libkleopatra - en to sv translation catalogue (509 entries)

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature <b>is not</b> %1.
sv: Signaturen är <b>inte</b> %1.

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature is %1
sv: Signaturen är %1

en: %1-bit %2
sv: %1-bitars %2

en: %1-bit %2 (secret key available)
sv: %1-bitars %2 (hemlig nyckel tillgänglig)

en: '%1' empty or not found
sv: '%1' tomt eller hittades inte

en: '%1' entry is empty/missing
sv: Posten '%1' är tom eller saknas

en: '%1' too complex (would need shell)
sv: '%1' för komplicerat (skulle kräva skal)

en: 'file-patterns' entry is empty/missing
sv: Posten 'file-patterns' är tom eller saknas

en: 'id' entry is empty/missing
sv: Posten 'id' är tom eller saknas

en: 'output-file' entry is empty/missing
sv: Posten 'output-file' är tom eller saknas

[ctx: (validity, protocol, creation date)]
en: (%1, %2, created: %3)
sv: (%1, %2, Skapad: %3)

en: 0 - None
sv: 0 - Inget

en: 1 - Basic
sv: 1 - Enkelt

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1 using an unknown certificate with fingerprint %2
sv: Signatur skapad %1 med ett okänt certifikat med fingeravtrycket %2

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1 with certificate: %2
sv: Signatur skapad %1 med otillgängligt certifikat: %2

en: 1 server configured | %1 servers configured
sv[0]: 1 server inställd
sv[1]: %1 servrar inställda

en: 2 - Verbose
sv: 2 - Detaljerat

en: 3 - More Verbose
sv: 3 - Mer detaljerat

en: 4 - All
sv: 4 - Allt

[ctx: <b>User ID of certificate</b> (serial number serial no. of certificate)]
en: <b>%1</b> (serial number %2)
sv: <b>%1</b> (serienummer %2)

[ctx: <b>User ID of key</b> (Key ID key ID of key in hex notation)]
en: <b>%1</b> (Key ID 0x%2)
sv: <b>%1</b> (Nyckelidentifikation 0x%2)

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
sv: <p>OpenPGP-nyckeln för</p><p align=center>%1</p><p>gick ut för mindre än en dag sedan.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
sv: <p>OpenPGP-nyckeln för</p><p align=center>%1</p><p>går ut idag.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
sv[0]: <p>OpenPGP-nyckeln för</p><p align=center>%2</p><p>gick ut igår.</p>
sv[1]: <p>OpenPGP-nyckeln för</p><p align=center>%2</p><p>gick ut för %1 dagar sedan.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
sv[0]: <p>OpenPGP-nyckeln för</p><p align=center>%2</p><p>går ut imorgon.</p>
sv[1]: <p>OpenPGP-nyckeln för</p><p align=center>%2</p><p>går ut om %1 dagar.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
sv: <p>S/MIME certifikat</p><p align=center>%1</p><p>gick ut för mindre än en dag sedan.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
sv[0]: <p>S/MIME certifikat för</p><p align=center>%2</p><p>gick ut igår.</p>
sv[1]: <p>S/MIME certifikat för</p><p align=center>%2</p><p>gick ut för %1 dagar sedan.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
sv: <p>S/MIME certifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut idag.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
sv[0]: <p>S/MIME certifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut imorgon.</p>
sv[1]: <p>S/MIME certifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut om %1 dagar.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
sv: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%2</b></p><p>för S/MIME certifikat</p><p align=center>%1</p><p>gick ut för mindre än en dag sedan.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
sv: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%2</b></p><p>för S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%1</p><p>gick ut för mindre än en dag sedan.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
sv: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%2</b></p><p>för S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%1</p><p>gick ut för mindre än en dag sedan.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
sv[0]: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME certifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut igår.</p>
sv[1]: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME certifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut för %1 dagar sedan.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
sv: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME certifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut idag.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
sv[0]: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME certifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut imorgon.</p>
sv[1]: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME certifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut om %1 dagar.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
sv[0]: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut igår.</p>
sv[1]: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut för %1 dagar sedan.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
sv: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut idag.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
sv[0]: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut imorgon.</p>
sv[1]: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut om %1 dagar.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
sv[0]: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut igår.</p>
sv[1]: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut för %1 dagar sedan.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
sv: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut idag.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
sv[0]: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut imorgon.</p>
sv[1]: <p>Mellanliggande CA-certifikat</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut om %1 dagar.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
sv: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%2</b></p><p>för S/MIME certifikat</p><p align=center>%1</p><p>gick ut för mindre än en dag sedan.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
sv: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%2</b></p><p>för S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%1</p><p>gick ut för mindre än en dag sedan.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
sv: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%2</b></p><p>för S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%1</p><p>gick ut för mindre än en dag sedan.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
sv[0]: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME certifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut igår.</p>
sv[1]: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME certifikatet</p><p align=center>%2</p><p>gick ut för %1 dagar sedan.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
sv: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME certifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut idag.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
sv[0]: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME certifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut imorgon.</p>
sv[1]: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME certifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut om %1 dagar.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
sv[0]: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut igår.</p>
sv[1]: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut för %1 dagar sedan.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
sv: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut idag.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
sv[0]: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut imorgon.</p>
sv[1]: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut om %1 dagar.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
sv[0]: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut igår.</p>
sv[1]: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut för %1 dagar sedan.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
sv: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut idag.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
sv[0]: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut imorgon.</p>
sv[1]: <p>Rotcertifikatet</p><p align=center><b>%3</b></p><p>för S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut om %1 dagar.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
sv: <p>OpenPGP-krypteringsnyckeln</p><p align=center>%1</p></p>gick ut för mindre än en dag sedan.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
sv: <p>OpenPGP-krypteringsnyckeln</p><p align=center>%1</p><p>går ut idag.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
sv[0]: <p>OpenPGP-krypteringsnyckeln</p><p align=center>%2</p><p>gick ut igår.</p>
sv[1]: <p>OpenPGP-krypteringsnyckeln</p><p align=center>%2</p><p>gick ut för %1 dagar sedan.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
sv[0]: OpenPGP-krypteringsnyckeln</p><p align=center>%2</p><p>går ut imorgon.</p>
sv[1]: <p>OpenPGP-krypteringsnyckeln</p><p align=center>%2</p><p>går ut om %1 dagar.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
sv: <p>OpenPGP-signeringsnyckeln</p><p align=center>%1</p><p>gick ut för mindre än en dag sedan.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
sv: <p>OpenPGP-signeringsnyckeln</p><p align=center>%1</p><p>går ut idag.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
sv[0]: <p><p>OpenPGP-signeringsnyckeln</p><p align=center>%2</p><p>gick ut igår.</p>
sv[1]: <p>OpenPGP-signeringsnyckeln</p><p align=center>%2</p><p>gick ut för %1 dagar sedan.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
sv[0]: <p><p>OpenPGP-signeringsnyckeln</p><p align=center>%2</p><p>går ut imorgon.</p>
sv[1]: <p><p>OpenPGP-signeringsnyckeln</p><p align=center>%2</p><p>går ut om %1 dagar.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
sv: <p>S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%1</p><p>gick ut för mindre än en dag sedan.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
sv[0]: <p>S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut igår.</p>
sv[1]: <p>S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut för %1 dagar sedan.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
sv: <p>S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut idag.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
sv[0]: <p>S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut imorgon.</p>
sv[1]: <p>S/MIME krypteringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut om %1 dagar.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
sv: <p>S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%1</p><p>gick ut för mindre än en dag sedan.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
sv[0]: <p>S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut igår.</p>
sv[1]: <p>S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>gick ut för %1 dagar sedan.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
sv: <p>S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut idag.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
sv[0]: <p>S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut imorgon.</p>
sv[1]: <p>S/MIME signeringscertifikat</p><p align=center>%2</p><p>går ut om %1 dagar.</p>

