libkleopatra - en to ja translation catalogue (492 entries)

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature <b>is not</b> %1.
ja: 署名は %1<b>ではありません</b>。

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature is %1
ja: 署名は %1

en: %1-bit %2 (secret key available)
ja: %1-bit %2 (秘密鍵が利用可能)

en: '%1' empty or not found
ja: '%1' が空か見つかりません

en: '%1' entry is empty/missing
ja: エントリ '%1' が空/欠落しています

en: '%1' too complex (would need shell)
ja: '%1' は複雑すぎです (shell が必要でしょう)

en: 'file-patterns' entry is empty/missing
ja: エントリ 'file-patterns' が空/欠落しています

en: 'id' entry is empty/missing
ja: エントリ 'id' が空/欠落しています

en: 'output-file' entry is empty/missing
ja: エントリ 'output-file' が空/欠落しています

[ctx: (validity, protocol, creation date)]
en: (%1, %2, created: %3)
ja: (%1, %2, 作成: %3)

en: 0 - None
ja: 0 - なし

en: 1 - Basic
ja: 1 - 基本

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1 using an unknown certificate with fingerprint %2
ja: %1 にフィンガープリント %2 の不明の証明書を使って作られた署名

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1 with certificate: %2
ja: %1 にこの証明書を使って作られた署名: %2

en: 1 server configured | %1 servers configured
ja[0]: 設定済みのサーバ %1 個

en: 2 - Verbose
ja: 2 - 詳細

en: 3 - More Verbose
ja: 3 - より詳細

en: 4 - All
ja: 4 - すべて

[ctx: <b>User ID of certificate</b> (serial number serial no. of certificate)]
en: <b>%1</b> (serial number %2)
ja: <b>%1</b> (シリアルナンバ %2)

