libkleopatra - en to ru translation catalogue (517 entries)

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature <b>is not</b> %1.
ru: Подпись <b>не</b> удовлетворяет условию «%1».

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature is %1
ru: Подпись удовлетворяет условию «%1»

en: %1-bit %2
ru: %1-битный %2

en: %1-bit %2 (secret key available)
ru: %1-битный %2 (доступен секретный ключ)

en: '%1' empty or not found
ru: «%1» пуста или не найдена

en: '%1' entry is empty/missing
ru: Запись «%1» пуста или отсутствует

en: '%1' too complex (would need shell)
ru: Команда «%1» слишком сложная (потребуется оболочка)

en: 'file-patterns' entry is empty/missing
ru: Запись «file-patterns» пуста/отсутствует

en: 'id' entry is empty/missing
ru: Запись «id» пуста/отсутствует

en: 'output-file' entry is empty/missing
ru: Запись «output-file» пуста/отсутствует

[ctx: (validity, protocol, creation date)]
en: (%1, %2, created: %3)
ru: (%1, %2, создан: %3)

en: 0 - None
ru: 0 — отладка отключена

en: 1 - Basic
ru: 1 — базовый

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1 using an unknown certificate with fingerprint %2
ru: Подпись создана %1 с помощью неизвестного сертификата с отпечатком %2

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1 with certificate: %2
ru: Подпись создана %1 с помощью сертификата: %2

en: 1 server configured | %1 servers configured
ru[0]: Настроен %1 сервер
ru[1]: Настроено %1 сервера
ru[2]: Настроено %1 серверов
ru[3]: Настроен 1 сервер

en: 2 - Verbose
ru: 2 — подробный

en: 3 - More Verbose
ru: 3 — расширенный

en: 4 - All
ru: 4 — полный

[ctx: <b>User ID of certificate</b> (serial number serial no. of certificate)]
en: <b>%1</b> (serial number %2)
ru: <b>%1</b> (Серийный номер %2)

[ctx: <b>User ID of key</b> (Key ID key ID of key in hex notation)]
en: <b>%1</b> (Key ID 0x%2)
ru: <b>%1</b> (идентификатор ключа 0x%2)

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ru: <p>Срок действия ключа OpenPGP для</p><p align=center>%1</p><p>истёк менее дня назад.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
ru: <p>Срок действия ключа OpenPGP для</p><p align=center>%1</p><p>истекает сегодня.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ru[0]: <p>Срок действия ключа OpenPGP для</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 день назад.</p>
ru[1]: <p>Срок действия ключа OpenPGP для</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дня назад.</p>
ru[2]: <p>Срок действия ключа OpenPGP для</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дней назад.</p>
ru[3]: <p>Срок действия ключа OpenPGP для</p><p align=center>%2</p><p>истёк вчера.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ru[0]: <p>Срок действия ключа OpenPGP для</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 день.</p>
ru[1]: <p>Срок действия ключа OpenPGP для</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дня.</p>
ru[2]: <p>Срок действия ключа OpenPGP для</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дней.</p>
ru[3]: <p>Срок действия ключа OpenPGP для</p><p align=center>%2</p><p>истекает завтра.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ru: <p>Срок действия сертификата S/MIME для</p><p align=center>%1</p><p>истёк менее дня назад.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ru[0]: <p>Срок действия сертификата S/MIME для</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 день назад.</p>
ru[1]: <p>Срок действия сертификата S/MIME для</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дня назад.</p>
ru[2]: <p>Срок действия сертификата S/MIME для</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дней назад.</p>
ru[3]: <p>Срок действия сертификата S/MIME для</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 вчера.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ru: <p>Срок действия сертификата S/MIME для</p><p align=center>%2</p><p>истекает сегодня.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ru[0]: <p>Срок действия сертификата S/MIME для</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 день.</p>
ru[1]: <p>Срок действия сертификата S/MIME для</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дня.</p>
ru[2]: <p>Срок действия сертификата S/MIME для</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дней.</p>
ru[3]: <p>Срок действия сертификата S/MIME для</p><p align=center>%2</p><p>истекает завтра.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ru: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%2</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>истёк менее дня назад.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ru: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%2</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>истёк менее дня назад.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ru: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%2</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>истёк менее дня назад.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ru[0]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 день назад.</p>
ru[1]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дня назад.</p>
ru[2]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дней назад.</p>
ru[3]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк вчера.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ru: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает сегодня.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ru[0]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 день.</p>
ru[1]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дня.</p>
ru[2]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дней.</p>
ru[3]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает завтра.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ru[0]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 день назад.</p>
ru[1]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дня назад.</p>
ru[2]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дней назад.</p>
ru[3]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк вчера.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ru: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает сегодня.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ru[0]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 день.</p>
ru[1]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дня.</p>
ru[2]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дней.</p>
ru[3]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает завтра.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ru[0]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 день назад.</p>
ru[1]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дня назад.</p>
ru[2]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дней назад.</p>
ru[3]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк вчера.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ru: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает сегодня.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ru[0]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 день.</p>
ru[1]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дня.</p>
ru[2]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дней.</p>
ru[3]: <p>Срок действия промежуточного сертификата ЦС</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает завтра.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ru: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%2</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>истёк менее дня назад.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ru: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%2</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>истёк менее дня назад.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ru: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%2</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>истёк менее дня назад.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ru[0]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 день назад.</p>
ru[1]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дня назад.</p>
ru[2]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дней назад.</p>
ru[3]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк вчера.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ru: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает сегодня.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ru[0]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 день.</p>
ru[1]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дня.</p>
ru[2]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дней.</p>
ru[3]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для сертификата S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает завтра.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ru[0]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 день назад.</p>
ru[1]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дня назад.</p>
ru[2]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дней назад.</p>
ru[3]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк вчера.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ru: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает сегодня.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ru[0]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 день.</p>
ru[1]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дня.</p>
ru[2]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дней.</p>
ru[3]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает завтра.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ru[0]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 день назад.</p>
ru[1]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дня назад.</p>
ru[2]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дней назад.</p>
ru[3]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк вчера.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ru: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает сегодня.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ru[0]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 день.</p>
ru[1]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дня.</p>
ru[2]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дней.</p>
ru[3]: <p>Срок действия корневого сертификата</p><p align=center><b>%3</b></p><p>для вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает завтра.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ru: <p>Срок действия вашего ключа шифрования OpenPGP</p><p align=center>%1</p><p>истёк менее дня назад.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
ru: <p>Срок действия вашего ключа шифрования OpenPGP</p><p align=center>%1</p><p>истекает сегодня.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ru[0]: <p>Срок действия вашего ключа шифрования OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 день назад.</p>
ru[1]: <p>Срок действия вашего ключа шифрования OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дня назад.</p>
ru[2]: <p>Срок действия вашего ключа шифрования OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дней назад.</p>
ru[3]: <p>Срок действия вашего ключа шифрования OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истёк вчера.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ru[0]: <p>Срок действия вашего ключа шифрования OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 день.</p>
ru[1]: <p>Срок действия вашего ключа шифрования OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дня.</p>
ru[2]: <p>Срок действия вашего ключа шифрования OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дней.</p>
ru[3]: <p>Срок действия вашего ключа шифрования OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истекает завтра.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ru: <p>Срок действия вашего ключа подписи OpenPGP</p><p align=center>%1</p><p>истёк менее дня назад.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
ru: <p>Срок действия вашего ключа подписи OpenPGP</p><p align=center>%1</p><p>истекает сегодня.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ru[0]: <p>Срок действия вашего ключа подписи OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 день назад.</p>
ru[1]: <p>Срок действия вашего ключа подписи OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дня назад.</p>
ru[2]: <p>Срок действия вашего ключа подписи OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дней назад.</p>
ru[3]: <p>Срок действия вашего ключа подписи OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истёк вчера.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ru[0]: <p>Срок действия вашего ключа подписи OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 день.</p>
ru[1]: <p>Срок действия вашего ключа подписи OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дня.</p>
ru[2]: <p>Срок действия вашего ключа подписи OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дней.</p>
ru[3]: <p>Срок действия вашего ключа подписи OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>истекает завтра.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ru: <p>Срок действия вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>истёк менее дня назад.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ru[0]: <p>Срок действия вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 день назад.</p>
ru[1]: <p>Срок действия вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дня назад.</p>
ru[2]: <p>Срок действия вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дней назад.</p>
ru[3]: <p>Срок действия вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк вчера.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ru: <p>Срок действия вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает сегодня.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ru[0]: <p>Срок действия вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 день.</p>
ru[1]: <p>Срок действия вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дня.</p>
ru[2]: <p>Срок действия вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дней.</p>
ru[3]: <p>Срок действия вашего сертификата шифрования S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает завтра.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ru: <p>Срок действия вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>истёк менее дня назад.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ru[0]: <p>Срок действия вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 день назад.</p>
ru[1]: <p>Срок действия вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дня назад.</p>
ru[2]: <p>Срок действия вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк %1 дней назад.</p>
ru[3]: <p>Срок действия вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истёк вчера.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ru: <p>Срок действия вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает сегодня.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ru[0]: <p>Срок действия вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 день.</p>
ru[1]: <p>Срок действия вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дня.</p>
ru[2]: <p>Срок действия вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает через %1 дней.</p>
ru[3]: <p>Срок действия вашего сертификата подписи S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>истекает завтра.</p>

