotation Options
sv: Kommentaralternativ

en: Annotation Properties
sv: Kommentaregenskaper

en: Annotation Toolbar
sv: Kommentarverktygsrad

en: Annotation improvements
sv: Förbättringar av kommentarer

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a freehand line
sv: Rita en frihandslinje

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
sv: Rita en polygon (klicka på den första punkten för att göra färdigt den)

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a rectangle
sv: Rita en rektangel

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a straight line
sv: Rita en rät linje

[ctx: Annotation tool]
en: Draw an ellipse (drag to select a zone)
sv: Rita en ellips (dra för att välja ett område)

[ctx: Annotation tool]
en: Highlight text
sv: Markera text

[ctx: Annotation tool]
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
sv: Fritextkommentar (dra för att välja ett område)

[ctx: Annotation tool]
en: Put a pop-up note
sv: Lägg till en anmärkningsruta

[ctx: Annotation tool]
en: Put a stamp symbol
sv: Placera ut en stämpelsymbol

[ctx: Annotation tool]
en: Squiggle text
sv: Vågig text

[ctx: Annotation tool]
en: Strike out text
sv: Stryk över text

[ctx: Annotation tool]
en: Typewriter Annotation (drag to select a zone)
sv: Skrivmaskinskommentar (dra för att välja ett område)

[ctx: Annotation tool]
en: Underline text
sv: Stryk under text

en: Annotations
sv: Kommentarer

en: Annotations artwork
sv: Grafik för kommentarer

en: Appearance
sv: Utseende

en: Approved
sv: Godkänd

en: Area &Selection
sv: Område&smarkering

en: Arrow
sv: Pil

en: As Is
sv: I befintligt skick

en: Author
sv: Författare

en: Author name
sv: Författarens namn

en: Author name for the annotation:
sv: Namn på kommentarens författare:

en: Author: %1
sv: Författare: %1

en: Auto Fit
sv: Anpassa automatiskt

en: Back
sv: Tillbaka

en: Backend Selection
sv: Välj gränssnitt

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Beginning of the document
sv: Början av dokumentet

en: Black
sv: Svart

en: Blue
sv: Blå

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Border &width:
sv: &Kantbredd:

en: Butt
sv: Platt ända

en: CID TrueType
sv: CID Truetype

en: CID Type 0
sv: CID typ 0

en: CID Type 0C
sv: CID typ 0C

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
sv: Kan inte hitta ett insticksprogram som klarar av att hantera det överskickade dokumentet.

en: Cannot find dvipng executable.
sv: Kan inte hitta dvipng körbar fil.

en: Cannot find latex executable.
sv: Kan inte hitta latex körbar fil.

[ctx: Caption for a rich media annotation]
en: Rich Media
sv: Rik media

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
sv: Skärm

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
sv: Grafisk komponent

en: Caret
sv: Infogning

en: Caret Properties
sv: Infogningsegenskaper

en: Caret symbol:
sv: Infogningssymbol:

en: Case Sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Category
sv: Kategori

en: Center
sv: Centrera

en: Certificate Data:
sv: Certifikatinformation:

en: Certificate File (*.cer)
sv: Certifikatfil (*.cer)

en: Certificate Viewer
sv: Certifikatvisning

en: Certificate has Expired.
sv: Certifikatet har utgått.

en: Certificate has been Revoked.
sv: Certifikatet har återkallats.

en: Certificate has not yet been verified.
sv: Certifikatet har inte ännu verifierats.

en: Certificate is Trusted.
sv: Certifikatet är pålitligt.

en: Certificate issuer is unknown.
sv: Certifikatutfärdaren är okänd.

en: Certificate issuer isn't Trusted.
sv: Certifikatutfärdaren är inte pålitlig.

en: Certificate validation in progress
sv: Certifikatvalidering pågår

en: Certificates
sv: Certifikat

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
sv: justera kommentar

en: Choose...
sv: Välj...

en: Circle
sv: Cirkel

en: Click to begin
sv: Klicka för att börja

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
sv: Klicka för att öppna en fil
    Klicka och håll nere för att öppna en av de senaste filerna

en: Click to see the magnified view.
sv: Klicka för att se den förstorade vyn.

en: Close
sv: Stäng

en: Close &Find Bar
sv: Stäng &sökrad

en: Close Document
sv: Stäng dokument

en: Close Tabs
sv: Stäng flikar

en: Close this note
sv: Stäng anmärkningen

en: Closed Arrow
sv: Stängd pil

en: Collapse all elements
sv: Dra ihop alla element

en: Color:
sv: Färg:

en: Comment
sv: Kommentar

en: Common Name(CN)
sv: Vanligt namn (CN)

en: Confidential
sv: Konfidentiell

en: Configure Annotations…
sv: Anpassa kommentarer…

en: Configure Backends
sv: Anpassa gränssnitt

en: Configure Backends…
sv: Anpassa gränssnitt…

en: Configure Okular…
sv: Anpassa Okular…

en: Configure Viewer
sv: Anpassa visning

en: Configure Viewer Backends
sv: Anpassa gränssnitt för visning

en: Configure Viewer Backends…
sv: Anpassa gränssnitt för visning…

en: Configure Viewer…
sv: Anpassa visning…

en: Configure Web Shortcuts…
sv: Anpassa webbgenvägar…

en: Confirm Close
sv: Bekräfta stängning

en: Contents
sv: Innehåll

en: Continue
sv: &Kontinuerlig

en: Continue Closing
sv: Fortsätt och stäng

en: Continue Reloading
sv: Fortsätt inläsning

en: Continue losing changes
sv: Fortsätt och förlora ändringar

en: Continuing search from beginning
sv: Fortsätter sökning från början

en: Continuing search from bottom
sv: Fortsätter sökning från slutet

en: Copy Link Address
sv: Kopiera länkadress

en: Copy Table Contents to Clipboard
sv: Kopiera tabellinnehåll till klippbordet

en: Copy Text
sv: Kopiera text

en: Copy Text to Clipboard
sv: Kopiera text till klippbordet

en: Copy forbidden by DRM
sv: Kopiering inte tillåten av DRM

en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

en: Could not export the certificate
sv: Kunde inte exportera certifikatet

en: Could not find a suitable binary for printing. Make sure CUPS lpr binary is available
sv: Kunde inte hitta ett lämpligt binärprogram för utskrift. Försäkra dig om att CUPS binärprogram lpr är tillgängligt.