en: <placeholder>none</placeholder>
sv: <placeholder>ingen</placeholder>

en: <placeholder>unknown</placeholder>
sv: <placeholder>okänd</placeholder>

en: <qt><p>An error occurred while fetching the keys from the backend:</p><p><b>%1</b></p></qt>
sv: <qt><p>Ett fel uppstod när nycklarna hämtades från gränssnittet:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>If you check this box your choice will be stored and you will not be asked again.</p></qt>
sv: <qt><p>Om du markerar den här rutan lagras valet och du blir inte tillfrågad igen.</p></qt>

en: <qt>One backend returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt> | <qt>%1 backends returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt>
sv[0]: <qt>Ett gränssnitt returnerade avkortad utmatning.<p>Alla tillgängliga nycklar visas inte</p></qt>
sv[1]: <qt>%1 gränssnitt returnerade avkortad utmatning.<p>Alla tillgängliga nycklar visas inte</p></qt>

[ctx: @action:button]
en: &Copy to Clipboard
sv: &Kopiera till klippbordet

[ctx: @action:button]
en: &Reread Keys
sv: Läs &nycklar igen

[ctx: @action:button]
en: &Save to Disk...
sv: &Spara på hårddisk...

[ctx: @action:button]
en: &Start Certificate Manager
sv: &Starta certifikathantering

[ctx: @action:button]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @action:button]
en: Change...
sv: Ändra...

[ctx: @action:button]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: @action:button]
en: Diagnostics
sv: Diagnostik

[ctx: @action:button]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: @action:button]
en: Move Down
sv: Flytta ner

[ctx: @action:button]
en: Move Up
sv: Flytta upp

[ctx: @action:button]
en: Move to Bottom
sv: Flytta längst ner

[ctx: @action:button]
en: Move to Top
sv: Flytta längst upp

[ctx: @action:button]
en: Remove
sv: Ta bort

[ctx: @action:button]
en: Search for &External Certificates
sv: Sök efter &externa certifikat

[ctx: @action:button]
en: Show Details
sv: Visa detaljinformation

[ctx: @action:button]
en: Show Matching Keys
sv: Visa matchande nycklar

[ctx: @action:button The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
sv: Visa övervakningslogg

[ctx: @action:button short for 'Show all keys']
en: Show All
sv: Visa alla

[ctx: @info]
en: <strong>Warning:</strong> It is not certain that the signature belongs to the owner.
sv: <strong>Varning:</strong> Det är inte säkert att signaturen tillhör ägaren.

[ctx: @info]
en: <strong>Warning:</strong> There is no indication that the signature belongs to the owner.
sv: <strong>Varning:</strong> Det finns ingen indikering att certifikatet hör till ägaren.

[ctx: @info]
en: <strong>Warning:</strong> This could mean that the signature is forged.
sv: <strong>Varning:</strong> Det kan innebära att signaturen är förfalskad.

[ctx: @info]
en: Error: %1
sv: Fel: %1

[ctx: @info]
en: GnuPG provides support for OpenPGP/LibrePGP and S/MIME.
sv: GnuPG tillhandahåller stöd för OpenPGP/LibrePGP och S/MIME.

[ctx: @info]
en: Libgcrypt is a general purpose cryptographic library.
sv: Libgcrypt är ett allmänt kryptografiskt bibliotek.

[ctx: @info]
en: The date cannot be changed.
sv: Datumet kan inte ändras.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but it has expired and the used key is not certified by you or any trusted person.
sv: Signaturen är giltig men har gått ut och den använda nyckeln är inte certifierad av dig eller någon annan pålitlig person.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but it has expired.
sv: Signaturen är giltig men har gått ut.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used certificate is not certified by a trustworthy Certificate Authority or the Certificate Authority is unknown.
sv: Signaturen är giltig men det använda certifikatet har inte certifierats av en pålitlig certifikatutfärdare, eller så är certifikatutfärdaren okänd.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used key has been revoked.
sv: Signaturen är giltig men den använda nyckeln har återkallats.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used key has expired.
sv: Signaturen är giltig men den använda nyckeln har gått ut.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used key is not certified by you or any trusted person.
sv: Signaturen är giltig men den använda nyckeln är inte certifierad av dig eller någon annan pålitlig person.