en: <placeholder>none</placeholder>
ru: <placeholder>нет</placeholder>

en: <placeholder>unknown</placeholder>
ru: <placeholder>неизвестный</placeholder>

en: <qt><p>An error occurred while fetching the keys from the backend:</p><p><b>%1</b></p></qt>
ru: <qt><p>При получении ключей от модуля произошла ошибка:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>If you check this box your choice will be stored and you will not be asked again.</p></qt>
ru: <qt><p>При включении этого параметра выбор будет сохранён и больше запрашиваться не будет.</p></qt>

en: <qt>One backend returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt> | <qt>%1 backends returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt>
ru[0]: <qt>%1 модуль вернул усечённый вывод.<p>Не все доступные ключи будут показаны.</p></qt>
ru[1]: <qt>%1 модуля вернули усечённый вывод.<p>Не все доступные ключи будут показаны.</p></qt>
ru[2]: <qt>%1 модулей вернули усечённый вывод.<p>Не все доступные ключи будут показаны.</p></qt>
ru[3]: <qt>Один модуль вернул усечённый вывод.<p>Не все доступные ключи будут показаны.</p></qt>

[ctx: @action:button]
en: &Copy to Clipboard
ru: С&копировать в буфер обмена

[ctx: @action:button]
en: &Reread Keys
ru: &Обновить ключи

[ctx: @action:button]
en: &Save to Disk...
ru: &Сохранить на диск…

[ctx: @action:button]
en: &Start Certificate Manager
ru: &Запустить диспетчер сертификатов

[ctx: @action:button]
en: Add
ru: Добавить

[ctx: @action:button]
en: Change...
ru: Изменить…

[ctx: @action:button]
en: Delete
ru: Удалить

[ctx: @action:button]
en: Diagnostics
ru: Диагностика

[ctx: @action:button]
en: Edit
ru: Изменить

[ctx: @action:button]
en: Move Down
ru: Переместить вниз

[ctx: @action:button]
en: Move Up
ru: Переместить вверх

[ctx: @action:button]
en: Move to Bottom
ru: Переместить в самый низ

[ctx: @action:button]
en: Move to Top
ru: Переместить на самый верх

[ctx: @action:button]
en: Remove
ru: Удалить

[ctx: @action:button]
en: Search for &External Certificates
ru: Найти в&нешние сертификаты

[ctx: @action:button]
en: Show Details
ru: Показать подробности

[ctx: @action:button]
en: Show Matching Keys
ru: Показать соответствующие ключи

[ctx: @action:button The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
ru: Журнал аудита

[ctx: @action:button short for 'Show all keys']
en: Show All
ru: Показать все

[ctx: @action:inmenu]
en: Ascending
ru: По возрастанию

[ctx: @action:inmenu]
en: Descending
ru: По убыванию

[ctx: @info]
en: <strong>Warning:</strong> It is not certain that the signature belongs to the owner.
ru: <strong>Предупреждение:</strong> Нет уверенности, что подпись принадлежит владельцу.

[ctx: @info]
en: <strong>Warning:</strong> There is no indication that the signature belongs to the owner.
ru: <strong>Предупреждение:</strong> Отсутствуют признаки того, что подпись принадлежит владельцу.

[ctx: @info]
en: <strong>Warning:</strong> This could mean that the signature is forged.
ru: <strong>Предупреждение:</strong> Это может означать, что подпись подделана.