en: Could not load print preview part
sv: Kunde inte ladda delprogram för förhandsgranskning av utskrift

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
sv: Kunde inte öppna "%1" för skrivning. Filen sparades inte.

en: Could not open %1. %2
sv: Kunde inte öppna %1. %2

en: Could not open %1. Reason: %2
sv: Kunde inte öppna %1. Orsak: %2

en: Could not open '%1' (%2)
sv: Kunde inte öppna '%1' (%2)

en: Could not open '%1'. File does not exist
sv: Kunde inte öppna "%1". Filen finns inte.

en: Could not open a temporary file
sv: Kunde inte öppna en tillfällig fil

en: Could not open the temporary file for saving.
sv: Kunde inte öppna tillfällig fil för att spara.

en: Could not print the document. Detailed error is "%1". Please report to bugs.kde.org
sv: Kunde inte skriva ut dokumentet. Det detaljerade felet är %1. Rapportera gärna till bugs.kde.org.

en: Could not print the document. Unknown error. Please report to bugs.kde.org
sv: Kunde inte skriva ut dokumentet. Okänt fel. Rapportera gärna till bugs.kde.org.

en: Could not save file %1.
sv: Kunde inte spara filen %1.

en: Could not sign. Wrong passphrase
sv: Kunde inte signera. Felaktig lösenordsfras

en: Could not view revision.
sv: Kunde inte visa utgåvan.

en: Create annotation tool
sv: Skapa kommentarverktyg

en: Create drawing tool
sv: Skapa ritverktyg

en: Created
sv: Skapad

en: Created Okular from KPDF codebase
sv: Skapade Okular från KPDF:s kodbas

en: Created:
sv: Skapad:

en: Creator
sv: Skapare

en: Custom annotation name:
sv: Eget kommentarnamn:

en: Decrypt Keys
sv: Avkryptera nycklar

en: Default Drawing Tool #%1
sv: Standardritverktyg nr. %1

en: Deny Request
sv: Neka till begäran

en: Departmental
sv: Avdelningsintern

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Details
sv: Detaljinformation

en: Developer
sv: Utvecklare

en: Diamond
sv: Romb

en: Digest Mismatch occurred.
sv: Missanpassning av sammandrag uppstod.

en: Digital Signature
sv: Digital signatur

[ctx: Digital signature]
en: Signature placeholder %1
sv: Signaturplats %1

[ctx: Digital signature]
en: Signature placeholder (Click to Sign)
sv: Signaturplats (klicka för att signera)

[ctx: Digital signature]
en: This document has signature placeholder fields.
sv: Dokumentet har signaturplatsfält.

[ctx: Digital signature type]
en: PGP Signature
sv: PGP-signatur

[ctx: Digital signature type]
en: Signature placeholder
sv: Signaturplats

[ctx: Digital signature type]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Digitally &Sign…
sv: Digital &signatur…

en: Do not show this message again
sv: Visa inte meddelandet igen

en: Do you want to save your changes to "%1" or discard them?
sv: Vill du spara ändringar av "%1" eller kasta dem?

en: Document Modifications:
sv: Dokumentändringar:

en: Document Password
sv: Dokumentlösenord

[ctx: Document Revision <current> of <total>]
en: Document Revision %1 of %2
sv: Dokumentutgåva %1 av %2

en: Document Version
sv: Dokumentversion

en: Document can't be saved
sv: Dokumentet kan inte sparas

en: Document shared successfully
sv: Dokumentet delat med lyckat resultat

en: Documents to open. Specify '-' to read from stdin.
sv: Dokument att öppna. Ange '-' för att läsa från standardinmatningen.

en: Draft
sv: Utkast

en: Draw a rectangle around the page area you wish to keep visible
sv: Rita en rektangel omkring området på sidan som ska förbli synligt

en: Draw a rectangle around the table, then click near edges to divide up; press Esc to clear.
sv: Rita en rektangel omkring tabellen, klicka därefter nära kanter för att dela upp. Tryck på Esc för att rensa.

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
sv: Rita en rektangel omkring text eller grafik att kopiera.

en: Draw a rectangle to insert the signature field
sv: Rita en rektangel för att infoga signaturfältet

en: Drawing Tool: %1
sv: Ritverktyg: %1

en: Duplicated Name
sv: Duplicerat namn

en: E&xport As
sv: E&xportera som

en: EMail
sv: E-post

[ctx: Edit a combo form's selection]
en: edit combo form selection
sv: redigera kombinationsval i formuläret

[ctx: Edit a list form's choices]
en: edit list form choices
sv: redigera listval i formuläret

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
sv: redigera kommentarens innehåll