[ctx: @info]
en: The used key is not certified by you or any trusted person.
sv: Den använda nyckeln är inte certifierad av dig eller någon annan pålitlig person.

[ctx: @info ... between <a date> and <another date>.]
en: Enter a date between %1 and %2.
sv: Ange ett datum mellan %1 och %2.

[ctx: @info Used as error message for a required text input]
en: Enter a value.
sv: Ange ett värde.

[ctx: @info Used as generic error message for a text input]
en: Enter a value in the correct format.
sv: Ange ett värde med rätt format.

[ctx: @info the compliance of the key with certain requirements is unknown]
en: unknown
sv: okänd

[ctx: @info the expiration date of the key is unknown]
en: unknown
sv: okänd

[ctx: @info:label]
en: Error: Enter a hostname in the correct format, like ldap.example.com.
sv: Fel: Ange ett värddatornamn med korrekt format, som ldap.exempel.se.

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, can usually be left empty)</b> Enter the base DN for this LDAP server to limit searches to only that subtree of the directory.
sv: <b>(Valfritt, kan oftast lämnas tomt)</b> Skriv in basdomännamn för LDAP-servern för att begränsa sökningar till bara dessa underkataloger i katalogen.

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, the default is fine in most cases)</b> Pick the port number the directory service is listening on.
sv: <b>(Valfri, standardvärdet är bra i de flesta fall)</b> Välj portnummer som katalogtjänsten lyssnar på.

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Select the smart card reader that GnuPG shall use.<list><item>The first item will make GnuPG use the first reader that is found.</item><item>The last item allows you to enter a custom reader ID or reader port number.</item><item>All other items represent readers that were found by GnuPG.</item></list></para>
sv: <para>Välj smartkortsläsaren som GnuPG ska använda.<list><item>Det första alternativet gör att GnuPG använder den första läsaren som hittas.</item><item>Det sista alternativet låter dig mata in egen identifikation eller portnummer för en läsare.</item><item>Alla andra alternativ representerar läsare som hittades av GnuPG.</item></list></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Authenticate to the LDAP server with your LDAP credentials.
sv: Utför behörighetskontroll med LDAP-servern med din LDAP-inloggningsinformation.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear
sv: Rensa

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service provided by an LDAP server.
sv: Klicka för att lägga till en katalogtjänst som tillhandahålls av en LDAP-server.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service.
sv: Klicka för att lägga till en katalogtjänst.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to edit the selected service.
sv: Klicka för att redigera den markerade tjänsten.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to remove the selected service.
sv: Klicka för att ta bort den markerade tjänsten.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to use a directory service running on your Active Directory. This works only on Windows and requires GnuPG 2.2.28 or later.
sv: Klicka för att använda en katalogtjänst som kör på din Aktiva katalog. Det fungerar bara på Windows och kräver GnuPG 2.2.28 eller senare.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the name or IP address of the server hosting the directory service.
sv: Skriv in namn eller IP-adress för servern som är värd för katalogtjänsten.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your LDAP user resp. Bind DN for authenticating to the LDAP server.
sv: Ange din LDAP-användare respektive domännamnsbindning för att utföra behörighetskontroll med LDAP-servern.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your password for authenticating to the LDAP server.<nl/><warning>The password will be saved in the clear in a configuration file in your home directory.</warning>
sv: Skriv in ditt lösenord för behörighetskontroll med LDAP-servern.<nl/><warning>Lösenordet sparas som klartext i en inställningsfil i din hemkatalog.</warning>

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter additional flags that are not yet (or no longer) supported by Kleopatra. For example, older versions of GnuPG use <code>ldaps</code> to request a TLS secured connection.
sv: Här kan du skriva in ytterligare väljare som inte ännu (eller inte längre) stöds av Kleopatra. Exempelvis använder äldre versioner av GnuPG <code>ldaps</code> för att begära en anslutning säkrad med TLS.

[ctx: @info:tooltip]
en: On Windows, authenticate to the LDAP server using the Active Directory with the current user.
sv: På Windows, utför behörighetskontroll på LDAP-servern genom att använda den Aktiva katalogen med aktuell användare.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file dialog
sv: Öppna fildialogruta

[ctx: @info:tooltip]
en: Show all keys
sv: Visa alla nycklar

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
sv: Visa certifikatlista

[ctx: @info:tooltip]
en: Show keys matching the email address
sv: Visa nycklar som motsvarar e-postadressen

[ctx: @info:tooltip]
en: Some of the certificates in this group cannot be used for encryption. Using this group can lead to unexpected results.
sv: Visa av certifikaten i gruppen kan inte användas för kryptering. Användning av gruppen kan leda till oväntade resultat.

[ctx: @info:tooltip]
en: This group does not contain any keys.
sv: Gruppen innehåller inte några nycklar.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use GnuPG's default to connect to the LDAP server. By default, GnuPG 2.3 and earlier use a plain, not TLS secured connection. <b>(Not recommended)</b>
sv: Använd förval i GnuPG för att ansluta till LDAP-servern. GnuPG 2.3 och tidigare använder en enkel anslutning som förval, inte säkrad med TLS <b>(rekommenderas inte)</b>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a TLS secured connection through which the connection to the LDAP server is tunneled. <b>(Not recommended)</b>
sv: Använd en anslutning säkrad med TLS som anslutningen till LDAP-servern tunnlas igenom <b>(rekommenderas inte)</b>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a plain, not TLS secured connection to connect to the LDAP server. <b>(Not recommended)</b>
sv: Använd en enkel anslutning, inte säkrad med TLS, för att ansluta till LDAP-servern <b>(rekommenderas inte)</b>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a standard TLS secured connection (initiated with STARTTLS) to connect to the LDAP server. <b>(Recommended)</b>
sv: Använd en vanlig anslutning säkrad med TLS (initierad med STARTTLS) för att ansluta till LDAP-servern <b>(rekommenderas)</b>.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use an anonymous LDAP server that does not require authentication.
sv: Använd en anonym LDAP-server som inte kräver behörighetskontroll.