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ja: <p>OpenPGP (次の用途の) 鍵</p><p align=center>%1</p><p>は一日より短い間に失効しました。</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
ja: <p>OpenPGP (次の用途の) 鍵</p><p align=center>%1</p><p>は本日失効します。</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ja[0]: <p>OpenPGP (次の用途の) 鍵</p><p align=center>%2</p><p>は%1日前に失効しました。</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ja[0]: <p>OpenPGP (次の用途の) 鍵</p><p align=center>%2</p><p>は%1日後に失効します。</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ja: <p>S/MIME (次の用途の) 証明書</p><p align=center>%1</p><p>は一日より短い間に失効しました。</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ja[0]: <p>S/MIME (次の用途の) 証明書</p><p align=center>%2</p><p>は%1日前に失効しました。</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ja: <p>S/MIME (次の用途の) 証明書</p><p align=center>%2</p><p>は本日失効します。</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ja[0]: <p>S/MIME (次の用途の) 証明書</p><p align=center>%2</p><p>は%1日後に失効します。</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ja: <p>あなたの S/MIME 証明書</p><p align=center>%1</p>の<p>中間 CA 証明書</p><p align=center><b>%2</b></p><p>は一日より短い間に失効しました。</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ja: <p>あなたの S/MIME 暗号化の証明書</p><p align=center>%1</p>の<p>中間 CA 証明書</p><p align=center><b>%2</b></p><p>は一日より短い間に失効しました。</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ja: <p>あなたの S/MIME 署名の証明書</p><p align=center>%1</p>の<p>中間 CA 証明書</p><p align=center><b>%2</b></p><p>は一日より短い間に失効しました。</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ja[0]: <p>S/MIME 暗号化の証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>中間 CA 証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は%1日前に失効しました。</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ja: <p>S/MIME 証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>中間 CA 証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は本日失効します。</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ja[0]: <p>S/MIME 証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>中間 CA 証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は%1日後に失効します。</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ja[0]: <p>S/MIME 暗号化の証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>中間 CA 証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は%1日前に失効しました。</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ja: <p>S/MIME 暗号化の証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>中間 CA 証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は本日失効します。</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ja[0]: <p>S/MIME 暗号化の証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>中間 CA 証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は%1日後に失効します。</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ja[0]: <p>S/MIME 署名の証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>中間 CA 証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は%1日前に失効しました。</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ja: <p>S/MIME 署名の証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>中間 CA 証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は本日失効します。</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ja[0]: <p>S/MIME 署名の証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>中間 CA 証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は%1日後に失効します。</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ja: <p>S/MIME 証明書</p><p align=center>%1</p>の<p>ルート証明書</p><p align=center><b>%2</b></p><p>は一日より短い間に失効しました。</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ja: <p>あなたの S/MIME 暗号化の証明書</p><p align=center>%1</p>の<p>ルート証明書</p><p align=center><b>%2</b></p><p>は一日より短い間に失効しました。</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ja: <p>あなたの S/MIME 署名の証明書</p><p align=center>%1</p>の<p>ルート証明書</p><p align=center><b>%2</b></p><p>は一日より短い間に失効しました。</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ja[0]: <p>S/MIME 証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>ルート証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は%1日前に失効しました。</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ja: <p>S/MIME 証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>ルート証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は本日失効します。</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ja[0]: <p>S/MIME 証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>ルート証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は%1日後に失効します。</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ja[0]: <p>S/MIME 暗号化の証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>ルート証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は%1日前に失効しました。</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ja: <p>S/MIME 暗号化の証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>ルート証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は本日失効します。</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ja[0]: <p>S/MIME 暗号化の証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>ルート証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は%1日後に失効します。</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ja[0]: <p>S/MIME 署名の証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>ルート証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は%1日前に失効しました。</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ja: <p>S/MIME 署名の証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>ルート証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は本日失効します。</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ja[0]: <p>S/MIME 署名の証明書</p><p align=center>%2</p>の<p>ルート証明書</p><p align=center><b>%3</b></p><p>は%1日後に失効します。</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ja: <p>あなたの OpenPGP 暗号鍵</p><p align=center>%1</p><p>は一日より短い間に失効しました。</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
ja: <p>あなたの OpenPGP 暗号鍵</p><p align=center>%1</p><p>は本日失効します。</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ja[0]: <p>あなたの OpenPGP 暗号鍵</p><p align=center>%2</p><p>は%1日前に失効しました。</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ja[0]: <p>あなたの OpenPGP 暗号鍵</p><p align=center>%2</p><p>は%1日後に失効します。</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ja: <p>あなたの OpenPGP 署名鍵</p><p align=center>%1</p><p>は一日より短い間に失効しました。</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
ja: <p>あなたの OpenPGP 署名鍵</p><p align=center>%1</p><p>は本日失効します。</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ja[0]: <p>あなたの OpenPGP 署名鍵</p><p align=center>%2</p><p>は%1日前に失効しました。</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ja[0]: <p>あなたの OpenPGP 署名鍵</p><p align=center>%2</p><p>は%1日後に失効します。</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ja: <p>あなたの S/MIME 暗号化の証明書</p><p align=center>%1</p><p>は一日より短い間に失効しました。</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ja[0]: <p>あなたの S/MIME 暗号化の証明書</p><p align=center>%2</p><p>は%1日前に失効しました。</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ja: <p>あなたの S/MIME 暗号化の証明書</p><p align=center>%2</p><p>は本日失効します。</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ja[0]: <p>あなたの S/MIME 暗号化の証明書</p><p align=center>%2</p><p>は%1日後に失効します。</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
ja: <p>あなたの S/MIME 署名の証明書</p><p align=center>%1</p><p>は一日より短い間に失効しました。</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
ja[0]: <p>あなたの S/MIME 署名の証明書</p><p align=center>%2</p><p>は%1日前に失効しました。</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
ja: <p>あなたの S/MIME 署名の証明書</p><p align=center>%2</p><p>は本日失効します。</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
ja[0]: <p>あなたの S/MIME 署名の証明書</p><p align=center>%2</p><p>は%1日後に失効します。</p>

en: <placeholder>none</placeholder>
ja: <placeholder>なし</placeholder>

en: <placeholder>unknown</placeholder>
ja: <placeholder>不明</placeholder>

en: <qt><p>An error occurred while fetching the keys from the backend:</p><p><b>%1</b></p></qt>
ja: <qt><p>バックエンドから鍵を取得中にエラーが発生しました:</p><p>%1</p></qt>

en: <qt><p>If you check this box your choice will be stored and you will not be asked again.</p></qt>
ja: <qt><p>このボックスをチェックすると、あなたの選択が記憶され、次回からは質問されなくなります。</p></qt>

en: <qt>One backend returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt> | <qt>%1 backends returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt>
ja[0]: <qt>%1 個のバックエンドの出力は一部切り捨てられています。<p>すべての利用可能な鍵は表示されていません。</p></qt>

[ctx: @action:button]
en: &Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー(&C)

[ctx: @action:button]
en: &Reread Keys
ja: 鍵を再読み込み(&R)

[ctx: @action:button]
en: &Save to Disk...
ja: ディスクに保存(&S)...

[ctx: @action:button]
en: &Start Certificate Manager
ja: 証明書マネージャを起動(&S)

[ctx: @action:button]
en: Add
ja: 追加

[ctx: @action:button]
en: Change...
ja: 変更...

