kleopatra - en to pl translation catalogue (1864 entries)

en:  hours
pl:  godziny

en: "gpgconf --reload gpg-agent" failed: %1
pl: Nieudane "gpgconf --reload gpg-agent": %1

[ctx: %1 == number]
en: Recipient (%1)
pl: Adresat (%1)

en: %1 is a filemanager mode command, connection seems to be in email mode (%2 present)
pl: %1 jest poleceniem trybu zarządzania plikami, a połączenie wydaje się być w trybie wiadomości e-mail (obecne %2)

[ctx: %1 is a link to a wiki article]
en: You can learn more about this on <a href="%1">Wikipedia</a>.
pl: Więcej o tym można się dowiedzieć na <a href="%1">Wikipedii</a>.

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption <b>is not</b> %1.
pl: Odszyfrowaniem <b>nie</b> jest %1.

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption is %1.
pl: Odszyfrowaniem jest %1.

[ctx: %1 is a smartcard manufacturer]
en: %1 PKCS#15 card
pl: %1 karta PKCS#15

[ctx: %1 is error message]
en: Failed to export: '%1'
pl: Nie udało się wyeksportować: '%1'

[ctx: %1 is the version number]
en: Version %1 is available.
pl: Dostępna wersja %1.

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to Kleopatra %1
pl: Witaj w Kleopatrze %1

[ctx: %1 version number]
en: PIV v%1 card
pl: Karta PIV v%1

en: %1: All operations completed.
pl: %1: ukończono wszystkie działania.

[ctx: %1=protocol (S/Mime, OpenPGP), %2=certificate]
en: Sign using %1: %2
pl: Podpisywanie za pomocą %1: %2

en: &Certificates
pl: &Certyfikaty

en: &Certification Management
pl: Zarządzanie &certyfikacją

en: &File
pl: &Plik

en: &HTTP Requests
pl: Żądania &HTTP

en: &Help
pl: &Pomoc

en: &LDAP Requests
pl: Żądania &LDAP

en: &Mail Encryption in Outlook
pl: &Szyfrowanie poczty w Outlooku

en: &Maximum number of items returned by query:
pl: &Graniczna liczba wpisów zwróconych przez zapytanie:

en: &More Documentation
pl: Więcej doku&mentacji

en: &Password-based Encryption
pl: Szyfrowanie na &podstawie hasła

en: &Quick Guide Encrypt and Sign
pl: &Szybki przewodnik po szyfrowaniu i podpisywaniu

en: &Settings
pl: U&stawienia

en: &Smartcard Setup
pl: U&stawienia karty inteligentnej

en: &Tools
pl: &Narzędzia

en: &View
pl: &Widok

en: '%1' empty or not found
pl: '%1' pusty lub nieznaleziony

en: '%1' entry is empty/missing
pl: Wpis '%1' jest pusty/brakujący

en: '%1' too complex (would need shell)
pl: '%1' zbyt złożone (potrzebna byłaby powłoka)

[ctx: 'unlimited' means 'forever', here]
en: Same validity as the primary key (unlimited)
pl: Ta sama ważność co klucza głównego (nieograniczona)

en: (Current system setting: %1)
pl: (Bieżące ustawienie systemowe: %1)

en: (no matching certificates found)
pl: (nie znaleziono pasujących certyfikatów)

en: (optional) Set Initial PIN (SigG)
pl: (niewymagane) Ustawienie początkowego kodu PIN (SigG)

en: (please choose between OpenPGP and S/MIME first)
pl: (najpierw wybierz pomiędzy OpenPGP i S/MIME)

en: (select test first)
pl: (najpierw zaznacz wpis)

en: --protocol is not allowed here
pl: --protocol nie może tu wystąpić

en: ...
pl: …

[ctx: 1 is a Version number]
en: NetKey v%1 Card
pl: Karta NetKey v%1

[ctx: 1 is protocol]
en: Export %1 Certificates
pl: Wyeksportuj certyfikaty %1

en: <b>Choose Operation to be Performed</b>
pl: <b>Wybierz operację do wykonania</b>

en: <b>Note:</b> You cannot be sure who encrypted this message as it is not signed.
pl: <b>Uwaga:</b> Nie możesz być pewnym kto zaszyfrował tę wiadomość, bo nie jest podpisana.

en: <b>Objects</b>
pl: <b>Obiekty</b>

en: <b>Recipients</b>
pl: <b>Adresaci</b>

en: <b>Results</b>
pl: <b>Wyniki</b>

en: <b>Warning:</b> None of the selected certificates seem to be your own. You will not be able to decrypt the encrypted data again.
pl: <b>Ostrzeżenie:</b> Żaden z wybranych certyfikatów nie jest Twoim własnym. Nie będzie można odszyfrować zaszyfrowanych danych.

en: <i>No certificate selected</i>
pl: <i>Nie wybrano żadnego certyfikatu</i>

[ctx: <name of first file>, ...]
en: %1, ...
pl: %1, …

en: <p>An error occurred while trying to add a new subkey to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
pl: <p>Wystąpił błąd podczas próby dodania nowego podklucza do <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: <p>An error occurred while trying to certify<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>
pl: <p>Wystąpił błąd podczas próby certyfikacji<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>

en: <p>An error occurred while trying to change the end of the validity period for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
pl: <p>Wystąpił błąd podczas próby zmiany końca okresu ważności dla <b>%1</b>:</p> <p>%2</p>

en: <p>An error occurred while trying to change the passphrase for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
pl: <p>Wystąpił błąd podczas próby zmiany hasła dla <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: <p>Changing the certification trust of the key <b>%1</b> failed:</p><p>%2</p>
pl: <p>Nie udało się zmienić zaufania certyfikatu dla klucza <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: <p>If no system proxy is set, or you need to use a different proxy for GpgSM, you can enter its location here.</p><p>It will be used for all HTTP requests relating to S/MIME.</p><p>The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.</p>
pl: <p>Jeżeli nie jest ustawiony system pośrednika lub jeśli potrzebujesz użyć innego pośrednika dla GpgSM, to możesz tutaj podać jego adres. </p><p>Będzie on używany do wszystkich żądań HTTP odnoszących się do S/MIME.</p><p>Składnia to host:port, na przykładmójpośrednik.nigdzie.com:3128.</p>

en: <p>On this SmartCard, there is space for two certificates:
    <ol>
    <li>A normal certificate</li>
    <li>A special certificate for making <em>qualified signatures</em> according to the German Signaturgesetz</li>
    </ol>
    You need to set initial PINs before you can use them.</p>
pl: <p>Na tej karcie jest miejsce na dwa certyfikaty:
    <ol>
    <li>Zwykły certyfikat</li>
    <li>Specjalny certyfikat do wykonywania <em>podpisów kwalifikowanych</em> zgodnie z niemieckim Signaturgesetz</li>
    </ol>
    Trzeba ustawić kod PIN zanim zaczniesz ich używać.</p>

en: <qt><p>An error occurred while trying to delete the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
pl: <qt><p>Wystąpił błąd podczas próby usunięcia certyfikatu:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to export the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
pl: <qt><p>Wystąpił błąd podczas próby eksportowania certyfikatu:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>
pl: <qt><p>Wystąpił błąd podczas próby zaimportowania certyfikatu %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
pl: <qt><p>Wystąpił błąd podczas próby zaimportowania certyfikatu:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>Recipients predefined via GnuPG settings:</p>%1</qt>
pl: <qt><p>Odbiorcy zdefiniowani w ustawieniach GnuPG:</p>%1</qt>

[ctx: @action]
en: Add Certification
pl: Dodaj certyfikację

[ctx: @action]
en: Certificate Import
pl: Zaimportuj certyfikat

[ctx: @action]
en: Change Admin Key
pl: Zmień klucz administratora

[ctx: @action]
en: Change Admin PIN
pl: Zmień PIN administratora

[ctx: @action]
en: Change Cardholder
pl: Zmień właściciela karty

[ctx: @action]
en: Change PIN
pl: Zmień PIN

[ctx: @action]
en: Change PUK
pl: Zmień PUK

[ctx: @action]
en: Change Public Key URL
pl: Zmień adres URL publicznego klucza

[ctx: @action]
en: Create OpenPGP Certificate
pl: Utwórz certyfikat OpenPGP

[ctx: @action]
en: Create S/MIME Certification Request
pl: Nowe żądanie certyfikacji S/MIME

[ctx: @action]
en: Decrypt/Verify...
pl: Odszyfruj/sprawdź…

[ctx: @action]
en: Encrypt...
pl: Zaszyfruj…

[ctx: @action]
en: Generate New Key
pl: Utwórz nowy klucz

[ctx: @action]
en: Generate New Keys
pl: Utwórz nowe klucze

[ctx: @action]
en: Import Certificate from Card
pl: Zaimportuj certyfikat z karty

[ctx: @action]
en: Reload
pl: Odśwież

[ctx: @action]
en: Revoke Certification
pl: Unieważnij certyfikację

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
pl: Przełącz na pole szybkiego wyszukiwania

[ctx: @action]
en: Set PUK
pl: Ustaw PUK

[ctx: @action]
en: Show Certificate Details
pl: Pokaż szczegóły certyfikatu

[ctx: @action]
en: Sign...
pl: Podpisz…

[ctx: @action]
en: Sign/Encrypt...
pl: Podpisz/zaszyfruj…

[ctx: @action]
en: Unblock Card
pl: Odblokuj kartę

[ctx: @action]
en: Write Certificate to Card
pl: Zapisz certyfikat na kartę

[ctx: @action]
en: Write Key to Card
pl: Zapisz klucz na kartę

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change NKS PIN
pl: Zmień PIN NKS

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set NKS PIN
pl: Ustaw NKS PIN

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change SigG PIN
pl: Zmień PIN SigG

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set SigG PIN
pl: Ustaw SigG PIN

[ctx: @action show input / output area for encrypting/signing resp. decrypting/verifying text]
en: Notepad
pl: Notatnik

[ctx: @action show smartcard management view]
en: Smartcards
pl: Karta inteligentna

[ctx: @action:button]
en: &Encrypt
pl: Za&szyfruj

[ctx: @action:button]
en: &Get update
pl: &Pobierz uaktualnienie

[ctx: @action:button]
en: &Next
pl: &Następny

[ctx: @action:button]
en: &Quit <application>%1</application>
pl: &Zamknij <application>%1</application>

[ctx: @action:button]
en: &Sign
pl: Podpi&sz

[ctx: @action:button]
en: &Sign / Encrypt
pl: Podpi&sz / Zaszyfruj

[ctx: @action:button]
en: Actions
pl: Działania

[ctx: @action:button]
en: Add ADSK
pl: Dodaj ADSK

[ctx: @action:button]
en: Add Selected Certificates
pl: Dodaj zaznaczone certyfikaty

[ctx: @action:button]
en: Add User ID
pl: Dodaj ID użytkownika

[ctx: @action:button]
en: Add subkey
pl: Dodaj podklucz

[ctx: @action:button]
en: Append
pl: Dołącz

[ctx: @action:button]
en: Cancel
pl: Anuluj

[ctx: @action:button]
en: Card Actions
pl: Działania karty

[ctx: @action:button]
en: Certify
pl: Scertyfikuj

[ctx: @action:button]
en: Certify User IDs
pl: Scertyfikuj ID użytkownika

[ctx: @action:button]
en: Change Passphrase
pl: Zmień hasło

[ctx: @action:button]
en: Change Validity
pl: Zmień okres ważności

[ctx: @action:button]
en: Change validity
pl: Zmień okres ważności

[ctx: @action:button]
en: Continue
pl: Kontynuuj

[ctx: @action:button]
en: Copy
pl: Skopiuj

[ctx: @action:button]
en: Copy fingerprint
pl: Skopiuj odcisk klucza:

[ctx: @action:button]
en: Copy to Card
pl: Skopiuj na kartę

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
pl: Skopiuj do schowka

[ctx: @action:button]
en: Correct
pl: Poprawny

[ctx: @action:button]
en: Create
pl: Utwórz

[ctx: @action:button]
en: Create backup
pl: Utwórz kopię zapasową

[ctx: @action:button]
en: Default Appearance
pl: Domyślny wygląd

[ctx: @action:button]
en: Delete
pl: Usuń

[ctx: @action:button]
en: Delete copy on disk
pl: Usuń kopię z dysku

[ctx: @action:button]
en: Disable Certificate
pl: Wyłącz certyfikat

[ctx: @action:button]
en: Do It
pl: Zrób to

[ctx: @action:button]
en: Edit
pl: Zmień

[ctx: @action:button]
en: Encrypt
pl: Zaszyfruj

[ctx: @action:button]
en: Encrypt Notepad
pl: Zaszyfruj notatnik

[ctx: @action:button]
en: Export
pl: Wyeksportuj

[ctx: @action:button]
en: Export Certificate | Export Certificates
pl[0]: Wyeksportuj certyfikat
pl[1]: Wyeksportuj certyfikaty
pl[2]: Wyeksportuj certyfikaty

[ctx: @action:button]
en: Export Group
pl: Wyeksportuj grupę

[ctx: @action:button]
en: Export Groups
pl: Wyeksportuj grupy

[ctx: @action:button]
en: Export OpenSSH key
pl: Wyeksportuj klucz OpenSSH

[ctx: @action:button]
en: Export secret subkey
pl: Wyeksportuj podklucz poufny

[ctx: @action:button]
en: Fetch Missing Keys
pl: Pobierz brakujące klucze

[ctx: @action:button]
en: Find Next
pl: Znajdź następne

[ctx: @action:button]
en: Find Previous
pl: Znajdź poprzednie

[ctx: @action:button]
en: Finish
pl: Zakończ

[ctx: @action:button]
en: Flag as Primary
pl: Oznacz jako główny

[ctx: @action:button]
en: Generate Revocation Certificate
pl: Utwórz certyfikat unieważniający

[ctx: @action:button]
en: Grant Power
pl: Udziel upoważnienia

[ctx: @action:button]
en: Groups...
pl: Grupy…

[ctx: @action:button]
en: Import...
pl: Zaimportuj…

[ctx: @action:button]
en: Keep copy on disk
pl: Zachowaj kopię na dysku

[ctx: @action:button]
en: List Imported Certificates
pl: Wypisz zaimportowane certyfikaty

[ctx: @action:button]
en: Lookup...
pl: Poszukaj…

[ctx: @action:button]
en: New
pl: Nowa

[ctx: @action:button]
en: New...
pl: Nowy…

[ctx: @action:button]
en: Next
pl: Następny

[ctx: @action:button]
en: No, Save As <filename>%1</filename>
pl: Nie, zapisz jako <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: No, it's not mine
pl: Nie, on nie jest mój

[ctx: @action:button]
en: Only &Close Window
pl: Zamknij &tylko okno

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
pl: Zastąp

[ctx: @action:button]
en: Overwrite All
pl: Zastąp wszystkie

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Existing Key
pl: Zastąp istniejący klucz

[ctx: @action:button]
en: Publish Revocation | Publish Revocations
pl[0]: Opublikuj unieważnienie
pl[1]: Opublikuj unieważnienia
pl[2]: Opublikuj unieważnienia

[ctx: @action:button]
en: Reload
pl: Odśwież

[ctx: @action:button]
en: Remove Selected Certificates
pl: Usuń zaznaczone certyfikaty

[ctx: @action:button]
en: Rename
pl: Przemianuj

[ctx: @action:button]
en: Rename All
pl: Przemianuj wszystkie

[ctx: @action:button]
en: Rerun Tests
pl: Sprawdź ponownie

[ctx: @action:button]
en: Restore printed backup
pl: Przywróć wydrukowaną kopię zapasową

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certificate
pl: Unieważnij certyfikat

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certifications
pl: Unieważnij certyfikacje

[ctx: @action:button]
en: Revoke Power
pl: Unieważnij upoważnienie

[ctx: @action:button]
en: Revoke User ID
pl: Unieważnij ID użytkownika

[ctx: @action:button]
en: Run Command
pl: Wykonaj polecenie

[ctx: @action:button]
en: Save to File
pl: Zapisz do pliku

[ctx: @action:button]
en: Search
pl: Poszukaj

[ctx: @action:button]
en: Set Background Color...
pl: Ustaw kolor tła…

[ctx: @action:button]
en: Set Font...
pl: Ustaw czcionkę…

[ctx: @action:button]
en: Set Icon...
pl: Ustaw ikonę…

[ctx: @action:button]
en: Set Text Color...
pl: Ustaw kolor tekstu…

[ctx: @action:button]
en: Show Audit Log
pl: Pokaż dziennik audytu

[ctx: @action:button]
en: Show Email
pl: Pokaż e-mail

[ctx: @action:button]
en: Show certificate
pl: Pokaż certyfikat

[ctx: @action:button]
en: Sign
pl: Podpisz

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt
pl: Podpisz / zaszyfruj

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt Notepad
pl: Podpisz / zaszyfruj notatnik

[ctx: @action:button]
en: Sign Notepad
pl: Podpisz notatnik

[ctx: @action:button]
en: Skip
pl: Pomiń

[ctx: @action:button]
en: Skip All
pl: Pomiń wszystkie

[ctx: @action:button]
en: Suggest New Name
pl: Doradź nową nazwę

[ctx: @action:button]
en: Transfer to smartcard
pl: Prześlij na kartę inteligentną

[ctx: @action:button]
en: Update
pl: Uaktualnij

[ctx: @action:button]
en: Write certificate
pl: Zapisz certyfikat

[ctx: @action:button]
en: Wrong
pl: Zły

[ctx: @action:button]
en: Yes
pl: Tak

[ctx: @action:button]
en: Yes, I am the only user
pl: Tak, jestem jedynym użytkownikiem

[ctx: @action:button]
en: Yes, Save As <filename>%1</filename>
pl: Tak, zapisz jako <filename>%1</filename>.

[ctx: @action:button]
en: Yes, it's mine
pl: Tak, on jest mój

[ctx: @action:button Update the log text widget]
en: &Update
pl: &Uaktualnij

[ctx: @action:inmenu]
en: &About <application>%1</application>...
pl: &O programie <application>%1</application>…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure <application>%1</application>...
pl: &Ustawienia <application>%1</application>…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Certificate Manager...
pl: &Otwórz zarządzanie certyfikatami…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Shutdown <application>%1</application>
pl: &Wyłącz <application>%1</application>

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User ID... | Certify User IDs...
pl[0]: Scertyfikuj ID użytkownika…
pl[1]: Scertyfikuj ID użytkownika…
pl[2]: Scertyfikuj ID użytkownika…

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User IDs...
pl: Scertyfikuj ID użytkownika…

[ctx: @action:inmenu]
en: Change Certification Power...
pl: Zmień upoważnienie do certyfikowania…

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Card
pl: Skopiuj na kartę

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Group...
pl: Utwórz grupę…

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable Certificate
pl: Wyłącz certyfikat

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable and Hide Certificate
pl: Wyłącz i ukryj certyfikat

[ctx: @action:inmenu]
en: Enable and Show Certificate
pl: Włącz i pokaż certyfikat

[ctx: @action:inmenu]
en: Flag as Primary User ID
pl: Oznacz jako główny ID użytkownika

[ctx: @action:inmenu]
en: Publish at Mail Provider ...
pl: Opublikuj u dostawcy poczty…

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Background Processes
pl: Uruchom ponownie działania w tle

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certification... | Revoke Certifications...
pl[0]: Unieważnij certyfikację…
pl[1]: Unieważnij certyfikacje…
pl[2]: Unieważnij certyfikacje…

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certifications...
pl: Unieważnij certyfikacje…

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke User ID
pl: Unieważnij ID użytkownika

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Secret Team Key...
pl: Zapisz poufny klucz zespołowy…

[ctx: @action:inmenu]
en: Set NetKey v3 Initial PIN...
pl: Ustawiania początkowego kodu PIN NetKey v3…

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Details
pl: Pokaż szczegóły

[ctx: @action:inmenu]
en: Update Card Status
pl: Uaktualnij stan karty

[ctx: @action:intoolbar]
en: Groups
pl: Grupy

[ctx: @action:tooltip]
en: Disabled certificates are not offered when selecting a certificate to sign with or to encrypt for. They are not shown in the certificate list with most filters.
pl: Wyłączone certyfikaty nie są wyświetlane podczas wyboru certyfikatu do podpisania lub szyfrowania. Nie są pokazywane na listach certyfikatów przy większości filtrów.

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred when creating the mail to publish key:</para><message>%1</message>
pl: <para>Wystąpił błąd podczas tworzenia wiadomości do opublikowania klucza:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output from GnuPG WKS client was: <message>%1</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd podczas próby eksportu certyfikatów OpenPGP.</para> <para>Wynik z klienta GnuPG WKS to: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: 1 of %2 certificates was certified successfully. | %1 of %2 certificates were certified successfully.
pl[0]: Pomyślnie scertyfikowano 1 z %2 certyfikatów.
pl[1]: Pomyślnie scertyfikowano %1 z %2 certyfikatów.
pl[2]: Pomyślnie scertyfikowano %1 z %2 certyfikatów.

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> may be used by other applications as a service.<nl/>You may instead want to close this window without exiting <application>%1</application>.
pl: <application>%1</application> może działać w trybie usługi dla innych aplikacji.<nl/>Aby to umożliwić, zamknij tylko jej okno, zamiast zamykać całą aplikację <application>%1</application>.

[ctx: @info]
en: <div>This is how the new user ID will be stored in the certificate:</div><center><strong>%1</strong></center>
pl: <div>W ten sposób w certyfikacie będzie przechowywany nowy ID użytkownika:</div><center><strong>%1</strong></center>

[ctx: @info]
en: <p>An error occurred while trying to add an ADSK to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
pl: <p>Wystąpił błąd podczas próby dodania nowego ADSK do <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

[ctx: @info]
en: <p>Certifying the following certificates failed:</p>
pl: <p>Nie udało się scertyfikować następujących certyfikatów:</p>

[ctx: @info]
en: <p>Next the certified certificates will be uploaded to the configured certificate directory.</p>
pl: <p>Następnie scertyfikowane certyfikaty zostaną wysłane do ustawionych katalogów certyfikatów.</p>

[ctx: @info]
en: <p>The card <em>%1</em> already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
pl: <p>Karta <em>%1</em> zawiera już klucz w tym gnieździe. Kontynuowanie <b>zastąpi</b> ten klucz.</p><p>Jeśli nie ma kopii zapasowej, to istniejący klucz zostanie nieodwracalnie utracony.</p>

[ctx: @info]
en: <p>There is already an OpenPGP key corresponding to the signing key on this card:</p><p>%1</p><p>Do you still want to create an OpenPGP key for the card keys?</p>
pl: <p>Istnieje już klucz OpenPGP odpowiadający kluczowi podpisującemu na tej karcie:</p><p>%1</p><p>Czy nadal utworzyć klucz OpenPGP dla kluczy karty?</p>

[ctx: @info]
en: <p>This card already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
pl: <p>Ta karta zawiera już klucz w gnieździe. Kontynuowanie <b>zastąpi</b> ten klucz.</p><p>Jeśli nie ma kopii zapsowej, to istniejący klucz zostanie nieodwracalnie utracony.</p>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is required for this test, but does not seem available.</para><para>See tests further up for more information.</para>
pl: <para>Do tej próby potrzeba programu <application>%1</application>, ale nie jest on wgrany.</para><para>Więcej informacji można znaleźć w próbach.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> v%2.%3.%4 is required for this test, but only %5 is installed.</para>
pl: <para>Do tej próby potrzeba <application>%1</application> w wersji %2.%3.%4 lub wyższej, a wgrana jest wersja %5.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>GnuPG</application> is not configured for <icode>de-vs</icode> compliance.</para>
pl: <para><application>GnuPG</application> nie jest ustawiony na zgodność z <icode>de-vs</icode>.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> cannot be run as adminstrator without breaking file permissions in the GnuPG data folder.</para><para>To manage keys for other users please manage them as a normal user and copy the <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> directory with proper permissions.</para>
pl: <para><application>Kleopatry</application> nie można uruchomić jako administrator bez mieszania w uprawnieniach do plików w katalogu danych GnuPG.</para><para>Aby zarządzać kluczami innych użytkowników, zrób to jako zwyczajny użytkownik i skopiuj dane do katalogu<filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> z właściwymi uprawnieniami.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> seems to be running for you already, but with different privileges.</para><para>This usually happens if <application>Kleopatra</application> is accidentally run as Administrator.</para><para>Please right click the tray icon of <application>Kleopatra</application> and select 'quit' to try again.</para>
pl: <para>Wygląda na to, że <application>Kleopatra</application> jest już uruchomiona, lecz z innymi uprawnieniami.</para><para>Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy <application>Kleopatra</application> zostanie przypadkowo uruchomiona z uprawnieniami administratora.</para><para>Zalecamy nacisnąć prawym klawiszem myszy na ikonie <application>Kleopatry</application> w zasobniku systemowym i wybrać 'zamknij', a następnie spróbować ponownie.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to create a minimized and printable version of your secret key.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
pl: <para><application>Kleopatra</application> używa <application>PaperKey</application> do tworzenia zminimalizowanych i nadających się do druku wersji twojego klucza poufnego.</para><para>Upewnij się, że masz ten program na swoim komputerze.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to import your text backup.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
pl: <para><application>Kleopatra</application> używa <application>PaperKey</application> do importowania twojej tekstowej kopii zapasowej.</para><para>Upewnij się, że masz ten program na swoim komputerze.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>PaperKey</application> failed with error</para><para><message>%1</message></para>
pl: <para><application>PaperKey</application> zwrócił błąd</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully, but it has not been found in the key ring.</para><para>Fingerprint of the new certificate:<nl/>%1</para>
pl: <para>Pomyślnie utworzono nowy certyfikat OpenPGP, lecz nie znaleziono go w pęku kluczy.</para><para>Odcisk klucza nowego certyfikatu:<nl/>%1</para>

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully.</para><para>Fingerprint of the new certificate: %1</para>
pl: <para>Pomyślnie utworzono nowy certyfikat OpenPGP.</para> <para>Odcisk klucza nowego certyfikatu: %1</para>

[ctx: @info]
en: <para>A problem was detected with the <application>%1</application> backend.</para>
pl: <para>Wystąpił problem z modułem <application>%1</application>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during export of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd podczas eksportowania klucza poufnego:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the backup of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd podczas tworzenia klucza poufnego:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the export:</para><para><message>%1</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd podczas eksportowania:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the revocation:</para><para><message>%1</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd podczas unieważniania:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the saving of the secret team key:</para><para><message>%1</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd podczas zapisywania klucza poufnego zespołowy:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while granting certification power to '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd przy udzielaniu '%1' uprawnienia do certyfikowania.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while loading the certifications: <message>%1</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd podczas wczytywania certyfikatów: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while marking certificate '%1' as your certificate.</para><para><message>%2</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd przy oznaczaniu certyfikatu '%1' jako twojego własnego.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while revoking the certification power of '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd przy wycofywaniu '%1' uprawnienia do certyfikowania.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to add the user ID: <message>%1</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd podczas dodawania ID użytkownika:<message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output of <command>%1</command> was:<nl /><message>%2</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd podczas próby eksportu certyfikatów OpenPGP.</para> <para>Wynik wykonania <command>%1</command> to:<nl /><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to flag the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>as the primary user ID.</para><para><message>%2</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd podczas próby oznaczenia ID użytkownika<nl/><emphasis>%1 </emphasis><nl/>jako główny ID użytkownika</para><para><message>%2 </message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to restore the secret key.</para> <para>The output from <command>%1</command> was:</para><para><message>%2</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd podczas próby przywrócenia poufnego klucza.</para> <para>Wynik z <command>%1</command> to: </para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>
pl: <para>Wystąpił błąd podczas próby unieważnienia ID użytkownika<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Archiving in combination with sign-only currently requires what are known as opaque signatures - unlike detached ones, these embed the content in the signature.</para><para>This format is rather unusual. You might want to archive the files separately, and then sign the archive as one file with Kleopatra.</para><para>Future versions of Kleopatra are expected to also support detached signatures in this case.</para>
pl: <para>Archiwizowanie w kombinacji z tylko-podpisz obecnie wymaga czegoś o nazwie przezroczyste podpisy - inaczej niż te oddzielone, te osadzają zawartość podpisu.</para><para>Ten format jest raczej niezwykły. Możesz chcieć zarchiwizować pliki oddzielnie, a później podpisać archiwum jako jeden plik przy użyciu Kleopatra.</para><para>Przewiduje się, że, w tym przypadku, przyszłe wersje Kleopatra również będą obsługiwały oddzielone podpisy .</para>