[ctx: @info:tooltip for No Key selected for a specific recipient.]
en: Do not select a key for this recipient.<br/><br/>The recipient will receive the encrypted email, but it can only be decrypted with the other keys selected in this dialog.
sv: Välj inte en nyckel för den här mottagaren.<br/><br/>Mottagaren kommer att ta emot det krypterade brevet, men det kan bara avkodas med de andra nycklarna valda i den här dialogrutan.

[ctx: @info:tooltip for a 'Generate new key pair' action in a combobox when a user does not yet have an OpenPGP or S/MIME key.]
en: Generate a new key using your email address.<br/><br/>The key is necessary to decrypt and sign emails. You will be asked for a passphrase to protect this key and the protected key will be stored in your home directory.
sv: Skapa en ny nyckel med användning av din e-postadress.<br/><br/>Nyckeln är nödvändig för att avkoda och signera e-post. Du blir tillfrågad om en lösenordsfras för att skydda nyckeln, och den skyddade nyckeln lagras i din  hemkatalog.

[ctx: @info:tooltip for not selecting a key for signing.]
en: The email will not be cryptographically signed.
sv: Brevet kommer inte att signeras kryptografiskt.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to add a directory service to the list of services. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
sv: Klicka på knappen för att lägga till en katalogtjänst i listan med tjänster. Ändringen får bara effekt när du väl har bekräftat inställningsdialogrutan.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to edit the settings of the currently selected directory service. The changes will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
sv: Klicka på knappen för att redigera inställningarna för katalogtjänsten som för närvarande är markerad. Ändringarna får bara effekt när du väl har bekräftat inställningsdialogrutan.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to remove the currently selected directory service. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
sv: Klicka på knappen för att ta bort katalogtjänsten som för närvarande är markerad. Ändringen får bara effekt när du väl har bekräftat inställningsdialogrutan.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is a list of all directory services that are configured for use with X.509.
sv: Det här är en lista med alla katalogtjänster som är inställda för användning med X.509.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom reader ID or port number
sv: Egen läsaridentifikation eller eget portnummer

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default reader
sv: Standardläsare

[ctx: @item:inlistbox]
en: One year from now
sv: Ett år från nu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Three years from now
sv: Tre år från nu

[ctx: @item:inlistbox]
en: Two years from now
sv: Två år från nu

[ctx: @label]
en: Directory services
sv: Katalogtjänster

[ctx: @label]
en: Email address
sv: E-postadress

[ctx: @label]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @label ... (between <a date> and <another date>):]
en: Valid until (between %1 and %2):
sv: Giltig till (mellan %1 och %2):

[ctx: @label Valid until (<a date>):]
en: Valid until (%1):
sv: Giltigt till (%1):

[ctx: @label label text (required)]
en: %1 (required)
sv: %1 (nödvändig)

[ctx: @label:listbox Reader for smart cards]
en: Reader to connect to
sv: Läsare att ansluta till

[ctx: @label:textbox]
en: &Search for:
sv: &Sök efter:

[ctx: @label:textbox]
en: Available attributes:
sv: Tillgängliga egenskaper:

[ctx: @label:textbox]
en: Current attribute order:
sv: Nuvarande egenskapsordning:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption keys:
sv: Krypteringsnycklar:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption preference:
sv: Krypteringsinställning:

[ctx: @label:textbox]
en: Recipient:
sv: Mottagare:

[ctx: @label:textbox]
en: Set the debugging level to
sv: Ställ in avlusningsnivån till

[ctx: @label:textbox]
en: The following keys will be used for encryption:
sv: Följande nycklar kommer att användas för kryptering:

[ctx: @label:textbox]
en: Your keys:
sv: Dina nycklar:

[ctx: @option:check]
en: &Remember choice
sv: &Kom ihåg val

[ctx: @option:check]
en: Set up this key for shared usage in teams
sv: Ställ in nyckeln för delad gruppanvändning

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
sv: Algoritm

[ctx: @title:column]
en: Certification Trust
sv: Certifikatens pålitlighet

[ctx: @title:column]
en: E-Mail
sv: E-post

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

[ctx: @title:column]
en: Issuer
sv: Utfärdare

[ctx: @title:column]
en: Key ID
sv: Nyckelidentifikation

[ctx: @title:column]
en: Keygrip
sv: Nyckelgrepp

[ctx: @title:column]
en: Last Update
sv: Senaste uppdatering

[ctx: @title:column]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column]
en: Origin
sv: Ursprung

[ctx: @title:column]
en: Protocol
sv: Protokoll

[ctx: @title:column]
en: Serial Number
sv: Serienummer

[ctx: @title:column]
en: Tags
sv: Etiketter

[ctx: @title:column]
en: Valid From
sv: Giltigt från

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
sv: Giltigt till

[ctx: @title:menu]
en: View Columns
sv: Visa kolumner

[ctx: @title:window]
en: Certificate Manager Error
sv: Fel i certifikathanteringen

[ctx: @title:window]
en: Configure Directory Services
sv: Anpassa katalogtjänster

[ctx: @title:window]
en: Edit Directory Service
sv: Redigera katalogtjänst

[ctx: @title:window]
en: Encryption Key Approval
sv: Godkänn krypteringsnyckel

[ctx: @title:window]
en: Error
sv: Fel

[ctx: @title:window]
en: File Save Error
sv: Fel när filen skulle sparas

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Audit Log Viewer
sv: Visning av GnuPG-övervakningslogg

[ctx: @title:window]
en: Key Listing Failed
sv: Listning av nycklar misslyckades

[ctx: @title:window]
en: Key generation
sv: Nyckelgenerering

[ctx: @title:window]
en: LDAP Directory Service
sv: LDAP-katalogtjänst

[ctx: @title:window]
en: No GnuPG Audit Log
sv: Ingen GnuPG-övervakningslogg

[ctx: @title:window]
en: Operation Failed
sv: Åtgärd misslyckades

[ctx: @title:window]
en: Security approval
sv: Säkerhetsgodkännande

[ctx: @title:window]
en: System Error
sv: Systemfel

[ctx: @title:window]
en: View GnuPG Audit Log
sv: Visa GnuPG-övervakningslogg

en: Active Directory
sv: Aktiv katalog

en: Add
sv: Lägg till

en: Add to current attribute order
sv: Lägg till i nuvarande egenskapsordning

en: Additional flags:
sv: Ytterligare väljare:

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: Advanced options
sv: Avancerade alternativ

[ctx: All Certificates]
en: All
sv: Alla

en: All User IDs are certified.
sv: Alla användaridentiteter har certifierats.

en: All certificates (except disabled ones)
sv: Alla certifikat (utom inaktiverade)

en: All keys are certified.
sv: Alla nycklar har certifierats.

en: All others
sv: Alla andra

en: Always Ask
sv: Fråga alltid

en: Always Encrypt
sv: Kryptera alltid

en: Always Encrypt If Possible
sv: Kryptera alltid om möjligt

en: Always Encrypt with This Key
sv: Kryptera alltid med den här nyckeln

en: Always Sign
sv: Signera alltid

en: Always Sign If Possible
sv: Signera alltid om möjligt

en: An error occurred importing this certificate: %1
sv: Ett fel uppstod vid försök att importera certifikat: %1

en: An error occurred while trying to retrieve the GnuPG Audit Log:
    %1
sv: Ett fel uppstod vid försök att hämta GnuPG-övervakningslogg:
    %1

en: Anonymous
sv: Anonym

en: Any
sv: Vilket som helst

en: Any OpenPGP
sv: Godtycklig OpenPGP

en: Any S/MIME
sv: Godtycklig S/MIME

[ctx: As in 'this user ID is not certified']
en: not certified
sv: inte certifierad

[ctx: As in 'this user ID is valid.']
en: certified
sv: certifierad

[ctx: As in all keys are valid.]
en: all certified
sv: alla certifierade

[ctx: As in all user IDs are valid.]
en: certified
sv: certifierad

[ctx: As in not all keys are valid.]
en: not all certified
sv: inte alla certifierade

[ctx: As in not all user IDs are valid.]
en: not certified
sv: inte certifierad

en: Ask
sv: Fråga

en: Ask Whenever Encryption is Possible
sv: Fråga så snart kryptering är möjlig

en: Ask Whenever Possible
sv: Fråga om möjligt

en: Authenticate
sv: Kontrollera behörighet

en: Authenticate via Active Directory
sv: Utför behörighetskontroll via Aktiv katalog

en: Authenticate via Active Directory (requires GnuPG 2.2.28 or later)
sv: Utför behörighetskontroll via Aktiv katalog (kräver GnuPG 2.2.28 eller senare)

en: Authenticate with user and password
sv: Utför behörighetskontroll med användare och lösenord

en: Authentication
sv: Behörighetskontroll

en: Bad policy
sv: Felaktig policy

en: Bad signature
sv: Felaktig signatur

en: Bad signature by %1: %2
sv: Falsk signatur av %1: %2

en: Bad signature by an unknown certificate: %1
sv: Falsk signatur av ett okänt certifikat: %1

en: Bad signature by unknown certificate %1: %2
sv: Falsk signatur av okänt certifikat %1: %2

en: Base DN:
sv: Basdomännamn:

en: Business category
sv: Affärskategori

en: CRL missing
sv: CRL saknas

en: CRL too old
sv: CRL för gammal

en: Cannot use both %f and | in '%1'
sv: Kan inte använda både %f och | i '%1'

[ctx: Caption for signing key selection]
en: Confirm identity '%1' as:
sv: Bekräfta identiteten '%1' som:

en: Caught unknown exception in group %1
sv: Fångade okänt undantag i grupp %1

en: Certificate is not available
sv: Certifikatet är inte tillgängligt

en: Certificates for which all user IDs are certified (except disabled ones)
sv: Certifikat där alla användaridentiteter har certifierats (utom inaktiverade)

en: Certificates for which not all user IDs are certified (except disabled ones)
sv: Certifikat där inte alla användaridentiteter har certifierats (utom inaktiverade)

en: Certificates for which the primary user ID is certified (except disabled ones)
sv: Certifikat där den primära användaridentiteten har certifierats (utom inaktiverade)

en: Certificates for which the primary user ID is not certified (except disabled ones)
sv: Certifikat där den primära användaridentiteten inte har certifierats (utom inaktiverade)

en: Certificates that are not fully certified and that you may want to certify yourself (except disabled ones)
sv: Certifikat som inte är fullständigt certifierade som du kan vilja certifiera själv (utom inaktiverade)

[ctx: Certificates to certify by the user]
en: To Certify
sv: Att certifiera

en: Certification trust
sv: Certifikatens pålitlighet

[ctx: Certified Certificates]
en: Certified
sv: certifierade

[ctx: Certifies this key as fully trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as fully trusted introducer for '%1'.
sv: Certifierar nyckeln som en fullständigt pålitlig introduktör för '%1'.

[ctx: Certifies this key as partially trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as partially trusted introducer for '%1'.
sv: Certifierar nyckeln som en delvis pålitlig introduktör för '%1'.

en: Certify
sv: Certifiera

en: Certifying User IDs
sv: Certifierar användaridentiteter

en: Checking selected keys...
sv: Kontrollerar markerade nycklar...

en: Choose File to Save GnuPG Audit Log to
sv: Välj fil att spara GnuPG-övervakningslogg i

en: Common name
sv: Vanligt namn

[ctx: Compliance of key]
en: Compliance
sv: Efterlevnad

en: Connection Security
sv: Anslutningssäkerhet

en: Connection Security (requires GnuPG 2.2.28 or later)
sv: Anslutningssäkerhet (kräver GnuPG 2.2.28 eller senare)

en: Could not save to file "%1": %2
sv: Kunde inte spara till filen "%1": %2

en: Could not start certificate manager; please check your installation.
sv: Kunde inte starta certifikathanteraren. Kontrollera installationen.

en: Country code
sv: Landskod

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Do not sign this email
sv: Signera inte brevet

en: Do not use a TLS secured connection
sv: Använd inte en anslutning säkrad med TLS

en: Domain component
sv: Domänkomponent

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Email
sv: E-post

en: Email address
sv: E-postadress

en: Encrypt
sv: Kryptera

en: Encrypt Whenever Encryption is Possible
sv: Kryptera så snart kryptering är möjlig

en: Encrypt to others:
sv: Kryptera till andra:

[ctx: Encrypt to self (email address):]
en: Encrypt to self (%1):
sv: Kryptera till mig själv (%1):

en: Encryption
sv: Kryptering

en: Encrypts the secret key with an unrecoverable passphrase. You will be asked for the passphrase during key generation.
sv: Krypterar den hemliga nyckeln med en oåterställbar lösenordsfras. Du blir tillfrågad om lösenordsfrasen under nyckelgenerering.

en: Enter a name and an email address to use for the certificate.
sv: Ange ett namn och en e-postadress att använda för certifikatet.

en: Enter a name and/or an email address to use for the certificate.
sv: Ange ett namn och/eller en e-postadress att använda för certifikatet.

en: Enter a name or an email address.
sv: Ange ett namn eller en e-postadress.

en: Enter a name.
sv: Ange ett namn.

en: Enter an email address in the correct format required by your organization.
sv: Ange en e-postadress med korrekt format, som krävs av din organisation.

en: Enter an email address in the correct format, like name@example.com.
sv: Ange en e-postadress med korrekt format, som namn@exempel.se.

en: Enter an email address.
sv: Ange en e-postadress.

en: Error in checksum definition %1: %2
sv: Fel i definition av checksumma %1: %2

en: Error: Signature not verified
sv: Fel: signaturen kunde inte verifieras

en: Expired
sv: Utgången

en: Exportable
sv: Exporterbar

en: Fax number
sv: Telefaxnummer

en: Fetching keys...
sv: Hämtar nycklar...

en: File import
sv: Filimport

en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

[ctx: Fully Certified Certificates]
en: Fully Certified
sv: Fullständigt certifierade

en: Generate
sv: Generera

en: Generate a new key pair
sv: Skapa ett nytt nyckelpar

en: Generated
sv: Genererad

en: Generating key for '%1'...
sv: Skapar nyckel för '%1'...

en: Given name
sv: Förnamn

en: GnuPG Audit Log Error
sv: Fel för GnuPG-övervakningslogg

en: Good signature
sv: Bra signatur

en: Good signature by %1.
sv: God signatur av %1.

en: Good signature by an unknown certificate.
sv: God signatur av ett okänt certifikat.

en: Good signature by unknown certificate %1.
sv: God signatur av okänt certifikat %1.

en: HTML files (*.html)
sv: HTML-filer (*.html)

en: Host:
sv: Värddator:

en: ID
sv: Id

en: Inline OpenPGP (deprecated)
sv: OpenPGP på plats (avråds från)

en: Invalid hex char '%1' in input stream.
sv: Felaktigt hexadecimalt tecken '%1' i indataström.

en: Invalid signature by %1: %2
sv: Ogiltig signatur av %1: %2

en: Invalid signature by an unknown certificate: %1
sv: Ogiltig signatur av ett okänt certifikat: %1

en: Invalid signature by unknown certificate %1: %2
sv: Ogiltig signatur av okänt certifikat %1: %2

en: Issuer
sv: Utfärdare

en: Key ID
sv: Nyckelidentifikation

en: Key List Result
sv: Resultat av nyckellistning

en: Key Selection
sv: Nyckelval

[ctx: Key fingerprint]
en: Fingerprint
sv: Fingeravtryck

[ctx: Key issuer]
en: Issuer
sv: Utfärdare

en: Keys:
sv: Nycklar:

en: Keyserver
sv: Nyckelserver

en: LDAP Server
sv: LDAP-server

en: Loading keys ...
sv: Läser in nycklar...

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Location
sv: Plats

en: Mail address
sv: Brevadress

en: Mobile phone number
sv: Mobiltelefonnummer

en: Move one down
sv: Flytta ner ett steg

en: Move one up
sv: Flytta upp ett steg

en: Move to bottom
sv: Flytta längst ner

en: Move to top
sv: Flytta längst upp

[ctx: My own Certificates]
en: My Own
sv: Mina egna

en: My own certificates (except disabled ones)
sv: Mina egna certifikat (utom inaktiverade)

en: Name
sv: Namn

en: Never Encrypt
sv: Kryptera aldrig

en: Never Encrypt with This Key
sv: Kryptera aldrig med den här nyckeln

en: Never Sign
sv: Signera aldrig

en: New signatures were added to this certificate by the import.
sv: Nya signaturer har lagts till i det här certifikatet vid import.

en: New subkeys were added to this certificate by the import.
sv: Nya delnycklar har lagts till i det här certifikatet vid import.

en: New user-ids were added to this certificate by the import.
sv: Nya användar-id har lagts till i det här certifikatet vid import.

en: No
sv: Nej

en: No GnuPG Audit Log available for this operation.
sv: Någon GnuPG-övervakningslogg är inte tillgänglig för åtgärden.

en: No backends found for listing keys. Check your installation.
sv: Inga gränssnitt hittades för att lista nycklar. Kontrollera installationen.

en: No key. Recipient will be unable to decrypt.
sv: Ingen nyckel. Mottagare kommer inte kunna avkryptera.

en: None configured
sv: Ingen inställd

[ctx: Not Certified Certificates]
en: Not Certified
sv: Inte certifierade

[ctx: Not Fully Certified Certificates]
en: Not Fully Certified
sv: Inte fullständigt certifierade

en: Not VS-NfD compliant
sv: Inte VS-NfD-kompatibel

en: One User ID is not certified. | %1 User IDs are not certified.
sv[0]: En användaridentitet har inte certifierats.
sv[1]: %1 användaridentiteter har inte certifierats.

en: Open file dialog
sv: Öppna fildialogruta

en: OpenPGP Key Selection
sv: Val av OpenPGP-nyckel

en: OpenPGP key for <b>%1</b>
sv: OpenPGP-nyckel för <b>%1</b>

en: Organization
sv: Organisation

en: Organizational unit
sv: Enhet i organisation

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Please select an (OpenPGP or S/MIME) key to use.
sv: Välj en OpenPGP- eller S/MIME-nyckel att använda.

en: Please select an OpenPGP key to use.
sv: Välj en OpenPGP-nyckel som ska användas.

en: Please select an S/MIME key to use.
sv: Välj en S/MIME-nyckel att använda.