[ctx: @action:button]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @action:button]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: @action:button]
en: Move Down
ja: 下へ移動

[ctx: @action:button]
en: Move Up
ja: 上へ移動

[ctx: @action:button]
en: Move to Bottom
ja: 最下位へ移動

[ctx: @action:button]
en: Move to Top
ja: 最上位へ移動

[ctx: @action:button]
en: Remove
ja: 削除

[ctx: @action:button]
en: Search for &External Certificates
ja: 外部証明書を検索(&E)

[ctx: @action:button]
en: Show Details
ja: 詳細を見る

[ctx: @action:button]
en: Show Matching Keys
ja: マッチする鍵を見る

[ctx: @action:button short for 'Show all keys']
en: Show All
ja: すべてを表示

[ctx: @info]
en: Error: %1
ja: エラー: %1

[ctx: @info]
en: GnuPG provides support for OpenPGP/LibrePGP and S/MIME.
ja: GnuPG は OpenPGP/LibrePGP と S/MIME のサポートを提供します。

[ctx: @info]
en: Libgcrypt is a general purpose cryptographic library.
ja: Libgcrypt は一般目的の暗号ライブラリです。

[ctx: @info]
en: The date cannot be changed.
ja: 日付は変えられません。

[ctx: @info ... between <a date> and <another date>.]
en: Enter a date between %1 and %2.
ja: %1 から %2 の間の日付を入力してください。

[ctx: @info the compliance of the key with certain requirements is unknown]
en: unknown
ja: 不明

[ctx: @info the expiration date of the key is unknown]
en: unknown
ja: 不明

[ctx: @info:label]
en: Error: Enter a hostname in the correct format, like ldap.example.com.
ja: エラー: ldap.example.com のように正しいフォーマットでホスト名を入力してください。

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, can usually be left empty)</b> Enter the base DN for this LDAP server to limit searches to only that subtree of the directory.
ja: LDAP サーバのベース DN を入力して検索をそのディレクトリのサブツリーに限定します (オプション、通常は空でよし)。

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, the default is fine in most cases)</b> Pick the port number the directory service is listening on.
ja: ディレクトリサービスが待ち受けしているポート番号を指定します (オプション、たいていの場合は標準の値で問題ありません)。

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Select the smart card reader that GnuPG shall use.<list><item>The first item will make GnuPG use the first reader that is found.</item><item>The last item allows you to enter a custom reader ID or reader port number.</item><item>All other items represent readers that were found by GnuPG.</item></list></para>
ja: <para>GnuPG が使うスマートカードリーダを選定する。<list><item>最初のアイテムでは GnuPG が見つける最初のスマートカードリーダを使います。</item><item>最後のアイテムでは特定のスマートカードリーダ、あるいはポート番号を設定できます。</item><item>ほかのすべてのアイテムは GnuPG が見つけたスマートカードリーダです。</item></list></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Authenticate to the LDAP server with your LDAP credentials.
ja: LDAP サーバであなたの LDAP クレデンシャルを使って認証する。

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear
ja: クリア

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service provided by an LDAP server.
ja: このボタンを押して LDAP サーバで提供されるディレクトリサービスを追加します。

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service.
ja: クリックしてディレクトリサービスを追加

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to edit the selected service.
ja: クリックして現在選択されているサービスを編集。

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to remove the selected service.
ja: クリックして選択されているサービスを削除

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to use a directory service running on your Active Directory. This works only on Windows and requires GnuPG 2.2.28 or later.
ja: このボタンを押し、あなたのアクティブディレクトリで動いているディレクトリサービスを使います。これは Windows でのみ動き、GnuPG 2.2.28 以降が必要です。

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the name or IP address of the server hosting the directory service.
ja: ディレクトリサービスを提供しているサーバの名前または IP アドレスを入力します。

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your LDAP user resp. Bind DN for authenticating to the LDAP server.
ja: あなたの LDAP ユーザなどを入力。LDAP サーバで認証するために DN をバインド。

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your password for authenticating to the LDAP server.<nl/><warning>The password will be saved in the clear in a configuration file in your home directory.</warning>
ja: LDAP サーバで認証するためのパスワードを入力します。<nl/><warning>。パスワードはあなたのホームディレクトリの設定ファイルにクリアテキストで保存されるので注意してください。</warning>

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter additional flags that are not yet (or no longer) supported by Kleopatra. For example, older versions of GnuPG use <code>ldaps</code> to request a TLS secured connection.
ja: Kleopatra ではまだサポートされない (またはもうサポートされない) 追加のフラグをここで入力できます。例えば、古いバージョンの GnuPG は <code>ldaps</code> を使って TLS のセキュアな接続を指定します。