[ctx: @info]
en: <para>Are you sure that you want to continue?</para>
pl: <para>Czy na pewno przejść dalej?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is installed in version %2, but at least version %3 is required.</para>
pl: <para>Moduł <command>%1</command> jest zainstalowany w wersji %2, a jest wymagana co najmniej wersja %3.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is not installed properly.</para>
pl: <para>Moduł <command>%1</command> nie jest wgrany poprawnie.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Cannot write in the output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
pl: <para>Nie udało się zapisać do katalogu wynikowego <filename>%1</filename>.</para><para>Wybierz inny katalog wynikowy.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Check that your firewall is not set to block local connections (allow connections to <resource>localhost</resource> or <resource>127.0.0.1</resource>).</para>
pl: <para>Sprawdź, czy zapora ogniowa nie jest ustawiona do blokowania połączeń lokalnych (należy zezwolić na połączenia z <resource>localhost</resource> oraz <resource>127.0.0.1</resource>).</para>

[ctx: @info]
en: <para>Copying the key to the card failed:</para><para><message>%1</message></para>
pl: <para>Nie udało się skopiować klucza na kartę:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Delete registry key <resource>%1\%2</resource>.</para>
pl: <para>Usuń klucz rejestru <resource>%1\%2</resource>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Disabled certificates cannot be selected for signing or encryption. They are only visible when the <interface>%2</interface> filter is active.</para><para>You can undo this action at any time by switching to the <interface>%2</interface> filter and enabling the certificate again.</para><para><emphasis strong='true'>Are you sure you want to disable and hide the following certificate?</emphasis></para><list><item>%1</item></list>
pl: <para>Wyłączonych certyfikatów nie można wybrać do podpisywania, czy szyfrowania. Są widoczne tylgo gdy filtr <interface>%2</interface> jest włączony.</para><para>Możesz się z tego wycofać w dowolnej chwili, przełączając na filtr <interface>%2</interface> i ponownie włączając certyfikat.</para><para><emphasis strong='true'>Czy na pewno wyłączyć i ukryć dany certyfikat?</emphasis></para><list><item>%1</item></list>

[ctx: @info]
en: <para>Do you distrust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
pl: <para>Czy nie ufasz</para><para>%1</para><para>w sprawie poprawnego certyfikowania certyfikatów użytkownika?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this %1 group?</para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para> | <para>Do you really want to delete these %1 groups?</para><para>Once deleted, they cannot be restored.</para>
pl[0]: <para>Czy na pewno usunąć tę %1 grupę?</para><para>Nie będzie jej można później przywrócić.</para>
pl[1]: <para>Czy na pewno usunąć te %1 grupy?</para><para>Nie będzie ich można później przywrócić.</para>
pl[2]: <para>Czy na pewno usunąć te %1 grup?</para><para>Nie będzie ich można później przywrócić.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this group?</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para>
pl: <para>Czy na pewno usunąć tę grupę?</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>Nie będzie jej można później przywrócić.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis> ?</para>
pl: <para>Czy na pewno unieważnić identyfikator użytkownika<nl/><emphasis>%1</emphasis> ?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you ultimately trust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
pl: <para>Czy ufasz bezgranicznie</para><para>%1</para><para>w sprawie poprawnego certyfikowania certyfikatów użytkownika?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to create output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
pl: <para>Nie udało się utworzyć katalogu wynikowego <filename>%1</filename>.</para><para>Wybierz inny katalog wynikowy.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
pl: <para>Nie udało się usunąć kopi klucza przechowywanej na tym komputerze:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the secret key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
pl: <para>Nie udało się usunąć kopi klucza poufnego przechowywanej na tym komputerze:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to disable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
pl: <para>Nie udało się wyłączyć certyfikatu:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to enable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
pl: <para>Nie udało się włączyć certyfikatu:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para>
pl: <para>Nie udało się przenieść <filename>%1</filename> do <filename>%2</filename>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para><para><message>%3</message></para>
pl: <para>Nie udało się przenieść <filename>%1</filename> do <filename>%2</filename>.</para><para><message>%3</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to write the request to the file <filename>%1</filename>.</para><para><message>%2</message></para>
pl: <para>Nie udało się zapisać żądania do pliku <filename>%1</filename>.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Install <application>%1</application> version %2 or higher.</para>
pl: <para>Wgraj <application>%1</application> w wersji %2 lub wyższej.</para>

[ctx: @info]
en: <para>It seems that the <icode>gpgme</icode> library was compiled without support for this backend.</para>
pl: <para>Wygląda na to, że biblioteka <icode>gpgme</icode> została skompilowana bez obsługi tego modułu.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected an obsolete registry key (<resource>%1\%2</resource>), added by either a previous <application>Gpg4win</application> version or applications such as <application>WinPT</application> or <application>EnigMail</application>.</para><para>Keeping the entry might lead to an old GnuPG backend being used.</para>
pl: <para>Kleopatra znalazła przestarzały klucz w rejestrze (<resource>%1\%2</resource>) dodany albo przez poprzednią wersję <application>Gpg4win</application>, albo przez program taki jak <application>WinPT</application> lub<application>EnigMail</application>.</para><para>Zachowanie tego wpisu może spowodować użycie starej wersji modułu GnuPG.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected the following errors in the libkleopatrarc configuration:</para>%1
pl: <para>Kleopatra wykryła następujące błędy w ustawień libkleopatrarc:</para>%1

[ctx: @info]
en: <para>Make sure <application>%1</application> is installed and in <envar>PATH</envar>.</para>
pl: <para>Sprawdź, czy <application>%1</application> jest wgrany i czy znajduje się w <envar>PATH</envar>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>None of the recipients you are encrypting to seems to be your own.</para><para>This means that you will not be able to decrypt the data anymore, once encrypted.</para><para>Do you want to continue, or cancel to change the recipient selection?</para>
pl: <para>Nie jesteś odbiorcą zaszyfrowanych danych.</para><para>Oznacza to, że nie możesz odszyfrować tych danych po ich zaszyfrowaniu.</para><para>Kontynuować, czy przerwać aby zmienić listę odbiorców?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Not every mail provider supports WKS, so any key being exported this way may fail individually.</para><para>If exported, a confirmation request mail will be sent to <email>%1</email> which needs to be acknowledged with a mail program to complete the export process.</para><para><application>KMail</application> can handle these mails, but not all mail programs can.</para><para>Once exported, the standard does not (yet) allow for automated removal of a published key.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
pl: <para>Nie każdy dostawca poczty obsługuje WKS, więc eksportowanie klucza w ten sposób może się nie udać.</para><para>Jeśli się uda, to zostanie wysłana wiadomość potwierdzająca na <email>%1</email>, która będzie musiała być potwierdzona przy użyciu programu pocztowego, aby móc dokończyć czynność eksportowania.</para><para><application>KMail</application> jest w stanie obsłużyć te wiadomości, lecz nie wszystkie programy to potrafią.</para><para>Po wyeksportowaniu, standard nie umożliwia (jeszcze) na samoczynne usuwanie opublikowanych kluczy.</para><para>Czy na pewno przejść dalej?</para>

[ctx: @info]
en: <para>One of the X.509 directory services returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different X.509 directory service in the configuration dialog.</para>
pl: <para>Jedna z usług katalogu X.509 zwróciła certyfikaty bez odcisków placów. Te certyfikaty zostały pominięte, bo odciski palców są potrzebne jako niepowtarzalne identyfikatory certyfikatów.</para><para>Zalecamy ustawienie innej usługi katalogu X.509 w oknie ustawień.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Please check the output of <command>%1 --version</command> manually.</para>
pl: <para>Sprawdź ręcznie wynik polecenia <command>%1 --version</command>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Please verify that the certificate identified as:</para><para>%1</para><para>has the SHA-1 fingerprint:</para><para>%2</para>
pl: <para>Sprawdź czy certyfikat rozpoznany jako:</para><para>%1</para><para>zawiera odcisk klucza SHA-1:</para><para>%2</para>

[ctx: @info]
en: <para>Replace the <icode>gpgme</icode> library with a version compiled with <application>%1</application> support.</para>
pl: <para>Zastąp bibliotekę <icode>gpgme</icode> wersją skompilowaną z obsługą <application>%1</application>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Selected Key: <emphasis>%1</emphasis></para><para>Selected Smartcard: <emphasis>%2</emphasis></para><para>Choose one of the following options to continue:</para>
pl: <para>Zaznaczony klucz: <emphasis>%1</emphasis></para><para>Zaznaczona karta inteligentna: <emphasis>%2</emphasis></para><para>Wybierz jedno z poniższych, aby przejść dalej:</para>

[ctx: @info]
en: <para>Successfully wrote request to <filename>%1</filename>.</para><para>You should now send the request to the Certification Authority (CA).</para>
pl: <para>Pomyślnie zapisano żądanie do <filename>%1</filename>.</para><para>Należy je teraz wysłać do urzędu certyfikacji (UC).</para>

[ctx: @info]
en: <para>The <application>GpgME</application> library is new enough to support <application>gpg-agent</application>, but does not seem to do so in this installation.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
pl: <para>Biblioteka <application>GpgME</application> jest wystarczająco nowa, żeby wspierać <application>gpg-agent</application>, ale nie robi tego w tej instalacji.</para><para>Kod błędu: <message>%1</message>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to export OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
pl: <para>Program GPG nieoczekiwanie zakończył działanie z nieznanym błędem podczas próby eksportu certyfikatów OpenPGP.</para><para>Sprawdź wyjście <icode>%1</icode> aby dowiedzieć się więcej.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to restore the secret key ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
pl: <para>Proces GPG, który próbował przywrócić poufny klucz, zakończył przedwcześnie z powodu nieoczekiwanego błędu. </para><para>Sprawdź wyjście <icode>%1</icode> po więcej szczegółów.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The OpenPGP keyserver returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different OpenPGP keyserver in the configuration dialog.</para>
pl: <para>Serwer kluczy OpenPGP zwrócił certyfikaty bez odcisków placów. Te certyfikaty zostały pominięte, bo odciski palców są potrzebne jako niepowtarzalne identyfikatory certyfikatów.</para><para>Zalecamy ustawienie innego serwera kluczy OpenPGP w oknie ustawień.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was not found.</para> | <para>The certificates were not found.</para>
pl[0]: <para>Nie udało się znaleźć certyfikatu.</para>
pl[1]: <para>Nie udało się znaleźć certyfikatu.</para>
pl[2]: <para>Nie udało się znaleźć certyfikatu.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to %1.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%2</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
pl: <para>Pomyślnie unieważniono certyfikat i wysłano na %1.</para><para>Unieważniony certyfikat zapisano do <filename>%2</filename></para><para>Należy go wysłać do osób, z którymi piszesz, wraz z wyjaśnieniem jak go zaimportować.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to the internal directory.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
pl: <para>Pomyślnie unieważniono certyfikat i wysłano do katalogu wewnętrznego.</para><para>Unieważniony certyfikat zapisano do <filename>%1</filename></para><para>Należy go wysłać do osób, z którymi piszesz, wraz z wyjaśnieniem jak go zaimportować.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename></para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
pl: <para>Pomyślnie unieważniono certyfikat.</para><para>Unieważniony certyfikat zapisano do <filename>%1</filename></para><para>Należy go wysłać do osób, z którymi piszesz, wraz z wyjaśnieniem jak go zaimportować.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was updated.</para> | <para>The certificates were updated.</para>
pl[0]: <para>Uaktualniono certyfikat.</para>
pl[1]: <para>Uaktualniono certyfikaty.</para>
pl[2]: <para>Uaktualniono certyfikaty.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certification has been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocation?</para> | <para>%1 certifications have been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocations?</para>
pl[0]: <para>Pomyślnie unieważniono certyfikację.</para><para>Chcesz opublikować  unieważnienie?</para>
pl[1]: <para>Pomyślnie unieważniono %1 certyfikacje.</para><para>Chcesz opublikować  unieważnienie?</para>
pl[2]: <para>Pomyślnie unieważniono %1 certyfikacji.</para><para>Chcesz opublikować  unieważnienie?</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certification of all certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
pl: <para>Nie udało się scertyfikować ani jednego certyfikatu.</para><para>Błąd: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The certification of the certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
pl: <para>Nie udało się scertyfikować certyfikatów.</para><para>Błąd: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The creation of a new OpenPGP certificate failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
pl: <para>Nie udało się utworzyć nowego certyfikatu OpenPGP.</para><para>Błąd: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The creation of the certificate signing request failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
pl: <para>Nie udało się utworzyć żądania o podpisanie certyfikatu.</para><para>Błąd: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The imported group</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.</para>
pl: <para>Zaimportowana grupa</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>zawiera certyfikaty, których nie można używać do szyfrowania. Może to prowadzić do nieoczekiwanych wyników.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card and a backup has been written to <filename>%1</filename>.</para><para>Do you want to delete the copy of the key stored on this computer?</para>
pl: <para>Skopiowano klucz na kartę, a jego kopię zapisano do <filename>%1</filename>.</para><para>Czy usunąć kopię tego klucza przechowywaną na twoim komputerze?</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card.</para><para>You can now delete the copy of the key stored on this computer. Optionally, you can first create a backup of the key.</para>
pl: <para>Skopiowano klucz na kartę.</para><para>Możesz teraz usunąć kopię tego klucza przechowywaną na twoim komputerze. Dodatkowo, możesz też najpierw wykonać jego kopię zapasową.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para>
pl: <para>Skopiowano klucz na kartę.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para><para>A backup was exported to <filename>%1</filename></para>
pl: <para>Skopiowano klucz na kartę.</para><para>Wyeksportowano kopię zapasową do <filename>%1</filename></para>

[ctx: @info]
en: <para>The query result has been truncated.</para><para>Either the local or a remote limit on the maximum number of returned hits has been exceeded.</para><para>You can try to increase the local limit in the configuration dialog, but if one of the configured servers is the limiting factor, you have to refine your search.</para>
pl: <para>Wynik zapytania został przycięty.</para><para>Przekroczony został limit trafień w wyniku po stronie zdalnej lub lokalnej.</para><para>Limit lokalny można zwiększyć w oknie ustawień, ale jeśli ograniczenie pochodzi od jednego z serwerów, to trzeba uściślić zapytanie.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The revocation of the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with key<nl/>%2<nl/>failed:</para><para><message>%3</message></para>
pl: <para>Nie udało się unieważnić certyfikacji ID użytkownika<nl/>%1<nl/> wykonanych kluczem<nl/>%2<nl/>:</para><para><message>%3</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been flagged successfully as the primary user ID.</para>
pl: <para>Pomyślnie oznaczono ID użytkownika<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>jako główny ID użytkownika.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been revoked successfully.</para>
pl: <para>Pomyślnie unieważniono identyfikator użytkownika<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The version of the <application>GpgME</application> library you are running against is older than the one that the <application>GpgME++</application> library was built against.</para><para><application>Kleopatra</application> will not function in this setting.</para><para>Please ask your administrator for help in resolving this issue.</para>
pl: <para>Wersja biblioteki <application>GpgME</application> jest starsza od tej, z którą zbudowana została biblioteka <application>GpgME++</application>. </para><para><application>Kleopatra</application> nie będzie działać w takiej sytuacji.</para><para>Poproś administratora o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.</para>

[ctx: @info]
en: <para>These are the results of the Kleopatra self-test suite. Click on a test for details.</para><para>Note that all but the first failure might be due to prior tests failing.</para>
pl: <para>Oto wyniki samosprawdzenia Kleopatry. Kliknij na dany wpis, aby dowiedzieć się szczegółów.</para><para>Zwróć uwagę, że wszystkie niepowodzenia, oprócz pierwszego, mogą być spowodowane niepowodzeniem poprzedzającego wpisu.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Unexpected error while asking <application>gpg-agent</application> for its version.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
pl: <para>Wystąpił błąd podczas pytania o wersję <application>gpg-agent</application>.</para><para>Kod błędu: <message>%1</message>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Update failed:</para><para><message>%1</message></para>
pl: <para>Nie udało się uaktualnić:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Update skipped because no OpenPGP keyserver is configured.</para>
pl: <para>Pominięto uaktualnienie, bo nie ustawiono żadnego serwera kluczy OpenPGP.</para>

[ctx: @info]
en: <para>When OpenPGP certificates have been exported to a public directory server, it is nearly impossible to remove them again.</para><para>Before exporting your certificate to a public directory server, make sure that you have created a revocation certificate so you can revoke the certificate if it is compromised, lost, or you forgot the passphrase.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
pl: <para>Po wyeksportowaniu certyfikatu OpenPGP na publiczny serwer, nie będzie go można usunąć.</para><para>Przed wyeksportowaniem certyfikatu na publiczny serwer należy się upewnić, że został utworzony certyfikat unieważniający, tak aby można było unieważnić certyfikat, gdy zostanie on wykradziony, utracony lub zapomnisz do niego hasła.</para><para>Czy idziemy dalej?</para>

[ctx: @info]
en: <para>When you delete CA certificates (both root CAs and intermediate CAs), the certificates issued by them will also be deleted.</para><para>This can be nicely seen in <application>Kleopatra</application>'s hierarchical view mode: In this mode, if you delete a certificate that has children, those children will also be deleted. Think of CA certificates as folders containing other certificates: When you delete the folder, you delete its contents, too.</para>
pl: <para>Kiedy usuwa się certyfikaty CA (zarówno głównego, jak i pośrednich CA), certyfikaty przez nie wydane także są usuwane.</para><para>To dobrze widać w widoku hierarchicznym <application>Kleopatry</application>: jeśli usuwa się w tym trybie certyfikat posiadający potomków, potomkowie też będą usunięci. Można uważać certyfikaty CA za katalogi zawierające inne certyfikaty; jeśli chce się usunąć katalog, usuwa się także jego zawartość.</para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with the key<nl/>%2.</para>
pl: <para>Zamierzasz unieważnić certyfikację dla użytkownika ID<nl/>%1<nl/>wykonane kluczem<nl/>%2.</para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the following certificate:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>The revocation will take effect immediately and cannot be reverted.</emphasis></para><para>Consequences: <list><item>You can still decrypt everything encrypted for this certificate.</item><item>You cannot sign anything with this certificate anymore.</item><item>You cannot certify other certificates with it anymore.</item><item>Other people can no longer encrypt with it after receiving the revocation.</item></list></para>
pl: <para>Masz zamiar unieważnić następujący certyfikat:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>Unieważnienie nastąpi natychmiastowo i nie będzie go można wycofać.</emphasis></para><para>Skutki: <list><item>Nadal będzie można odszyfrować wszystko zaszyfrowane tym certyfikatem.</item><item>Nie będzie można już podpisać niczego tym certyfikatem.</item><item>Nie będzie można już podpisać innych certyfikatów tym certyfikatem.</item><item>Inni ludzie nie będą już mogli nim niczego zaszyfrować po otrzymaniu unieważnienia.</item></list></para>

[ctx: @info]
en: <para>You do not have any directory servers configured.</para><para>You need to configure at least one directory server to search on one.</para><para>You can configure directory servers here: <interface>Settings->Configure Kleopatra</interface>.</para>
pl: <para>Nie ustawiono żadnego serwera katalogowego.</para><para>Do wyszukiwania jest potrzebny co najmniej jeden.</para><para>Serwery katalogowe można ustawić w: <interface>Ustawienia->Ustawienia Kleopatry</interface>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in the groups listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
pl: <para>Nie scertyfikowałeś wszystkich certyfikatów OpenPGP w grupach wymienionych poniżej przy użyciu certyfikacji dających się wyeksportować. Ludzie polegający na twoich certyfikacjach mogą nie być w stanie sprawdzać certyfikatów.</para><para>Czy kontynuować eksportowanie?</para>

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in this group with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
pl: <para>Nie scertyfikowałeś wszystkich certyfikatów OpenPGP w grupach przy użyciu certyfikacji dających się wyeksportować Ludzie polegający na twoich certyfikacjach mogą nie być w stanie sprawdzać certyfikatów.</para><para>Czy kontynuować eksportowanie?</para>

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of the certificates listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
pl: <para>Nie scertyfikowałeś wszystkich poprawnych ID użytkowników w grupach wymienionych poniżej przy użyciu certyfikacji dających się wyeksportować. Ludzie polegający na twoich certyfikacjach mogą nie być w stanie sprawdzać certyfikatów.</para><para>Czy kontynuować eksportowanie?</para>

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of this certificate with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificate.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
pl: <para>Nie scertyfikowałeś wszystkich poprawnych ID użytkowników tego certyfikatu przy użyciu certyfikacji dających się wyeksportować. Ludzie polegający na twoich certyfikacjach mogą nie być w stanie sprawdzać certyfikatów.</para><para>Czy kontynuować eksportowanie?</para>

[ctx: @info]
en: ADSK added successfully.
pl: Pomyślnie dodano ADSK.

[ctx: @info]
en: Admin PIN changed successfully.
pl: Pomyślnie zmieniono numer PIN administratora.

[ctx: @info]
en: After importing the team key, team members will be able to decrypt data with it.
pl: Po zaimportowaniu klucza zespołowego, członkowie zespołu będą nim mogli odszyfrowywać dane.

[ctx: @info]
en: All certificates were certified successfully.
pl: Pomyślnie scertyfikowano wszystkie certyfikaty.

[ctx: @info]
en: Anyone you share the password with can read the data.
pl: Każdy, kto zna hasło, będzie mógł odczytać dane.

[ctx: @info]
en: Are you the only user of this secret key?
pl: Czy jesteś jedynym użytkownikiem tego klucza poufnego?

[ctx: @info]
en: Audit log is empty.
pl: Dziennik audytu jest pusty.

[ctx: @info]
en: Authenticating to the card failed: %1
pl: Nie udało się uwierzytelnić kartą: %1

[ctx: @info]
en: By adding an ADSK to your certificate, you allow the owner of the ADSK to decrypt all new messages that are encrypted for your certificate. Do you want to add the ADSK specified in the GnuPG configuration to your certificate?
pl: Dodając ADSK do swojego certyfikatu, umożliwisz posiadaczowi ADSK odszyfrowywanie wszystkich nowych wiadomości, które zostaną zaszyfrowane twoim certyfikatem. Czy dodać ADSK określony w ustawieniach GnuPG do twojego certyfikatu?

[ctx: @info]
en: Canceled setting PIN.
pl: Porzucono ustawianie kodu PIN.

[ctx: @info]
en: Cannot open <filename>%1</filename> for reading.
pl: Nie można otworzyć <filename>%1</filename> do odczytu.

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
pl: Nie można otworzyć pliku <filename>%1</filename> do zapisu.

[ctx: @info]
en: Cannot open the file <filename>%1</filename> for writing.
pl: Nie można otworzyć pliku <filename>%1</filename> do zapisu.

[ctx: @info]
en: Cannot open the private key file <filename>%1</filename> for reading.
pl: Nie można otworzyć pliku klucza prywatnego <filename>%1</filename> do odczytu.

[ctx: @info]
en: Cannot overwrite existing <filename>%1</filename>.
pl: Nie udało się zastąpić istniejącego <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Certificate '%1' was marked as your certificate.
pl: Oznaczono certyfikat '%1' jako twój własny.

[ctx: @info]
en: Certificate successfully created.<br><br>Note:<br>To prevent accidental import of the revocation<br>it is required to manually edit the certificate<br>before it can be imported.
pl: Pomyślnie utworzono certyfikat.<br><br>Uwaga:<br>Aby uniknąć przypadkowego importu odwołania<br>wymaga się ręcznej edycji certyfikatu<br>przed jego zaimportowaniem.

[ctx: @info]
en: Certification power was granted to '%1'.
pl: Udzielono '%1' upoważnienia do certyfikowania.

[ctx: @info]
en: Certifications are not available before the certificate is imported.
pl: Certyfikacje będą niedostępne dopóki certyfikat nie zostanie zaimportowany.

[ctx: @info]
en: Changing the Admin PIN failed: %1
pl: Nie udało się zmienić numeru PIN administratora: %1

[ctx: @info]
en: Changing the NKS PIN failed: %1
pl: Nie udało się zmienić numeru PIN NKS: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PIN failed: %1
pl: Nie udało się zmienić numeru PIN: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PUK failed: %1
pl: Nie udało się zmienić numeru PUK: %1

[ctx: @info]
en: Changing the SigG PIN failed: %1
pl: Nie udało się zmienić numeru PIN SigG: %1

[ctx: @info]
en: Clipboard contents do not look like a certificate. Nothing imported.
pl: Zawartość schowka nie wygląda jak certyfikat. Nie zaimportowano niczego.

[ctx: @info]
en: Copying the key to the card failed.
pl: Nie udało się skopiować klucza na kartę.

[ctx: @info]
en: Correct the following errors:
pl: Popraw następujące błędy:

[ctx: @info]
en: Could not connect to UiServer: <message>%1</message>
pl: Nie można połączyć się z UiSerwerem: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not delete the registry key <resource>%1\%2</resource>
pl: Nie można usunąć klucza rejestru <resource>%1\%2</resource>

[ctx: @info]
en: Could not determine certificate type of clipboard contents. Nothing imported.
pl: Nie można wykryć rodzaju certyfikatu w schowku. Nie zaimportowano niczego.

[ctx: @info]
en: Could not remove file <filename>%1</filename> for overwriting.
pl: Nie można usunąć pliku <filename>%1</filename> do jego zastąpienia.

[ctx: @info]
en: Create a new OpenPGP key pair.<nl/>To create an S/MIME certificate request use <interface>New S/MIME Certification Request</interface> from the <interface>File</interface> menu instead.
pl: Utwórz nową parę kluczy OpenPGP. <nl/>Aby utworzyć żądanie certyfikatu  S/MIME użyj opcji <interface>nowe żądanie certyfikatu S/MIME</interface>  z menu <interface>Plik</interface>.

[ctx: @info]
en: Creating a CSR for the card key failed:
    %1
pl: Nie udało się utworzyć CSR dla klucz karty:
    %1

[ctx: @info]
en: Creating an OpenPGP key from the card keys failed: %1
pl: Nie udało się utworzyć klucza OpenPGP z kluczy karty: %1

[ctx: @info]
en: Creating encrypted archive ...
pl: Tworzenie zaszyfrowanego archiwum …

[ctx: @info]
en: Creating signed and encrypted archive ...
pl: Tworzenie podpisanego i zaszyfrowanego archiwum …

[ctx: @info]
en: Creating signed archive ...
pl: Tworzenie podpisanego archiwum …

[ctx: @info]
en: Decryption and verification of <filename>%1</filename> canceled.
pl: Zaniechano odszyfrowania i sprawdzenia <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Decryption of <filename>%1</filename> canceled.
pl: Zaniechano odszyfrowania <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the key stored on this computer?
pl: Czy na pewno usunąć kopię klucza przechowywaną na tym komputerze?

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the secret key stored on this computer?
pl: Czy na pewno usunąć kopię klucza poufnego przechowywaną na tym komputerze?

[ctx: @info]
en: Double spaces are not allowed
pl: Podwójne odstępy są niedozwolone

[ctx: @info]
en: Encryption canceled.
pl: Porzucono szyfrowanie.

[ctx: @info]
en: Enter a search term to search for matching certificates.
pl: Tu wpisz, jakiego certyfikatu poszukać.

[ctx: @info]
en: Enter an email address to search for matching certificates.
pl: Wpisz adres pocztowy, aby poszukać odpowiadających mu certyfikatów.

[ctx: @info]
en: Error: %1
pl: Błąd: %1

[ctx: @info]
en: Exit code: %1
pl: Kod wyjścia: %1

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate failed: %1
pl: Nie udało się wyeksportować certyfikatu: %1

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly. | Exporting the certificates to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly.
pl[0]: Eksportowanie certyfikatu na serwer kluczy jest niemożliwe, bo używanie serwerów kluczy zostało wyraźnie wyłączone.
pl[1]: Eksportowanie certyfikatów na serwer kluczy jest niemożliwe, bo używanie serwerów kluczy zostało wyraźnie wyłączone.
pl[2]: Eksportowanie certyfikatów na serwer kluczy jest niemożliwe, bo używanie serwerów kluczy zostało wyraźnie wyłączone.

[ctx: @info]
en: Failed to create signing subkey: %1
pl: Nie udało się utworzyć podklucza podpisującego: %1

[ctx: @info]
en: Failed to decrypt the clipboard: %1
pl: Nie udało się odszyfrować schowka: %1

[ctx: @info]
en: Failed to decrypt the notepad: %1
pl: Nie udało się odszyfrować notatnika: %1

[ctx: @info]
en: Failed to delete <filename>%1</filename>.
pl: Nie udało się usunąć <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Failed to encrypt the clipboard: %1
pl: Nie udało się zaszyfrować schowka: %1

[ctx: @info]
en: Failed to encrypt the notepad: %1
pl: Nie udało się odszyfrować notatnika: %1

[ctx: @info]
en: Failed to find encrypted or signed data in one or more files.<nl/>If they contain signed or encrypted data please report a bug (see Help->Report Bug).
pl: Nie udało się znaleźć zaszyfrowanych lub podpisanych danych w jednym lub więcej plikach.<nl/>Jeśli zawierają one podpisane lub zaszyfrowane dane, zgłoś to jako błąd (przejdź w menu do Pomoc->Zgłoś błąd).