[ctx: @info]
en: Error: %1
ru: Ошибка: %1

[ctx: @info]
en: GnuPG provides support for OpenPGP/LibrePGP and S/MIME.
ru: GnuPG предоставляет поддержку OpenPGP/LibrePGP и S/MIME.

[ctx: @info]
en: Libgcrypt is a general purpose cryptographic library.
ru: Libgcrypt — криптографическая библиотека общего назначения.

[ctx: @info]
en: The date cannot be changed.
ru: Дату нельзя изменить.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but it has expired and the used key is not certified by you or any trusted person.
ru: Подпись действительна, но срок её действия истёк, а использованный для её создания ключ не удостоверен вами или каким-либо доверенным лицом.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but it has expired.
ru: Подпись действительна, но срок её действия истёк.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used certificate is not certified by a trustworthy Certificate Authority or the Certificate Authority is unknown.
ru: Подпись действительна, но использованный сертификат не удостоверен доверенным центром сертификации или центр сертификации неизвестен.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used key has been revoked.
ru: Подпись действительна, ключ, использованный для её создания, был отозван.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used key has expired.
ru: Подпись действительна, но истёк срок действия ключа, использованного для её создания.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used key is not certified by you or any trusted person.
ru: Подпись действительна, но использованный для её создания ключ не удостоверен вами или каким-либо доверенным лицом.

[ctx: @info]
en: The used key is not certified by you or any trusted person.
ru: Использовавшийся ключ не удостоверен вами или каким-либо доверенным лицом.

[ctx: @info ... between <a date> and <another date>.]
en: Enter a date between %1 and %2.
ru: Введите дату в диапазоне от %1 до %2.

[ctx: @info Used as error message for a required text input]
en: Enter a value.
ru: Введите значение.

[ctx: @info Used as generic error message for a text input]
en: Enter a value in the correct format.
ru: Введите значение в корректном формате.

[ctx: @info append beta-marker to compliance]
en: %1 (beta)
ru: %1 (бета)

[ctx: @info the compliance of the key with certain requirements is unknown]
en: unknown
ru: неизвестно

[ctx: @info the expiration date of the key is unknown]
en: unknown
ru: неизвестно

[ctx: @info:label]
en: Error: Enter a hostname in the correct format, like ldap.example.com.
ru: Ошибка: введите имя узла в корректном формате. Например, ldap.example.com.

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, can usually be left empty)</b> Enter the base DN for this LDAP server to limit searches to only that subtree of the directory.
ru: <b>(Необязательно, можно оставить пустым)</b> Укажите базу поиска для сервера LDAP, чтобы ограничить поиск только указанной веткой каталога.

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, the default is fine in most cases)</b> Pick the port number the directory service is listening on.
ru: <b>(Необязательно, стандартное значение подходит для большинства случаев)</b> Укажите порт службы каталогов

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Select the smart card reader that GnuPG shall use.<list><item>The first item will make GnuPG use the first reader that is found.</item><item>The last item allows you to enter a custom reader ID or reader port number.</item><item>All other items represent readers that were found by GnuPG.</item></list></para>
ru: <para>Выберите устройство чтения смарт-карт, которое должен использовать GnuPG.<list><item>При выборе первого элемента GnuPG будет использовать первое найденное устройство чтения.</item><item>При выборе последнего пункта возможно ввести идентификатор пользовательского устройства чтения или его номер порта.</item><item>Все остальные пункты предлагают устройства чтения, найденные GnuPG.</item></list></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Authenticate to the LDAP server with your LDAP credentials.
ru: Аутентификация на сервере LDAP с использованием собственных учётных данных LDAP

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear
ru: Очистить

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service provided by an LDAP server.
ru: Нажмите для добавления службы каталогов, предоставленной сервером LDAP

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service.
ru: Нажмите для добавления службы каталогов

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to edit the selected service.
ru: Нажмите для изменения выбранной службы

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to remove the selected service.
ru: Нажмите для удаления выбранной службы

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to use a directory service running on your Active Directory. This works only on Windows and requires GnuPG 2.2.28 or later.
ru: Нажмите для использования службы каталогов в Active Directory. Это работает только в ОС Windows и требует GnuPG версии 2.2.28 или выше.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the name or IP address of the server hosting the directory service.
ru: Введите имя или IP-адрес сервера, на котором размещена служба каталогов

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your LDAP user resp. Bind DN for authenticating to the LDAP server.
ru: Введите свой пароль пользователя LDAP соответственно. Привяжите базу поиска для аутентификации на сервере LDAP.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your password for authenticating to the LDAP server.<nl/><warning>The password will be saved in the clear in a configuration file in your home directory.</warning>
ru: Введите пароль для аутентификации на сервере LDAP.<nl/><warning>Пароль будет сохранён в конфигурационном файле в незашифрованном виде в домашнем каталоге.</warning>

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter additional flags that are not yet (or no longer) supported by Kleopatra. For example, older versions of GnuPG use <code>ldaps</code> to request a TLS secured connection.
ru: Здесь возможно добавить флаги, которые ещё (или уже) не поддерживаются Kleopatra. Например, более старые версии GnuPG используют <code>ldaps</code> для запроса соединения, защищённого TLS.

[ctx: @info:tooltip]
en: On Windows, authenticate to the LDAP server using the Active Directory with the current user.
ru: В Windows выполните аутентификацию на сервере LDAP с использованием Active Directory на текущем пользователе

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file dialog
ru: Выбор файла или папки

[ctx: @info:tooltip]
en: Show all keys
ru: Показать все ключи

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
ru: Показать список сертификатов

[ctx: @info:tooltip]
en: Show keys matching the email address
ru: Показать ключи, привязанные к этой электронной почте

[ctx: @info:tooltip]
en: Some of the certificates in this group cannot be used for encryption. Using this group can lead to unexpected results.
ru: Некоторыми сертификатами в этой группе нельзя воспользоваться для шифрования. Использование этой группы может привести к получению неожиданных результатов.