[ctx: Edit an form's text contents]
en: edit form contents
sv: redigera formulärets innehåll

en: Edit annotation tool
sv: Redigera kommentarverktyg

en: Edit drawing tool
sv: Redigera ritverktyg

[ctx: Edit the state of a group of form buttons]
en: edit form button states
sv: redigera knapptillstånd i formuläret

en: Editor Options
sv: Editorinställningar

en: Ellipse
sv: Ellips

en: Embedded (subset)
sv: Inbäddad (delmängd)

en: Embedded: %1
sv: Inbäddad: %1

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Encrypt Keys
sv: Kryptera nycklar

en: Encrypt Only
sv: Enbart kryptera

en: End Presentation
sv: Avsluta presentation

en: End of the document
sv: Slutet av dokumentet

en: Enter Presentation Mode
sv: Starta presentationsläge

en: Enter at least 3 letters to filter pages
sv: Skriv in minst tre bokstäver för att filtrera sidor

en: Enter certificate password
sv: Ange certifikatets lösenord

en: Enter document password
sv: Ange dokumentlösenord

en: Enter password (if any) to unlock certificate: %1
sv: Ange lösenord (om det behövs) för att låsa upp certifikat: %1

en: Enter the new name of the bookmark:
sv: Ange det nya namnet på bokmärket:

en: Erase Drawing
sv: Radera teckning

en: Eraser
sv: Suddgummi

en: Error: Can't open more than one document with the --find switch
sv: Fel: Kan inte öppna mer än ett dokument med väljaren --find

en: Error: Can't open more than one document with the --page switch
sv: Fel: Kan inte öppna mer än ett dokument med väljaren --page

en: Error: Can't open more than one document with the --presentation switch
sv: Fel: Kan inte öppna mer än ett dokument med väljaren --presentation

en: Error: Can't open more than one document with the --print switch
sv: Fel: Kan inte öppna mer än ett dokument med väljaren --print

en: Error: Can't open more than one document with the --unique switch
sv: Fel: Kan inte öppna mer än ett dokument med väljaren --unique

en: Execute '%1'…
sv: Kör '%1'…

en: Exit Presentation Mode
sv: Avsluta presentationsläge

en: Expand all elements
sv: Expandera alla element

en: Experimental
sv: Experimentell

en: Expired
sv: Utgången

en: Expires On
sv: Utgår

en: Export…
sv: Exportera…

en: Field: %1 on page %2
sv: Fält: %1 på sida %2

en: File
sv: Fil

en: File Attachment
sv: Bilagd fil

en: File Attachment Properties
sv: Egenskaper för bilagda filer

en: File Changed
sv: Filen ändrad

en: File Path
sv: Filsökväg

en: File Size
sv: Filstorlek

en: File attachment symbol:
sv: Symbol för bilagd fil:

en: File could not be saved in '%1'. %2
sv: Filen kunde inte sparas i '%1'. %2

en: File could not be saved in '%1'. Error: '%2'. Try to save it to another location.
sv: Filen kunde inte sparas i '%1'. Fel: "%2". Försök spara på en annan plats.

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
sv: Filen kunde inte sparas i '%1'. Försök spara på en annan plats.

en: File not saved.
sv: Filen sparades inte.

en: Filled form contents
sv: Ifyllt formulärinnehåll

en: Filter Options
sv: Filterinställningar

en: Final
sv: Slutlig

en: Find Next
sv: Sök igen

en: Find a string on the text
sv: Sök efter en sträng i texten

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
sv: Föregående

en: Find as you type
sv: Sök medan du skriver

[ctx: Find text]
en: F&ind:
sv: &Sök:

en: Find…
sv: Sök…

en: Fingerprints
sv: Fingeravtryck

en: First Page
sv: Första sidan

en: Fit &Page
sv: Anpassa till &sida

en: Fit &Width
sv: Anpassa till &bredd

en: Fit Page
sv: Fyll sidan

en: Fit Wi&ndow to Page
sv: Anpassa &fönster till sida

en: Fit Width
sv: Fyll bredden

en: Fit to full page
sv: Anpassa till hela sidan

en: Fit to printable area
sv: Anpassa till utskrivbart område

en: Follow This Link
sv: Följ länken

en: Font:
sv: Teckensnitt:

en: For Comment
sv: För kommentar

[ctx: For Presentation]
en: Pause
sv: Paus

[ctx: For Presentation]
en: Play
sv: Visa

en: For Public Release
sv: För allmän publicering

en: Forget all images
sv: Glöm alla bilder

en: Forget image
sv: Glöm bild

en: Former maintainer
sv: Tidigare utvecklare

en: Forward
sv: Framåt

en: Freehand Line
sv: Frihandslinje

en: Freehand Line Properties
sv: Egenskaper för frihandslinje

en: Freehand Line with Comment
sv: Frihandslinje med kommentar

en: From current page
sv: Från aktuell sida

en: Fully embedded
sv: Helt inbäddad

en: General
sv: Allmänt

en: General Options
sv: Allmänna inställningar

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
sv: redigera text

en: Geometrical shape
sv: Geometrisk form

en: Geometry Properties
sv: Geometriegenskaper

[ctx: Give the user a hint, that it enabled the option --editor-cmd together with the current value of the option.]
en: The editor was set by the command line to 
     %1 
    If you want to use the setting, start okular without the option --editor-cmd
sv: Editorn ställdes in på kommandoraden till 
     %1
    Om du vill använda inställningen, starta okular utan väljaren --editor-cmd

en: Go To Page…
sv: Gå till sida…

en: Go back to the Previous Page
sv: Gå tillbaka till föregående sida

en: Go to '%1'
sv: Gå till '%1'

en: Go to Page
sv: Gå till sida

en: Go to This Bookmark
sv: Gå till bokmärket

en: Go to page %1
sv: Gå till sida %1

en: Go to the next bookmark
sv: Gå till nästa bokmärke

en: Go to the place you were after
sv: Gå till efter stället du var

en: Go to the place you were before
sv: Gå till innan stället du var

en: Go to the previous bookmark
sv: Gå till föregående bokmärke

en: Green
sv: Grön

en: Green Highlighter
sv: Grön märkpenna

en: Group by Author
sv: Gruppera enligt författare

en: Group by Page
sv: Gruppera enligt sida

en: Help
sv: Hjälp

en: Hide welcome screen
sv: Dölj välkomstskärm

en: Highlight
sv: Markerad

en: Highlight with Comment
sv: Markering med kommentar

en: Highlighter
sv: Märkpenna

en: Icon:
sv: Ikon:

en: Image (%1 × %2 pixels)
sv: Bild (%1 × %2 bildpunkter)

en: Image [%1 × %2] copied to clipboard.
sv: Bild [%1 x %2] kopierad till klippbordet.