[ctx: @info]
en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
pl: Nie udało otworzyć karty OpenPGP o numerze seryjnym: %1

[ctx: @info]
en: Failed to generate new card keys and a certificate: %1
pl: Nie udało się utworzyć nowych kluczy karty oraz certyfikatu: %1

[ctx: @info]
en: Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
pl: Nie udało się przenieść <filename>%1</filename> do <filename>%2</filename>.

[ctx: @info]
en: Failed to move backup. The backup key is still stored under: %1
pl: Nie udało się przeniesienie kopii zapasowej. Klucz kopii zapasowej nadal jest przechowywany w: %1

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite <filename>%1</filename>.
pl: Nie udało się zastąpić <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Failed to search on certificate server. The error returned was:
    %1
pl: Błąd wyszukiwania na serwerze certyfikatów. Kod błędu:
    %1

[ctx: @info]
en: Failed to sign the clipboard: %1
pl: Nie udało się podpisać schowka: %1

[ctx: @info]
en: Failed to sign the notepad: %1
pl: Nie udało się podpisać notatnika: %1

[ctx: @info]
en: Failed to verify the clipboard: %1
pl: Nie udało się sprawdzić schowka: %1

[ctx: @info]
en: Failed to verify the notepad: %1
pl: Nie udało się sprawdzić notatnika: %1

[ctx: @info]
en: Failed to write the certificates to a temporary file.
pl: Nie udało się zapisać certyfikatów do pliku tymczasowego.

[ctx: @info]
en: For password based encryption see this <a href="action:help_doc_symenc">guide</a>.
pl: Odnośnie szyfrowania opartego na hasłach, przeczytaj <a href="action:help_doc_symenc">ten przewodnik</a>.

[ctx: @info]
en: For public key encryption you generally have to create your own key pair.
pl: Dla szyfrowania kluczem publicznym musisz zazwyczaj utworzyć własną parę kluczy.

[ctx: @info]
en: For technical reasons you can only use this option if <application>%1</application> is not already running.
pl: Ze względów technicznych możesz użyć tego ustawienia, tylko gdy <application>%1</application> nie jest uruchomione.

[ctx: @info]
en: Generating key failed: %1
pl: Nie udało się stworzyć klucza: %1

[ctx: @info]
en: Import certificate from a file.<nl/>To import from a public keyserver use <interface>Lookup on Server</interface> instead.
pl: Importowanie certyfikatu z pliku.<nl/> Aby zaimportować certyfikat z publicznego serwera kluczy wybierz <interface>Poszukaj na serwerze</interface>.

[ctx: @info]
en: Import was canceled.
pl: Anulowano import.

[ctx: @info]
en: Is '%1' your own certificate?
pl: Czy '%1' jest twoim własnym certyfikatem?

[ctx: @info]
en: It seems another <application>Kleopatra</application> is running (with process-id %1)
pl: Jest uruchomione inne wystąpienie <application>Kleopatry</application> (identyfikator procesu %1)

[ctx: @info]
en: Key successfully generated.
pl: Pomyślnie stworzono klucz.

[ctx: @info]
en: NKS PIN changed successfully.
pl: Pomyślnie zmieniono numer PIN NKS.

[ctx: @info]
en: NKS PIN set successfully.
pl: Pomyślnie nadano numer PIN NKS.

[ctx: @info]
en: Name change failed: %1
pl: Nie udało się zmienić nazwy: %1

[ctx: @info]
en: No NullPin found. <warning>If this PIN was not set by you personally, the card might have been tampered with.</warning>
pl: Nie znaleziono NullPin. <warning>Jeśli PIN został ustawiony przez Ciebie, karta mogła zostać zmodyfikowana.</warning>

[ctx: @info]
en: No certificates found
pl: Nie znaleziono żadnego certyfikatu

[ctx: @info]
en: No checksum files have been created.
pl: Nie utworzono pliku sumy sprawdzającej.

[ctx: @info]
en: No empty smart card was found.
pl: Nie znaleziono żadnej pustej karty inteligentnej.

[ctx: @info]
en: No slot found for subkey %1 on the smart card.
pl: Nie znaleziono gniazda dla podklucza %1 na karcie inteligentnej.

[ctx: @info]
en: No update found in the available version database.
pl: Nie znaleziono uaktualnienia w dostępnej wersji bazy danych.

[ctx: @info]
en: One or more certificates cannot be certified.
pl: Nie można scertyfikować jednego lub więcej certyfikatów.

[ctx: @info]
en: One unknown recipient
pl: Jeden nieznany adresat

[ctx: @info]
en: PIN changed successfully.
pl: Pomyślnie zmieniono numer PIN.

[ctx: @info]
en: PIN set successfully.
pl: Pomyślnie nadano kod PIN.

[ctx: @info]
en: PIV Card Application Administration Key set successfully.
pl: Pomyślnie ustawiono klucz administracyjny aplikacji karty PIV.

[ctx: @info]
en: PUK changed successfully.
pl: Pomyślnie zmieniono numer PUK.

[ctx: @info]
en: Please choose whether members should also be allowed to sign data with the team key.
    Alternatively, they can use their personal key for signing.
pl: Określ, czy członkowie zespołu mają także mieć prawo do zapisywania danych kluczem zespołowym.
    Zamiennie, mogą używać swojego klucza osobistego do podpisywania.

[ctx: @info]
en: Quit any other running instances of <application>Kleopatra</application>.
pl: Zakończ wszystkie działające kopie <application>Kleopatry</application>.

[ctx: @info]
en: Reading certificates from smart card ...
pl: Wczytywanie certyfikatów z karty inteligentnej…

[ctx: @info]
en: Result of OpenPGP certificate update from keyserver, LDAP server, or Active Directory
pl: Wynik uaktualniania certyfikatu OpenPGP z serwera kluczy, serwera LDAP lub Active Directory

[ctx: @info]
en: Result of S/MIME certificate update
pl: Wynik uaktualnienia certyfikatu S/MIME

[ctx: @info]
en: Result of update from Web Key Directory
pl: Wynik uaktualniania z Web Key Directory

[ctx: @info]
en: Searching for matching certificates ...
pl: Szukanie pasujących certyfikatów…

[ctx: @info]
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
pl: Ustaw tę opcję, aby uniknąć używania tymczasowego katalogu użytkowników.

[ctx: @info]
en: Set this option to disable password-based encryption.
pl: Zaznacz to pole, aby wyłączyć szyfrowanie na podstawie hasła.

[ctx: @info]
en: Set this option to disable public key encryption.
pl: Zaznacz to pole, aby wyłączyć szyfrowanie klucza publicznego.

[ctx: @info]
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
pl: Ustaw tę opcję, aby kodować podpisane lub zaszyfrowane pliki jako tekst zakodowany base64. Dzięki temu będzie je można otworzyć w edytorze lub wysłać w treści waidomości. Zwiększy to rozmiar pliku o jedną trzecią.

[ctx: @info]
en: Setting the NKS PIN failed: %1
pl: Nie udało się nadać numeru PIN NKS: %1

[ctx: @info]
en: Setting the PIV Card Application Administration Key failed: %1
pl: Nie udało się ustawić klucza administracyjnego aplikacji karty PIV: %1

[ctx: @info]
en: Setting the SigG PIN failed: %1
pl: Nie udało się nadać numeru PIN SigG: %1

[ctx: @info]
en: Shall the file be saved with the original file name <filename>%1</filename>?
pl: Czy zapisać plik pod jego pierwotną nazwą <filename>%1</filename>?

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card
pl: Pokaż działania dostępne dla tej karty inteligentnej

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card slot
pl: Pokaż działania dostępne dla tego gniazda kart inteligentnych

[ctx: @info]
en: Show the following information in certificate list tooltips:
pl: Pokaż następujące podpowiedzi na liście certyfikatów:

[ctx: @info]
en: SigG PIN changed successfully.
pl: Pomyślnie zmieniono numer PIN SigG.

[ctx: @info]
en: SigG PIN set successfully.
pl: Pomyślnie nadano numer PIN SigG.

[ctx: @info]
en: Signing and encryption canceled.
pl: Anulowane podpisywanie i szyfrowanie.

[ctx: @info]
en: Signing canceled.
pl: Porzucono podpisywanie.

[ctx: @info]
en: Sorry! Writing keys to the card <emphasis>%1</emphasis> is not supported.
pl: Wybacz! Zapisywanie kluczy na kartę <emphasis>%1</emphasis> jest nieobsługiwane.

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted and verified the clipboard
pl: Pomyślnie odszyfrowano i sprawdzono schowek

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted and verified the notepad
pl: Pomyślnie odszyfrowano i sprawdzono notatnik

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted the clipboard
pl: Pomyślnie odszyfrowano schowek

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted the notepad
pl: Pomyślnie odszyfrowano notatnik

[ctx: @info]
en: Successfully deleted the copy of the key stored on this computer.
pl: Pomyślnie usunięto kopię klucza przechowaną na tym komputerze.

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted and signed the clipboard
pl: Pomyślnie zaszyfrowano i podpisano schowek

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted and signed the notepad
pl: Pomyślnie zaszyfrowano i podpisano notatnik

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted the clipboard
pl: Pomyślnie zaszyfrowano schowek

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted the notepad
pl: Pomyślnie zaszyfrowano notatnik

[ctx: @info]
en: Successfully generated an OpenPGP key from the card keys.
pl: Pomyślnie utworzono klucz OpenPGP z kluczy karty.

[ctx: @info]
en: Successfully generated new card keys and a certificate for this card.
pl: Pomyślnie utworzono nowe klucze karty i certyfikat dla tej karty.

[ctx: @info]
en: Successfully restored the secret key parts from <filename>%1</filename>
pl: Pomyślnie przywrócono poufne części kluczy z <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: Successfully signed the clipboard
pl: Pomyślnie podpisano schowek

[ctx: @info]
en: Successfully signed the notepad
pl: Pomyślnie podpisano notatnik

[ctx: @info]
en: Successfully verified the clipboard
pl: Pomyślnie sprawdzono schowek

[ctx: @info]
en: Successfully verified the notepad
pl: Pomyślnie sprawdzono notatnik

[ctx: @info]
en: Team members will not be able to change the name, email address, or expiration date of the team key.
pl: Członkowie zespołu nie będą w stanie zmienić nazwy, adresu pocztowego, ani daty wygaśnięcia klucza zespołowego.

[ctx: @info]
en: The "<" character may not be used.
pl: Użycie znaku "<" jest niedozwolone.

[ctx: @info]
en: The URL is too long.
pl: Adres URL jest zbyt długi.

[ctx: @info]
en: The backup of the secret key was created successfully.
pl: Pomyślnie utworzono kopię zapasową klucza poufnego.

[ctx: @info]
en: The certificate has been marked as not trusted because the fingerprint did not match.
pl: Certyfikat oznaczono jako niezaufany, bo jego odcisk nie jest zgodny.

[ctx: @info]
en: The certificate was revoked successfully.
pl: Pomyślnie unieważniono certyfikat.

[ctx: @info]
en: The certification power of '%1' was revoked.
pl: Wycofano '%1' upoważnienie do certyfikowania.

[ctx: @info]
en: The clipboard does not contain text.
pl: Schowek nie tekstu.

[ctx: @info]
en: The clipboard is empty. Nothing imported.
pl: Schowek jest pusty. Nie zaimportowano niczego.

[ctx: @info]
en: The data was not encrypted for any secret key in your certificate list.
pl: Dane nie zostały zaszyfrowane dla żadnego z kluczy poufnych z listy twoich certyfikatów.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists.
pl: Plik o nazwie <filename>%1</filename> już istnieje.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
pl: Plik o nazwie <filename>%1</filename> już istnieje. Czy na pewno go zastąpić?

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Please enter a different file name.
pl: Plik o nazwie <filename>%1</filename> już istnieje. Wpisz inną nazwę.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> contains certificates and can't be decrypted or verified.
pl: Plik <filename>%1</filename> zawiera certyfikaty i nie można go ani odszyfrować ani sprawdzić.

[ctx: @info]
en: The following errors were encountered:
pl: Napotkano na następujące błędy:

[ctx: @info]
en: The group contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.
pl: Grupa zawiera certyfikaty, których nie można używać do szyfrowania. Może to prowadzić do nieoczekiwanych wyników.

[ctx: @info]
en: The private key file <filename>%1</filename> is empty.
pl: Plik klucza prywatnego <filename>%1</filename> jest pusty.

[ctx: @info]
en: The result is empty. Maybe you entered an empty or a wrong passphrase.
pl: Wynik jest pusty. Może nie wpisałeś hasła lub jest ono błędne.

[ctx: @info]
en: The result of the backup is empty. Maybe you entered an empty or a wrong passphrase.
pl: Wynik kopii zapasowej jest pusty. Może nie wpisałeś hasła lub jest ono błędne.

[ctx: @info]
en: The result of the export is empty.
pl: Wynik eksportowania jest pusty.

[ctx: @info]
en: The secret team key was saved to <filename>%1</filename>
pl: Zapisz poufny klucz zespołowy w <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: The size of the name may not exceed 38 characters.
pl: Długość nazwy nie może przekraczać 38 znaków.

[ctx: @info]
en: The subkey was exported successfully. | %1 subkeys were exported successfully.
pl[0]: Pomyślnie wyeksportowano podklucz.
pl[1]: Pomyślnie wyeksportowano %1 podklucze.
pl[2]: Pomyślnie wyeksportowano %1 podkluczy.

[ctx: @info]
en: The two keys you have entered do not match. Please retry.
pl: Dwa wpisane przez ciebie klucze nie są jednakowe. Spróbuj ponownie.

[ctx: @info]
en: There was an error setting the PIN: <message>%1</message>.
pl: Wystąpił błąd podczas ustawiania kodu PIN: <message>%1</message>.

[ctx: @info]
en: There were no errors.
pl: Nie wystąpiły żadne błędy.

[ctx: @info]
en: These checksum files have been successfully created:
pl: Pomyślnie utworzono następujące pliki sum sprawdzających:

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for encryption.
pl: Tego certyfikatu nie można używać do szyfrowania.

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for signing.
pl: Tego certyfikatu nie można używać do podpisywania.

[ctx: @info]
en: This certificate expires today.
pl: Ten certyfikat wygasa dzisiaj.

[ctx: @info]
en: This certificate expires tomorrow. | This certificate expires in %1 days.
pl[0]: Ten certyfikat wygaśnie jutro.
pl[1]: Ten certyfikat wygaśnie za %1 dni.
pl[2]: Ten certyfikat wygaśnie za %1 dni.

[ctx: @info]
en: This certificate is expired.
pl: Ten certyfikat wygasł.

[ctx: @info]
en: This certificate is revoked.
pl: Ten certyfikat wycofano.

[ctx: @info]
en: This group contains S/MIME certificates which cannot be certified.
pl: Ta grupa zawiera certyfikaty S/MIME, których nie można scertyfikować.

[ctx: @info]
en: This key has already been revoked.
pl: Klucz został już unieważniony.

[ctx: @info]
en: This key has been revoked. You cannot certify it.
pl: Ten klucz został unieważniony. Nie możesz go certyfikować.

[ctx: @info]
en: This key has expired. You cannot certify it.
pl: Ten klucz wygasł. Nie możesz go certyfikować.

[ctx: @info]
en: To certify other certificates, you first need to create an OpenPGP certificate for yourself.
pl: Aby poświadczyć inne certyfikaty, musisz wpierw utworzyć certyfikat OpenPGP dla siebie.

[ctx: @info]
en: URL change failed: %1
pl: Nie udała się zmiana adresu: %1

[ctx: @info]
en: Unblocked and set a new PIN successfully.
pl: Pomyślnie odblokowano i nadano nowy numer PIN.

[ctx: @info]
en: Unblocking the PIN failed: %1
pl: Nie udało się odblokować numeru PIN: %1

[ctx: @info]
en: Updating certificate… | Updating %1 certificates…
pl[0]: Uaktualnianie certyfikatu…
pl[1]: Uaktualnianie %1 certyfikatów…
pl[2]: Uaktualnianie %1 certyfikatów…

[ctx: @info]
en: Upload successful.
pl: Pomyślnie wysłano.

[ctx: @info]
en: User ID successfully added.
pl: Pomyślnie dodano identyfikator użytkownika.

[ctx: @info]
en: Verification of <filename>%1</filename> canceled.
pl: Zaniechano sprawdzenia <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Verify the fingerprints, mark the user IDs you want to certify, and select the certificate you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprints clearly identify the certificate and its owner.</i>
pl: Sprawdź  odcisk, zaznacz ID użytkowników, które chcesz scertyfikować,  i wybierz certyfikat, którym chcesz poświadczyć ID użytkowników.<br><i> Uwaga: Tylko odcisk klucza jednoznacznie identyfikuje certyfikat i jego właściciela.</i>

[ctx: @info]
en: Warning: The sender's mail address is not stored in the <a href="key:%1">certificate</a> used for signing. Stored:<ul>%2</ul>
pl: Uwaga: Adres e-mail nadawcy nie jest umieszczony w <a href="key:%1">certyfikacie</a> używanym do podpisywania. Znajduje się tam: <ul>%2</ul>

[ctx: @info]
en: With Kleopatra you can encrypt using different methods. Please follow the regulations for classified information of your organization.
pl: Dzięki Kleopatrze możesz szyfrować na różne sposoby. Zastosuj się do zasad obowiązujących w twojej organizacji w stosunku do dokumentów poufnych.

[ctx: @info]
en: Writing certificates to file <filename>%1</filename> failed.
pl: Nie udało się zapisać certyfikatów do pliku <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Writing groups to file <filename>%1</filename> failed.
pl: Nie udało się zapisać grup do pliku <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Writing key to file <filename>%1</filename> failed.
pl: Nie udało się zapisać klucza do pliku <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Writing subkey to file <filename>%2</filename> failed. | Writing subkeys to file <filename>%2</filename> failed.
pl[0]: Nie udało się zapisać podklucza do pliku <filename>%2</filename>.
pl[1]: Nie udało się zapisać podkluczy do pliku <filename>%2</filename>.
pl[2]: Nie udało się zapisać podkluczy do pliku <filename>%2</filename>.

[ctx: @info]
en: Writing the backup of the secret key to <filename>%1</filename> failed.
pl: Nie udało się zapisać kopii klucza prywatnego do <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card failed: %1
pl: Nie udało się zapisać certyfikatu na kartę: %1

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card succeeded.
pl: Udało się zapisać certyfikat na kartę.

[ctx: @info]
en: You are not allowed to mark certificates as trusted or not trusted.
pl: Nie masz pozwolenia na oznaczanie certyfikatów jako zaufane czy niezaufane.

[ctx: @info]
en: You can find step-by-step instructions for public key encryption in this <a href="action:help_doc_quickguide">guide</a>.
pl: Dla szyfrowania kluczem publicznym możesz znaleźć <a href="action:help_doc_quickguide">przewodnik</a> krok po kroku jak to zrobić.

[ctx: @info]
en: You cannot generate a key on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
pl: Nie możesz utworzyć klucza na tej karcie inteligentnej, bo nie obsługuje ona żadnego ze zgodnych algorytmów.

[ctx: @info]
en: You cannot generate keys on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
pl: Nie możesz utworzyć kluczy na tej karcie inteligentnej, bo nie obsługuje ona żadnego ze zgodnych algorytmów.

[ctx: @info]
en: no associated certificate
pl: brak stowarzyszonego certyfikatu

[ctx: @info]
en: no key
pl: brak klucza

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Install a version of <application>GnuPG</application> that is %1.</para>
pl: <para>Wgraj <application>GnuPG</application> w wersji równej %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
pl: <para>Wybacz! Nie możesz używać <application>Kleopatry</application> do podpisywania, czy szyfrowania plików, bo <application>GnuPG</application>, którego używa <application>Kleopatra</application> nie jest %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
pl: <para>Wybacz! Nie możesz używać <application>Kleopatry</application> do podpisywania, czy szyfrowania, bo <application>GnuPG</application>, którego używa <application>Kleopatra</application> nie jest %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>The <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
pl: <para>System <application>GnuPG</application> używany przez <application>Kleopatrę</application> nie jest %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
pl: <para>Nie możesz używać <application>Kleopatry</application> do podpisywania, czy szyfrowania plików, bo <application>GnuPG</application>, którego używa <application>Kleopatra</application> nie jest %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
pl: <para>Nie możesz używać <application>Kleopatry</application> do podpisywania, czy szyfrowania, bo <application>GnuPG</application>, którego używa <application>Kleopatra</application> nie jest %1.</para>

[ctx: @info %1 name of card slot, %2 serial number of card]
en: <p>Please confirm that you want to write the following certificate to the %1 slot of card %2:</p><center>%3</center>
pl: <p>Potwierdź, że chcesz zapisać następujący certyfikat do gniazda %1 karty %2:</p><center>%3</center>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as valid for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
pl: <para>Czy udzielić '%1' upoważnienia do oznaczania certyfikatów jako ważne w twoim imieniu?</para><para><emphasis>Oznacza to, że właściciel tego certyfikatu poprawnie sprawdza odciski certyfikatów i potwierdza tożsamości innych.</emphasis></para>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as valid for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
pl: <para>Certyfikat '%1' jest uprawniony do tego, aby oznaczać inne certyfikaty jako ważne w twoim imieniu.</para><para>Czy wycofać to upoważnienie?</para>

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as %2 for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
pl: <para>Czy udzielić '%1' upoważnienia do oznaczania certyfikatów jako %2 w twoim imieniu?</para><para><emphasis>Oznacza to, że właściciel tego certyfikatu poprawnie sprawdza odciski certyfikatów i potwierdza tożsamości innych.</emphasis></para>

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as %2 for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
pl: <para>Certyfikat '%1' jest uprawniony do tego, aby oznaczać inne certyfikaty jako %2 w twoim imieniu.</para><para>Czy wycofać to upoważnienie?</para>

[ctx: @info %1: test name]
en: <para>See "%1" above.</para>
pl: <para>Zobacz: "%1" powyżej.</para>

[ctx: @info 'Failed' meaning that there was an error during decryption]
en: Failed to decrypt <filename>%1</filename>:
pl: Nie udało się odszyfrować <filename>%1</filename>:

[ctx: @info 'Failed' meaning that there was an error during decryption]
en: Failed to decrypt and verify <filename>%1</filename>:
pl: Nie udało się odszyfrować, ani sprawdzić <filename>%1</filename>.

[ctx: @info 'Unable' meaning that decryption can't be started because there is no secret key]
en: Unable to decrypt <filename>%1</filename>:
pl: Nie można odszyfrować <filename>%1</filename>:

[ctx: @info 'Unable' meaning that decryption can't be started because there is no secret key]
en: Unable to decrypt and verify <filename>%1</filename>:
pl: Nie można odszyfrować, ani sprawdzić <filename>%1</filename>.

[ctx: @info Error in Label of input field: Message]
en: Error in %1: %2
pl: Błąd w %1: %2

[ctx: @info Error in Label of input field: Message]
en: Error in <interface>%1</interface>: <message>%2</message>
pl: Błąd w <interface>%1</interface>: <message>%2</message>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
pl: Nie udało się zaszyfrować <filename>%1</filename> oraz <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
pl[0]: Nie udało się zaszyfrować <filename>%2</filename> wraz z %1 innym: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
pl[1]: Nie udało się zaszyfrować <filename>%2</filename> wraz z %1 innymi: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
pl[2]: Nie udało się zaszyfrować <filename>%2</filename> wraz z %1 innymi: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
pl: Nie udało się zaszyfrować <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
pl: Nie udało się podpisać <filename>%1</filename> oraz <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
pl[0]: Nie udało się podpisać <filename>%2</filename> wraz z %1 innym: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
pl[1]: Nie udało się podpisać <filename>%2</filename> wraz z %1 innymi: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
pl[2]: Nie udało się podpisać <filename>%2</filename> wraz z %1 innymi: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
pl: Nie udało się podpisać <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
pl: Nie udało się podpisać i zaszyfrować <filename>%1</filename> wraz z <filename>%2</filename>:<emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
pl[0]: Nie udało się podpisać i zaszyfrować <filename>%2</filename> wraz z %1 innym: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
pl[1]: Nie udało się podpisać i zaszyfrować <filename>%2</filename> wraz z %1 innymi: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
pl[2]: Nie udało się podpisać i zaszyfrować <filename>%2</filename> wraz z %1 innymi: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
pl: Nie udało się podpisać i zaszyfrować <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to verify <file>:]
en: Failed to verify <filename>%1</filename>:
pl: Nie udało się sprawdzić <filename>%1</filename>:

[ctx: @info Successfully decrypted <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
pl: Pomyślnie odszyfrowano <filename>%1</filename> jako <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully decrypted and verified <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted and verified <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
pl: Pomyślnie odszyfrowano i sprawdzono <filename>%1</filename> jako <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
pl: Pomyślnie zaszyfrowano <filename>%1</filename> wraz z <filename>%2</filename> oraz zapisano jako <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <n> other(s) and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
pl[0]: Pomyślnie zaszyfrowano <filename>%2</filename> wraz z %1 innym oraz zapisano jako <filename>%3</filename>.
pl[1]: Pomyślnie zaszyfrowano <filename>%2</filename> wraz z %1 innymi oraz zapisano jako <filename>%3</filename>.
pl[2]: Pomyślnie zaszyfrowano <filename>%2</filename> wraz z %1 innymi oraz zapisano jako <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
pl: Pomyślnie zaszyfrowano <filename>%1</filename> oraz zapisano jako <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved the signature in <filename>%3</filename>.
pl: Pomyślnie podpisano <filename>%1</filename> wraz z <filename>%2</filename> oraz zapisano podpis w <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and <n> other(s) and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 other and saved the signature in <filename>%3</filename>. | Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 others and saved the signature in <filename>%3</filename>.
pl[0]: Pomyślnie podpisano <filename>%2</filename> wraz z %1 innym oraz zapisano jako <filename>%3</filename>.
pl[1]: Pomyślnie podpisano <filename>%2</filename> wraz z %1 innymi oraz zapisano jako <filename>%3</filename>.
pl[2]: Pomyślnie podpisano <filename>%2</filename> wraz z %1 innymi oraz zapisano jako <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and saved the signature in <filename>%2</filename>.
pl: Pomyślnie podpisano <filename>%1</filename> oraz zapisano podpis w <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
pl: Pomyślnie podpisano i zaszyfrowano <filename>%1</filename> wraz z <filename>%2</filename> oraz zapisano jako <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <n> other(s) as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
pl[0]: Pomyślnie podpisano i zaszyfrowano <filename>%2</filename> wraz z %1 innym oraz zapisano jako <filename>%3</filename>.
pl[1]: Pomyślnie podpisano i zaszyfrowano <filename>%2</filename> wraz z %1 innymi oraz zapisano jako <filename>%3</filename>.
pl[2]: Pomyślnie podpisano i zaszyfrowano <filename>%2</filename> wraz z %1 innymi oraz zapisano jako <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
pl: Pomyślnie podpisano i zaszyfrowano <filename>%1</filename> oraz zapisano jako <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Verified <file> with signature(s) in <file>.]
en: Verified <filename>%2</filename> with signature in <filename>%3</filename>. | Verified <filename>%2</filename> with %1 signatures in <filename>%3</filename>.
pl[0]: Sprawdzono <filename>%2</filename> z podpisem w <filename>%3</filename>.
pl[1]: Sprawdzono <filename>%2</filename> z %1 podpisem w <filename>%3</filename>.
pl[2]: Sprawdzono <filename>%2</filename> z %1 podpisem w <filename>%3</filename>.

[ctx: @info as in 'this certificate is unusable']
en: unusable
pl: nienadający się

[ctx: @info date is unknown]
en: unknown
pl: nieznana

[ctx: @info entry in Usage column of a smart card key]
en: none
pl: żadne

[ctx: @info for assistive tools]
en: Either enter a text you want to sign or encrypt, or an encrypted or signed text you want to decrypt or verify. You can also enter certificates in text form to import them.
pl: Albo wpisz tekst, który chcesz podpisać lub zaszyfrować albo tekst zaszyfrowany lub podpisany, który chcesz odszyfrować lub sprawdzić. Możesz także wpisać certyfikaty w postaci tekstowej, aby je zaimportować.

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of decryption and signature verification.
pl: Oto wynik odszyfrowania i sprawdzenia podpisu.