[ctx: @info:tooltip]
en: On Windows, authenticate to the LDAP server using the Active Directory with the current user.
ja: Windows で、LDAP サーバで、アクティブディレクトリを使って現在のユーザで認証する。

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file dialog
ja: ファイル選択ダイアログを開く

[ctx: @info:tooltip]
en: Show all keys
ja: すべての鍵を表示

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
ja: 証明書リストを表示

[ctx: @info:tooltip]
en: Show keys matching the email address
ja: メールアドレスにマッチする鍵を表示

[ctx: @info:tooltip]
en: Some of the certificates in this group cannot be used for encryption. Using this group can lead to unexpected results.
ja: このグループの証明書のいくつかは暗号化に使うことができません。このグループを使うことは予期できない結果につながります。

[ctx: @info:tooltip]
en: This group does not contain any keys.
ja: このグループにはなにも鍵がありません。

[ctx: @info:tooltip]
en: Use GnuPG's default to connect to the LDAP server. By default, GnuPG 2.3 and earlier use a plain, not TLS secured connection. <b>(Not recommended)</b>
ja: GnuPG のデフォルトで LDAP サーバに接続します。デフォルトでは GnuPG 以前は素の接続であり、TLS のセキュアな接続を使わずに接続します。<b>(推奨しません)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a TLS secured connection through which the connection to the LDAP server is tunneled. <b>(Not recommended)</b>
ja: TLS のセキュアな接続を使い、LDAP サーバへの接続をトンネルする。<b>(推奨しません)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a plain, not TLS secured connection to connect to the LDAP server. <b>(Not recommended)</b>
ja: 素の接続、つまり、TLS のセキュアな接続を使わずに、LDAP サーバへ接続します。<b>(推奨しません)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a standard TLS secured connection (initiated with STARTTLS) to connect to the LDAP server. <b>(Recommended)</b>
ja: 標準の TLS のセキュアな接続を使い (STARTTLS で始められる)、LDAP サーバに接続する。<b>(推奨)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use an anonymous LDAP server that does not require authentication.
ja: 認証を必要としない匿名 LDAP サーバを使う。

[ctx: @info:tooltip for No Key selected for a specific recipient.]
en: Do not select a key for this recipient.<br/><br/>The recipient will receive the encrypted email, but it can only be decrypted with the other keys selected in this dialog.
ja: この宛先に鍵を選定しない。<br/><br/>この宛先は暗号化されたメールを受けとりますが、このダイアログで選定されたほかの鍵でしか復号できません。

[ctx: @info:tooltip for a 'Generate new key pair' action in a combobox when a user does not yet have an OpenPGP or S/MIME key.]
en: Generate a new key using your email address.<br/><br/>The key is necessary to decrypt and sign emails. You will be asked for a passphrase to protect this key and the protected key will be stored in your home directory.
ja: あなたのメールアドレスを使って新しい鍵を生成する。<br/><br/>この鍵はメールを復号し、署名するのに必要です。この鍵を保護するためにパスフレーズの問い合わせがあります。保護された鍵はあなたのホームディレクトリに保管されます。

[ctx: @info:tooltip for not selecting a key for signing.]
en: The email will not be cryptographically signed.
ja: このメールは暗号的に署名されません。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to add a directory service to the list of services. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
ja: このボタンを押してディレクトリサービスをサービスリストに追加します。変更はこの設定ダイアログの「適用」または「OK」ボタンを押して初めて有効になります。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to edit the settings of the currently selected directory service. The changes will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
ja: このボタンを押して現在選択されたディレクトリサービスの設定を編集します。変更はこの設定ダイアログの「適用」または「OK」ボタンを押して初めて有効になります。

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to remove the currently selected directory service. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
ja: このボタンを押して現在選択されたディレクトリサービスを削除します。変更はこの設定ダイアログの「適用」または「OK」ボタンを押して初めて有効になります。

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is a list of all directory services that are configured for use with X.509.
ja: X.509 で使用するために設定されているディレクトリサービスの一覧です。

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom reader ID or port number
ja: 特定のスマートカードリーダ ID またはポートナンバー

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default reader
ja: デフォルト・リーダ

[ctx: @item:inlistbox]
en: One year from now
ja: 今から一年

[ctx: @item:inlistbox]
en: Three years from now
ja: 今から三年

[ctx: @item:inlistbox]
en: Two years from now
ja: 今から二年

[ctx: @label]
en: Email address
ja: メールアドレス

[ctx: @label]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @label ... (between <a date> and <another date>):]
en: Valid until (between %1 and %2):
ja: 有効 (%1 から %2 の間):

[ctx: @label Valid until (<a date>):]
en: Valid until (%1):
ja: ここまで有効 (%1):

[ctx: @label label text (required)]
en: %1 (required)
ja: %1 (必須)