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Premature end of hex-encoded char in input stream
sv: För tidigt slut för hexadecimalt kodat tecken i indataström

en: Protect the generated key with a passphrase.
sv: Skydda den genererade nyckeln med en lösenordsfras.

en: Quoting error in '%1' entry
sv: Citeringsfel i posten '%1'

en: Recheck Key
sv: Kontrollera nyckel igen

en: Remove from current attribute order
sv: Ta bort från nuvarande egenskapsordning

en: Revoked
sv: Återkallad

en: S/MIME Key Selection
sv: S/MIME-nyckelval

en: S/MIME Opaque
sv: S/MIME ogenomskinligt

en: S/MIME key for <b>%1</b>
sv: S/MIME-nyckel för <b>%1</b>

en: SSH Authentication
sv: SSH-behörighetskontroll

en: Serial number
sv: Serienummer

en: Show certificate list
sv: Visa certifikatlista

en: Show...
sv: Visa...

en: Sign
sv: Signera

en: Signature created using an unknown certificate with fingerprint %1
sv: Signatur skapad med ett okänt certifikat med fingeravtrycket %1

en: Signature created with certificate: %1
sv: Signatur skapad med certifikat: %1

en: Signature expired
sv: Signaturen utgången

en: Signing
sv: Signering

en: Signing (Qualified)
sv: Signering (kvalificerad)

en: Signing certificate is expired
sv: Signeringscertifikat är utgånget

en: Signing certificate was revoked
sv: Signeringscertifikat återkallades

en: Some keys are not certified.
sv: Vissa nycklar har inte certifierats.

en: Some keys are revoked, expired, disabled, or invalid.
sv: Visa nycklar har återkallats, utgått, inaktiverats eller är ogiltiga.

en: State or province
sv: Delstat eller provins

en: Stored
sv: Lagrad

en: Street address
sv: Gatuadress

en: Strength
sv: Styrka

en: Subject
sv: Rubrik

en: Surname
sv: Efternamn

en: System error
sv: Systemfel

en: Tags
sv: Etiketter

en: Telephone number
sv: Telefonnummer

en: The OpenPGP backend does not support listing keys. Check your installation.
sv: OpenPGP-gränssnittet stöder inte att nycklar listas. Kontrollera installationen.

en: The S/MIME backend does not support listing keys. Check your installation.
sv: S/MIME-gränssnittet stöder inte att nycklar listas. Kontrollera installationen.

[ctx: The algorithm and strength of encryption key]
en: Key Material
sv: Nyckelmaterial

en: The certificate belongs to this recipient.
sv: Certifikatet hör till mottagaren.

en: The certificate is marked as your own.
sv: Certifikatet är markerat som ditt eget.

en: The gpgconf tool used to provide the information for this dialog does not seem to be installed properly. It did not return any components. Try running "%1" on the command line for more information.
sv: Verktyget gpgconf som används för att tillhandahålla informationen i dialogrutan verkar inte vara riktigt installerat. Det returnerade inte några komponenter. Försök köra "%1" på kommandoraden för ytterligare information.

en: The import contained no new data for this certificate. It is unchanged.
sv: Importen innehöll inte någon ny data för det här certifikatet. Det är oförändrat.

en: The import of this certificate was canceled.
sv: Importen av certifikatet har avbrutits.

en: The key can be used.
sv: Nyckeln kan användas.

en: The key is disabled.
sv: Nyckeln är inaktiverad.

en: The key is expired.
sv: Nyckeln har utgått.

en: The key is not designated for authentication.
sv: Nyckeln är inte avsedd för behörighetskontroll.

en: The key is not designated for certifying.
sv: Nyckeln är inte avsedd för certifiering.

en: The key is not designated for encryption.
sv: Nyckeln är inte avsedd för kryptering.

en: The key is not designated for signing.
sv: Nyckeln är inte avsedd för signering.

en: The key is not secret.
sv: Nyckeln är inte hemlig.

en: The key is not trusted enough.
sv: Nyckeln är inte tillräckligt pålitlig.

en: The key is not valid.
sv: Nyckeln är inte giltig.

en: The key is revoked.
sv: Nyckeln har återkallats.

en: The name must be in the format required by your organization and it must not include <, >, and @.
sv: Namnet måste ha formatet som organisationen kräver och får inte innehålla <, > och @.

en: The name must not include <, >, and @.
sv: Namnet får inte innehålla <, > och @.

en: The signature is invalid: %1
sv: Signaturen är ogiltig: %1

en: The signature is valid and the certificate's validity is fully trusted.
sv: Signaturen är giltig och certifikatets giltighet är pålitligt.

en: The signature is valid and the certificate's validity is ultimately trusted.
sv: Signaturen är giltig och certifikatets giltighet är fullständigt pålitligt.

en: The signature is valid but the certificate's validity is <em>not trusted</em>.
sv: Signaturen är giltig, men certifikatets giltighet är <em>inte pålitligt</em>.

en: The signature is valid but the certificate's validity is undefined.
sv: Signaturen är giltig, men certifikatets giltighet är odefinierad.

en: The signature is valid but the certificate's validity is unknown.
sv: Signaturen är giltig, men certifikatets giltighet är okänd.

en: The signature is valid but the trust in the certificate's validity is only marginal.
sv: Signaturen är giltig, men pålitligheten hos certifikatets giltighet är bara begränsad.

en: The trust model indicates marginally that the certificate belongs to this recipient.
sv: Pålitlighetsmodellen indikerar att certifikatet marginellt hör till mottagaren.

en: The validity cannot be checked at the moment.
sv: Giltighet kan inte kontrolleras för tillfället.

en: The validity of the keys cannot be checked at the moment.
sv: Nycklarnas giltighet kan inte kontrolleras för tillfället.