[ctx: @info:tooltip]
en: This group does not contain any keys.
ru: Эта группа не содержит ключей

[ctx: @info:tooltip]
en: Use GnuPG's default to connect to the LDAP server. By default, GnuPG 2.3 and earlier use a plain, not TLS secured connection. <b>(Not recommended)</b>
ru: Использовать параметры GnuPG по умолчанию для соединения с сервером LDAP. По умолчанию GnuPG версии 2.3 и ранее используют простое, а не защищённое TLS соединение. <b>(Не рекомендуется)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a TLS secured connection through which the connection to the LDAP server is tunneled. <b>(Not recommended)</b>
ru: Использовать защищённое TLS соединение, через которое осуществляется туннелирование соединения с сервером LDAP. <b>(Не рекомендуется)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a plain, not TLS secured connection to connect to the LDAP server. <b>(Not recommended)</b>
ru: Использовать простое соединение, не защищённое TLS, для подключения к серверу LDAP. <b>(Не рекомендуется)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a standard TLS secured connection (initiated with STARTTLS) to connect to the LDAP server. <b>(Recommended)</b>
ru: Использовать стандартное защищённое TLS соединение (инициированное с помощью STARTTLS) для соединения с сервером LDAP. <b>(Рекомендуется)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use an anonymous LDAP server that does not require authentication.
ru: Использовать анонимный сервер LDAP, не требующий аутентификацию

[ctx: @info:tooltip for No Key selected for a specific recipient.]
en: Do not select a key for this recipient.<br/><br/>The recipient will receive the encrypted email, but it can only be decrypted with the other keys selected in this dialog.
ru: Не выбирайте ключ для этого получателя.<br/><br/> Получатель получит зашифрованное письмо, которое может быть расшифровано только с использованием выбранных в этом диалоге ключей.

[ctx: @info:tooltip for a 'Generate new key pair' action in a combobox when a user does not yet have an OpenPGP or S/MIME key.]
en: Generate a new key using your email address.<br/><br/>The key is necessary to decrypt and sign emails. You will be asked for a passphrase to protect this key and the protected key will be stored in your home directory.
ru: Создание нового ключа для используемого адреса электронной почты.<br/><br/> Ключ требуется для расшифровывания и подписывания электронных писем. Будет предложено задать пароль для защиты ключа перед его сохранением в вашем домашнем каталоге.

[ctx: @info:tooltip for not selecting a key for signing.]
en: The email will not be cryptographically signed.
ru: Письмо не будет подписано.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to add a directory service to the list of services. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
ru: Нажмите на эту кнопку для добавления службы каталогов в список служб. Изменение вступит силу только после подтверждения действия в диалоге настройки.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to edit the settings of the currently selected directory service. The changes will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
ru: Нажмите на эту кнопку для изменения параметров выбранной службы каталогов. Изменения вступят в силу тольео после подтвеждения действия в диалоге настройки.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to remove the currently selected directory service. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
ru: Нажмите на эту кнопку для удаления выбранной службы каталогов. Изменение вступит в силу только после подтверждения действия в диалоге настройки.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is a list of all directory services that are configured for use with X.509.
ru: Список служб каталогов, настроенных для работы с X.509.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom reader ID or port number
ru: Идентификатор или номер порта пользовательского устройства чтения

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default reader
ru: Средство чтения по умолчанию

[ctx: @item:inlistbox]
en: One year from now
ru: Год с сегодняшнего дня

[ctx: @item:inlistbox]
en: Three years from now
ru: Три года с сегодняшнего дня

[ctx: @item:inlistbox]
en: Two years from now
ru: Два года с сегодняшнего дня

[ctx: @label]
en: Directory services
ru: Службы каталогов

[ctx: @label]
en: Email address
ru: Адрес эл. почты

[ctx: @label]
en: Name
ru: Имя

[ctx: @label ... (between <a date> and <another date>):]
en: Valid until (between %1 and %2):
ru: Срок действия (в интервале от %1 до %2):

[ctx: @label Valid until (<a date>):]
en: Valid until (%1):
ru: Срок действия (%1):

[ctx: @label label text (required)]
en: %1 (required)
ru: %1 (обязательно)

[ctx: @label:listbox Reader for smart cards]
en: Reader to connect to
ru: Средство чтения для подключения

[ctx: @label:textbox]
en: &Search for:
ru: &Поиск:

[ctx: @label:textbox]
en: Available attributes:
ru: Доступные атрибуты:

[ctx: @label:textbox]
en: Current attribute order:
ru: Текущий порядок атрибутов:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption keys:
ru: Ключи шифрования:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption preference:
ru: Параметры шифрования:

[ctx: @label:textbox]
en: Recipient:
ru: Получатель:

[ctx: @label:textbox]
en: Set the debugging level to
ru: Уровень отладки

[ctx: @label:textbox]
en: The following keys will be used for encryption:
ru: Для шифрования будут использоваться следующие ключи:

[ctx: @label:textbox]
en: Your keys:
ru: Собственные ключи:

[ctx: @option:check]
en: &Remember choice
ru: &Запомнить выбор

[ctx: @option:check]
en: Set up this key for shared usage in teams
ru: Использовать этот ключ для совместного использования в командах

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
ru: Алгоритм

[ctx: @title:column]
en: Certification Trust
ru: Уровень доверия

[ctx: @title:column]
en: E-Mail
ru: Адрес эл. почты

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
ru: Отпечаток

[ctx: @title:column]
en: Issuer
ru: Кем выпущен

[ctx: @title:column]
en: Key ID
ru: Идентификатор ключа

[ctx: @title:column]
en: Last Update
ru: Последнее обновление

[ctx: @title:column]
en: Name
ru: Имя

[ctx: @title:column]
en: Origin
ru: Источник

[ctx: @title:column]
en: Protocol
ru: Протокол

[ctx: @title:column]
en: Serial Number
ru: Серийный номер

[ctx: @title:column]
en: Status
ru: Состояние

[ctx: @title:column]
en: Tags
ru: Метки

[ctx: @title:column]
en: Valid From
ru: Действителен с

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
ru: Действителен до

[ctx: @title:menu]
en: Sort Direction
ru: Порядок сортировки

[ctx: @title:menu]
en: View Columns
ru: Просмотр столбцов

[ctx: @title:menu title for a list of table columns to choose for sorting]
en: Sort by
ru: Сортировка по

[ctx: @title:window]
en: Certificate Manager Error
ru: Ошибка диспетчера сертификатов

[ctx: @title:window]
en: Configure Directory Services
ru: Настройка служб каталогов

[ctx: @title:window]
en: Edit Directory Service
ru: Изменение службы каталогов

[ctx: @title:window]
en: Encryption Key Approval
ru: Одобрение ключа шифрования

[ctx: @title:window]
en: Error
ru: Ошибка

[ctx: @title:window]
en: File Save Error
ru: Ошибка сохранения

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Audit Log Viewer
ru: Просмотр журнала аудита GnuPG