[ctx: @label:listbox Reader for smart cards]
en: Reader to connect to
ja: 接続するスマートカードリーダ

[ctx: @label:textbox]
en: &Search for:
ja: 検索対象(&S):

[ctx: @label:textbox]
en: Available attributes:
ja: 利用可能な属性:

[ctx: @label:textbox]
en: Current attribute order:
ja: 現在の属性順位:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption keys:
ja: 暗号化鍵:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption preference:
ja: 暗号化の設定:

[ctx: @label:textbox]
en: Recipient:
ja: 受信者:

[ctx: @label:textbox]
en: Set the debugging level to
ja: デバッグレベルを指定

[ctx: @label:textbox]
en: The following keys will be used for encryption:
ja: 以下の鍵を暗号化に使用します:

[ctx: @label:textbox]
en: Your keys:
ja: あなたの鍵:

[ctx: @option:check]
en: &Remember choice
ja: 選択を記憶する(&R)

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
ja: アルゴリズム

[ctx: @title:column]
en: Certification Trust
ja: 証明の信頼

[ctx: @title:column]
en: E-Mail
ja: メール

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

[ctx: @title:column]
en: Issuer
ja: 発行者

[ctx: @title:column]
en: Key ID
ja: 鍵 ID

[ctx: @title:column]
en: Last Update
ja: 最終更新

[ctx: @title:column]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title:column]
en: Origin
ja: (鍵の入手) 元

[ctx: @title:column]
en: Protocol
ja: プロトコル

[ctx: @title:column]
en: Serial Number
ja: シリアル番号

[ctx: @title:column]
en: Status
ja: ステータス

[ctx: @title:column]
en: Tags
ja: タグ

[ctx: @title:column]
en: Valid From
ja: ここから有効

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
ja: ここまで有効

[ctx: @title:menu]
en: View Columns
ja: カラムを見る

[ctx: @title:window]
en: Certificate Manager Error
ja: 証明書マネージャのエラー

[ctx: @title:window]
en: Configure Directory Services
ja: ディレクトリサービスを設定

[ctx: @title:window]
en: Edit Directory Service
ja: ディレクトリサービスを編集

[ctx: @title:window]
en: Encryption Key Approval
ja: 暗号化鍵の承認

[ctx: @title:window]
en: Error
ja: エラー

[ctx: @title:window]
en: File Save Error
ja: ファイルの保存エラー

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Audit Log Viewer
ja: GnuPG 監査ログビューア

[ctx: @title:window]
en: Information
ja: 情報

[ctx: @title:window]
en: Key Listing Failed
ja: 鍵の一覧に失敗しました

[ctx: @title:window]
en: Key generation
ja: 鍵生成

[ctx: @title:window]
en: LDAP Directory Service
ja: LDAP ディレクトリサービス

[ctx: @title:window]
en: No GnuPG Audit Log
ja: GnuPG 監査ログがありません

[ctx: @title:window]
en: Operation Failed
ja: 操作が失敗しました

[ctx: @title:window]
en: Security approval
ja: セキュリティの承認

[ctx: @title:window]
en: System Error
ja: システムエラー

[ctx: @title:window]
en: View GnuPG Audit Log
ja: GnuPG 監査ログを表示

en: Active Directory
ja: アクティブディレクトリ

en: Add
ja: 追加

en: Add to current attribute order
ja: 現在の属性順位に追加

en: Additional flags:
ja: 追加のフラグ:

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

[ctx: All Certificates]
en: All
ja: すべて

en: All User IDs are certified.
ja: すべての User ID は保証されました。

en: All certificates (except disabled ones)
ja: すべての証明書 (使用禁止を除く)

en: All keys are certified.
ja: すべての鍵が証明されています。

en: All others
ja: 他のすべて

en: Always Ask
ja: 常に確認する

en: Always Encrypt
ja: 常に暗号化する

en: Always Encrypt If Possible
ja: 可能な場合、常に暗号化する

en: Always Encrypt with This Key
ja: 常にこの鍵で暗号化する

en: Always Sign
ja: 常に署名する

en: Always Sign If Possible
ja: 可能な場合、常に署名する

en: An error occurred importing this certificate: %1
ja: この証明書をインポートする際にエラーが起きました: %1

en: An error occurred while trying to retrieve the GnuPG Audit Log:
    %1
ja: GnuPG 監査ログの取得中にエラーが発生しました:
    %1