[ctx: The validity of the user IDs has not been/could not be checked]
en: not checked
sv: inte kontrollerad

[ctx: The validity of this user ID has not been/could not be checked]
en: not checked
sv: inte kontrollerad

en: There is a problem.
sv: Ett problem har uppstått.

en: There is no indication that this certificate belongs to this recipient.
sv: Det finns ingen indikering att certifikatet hör till mottagaren.

en: This can take several minutes.
sv: Det kan ta flera minuter.

en: This certificate is new to your keystore.
sv: Certifikatet är nytt i din nyckellagring.

en: This certificate should not be used.
sv: Certifikatet ska inte användas.

en: This certificate was imported from the following sources:
sv: Det här certifikatet importerades från följande källor:

en: This certificate was new to your keystore. The secret key is available.
sv: Certifikatet är nytt i din nyckellagring. Den hemliga nyckeln är tillgänglig.

en: This group does not contain any keys.
sv: Gruppen innehåller inte några nycklar.

en: Title
sv: Titel

[ctx: Translate this to 'yes' or 'no' (use the English words!) depending on whether your language uses Sentence style capitalization in GUI labels (yes) or not (no). Context: We get some backend strings in that have the wrong capitalization (in English, at least) so we need to force the first character to upper-case. It is this behaviour you can control for your language with this translation.]
en: yes
sv: ja

en: Trust Signature For
sv: Lita på signatur för

en: Trusted issuer?
sv: Pålitlig utfärdare?

en: Tunnel LDAP through a TLS connection
sv: Tunnla LDAP genom en TLS-anslutning

en: Type
sv: Typ

en: Unique ID
sv: Unik identifikation

en: Unknown certificate
sv: Okänt certifikat

[ctx: Unknown encryption protocol]
en: Unknown
sv: Okänd

en: Usage
sv: Användning

en: Use TLS secured connection
sv: Använd en anslutning säkrad med TLS

en: Use default
sv: Använd förval

en: Use default connection (probably not TLS secured)
sv: Använd förvald anslutning (troligen inte säkrad med TLS)

en: User ID
sv: Användar-id

en: User ID / Certification Key ID
sv: Användaridentifikation eller certifieringsnyckelidentifikation

en: User ID is certified.
sv: Användaridentitet har certifierats.

en: User ID is not certified.
sv: Användaridentitet har inte certifierats.

en: User:
sv: Användare:

en: VS-NfD compliant
sv: VS-NfD-kompatibel

en: Valid From
sv: Giltigt från

en: Valid Until
sv: Giltigt till

en: Valid from
sv: Giltig från

en: Valid until
sv: Giltigt till

en: Yes
sv: Ja

en: You can search the certificate on a keyserver or import it from a file.
sv: Du kan söka efter certifikatet på en nyckelserver eller importera det från en fil.

en: Your system does not have support for GnuPG Audit Logs
sv: Systemet har inte stöd för GnuPG-övervakningsloggar

[ctx: a group of keys/certificates]
en: Group
sv: Grupp

en: a.k.a.
sv: alias

[ctx: accessible text for empty list of tags]
en: none
sv: ingen

[ctx: as in 'this subkey is ok']
en: OK
sv: Ok

en: available attributes
sv: tillgängliga egenskaper

en: certificate expired
sv: certifikat utgånget

en: class %1
sv: klass %1

en: current attribute order
sv: nuvarande egenskapsordning

en: disabled
sv: inaktiverad

en: expired
sv: utgången

[ctx: fake/invalid signature]
en: bad
sv: falsk

[ctx: full trust]
en: full
sv: pålitlig

en: invalid
sv: ogiltig

en: key disabled
sv: nyckel inaktiverad

en: key expired
sv: nyckel utgången

en: key revoked
sv: nyckel återkallad

[ctx: marginal trust]
en: marginal
sv: marginell

[ctx: name <email> (validity, protocol, creation date)]
en: %1 (%2, %3, created: %4)
sv: %1 (%2, %3, skapad: %4)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity)]
en: %2 (1 key, %3) | %2 (%1 keys, %3)
sv[0]: %2 (1 nyckel, %3)
sv[1]: %2 (%1 nycklar, %3)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, group ...)]
en: %2 (1 key, %3, unknown origin) | %2 (%1 keys, %3, unknown origin)
sv[0]: %2 (1 nyckel, %3, okänt ursprung)
sv[1]: %2 (%1 nycklar, %3, okända ursprung)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, tag)]
en: %2 (1 key, %3, tag) | %2 (%1 keys, %3, tag)
sv[0]: %2 (1 nyckel, %3, etikett)
sv[1]: %2 (%1 nycklar, %3, etikett)

en: no public key
sv: ingen öppen nyckel

[ctx: no specific preference]
en: <none>
sv: <ingen>

[ctx: no specific preference]
en: <placeholder>none</placeholder>
sv: <placeholder>ingen</placeholder>

[ctx: no, is not exportable]
en: no
sv: nej

en: not applicable
sv: inte tillämplig

en: revoked
sv: återkallad

[ctx: stored...]
en: on SmartCard with serial no. %1
sv: på smartkort med serienummer %1

[ctx: stored...]
en: on this computer
sv: på den här datorn

[ctx: text for screen readers]
en: The name must be in the format required by your organization and it must not include less-than sign, greater-than sign, and at sign.
sv: Namnet måste ha formatet som organisationen kräver och får inte innehålla tecknen mindre än, större än och snabel-a.

[ctx: text for screen readers]
en: The name must not include less-than sign, greater-than sign, and at sign.
sv: Namnet får inte innehålla tecknen mindre än, större än och snabel-a.

[ctx: text for screen readers]
en: not applicable
sv: inte tillämplig

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
sv: ingen e-postadress

[ctx: text for screen readers for an empty name]
en: no name
sv: inget namn

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
sv: Ogiltig post

[ctx: this follows a list of keys]
en: and 1 more key | and %1 more keys
sv[0]: och 1 nyckel till
sv[1]: och %1 nycklar till

[ctx: title:window]
en: Create OpenPGP Certificate
sv: Skapa OpenPGP-certifikat

[ctx: ultimate trust]
en: ultimate
sv: fullständig

[ctx: undefined trust]
en: undefined
sv: odefinierad

en: unknown
sv: okänd

[ctx: unknown trust level]
en: unknown
sv: okänd

en: unlimited
sv: obegränsad

en: untrusted
sv: opålitlig

en: valid
sv: giltig

[ctx: yes, is exportable]
en: yes
sv: ja