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the decryption.
pl: Oto wynik odszyfrowania.

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the encryption.
pl: Oto wynik szyfrowania.

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the sign and encrypt operation.
pl: Oto wynik podpisu i szyfrowania.

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the sign operation.
pl: Oto wynik podpisu.

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the signature verification.
pl: Oto wynik sprawdzenia podpisu.

[ctx: @info translate 'Encrypt for others' the same way as for the other string in this file]
en: Please choose at least one recipient or deselect <interface>Encrypt for others</interface>.
pl: Wybierz co najmniej jednego odbiorcę lub odznacz <interface>Zaszyfruj dla innych</interface>.

[ctx: @info unknown key algorithm]
en: unknown
pl: nieznany

[ctx: @info::placeholder]
en: Enter search term
pl: Tu wpisz, czego poszukać

[ctx: @info:credit]
en: Mail viewer
pl: Przeglądarka pocztowa

[ctx: @info:credit]
en: UX redesign of smartcard view and certificate details
pl: Przerobienie interfejsu widoku kart inteligentnych i szczegółów certyfikatu

[ctx: @info:credit]
en: © 2001-%1 The Kleopatra developers
pl: © 2001-%1 Programiści Kleopatry

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter a message to encrypt or decrypt...
pl: Wpisz wiadomość do zaszyfrowania lub odszyfrowania…

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term
pl: Tu wpisz, czego poszukać

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term <%1>
pl: Tu wpisz, czego poszukać <%1>

[ctx: @info:placeholder]
en: Please enter a name or email address...
pl: Wpisz nazwę lub adres e-mail…

[ctx: @info:progress]
en: Certifying certificates…
pl: Certyfikowanie certyfikatów…

[ctx: @info:progress]
en: Decrypting and/or verifying...
pl: Odszyfrowywanie i/lub sprawdzanie…

[ctx: @info:progress]
en: Encrypting notepad...
pl: Szyfrowanie notatnika…

[ctx: @info:progress]
en: Signing and encrypting notepad...
pl: Podpisywanie i szyfrowanie notatnika…

[ctx: @info:progress]
en: Signing notepad...
pl: Podpisywanie notatnika…

[ctx: @info:shell]
en: Create a new key pair or certificate signing request
pl: Utwórz nową parę kluczy lub żądanie podpisu certyfikatu

[ctx: @info:shell]
en: Create or check a checksum file
pl: Oblicz lub porównaj plik sumy sprawdzającej

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt and/or verify file(s)
pl: Odszyfruj i/lub sprawdź plik(i)

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt file(s)
pl: Odszyfrowanie pliku(plików)

[ctx: @info:shell]
en: Encrypt file(s)
pl: Szyfrowanie pliku (plików)

[ctx: @info:shell]
en: File(s) to process
pl: Plik(i) do przetworzenia

[ctx: @info:shell]
en: Import certificate file(s)
pl: Import pliku(plików) certyfikatu

[ctx: @info:shell]
en: Location of the socket the ui server is listening on
pl: Położenie gniazda, na którym nasłuchuje serwer interfejsu użytkownika

[ctx: @info:shell]
en: Open the config dialog
pl: Otwórz okno dialogowe ustawień

[ctx: @info:shell]
en: Parent Window Id for dialogs
pl: Identyfikator okna rodzica dla okien dialogowych

[ctx: @info:shell]
en: Run UI server only, hide main window
pl: Uruchom tylko serwer interfejsu użytkownika, ukryj główne okno

[ctx: @info:shell]
en: Run as standalone app without system tray icon
pl: Uruchom jako wolnostojąca aplikacja bez ikony na tacce systemowej

[ctx: @info:shell]
en: Same as --sign-encrypt, do not use
pl: Takie samo jak --sign-encrypt, nie używaj

[ctx: @info:shell]
en: Search for a certificate on a keyserver
pl: Poszukaj certyfikatu na serwerze kluczy

[ctx: @info:shell]
en: Sign and/or encrypt file(s)
pl: Podpisz i/lub zaszyfruj plik(i)

[ctx: @info:shell]
en: Sign file(s)
pl: Podpisywanie pliku (plików)

[ctx: @info:shell]
en: String or Fingerprint for query and search
pl: Ciąg znaków lub odcisk klucza do zapytań i wyszukiwania

[ctx: @info:shell]
en: Use CMS (X.509, S/MIME) for the following operation
pl: Użyj CMS (X.509, S/MIME) do następującej operacji

[ctx: @info:shell]
en: Use OpenPGP for the following operation
pl: Użyj OpenPGP do następującej operacji

[ctx: @info:shell]
en: Verify file/signature
pl: Sprawdzanie pliku/podpisu

[ctx: @info:status]
en: Backing up secret key...
pl: Utwórz kopię zapasową kluczy poufnych…

[ctx: @info:status]
en: Exporting subkeys...
pl: Eksportowanie podkluczy…

[ctx: @info:status]
en: Importing certificates from smart cards...
pl: Importowanie certyfikatów z kart inteligentnych…

[ctx: @info:status]
en: Loading smart cards...
pl: Wczytywanie kart inteligentnych…

[ctx: @info:status]
en: Revoking key...
pl: Unieważnianie klucza…

[ctx: @info:status]
en: Saving secret team key...
pl: Zapisywanie poufnego klucza zespołowy…

[ctx: @info:status]
en: Updating certificate...
pl: Uaktualnianie certyfikatu..

[ctx: @info:status]
en: Updating key...
pl: Uaktualnianie klucza…

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card %1...
pl: Uaktualnianie karty inteligentnej %1…

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card...
pl: Uaktualnianie karty inteligentnej…

[ctx: @info:tooltip]
en: <html>Add the ADSK specified in the GnuPG configuration to your certificate. By adding an ADSK to your certificate, you allow the owner of the ADSK to decrypt all new messages that are encrypted for your certificate, if the client encrypting the message supports this functionality.</html>
pl: <html>Dodaj ADSK określony w ustawieniach GnuPG do swojego certyfikatu. Dodając ADSK do swojego certyfikatu, umożliwisz posiadaczowi ADSK odszyfrowywanie wszystkich nowych wiadomości, które zostaną zaszyfrowane twoim certyfikatem, jeśli program szyfrujący wiadomości obsługuje tę możliwość.</html>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Generate three new keys on the smart card and create a new OpenPGP certificate with those keys. Optionally, the encryption key is generated off-card and a backup is created so that you can still access data encrypted with this key in case the card is lost or damaged.</para><para><emphasis strong='true'>Existing keys on the smart card will be overwritten.</emphasis></para>
pl: <para>Utwórz trzy nowe klucze na karcie inteligentnej i utwórz nowy certyfikat OpenPGP z tymi kluczami. Dodatkowo, klucz szyfrujący, a także kopia zapasowa może zostać utworzona poza kartą tak, aby nadal można było mieć dostęp do danych zaszyfrowanych tym kluczem w przypadku, gdy zgubisz lub uszkodzisz kartę.</para><para><emphasis strong='true'>Klucze już istniejące na karcie inteligentnej zostaną zastąpione.</emphasis></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the selected certificates to the group
pl: Dodaj zaznaczone certyfikaty do grupy

[ctx: @info:tooltip]
en: Append the new file to the existing file.
pl: Dodaj nowy plik do istniejącego pliku.

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically save all files that would overwrite an already existing file with a different name.
pl: Sam zapisz wszystkie pliki, które zastąpiłyby już istniejący pliki pod innymi nazwami.

[ctx: @info:tooltip]
en: Backup the encryption key in a file.
pl: Utwórz kopię zapasową klucza szyfrującego do pliku.

[ctx: @info:tooltip]
en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD) for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate. If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
pl: Domyślnie, Kleopatra odpytuje tylko katalogi certyfikatów dostawców (WKD) o ID użytkowników, którzy zostali pierwotnie pobrani z WKD, przy twoim uaktualnieniu certyfikatu OpenPGP. Po zaznaczeniu tego pola, Kleopatra odpyta WKD o ID wszystkich użytkowników.

[ctx: @info:tooltip]
en: Card slot ID: %1
pl: ID gniazda karty: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN Unblocking Key (PUK) that can be used to unblock the smart card after a wrong PIN has been entered too many times.
pl: Ustaw lub zmień numer PUK (PIN Unblocking Key, z ang. klucz odblokowujący PIN), którego będzie można użyć do odblokowania karty inteligentnej po wpisaniu złego PINu zbyt wiele razy.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for administrative operations.
pl: Zmień numer PIN wymagany do czynności administracyjnych.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card.
pl: Zmień numer PIN wymagany do używania kluczy na karcie inteligentnej.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card. The PIN must contain at least six characters.
pl: Zmień numer PIN wymagany do używania kluczy na karcie inteligentnej. Numer ten musi składać się z co najmniej 6 znaków.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIV Card Application Administration Key that is used by the PIV Card Application to authenticate the PIV Card Application Administrator and by the administrator (resp. Kleopatra) to authenticate the PIV Card Application.
pl: Zmień klucz administracyjny aplikacji karty PIV, który jest używany przez aplikację karty PIV do uwierzytelnienia administratora aplikacji karty PIV przez administratora (Kleopatrę)  do uwierzytelnienia aplikacji karty PIV.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the URL where the public key for the keys on this smartcard can be downloaded.
pl: Zmień adres URL, pod którym można pobrać klucz publiczny dla kluczy na tej karcie inteligentnej.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the cardholder's name.
pl: Zmień nazwę właściciela karty.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the end of the validity period
pl: Zmień koniec okres ważności

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option if you want to upload your certifications to a certificate directory after successful certification.
pl: Zaznacz to pole, jeśli chcesz wysyłać swoje certyfikacje do katalogu certyfikatu po pomyślnej certyfikacji.

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option, if you want to share your certifications with others. If you just want to mark certificates as certified for yourself, then you can uncheck it.
pl: Zaznacza to pole, jeśli chcesz podzielić się swoimi certyfikacjami z innymi. Jeśli chcesz oznaczać certyfikaty jako certyfikowane tylko dla siebie, to możesz to odznaczyć.

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose output folder
pl: Wybierz katalog wynikowy

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to set the trust level of the selected certification key to ultimate trust. This is what you usually want to do for your own keys.
pl: Naciśnij, aby ustawić poziom zaufania wybranego klucza certyfikującego na bezgraniczne zaufanie. Zaleca się ustawienie tego dla własnych kluczy.

[ctx: @info:tooltip]
en: Close message
pl: Zamknij wiadomość

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the fingerprint to the clipboard
pl: Skopiuj odcisk klucza do schowka

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected certificate to a smartcard
pl: Skopiuj wybrany certyfikat na kartę inteligentną

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a group from the selected certificates
pl: Utwórz grupę z zaznaczonych certyfikatów

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new OpenPGP certificate
pl: Utwórz nowy certyfikat OpenPGP

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an OpenPGP certificate for the keys stored on the card.
pl: Utwórz certyfikat OpenPGP dla kluczy przechowywanych na karcie.

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an S/MIME certificate signing request for this key
pl: Utwórz żądanie podpisu certyfikatu S/MIME dla tego klucza

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file and any other files that would overwrite an already existing file.
pl: Nie zapisuj tego pliku, ani żadnych innych plików, które zastąpiłyby już istniejący plik.

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file, skip to the next one instead.
pl: Nie zapisuj tego pliku i zamiast tego przejdź do kolejnego.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the address of the keyserver to use when searching for OpenPGP certificates and when uploading OpenPGP certificates.
pl: Wpisz adres serwera kluczy do szukania i wysyłania certyfikatów OpenPGP.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the address of the keyserver to use when searching for OpenPGP certificates and when uploading OpenPGP certificates. If you do not enter an address then an internal default will be used.
pl: Wpisz adres serwera kluczy używany przy poszukiwaniu certyfikatów OpenPGP oraz do ich wysyłania. Jeśli tego nie zrobisz, to zostanie użyty wewnętrzny.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the proxy to use for HTTP requests.
pl: Wpisz pośrednika dla żądań HTTP.

[ctx: @info:tooltip]
en: Expired or revoked certificates cannot be certified.
pl: Nie można scertyfikować wygasłych lub odwołanych certyfikatów.

[ctx: @info:tooltip]
en: Flag the selected user ID as the primary user ID of this key.
pl: Oznacz wybrany ID użytkownika jako główny ID użytkownika tego klucza.

[ctx: @info:tooltip]
en: Grant or revoke the certification power of the selected certificate
pl: Udziel lub wycofaj uprawnienie do certyfikowania wybranego certyfikatu

[ctx: @info:tooltip]
en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys that were used to certify the user IDs of newly imported OpenPGP keys.
pl: Po włączeniu, Kleopatra samoczynnie spróbuje pobrać klucze, które zostały użyte do scertyfikowania identyfikatorów użytkownika nowozaimportowanych kluczy OpenPGP.

[ctx: @info:tooltip]
en: If the card slot already contains a key then the new key will irrevocably replace the old key.
pl: Jeśli gniazdo kart zawiera już klucz, to nowy klucz nieodwołalnie zastąpi ten stary.

[ctx: @info:tooltip]
en: Import certificate from file
pl: Zaimportuj certyfikat z pliku

[ctx: @info:tooltip]
en: Import the certificate stored on the card
pl: Zaimportuj certyfikat zapisany na karcie

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
pl: Przejdź do następnego pasującego wyrażenia

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
pl: Przejdź do poprzedniego pasującego wyrażenia

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep each file separate instead of creating an archive for all.
pl: Przechowuj każdy plik osobno zamiast tworzyć archiwum dla nich wszystkich.

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up and import all keys that were used to certify the user IDs of this key
pl: Poszukaj i zaimportuj wszystkie klucze, które zostały użyte do scertyfikowania identyfikatorów użytkownika tego klucza

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up certificate on server
pl: Poszukaj certyfikatów na serwerze

[ctx: @info:tooltip]
en: Manage certificate groups
pl: Zarządzaj grupami certyfikatów

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file and any other files that already exist.
pl: Zastąp istniejący plik i dowolne inne pliki, które już istnieją.

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file.
pl: Zastąp istniejący plik.

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh certificate list
pl: Odśwież listę certyfikatów

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload smart cards
pl: Wczytaj ponownie karty inteligentne

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove the selected certificates from the group
pl: Usuń zaznaczone certyfikaty z grupy

[ctx: @info:tooltip]
en: Restart the background processes, e.g. after making changes to the configuration.
pl: Uruchom ponownie działania w tle, np. po dokonaniu zmian w ustawieniach.

[ctx: @info:tooltip]
en: Revocation of self-certifications is currently not possible.
pl: Unieważnienie samocertyfikacji jest obecnie niemożliwe.

[ctx: @info:tooltip]
en: S/MIME certificates cannot be certified.
pl: Nie można scertyfikować certyfikatów S/MIME.

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file with the given name.
pl: Zapisz plik z daną nazwą.

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the selected secret team key to share it with other team members
pl: Zapisz zaznaczony klucz poufny zespołu, aby móc go udostępnić pozostałym członkom zespołu

[ctx: @info:tooltip]
en: Search in output
pl: Poszukaj w wyniku

[ctx: @info:tooltip]
en: Search on keyserver
pl: Poszukaj na serwerze kluczy

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list for groups matching the search term.
pl: Poszukaj pasującej grupy w ich zbiorze.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of available certificates for any that match the search term.
pl: Poszukaj pasującego certyfikatu w zbiorze wszystkich certyfikatów.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of certificates in the group for any that match the search term.
pl: Poszukaj pasującego certyfikatu w zbiorze certyfikatów w danej grupie.

[ctx: @info:tooltip]
en: See certifications for details.
pl: Pokaż certyfikacje po więcej szczegółów.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if another person's certificate is about to expire soon.
pl: Ustaw liczbę dni do ostrzeżenia z wyprzedzeniem, w przypadku gdy zbliżasię czas wygaśnięcia certyfikatu innej osoby.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if your own certificate is about to expire soon.
pl: Ustaw liczbę dni do ostrzeżenia z wyprzedzeniem, w przypadku gdy zbliżasię czas wygaśnięcia twojego własnego certyfikatu.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set or change the PUK that can be used to unblock the smart card. The PUK must contain at least eight characters.
pl: Ustaw lub zmień numer PUK, którego będzie można użyć do odblokowania karty inteligentnej. Numer ten musi składać się z co najmniej 6 znaków.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
pl: Pokaż listę certyfikatów

[ctx: @info:tooltip]
en: Show more options
pl: Pokaż więcej ustawień

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that belong to the selected category.
pl: Pokaż tylko certyfikaty, które należą do wybranej kategorii.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that match the entered search term.
pl: Pokaż tylko certyfikaty, które odpowiadają wpisanemu wyrażeniu do wyszukania.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the issuer certificate
pl: Pokaż wydawcę certyfikatu

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the number of remaining attempts for entering the correct PIN or PUK.
pl: Pokazuje liczbę pozostałych prób do wpisania poprawnego numeru PIN lub PUK.

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the certification process for all certificates in the group.
pl: Rozpocznij certyfikację dla wszystkich certyfikatów w grupie.

[ctx: @info:tooltip]
en: Suggest a file name that does not already exist.
pl: Podpowiedz nazwę, która jeszcze nie istnieje.

[ctx: @info:tooltip]
en: The data was encrypted to this key / certificate.
pl: Dane zostały zaszyfrowane tym kluczem / certyfikatem.

[ctx: @info:tooltip]
en: The resulting files are written to this directory.
pl: Pliki wynikowe będą zapisane do tego katalogu.

[ctx: @info:tooltip]
en: This certificate cannot be used for encryption.
pl: Tego certyfikatu nie można używać do szyfrowania.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP encrypted file.
pl: Jest to nazwa pliku zaszyfrowanego OpenPGP.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP-signed and encrypted file.
pl: Jest to nazwa pliku podpisanego i zaszyfrowanego OpenPGP.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME encrypted file.
pl: Jest to nazwa pliku zaszyfrowanego S/MIME.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME signature.
pl: Jest to nazwa pliku podpisu S/MIME.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the detached OpenPGP signature.
pl: Jest to nazwa pliku odłączonego podpisu OpenPGP.

[ctx: @info:tooltip]
en: This parameter has been locked down by the system administrator.
pl: Ten parametr został zablokowany przez administratora systemu.

[ctx: @info:tooltip]
en: Unblock the smart card with the PUK (if available) or the Admin PIN.
pl: Odblokuj kartę inteligentną numerem PUK (jeśli dostępny) lub numerem PIN administratora.

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the CRLs and do a full validation check of the certificate.
pl: Uaktualnij listy CRL i wykonaj pełne sprawdzenie certyfikatu.

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the key from external sources.
pl: Uaktualnij klucz ze źródeł zewnętrznych.

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the certificate corresponding to this key to the card
pl: Zapisz certyfikat odpowiadający temu kluczowi na kartę

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the key pair of a certificate to the card
pl: Zapisz parę kluczy certyfikatu na kartę

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this certification because the required secret key is not available.
pl: Nie możesz odwołać tej certyfikacji, ponieważ wymagany poufny klucz jest niedostępny.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this expired certification.
pl: Nie możesz unieważnić tej wygasłej certyfikacji.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this invalid certification.
pl: Nie możesz unieważnić tej nieprawidłowej certyfikacji.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this revocation certification. (But you can re-certify the corresponding user ID.)
pl: Nie możesz unieważnić tego unieważnienia certyfikacji. (Lecz możesz ponownie scertyfikować odpowiadający ID użytkownika.)

[ctx: @item never show expiry notification]
en: never
pl: nigdy

[ctx: @item:inlistbox]
en: Authentication
pl: Uwierzytelnianie

[ctx: @item:inlistbox]
en: Encryption
pl: Szyfrowanie

[ctx: @item:inlistbox]
en: Signature
pl: Podpis

[ctx: @item:valuesuffix]
en: %v day | %v days
pl[0]: %v dzień
pl[1]: %v dni
pl[2]: %v dni

[ctx: @label]
en: Available certificates
pl: Dostępne certyfikaty

[ctx: @label]
en: Card type:
pl: Rodzaj karty:

[ctx: @label]
en: Categories
pl: Kategorie

[ctx: @label]
en: Certificate chain
pl: Łańcuch certyfikatów

[ctx: @label]
en: Certificate usage
pl: Przeznaczenie certyfikatu

[ctx: @label]
en: Certificates
pl: Certyfikaty

[ctx: @label]
en: Certificates in group
pl: Certyfikaty w grupie

[ctx: @label]
en: Encrypt for others:
pl: Zaszyfruj dla innych:

[ctx: @label]
en: Enter the new public key URL:
pl: Wpisz nowy adresu URL publicznego klucza:

[ctx: @label]
en: Groups
pl: Grupy

[ctx: @label]
en: HTTP Proxy
pl: Pośrednik HTTP

[ctx: @label]
en: Protocol:
pl: Protokół:

[ctx: @label]
en: Public key URL:
pl: Adres URL klucza publicznego:

[ctx: @label]
en: Rename:
pl: Przemianuj:

[ctx: @label]
en: Results
pl: Wyniki

[ctx: @label]
en: Revokers
pl: Unieważniający

[ctx: @label]
en: Search available certificates
pl: Poszukaj dostępnych certyfikatów

[ctx: @label]
en: Search for certificates in the group
pl: Poszukaj certyfikatów w grupie

[ctx: @label]
en: Search groups
pl: Poszukaj grup

[ctx: @label]
en: Search:
pl: Poszukaj:

[ctx: @label]
en: Serial number:
pl: Numer seryjny:

[ctx: @label]
en: Settings
pl: Ustawienia

[ctx: @label]
en: Subkeys
pl: Podklucze

[ctx: @label]
en: Enter the new cardholder name:
pl: Wpisz nową nazwę właściciela karty:

[ctx: @label PIN to unlock the smart card for administrative operations]
en: Admin PIN
pl: PIN administratora

[ctx: @label The number of remaining attempts to enter a PIN or PUK, as in Remaining attempts: PIN: 2, PUK: 3, Admin PIN: 3]
en: Remaining attempts:
pl: Pozostało prób:

[ctx: @label The owner of a smartcard. GnuPG refers to this as cardholder.]
en: Cardholder:
pl: Stacja na kartę:

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &others:
pl: &Zaszyfruj dla innych:

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Output &files/folder:
pl: &Pliki/katalog wynikowy:

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish in internal directory
pl: Opublikuj w katalogu wewnętrznym

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish to %1
pl: Opublikuj na %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Search missing keys when verifying a signature
pl: Poszukaj brakujących kluczy przy sprawdzaniu podpisu

[ctx: @label:checkbox]
en: Use OpenPGP keyserver
pl: Użyj serwera kluczy OpenPGP

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for other certificates:
pl: Próg dla pozostałych certyfikatów:

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for own certificates:
pl: Próg dla własnych certyfikatów:

[ctx: @label:textbox]
en: &Output folder:
pl: Katal&og wynikowy:

[ctx: @label:textbox]
en: Additional email addresses
pl: Dodatkowe adresy pocztowe

[ctx: @label:textbox]
en: Algorithm:
pl: Algorytm:

[ctx: @label:textbox]
en: Description (optional):
pl: Opis (dodatkowo):

[ctx: @label:textbox]
en: Domain names
pl: Nazwy domen

[ctx: @label:textbox]
en: EMail:
pl: E-mail:

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
pl: Nazwa:

[ctx: @label:textbox]
en: Please note that only one OpenPGP keyserver can be configured.
pl: Pamiętaj, że można ustawić tylko jeden serwer kluczy OpenPGP.

[ctx: @label:textbox]
en: Please select an action.
pl: Wybierz działanie.

[ctx: @label:textbox]
en: This may take several minutes...
pl: To może zająć kilka minut…

[ctx: @label:textbox]
en: URIs
pl: Adresy URI

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Decrypted and verified text
pl: Odszyfrowany i sprawdzony tekst

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Decrypted text
pl: Odszyfrowany tekst

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Encrypted text
pl: Zaszyfrowany tekst

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Signed and encrypted text
pl: Tekst podpisany i zaszyfrowany

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Signed text
pl: Podpisany tekst

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Text to process
pl: Tekst do przetworzenia

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Verified text
pl: Sprawdzony tekst

[ctx: @option:check]
en: Allow team members to sign with the team key
pl: Zezwól członkom zespołu na podpisywanie kluczem zespołowym

[ctx: @option:check]
en: Authentication
pl: Uwierzytelnianie

[ctx: @option:check]
en: Automatically extract file archives after decryption
pl: Sam wypakuj archiwa po ich odszyfrowaniu

[ctx: @option:check]
en: Backup encryption key
pl: Utwórz kopię zapasową klucza szyfrującego

[ctx: @option:check]
en: Bold
pl: Pogrubiona

[ctx: @option:check]
en: Close window automatically on success
pl: Zamknij okno w przypadku powodzenia

[ctx: @option:check]
en: Create OpenPGP encrypted files with ".pgp" file extensions instead of ".gpg"
pl: Twórz pliki zaszyfrowane OpenPGP o rozszerzeniu ".pgp" zamiast ".gpg"

[ctx: @option:check]
en: Create signed or encrypted files as text files.
pl: Utwórz podpisane lub zaszyfrowane pliki jako pliki tekstowe.

[ctx: @option:check]
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
pl: Utwórz tymczasowo odszyfrowane pliki w katalogu zaszyfrowanego pliku.

[ctx: @option:check]
en: Encrypt with password:
pl: Zaszyfruj hasłem:

[ctx: @option:check]
en: Encryption
pl: Szyfrowanie

[ctx: @option:check]
en: Italic
pl: Kursywa

[ctx: @option:check]
en: Query certificate directories of providers for all user IDs
pl: Zapytaj o wszystkie ID użytkowników w katalogach certyfikatów u dostawców

[ctx: @option:check]
en: Remember settings from last sign / encrypt operation
pl: Zapamiętaj ustawienia z poprzedniego podpisywania/szyfrowania

[ctx: @option:check]
en: Retrieve missing certification keys when importing new keys
pl: Pobierz brakujące klucze certyfikujące podczas importowania nowych kluczy

[ctx: @option:check]
en: Run these tests at startup
pl: Wykonaj sprawdzenie po uruchomieniu aplikacji

[ctx: @option:check]
en: Show all test results
pl: Pokaż wyniki wszystkich sprawdzeń

[ctx: @option:check]
en: Show owner information
pl: Pokaż szczegóły o właścicielu

[ctx: @option:check]
en: Show technical details
pl: Pokaż szczegóły techniczne

[ctx: @option:check]
en: Show this notification for future updates.
pl: Pokaż to powiadomienie dla przyszłych uaktualnień.

[ctx: @option:check]
en: Show upcoming certificate expiration
pl: Pokaż zbliżające się wygaśnięcia certyfikatów

[ctx: @option:check]
en: Show validity
pl: Pokaż obowiązywanie

[ctx: @option:check]
en: Signing
pl: Podpisywanie

[ctx: @option:check]
en: Strikeout
pl: Przekreślona

[ctx: @option:check]
en: Treat .p7m files without extensions as mails.
pl: Postępuj z plikami .p7m bez rozszerzenia tak jak z pocztą.

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to %1
pl: Wyślij unieważniony certyfikat do %1

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to internal directory
pl: Wyślij unieważniony certyfikat do katalogu wewnętrznego

[ctx: @option:check]
en: Use public-key encryption only.
pl: Szyfruj tylko kluczem publicznym.

[ctx: @option:check]
en: Use symmetric encryption only.
pl: Stosuj tylko szyfrowanie symetryczne.

[ctx: @option:check]
en: Valid until:
pl: Ważny do:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Enc&rypt / Sign each file separately.
pl: Zaszyf&ruj / podpisz każdy plik osobno.

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &me:
pl: Zaszyfruj dla &mnie:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt with &password:
pl: Zaszyfruj &hasłem:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Sign &as:
pl: Podpisz j&ako:

[ctx: @option:radio]
en: Certificate has been compromised
pl: Wykradziono certyfikat

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is no longer used
pl: Certyfikat nie jest już używany

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is superseded
pl: Certyfikat ma swojego następcę

[ctx: @option:radio]
en: Delete secret key from disk.
pl: Usuń poufny klucz z dysku.

[ctx: @option:radio]
en: For a different reason
pl: Z innego powodu

[ctx: @option:radio]
en: I already have a backup of the secret key.
pl: Już mam kopię zapasową klucza poufnego.

[ctx: @option:radio]
en: Keep secret key on disk.
pl: Zapisz poufny klucz na dysku.

[ctx: @option:radio]
en: Make a backup of the secret key to a file.
pl: Utwórz kopię zapasową klucza poufnego do pliku.

[ctx: @option:radio]
en: Make a printed backup of the secret key.
pl: Utwórz kopię drukowaną klucza poufnego.