[ctx: @title:window]
en: Information
ru: Сведения

[ctx: @title:window]
en: Key Listing Failed
ru: Ошибка получения списка ключей

[ctx: @title:window]
en: Key generation
ru: Создание ключа

[ctx: @title:window]
en: LDAP Directory Service
ru: Служба каталогов LDAP

[ctx: @title:window]
en: No GnuPG Audit Log
ru: Журнал аудита GnuPG не найден

[ctx: @title:window]
en: Operation Failed
ru: Ошибка выполнения действия

[ctx: @title:window]
en: Security approval
ru: Одобрение параметров безопасности

[ctx: @title:window]
en: System Error
ru: Ошибка системы

[ctx: @title:window]
en: View GnuPG Audit Log
ru: Просмотр журнала аудита GnuPG

en: Add
ru: Добавить

en: Add to current attribute order
ru: Добавить в текущий порядок атрибутов

en: Additional flags:
ru: Дополнительные флажки:

en: Advanced Settings
ru: Дополнительные параметры

en: Advanced options
ru: Дополнительные параметры

[ctx: All Certificates]
en: All
ru: Все

en: All User IDs are certified.
ru: Все идентификаторы пользователей удостоверены.

en: All certificates (except disabled ones)
ru: Все сертификаты (за исключением отключённых)

en: All keys are certified.
ru: Все ключи удостоверены.

en: All others
ru: Все остальные

en: Always Ask
ru: Всегда спрашивать

en: Always Encrypt
ru: Шифровать всегда

en: Always Encrypt If Possible
ru: Шифровать, если возможно

en: Always Encrypt with This Key
ru: Всегда шифровать этим ключом

en: Always Sign
ru: Подписывать всегда

en: Always Sign If Possible
ru: Подписывать, если возможно

en: An error occurred importing this certificate: %1
ru: Во время импорта сертификата произошла ошибка: %1

en: An error occurred while trying to retrieve the GnuPG Audit Log:
    %1
ru: Ошибка получения журнала аудита GnuPG:
    %1

en: Anonymous
ru: Анонимный

en: Any
ru: Любой

en: Any OpenPGP
ru: Любой OpenPGP

en: Any S/MIME
ru: Любой S/MIME

[ctx: As in 'this user ID is not certified']
en: not certified
ru: не удостоверен

[ctx: As in 'this user ID is valid.']
en: certified
ru: удостоверен

[ctx: As in all keys are valid.]
en: all certified
ru: все удостоверены

[ctx: As in all user IDs are valid.]
en: certified
ru: удостоверен

[ctx: As in not all keys are valid.]
en: not all certified
ru: не все удостоверены

[ctx: As in not all user IDs are valid.]
en: not certified
ru: не удостоверен

en: Ask
ru: Спрашивать

en: Ask Whenever Encryption is Possible
ru: Спрашивать, когда шифрование возможно

en: Ask Whenever Possible
ru: Спрашивать, если возможно

en: Authenticate
ru: Аутентификация

en: Authenticate via Active Directory
ru: Аутентификация через Active Directory

en: Authenticate via Active Directory (requires GnuPG 2.2.28 or later)
ru: Аутентификация через Active Directory (требует GnuPG версии 2.2.28 и выше)

en: Authenticate with user and password
ru: Аутентификация с помощью пользователя и пароля

en: Authentication
ru: Аутентификация

en: Bad policy
ru: Некорректная политика

en: Bad signature
ru: Некорректная подпись

en: Bad signature by %1: %2
ru: Некорректная подпись %1: %2

en: Bad signature by an unknown certificate: %1
ru: Некорректная подпись неизвестным сертификатом: %1

en: Bad signature by unknown certificate %1: %2
ru: Некорректная подпись неизвестным сертификатом %1: %2

en: Base DN:
ru: Корневой DN:

en: Business category
ru: Категория бизнеса

en: CRL missing
ru: CRL отсутствует

en: CRL too old
ru: CRL устарел

en: Cannot use both %f and | in '%1'
ru: Нельзя использовать и %f, и | в команде «%1»

[ctx: Caption for signing key selection]
en: Confirm identity '%1' as:
ru: Подтвердить идентичность «%1» от имени:

en: Caught unknown exception in group %1
ru: Произошла неизвестная ошибка в группе %1

en: Certificate is not available
ru: Сертификат недоступен

en: Certificates for which all user IDs are certified (except disabled ones)
ru: Сертификаты, для которых удостоверены все идентификаторы пользователей (за исключением отключённых)

en: Certificates for which not all user IDs are certified (except disabled ones)
ru: Сертификаты, для которых удостоверены не все идентификаторы пользователей (за исключением отключённых)

en: Certificates for which the primary user ID is certified (except disabled ones)
ru: Сертификаты, для которых удостоверен идентификатор основного пользователя (за исключением отключённых)

en: Certificates for which the primary user ID is not certified (except disabled ones)
ru: Сертификаты, для которых не удостоверен идентификатор основного пользователя (за исключением отключённых)

en: Certificates that are not fully certified and that you may want to certify yourself (except disabled ones)
ru: Сертификаты, которые удостоверены не полностью и которые вы можете удостоверить сами (за исключением отключённых)

[ctx: Certificates to certify by the user]
en: To Certify
ru: Для удостоверения

en: Certification trust
ru: Уровень доверия

[ctx: Certified Certificates]
en: Certified
ru: Удостоверенные

[ctx: Certifies this key as fully trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as fully trusted introducer for '%1'.
ru: Удостоверяет этот ключ как полностью доверенного представителя для «%1».