en: Image [%1 × %2] saved to %3 file.
sv: Bild [%1 x %2] sparad till filen %3.

en: Images (*.png *.jpeg)
sv: Bilder (*png *.jpeg)

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)…
sv: Importerar Postscript-fil som PDF (det kan ta en stund)…

en: Incorrect password. Try again:
sv: Felaktigt lösenord. Försök igen:

en: Inline Note
sv: Fritextanmärkning

en: Inline Note Properties
sv: Fritextegenskaper

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert Text
sv: Infoga text

en: Issued By
sv: Utfärdad av

en: Issued On
sv: Utfärdad

en: Issued To
sv: Utfärdad till

en: Issuer
sv: Utfärdare

en: JavaScript Script
sv: Javascript-skript

en: Jump to next match
sv: Gå till nästa träff

en: Jump to previous match
sv: Gå till nästa träff

en: KDE Certificate Manager (kleopatra) not found
sv: KDE:s certifikathantering (kleopatra) hittades inte

en: KPDF developer
sv: KPDF-utvecklare

en: Keeps everything in memory. Preload next pages. Boost searches. (For systems with more than 4GB of memory.)
sv: Håller allting i minnet. Läs in nästa sida i förväg. Snabba upp sökningar. (För system med mer än 4 Gibyte minne.)

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
sv: Håller använt minne så litet som möjligt. Återanvänd ingenting. (För system med lite minne.)

en: Key
sv: Nyckel

en: Key Agreement
sv: Nyckelöverensstämmelse

en: Key Usage
sv: Nyckelanvändning

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: LaTeX rendering failed
sv: Återgivning med Latex misslyckades

en: Last Page
sv: Sista sidan

en: Layers
sv: Lager

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
sv: av

en: Leader line extensions length:
sv: Längd på hänvisningslinjens utökning:

en: Leader line length:
sv: Längd på hänvisningslinje:

en: Left
sv: Vänster

en: Line end:
sv: Linjeslut:

en: Line start:
sv: Linjestart:

en: Loads and keeps everything in memory. Preload all pages. (Will use at maximum 50% of your total memory or your free memory, whatever is bigger.)
sv: Läser in och håller allt i minne. Läs in alla sidor i förväg. (Använder maximalt 50 % av det totala minnet eller lediga minnet, vilket som är störst.)

en: Location:
sv: Plats:

en: Location: %1
sv: Plats: %1

en: Lock Sidebar
sv: Lås sidorad

en: Lots of framework work, FictionBook backend and former ODT backend
sv: Mycket arbete med ramverket, gränssnitt för FictionBook och tidigare gränssnitt för ODT

en: MIME Type
sv: MIME-typ

en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Match All Words
sv: Matcha alla ord

en: Match Any Word
sv: Matcha något ord

en: Match Phrase
sv: Matcha mening

en: Modified
sv: Ändrad

en: Modified:
sv: Ändrad:

[ctx: Modify an annotation's internal properties (Color, line-width, etc.)]
en: modify annotation properties
sv: ändra kommentarens egenskaper

en: Modify search behavior
sv: Ändra sökbeteende

en: Move &Down
sv: Flytta &ner

en: Move &Up
sv: Flytta &upp

en: Moves to the beginning of the document
sv: Går till början av dokumentet

en: Moves to the end of the document
sv: Går till slutet av dokumentet

en: Moves to the next page of the document
sv: Går till dokumentets nästa sida

en: Moves to the previous page of the document
sv: Går till dokumentets föregående sida

en: Movie
sv: Film

en: Movie Properties
sv: Filmegenskaper

en: Name
sv: Namn

en: Name:
sv: Namn:

en: New Text Note
sv: Ny textanmärkning

en: New paragraph
sv: Nytt stycke

en: Next Bookmark
sv: Nästa bokmärke

en: Next Page
sv: Nästa sida

en: Next Tab
sv: Nästa flik

[ctx: Next page]
en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No Bookmarks
sv: Inga bokmärken

en: No Usage Specified
sv: Ingen användning angiven

en: No application found for opening file of mimetype %1.
sv: Inget program hittades för att öppna filen med Mime-typen %1.

en: No certificates found
sv: Inga certifikat hittades

en: No description available.
sv: Någon beskrivning är inte tillgänglig.

en: No valid certificates
sv: Inga giltiga certifikat

en: Non-Repudiation
sv: Oavvislighet

en: None
sv: Ingen

en: Not Approved
sv: Inte godkänd

en: Not Available
sv: Inte tillgänglig

en: Not For Public Release
sv: Inte för allmän publicering

[ctx: Not available size]
en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Not raise window
sv: Höj inte fönster

en: Note
sv: Anmärkning

[ctx: OT means OpenType]
en: CID TrueType (OT)
sv: CID Truetype (OT)

[ctx: OT means OpenType]
en: CID Type 0C (OT)
sv: CID typ 0C (OT)

[ctx: OT means OpenType]
en: TrueType (OT)
sv: Truetype (OT)

[ctx: OT means OpenType]
en: Type 1C (OT)
sv: Typ 1C (OT)

en: Okular cannot copy %1 to the specified location.
    
    The document does not exist anymore.
sv: Okular kan inte kopiera %1 till angiven plats.
    