[ctx: @option:radio]
en: Unlimited validity
pl: Nieograniczona ważność

[ctx: @title]
en: %1 Configuration Check
pl: Sprawdzenie ustawień %1

[ctx: @title]
en: <application>Kleopatra</application> failed to start
pl: Nie udało się uruchomić <application>Kleopatry</application>

[ctx: @title]
en: Available Certificates
pl: Dostępne certyfikaty

[ctx: @title]
en: Certificates in the Group
pl: Certyfikaty w grupie

[ctx: @title]
en: Certifications Loading Failed
pl: Nieudane wczytywanie certyfikatów

[ctx: @title]
en: Compliance Check
pl: Sprawdzenie zgodności

[ctx: @title]
en: Config File 'libkleopatrarc'
pl: Plik ustawień 'libkleopatrarc'

[ctx: @title]
en: Creating Key Pair...
pl: Tworzenie pary kluczy…

[ctx: @title]
en: Encryption Settings
pl: Ustawienia szyfrowania

[ctx: @title]
en: Error Deleting Registry Key
pl: Błąd podczas usuwania klucza rejestru

[ctx: @title]
en: Failed to find PaperKey executable.
pl: Nie można znaleźć pliku wykonywalnego PaperKey.

[ctx: @title]
en: GPG (OpenPGP Backend) installation
pl: Instalacja GPG (moduł OpenPGP)

[ctx: @title]
en: Gpg-Agent Connectivity
pl: Dostępność Gpg-Agent

[ctx: @title]
en: GpgConf (Configuration) installation
pl: Instalacja GpgConf (ustawienia)

[ctx: @title]
en: GpgME Too Old
pl: GpgME zbyt stare

[ctx: @title]
en: GpgSM (S/MIME Backend) installation
pl: Instalacja GpgSM (moduł S/MIME)

[ctx: @title]
en: Invalid Server Reply
pl: Nieprawidłowa odpowiedź serwera

[ctx: @title]
en: No Directory Servers Configured
pl: Nie ustawiono żadnych usług katalogowych

[ctx: @title]
en: OpenPGP Keyserver
pl: Serwer kluczy OpenPGP

[ctx: @title]
en: Reason for Revocation (optional)
pl: Powód unieważnienia (niewymagany)

[ctx: @title]
en: Result Truncated
pl: Przycięte wyniki

[ctx: @title]
en: Results
pl: Wyniki

[ctx: @title]
en: Running as Administrator
pl: Uruchomione jako administrator

[ctx: @title]
en: Save Request
pl: Zapisz żądanie

[ctx: @title]
en: Sign / Encrypt Files
pl: Podpisz / zaszyfruj pliki

[ctx: @title]
en: Sign/Encrypt Clipboard
pl: Podpisz/zaszyfruj schowek

[ctx: @title]
en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
pl: Tu jest pokazany stan i postęp operacji kryptograficznych.

[ctx: @title]
en: Success
pl: Powodzenie

[ctx: @title]
en: UiServer Connectivity
pl: Dostępność serwera UiServer

[ctx: @title]
en: Up to date
pl: Aktualne

[ctx: @title]
en: Windows Registry
pl: Rejestr Windows

[ctx: @title]
en: card keys and certificates
pl: klucze i certyfikaty kart

[ctx: @title %1:"OpenPGP" or "S/MIME"]
en: %1 Certificate Server
pl: Serwer certyfikatów %1

[ctx: @title:column]
en: Actions
pl: Działania

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
pl: Algorytm

[ctx: @title:column]
en: Created
pl: Utworzony

[ctx: @title:column]
en: Email
pl: E-mail

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
pl: Odcisk klucza

[ctx: @title:column]
en: Key ID
pl: ID klucza

[ctx: @title:column]
en: Keygrip
pl: Uchwyt klucza

[ctx: @title:column]
en: Name
pl: Nazwa

[ctx: @title:column]
en: Origin
pl: Pochodzenie

[ctx: @title:column]
en: Protocol
pl: Protokół

[ctx: @title:column]
en: Status
pl: Stan

[ctx: @title:column]
en: Storage
pl: Przechowywanie

[ctx: @title:column]
en: Usage
pl: Przeznaczenie

[ctx: @title:column]
en: User ID
pl: ID użytkownika

[ctx: @title:column]
en: Valid From
pl: Ważny od

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
pl: Ważny do

[ctx: @title:column Name or ID of a storage slot for a key on a smart card]
en: Card Slot
pl: Gniazdo karty

[ctx: @title:dialog]
en: Add ADSK
pl: Dodaj ADSK

[ctx: @title:dialog]
en: Copy Key to Smartcard
pl: Skopiuj klucz na kartę inteligentną

[ctx: @title:dialog]
en: Disable Certificate
pl: Wyłącz certyfikat

[ctx: @title:dialog]
en: Results
pl: Wyniki

[ctx: @title:dialog]
en: Save Secret Team Key
pl: Zapisz poufny klucz zespołowy

[ctx: @title:dialog]
en: Sign / Encrypt Files
pl: Podpisz / zaszyfruj pliki

[ctx: @title:dialog]
en: Sign/Encrypt Clipboard
pl: Podpisz/zaszyfruj schowek

[ctx: @title:dialog as in 'list of certificates that were imported']
en: Imported Certificates
pl: Zaimportowane certyfikaty

[ctx: @title:group]
en: Certificate Usage
pl: Przeznaczenie certyfikatu

[ctx: @title:group]
en: Details
pl: Szczegóły

[ctx: @title:group]
en: Key Material
pl: Materiał klucza

[ctx: @title:group]
en: Proposed Corrective Action
pl: Proponowane działanie naprawcze

[ctx: @title:menu]
en: SmartCard
pl: Karta inteligentna

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Categories
pl: Kategorie certyfikatów

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Dump
pl: Zrzut certyfikatu

[ctx: @title:tab]
en: Certifications
pl: Certyfikacje

[ctx: @title:tab]
en: General
pl: Ogólne

[ctx: @title:tab]
en: Related Addresses
pl: Powiązane adresy

[ctx: @title:tab]
en: Revokers
pl: Unieważniający

[ctx: @title:tab]
en: Subkeys
pl: Składowe klucza

[ctx: @title:tab]
en: Trust Chain Details
pl: Szczegóły łańcucha zaufania

[ctx: @title:tab]
en: User IDs
pl: ID użytkownika

[ctx: @title:window]
en: Add Subkey
pl: Dodawanie podklucza

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Error
pl: Błąd dodawania identyfikatora użytkownika

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Succeeded
pl: Pomyślnie dodano identyfikator użytkownika

[ctx: @title:window]
en: Advanced Settings
pl: Ustawienia rozszerzone

[ctx: @title:window]
en: Apply Settings
pl: Stosowanie ustawień

[ctx: @title:window]
en: Backup Secret Key
pl: Tworzenie kopi zapasowej klucza poufnego

[ctx: @title:window]
en: CRL Cache Dump
pl: Dane pamięci podręcznej CRL

[ctx: @title:window]
en: Certificate Dump
pl: Dane certyfikatu

[ctx: @title:window]
en: Certificate Selection
pl: Wybór certyfikatu

[ctx: @title:window]
en: Certificate Updated | Certificates Updated
pl[0]: Uaktualniono certyfikat
pl[1]: Uaktualniono certyfikaty
pl[2]: Uaktualniono certyfikaty

[ctx: @title:window]
en: Certification Completed
pl: Ukończono certyfikowanie

[ctx: @title:window]
en: Certification Not Possible
pl: Certyfikacja niemożliwa

[ctx: @title:window]
en: Certification Trust Change Failed
pl: Nie udało się zmienić zaufania certyfikatu

[ctx: @title:window]
en: Certify Certificates
pl: Scertyfikuj certyfikaty

[ctx: @title:window]
en: Change Cardholder
pl: Zmień właściciela karty

[ctx: @title:window]
en: Change Public Key URL
pl: Zmień adres URL publicznego klucza

[ctx: @title:window]
en: Change Validity Period
pl: Zmiana okresu ważności

[ctx: @title:window]
en: Checksum Verification Errors
pl: Błędy sprawdzania sum sprawdzających

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Error
pl: Błąd czyszczenia pamięci podręcznej CRL

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Finished
pl: Czyszczenie pamięci podręcznej CRL zakończone

[ctx: @title:window]
en: Configure
pl: Ustawienia

[ctx: @title:window]
en: Configure Groups
pl: Ustawienia grup

[ctx: @title:window]
en: Confirm Certificate Export
pl: Potwierdź eksportowanie certyfikatu

[ctx: @title:window]
en: Confirm Deletion
pl: Potwierdź usunięcie

[ctx: @title:window]
en: Confirm Group Export
pl: Potwierdź eksportowanie grupy

[ctx: @title:window]
en: Confirm Publication
pl: Potwierdź publikację

[ctx: @title:window]
en: Confirm Revocation
pl: Potwierdź unieważnienie

[ctx: @title:window]
en: Create Checksum Progress
pl: Postęp tworzenia sumy sprawdzającej

[ctx: @title:window]
en: Create OpenPGP Key
pl: Utwórz klucz OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify E-Mail
pl: Odszyfruj/sprawdź wiadomość e-mail

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Failed
pl: Niepowodzenie odszyfrowania/sprawdzenia

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Files
pl: Odszyfruj/sprawdź pliki

[ctx: @title:window]
en: Delete Certificates
pl: Usuwanie certyfikatów

[ctx: @title:window]
en: Delete Group | Delete Groups
pl[0]: Usuń grupę
pl[1]: Usuń grupy
pl[2]: Usuń grupy

[ctx: @title:window]
en: Distrust Root Certificate
pl: Nie ufaj głównemu certyfikatowi

[ctx: @title:window]
en: Dump CRL Cache Error
pl: Błąd wyświetlania danych pamięci podręcznej CRL

[ctx: @title:window]
en: Dump Certificate Error
pl: Błąd wyświetlania danych certyfikatu

[ctx: @title:window]
en: Edit Group
pl: Zmień grupę

[ctx: @title:window]
en: Encrypt Text
pl: Zaszyfruj tekst

[ctx: @title:window]
en: Encrypt-To-Self Warning
pl: Ostrzeżenie: szyfrowanie do siebie

[ctx: @title:window]
en: Enter User ID
pl: Wpisz ID użytkownika

[ctx: @title:window]
en: Error
pl: Błąd

[ctx: @title:window]
en: Error creating revocation certificate
pl: Błąd przy tworzeniu certyfikatu unieważniającego

[ctx: @title:window]
en: Error importing secret key
pl: Błąd importowania klucza poufnego

[ctx: @title:window]
en: Export
pl: Wyeksportuj

[ctx: @title:window]
en: Export Certificate Group | Export Certificate Groups
pl[0]: Wyeksportuj grupę certyfikatów
pl[1]: Wyeksportuj grupy certyfikatów
pl[2]: Wyeksportuj grupy certyfikatów

[ctx: @title:window]
en: Export Error
pl: Błąd eksportowania

[ctx: @title:window]
en: Export Failed
pl: Nieudane eksportowanie

[ctx: @title:window]
en: Export Subkey | Export Subkeys
pl[0]: Wyeksportuj podklucz
pl[1]: Wyeksportuj podklucze
pl[2]: Wyeksportuj podklucze

[ctx: @title:window]
en: Failed to execute command
pl: Nie można wykonać polecenia

[ctx: @title:window]
en: Failed to find some keys
pl: Nie można było znaleźć pewnych kluczy

[ctx: @title:window]
en: Fetching Keys
pl: Pobieranie kluczy

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
pl: Plik już istnieje

[ctx: @title:window]
en: Generating Keys
pl: Tworzenie kluczy

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Configuration Overview
pl: Przegląd ustawień GnuPG

[ctx: @title:window]
en: Grant Certification Power
pl: Udziel upoważnienia do certyfikowania

[ctx: @title:window]
en: Group Cannot Be Certified
pl: Nie można scertyfikować grupy

[ctx: @title:window]
en: Group Details
pl: Szczegóły grupy

[ctx: @title:window]
en: Importing Certificates
pl: Importowanie certyfikatów

[ctx: @title:window]
en: Invalid Output Folder
pl: Nieprawidłowy katalog wynikowy

[ctx: @title:window]
en: Key is Expired
pl: Wygaśnięcie klucza

[ctx: @title:window]
en: Key is Revoked
pl: Unieważnienie klucza

[ctx: @title:window]
en: Lookup on Server
pl: Poszukaj na serwerze

[ctx: @title:window]
en: Manage Smart Cards
pl: Zarządzanie kartami inteligentnymi

[ctx: @title:window]
en: Mark Own Certificate
pl: Oznaczanie własnego certyfikatu

[ctx: @title:window]
en: No Output Folder
pl: Brak katalogu wynikowego

[ctx: @title:window]
en: Notepad
pl: Notatnik

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate
pl: Certyfikat OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export
pl: Eksport certyfikatu OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Error
pl: Błąd eksportu certyfikatu OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: Overwrite Existing Key
pl: Zastąp istniejący klucz

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
pl: Czy nadpisać plik?

[ctx: @title:window]
en: Overwrite existing key
pl: Zastąpienie istniejącego klucza

[ctx: @title:window]
en: Print Secret Key
pl: Wydrukuj klucz poufny

[ctx: @title:window]
en: Prohibited
pl: Zabronione

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
pl: Czy na pewno zakończyć?

[ctx: @title:window]
en: Revocation Failed
pl: Nie udało się unieważnić

[ctx: @title:window]
en: Revocation Succeeded
pl: Pomyślnie unieważniono

[ctx: @title:window]
en: Revocation certificate created
pl: Utworzono certyfikat unieważniający

[ctx: @title:window]
en: Revoke Certification Power
pl: Wycofaj upoważnienie do certyfikowania

[ctx: @title:window]
en: S/MIME Certificate
pl: Certyfikaty S/MIME

[ctx: @title:window]
en: Save Secret Team Key
pl: Zapisz poufny klucz zespołowy

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Backup
pl: Tworzenie kopi zapasowej klucza poufnego

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Deletion
pl: Usunięcie klucza poufnego

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate
pl: Wybierz certyfikat

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message
pl: Wybierz certyfikaty dla wiadomości

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message "%1"
pl: Wybierz certyfikaty dla wiadomości "%1"

[ctx: @title:window]
en: Select Signing Certificates
pl: Wybierz certyfikaty podpisujące

[ctx: @title:window]
en: Select the file to verify with the signature <filename>%1</filename>
pl: Wybierz plik do sprawdzenia podpisem <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Self Test
pl: Samosprawdzenie

[ctx: @title:window]
en: Set Initial Pin
pl: Ustaw początkowy kod PIN

[ctx: @title:window]
en: Sign Text
pl: Podpisz tekst

[ctx: @title:window]
en: Subprocess Diagnostics
pl: Diagnostyka pod-procesu

[ctx: @title:window]
en: Success
pl: Powodzenie

[ctx: @title:window]
en: Trust Root Certificate
pl: Ufaj głównemu certyfikatowi

[ctx: @title:window]
en: Unusable Output Folder
pl: Nieużywalny katalog wynikowy

[ctx: @title:window]
en: Unusual Signature Warning
pl: Ostrzeżenie niezwykłego podpisu

[ctx: @title:window]
en: Update Available
pl: Dostępne uaktualnienie

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
pl: Aktualizacja nieudana

[ctx: @title:window]
en: Use Original File Name?
pl: Czy użyć pierwotnej nazwy pliku?

[ctx: @title:window]
en: Verify Checksum Results
pl: Sprawdź wyniki sumy sprawdzającej

[ctx: @title:window]
en: Verify Files
pl: Sprawdź pliki

[ctx: @title:window]
en: Verify Fingerprint
pl: Sprawdź odcisk klucza

[ctx: @title:window]
en: Write certificate to card
pl: Zapisz certyfikat na kartę

[ctx: @title:window Certify Certificate Group <group name>]
en: Certify Certificate Group %1
pl: Scertyfikuj grupę certyfikatów %1

[ctx: @title:window a group of keys]
en: Edit Group
pl: Zmień grupę

[ctx: @title:window a group of keys]
en: New Group
pl: Nowa grupa

[ctx: @title:window arg is name, email of certificate holder]
en: Certify Certificate: %1
pl: Certyfikowanie certyfikatu: %1

[ctx: @warning]
en: <para><email>%1</email> has no usable transport for mailing a key available, WKS upload not possible.</para>
pl: <para><email>%1</email> nie ma dostępnego sposobu przesyłania pocztą kluczy, więc wysyłanie na WKS jest niemożliwe.</para>

[ctx: A generic filename for exported certificate groups]
en: certificate groups
pl: grupy certyfikatów

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates
pl: certyfikaty

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates.%1
pl: certyfikaty.%1

en: A phone call to the person.
pl: Telefon do osoby.

en: A revocation certificate is a file that serves as a "kill switch" to publicly declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible to retract such a revocation certificate once it has been published.
pl: Certyfikat odwołania jest pliku służącym za "przycisk bezpieczeństwa"do publicznego poinformowania o tym, że klucza nie należy więcej używać.Nie możliwe jest cofnięcie takiego certyfikatu odwołania po jego opublikowaniu.

en: A revocation certificate is a kind of "kill switch" to publicly
    declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible
    to retract such a revocation certificate once it has been published.
pl: Certyfikat odwołania jest rodzajem "przycisku bezpieczeństwa"
    do publicznego poinformowania o tym, że klucza nie należy więcej używć.
    Nie możliwe jest cofnięcie takiego certyfikatu odwołania po jego opublikowaniu.

en: Add ADSK
pl: Dodaj ADSK

en: Add Recipient...
pl: Dodaj adresata…

en: Add User ID...
pl: Dodaj ID użytkownika…

en: Additionally, one new key has been retrieved. | Additionally, %1 new keys have been retrieved.
pl[0]: Dodatkowo, otrzymano jeden nowy klucz.
pl[1]: Dodatkowo, otrzymano %1 nowe klucze.
pl[2]: Dodatkowo, otrzymano %1 nowych kluczy.

en: Advanced
pl: Rozszerzone

en: Advanced options
pl: Ustawienia rozszerzone

en: Algorithm:
pl: Algorytm:

en: All certificates with email addresses belonging to the domain that have been certified by the trusted introducer are treated as certified, i.e. a trusted introducer acts as a kind of intermediate CA for a domain.
pl: Wszystkie certyfikaty o adresach pocztowych należących do tej domeny, które zostały scertyfikowane przez zaufanego wprowadzające są traktowane jako certyfikowane, tj. zaufany wprowadzający działa jak pośredni urząd certyfikujący dla domeny.

en: All operations completed.
pl: Ukończono wszystkie działania.

en: Allow S/MIME certificate creation
pl: Umożliwia tworzenie certyfikatów S/MIME

en: Allow custom debug commands
pl: Zezwól na własne polecenia diagnostyczne

en: Allow upload of public keys to keyservers
pl: Zezwól na wysyłanie kluczy publicznych na serwery kluczy

en: Allows the creation of S/MIME certificate signing requests.
pl: Umożliwia tworzenie żądań podpisywania certyfikatów S/MIME.

en: Also update the validity period of the subkeys
pl: Uaktualnij także okresy ważności podkluczy

en: Always search smartcard certificates on keyserver
pl: Zawsze szukaj certyfikatów kart inteligentnych na serwerze kluczy

en: Ambiguous commands "%1" and "%2"
pl: Niejednoznaczne polecenia "%1" oraz "%2"

en: Ambiguous protocol: --openpgp and --cms
pl: Niejednoznaczny protokół: --openpgp oraz --cms

en: An error occurred while trying to clear the CRL cache. The output from %1 was:
    %2
pl: Wystąpił błąd podczas próby wyczyszczenia pamięci podręcznej list CRL. Wynik działania %1 to:
    %2

en: An error occurred while trying to dump the CRL cache. The output from GpgSM was:
    %1
pl: Wystąpił błąd przy próbie wyświetlenia pamięci podręcznej listy CRL. Wynik działania GpgSM:
    %1

en: An error occurred while trying to dump the certificate. The output from GpgSM was:
    %1
pl: Wystąpił błąd przy próbie wyświetlenia danych certyfikatu. Wynik działania GpgSM:
    %1

en: An error occurred while trying to import the CRL file. The output from gpgsm was:
    %1
pl: Wystąpił błąd podczas próby zaimportowania pliku listy CRL. Wynik działania gpgsm:
    %1

en: An error occurred: %1
pl: Wystąpił błąd: %1

en: Any files
pl: Dowolne pliki

en: Appearance
pl: Wygląd

en: Archive and Encrypt Files
pl: Zarchiwizuj i zaszyfruj pliki

en: Archive and Sign Files
pl: Zarchiwizuj i podpisz pliki

en: Archive and Sign/Encrypt Files
pl: Zarchiwizuj i podpisz/zaszyfruj pliki

en: Archive command to use when archiving files:
pl: Program do archiwizowania:

en: Argument is not a valid RFC-2822 mailbox
pl: Argument nie jest poprawną skrzynką zgodną z RFC 2822

en: Artwork
pl: Oprawa graficzna

[ctx: As in 'this key is stored on this computer and on smart card(s)']
en: On this computer and on a smart card | On this computer and on %1 smart cards
pl[0]: Na tym komputerze i na karcie inteligentnej
pl[1]: Na tym komputerze i na %1 kartach inteligentnych
pl[2]: Na tym komputerze i na %1 kartach inteligentnych

[ctx: As in 'this secret key is stored on a smart card']
en: smart card
pl: karta inteligentna

[ctx: As in 'this secret key is stored on smart card <serial number>']
en: smart card %1
pl: karta inteligentna %1

[ctx: As in 'this secret key is stored on this computer']
en: on this computer
pl: na tym komputerze

en: At least one FILE must be present
pl: Musi być obecne co najmniej jedno FILE

en: At least one INPUT must be present
pl: Musi być obecne co najmniej jedno INPUT

en: At least one INPUT needs to be provided
pl: Trzeba podać co najmniej jedno INPUT

en: At least one OUTPUT must be present
pl: Musi być obecne co najmniej jedno OUTPUT

en: At least one input needs to be provided
pl: Musi być podane co najmniej jedno wejście

en: Authentication Key
pl: Klucz uwierzytelniający

en: Automatically extract archives after decryption.
pl: Sam wypakuj archiwa po ich odszyfrowaniu.

en: Automatically load S/MIME certificates from PKCS#15 (CardOS) smartcards
pl: Sam wczytuj certyfikaty S/MIME z kart inteligentnych PKCS#15 (CardOS)

en: Back
pl: Wstecz

en: Backend configuration framework, KIO integration
pl: Szkielet ustawień modułu, integracja z KIO

en: Backend error: gpgconf does not seem to know the entry for %1/%2
pl: Błąd silnika: wygląda, że gpgconf nie zna wpisu dla %1/%2

en: Backend error: gpgconf has wrong type for %1/%2: %3 %4
pl: Błąd silnika: wygląda, że gpgconf ma zły rodzaj dla %1/%2: %3 %4

en: Backup Key
pl: Klucz kopi zapasowej

en: Backup Secret Keys...
pl: Utwórz kopię zapasową kluczy poufnych…

en: By default, GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
pl: Domyślnie GnuPG używa pliku ~/.gnupg/policies.txt do sprawdzenia, czy dana polityka certyfikatów jest dopuszczalna. Jeśli ta opcja jest włączona, polityki nie będą sprawdzane.

en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD)
             for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate.
             If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
pl: Domyślnie, Kleopatra odpytuje tylko katalogi certyfikatów dostawców (WKD)
             o ID użytkowników, którzy zostali pierwotnie pobrani z WKD, przy twoim uaktualnieniu certyfikatu OpenPGP.
             Po zaznaczeniu tego pola, Kleopatra odpyta WKD o ID wszystkich użytkowników.

en: By setting an expiration date, you can limit the validity of your certification to a certain amount of time. Once the expiration date has passed, your certification is no longer valid.
pl: Ustawiając datę wygaśnięcia, możesz ograniczyć ważność swojej certyfikacji na dany czas. Po przekroczeniu daty wygaśnięcia, certyfikacja nie będzie już ważna.

en: CAPABILITIES does not take arguments
pl: CAPABILITIES nie przyjmuje argumentów

en: CMS backend: %1
pl: Moduł CMS: %1

en: CRL cache cleared successfully.
pl: Pomyślnie wyczyszczono pamięć podręczną list CRL.

en: CRL file imported successfully.
pl: Pomyślnie zaimportowano plik listy CRL został.

en: Calculating total size...
pl: Obliczanie całkowitego rozmiaru…

en: Call to EncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
pl: Wywołanie EncryptEMailController::protocolAsString() jest niejednoznaczne.

en: Call to NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
pl: Wywołanie do NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() jest niejednoznaczne.