en: Anonymous
ja: 匿名

en: Any
ja: どれでも

en: Any OpenPGP
ja: OpenPGP どれでも

en: Any S/MIME
ja: S/MIME どれでも

[ctx: As in 'this user ID is not certified']
en: not certified
ja: 保証されてません

[ctx: As in 'this user ID is valid.']
en: certified
ja: 保証済

[ctx: As in all keys are valid.]
en: all certified
ja: すべてが保証されています

[ctx: As in all user IDs are valid.]
en: certified
ja: 保証済

[ctx: As in not all keys are valid.]
en: not all certified
ja: すべてが保証はされていません

[ctx: As in not all user IDs are valid.]
en: not certified
ja: 保証されてません

en: Ask
ja: 確認する

en: Ask Whenever Encryption is Possible
ja: 暗号化が可能なときは常に確認する

en: Ask Whenever Possible
ja: 可能な場合、常に確認する

en: Authenticate
ja: 認証

en: Authenticate via Active Directory
ja: アクティブディレクトリを通じて認証する

en: Authenticate via Active Directory (requires GnuPG 2.2.28 or later)
ja: アクティブディレクトリを通じて認証する (GnuPG 2.2.28 以降が必要)

en: Authenticate with user and password
ja: ユーザとパスワードで認証する

en: Authentication
ja: 認証

en: Bad policy
ja: 悪いポリシー

en: Bad signature
ja: 不正の署名

en: Bad signature by %1: %2
ja: %1 による不正の署名: %2

en: Bad signature by an unknown certificate: %1
ja: 不明の証明書による不正の署名: %1

en: Bad signature by unknown certificate %1: %2
ja: 不明の証明書 %1 による不正の署名: %2

en: Base DN:
ja: ベース DN:

en: Business category
ja: ビジネスカテゴリ

en: CRL missing
ja: CRL が欠如しています

en: CRL too old
ja: CRL が古すぎます

en: Cannot use both %f and | in '%1'
ja: 「%1」で %f と | の両方を使用することはできません

[ctx: Caption for signing key selection]
en: Confirm identity '%1' as:
ja: '%1' のアイデンティティを確認する:

en: Caught unknown exception in group %1
ja: グループ %1 で不明の例外を捕捉しました

en: Certificate is not available
ja: 証明書が利用できません

en: Certificates for which all user IDs are certified (except disabled ones)
ja: すべての User ID が保証されている証明書 (使用禁止を除く)

en: Certificates for which not all user IDs are certified (except disabled ones)
ja: すべての User ID が保証されてはいない証明書 (使用禁止を除く)

en: Certificates for which the primary user ID is certified (except disabled ones)
ja: プライマリ User ID が保証されている証明書 (使用禁止を除く)

en: Certificates for which the primary user ID is not certified (except disabled ones)
ja: プライマリ User ID が保証されていない証明書 (使用禁止を除く)

en: Certificates that are not fully certified and that you may want to certify yourself (except disabled ones)
ja: 完全には保証されていない、あなたが保証したいかもしれない証明書 (使用禁止を除く)

[ctx: Certificates to certify by the user]
en: To Certify
ja: 保証する

en: Certification trust
ja: 証明の信頼

[ctx: Certified Certificates]
en: Certified
ja: 保証済

[ctx: Certifies this key as fully trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as fully trusted introducer for '%1'.
ja: この鍵を '%1' に対して完全に信頼できる紹介者として証明する。

[ctx: Certifies this key as partially trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as partially trusted introducer for '%1'.
ja: この鍵を '%1' に対して部分的に信頼できる紹介者としてこの鍵を証明する。

en: Certify
ja: 証明

en: Certifying User IDs
ja: ユーザ ID を保証する

en: Checking selected keys...
ja: 選択された鍵を確認中...

en: Choose File to Save GnuPG Audit Log to
ja: GnuPG 監査ログを保存するファイルを選択

en: Common name
ja: 一般名

[ctx: Compliance of key]
en: Compliance
ja: コンプライアンス

en: Connection Security
ja: 接続のセキュリティ

en: Connection Security (requires GnuPG 2.2.28 or later)
ja: 接続のセキュリティ (GnuPG 2.2.28 以降が必要)

en: Could not save to file "%1": %2
ja: ファイル ‘%1’ に保存できませんでした: %2

en: Could not start certificate manager; please check your installation.
ja: 証明書マネージャを起動できませんでした。インストールを確認してください。

en: Country code
ja: 国コード

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 使用禁止

en: Do not sign this email
ja: このメールに署名しない

en: Do not use a TLS secured connection
ja: TLS のセキュアな接続を使わない

en: Domain component
ja: ドメインコンポーネント

en: Edit...
ja: 編集...

en: Email
ja: メール

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Encrypt
ja: 暗号化

en: Encrypt Whenever Encryption is Possible
ja: 暗号化が可能なときは常に暗号化する

en: Encrypt to others:
ja: ほかの人向けに暗号化する:

[ctx: Encrypt to self (email address):]
en: Encrypt to self (%1):
ja: 自分宛に暗号化する (%1):

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Encrypts the secret key with an unrecoverable passphrase. You will be asked for the passphrase during key generation.
ja: 当てられないにくいパスフレーズで秘密鍵を暗号化します。鍵生成の際にパスフレーズを聞かれます。

en: Enter a name and an email address to use for the certificate.
ja: 証明書に使う名前とメールアドレスを入力してください。

en: Enter a name and/or an email address to use for the certificate.
ja: 証明書に使う名前かつ/またはメールアドレスを入力してください。

en: Enter a name or an email address.
ja: 名前かメールアドレスを入力してください。

en: Enter a name.
ja: 名前を入力してください。

en: Enter an email address in the correct format required by your organization.
ja: 名前はあなたの組織にとって正しいフォーマットで入力してください。

en: Enter an email address in the correct format, like name@example.com.
ja: name@example.com のように、正しいフォーマットでメールアドレスを入力してください。

en: Enter an email address.
ja: メールアドレスを入力する。

en: Error in checksum definition %1: %2
ja: チェックサム定義のエラー %1: %2

en: Error: Signature not verified
ja: エラー: 署名が検証されてません

en: Expired
ja: 失効

en: Exportable
ja: エクスポート可

en: Fax number
ja: ファクス番号

en: Fetching keys...
ja: 鍵を取得中...

en: File import
ja: ファイルからインポート

en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

[ctx: Fully Certified Certificates]
en: Fully Certified
ja: 完全に保証されている

en: Generate
ja: 生成

en: Generate a new key pair
ja: 新しい鍵ペアを生成

en: Generated
ja: 生成されたもの

en: Generating key for '%1'...
ja: '%1' の鍵を生成...

en: Given name
ja: 名

en: GnuPG Audit Log Error
ja: GnuPG 監査ログのエラー

en: Good signature
ja: 正しい署名。

en: Good signature by %1.
ja: %1 による正しい署名。

en: Good signature by an unknown certificate.
ja: 不明の証明書による正しい署名

en: Good signature by unknown certificate %1.
ja: 不明の証明書 %1 による正しい署名。

en: Host:
ja: ホスト:

en: Inline OpenPGP (deprecated)
ja: インライン OpenPGP (廃止予定)

en: Invalid hex char '%1' in input stream.
ja: 入力ストリームで無効な16進文字 '%1'

en: Invalid signature by %1: %2
ja: %1 による有効でない署名: %2

en: Invalid signature by an unknown certificate: %1
ja: 不明の証明書による有効でない署名: %1

en: Invalid signature by unknown certificate %1: %2
ja: 不明の証明書 %1 による有効でない署名: %2

en: Issuer
ja: 発行者

en: Key ID
ja: 鍵 ID

en: Key List Result
ja: 鍵リストの結果

en: Key Selection
ja: 鍵の選択

[ctx: Key fingerprint]
en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

[ctx: Key issuer]
en: Issuer
ja: 発行者

[ctx: Key status]
en: Status
ja: ステータス

en: Keys:
ja: 鍵:

en: Keyserver
ja: 鍵サーバ

en: LDAP Server
ja: LDAP サーバ

en: Loading keys ...
ja: 鍵をロード中...

en: Loading...
ja: ロードしてます...

en: Location
ja: 場所

en: Mail address
ja: 郵便の宛先

en: Mobile phone number
ja: 携帯電話番号

en: Move one down
ja: 一つ下へ移動

en: Move one up
ja: 一つ上へ移動

en: Move to bottom
ja: 最下位へ移動

en: Move to top
ja: 最上位へ移動

[ctx: My own Certificates]
en: My Own
ja: 自分自身

en: My own certificates (except disabled ones)
ja: 自分自身の証明書 (使用禁止を除く)

en: Name
ja: 名前

en: Never Encrypt
ja: 暗号化しない

en: Never Encrypt with This Key
ja: この鍵では暗号化しない

en: Never Sign
ja: 署名しない

en: New signatures were added to this certificate by the import.
ja: インポートでこの証明書に対し新しい署名が追加されました。

en: New subkeys were added to this certificate by the import.
ja: インポートでこの証明書に対し新しい副鍵が追加されました。

en: New user-ids were added to this certificate by the import.
ja: インポートでこの証明書に対し新しいユーザ ID が追加されました。

en: No
ja: いいえ

en: No GnuPG Audit Log available for this operation.
ja: この操作には GnuPG 監査ログはありません。

en: No backends found for listing keys. Check your installation.
ja: 鍵の一覧表示のためのバックエンドが見つかりません。インストールを確認してください。