    Dokumentet finns inte längre.

en: Okular, a universal document viewer
sv: Okular, ett generellt dokumentvisningsprogram

en: Only QES certificates
sv: Bara QES-certifikat

en: Open Arrow
sv: Öppen pil

en: Open Certificate Manager
sv: Öppna certifikathantering

en: Open Con&taining Folder
sv: Visa innehållande ka&talog

en: Open Document
sv: Öppna dokument

en: Open external file
sv: Öppna extern fil

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
sv: Öppna dokument

en: Options
sv: Väljare

en: Options for Presentation Mode
sv: Alternativ för presentationsläge

en: Organization(O)
sv: Organisation (O)

en: Original Orientation
sv: Ursprunglig orientering

en: Page
sv: Sida

en: Page %1
sv: Sida %1

en: Page Number
sv: Sidnummer

en: Page Size
sv: Sidstorlek

[ctx: Page label (number)]
en: Page %1 (%2)
sv: Sida %1 (%2)

en: Page of the document to be shown
sv: Sida i dokumentet som ska visas

en: Pages
sv: Sidor

en: Pages: %1
sv: Sidor: %1

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Pause movie
sv: Pausa film

en: Pause/Resume Speaking
sv: Pausa eller återuppta uppläsning

en: Performance
sv: Prestanda

en: Performance Tuning
sv: Prestandaförbättring

en: Plain &Text…
sv: Vanlig &text…

en: Play movie
sv: Spela film

en: Play movie…
sv: Spela film…

en: Play sound…
sv: Spela ljud…

en: Play this Sound
sv: Spela det här ljudet

en: Play/Pause Presentation
sv: Visa eller pausa presentation

en: Please enter the password to read the document:
sv: Ange lösenordet för att läsa dokumentet:

en: Polygon Properties
sv: Polygonegenskaper

en: Polygon with Comment
sv: Polygon med kommentar

en: Pop-up Note
sv: Anmärkningsruta

en: Pop-up Note Properties
sv: Anmärkningsegenskaper

en: PostScript files (%1)
sv: Postscript-filer (%1)

en: Previous Bookmark
sv: Föregående bokmärke

en: Previous Page
sv: Föregående sida

en: Previous Tab
sv: Föregående flik

[ctx: Previous page]
en: Previous
sv: Föregående

en: Print Options
sv: Utskriftsalternativ

en: Print Preview
sv: Förhandsgranskning av utskrift

en: Print conversion failed
sv: Utskriftskonvertering misslyckades

en: Printer was in invalid state
sv: Skrivaren har ett ogiltigt tillstånd

en: Printing process could not start
sv: Utskriftsprocessen kunde inte starta

en: Printing process crashed
sv: Utskriftsprocessen kraschade

en: Printing this document is not allowed.
sv: Utskrift av dokumentet tillåts inte.

en: Printing to file failed
sv: Utskrift till fil misslyckades

en: Producer
sv: Producent

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Property
sv: Egenskap

en: Public Key
sv: Öppen nyckel

[ctx: Qualified electronic signature, see wikipedia]
en: Qualified
sv: Kvalificerad

en: Quick Annotation Bar
sv: Snabbkommentarrad

en: Quick Annotation Toolbar
sv: Snabbkommentarverktygsrad

en: Quit
sv: Avsluta

en: Reading font information…
sv: Läser teckensnittsinformation…

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
sv: Visar en presentation

en: Reason:
sv: Orsak:

en: Reason: %1
sv: Orsak: %1

en: Recent backgrounds:
sv: Senaste bakgrunder:

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Red
sv: Röd

en: Reloa&d
sv: Läs in &igen

en: Reload the current document from disk.
sv: Läs in aktuellt dokument från disk igen.

en: Reloading the document…
sv: Läser in dokumentet igen…

en: Remove Bookmark
sv: Ta bort bokmärke

en: Remove all Bookmarks for this Document
sv: Ta bort alla bokmärken i dokumentet

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
sv: ta bort kommentarer

en: Remove this Bookmark
sv: Ta bort det här bokmärket

en: Rename Bookmark
sv: Byt namn på bokmärke

en: Rename the current bookmark
sv: Byt namn på aktuellt bokmärke

en: Rename this Bookmark
sv: Byt namn på det här bokmärket

[ctx: Replacing missing font with another one]
en: %1 (substituting with %2)
sv: %1 (ersätter med %2)

en: Request to Change Viewing Mode
sv: Begär att visningsläge ska ändras

en: Resume movie
sv: Återuppta film

en: Rev. %1: Signed By %2
sv: Utgåva %1: Signerad av %2

en: Revision Preview
sv: Förhandsgranskning av utgåva

en: Right
sv: Höger

en: Right Closed Arrow
sv: Stängd högerpil

en: Right Open Arrow
sv: Öppen högerpil

en: Rotate &Left
sv: Rotera åt &vänster

en: Rotate &Right
sv: Rotera åt &höger

[ctx: Rotate left]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: Rotate right]
en: Right
sv: Höger

en: S&hare
sv: &Dela

en: SHA-1 Fingerprint
sv: SHA-1-fingeravtryck

en: SHA-256 Fingerprint
sv: SHA-256-fingeravtryck

en: Save - Warning
sv: Spara - Varning

en: Save As
sv: Spara som

en: Save Signed File As
sv: Spara signerad fil som

en: Save a Copy Elsewhere
sv: Spara en kopia någon annanstans

en: Save as Okular document archive…
sv: Spara som Okular-dokumentarkiv…

en: Save file
sv: Spara fil

en: Save to File…
sv: Spara till fil…

en: Scale mode:
sv: Skalningsmetod:

en: Scroll Down
sv: Panorera ner

en: Scroll Page Down
sv: Panorera sida ner

en: Scroll Page Up
sv: Panorera sida upp

en: Scroll Up
sv: Panorera upp

en: Search Options
sv: Sökalternativ

en: Search for '%1' in this document
sv: Sök efter '%1' i det här dokument

en: Search for '%1' with
sv: Sök efter '%1' med

en: Search…
sv: Sök…

en: Select All Text on Current Page
sv: Markera all text på aktuell sida

en: Select background image
sv: Välj bakgrundsbild

en: Select certificate to sign with:
sv: Välj certifikat att signera med:

en: Select text
sv: Markera text

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
sv: Välj zoomområde. Högerklicka för att zooma ut.