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Cannot be configured with Kleopatra
pl: Nie można ustawić w Kleopatrze

en: Cannot determine protocol for task
pl: Nie można określić protokołu dla zadania

en: Cannot determine the GnuPG home directory: %1 exists but is not a directory.
pl: Nie można znaleźć katalogu domowego GnuPG. %1 istnieje, ale nie jest katalogiem.

en: Cannot find checksums file for file %1
pl: Nie można znaleźć pliku sumy sprawdzającej dla pliku %1

en: Cannot find common base directory for these files:
    %1
pl: Nie można znaleźć wspólnego katalogu podstawowego dla tych plików:
    %1

en: Cannot flush data
pl: Nie można wymusić wysłania danych

en: Cannot mix --info with non-info SENDER or RECIPIENT
pl: Nie można łączyć SENDER lub RECIPIENT w wersji --info i nie-info

en: Cannot open existing file "%1" for reading: %2
pl: Nie można otworzyć istniejącego pliku "%1" do odczytu: %2

en: Cannot open file "%1" for reading and writing: %2
pl: Nie można otworzyć pliku "%1" do odczytu i zapisu: %2

en: Cannot read "%1"
pl: Nie można odczytać "%1"

en: Cannot remove directory %1
pl: Nie można usunąć katalogu %1

en: Cannot remove file %1: %2
pl: Nie można usunąć pliku %1: %2

en: Cannot send "%1" status
pl: Nie można wysłać stanu "%1"

en: Cannot send data
pl: Nie można wysłać danych

en: Cannot set restrictive permissions on file %1: %2
pl: Nie można ustawić ograniczających uprawnień dla pliku %1: %2

en: Cannot use OUTPUT and MESSAGE simultaneously
pl: Nie można jednocześnie używać OUTPUT i MESSAGE

en: Cannot use RECIPIENT
pl: Nie można użyć RECIPIENT

en: Cannot use SENDER
pl: Nie można użyć SENDER

en: Cannot use both %f and | in '%1'
pl: Nie można użyć obydwu %f oraz | w '%1'

en: Cannot use non-info RECIPIENT
pl: Nie można użyć nie-informacyjnego RECIPIENT

en: Cannot use non-info SENDER
pl: Nie można użyć nie-informacyjnego SENDER

en: Cannot use output and signed data simultaneously
pl: Nie można jednocześnie używać danych wyjściowych i podpisanych

[ctx: Caption for an unknown key/certificate where only ID is known.]
en: Unknown Recipient:
pl: Nieznany adresat:

en: Card Authentication Key
pl: Klucz uwierzytelnienia karty

en: Card Certificate
pl: Certyfikat karty

[ctx: CardOS is a smartcard operating system]
en: CardOS 5 (various apps)
pl: CardOS 5 (różne programy)

en: Caught exception: %1
pl: Przechwycono wyjątek: %1

en: Caught unexpected exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
pl: Przechwycono niespodziewany wyjątek w EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unexpected exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
pl: Przechwycono niespodziewany wyjątek w PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unexpected exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
pl: Przechwycono nieoczekiwany wyjątek w PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unexpected exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1
pl: Przechwycono niespodziewany wyjątek w SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1
pl: Przechwycono niespodziewany wyjątek w SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
pl: Przechwycono niespodziewany wyjątek w SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unexpected exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1
pl: Wystąpił nieobsłużony wyjątek w SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1

en: Caught unexpected exception: %1
pl: Przechwycono niespodziewany wyjątek: %1

en: Caught unknown exception
pl: Przechwycono nieznany wyjątek

en: Caught unknown exception - please report this error to the developers.
pl: Przechwycono niespodziewany wyjątek - zgłoś ten błąd programistom.

en: Caught unknown exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
pl: Przechwycono niespodziewany wyjątek w EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unknown exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
pl: Przechwycono niespodziewany wyjątek w PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unknown exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved
pl: Przechwycono nieznany wyjątek w PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unknown exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted
pl: Przechwycono nieznany wyjątek w SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined
pl: Przechwycono nieznany wyjątek w SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved
pl: Przechwycono nieznany wyjątek w SignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unknown exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared
pl: Wystąpił nieobsłużony wyjątek w in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared

en: Caught unknown exception in group %1
pl: Przechwycono nieznany wyjątek w grupie %1

en: Certificate &Groups
pl: &Grupy certyfikatów

en: Certificate Deletion Failed
pl: Usuwanie certyfikatu zakończyło się niepowodzeniem

en: Certificate Deletion Problem
pl: Problem podczas usuwania certyfikatu

en: Certificate Export Failed
pl: Niepowodzenie przy eksporcie certyfikatu

en: Certificate Groups
pl: Grupy certyfikatów

en: Certificate Import Failed
pl: Nieudany import certyfikatu

en: Certificate Revocation Lists, DER encoded
pl: Lista certyfikatu odwołania, zakodowana DER

en: Certificate manager and cryptography app
pl: Aplikacja kryptograficzna i do zarządzania certyfikatami

en: Certificate refresh interval (in hours). Zero (0) disables.
pl: Czas odświeżania certyfikatu (w godzinach). Zero (0) wyłącza tę funkcję.

en: Certificates
pl: Certyfikaty

en: Certificates that can be used for encryption
pl: Certyfikaty, których można używać do szyfrowania

en: Certificates that can be used for signing
pl: Certyfikaty, których można używać do podpisywania

en: Certificates without user IDs:
pl: Certyfikaty bez identyfikatora użytkownika:

en: Certification Error
pl: Błąd certyfikacji

en: Certification Succeeded
pl: Pomyślnie ukończono certyfikację

en: Certification successful.
pl: Pomyślnie ukończono certyfikację.

en: Certify
pl: Scertyfikuj

en: Certify as trusted introducer
pl: Scertyfikuj jako zaufany wprowadzający

en: Certify for everyone to see (exportable)
pl: Scertyfikuj, aby wszyscy widzieli (do eksportu)

en: Certify the validity of the selected certificate
pl: Scertyfikuj poprawność wybranego certyfikatu

en: Certify with:
pl: Scertyfikuj używając:

en: Certify...
pl: Scertyfikuj…

en: Certifying means that you check the Fingerprint.
pl: Certyfikowanie oznacza, że potwierdzasz prawdziwość odcisku klucza.

en: Change Certificate…
pl: Zmień certyfikat…

en: Change End of Validity Period...
pl: Zmień koniec okresu ważności…

en: Change Passphrase...
pl: Zmień hasło…

en: Change Signing Certificates...
pl: Zmień certyfikaty podpisujące…

en: Change validity
pl: Zmień okres ważności

en: Check certificate validity every
pl: Sprawdzaj obowiązywanie certyfikatu co

en: Check for updates
pl: Szukaj uaktualnień

en: Checksum program to use when creating checksum files
pl: Program do tworzenia sum sprawdzających

en: Checksum program to use when creating checksum files:
pl: Program do sum sprawdzających:

en: Checksumming (%2) in %1
pl: Tworzenie sumy sprawdzającej (%2) w %1

en: Choose here the certificate with which the OCSP server signs its replies.
pl: Tutaj wybierz certyfikat, przy pomocy którego serwer OCSP podpisuje swoje odpowiedzi.

en: City
pl: Miasto

en: Clear CRL Cache
pl: Wyczyść pamięć podręczną list CRL

en: Clear CRL Cache Error
pl: Błąd czyszczenia pamięci podręcznej CRL-i

en: Clipboard
pl: Schowek

en: Clipboard contents
pl: Zawartość schowka

en: Close Tab
pl: Zamknij kartę

en: Close this tab
pl: Zamknij tą kartę

en: Collapse All
pl: Zwiń wszystko

en: Command (%1) failed: %2
pl: Polecenie (%1) zakończono z błędem: %2

en: Command not specified
pl: Nie określono polecenia

en: Common Name
pl: Nazwa powszechna

en: Compliance:
pl: Zgodność:

en: Confirming it on a trusted website.
pl: Potwierdzając go na zaufanej stronie.

en: Could not allocate resources to connect to Kleopatra UI server at %1: %2
pl: Nie można przydzielić zasobów do połączenia się z serwerem IU Kleopatry w %1: %2

en: Could not bind to socket: %1
pl: Nie można podłączyć się do gniazda: %1

en: Could not connect to Kleopatra UI server at %1: %2
pl: Nie połączyć się z serwerem IU Kleopatry w %1: %2

en: Could not create GnuPG home directory %1: %2
pl: Nie można utworzyć katalogu domowego GnuPG %1: %2

en: Could not create socket: %1
pl: Nie można utworzyć gniazda: %1

en: Could not create temporary file for output "%1"
pl: Nie można utworzyć pliku tymczasowego dla wyjścia "%1"

en: Could not determine the GnuPG home directory. Consider setting the GNUPGHOME environment variable.
pl: Nie można znaleźć katalogu domowego GnuPG. Można ustawić zmienną środowiskową GNUPGHOME.

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature - maybe it is not a signature at all?
pl: Nie można ustalić czy jest to podpis S/MIME czy OpenPGP- może to nie jest w ogóle podpis?

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature/ciphertext - maybe it is neither ciphertext nor a signature?
pl: Nie można ustalić czy jest to podpis/szyfr S/MIME czy OpenPGP- może to nie jest ani szyfr ani podpis?

en: Could not determine whether this was S/MIME- or OpenPGP-encrypted - maybe it is not ciphertext at all?
pl: Nie można ustalić czy to jest zaszyfrowane przy użyciu S/MIME czy OpenPGP - może to nie jest w ogóle szyfr?

en: Could not find a key for the following recipients:
pl: Nie można znaleźć żadnego klucza dla następujących odbiorców:

en: Could not find clipboard
pl: Nie można znaleźć schowka

en: Could not find gpgconf executable
pl: Nie można znaleźć pliku wykonywalnego gpgconf

en: Could not get socket nonce: %1
pl: Nie można otrzymać gniazda: %1

en: Could not get the process-id of the Kleopatra UI server at %1: %2
pl: Nie uzyskać id procesu serwera IU Kleopatry w %1: %2

en: Could not listen to socket: %1
pl: Nie można nasłuchiwać na gnieździe: %1

en: Could not open FD %1 for reading
pl: Nie można otworzyć FD %1 do odczytu

en: Could not open FD %1 for writing
pl: Nie można otworzyć FD %1 do zapisu

en: Could not open clipboard for reading
pl: Nie można otworzyć schowka do odczytu

en: Could not open file "%1" for reading
pl: Nie można otworzyć pliku "%1" do odczytu

en: Could not open file %1 for reading: %2
pl: Nie można otworzyć pliku %1 do odczytu: %2

en: Could not pass socket to Qt: %1. This should not happen, please report this bug.
pl: Nie można przekazać gniazda do Qt: %1. To nie powinno się zdarzyć, zgłoś ten błąd programistom.

en: Could not rename file "%1" to "%2"
pl: Nie można zmienić nazwy pliku "%1" na "%2"

en: Could not start %1 process: %2
pl: Nie można uruchomić procesu %1: %2

en: Could not start key pair creation: %1
pl: Nie można rozpocząć tworzenia pary kluczy: %1

en: Could not start the GnuPG Log Viewer (kwatchgnupg). Please check your installation.
pl: Nie można uruchomić przeglądarki dziennika GnuPG (kwatchgnupg). Sprawdź swoją instalację.

en: Could not write to clipboard
pl: Nie można zapisać do schowka

en: Could not write to file %1.
pl: Nie można zapisać do pliku %1.

[ctx: Count of revocations in a CRL]
en: Entries:
pl: Wpisy:

en: Country
pl: Kraj

en: Create Checksum Files Error
pl: Błąd tworzenia plików sum sprawdzających

en: Create Checksum Files...
pl: Utwórz pliki sum sprawdzających…

en: Create Checksums: input files must be either all checksum files or all files to be checksummed, not a mixture of both.
pl: Utwórz sumy sprawdzające: plikami wejściowymi muszą być albo pliki sum sprawdzających, albo wszystkie pliki, dla których utworzyć sumy sprawdzające, nie może to być ich mieszanina.

en: Create a new OpenPGP certificate
pl: Utwórz nowy certyfikat OpenPGP

en: Create a new S/MIME certificate signing request (CSR)
pl: Utwórz nowe żądanie podpisania certyfikatu (CSR) S/MIME

en: Create certificate
pl: Utwórz certyfikat

en: Create signed or encrypted files as text files.
pl: Utwórz podpisane lub zaszyfrowane pliki jako pliki tekstowe.

en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
pl: Utwórz tymczasowo odszyfrowane pliki w katalogu zaszyfrowanego pliku.

en: Crypto Operations
pl: Działania kryptograficzne

en: Current selection
pl: Bieżące zaznaczenie

en: DECRYPT/VERIFY_FILES cannot use directories as input
pl: DECRYPT/VERIFY_FILES nie może używać katalogów jako wejścia

en: DN display ordering support, infrastructure
pl: Obsługa wyświetlania kolejności DN, infrastruktura

en: DN-Attribute Order
pl: Kolejność atrybutów-DN

en: Decrypt / Verify Notepad
pl: Odszyfruj / sprawdź notatnik

en: Decrypt and/or verify files
pl: Odszyfruj i/lub sprawdź pliki

en: Decrypt/Verify Files Error
pl: Błąd podczas odszyfrowywania/sprawdzania plików

en: Decrypt/Verify...
pl: Odszyfruj/sprawdź…

en: Decrypting %1...
pl: Odszyfrowywanie %1…

en: Decrypting: %1...
pl: Odszyfrowywanie: %1…

[ctx: Default Algorithm]
en: Default
pl: Domyślny

en: Default certification validity
pl: Domyślna ważność certyfikacji

en: Default validity period
pl: Domyślny okres ważności

en: Delete
pl: Usuń

en: Delete selected certificates
pl: Usuń wybrane certyfikaty

en: Deprecated PGP-2 keys skipped:
pl: Pominięto przestarzałe klucze PGP-2:

en: Deselect All
pl: Odznacz wszystkie

en: Detailed results of import:
pl: Szczegółowe wyniki importowania:

en: Detailed results of importing %1:
pl: Szczegółowe wyniki importowania %1:

en: Details
pl: Szczegóły

en: Details...
pl: Szczegóły…

en: Detected another running gnupg UI server listening at %1.
pl: Wykryto inny serwer interfejsu użytkownika gnupg nasłuchujacy na %1.

en: Developer
pl: Programista

en: Diagnostics
pl: Diagnostyka

en: Digital Signature Key
pl: Klucz podpisu cyfrowego

en: Directory Services
pl: Usługi katalogowe

en: Disable profile settings
pl: Ustawienia wyłączonych profili

en: Distrust Root Certificate
pl: Nie ufaj głównemu certyfikatowi

en: Do not check certificate policies
pl: Nie sprawdzaj polityki certyfikatów

en: Do not perform any HTTP requests
pl: Nie spełniaj żadnych żądań HTTP

en: Do not perform any LDAP requests
pl: Nie spełniaj żadnych żądań LDAP

en: Do you wish to create one now?
pl: Czy chcesz teraz utworzyć nowy?

en: Do you wish to start this process now?
pl: Czy chcesz rozpocząć to działanie teraz?

en: Domain:
pl: Domena:

en: Done.
pl: Zrobione.

en: Dump CRL Cache
pl: Dane pamięci podręcznej listy CRL

en: Dump Certificate Error
pl: Błąd wyświetlania danych certyfikatu

en: Duplicate Tab
pl: Powiel kartę

en: Duplicate this tab
pl: Powiel tą kartę

en: ECDH (Curve P-256)
pl: ECDH (krzywa P-256)

en: ECDH (Curve P-384)
pl: ECDH (krzywa P-384)

en: ECDSA (Curve P-256)
pl: ECDSA (krzywa P-256)

en: ECDSA (Curve P-384)
pl: ECDSA (krzywa P-384)

en: ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
pl: ENCRYPT jest poleceniem trybu wiadomości pocztowej, a połączenie wydaje się być w trybie zarządzania plikami

en: Email
pl: E-mail

en: Embedded file name: '%1'
pl: Osadzona nazwa pliku: '%1'

en: Empty file path
pl: Pusta ścieżka do pliku

en: Enable Groups
pl: Włącz grupy

en: Enable S/MIME
pl: Włącz S/MIME

en: Enable usage of groups of keys to create lists of recipients.
pl: Włącz użycie grup kluczy, aby tworzyć listy odbiorców.

en: Enable usage of groups of keys.
pl: Włącz użycie grup kluczy.

en: Enables support for S/MIME (CMS).
pl: Włącza obsługę dla S/MIME (CMS).

en: Encrypt Files
pl: Zaszyfruj pliki

en: Encrypt and/or sign files
pl: Zaszyfruj i/lub podpisz pliki

en: Encrypt and/or sign folders
pl: Zaszyfruj i/lub podpisz katalogi

en: Encrypt for me:
pl: Zaszyfruj dla mnie:

en: Encrypt only
pl: Tylko zaszyfruj

en: Encryption
pl: Szyfrowanie

en: Encryption Key
pl: Klucz szyfrujący

en: Encryption Options
pl: Ustawienia szyfrowania

en: Encryption canceled.
pl: Porzucono szyfrowanie.

en: Encryption failed: %1
pl: Szyfrowanie zakończyło się niepowodzeniem: %1

en: Encryption succeeded.
pl: Udane szyfrowanie.

en: End of validity period changed successfully.
pl: Pomyślnie zmieniono koniec okresu ważności.

en: Enter URIs in the correct format.
pl: Wpisz adres URI w poprawnej postaci.

en: Enter a name and an email address to use for the certificate.
pl: Wpisz nazwę oraz adres pocztowy do użycia przez certyfikat.

en: Enter a name and an email address to use for the user ID.
pl: Wpisz nazwę oraz adres pocztowy używany z identyfikatorem użytkownika.

en: Enter a name and/or an email address to use for the certificate.
pl: Wpisz nazwę oraz/lub e-mail używany przez certyfikat.

en: Enter a name and/or an email address to use for the user ID.
pl: Wpisz nazwę oraz/lub adres pocztowy używany z identyfikatorem użytkownika.

en: Enter a name or an email address.
pl: Wpisz nazwę oraz adres pocztowy.

en: Enter domain names in the correct format, like www.example.com.
pl: Wpisz nazwy domen w poprawnej postaci, np. www.example.com.

en: Enter email addresses in the correct format, like name@example.com.
pl: Wpisz adresy pocztowe w poprawnej postaci, np. nazwa@example.com.

en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
pl: Tu należy wpisać adres serwera przeprowadzającego sprawdzanie certyfikatów w sieci (OCSP). Adresy takie zwykle zaczynają się od http://.

en: Entering an LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
pl: Podanie tu serwera LDAP spowoduje, że wszelkie żądania LDAP będą kierowane najpierw do niego. Dokładniej, ustawienie to spowoduje zignorowanie wszelkich informacji o serwerach i portach, będących częścią URL dla LDAP. Inne serwery będą używane tylko wówczas, gdy połączenie z wybranym serwerem pośredniczącym nie powiedzie się.
    Składnia to "HOST" lub "HOST:PORT". Jeśli nie podano portu, to zostanie użyta wartość 389 (standardowy port LDAP).

en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
pl: Całkowicie wyłącza użycie HTTP dla S/MIME.

en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
pl: Całkowicie wyłącza użycie LDAP dla S/MIME.

en: Error Starting KWatchGnuPG
pl: Błąd podczas uruchamiania KWatchGnuPG

en: Error in archive definition %1: %2
pl: Błąd w definicji archiwum %1: %2

en: Error while running %1:
    %2
pl: Błąd podczas uruchamiania %1:
    %2

en: Error while running %1: %2
pl: Błąd podczas uruchamiania %1: %2

en: Error: The description must not contain empty lines.
pl: Błąd: Opis nie może zawierać pustych wierszy.

en: Errors found
pl: Znaleziono błędy

en: Expand All
pl: Rozwiń wszystko

en: Expiration of primary key: %1
pl: Wygasanie klucza głównego: %1

en: Expiration:
pl: Wygaśnięcie:

en: Export OpenSSH key
pl: Wyeksportuj klucz OpenSSH

en: Export secret subkey
pl: Wyeksportuj podklucz poufny

en: Export the selected certificate (public key) to a file
pl: Wyeksportuj wybrany certyfikat (klucz publiczny) do pliku

en: Export...
pl: Wyeksportuj…

en: Exporting ...
pl: Eksportowanie …

en: Exporting certificate groups...
pl: Eksportowanie grup certyfikatów…

en: Exporting certificates...
pl: Eksportowanie certyfikatów…

en: FILES present
pl: Obecne FILES

en: Failed to execute %1: %2
pl: Nie udało się wykonanie %1: %2

en: Failed to find the NetKey card with the serial number: %1
pl: Nie udało się znaleźć karty NetKey o numerze seryjnym: %1

en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
pl: Nie udało otworzyć karty OpenPGP o numerze seryjnym: %1

en: Failed to find the PIV card with the serial number: %1
pl: Nie udało się znaleźć karty PIV o numerze seryjnym: %1

en: Failed to find the card with the serial number: %1
pl: Nie udało się znaleźć karty o numerze seryjnym: %1

en: Failed to find the smartcard with the serial number: %1
pl: Nie udało się znaleźć karty o numerze seryjnym: %1

en: Failed to move file %1 to its final destination, %2: %3
pl: Nie można przenieść pliku %1 do jego miejsca docelowego, %2: %3

en: Failed to restore any secret keys.
pl: Nie udało się przywrócenie kluczy poufnych.

en: Failed to start uiserver %1
pl: Nie udało się uruchamienie uiserver %1

en: Failed to update the trust database:
    %1
pl: Nie udało się uaktualnienie zaufanej bazy danych:
    %1

en: Failed to write input to %1 process: %2
pl: Nie udał się zapis wejścia do %1 proces: %2

en: Fetch missing issuer certificates
pl: Pobierz brakujące certyfikaty wystawcy

en: Fetching 1 key... (this can take a while) | Fetching %1 keys... (this can take a while)
pl[0]: Pobieranie 1 klucza… (może to trochę potrwać)
pl[1]: Pobieranie %1 kluczy… (może to trochę potrwać)
pl[2]: Pobieranie %1 kluczy… (może to trochę potrwać)

en: Fetching 1 signer key... (this can take a while) | Fetching %1 signer keys... (this can take a while)
pl[0]: Pobieranie 1 klucza podpisującego… (może to trochę potrwać)
pl[1]: Pobieranie %1 kluczy podpisujących… (może to trochę potrwać)
pl[2]: Pobieranie %1 kluczy podpisujących… (może to trochę potrwać)

en: File "%1" is already open, but not for reading
pl: Plik "%1" jest już otwarty, ale nie do odczytu

en: Filter certificates by category
pl: Odfiltruj certyfikaty po kategorii

en: Filter certificates by text
pl: Odfiltruj certyfikaty po tekście

en: Find buffer
pl: Pamięć podręczna znajdowania

en: Find:
pl: Znajdź:

en: FindBuffer contents
pl: Zawartość pamięci podręcznej znajdowania

en: Fingerprint:
pl: Odcisk klucza:

en: First message
pl: Pierwsza wiadomość

[ctx: First placeholder is manufacturer, second placeholder is a version number]
en: %1 OpenPGP v%2 card
pl: %1 Karta OpenPGP v%2

en: For most actions you need either a public key (certificate) or your own secret key.
pl: Dla więszości działań potrzebujesz albo publicznego (certyfikatu) lub własnego klucza poufnego.

en: Former Maintainer
pl: Były opiekun

en: From:
pl: Z:

en: GPG UI Server Error
pl: Błąd serwera interfejsu użytkownika GPG

en: Garbage after valid RFC-2822 mailbox detected
pl: Wykryto dodatkowe dane za poprawną skrzynką zgodną z RFC 2822

en: Generate revocation certificate
pl: Utwórz certyfikat unieważniający

[ctx: Generic filename for exported subkeys]
en: subkeys
pl: podklucze

en: GnuPG Command Line
pl: Wiersz poleceń GnuPG

en: GnuPG Command&line
pl: Wiersz po&leceń GnuPG

en: GnuPG Log Viewer
pl: Przeglądarka dziennika GnuPG

en: GnuPG System
pl: System GnuPG

en: GnuPG consulting
pl: Konsultacje GnuPG

en: Gpg4win Compendium
pl: Kompedium Gpg4win

en: GpgME does not support gpg-agent
pl: GpgME nie obsługuje gpg-agent

en: Help
pl: Pomoc

en: Hide advanced settings
pl: Ukryj ustawienia rozszerzone

en: Hierarchical Certificate List
pl: Hierarchiczna lista certyfikatów

en: Hierarchical list of certificates
pl: Hierarchiczny wykaz certyfikatów

en: Hint for EMAIL
pl: Wskazówka dla EMAIL

en: Hint for NAME
pl: Wskazówka dla NAME

en: INPUT present
pl: Obecne INPUT

en: INPUT/MESSAGE count mismatch
pl: Niezgodność liczby INPUT/OUTPUT

en: INPUT/OUTPUT count mismatch
pl: Nie zgadza się liczba INPUT/OUTPUT

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_ENCRYPT
pl: INPUT/OUTPUT/MESSAGE może nastąpić tylko po PREP_ENCRYPT

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_SIGN
pl: INPUT/OUTPUT/MESSAGE mogą być nadane tylko po PREP_SIGN

en: INPUT/SENDER --info count mismatch
pl: Niezgodność liczby INPUT/OUTPUT --info

[ctx: If a certificate is already known it shows the certificate details dialog. Otherwise it brings up the certificate search dialog.]
en: Show details of a local certificate or search for it on a keyserver by fingerprint
pl: Pokaż szczegóły lokalnego certyfikatu lub poszukaj go na serwerze kluczy po jego odcisku klucza

en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys
             that were used to certify the user ids of newly imported OpenPGP keys. This is
             useful in combination with trusted introducers.
pl: Po włączeniu, Kleopatra samoczynnie spróbuje pobrać klucze,
             które zostały użyte do scertyfikowania identyfikatorów użytkownika nowozaimportowanych kluczy OpenPGP. Jest to użyteczne
             w połączeniu z zaufanymi wprowadzającymi.

en: If enabled, then Kleopatra will show notifications in some place when using
            certificates that are about to expire soon.
pl: Po włączeniu, Kleopatra będzie pokazywać powiadomienia w niektórych miejscach,
            gdy zostanie użyty certyfikat, który wkrótce wygaśnie.

en: If false, then Kleopatra will not offer the creation of S/MIME certificate signing requests.
pl: Gdy fałszywe, to Kleopatra nie zapyta o utworzenie żądań podpisu certyfikatów S/MIME.

en: If false, then Kleopatra's main UI will not offer any functionality related to S/MIME (CMS).
pl: Jeśli fałszywe, to główny interfejs graficzny Kleopatry nie zapyta o działania związane z S/MIME (CMS).

en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, listy unieważnień certyfikatów (CRL) nie będą używane do sprawdzania poprawności certyfikatów S/MIME.

en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP).
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, brakujące certyfikaty wystawcy będą pobierane, jeśli zajdzie taka potrzeba (dotyczy to obu metod sprawdzania, CRL i OCSP)

en: If this option is disabled then Kleopatra only allows the upload of OpenPGP keys for which the user has the secret key.
pl: Po odznaczeniu tego pola, Kleopatra umożliwia wysyłanie kluczy OpenPGP tylko takich, dla których istnieje także klucz poufny.

en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, certyfikaty S/MIME będą sprawdzane w sieci za pomocą protokołu aktualnego stanu certyfikatów (OCSP). Wpisz adres dostawcy OCSP poniżej.

en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
pl: Jeśli ta opcja jest włączona, we wszystkich żądaniach HTTP używane będzie pośrednik HTTP widoczny po prawej (pochodzący ze zmiennej środowiskowej http_proxy).

en: If this option is set, then Kleopatra automatically extracts file archives after decryption.
pl: Po zaznaczeniu tego pola, Kleopatra sama wypakuj archiwa po ich odszyfrowaniu.

en: If true, hides the advanced settings button in the new certificate wizard.
pl: Jeśli prawda, to ukrywa przycisk ustawień rozszerzonych w pomocniku nowego certyfikatu.

en: If true, then Kleopatra will call gpgsm --learn if a PKCS#15 Smartcard is inserted with unknown certificates. This can take a while and blocks the smartcard while the command is running.
pl: Jeśli prawda, to Kleopatra wywoła gpgsm --learn po włożeniu karty inteligentnej PKCS#15, która zawiera nieznane certyfikaty. Może to trochę potrwać i zablokuje tę kartę na czas trwania polecenia.

en: If true, then the common name (CN) field of S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
pl: Jeśli prawda, to pole powszechnej nazwy (CN) certyfikatów S/MIME będzie wypełniane danymi zebranymi z systemu,
             np., z ustawień poczty pulpitu lub, na Windowsie, z Aktywnego Katalogu.

en: If true, then the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
pl: Jeśli prawda, to pole adresu pocztowego certyfikatów OpenPGP oraz S/MIME będzie wypełniane danymi zebranymi z systemu,
             np., z ustawień poczty pulpitu lub, na Windowsie, z Aktywnego Katalogu.

en: If true, then the name field of OpenPGP certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
pl: Jeśli prawda, to pole nazwy certyfikatów OpenPGP będzie wypełniane danymi zebranymi z systemu,
             np., z ustawień poczty pulpitu lub, na Windowsie, z Aktywnego Katalogu.

en: If true, then the results are shown after successfully encrypting the clipboard.
pl: Gry prawda, to po pomyślnym zaszyfrowaniu schowka zostanie pokazany wynik tego.

en: If true, then the results are shown after successfully signing the clipboard.
pl: Gry prawda, to po pomyślnym podpisaniu schowka zostanie pokazany wynik tego.

en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
pl: Pomiń punkty rozpowszechniania certyfikatów HTTP CRL

en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
pl: Pomiń punkt rozpowszechniania certyfikatów LDAP CRL

en: Ignore service URL of certificates
pl: Pomiń adres URL usługi w certyfikacie

en: Import
pl: Zaimportuj

en: Import CRL Error
pl: Błąd importowania listy CRL

en: Import CRL Finished
pl: Import listy CRL zakończony

en: Import CRL From File...
pl: Zaimportuj listy CRL z pliku…

en: Import Notepad
pl: Zaimportuj notatnik

en: Import a certificate from a file
pl: Zaimportuj certyfikat z pliku

en: Import certificate
pl: Zaimportuj certyfikat

en: Import...
pl: Zaimportuj…

en: Imported:
pl: Zaimportowanych:

en: Importing certificates from 1 file... | Importing certificates from %1 files...
pl[0]: Importowanie certyfikatów z 1 pliku…
pl[1]: Importowanie certyfikatów z %1 plików…
pl[2]: Importowanie certyfikatów z %1 plików…

en: Importing certificates... (this can take a while)
pl: Importowanie certyfikatów… (może to trochę potrwać)

en: Importing...
pl: Importowanie…

en: In order to mark the certificate as valid it needs to be certified.
pl: Aby oznaczyć certyfikat jako ważny, musi on zostać scertyfikowany.

en: Informative sender/signed data count mismatch
pl: Niezgodność ilości danych nadawcy/podpisanych

en: Initializing...
pl: Przygotowywanie…

en: Input error: %1
pl: Błąd wejścia: %1

en: Input/Output count mismatch
pl: Błąd ilości danych wejścia/wyjścia

[ctx: Integrity protection was missing because an old cipher was used.]
en: <b>Hint:</b> If this file was encrypted before the year 2003 it is likely that the file is legitimate.  This is because back then integrity protection was not widely used.
pl: <b>Wskazówka:</b> Jeśli plik został zaszyfrowany przed rokiem 2003, to bardzo prawdopodobne jest, że wszystko jest z nim w porządku. A to dlatego, że w tamtych czasach nie stosowano powszechnie ochrony uczciwości.

en: Invalid EMail
pl: Nieprawidłowy e-mail

en: Invalid arguments: %1
pl: Nieprawidłowe argumenty: "%1"

en: Invalid compliance settings for signing and encrypting files.
pl: Nieprawidłowe ustawienia zgodności dla podpisywania i szyfrowania plików.

en: Invalid socket name!
pl: Nieprawidłowa nazwa gniazda!

en: Issuer Certificate Not Found (%1)
pl: Nie znaleziono wystawcy certyfikatu (%1)

en: Issuer:
pl: Wystawca:

en: It will no longer be possible to decrypt past communication encrypted for the existing key.
pl: Nie będzie można odszyfrować przyszłej wymiany danych zaszyfrowanej dla istniejącego klucza.