[ctx: Certifies this key as partially trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as partially trusted introducer for '%1'.
ru: Удостоверяет этот ключ как частично доверенного представителя для «%1».

en: Certify
ru: Удостоверение

en: Certifying User IDs
ru: Удостоверение идентификаторов пользователей

en: Checking selected keys...
ru: Проверка выбранных ключей...

en: Choose File to Save GnuPG Audit Log to
ru: Выбор файла для сохранения журнала аудита

en: Common name
ru: Общее имя

[ctx: Compliance of key]
en: Compliance
ru: Соответствие

en: Connection Security
ru: Безопасность соединения

en: Connection Security (requires GnuPG 2.2.28 or later)
ru: Безопасность соединения (требует GnuPG версии 2.2.28 или выше)

en: Could not save to file "%1": %2
ru: Невозможно сохранить в файл «%1»: %2

en: Could not start certificate manager; please check your installation.
ru: Не запущен ни один диспетчер сертификатов, проверьте установку.

en: Country code
ru: Код страны

en: Description
ru: Описание

en: Disabled
ru: Отключён

en: Do not sign this email
ru: Не подписывать это письмо

en: Do not use a TLS secured connection
ru: Не использовать соединение, защищённое TLS

en: Domain component
ru: Компонент домена

en: Edit...
ru: Изменить...

en: Email
ru: Адрес эл. почты

en: Email address
ru: Адрес эл. почты

en: Encrypt
ru: Шифрование

en: Encrypt Whenever Encryption is Possible
ru: Шифровать, когда возможно

en: Encrypt to others:
ru: Зашифровать для других:

[ctx: Encrypt to self (email address):]
en: Encrypt to self (%1):
ru: Зашифровать для себя (%1):

en: Encryption
ru: Шифрование

en: Encrypts the secret key with an unrecoverable passphrase. You will be asked for the passphrase during key generation.
ru: Шифрует закрытый ключ с помощью пароля. Во время создания ключа будет предложено задать пароль.

en: Enter a name and an email address to use for the certificate.
ru: Введите имя и адрес электронной почты, которые будут использованы для сертификата.

en: Enter a name and/or an email address to use for the certificate.
ru: Введите имя и/или адрес электронной почты, которые будут использованы для сертификата.

en: Enter a name or an email address.
ru: Введите имя или адрес электронной почты.

en: Enter a name.
ru: Введите имя.

en: Enter an email address in the correct format required by your organization.
ru: Введите адрес электронной почты в корректном формате, соответствующем требованиям вашей организации.

en: Enter an email address in the correct format, like name@example.com.
ru: Введите адрес электронной почты в корректном формате. Например, name@example.com.

en: Enter an email address.
ru: Введите адрес электронной почты.

en: Error in checksum definition %1: %2
ru: Ошибка определения контрольной суммы %1: %2

en: Error: Signature not verified
ru: Ошибка: подпись не проверена

en: Expired
ru: Просрочен

en: Exportable
ru: Экспортируемый

en: Fax number
ru: Факс

en: Fetching keys...
ru: Получение ключей...

en: File import
ru: Импорт из файла

en: Fingerprint
ru: Отпечаток

[ctx: Fully Certified Certificates]
en: Fully Certified
ru: Полностью удостоверенные

en: Generate
ru: Создать

en: Generate a new key pair
ru: Создать новую пару ключей

en: Generated
ru: Создание

en: Generating key for '%1'...
ru: Создание ключа «%1»...

en: Given name
ru: Имя

en: GnuPG Audit Log Error
ru: Ошибка журнала аудита GnuPG

en: Good signature
ru: Корректная подпись

en: Good signature by %1.
ru: Корректная подпись %1.

en: Good signature by an unknown certificate.
ru: Корректная подпись неизвестным сертификатом.

en: Good signature by unknown certificate %1.
ru: Корректная подпись неизвестным сертификатом %1.

en: HTML files (*.html)
ru: Документы HTML (*.html)

en: Host:
ru: Узел:

en: ID
ru: Идентификатор

en: Inline OpenPGP (deprecated)
ru: Встроенный OpenPGP (устаревший)

en: Invalid hex char '%1' in input stream.
ru: Недопустимый символ (шестнадцатеричный код: %1) во входящем потоке.

en: Invalid signature by %1: %2
ru: Недействительная подпись %1: %2

en: Invalid signature by an unknown certificate: %1
ru: Недействительная подпись неизвестным сертификатом: %1

en: Invalid signature by unknown certificate %1: %2
ru: Недействительная подпись неизвестным сертификатом %1: %2

en: Issuer
ru: Кем выпущен

en: Key ID
ru: Идентификатор ключа

en: Key List Result
ru: Результат списка ключей

en: Key Selection
ru: Выбор ключа

[ctx: Key fingerprint]
en: Fingerprint
ru: Отпечаток

[ctx: Key issuer]
en: Issuer
ru: Кем выпущен

[ctx: Key status]
en: Status
ru: Состояние

en: Keys:
ru: Ключи:

en: Keyserver
ru: Сервер ключей

en: LDAP Server
ru: Сервер LDAP

en: Loading keys ...
ru: Загрузка ключей...

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Location
ru: Расположение

en: Mail address
ru: Почтовый адрес

en: Mobile phone number
ru: Мобильный

en: Move one down
ru: Переместить ниже

en: Move one up
ru: Переместить выше

en: Move to bottom
ru: Переместить вниз

en: Move to top
ru: Переместить наверх

[ctx: My own Certificates]
en: My Own
ru: Мои собственные

en: My own certificates (except disabled ones)
ru: Мои собственные сертификаты (за исключением отключённых)

en: Name
ru: Имя

en: Never Encrypt
ru: Не шифровать

en: Never Encrypt with This Key
ru: Никогда не шифровать этим ключом

en: Never Sign
ru: Никогда не подписывать

en: New signatures were added to this certificate by the import.
ru: Во время импорта к сертификату были добавлены новые подписи.

en: New subkeys were added to this certificate by the import.
ru: Во время импорта к сертификату были добавлены новые части ключа.

en: New user-ids were added to this certificate by the import.
ru: Во время импорта к сертификату были добавлены новые идентификаторы пользователя.

en: No
ru: нет

en: No GnuPG Audit Log available for this operation.
ru: Журнал аудита GnuPG недоступен для этого действия.

en: No backends found for listing keys. Check your installation.
ru: Не найден ни один модуль, перечисляющий ключи. Проверьте установку.

en: No key. Recipient will be unable to decrypt.
ru: Ключ отсутствует, получатель не сможет выполнить расшифровку.

en: None configured
ru: Ни один сервер не настроен

[ctx: Not Certified Certificates]
en: Not Certified
ru: Неудостоверенные

[ctx: Not Fully Certified Certificates]
en: Not Fully Certified
ru: Удостоверенные не полностью

en: Not VS-NfD compliant
ru: Не соответствует уровню «VS-NfD» (секретно — только для служебного пользования)

en: One User ID is not certified. | %1 User IDs are not certified.
ru[0]: Не удостоверен %1 идентификатор пользователей.
ru[1]: Не удостоверены %1 идентификатора пользователей.
ru[2]: Не удостоверены %1 идентификаторов пользователей.
ru[3]: Не удостоверен один идентификатор пользователя.