en: Serial Number
sv: Serienummer

en: Sets the external editor command
sv: Ställer in externt redigeringskommando

en: Shape fill:
sv: Formfyllning:

en: Share
sv: Dela

en: Show &Page Bar
sv: Visa &sidrad

en: Show &Signatures Panel
sv: Visa &signaturpanel

en: Show Forms
sv: Visa formulär

en: Show S&idebar
sv: Visa s&idorad

en: Show annotations for current page only
sv: Visa bara kommentarer för nuvarande sida

en: Show bookmarked pages only
sv: Visa bara sidor med bokmärken

en: Show for all documents
sv: Visa för alla dokument

en: Sidebar
sv: Sidorad

en: Sign CRL
sv: Signaturens certifikatspärrlista

en: Sign Certificate
sv: Signaturens certifikat

en: Signature Properties
sv: Signaturegenskaper

en: Signature Type: %1
sv: Signaturtyp: %1

en: Signature Validity:
sv: Signaturens giltighet:

en: Signatures
sv: Signaturer

en: Signed By:
sv: Signerad av:

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
sv: Signerad av: %1
    
    Datum: %2

en: Signing Time:
sv: Signeringstid:

en: Signing Time: %1
sv: Signeringstid: %1

en: Signing cancelled by user
sv: Signering avbruten av användaren

en: Signing in progress. You can adjust the position and size of the signature
sv: Signering pågår. Du kan justera signaturens position och storlek

en: Size
sv: Storlek

en: Slash
sv: Snedstreck

en: Sold
sv: Såld

en: Sound
sv: Ljud

en: Sound Properties
sv: Ljudegenskaper

en: Speak Current Page
sv: Läs upp aktuell sida

en: Speak From Current Page
sv: Läs upp från aktuell sida

en: Speak Text
sv: Läs upp text

en: Speak Whole Document
sv: Läs upp hela dokumentet

en: Square
sv: Kvadrat

en: Squiggle
sv: Vågig

en: Squiggle with Comment
sv: Vågig med kommentar

en: Stamp
sv: Stämpel

en: Stamp Properties
sv: Stämpelegenskaper

en: Stamp symbol:
sv: Stämpelsymbol:

en: Stamp with Comment
sv: Stämpel med kommentar

en: Start Presentation
sv: Starta presentation

en: Start the document in presentation mode
sv: Öppna dokumentet i presentationsläge

en: Start with print dialog
sv: Starta med utskriftsdialogruta

en: Start with print dialog and exit after printing
sv: Starta med utskriftsdialogruta och avsluta efter utskrift

en: Stop Sound
sv: Stoppa ljud

en: Stop Speaking
sv: Sluta läsa

en: Stop movie
sv: Stoppa film

en: Straight Line
sv: Rät linje

en: Straight Line Properties
sv: Egenskaper för räta linjer

en: Straight Line with Comment
sv: Rät linje med kommentar

en: Strike Out
sv: Överstruken

en: Strike Out with Comment
sv: Överstrykning med kommentar

en: Strike out
sv: Överstruken

en: Subject
sv: Ämne

en: Switch Blackscreen Mode
sv: Byt svart skärmläge

en: Switch Screen
sv: Byt skärm

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
sv: Graf

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
sv: Gem

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
sv: Kartnål

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
sv: Etikett

en: Sync Thumbnail with Page
sv: Synkronisera miniatyrbild med sida

en: T&able Selection
sv: T&abellmarkering

en: Table selection tool
sv: Tabellmarkeringsverktyg

en: TeX Font Metric
sv: Tex med teckensnittsmått

en: TeX FreeType-handled
sv: Tex hanterad av FreeType

en: TeX PK
sv: Tex PK

en: TeX virtual
sv: Tex virtuell

en: Text &color:
sv: Text&färg:

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
sv[0]: Text (1 tecken)
sv[1]: Text (%1 tecken)

en: Text Markup Properties
sv: Textmärkningsegenskaper

en: Text markup
sv: Textmärkning

en: Text of the new note:
sv: Den nya anmärkningens text:

en: Text to search for
sv: Text att söka efter

en: The current document is protected with a password.<br />In order to save, the file needs to be reloaded. You will be asked for the password again and your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
sv: Det aktuella dokumentet är skyddat med ett lösenord.<br />För att spara måste filen läsas in igen. Du blir tillfrågad om lösenordet igen och historik för ångra och gör om kommer att gå förlorad.<br />Vill du fortsätta?

en: The document has been modified in a way not permitted by a previous signer.
sv: Dokumentet har ändrats på ett sätt som inte tillåts av en tidigare signatur.

en: The document has not been modified since it was signed.
sv: Dokumentet har inte ändrats efter det signerades.

en: The document integrity verification could not be completed.
sv: Dokumentets integritetsverifikation kunde inte slutföras.