en: Key Management Key
pl: Klucz zarządzania kluczami

[ctx: Key filter without user-assigned name]
en: <unnamed>
pl: <bez nazwy>

en: Key-state dependent colors and fonts in the certificates list
pl: Kolory i czcionki zależne od stanu klucza w liście certyfikatów

en: Keyserver
pl: Serwer kluczy

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
pl: Kleopatra nie może jednoznacznie ustalić zgodnych certyfikatów dla adresata wiadomości.
    Wybierz poprawne certyfikaty dla adresata:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients/senders of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
pl: Kleopatra nie może jednoznacznie ustalić zgodnych certyfikatów dla wszystkich adresatów/nadawców wiadomości.
    Wybierz poprawne certyfikaty dla każdego z adresatów:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for the sender of the message.
    Please select the correct certificates for the sender:
pl: Kleopatra nie może jednoznacznie ustalić zgodnych certyfikatów dla nadawcy wiadomości.
    Wybierz poprawne certyfikaty dla nadawcy:

en: Kleopatra currently supports the following card types:
pl: Kleopatra obecnie obsługuje następujące rodzaje kart:

en: Kleopatra is a front-end for the crypto software <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.
pl: Kleopatra to nakładka na program szyfrujący <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.

en: LDAP &timeout (minutes:seconds):
pl: Ograniczenie czasowe oczekiwania LDAP (minu&ty:sekundy):

en: Last message
pl: Ostatnia wiadomość

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP encrypted file
pl: Plik zaszyfrowany OpenPGP

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signature file
pl: Plik podpisu OpenPGP

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signed and encrypted file
pl: Plik podpisany i zaszyfrowany OpenPGP

[ctx: Lineedit accessible name]
en: Output directory
pl: Katalog wyniku

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME encrypted file
pl: Plik zaszyfrowany S/MIME

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME signature file
pl: Plik podpisu S/MIME

[ctx: Link to NEWS style changelog]
en: See the <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">new features</a>.
pl: Dowiedz się o <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">nowych możliwościach</a>.

en: List of certificates
pl: Wykaz certyfikatów

en: Loading certificate cache...
pl: Wczytywanie pamięci podręcznej certyfikatu…

en: Log Error: Could not open log file "%1" for writing.
pl: Błąd dziennika: nie można otworzyć pliku "%1" do zapisu

en: Look up certificate
pl: Poszukaj certyfikatu

en: Lookup on Server...
pl: Poszukaj na serwerze…

en: MESSAGE can only be given for detached signature verification
pl: MESSAGE może być podane tylko przy sprawdzaniu odłączonego podpisu

en: MESSAGE command is not allowed before ENCRYPT
pl: MESSAGE nie może wystąpić przed ENCRYPT

en: MESSAGE command is not allowed before SIGN
pl: Nie można wydać MESSAGE przed SIGN

en: MESSAGE present
pl: Obecne MESSAGE

en: Main Toolbar
pl: Główny pasek narzędzi

en: Maintainer
pl: Opiekun

en: Manage Groups...
pl: Zarządzanie grupami…

en: Manage groups
pl: Zarządzaj grupami

en: Manual for VS-NfD Approval
pl: Podręcznik do zatwierdzania przez VS-NfD

en: Maximum validity period
pl: Najdłuższy okres ważności

en: Message #%1
pl: Wiadomość #%1

en: Message count
pl: Licznik wiadomości

en: Minimum validity period
pl: Najkrótszy okres ważności

[ctx: More info about public key cryptography, please link to your local version of Wikipedia]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Public-key_cryptography
pl: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kryptografia_klucza_publicznego

en: Move Tab Left
pl: Przesuń kartę w lewo

en: Move Tab Right
pl: Przesuń kartę w prawo

en: Move this tab left
pl: Przesuń tę kartę w lewo

en: Move this tab right
pl: Przesuń tę kartę w prawo

en: Multiple matching certificates or groups found
pl: Znaleziono wiele odpowiadających certyfikatów lub grup

en: Multiple matching certificates were found in directory service.
pl: Znaleziono wiele pasujących certyfikatów w usłudze katalogu.

en: Name
pl: Nazwa

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Files (*.asc)
pl: Pliki OpenPGP (*.asc)

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Signatures (*.asc *.sig)
pl: Podpisy OpenPGP (*.asc *.sig)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Files (*.p7m *.pem)
pl: Pliki S/MIME (*.p7m *.pem)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Signatures (*.p7s *.pem)
pl: Podpisy S/MIME (*.p7s *.pem)

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Files (*.gpg *.pgp)
pl: Pliki OpenPGP (*.gpg *.pgp)

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Signatures (*.sig *.pgp)
pl: Podpisy OpenPGP (*.sig *.pgp)

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Files (*.p7m)
pl: Pliki S/MIME (*.p7m)

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Signatures (*.p7s)
pl: Podpisy S/MIME (*.p7s)

[ctx: Name of a group of keys]
en: Name:
pl: Nazwa:

en: Neither the OpenPGP nor the CMS backends support certificate deletion.
    Check your installation.
pl: OpenPGP i moduły obsługi CMS nie obsługują usuwania certyfikatów.
    Sprawdź, czy zostały zainstalowane poprawnie.

[ctx: NetKey refers to a smartcard protocol]
en: NetKey v3 or later
pl: NetKey v3 lub późniejszy

en: Never consult a CRL
pl: Nigdy nie sprawdzaj CRL

en: New Key Pair...
pl: Nowa para kluczy…

en: New OpenPGP Key Pair...
pl: Nowa para kluczy OpenPGP…

en: New S/MIME Certification Request...
pl: Nowe żądanie certyfikatu S/MIME…

en: New Tab
pl: Nowa karta

en: New groups:
pl: Nowe grupy:

en: New recipients added after PREP_ENCRYPT command
pl: Dodano nowych odbiorców po PREP_ENCRYPT

en: New senders added after PREP_ENCRYPT command
pl: Dodano nowych nadawców po PREP_ENCRYPT

en: New signatures:
pl: Nowe podpisy:

en: New signatures: %1
pl: Nowe podpisy: %1

en: New subkeys:
pl: Nowe podklucze:

en: New subkeys: %1
pl: Nowe podklucze: %1

en: New tab title:
pl: Nowa nazwa karty:

en: New user IDs:
pl: Nowe identyfikatory użytkowników:

en: New user IDs: %1
pl: Nowe identyfikatory użytkowników: %1

en: Newly revoked:
pl: Nowo unieważnione:

en: No SENDER given
pl: Nie podano NADAWCY

en: No backend support for %1
pl: Brak modułu obsługi %1

en: No backend support for OpenPGP
pl: Brak modułu obsługi OpenPGP

en: No backend support for S/MIME
pl: Brak modułu obsługi S/MIME

en: No certificate selected
pl: Nie wybrano żadnego certyfikatu

en: No checksum programs defined.
pl: Nie określono programów sum sprawdzających.

en: No errors occurred
pl: Nie wystąpiły żadne błędy

en: No files specified for "%1" command
pl: Nie podano plików dla polecenia "%1"

en: No fingerprint argument specified for --query
pl: Nie podano odcisku klucza dla --query

en: No imports (should not happen, please report a bug).
pl: Nic nie zaimportowano. To nie powinno się zdarzyć, zgłoś ten błąd programistom.

en: No input device
pl: Brak urządzenia wejściowego

en: No integrity protection (MDC).
pl: Brak ochrony uczciwości (MDC).

en: No matching certificate was found in directory service.
pl: Nie znaleziono żadnego pasującego certyfikatu w usłudze katalogu.

en: No matching certificates or groups found
pl: Nie znaleziono żadnego odpowiadającego certyfikatu, ani grupy

en: No option name given
pl: Nie podano nazwy opcji

en: No output device
pl: Brak urządzenia wyjściowego

en: No recipients given, or only with --info
pl: Nie podano odbiorców, lub tylko z --info

en: No search string specified for --search
pl: Nie podano tekstu do wyszukania dla --search

en: No senders given, or only with --info
pl: Nie podano nadawców, lub podano tylko z --info

en: None of the selected certificates can be used for encryption. No group will be created.
pl: Nie można użyć żadnego z zaznaczonych certyfikatów do szyfrowania. Nie zostanie utworzona żadna grupa.

en: Not imported:
pl: Niezaimportowanych:

en: Note: This group is defined in the configuration files of gpg.
pl: Uwaga: Ta grupa jest określona w plikach ustawień gpg.

en: Notepad
pl: Notatnik

en: Notify about upcoming certificate expiration
pl: Powiadom o zbliżającym się wygaśnięciu certyfikatu

[ctx: NullPIN is a word that is used all over in the netkey documentation and should be understandable by Netkey cardholders]
en: The NullPIN is still active on this card.
pl: NullPIN jest nadal aktywny na tej karcie.

en: OCSP responder URL:
pl: Adres dostawcy OCSP:

en: OCSP responder signature:
pl: Podpis dostawcy OCSP:

en: OUTPUT present
pl: Obecne OUTPUT

en: Obsolete registry entries found
pl: Znaleziono przestarzałe wpisy w rejestrze

en: One error occurred | %1 errors occurred
pl[0]: Wystąpił jeden błąd
pl[1]: Wystąpiły %1 błędy
pl[2]: Wystąpiły %1 błędów

en: One of the certificates to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | Some of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
pl[0]: Zaznaczono do usunięcia Twój własny certyfikat. Zawiera on materiał klucza prywatnego, który jest potrzebny do odszyfrowania komunikacji kierowanej do właściciela tego certyfikatu i nie powinien być w związku z tym usunięty.
pl[1]: Zaznaczono do usunięcia Twoje własne certyfikaty. Zawierają one materiał klucza prywatnego, który jest potrzebny do odszyfrowania komunikacji kierowanej do właściciela certyfikatu i nie powinny być w związku z tym usunięte.
pl[2]: Zaznaczono do usunięcia Twoje własne certyfikaty. Zawierają one materiał klucza prywatnego, który jest potrzebny do odszyfrowania komunikacji kierowanej do właściciela certyfikatu i nie powinny być w związku z tym usunięte.

en: One unknown recipient | %1 unknown recipients
pl[0]: Jeden nieznany adresat
pl[1]: %1 nieznanych adresatów
pl[2]: %1 nieznanych adresatów

en: Ongoing Background Tasks
pl: Zadania uruchomione w tle

en: Online Certificate Validation
pl: Sprawdzanie certyfikatów w sieci

en: Only absolute file paths are allowed
pl: Dozwolone są tylko ścieżki bezwzględne

en: Only files are allowed in INPUT/OUTPUT FILE
pl: W INPUT/OUTPUT FILE są dozwolone wyłącznie pliki

en: Only show this dialog in case of conflicts (experimental)
pl: Pokaż to okno dialogowe tylko w przypadku konfliktów (eksperymentalne)

en: Open a new tab
pl: Otwórz nową kartę

en: OpenPGP Certificates
pl: Certyfikaty OpenPGP

en: OpenPGP Signing Certificate:
pl: Certyfikat podpisujący OpenPGP:

en: OpenPGP backend: %1
pl: Moduł OpenPGP: %1

en: OpenPGP keyserver:
pl: Serwer kluczy OpenPGP:

[ctx: OpenPGP refers to a smartcard protocol]
en: OpenPGP v2.0 or later
pl: OpenPGP v2.0 lub późniejszy

en: Opening an external link is administratively prohibited.
pl: Otwieranie odnośników zewnętrznych jest odgórnie zabronione.

en: Organization
pl: Organizacja

en: Origin
pl: Pochodzenie

en: Original Author
pl: Autor pierwowzoru

en: Output error: %1
pl: Błąd wyjścia: %1

en: Overwriting declined
pl: Odmowa zastąpienia

en: Owner trust set successfully.
pl: Pomyślnie ustawiono zaufanie właściciela.

en: PIV Authentication Key
pl: Klucz uwierzytelnienia PIV

[ctx: PIV refers to a smartcard protocol]
en: PIV (requires GnuPG 2.3 or later)
pl: PIV (wymaga GnuPG 2.3 lub późniejszego)

en: PKCS#10 Requests (*.p10)
pl: Żądanie PKCS#10 (*.p10)

en: PREP_ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
pl: PREP_ENCRYPT jest poleceniem trybu wiadomości e-mail, a połączenie wydaje się być w trybie zarządzania plikami

en: PREP_SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
pl: PREP_SIGN jest poleceniem trybu e-mail, a połączenie wygląda na tryb zarządzania plikami

en: Paper backup
pl: Kopia papierowa

en: Parse error
pl: Błąd składni

en: Parse error: numeric session id too large
pl: Błąd analizy składni: identyfikator sesji jest zbyt dużą liczbą

en: Passed
pl: Pomyślny

en: Passphrase Change Error
pl: Błąd zmiany hasła

en: Passphrase Change Succeeded
pl: Udana zmiana hasła

en: Passphrase changed successfully.
pl: Pomyślnie zmieniono hasło.

en: Perform Self-Test
pl: Sprawdź się sam

en: Placeholder for CN
pl: Tekst zastępczy dla CN

[ctx: Placeholder is a version number]
en: Unknown OpenPGP v%1 card
pl: Nieznana karta OpenPGP v%1

en: Please enter the PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
pl: Wpisz klucz administracyjny aplikacji karty PIV w postaci szesnastkowej.

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key again.
pl: Wpisz ponownie nowy klucz administracyjny aplikacji karty PIV.

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form. The key needs to consist of 24 bytes, i.e. 48 hex-characters.
pl: Wpisz nowy klucz administracyjny aplikacji karty PIV w postaci szesnastkowej. Klucz musi składać się z 24 bajtów, tj. 48 znaków szesnastkowych.

en: Please enter the old PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
pl: Wpisz stary klucz administracyjny aplikacji karty PIV w postaci szesnastkowej.

en: Please insert a compatible smartcard.
pl: Wsuń obsługiwaną kartę inteligentną.

en: Please select a certificate
pl: Wybierz certyfikat

en: Please select a different output folder.
pl: Wybierz inny katalog wynikowy.

en: Please select a signing certificate for sender "%1"
pl: Wybierz certyfikat szyfrowania dla nadawcy "%1"

en: Please select an encryption certificate for recipient "%1"
pl: Wybierz certyfikat szyfrowania dla adresata "%1"

en: Please select an output folder.
pl: Wybierz katalog wynikowy.

en: Please select one of the following certificates:
pl: Wybierz jeden z poniższych certyfikatów:

en: Please select one or more of the following certificates:
pl: Wybierz jeden lub więcej z następujących certyfikatów:

en: Please select the card slot the key should be written to:
pl: Wybierz gniazdo karty, na którym zapisać klucz:

en: Please select the card the key should be written to:
pl: Wybierz kartę, na której zapisać klucz:

en: Please select the certificate whose key pair you want to write to the card:
pl: Wybierz certyfikat, którego parę kluczy zapisać na kartę:

en: Please select until when the certificate should be valid:
pl: Określ do kiedy certyfikat ma być ważny:

en: Please select until when the subkey should be valid:
pl: Określ do kiedy podklucz ma być ważny:

en: Please verify that correct certificates have been selected for each recipient:
pl: Sprawdź wybranie poprawnych certyfikatów dla każdego adresata:

en: Please verify that the correct certificate has been selected for the sender:
pl: Sprawdź wybranie poprawnego certyfikatu dla nadawcy:

en: Prefill CN automatically
pl: Sam wypełnij CN

en: Prefill EMAIL automatically
pl: Sam wypełnij adres pocztowy

en: Prefill NAME automatically
pl: Sam wypełnij nazwę

en: Prefilled value for the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates. This will override EMAIL_prefill. It is useful if no or unsuitable system settings are found for EMAIL_prefill.
pl: Domyślnie wypełniona wartość pola adresu pocztowego certyfikatów OpenPGP oraz  S/MIME. Ma pierwszeństwo przed EMAIL_prefill. Jest to użyteczne, gdy nie znaleziono lub znaleziono nienadające się ustawienia systemowe dla EMAIL_prefill.

en: Prefilled value for the name field of OpenPGP certificates. This will override NAME_prefill. It is useful if no or an unsuitable system setting is found for NAME_prefill.
pl: Domyślnie wypełniona wartość pola nazwy certyfikatów OpenPGP. Ma pierwszeństwo przed NAME_prefill. Jest to użyteczne, gdy nie znaleziono lub znaleziono nienadające się ustawienia systemowe dla NAME_prefill.

en: Primary host for LDAP requests:
pl: Główny serwer dla żądań LDAP:

en: Print Secret Key...
pl: Wydrukuj klucz poufny…

en: Private Key:
pl: Klucz prywatny:

en: Process finished
pl: Proces ukończył

en: Progress:
pl: Postęp:

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT
pl: Konflikt protokołu z protokołem uzyskanym na podstawie PREP_ENCRYPT

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT in this session
pl: Konflikt protokołu z protokołem określonym przez PREP_ENCRYPT w tej sesji

en: Publish at Mail Provider...
pl: Opublikuj u dostawcy poczty…

en: Publish on Server...
pl: Opublikuj na serwerze…

en: Publish the selected certificate (public key) at mail provider's Web Key Directory if offered
pl: Opublikuj wybrany certyfikat (klucz publiczny) w Katalogu Kluczy Sieciowych dostawcy adresu pocztowego

en: Publish the selected certificate (public key) on %1
pl: Opublikuj wybrany certyfikat (klucz publiczny) na %1

en: Publish the selected certificate (public key) to internal directory
pl: Opublikuj wybrany certyfikat (klucz publiczny) w wewnętrznym katalogu

en: Qt5 port, general code maintenance
pl: Przenosiny na Qt5, ogólne porządki w kodzie

en: Query certificate directories of providers for all user IDs
pl: Zapytaj o wszystkie ID użytkowników w katalogach certyfikatów u dostawców

en: Quoting error in '%1' entry
pl: Błąd cytowania we wpisie '%1'

en: RECIPIENT may not be given prior to SIGN, except with --info
pl: Nie można wydać RECIPIENT przed SIGN, poza użyciem z --info

en: RSA (2048 bits)
pl: RSA (2048 bity)

en: RSA key transport (2048 bits)
pl: Przesyłanie klucza RSA (2048 bitów)

en: Recipient
pl: Adresat

en: Recipient: | Recipients:
pl[0]: Adresat:
pl[1]: Adresaci:
pl[2]: Adresaci:

en: Redisplay
pl: Odśwież widok

en: Related addresses
pl: Powiązane adresy

en: Remember these as default for future operations
pl: Zapamiętaj te ustawienia jako domyślne dla przyszłych operacji

en: Remove Selected
pl: Usuń zaznaczone

en: Rename Tab
pl: Zmień nazwę karty

en: Rename Tab...
pl: Zmień nazwę karty…

en: Rename this tab
pl: Zmień nazwę tej karty

en: Required --mode option missing
pl: Brakuje wymaganej opcji --mode

en: Required --protocol option missing
pl: Brakuje wymaganej opcji --protocol

en: Result
pl: Wynik

en: Retrieve signer keys after import
pl: Pobierz klucze podpisującego po zaimportowaniu

en: Revert
pl: Wycofaj

en: Revocation Certificates
pl: Certyfikat unieważniający

en: Revoke Certificate...
pl: Unieważnij certyfikat…

en: Revoke Certification
pl: Unieważnij certyfikację

en: Revoke Certification...
pl: Unieważnij certyfikację…

en: Revoke Certifications
pl: Unieważnij certyfikacje

en: Revoke the certification of the selected certificate
pl: Unieważnij certyfikację wybranego certyfikatu

en: Revoke the selected OpenPGP certificate
pl: Unieważnij zaznaczony certyfikat OpenPGP

en: S/MIME Certificates
pl: Certyfikaty S/MIME

en: S/MIME Signing Certificate:
pl: Certyfikat podpisujący S/MIME:

en: S/MIME Validation
pl: Sprawdzanie S/MIME

en: SENDER may not be given prior to ENCRYPT, except with --info
pl: Nie można podać SENDER przed ENCRYPT, poza użyciem z --info

en: SENDER may not be given prior to PREP_ENCRYPT, except with --info
pl: SENDER nie może być wydane przed PREP_ENCRYPT, poza użyciem z --info

en: SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
pl: SIGN jest poleceniem trybu wiadomości e-mail, a połączenie wydaje się być w trybie zarządzania plikami

en: START_CONFDIALOG does not take arguments
pl: START_CONFDIALOG nie przyjmuje argumentów

en: START_KEYMANAGER does not take arguments
pl: START_KEYMANAGER nie przyjmuje argumentów

en: Save As...
pl: Zapisz jako…

en: Save backup of encryption key
pl: Zapisz kopię zapasową klucza szyfrowania

en: Scanning directories...
pl: Przeszukiwanie katalogów…

en: Search
pl: Szukaj

en: Search for certificates in internal directory
pl: Poszukaj certyfikatów w katalogu wewnętrznym

en: Search for certificates on %1
pl: Poszukaj certyfikatów na %1

en: Searches for the certificates belonging the smartcard keys on the configured keyserver.
pl: Poszukiwania certyfikatów należących do kluczy karty inteligentnej na ustawionym serwerze kluczy.

en: Searches on keyservers regardless of the protocol for the smartcards key, regardless
            of the keyserver protocol. Default behavior is to only do this for LDAP keyservers.
pl: Szuka na serwerach kluczy niezależnie od protokołu dla kluczy kart inteligentnych, niezależnie
            od protokołu serwera kluczy. Domyślnym zachowaniem jest robienie tego tylko dla serwerów kluczy LDAP.

en: Searching for updates...
pl: Szukanie uaktualnień…

en: Searching matching certificate in directory service...
pl: Szukanie pasującego certyfikatu w usłudze katalogu….

en: SecOps for VS-NfD Approval
pl: SecOps do zatwierdzania przez VS-NfD

en: Secret Key Deletion
pl: Usunięcie klucza poufnego

en: Secret keys <em>not</em> imported:
pl: <em>Niezaimportowanych</em> poufnych kluczy:

en: Secret keys imported:
pl: Zaimportowanych poufnych kluczy:

en: Secret keys processed:
pl: Przetworze poufne klucze:

en: Secret keys unchanged:
pl: Niezmienionych poufnych kluczy:

en: Select All
pl: Zaznacz wszystkie

en: Select CRL File to Import
pl: Wybierz plik z listą unieważnionych certyfikatów

en: Select Card
pl: Wybierz kartę

en: Select Card Slot
pl: Wybierz gniazdo karty

en: Select Certificate File
pl: Wybierz plik certyfikatu

en: Select Encryption Certificate
pl: Wybierz certyfikat szyfrujący

en: Select File
pl: Wybierz plik

en: Select Folder to Sign and/or Encrypt
pl: Wybierz katalog do podpisania i/lub zaszyfrowania

en: Select One or More Checksum Files
pl: Wybierz jeden lub więcej plików sum sprawdzających

en: Select One or More Files to Create Checksums For
pl: Wybierz jeden lub więcej plików, dla których chcesz utworzyć sumy sprawdzające

en: Select One or More Files to Decrypt and/or Verify
pl: Wybierz jeden lub więcej plików do odszyfrowania i/lub sprawdzenia

en: Select One or More Files to Sign and/or Encrypt
pl: Wybierz jeden lub więcej plików do podpisu i/lub szyfrowania

en: Select Signing Certificate
pl: Wybierz certyfikat podpisujący

en: Select input file
pl: Wybierz plik wejściowy

en: Selection
pl: Zaznaczenie

en: Set Initial PIN (NKS)
pl: Ustawienie początkowego kodu PIN (NKS)

en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
pl: Ustaw tę opcję, aby uniknąć używania tymczasowego katalogu użytkowników.

en: Set this option to disable password-based encryption.
pl: Zaznacz to pole, aby wyłączyć szyfrowanie na podstawie hasła.

en: Set this option to disable public key encryption.
pl: Zaznacz to pole, aby wyłączyć szyfrowanie klucza publicznego.

en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
pl: Ustaw tę opcję, aby kodować podpisane lub zaszyfrowane pliki jako tekst zakodowany base64. Dzięki temu będzie je można otworzyć w edytorze lub wysłać w treści waidomości. Zwiększy to rozmiar pliku o jedną trzecią.

en: Set this to make kleopatra default to pgp file extensions for OpenPGP files.
pl: Ustaw to, aby uczynić Kleopatrę domyślnym programem dla rozszerzeń pgp dla plików OpenPGP.

en: Show Entries
pl: Pokaż wpisy

[ctx: Show Errors]
en: Show
pl: Pokaż

en: Show GnuPG system configuration
pl: Pokaż ustawienia systemu GnuPG

en: Show S/MIME validation configuration
pl: Pokaż ustawienia sprawdzania S/MIME

en: Show advanced options
pl: Pokaż ustawienia rozszerzone

en: Show all recipients
pl: Pokaż wszystkich adresatów

en: Show appearance configuration
pl: Pokaż ustawienia wyglądu

en: Show certificate details
pl: Pokaż szczegóły certyfikatu

en: Show certificate list
pl: Pokaż wykaz certyfikatu

en: Show certificate owner information
pl: Pokaż dane o właścicielu certyfikatu

en: Show certificate validity
pl: Pokaż poprawność certyfikatu

en: Show crypto operations configuration
pl: Pokaż ustawienia działań kryptograficznych

en: Show directory services configuration
pl: Pokaż ustawienia usług katalogowych

en: Show more certificate details, such as fingerprint, key length and expiration dates
pl: Pokaż więcej szczegółów certyfikatu, takich jak odcisk klucza, długość klucza i daty wygaśnięcia

en: Show not certified certificates
pl: Pokaż niescertyfikowane certyfikaty

en: Show owner information for certificates in tooltip, such as User IDs, subject and issuers.
pl: Pokaż dane o właścicielu certyfikatu w oknie dialogowym. Znajdą się tam: identyfikatory użytkownika, podmiot i wystawca.

en: Show pad for encrypting/decrypting and signing/verifying text
pl: Pokaż płytkę do szyfrowania/odszyfrowywania oraz podpisywania/potwierdzania tekstu

en: Show results after encryption
pl: Pokaż wynik po zaszyfrowaniu

en: Show results after signing
pl: Pokaż wynik po podpisaniu

en: Show results after signing and encrypting files
pl: Pokaż wynik po podpisaniu i zaszyfrowaniu plików

en: Show smart cards configuration
pl: Pokaż ustawienia kart inteligentnych

en: Show smartcard management
pl: Pokaż zarządzanie kartami inteligentnymi

en: Show validity information for certificates in tooltip, such as whether the certificate is expired or revoked.
pl: Pokaż dane o ważności certyfikatu w oknie dialogowym. Takie dane mówią na przykład, czy certyfikat wygasł lub został odwołany.

en: Sign &as:
pl: Podpisz j&ako:

en: Sign / Encrypt Notepad
pl: Podpisz / zaszyfruj notatnik

en: Sign Files
pl: Podpisz pliki

en: Sign and encrypt (OpenPGP only)
pl: Podpisz i zaszyfruj (tylko OpenPGP)

en: Sign only
pl: Tylko podpisz

en: Sign/Encrypt Files
pl: Podpisz/zaszyfruj pliki

en: Sign/Encrypt Files Error
pl: Błąd podpisu/szyfrowania plików

en: Sign/Encrypt Folder...
pl: Podpisz/zaszyfruj katalog…

en: Sign/Encrypt...
pl: Podpisz/zaszyfruj…

en: Signature Key
pl: Klucz podpisujący

en: Signature/signed data count mismatch
pl: Niezgodność ilości danych podpisu/podpisanych

en: Signed data can only be given for detached signature verification
pl: Do sprawdzenia oddzielonego podpisu należy podać podpisane dane

en: Signer:
pl: Podpisujący:

en: Signing
pl: Podpisywanie

en: Signing Options
pl: Ustawienia podpisywania

en: Signing and encryption is not possible.
pl: Podpisywanie i szyfrowanie jest niemożliwe.

en: Signing canceled.
pl: Porzucono podpisywanie.

en: Signing failed: %1
pl: Podpisywanie zakończyło się niepowodzeniem: %1

en: Signing succeeded.
pl: Udane podpisywanie.

en: Skipped
pl: Pominięto

en: Smart Card Management
pl: Zarządzanie kartami inteligentnymi

en: Smart Cards
pl: Karty inteligentne

en: Smart card reader to use:
pl: Używany czytniki kart inteligentnych:

en: Some certificates are not yet certified. Click here to see a list of these certificates.<br/><br/>Certification is required to make sure that the certificates actually belong to the identity they claim to belong to.
pl: Niektóre z certyfikatów nie zostały jeszcze scertyfikowane. Kliknij tutaj, aby obejrzeć listę tych certyfikatów.<br/><br/>Certyfikacja jest wymagana, aby upewnić się, że certyfikaty na pewno należą do tożsamości, za którą się podają.