en: Open file dialog
ru: Выбор файла или папки

en: OpenPGP Key Selection
ru: Выбор ключа OpenPGP

en: OpenPGP key for <b>%1</b>
ru: Ключ OpenPGP для <b>%1</b>

en: Organization
ru: Организация

en: Organizational unit
ru: Отдел

en: Password:
ru: Пароль:

en: Please select an (OpenPGP or S/MIME) key to use.
ru: Выберите ключ (OpenPGP или S/MIME).

en: Please select an OpenPGP key to use.
ru: Выберите ключ OpenPGP.

en: Please select an S/MIME key to use.
ru: Выберите ключ S/MIME.

en: Port:
ru: Порт:

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Premature end of hex-encoded char in input stream
ru: Неожиданное окончание во входящем шифрованном шестнадцатеричном потоке

en: Protect the generated key with a passphrase.
ru: Защитить созданный ключ паролем.

en: Quoting error in '%1' entry
ru: Проблема с кавычками в записи «%1»

en: Recheck Key
ru: Перепроверить ключ

en: Remove from current attribute order
ru: Удалить из текущего порядка атрибутов

en: Revoked
ru: Отозван

en: S/MIME Key Selection
ru: Выбор ключа S/MIME

en: S/MIME Opaque
ru: Непрозрачный S/MIME

en: S/MIME key for <b>%1</b>
ru: Ключ S/MIME для <b>%1</b>

en: SSH Authentication
ru: SSH-аутентификация

en: Serial number
ru: Серийный номер

en: Show certificate list
ru: Показать список сертификатов

en: Show...
ru: Показать...

en: Sign
ru: Подписывание

en: Signature created using an unknown certificate with fingerprint %1
ru: Подпись создана с помощью неизвестного сертификата с отпечатком %1

en: Signature created with certificate: %1
ru: Подпись создана с помощью сертификата: %1

en: Signature expired
ru: Подпись просрочена

en: Signing
ru: Подпись

en: Signing (Qualified)
ru: Подпись (квалифицированная)

en: Signing certificate is expired
ru: Cертификат подписи просрочен

en: Signing certificate was revoked
ru: Сертификат подписи отозван

en: Some keys are not certified.
ru: Некоторые ключи не удостоверены.

en: Some keys are revoked, expired, disabled, or invalid.
ru: Некоторые ключи отозваны, просрочены, отключены или недействительны.

en: State or province
ru: Область или регион

en: Status
ru: Состояние

en: Stored
ru: Место хранения

en: Street address
ru: Улица

en: Strength
ru: Длина

en: Subject
ru: Субъект

en: Surname
ru: Фамилия

en: System error
ru: Ошибка системы

en: Tags
ru: Метки

en: Telephone number
ru: Телефон

en: The OpenPGP backend does not support listing keys. Check your installation.
ru: Модуль OpenPGP не поддерживает перечисление ключей. Проверьте установку.

en: The S/MIME backend does not support listing keys. Check your installation.
ru: Модуль S/MIME не поддерживает перечисление ключей. Проверьте установку.

[ctx: The algorithm and strength of encryption key]
en: Key Material
ru: Материал ключа

en: The certificate belongs to this recipient.
ru: Сертификат принадлежит получателю.

en: The certificate is marked as your own.
ru: Этот сертификат отмечен как ваш собственный.

en: The gpgconf tool used to provide the information for this dialog does not seem to be installed properly. It did not return any components. Try running "%1" on the command line for more information.
ru: Похоже, используемая программа «gpgconf» установлена неправильно, так как не вернула ни один компонент. Попробуйте запустить в командной строке «%1» вручную.

en: The import contained no new data for this certificate. It is unchanged.
ru: Во время импорта новых данных к сертификату добавлено не было. Изменений нет.

en: The import of this certificate was canceled.
ru: Импорт сертификата был отменён.

en: The key can be used.
ru: Ключ может быть использован.

en: The key is disabled.
ru: Ключ отключён.

en: The key is expired.
ru: Ключ просрочен.

en: The key is not designated for authentication.
ru: Ключ не предназначен для проверки подлинности.

en: The key is not designated for certifying.
ru: Ключ не предназначен для удостоверения других ключей.

en: The key is not designated for encryption.
ru: Ключ не предназначен для шифрования.

en: The key is not designated for signing.
ru: Ключ не предназначен для подписи.

en: The key is not secret.
ru: Ключ не является закрытым.

en: The key is not trusted enough.
ru: Недостаточный уровень доверия к ключу.

en: The key is not valid.
ru: Ключ недействителен.

en: The key is revoked.
ru: Ключ отозван.

en: The name must be in the format required by your organization and it must not include <, >, and @.
ru: Имя должно быть записано в формате, соответствующем требованиям вашей организации; в записи не должно быть символов <, > и @.

en: The name must not include <, >, and @.
ru: Имя не должно содержать <, > и @.

en: The signature is invalid: %1
ru: Подпись недействительна: %1

en: The signature is valid and the certificate's validity is fully trusted.
ru: Подпись действительна, есть полная уверенность в действительности сертификата.

en: The signature is valid and the certificate's validity is ultimately trusted.
ru: Подпись действительна, есть абсолютная уверенность в действительности сертификата.

en: The signature is valid but the certificate's validity is <em>not trusted</em>.
ru: Подпись действительна, но <em>нет никакой уверенности</em> в действительности сертификата.

en: The signature is valid but the certificate's validity is undefined.
ru: Подпись действительна, но не определена действительность сертификата.

en: The signature is valid but the certificate's validity is unknown.
ru: Подпись действительна, но не известна действительность сертификата.

en: The signature is valid but the trust in the certificate's validity is only marginal.
ru: Подпись действительна, но нет полной уверенности в действительности сертификата.

en: The trust model indicates marginally that the certificate belongs to this recipient.
ru: Модель доверия косвенно указывает на то, что сертификат принадлежит получателю.

en: The validity cannot be checked at the moment.
ru: Проверить действительность в данный момент невозможно.

en: The validity of the keys cannot be checked at the moment.
ru: Проверить действительность ключей в данный момент невозможно.