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
sv: Dokumentet försöker köra ett externt program, och för din säkerhet tillåter inte Okular det.

en: The loading of %1 has been canceled.
sv: Inläsning av %1 har avbrutits.

en: The page print size is invalid
sv: Sidans utskriftsstorlek är inte giltig

[ctx: The person/company that made the signature]
en: Subject
sv: Rubrik

en: The program "ps2pdf" was not found, so Okular can not import PS files using it.
sv: Programmet "ps2pdf" hittades inte, alltså kan inte Okular importera Postscript-filer med det.

en: The requested signature is not present in the document.
sv: Den begärda signaturen finns inte i dokumentet.

en: The revision of the document that was covered by this signature has not been modified;
    however there have been subsequent changes to the document.
sv: Utgåvan av dokumentet som signaturen gäller har inte ändrats,
    dock har senare ändringar gjorts av dokumentet.

en: The signature CMS/PKCS7 structure is malformed.
sv: Signaturens CMS/PKCS7-struktur har felaktig format.

en: The signature could not be verified.
sv: Signaturen kunde inte verifieras.

en: The signature is cryptographically invalid.
sv: Signaturen är kryptografiskt ogiltig.

en: The signature is cryptographically valid.
sv: Signaturen är kryptografiskt giltig.

en: There are no available signing certificates.<br/>For more information, please see the section about <a href="%1">Adding Digital Signatures</a> in the manual.
sv: Det finns inga tillgängliga certifikat för signering.<br/>För mer information, se avsnittet <a href="%1">Lägga till digitala signaturer</a> i handboken.

en: There are no available signing certificates.<br/>Launch Certificate Manager to import or manage certificates<br/>For more information, please see the section about <a href="%1">Adding Digital Signatures</a> in the manual.
sv: Det finns inga tillgängliga certifikat för signering.<br/>Starta certifikathantering för att importera eller hantera certifikat<br/>För mer information, se avsnittet <a href="%1">Lägga till digitala signaturer</a> i handboken.

en: There are two ways of exiting presentation mode, you can press either ESC key or click with the quit button that appears when placing the mouse in the top-right corner. Of course you can cycle windows (Alt+TAB by default)
sv: Det finns två sätt att avsluta presentationsläge. Du kan trycka på tangenten Esc, eller klicka med avslutningsknappen som visas när musen placeras i övre högra hörnet. Du kan naturligtvis gå igenom fönstren cykliskt (normalt med Alt+Tabulator).

en: There is already a unique Okular instance running. This instance won't be the unique one.
sv: Det finns redan en unik instans av Okular som kör. Den här instansen kommer inte att vara den unika.

en: There was a problem sharing the document: %1
sv: Ett problem uppstod när dokumentet skulle delas: %1

en: There was no file to print
sv: Det fanns ingen fil att skriva ut

en: There's already a tool with that name. Using a default one
sv: Det finns redan ett verktyg med det namnet. Använder ett standardnamn.

en: This Okular is built without audio support
sv: Den här versionen av Okular är byggt utan ljudstöd

en: This annotation may contain LaTeX code.
    Click here to render.
sv: Den här kommentaren kan innehålla Latex-kod.
    Klicka här för att återge.

en: This document contains annotations or form data that were saved internally by a previous Okular version. Internal storage is <b>no longer supported</b>.<br/>Please save to a file in order to move them if you want to continue to edit the document.
sv: Dokumentet innehåller kommentarer eller formulärdata som sparats internt med en tidigare version av Okular. Intern lagring <b>stöds inte längre</b>. <br/>Spara i en fil för att flytta dem om du vill fortsätta redigera dokumentet.

en: This document has XFA forms, which are currently <b>unsupported</b>.
sv: Dokumentet har XFA-formulär, som för närvarande <b>inte stöds</b>.

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
sv: Dokumentet har inbäddade filer. <a href="okular:/embeddedfiles">Klicka här för att se dem</a> eller gå till Arkiv -> Inbäddade filer.

en: This document has forms. Click on the button to interact with them, or use View -> Show Forms.
sv: Dokumentet har formulär. Klicka på knappen för att använda dem, eller använd Visa -> Visa formulär.

en: This document is digitally signed.
sv: Dokumentet är digitalt signerat.

en: This document is digitally signed. Some of the signatures could not be validated properly.
sv: Dokumentet är digitalt signerat. Vissa av signaturerna kunder inte verifieras tillfredsställande.

en: This document is digitally signed. There have been changes since last signed.
sv: Dokumentet är digitalt signerat. Ändringar har gjorts sedan det senast signerades.

en: This document wants to be shown full screen.
    Leave normal mode and enter presentation mode?
sv: Dokumentet vill att det ska visas på hela skärmen.
    Lämna normalt läge och starta presentationsläge?

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
sv: OpenDocument-text

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
sv: Den här länken pekar på en åtgärd för att stänga dokument som inte fungerar när den inbäddade visningen används.

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
sv: Den här länken pekar på en åtgärd för att avsluta programmet som inte fungerar när den inbäddade visningen används.

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Title
sv: Titel

en: Title: %1
sv: Titel: %1

en: Tools
sv: Verktyg

en: Top Secret
sv: Topphemlig

[ctx: Translate an annotation's position on the page]
en: translate annotation
sv: översätt kommentarer

en: Trim To &Selection
sv: Beskär till &markering

en: TrueType
sv: Truetype

en: Type
sv: Typ

en: Type 1
sv: Typ 1

en: Type 1C
sv: Typ 1C

en: Type 3
sv: Typ 3

en: Type:
sv: Typ:

en: Typewriter
sv: Skrivmaskinstext

en: Typewriter Properties
sv: Skrivmaskinsegenskaper

en: Unable to find file to print
sv: Kan inte hitta filen att skriva ut

en: Unable to find the Okular component.
sv: Kan inte hitta delprogrammet Okular.

en: Unable to find the Okular component: %1
sv: Kan inte hitta delprogrammet Okular: %1

en: Underline
sv: Understrykning

en: Underline with Comment
sv: Understreck med kommentar

en: Undo close tab
sv: Ångra stäng flik

en: Unknown Algorithm
sv: Okänd algoritm

en: Unknown File
sv: Okänd fil

en: Unknown Type
sv: Okänd typ

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
sv: Okänd

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
sv: Okänt

en: Unknown font
sv: Okänt teckensnitt

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown issue with Certificate or corrupted data.
sv: Okänt problem med certifikatet eller skadad data.