en: Some of the selected certificates cannot be used for encryption. These will not be added to the group.
pl: Niektórych zaznaczonych certyfikatów nie można użyć do szyfrowania. Nie zostaną ode dodane do grupy.

en: Some suggestions to do this are:
pl: Oto sugestie na zrobienie tego:

en: Sorry! No certificate to import from this card slot was found.
pl: Wybacz! Nie znaleziono certyfikatu do zaimportowania w tym gnieździe karty.

en: Sorry! No suitable certificate to write to this card slot was found.
pl: Wybacz! Nie znaleziono odpowiedniego certyfikatu do zapisania w tym gnieździe karty.

en: Sorry! Only encryption keys and signing keys can be transferred to a PIV card.
pl: Wybacz! Na kartę PIV można przesłać tylko klucze szyfrujące i podpisujące.

en: Sorry! This key cannot be transferred to a PIV card.
pl: Wybacz! Nie można przesłać tego klucza na kartę PIV.

en: Sorry! This key cannot be transferred to an OpenPGP card.
pl: Wybacz! Nie można przesłać tego klucza na kartę OpenPGP.

en: Specifies the default validity of certifications in days.
pl: Określa domyślny okres ważności certyfikacji w dniach.

en: Specifies the default validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
pl: Określa domyślny okres ważności dla nowych lub przedłużonych kluczy OpenPGP w dniach.

en: Specifies the display order of the DN attributes of X.509 certificates.
pl: Określa kolejność wyświetlania atrybutów DN certyfikatów X.509.

en: Specifies the maximum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
pl: Określa najdłuższy okres ważności dla nowych lub przedłużonych kluczy OpenPGP w dniach.

en: Specifies the minimum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
pl: Określa najkrótszy okres ważności dla nowych lub przedłużonych kluczy OpenPGP w dniach.

en: Starting %1...
pl: Uruchamianie %1…

en: State
pl: Stan

en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
pl: Tu jest pokazany stan i postęp operacji kryptograficznych.

en: Status:
pl: Stan:

en: Step 1: Set the initial PIN for the first certificate ("NKS"):
pl: Krok 1: ustawienie początkowego kodu PIN dla pierwszego certyfikatu ("NKS"):

en: Step 2: Set the initial PIN for the qualified signature certificate ("SigG"):
pl: Krok 2: ustawienie początkowego kodu PIN dla certyfikatu do wykonywania podpisów kwalifikowanych ("SigG"):

en: Street
pl: Ulica

en: Subkey added successfully.
pl: Pomyślnie dodano podklucz.

en: Tags
pl: Znaczniki

en: Tags created by anyone with full certification trust are shown in the keylist and can be searched.
pl: Znaczniki stworzone przez kogokolwiek z pełnym zaufaniem certyfikacyjnym są pokazane na liście kluczy i można je wyszukać.

en: Tags:
pl: Znaczniki:

en: Technical Details
pl: Szczegóły techniczne

en: Test Name
pl: Nazwa sprawdzenia

en: Text output (ASCII armor)
pl: Wyjście tekstowe (ASCII)

[ctx: The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
pl: Pokaż dziennik audytu

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
pl: Moduł CMS nie obsługuje usuwania certyfikatów.
    Sprawdź swoją instalację.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected OpenPGP certificates will be deleted.
pl: Moduł obsługi CMS nie obsługuje usuwania certyfikatów.
    Sprawdź swoją instalację.
    Zostaną usunięte tylko zaznaczone certyfikaty OpenPGP.

en: The DirMngr process that tried to clear the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of %1 for details.
pl: Program DirMngr nieoczekiwanie zakończył działanie podczas próby wyczyszczenia pamięci podręcznej list CRL. Więcej szczegółów znajduje się w wyjściu %1.

en: The GpgSM process that tried to dump the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr listcrls for details.
pl: Program GpgSM niespodziewanie zakończył działanie przy próbie wyświetlenia danych pamięci podręcznej listy CRL. Więcej informacji można znaleźć w wyniku gpgsm --call-dirmngr listcrls.

en: The GpgSM process that tried to dump the certificate ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --dump-cert %1 for details.
pl: Program GpgSM zakończył działanie z nieoczekiwanym błędem przy próbie wyświetlenia danych certyfikatu. Więcej informacji można znaleźć w wyniku gpgsm --dump-cert %1.

en: The GpgSM process that tried to import the CRL file ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> for details.
pl: Program GpgSM niespodziewanie zakończył działanie w czasie importowania pliku listy CRL. Więcej informacji można znaleźć w wyniku gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename>.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
pl: Moduł obsługi OpenPGP nie obsługuje usuwania certyfikatów.
    Sprawdź swoją instalację.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected CMS certificates will be deleted.
pl: Moduł OpenPGP nie obsługuje usuwania certyfikatów.
    Sprawdź swoją instalację.
    Zostaną usunięte tylko zaznaczone certyfikaty CMS.

[ctx: The algorithm and strength of encryption key]
en: Key material
pl: Materiał klucza

en: The certificate has been revoked.
pl: Unieważniono certyfikat.

en: The certificate has been updated.
pl: Uaktualniono certyfikat.

en: The certificate has not changed.
pl: Certyfikat nie uległ zmianie.

en: The certificate is part of a group. Deleting it may prevent this recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of a group. Deleting them may prevent these recipients from decrypting messages to:
pl[0]: Ten certyfikat jest częścią grupy. Usunięcie go może uniemożliwić odbiorcom odszyfrowywanie wiadomości do:
pl[1]: Te certyfikaty są częścią grupy. Usunięcie ich może uniemożliwić odbiorcom odszyfrowywanie wiadomości do:
pl[2]: Te certyfikaty są częścią grupy. Usunięcie ich może uniemożliwić odbiorcom odszyfrowywanie wiadomości do:

en: The certificate is part of several groups. Deleting it may prevent the recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of several groups. Deleting them may prevent the recipients from decrypting messages to:
pl[0]: Ten certyfikat jest częścią kilku grup. Usunięcie go może uniemożliwić odbiorcom odszyfrowywanie wiadomości do:
pl[1]: Te certyfikaty są częścią kilku grup. Usunięcie ich może uniemożliwić odbiorcom odszyfrowywanie wiadomości do:
pl[2]: Te certyfikaty są częścią kilku grup. Usunięcie ich może uniemożliwić odbiorcom odszyfrowywanie wiadomości do:

en: The certificate to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | All of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
pl[0]: Zaznaczono do usunięcia Twój własny certyfikat. Zawiera on materiał klucza prywatnego, który jest potrzebny do odszyfrowania komunikacji kierowanej do właściciela tego certyfikatu i nie powinien być w związku z tym usunięty.
pl[1]: Zaznaczono do usunięcia Twoje własne certyfikaty. Zawierają one materiał klucza prywatnego, który jest potrzebny do odszyfrowania komunikacji kierowanej do właściciela certyfikatu i nie powinny być w związku z tym usunięte.
pl[2]: Zaznaczono do usunięcia Twoje własne certyfikaty. Zawierają one materiał klucza prywatnego, który jest potrzebny do odszyfrowania komunikacji kierowanej do właściciela certyfikatu i nie powinny być w związku z tym usunięte.

en: The clipboard does not appear to contain signed or encrypted text.
pl: Schowek nie zawiera podpisanego lub zaszyfrowanego tekstu.

en: The existing key has the ID:
pl: Istniejący klucz ma ID:

en: The existing key has the fingerprint:
pl: Istniejący klucz ma odcisk klucza:

en: The existing key has the key grip:
pl: Istniejący klucz ma odcisk klucza:

en: The existing keys on this card will be <b>deleted</b> and replaced by new keys.
pl: Istniejące klucze na tej karcie zostaną <b>usunięte</b> i zastąpione nowymi kluczami.

en: The following certificate was selected for deletion: | The following certificates were selected for deletion:
pl[0]: Wybrano następujący certyfikat do usunięcia:
pl[1]: Wybrano następujące certyfikaty do usunięcia:
pl[2]: Wybrano następujące certyfikaty do usunięcia:

en: The following certificate will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select it (<a href="whatsthis://">Why?</a>): | The following certificates will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select them (<a href="whatsthis://">Why?</a>):
pl[0]: Następujący certyfikat zostanie usunięty, mimo tego że <b>nie</b> zostałjednoznacznie zaznaczony (<a href="whatsthis://">Dlaczego?</a>):
pl[1]: Następujące certyfikaty zostaną usunięte, mimo tego że <b>nie</b> zostały jednoznacznie zaznaczone (<a href="whatsthis://">Dlaczego?</a>):
pl[2]: Następujące certyfikaty zostaną usunięte, mimo tego że <b>nie</b> zostały jednoznacznie zaznaczone (<a href="whatsthis://">Dlaczego?</a>):

en: The following errors and warnings were recorded:
pl: Zostały zarejestrowane następujące błędy i ostrzeżenia:

en: The issuer certificate could not be found locally.
pl: Nie można znaleźć certyfikatu wystawcy miejscowo.

en: The matching certificate was imported successfully.
pl: Pomyślnie zaimportowano pasujący certyfikat.

[ctx: The placeholder is a date]
en: Same validity as the primary key (%1)
pl: Ta sama ważność co klucza głównego (%1)

[ctx: The placeholders are dates]
en: Valid until (between %1 and %2):
pl: Ważny do (z zakresu od %1 do %2):

en: The preview of colors is disabled because high-contrast mode is active.
pl: Podgląd barw został wyłączony, bo używany jest tryb wysokiego kontrastu.

en: The process of creating a key requires large amounts of random numbers. This may require several minutes...
pl: Tworzenie kluczy wymaga dużej liczby liczb losowych. Może to potrwać kilka minut…

en: The public key can be used by others to verify your identity or encrypt to you.
pl: Klucz publiczny może być użyty przez innych do potwierdzenia twojej torzszamości lub do szyfrowania danych dla ciebie.

en: The secret key is needed to decrypt or sign.
pl: Do odszyfrowania lub podpisania wymagany jest klucz poufny.

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
pl: Ustawienia na tej stronie uległy zmianie.
    Zastosować czy porzucić zmiany?

en: The type of this certificate (%1) is not supported by this Kleopatra installation.
pl: Rodzja tego certyfikatu (%1) nie jest obsługiwany przez tę instalację Kleopatry.

en: There are still some background operations ongoing. These will be terminated when closing the window. Proceed?
pl: W tyle wykonują się jeszcze pewne działania. Po zamknięciu okna zostaną zatrzymane. Czy kontynuować?

en: There is a problem.
pl: Wystąpił problem.

en: There was an error executing the GnuPG configuration self-check for %2:
      %1
    You might want to execute "gpgconf %3" on the command line.
pl: Podczas samo-diagnozy ustawień GnuPG wystąpił błąd dla %2:
      %1
    Dobrym pomysłem może być uruchomienie "gpgconf %3" z wiersza poleceń.

en: This certificate is expired
pl: Ten certyfikat wygasł

en: This certificate is revoked
pl: Ten certyfikat wycofano

[ctx: This error message is only shown on Windows when the socket to communicate with Windows Explorer could not be created. This often times means that the whole installation is buggy. e.g. GnuPG is not installed at all.]
en: <qt>The Kleopatra Windows Explorer Module could not be initialized.<br/>The error given was: <b>%1</b><br/>This likely means that there is a problem with your installation. Try reinstalling or contact your Administrator for support.<br/>You can try to continue to use Kleopatra but there might be other problems.</qt>
pl: <qt>Moduł Eksploratora Windows Kleopatra nie mógł zostać zainicjowany.<br/>  Podany błąd to: <b>%1</b><br/>To prawdopodobnie oznacza, że dotyczy twojej  instalacji. Spróbuj przeinstalować lub skontaktuj się z administratorem w celu uzyskania pomocy.<br/> Możesz kontynuować korzystanie z Kleopatry, ale mogą wystąpić inne błędy.</qt>

en: This is a list of URL schemes that shall be blocked by the application.
             This can be used to prevent the application from opening external applications for certain URLs.
pl: Jest to lista postaci adresów URL, która ma być blokowana przez aplikację.
             Można tego użyć, aby zapobiec otwieraniu przez aplikację innej aplikacji dla pewnych adresów URL.

en: This is a revocation certificate for the OpenPGP key:
pl: Jest to certyfikat unieważniający dla klucza OpenPGP:

en: This option enables interval checking of certificate validity. You can also choose the checking interval (in hours). Note that validation is performed implicitly whenever significant files in ~/.gnupg change. This option therefore only affects external factors of certificate validity.
pl: To ustawienie włącza okresowe sprawdzanie ważności certyfikatu. Można także podać czas między sprawdzeniami (w godzinach). Sprawdzenie jest też wykonywane po poważnych zmianach w ~/.gnupg. To ustawienie ma więc tylko związek z zewnętrznymi okolicznościami wpływającymi na ważność certyfikatu.

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
pl: Ta opcja wymaga dirmngr >= 0.9.0

en: This setting specifies how many days a certification is valid by default, or, in other words, after how many days a new certification will expire. Set this to 0 for unlimited validity of certifications.
pl: To ustawienie określa przez ile dni domyślnie ważna jest nowa certyfikacja lub innymi słowy, po ilu dniach nowa certyfikacja wygaśnie. Ustaw to na 0 dla niekończącej się ważności certyfikacji.

en: This setting specifies how many days an OpenPGP key will be valid by default at creation or change of validity, or, in other words, after how many days the key will expire. Set this to 0 for unlimited validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then new or extended OpenPGP keys will be valid for three years (possibly clamped to the allowed minimum or maximum validity period) by default.
pl: To ustawienie określa przez ile dni domyślnie będzie ważny nowy klucz OpenPGP po jego utworzeniu lub zmianie jego ważności lub innymi słowy, po ilu dniach klucz wygaśnie. Ustaw na 0 dla nieskończonej ważności. Jeśli ta wartość nie jest ustawiona lub jest ujemna, to nowe lub przedłużone klucze OpenPGP domyślnie będą ważne przez trzy lata (co zostanie prawdopodobnie dostosowane do najkrótszego i najdłuższego dopuszczalnego okresu ważności).

en: This setting specifies the maximum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then unlimited validity is allowed.
pl: To ustawienie określa najdłuższą możliwą ważność, którą użytkownik może nadać certyfikatowi OpenPGP. Ma zastosowanie przy utworzeniu klucza lub zmianie jego ważności. Jeśli nie ustawiono lub ustawiono na wartość ujemną, to dozwolona jest nieograniczona ważność.

en: This setting specifies the minimum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity.
pl: To ustawienie określa najkrótszą możliwą ważność, którą użytkownik może nadać certyfikatowi OpenPGP. Ma zastosowanie przy utworzeniu klucza lub zmianie jego ważności.

en: This text will be shown above the email address field of OpenPGP certificates and as placeholder in that field for S/MIME certificates.
pl: Ten tekst będzie pokazywany powyżej pola adresu pocztowego certyfikatów OpenPGP oraz jako pole zastępcze w tym polu dla certyfikatów S/MIME.

en: This text will be shown above the name field of OpenPGP certificates.
pl: Ten tekst będzie pokazywany powyżej pola nazwy certyfikatów OpenPGP.

en: This text will be used as placeholder text for the common name (CN) field of S/MIME certificates.
pl: Ten tekst będzie używany jako tekst zastępczy dla pola nazwy powszechnej (CN) certyfikatów S/MIME.

en: To avoid an accidental use of this file, a colon has been inserted
    before the 5 dashes below.  Remove this colon with a text editor
    before importing and publishing this revocation certificate.
pl: Aby uniknąć przypadkowego użycia tego pliku, wstawiono przecinek
    przed 5 kreskami poniżej. Usuń ten przecinek w edytorze tekstu
    przed importowaniem i opublikowaniem tego certyfikatu odwołania.

en: To:
pl: Do:

[ctx: Tooltip information for symmetric encryption]
en: Additionally to the keys of the recipients you can encrypt your data with a password. Anyone who has the password can read the data without any secret key. Using a password is <b>less secure</b> then public key cryptography. Even if you pick a very strong password.
pl: W dodatku do kluczy odbiorców, możesz zaszyfrować swoje dane hasłem. Każdy który zna hasło może odczytać dane bez klucza poufnego. Użycie hasła jest <b>mniej bezpiecznym</b> niż kryptografia kluczem publicznym; nawet przy bardzo silnym haśle.

en: Total number processed:
pl: Całkowita liczba przetworzonych:

en: Transfer to smartcard
pl: Prześlij na kartę inteligentną

en: Trust Level
pl: Poziom zaufania

en: Trust Root Certificate
pl: Ufaj głównemu certyfikatowi

en: Trust level:
pl: Poziom zaufania:

en: Trusted introducer for:
pl: Zaufany wprowadzający dla:

en: Try to load S/MIME certificates from PKCS#15 smartcards
pl: Spróbuj wczytać certyfikaty S/MIME z kart inteligentnych PKCS#15

en: UI Server commands and dialogs
pl: Interfejs poleceń i okien serwera

en: URL schemes to block
pl: Postacie adresów URL do zablokowania

en: Unable to start process %1. Please check your installation.
pl: Nie można uruchomić programu %1. Sprawdź swoją instalację.

en: Unable to start process dirmngr. Please check your installation.
pl: Nie można uruchomić programu dirmngr. Sprawdź, czy jest poprawnie zainstalowany.

en: Unable to start process gpgsm. Please check your installation.
pl: Nie można uruchomić programu gpgsm. Sprawdź, czy jest on poprawnie zainstalowany.

en: Unchanged:
pl: Niezmienionych:

en: Unknown exception in Task::start()
pl: Nieznany wyjątek w Task::start()

en: Unknown value for WHAT
pl: Nieznana wartość dla WHAT

en: Update Certificates
pl: Uaktualnij certyfikaty

en: Update selected certificates
pl: Uaktualnij zaznaczone certyfikaty

en: Updated groups:
pl: Uaktualnione grupy:

en: Updating...
pl: Uaktualnianie…

en: Usable for Encryption
pl: Nadający się do szyfrowania

en: Usable for Signing
pl: Nadający się do podpisywania

en: Usage:
pl: Przeznaczenie:

en: Use it to revoke this key in case of a compromise or loss of
    the secret key.
pl: Użyj go do unieważnienia tego klucza w przypadku jego złamania
    lub utraty klucza poufnego.

en: Use last-used values for the sign/encrypt configuration
pl: Użyj ostatnio używanych wartości w ustawieniach podpisu/szyfrowania

en: Use pgp as the default extension for generated OpenPGP files
pl: Użyj pgp jako domyślnego rozszerzenia dla wygenerowanych plików OpenPGP

en: Use public key encryption only.
pl: Szyfruj tylko kluczem publicznym.

en: Use symmetric encryption only.
pl: Stosuj tylko szyfrowanie symetryczne.

en: Use system HTTP proxy:
pl: Użyj systemowego pośrednika HTTP:

en: Use this command to create file archives.
pl: Użyj tego polecenia do tworzenia archiwów plików.

en: Use this proxy for HTTP requests:
pl: Użyj tego pośrednika dla żądań HTTP:

en: User ID '%1' certified with key %2
pl: ID użytkownika '%1' scertyfikowano kluczem %2

en: User ID:
pl: ID użytkownika:

en: User IDs
pl: ID użytkownika

en: User IDs and certifications
pl: Identyfikatory i certyfikacje użytkowników

en: User cancel
pl: Użytkownik porzucił

en: User canceled
pl: Porzucone przez użytkownika

en: Using a business card.
pl: Przy użyciu karty biznesowej.

en: Valid from:
pl: Ważny od:

[ctx: Valid until DATE]
en: Valid until %1
pl: Ważny do %1

en: Valid until:
pl: Ważny do:

[ctx: Valid until:]
en: unlimited
pl: bez ograniczeń

en: Validate certificates online (OCSP)
pl: Sprawdź certyfikaty w sieci (OCSP)

en: Value of EMAIL
pl: Wartość pola EMAIL

en: Value of NAME
pl: Wartość pola NAME

[ctx: Verification of a detached signature in progress. The first file contains the data.The second file is the signature file.]
en: Verifying <filename>%1</filename> with <filename>%2</filename>...
pl: Sprawdzanie <filename>%1</filename> przy użyciu <filename>%2</filename>…

en: Verify Checksum Files Error
pl: Sprawdź błędy plików sum sprawdzających

en: Verify Checksum Files...
pl: Porównaj pliki sum sprawdzających…

en: Verify the fingerprint, mark the user IDs you want to certify, and select the key you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprint clearly identifies the key and its owner.</i>
pl: Sprawdź odcisk, zaznacz ID użytkowników, które chcesz scertyfikować,  i wybierz klucz, którym chcesz poświadczyć ID użytkowników.<br><i> Uwaga: Tylko odcisk klucza jednoznacznie identyfikuje klucz i jego właściciela.</i>

en: Verifying %1...
pl: Sprawdzanie %1…

en: Verifying checksums (%2) in %1
pl: Sprawdzanie sum sprawdzających (%2) w %1

en: Verifying signature %1...
pl: Sprawdzanie podpisu %1…

en: When encrypting multiple files or a folder Kleopatra creates an encrypted archive with this command.
pl: Przy szyfrowaniu wielu plików lub katalogu, Kleopatra stworzy zaszyfrowane archiwum przy użyciu tego polecenia.

en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first found DP entry is used.  With this option, all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
pl: Kiedy poszukiwany jest adres CRL, testowany certyfikat zwykle zawiera adresy URL prowadzące do punktów dystrybucji CRL (list unieważnień certyfikatów). Używany jest pierwszy znaleziony URL. Jeśli ta opcja jest włączona, wszystkie adresy używające LDAP zostaną zignorowane przy poszukiwaniu odpowiedniego punktu.

en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first-found DP entry is used.  With this option, all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
pl: Kiedy poszukiwany jest adres CRL, testowany certyfikat zwykle zawiera adresy URL prowadzące do punktów dystrybucji CRL (list unieważnień certyfikatów). Używany jest pierwszy znaleziony URL. Jeśli ta opcja jest włączona, wszystkie adresy używające HTTP zostaną zignorowane przy poszukiwaniu odpowiedniego punktu.

en: X.509 Directory Services
pl: Usługi katalogowe X.509:

[ctx: X.509 certificate DN (validity, created: date)]
en: %1 (%2, created: %3)
pl: %1 (%2, utworzony: %3)

en: You are about to revoke the following certification: | You are about to revoke the following %1 certifications:
pl[0]: Zamierzasz unieważnić następującą certyfikację:
pl[1]: Zamierzasz unieważnić %1 następujące certyfikacje:
pl[2]: Zamierzasz unieważnić %1 następujących certyfikacji:

en: You are not allowed to create S/MIME certificate signing requests.
pl: Nie możesz tworzyć żądań podpisania certyfikatu S/MIME.

en: You can use this to add additional info to a certification.
pl: Możesz tego użyć, aby dodać dodatkowe dane do certyfikacji.

en: You can use this to certify a trusted introducer for a domain.
pl: Możesz tego użyć, aby certyfikować jako zaufany wprowadzający dla domeny.

en: You can use this to set an expiration date for a certification.
pl: Możesz tego użyć, aby określić datę wygaśnięcia certyfikacji.

en: You cannot revoke any certifications of this key.
pl: Nie możesz cofnąć żadnych certyfikacji tego klucza.

en: You cannot revoke any certifications of this user ID. | You cannot revoke any certifications of these user IDs.
pl[0]: Nie możesz unieważnić żadnych certyfikacji tego ID użytkownika.
pl[1]: Nie możesz unieważnić żadnych certyfikacji tych ID użytkownika.
pl[2]: Nie możesz unieważnić żadnych certyfikacji tych ID użytkownika.

en: You cannot revoke any of the certifications of this user ID. Select any of the certifications for details.
pl: Nie możesz cofnąć żadnego z poświadczeń tego ID użytkownika. Wybierz dowolną certyfikację, aby uzyskać szczegółowe informacje.

en: You cannot revoke this certification because it wasn't made with one of your keys (or the required secret key is missing).
pl: Nie możesz odwołać tej certyfikacji, bo nie została wykonana przez żaden z twoich kluczy (lub brakuje wymaganego klucza poufnego).

en: You cannot revoke this certification.
pl: Nie możesz unieważnić tej certyfikacji.

en: You have to select different filenames for different protocols.
pl: Musisz nadać inne nazwy różnym protokołom.

en: You need to select a signing certificate to proceed.
pl: Aby przejść dalej, musisz wybrać certyfikat podpisujący.

en: You need to select an OpenPGP signing certificate and an S/MIME signing certificate to proceed.
pl: Aby przejść dalej, musisz wybrać certyfikat podpisujący zarówno OpenPGP jak i S/MIME.

en: You need to select an OpenPGP signing certificate to proceed.
pl: Aby przejść dalej, musisz wybrać certyfikat podpisujący OpenPGP.

en: You need to select an S/MIME signing certificate to proceed.
pl: Aby przejść dalej, musisz wybrać certyfikat podpisujący S/MIME.

en: You need to set a PIN before you can use the certificates.
pl: Musisz ustawić PIN, zanim zaczniesz używać certyfikatów.

en: You will be asked for a passphrase to protect that file during key generation.
pl: Zostaniesz zapytany o hasło do ochrony tego pliku podczas tworzenia klucza.

[ctx: as in: can be used for ...]
en: qualified signatures
pl: podpisy kwalifikowane

en: authenticate
pl: uwierzytelnianie

en: authentication
pl: uwierzytelnianie

[ctx: base name of an archive file, e.g. archive.zip or archive.tar.gz]
en: archive
pl: archiwum

en: cannot use argument passing on standard input for unpack-command
pl: nie można użyć przekazywania argumentu na standardowym wejściu dla polecenia rozpakowania

en: certification
pl: certyfikacja

en: certify
pl: certyfikowanie

[ctx: default name for new group of keys]
en: New Group
pl: Nowa grupa

[ctx: description of filename filter]
en: All Files
pl: Wszystkie pliki

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Backup Files
pl: Pliki kopii zapasowej klucz poufnego

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Files
pl: Pliki z kluczem poufnym

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file"]
en: Output of %1
pl: Wyjście %1

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file1 ..."]
en: Output of %1 ...
pl: Wyjście %1…

en: encrypt
pl: szyfrowanie

en: encryption
pl: szyfrowanie

[ctx: file name (imported with gpg/gpgsm)]
en: %1 (imported with %2)
pl: %1 (zaimportowano przy użyciu %2)

[ctx: filename filter like Certificate Groups (*.foo)]
en: Certificate Groups (*%1)
pl: Grupy certyfikatów (*%1)

[ctx: groups of keys]
en: groups
pl: grupy

en: hour
pl: godzinę

en: invalid mode: "%1"
pl: błędny tryb: "%1"

en: invalid protocol "%1"
pl: błędny protokół "%1"

[ctx: key is 'offline key', i.e. secret key is not stored on this computer]
en: offline
pl: niedostępny

[ctx: label:checkbox]
en: Show only my own certifications
pl: Pokaż tylko moje certyfikacje

en: multiple instances
pl: wiele kopii

en: never
pl: nigdy

en: no proxy
pl: brak pośrednika

[ctx: not applicable]
en: n/a
pl: niedostępny

en: not properly installed
pl: niepoprawnie wgrane

en: not reachable
pl: niedostępny

en: not set
pl: nieustawione

en: not supported
pl: niewspierane

[ctx: number, operation description]
en: Operation %1: %2
pl: Operacja %1: %2

en: on this computer
pl: na tym komputerze

[ctx: self-test did not pass]
en: Failed
pl: Niepowodzenie

en: sign
pl: podpisywanie

en: signing
pl: podpisywanie

en: smart card
pl: karta inteligentna

[ctx: smart card <serial number>]
en: smart card %1
pl: karta inteligentna %1

en: test results
pl: wyniki sprawdzenia

[ctx: text for screen readers]
en: recipient key
pl: klucz odbiorcy

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
pl: bez e-maila

[ctx: text for screen readers for an unknown email]
en: unknown email
pl: nieznany e-mail

[ctx: text for screen readers for an unknown name]
en: unknown name
pl: nieznana nazwa

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field must be filled out]
en: required
pl: wymagane

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
pl: nieprawidłowy wpis

[ctx: title:window]
en: Add User ID
pl: Dodaj ID użytkownika

[ctx: title:window]
en: Create S/MIME Certificate Signing Request
pl: Utwórz żądanie podpisania certyfikatu S/MIME

[ctx: title:window]
en: Revoke Certificate
pl: Unieważnij certyfikat

en: too old
pl: zbyt stare

en: unexpected error
pl: niespodziewany błąd

en: unknown exception caught
pl: przechwycono nieznany wyjątek

en: unknown problem
pl: nieznany problem

[ctx: unknown storage location]
en: unknown
pl: nieznane