[ctx: The validity of the user IDs has not been/could not be checked]
en: not checked
ru: не проверено

[ctx: The validity of this user ID has not been/could not be checked]
en: not checked
ru: не проверен

en: There is a problem.
ru: Имеется проблема.

en: There is no indication that this certificate belongs to this recipient.
ru: Признаки того, что сертификат принадлежит получателю, отсутствуют.

en: This can take several minutes.
ru: Это может занять несколько минут.

en: This certificate is new to your keystore.
ru: Это новый сертификат в хранилище ключей.

en: This certificate should not be used.
ru: Использование этого сертификата недопустимо.

en: This certificate was imported from the following sources:
ru: Сертификат был импортирован из следующих источников:

en: This certificate was new to your keystore. The secret key is available.
ru: Это новый сертификат в хранилище ключей. Доступен секретный ключ.

en: This group does not contain any keys.
ru: Эта группа не содержит ключей.

en: Title
ru: Должность

[ctx: Translate this to 'yes' or 'no' (use the English words!) depending on whether your language uses Sentence style capitalization in GUI labels (yes) or not (no). Context: We get some backend strings in that have the wrong capitalization (in English, at least) so we need to force the first character to upper-case. It is this behaviour you can control for your language with this translation.]
en: yes
ru: no

en: Trust Signature For
ru: Доверять подписи для

en: Trusted issuer?
ru: Доверенный издатель?

en: Tunnel LDAP through a TLS connection
ru: Подключиться к LDAP с помощью TLS-соединения

en: Type
ru: Тип

en: Unique ID
ru: Уникальный идентификатор

en: Unknown certificate
ru: Неизвестный сертификат

[ctx: Unknown encryption protocol]
en: Unknown
ru: Неизвестный

en: Usage
ru: Применение

en: Use TLS secured connection
ru: Использовать соединение, защищённое TLS

en: Use default
ru: Использовать по умолчанию

en: Use default connection (probably not TLS secured)
ru: Использовать соединение по умолчанию (возможно, не защищено TLS)

en: User ID
ru: Идентификатор пользователя

en: User ID / Certification Key ID
ru: Идентификатор пользователя / Идентификатор ключа сертификации

en: User ID is certified.
ru: Идентификатор пользователя удостоверен.

en: User ID is not certified.
ru: Идентификатор пользователя не удостоверен.

en: User:
ru: Пользователь:

en: VS-NfD compliant
ru: Соответствует уровню «VS-NfD» (секретно — только для служебного пользования)

en: Valid From
ru: Действителен с

en: Valid Until
ru: Действителен до

en: Valid from
ru: Действителен с

en: Valid until
ru: Действителен до

en: Yes
ru: да

en: You can search the certificate on a keyserver or import it from a file.
ru: Возможно выполнить поиск сертификата на сервере ключей или импортировать его из файла.

en: Your system does not have support for GnuPG Audit Logs
ru: Данная система не поддерживает ведение журналов аудита GnuPG

[ctx: a group of keys/certificates]
en: Group
ru: Группа

en: a.k.a.
ru: альтернативное имя

[ctx: accessible text for empty list of tags]
en: none
ru: нет

[ctx: as in 'this subkey is ok']
en: OK
ru: ОК

en: available attributes
ru: доступные атрибуты

en: certificate expired
ru: сертификат просрочен

en: class %1
ru: класс %1

en: current attribute order
ru: текущий порядок атрибутов

en: disabled
ru: отключён

en: expired
ru: просрочен

[ctx: fake/invalid signature]
en: bad
ru: некорректная

[ctx: full trust]
en: full
ru: полное

en: invalid
ru: недействительный

en: key disabled
ru: ключ отключён

en: key expired
ru: ключ просрочен

en: key revoked
ru: ключ отозван

[ctx: marginal trust]
en: marginal
ru: минимальное

[ctx: name <email> (validity, protocol, creation date)]
en: %1 (%2, %3, created: %4)
ru: %1 (%2, %3, создан: %4)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity)]
en: %2 (1 key, %3) | %2 (%1 keys, %3)
ru[0]: %2 (%1 ключ, %3)
ru[1]: %2 (%1 ключа, %3)
ru[2]: %2 (%1 ключей, %3)
ru[3]: %2 (1 ключ, %3)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, group ...)]
en: %2 (1 key, %3, unknown origin) | %2 (%1 keys, %3, unknown origin)
ru[0]: %2 (%1 ключ, %3, неизвестное происхождение)
ru[1]: %2 (%1 ключа, %3, неизвестное происхождение)
ru[2]: %2 (%1 ключей, %3, неизвестное происхождение)
ru[3]: %2 (1 ключ, %3, неизвестное происхождение)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, tag)]
en: %2 (1 key, %3, tag) | %2 (%1 keys, %3, tag)
ru[0]: %2 (%1 ключ, %3, метка)
ru[1]: %2 (%1 ключа, %3, метка)
ru[2]: %2 (%1 ключей, %3, метка)
ru[3]: %2 (1 ключ, %3, метка)

en: no public key
ru: без публичного ключа

[ctx: no specific preference]
en: <none>
ru: <нет>

[ctx: no specific preference]
en: <placeholder>none</placeholder>
ru: <placeholder>нет</placeholder>

[ctx: no, is not exportable]
en: no
ru: нет

en: not applicable
ru: неприменимо

en: revoked
ru: отозван

[ctx: stored...]
en: on SmartCard with serial no. %1
ru: на смарт-карте с серийным номером %1

[ctx: stored...]
en: on this computer
ru: на этом компьютере

[ctx: text for screen readers]
en: The name must be in the format required by your organization and it must not include less-than sign, greater-than sign, and at sign.
ru: Имя должно быть записано в формате, соответствующем требованиям вашей организации; в записи не должно быть символов «меньше», «больше» и «собачка».

[ctx: text for screen readers]
en: The name must not include less-than sign, greater-than sign, and at sign.
ru: Имя не должно содержать символы «меньше», «больше» и «собачка».

[ctx: text for screen readers]
en: not applicable
ru: неприменимо

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
ru: без эл. почты

[ctx: text for screen readers for an empty name]
en: no name
ru: без имени

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
ru: некорректная запись

[ctx: this follows a list of keys]
en: and 1 more key | and %1 more keys
ru[0]: и ещё %1 ключ
ru[1]: и ещё %1 ключа
ru[2]: и ещё %1 ключей
ru[3]: и ещё 1 ключ

[ctx: title:window]
en: Create OpenPGP Certificate
ru: Создание сертификата OpenPGP

[ctx: ultimate trust]
en: ultimate
ru: абсолютное

[ctx: undefined trust]
en: undefined
ru: не определено

en: unknown
ru: неизвестно

[ctx: unknown trust level]
en: unknown
ru: неизвестно

en: unlimited
ru: без ограничений

en: untrusted
ru: нет доверия

en: valid
ru: действительный

[ctx: yes, is exportable]
en: yes
ru: да