en: Unknown signing error
sv: Okänt signeringsfel

[ctx: Unsupported action]
en: Signing not implemented for this document type
sv: Signering inte implementerad för dokumenttypen

en: Unsupported extension
sv: Ändelse stöds inte

[ctx: Used when suggesting a new name for a digitally signed file. %1 is the old file name and %2 its extension]
en: %1_signed.%2
sv: %1_signerad.%2

en: User annotations
sv: Användarkommentarer

en: Validity
sv: Giltighet

en: Validity Status
sv: Giltighetsstatus

en: Value
sv: Värde

en: Videos not supported in this Okular
sv: Video stöds inte i den här versionen av Okular

en: Videos not supported in this okular
sv: Video stöds inte i den här versionen av Okular

en: View Certificate…
sv: Visa certifikat…

en: View Signed Version…
sv: Visa signerad version…

en: View in Certificate Manager
sv: Visa i certifikathanterare

en: Viewer Toolbar
sv: Visningsverktygsrad

en: Warn me when I attempt to close multiple tabs
sv: Varna mig när jag försöker stänga flera flikar

en: Warning
sv: Varning

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome to Okular
sv: Välkommen till Okular

en: Where do you want to save %1?
sv: Var vill du spara %1?

en: Where do you want to save this certificate?
sv: Var vill du spara cerifikatet?

en: Where do you want to save this revision?
sv: Var vill du spara utgåvan?

en: White
sv: Vit

en: Yellow
sv: Gul

en: Yellow Highlighter
sv: Gul märkpenna

en: Yes
sv: Ja

en: Yes (subset)
sv: Ja (delmängd)

en: You are about to close %1 tabs. Are you sure you want to continue?
sv: Du ska just stänga %1 flikar. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them.
sv: Du ska just spara ändringar, men aktuellt filformat stöder inte att spara följande element. Använd formatet Okular-dokumentarkiv för att bevara dem.

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save the document and discard these elements.
sv: Du ska just spara ändringar, men aktuellt filformat stöder inte att spara följande element. Använd formatet <i>Okular-dokumentarkiv</i> för att bevara dem. Klicka på <i>Fortsätt</i> för att spara dokumentet och låta elementen gå förlorade.

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save, but you will lose these elements as well as the undo/redo history.
sv: Du ska just spara ändringar, men aktuellt filformat stöder inte att spara följande element. Använd formatet <i>Okular-dokumentarkiv</i> för att bevara dem. Klicka på <i>Fortsätt</i> för att spara, men elementen samt historik för ångra och gör om går då förlorad.

en: You can find the shared document at: <a href="%1">%1</a>
sv: Det delade dokumentet finns på <a href="%1">%1</a>

en: You cannot set the editor command in an already running okular instance. Please disable the tabs and try again. Please note, that unique is also not supported when setting the editor command at the commandline.
sv: Du kan inte ställa in redigeringskommandot för en instans av Okular som redan kör. Inaktivera flikarna och försök igen. Observera att unik inte heller stöds när redigeringskommandot ställs in på kommandoraden.

en: You have chosen to save an Okular Archive without the file name ending with the '%1' extension. That is not allowed, do you want to choose a new name?
sv: Du har valt att spara ett Okular-arkiv utan att filnamnet slutar med ändelen '%1'. Det är inte tillåtet. Vill du välja ett nytt namn?

en: You have just modified the open document, but this kind of document can not be saved.
    Any modification will be lost once Okular is closed.
sv: Du har just ändrat det öppna dokumentet, men den här typen av dokument kan inte sparas.
    Alla ändringar går förlorade när Okular väl avslutas.

en: You have unsaved changes. Please save the document before signing it.
sv: Du har osparade ändringar. Spara dokumentet innan det signeras.

en: Zoom
sv: Zooma

[ctx: Zoom percentage value %1 will be replaced by the actual zoom factor value, so make sure you include it in your translation in order to not to break anything]
en: %1%
sv: %1 %

en: Zoom to 100%
sv: Zooma till 100 %

[ctx: [document title/filename] – Presentation]
en: %1 – Presentation
sv: %1 - Presentation

[ctx: file types in a file open dialog]
en: Images (%1)
sv: Bilder (%1)

[ctx: font name not available (empty)]
en: [n/a]
sv: [ej tillgängligt]

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display file name only
sv: Visa bara filnamn

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display full file path
sv: Visa fullständig filsökväg

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Full Annotation Toolbar
sv: Fullständig kommentarverktygsrad

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Quick Annotation Toolbar
sv: Snabbkommentarverktygsrad

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: Annotation toolbar:
sv: Kommentarverktygsrad:

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: When not displaying document title:
sv: När dokumenttitel inte visas:

[ctx: label:listbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Default zoom:
sv: Förvald zoomning:

[ctx: on welcome screen]
en: No recent documents
sv: Inga senaste dokument

[ctx: on welcome screen]
en: Open Document...
sv: Öppna dokument...

[ctx: on welcome screen]
en: Recent documents
sv: Senaste dokument

[ctx: on welcome screen (recent document list)]
en: Forget All
sv: Glöm alla

en: optional
sv: valfri

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Landscape %1
sv: Liggande %1

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Portrait %1
sv: Stående %1

[ctx: pause the movie playback]
en: Pause
sv: Paus

en: ps2pdf not found
sv: Hittade inte ps2pdf

[ctx: recent items context menu]
en: &Forget This Item
sv: &Glöm objektet

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
sv: ta bort kommentarerna

[ctx: start the movie playback]
en: Play
sv: Spela

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
sv: Stoppa