en: No key. Recipient will be unable to decrypt.
ja: 鍵がありません。宛先では復号できないでしょう。

en: None configured
ja: 設定なし

[ctx: Not Certified Certificates]
en: Not Certified
ja: 保証されていない

[ctx: Not Fully Certified Certificates]
en: Not Fully Certified
ja: 完全には保証されていない

en: Not VS-NfD compliant
ja: VS-NfD 準拠ではない

en: One User ID is not certified. | %1 User IDs are not certified.
ja[0]: %1 件の User ID が証明されてません。

en: Open file dialog
ja: ファイル選択ダイアログを開く

en: OpenPGP Key Selection
ja: OpenPGP 鍵の選択

en: OpenPGP key for <b>%1</b>
ja: <b>%1</b> の OpenPGP 鍵

en: Organization
ja: 組織

en: Organizational unit
ja: 組織単位

en: Password:
ja: パスワード:

en: Please select an (OpenPGP or S/MIME) key to use.
ja: 使用する (OpenPGP or S/MIME) 鍵を選択してください。

en: Please select an OpenPGP key to use.
ja: 使用する OpenPGP 鍵を選択してください。

en: Please select an S/MIME key to use.
ja: 使用する S/MIME 鍵を選択してください。

en: Port:
ja: ポート:

en: Postal code
ja: 郵便番号

en: Premature end of hex-encoded char in input stream
ja: 入力ストリームで16進エンコードの文字が途中で終了しました

en: Protect the generated key with a passphrase.
ja: 生成する鍵はパスフレーズで保護されます。

en: Quoting error in '%1' entry
ja: エントリ '%1' で引用符のエラー

en: Recheck Key
ja: 鍵を再チェック

en: Remove from current attribute order
ja: 現在の属性順位から削除

en: Revoked
ja: 取り消し済み

en: S/MIME Key Selection
ja: S/MIME 鍵の選択

en: S/MIME Opaque
ja: S/MIME オペイク (Opaque)

en: S/MIME key for <b>%1</b>
ja: <b>%1</b> の S/MIME 鍵

en: SSH Authentication
ja: SSH 認証

en: Serial number
ja: シリアル番号

en: Show certificate list
ja: 証明書リストを表示

en: Show...
ja: 表示...

en: Sign
ja: 署名

en: Signature created using an unknown certificate with fingerprint %1
ja: フィンガープリント %1 の不明の証明書を使って作られた署名

en: Signature created with certificate: %1
ja: この証明書を使って作られた署名: %1

en: Signature expired
ja: 証明が失効しています

en: Signing
ja: 署名

en: Signing (Qualified)
ja: 署名 (資格あり)

en: Signing certificate is expired
ja: 署名の証明書が失効しています

en: Signing certificate was revoked
ja: 署名の証明書が取り消されています

en: Some keys are not certified.
ja: ある鍵は証明されていません。

en: Some keys are revoked, expired, disabled, or invalid.
ja: ある鍵は取り消されているか、失効しているか、使用禁止とされているか有効ではありません。

en: State or province
ja: 都道府県

en: Status
ja: ステータス

en: Stored
ja: 保管先

en: Street address
ja: 番地

en: Strength
ja: 強度

en: Subject
ja: サブジェクト

en: Surname
ja: 姓

en: System error
ja: システムエラー

en: Tags
ja: タグ

en: Telephone number
ja: 電話番号

en: The OpenPGP backend does not support listing keys. Check your installation.
ja: OpenPGP バックエンドは鍵の一覧表示をサポートしていません。インストールを確認してください。

en: The S/MIME backend does not support listing keys. Check your installation.
ja: S/MIME バックエンドは鍵の一覧表示をサポートしていません。インストールを確認してください。

[ctx: The algorithm and strength of encryption key]
en: Key Material
ja: 鍵素材

en: The certificate belongs to this recipient.
ja: この証明書はこの宛先に属します。

en: The certificate is marked as your own.
ja: この証明書はあなた自身のものとしるされています。

en: The gpgconf tool used to provide the information for this dialog does not seem to be installed properly. It did not return any components. Try running "%1" on the command line for more information.
ja: このダイアログに情報を提供する gpgconf ツールがコンポーネントを返しませんでした。正しくインストールされていないようです。コマンドラインで %1 を実行して詳細を確認してください。

en: The import contained no new data for this certificate. It is unchanged.
ja: インポートに際し、この証明書のためには新しいデータがなにもありませんでした。変更はありません。

en: The import of this certificate was canceled.
ja: この証明書のインポートはキャンセルされました。

en: The key can be used.
ja: この鍵は使えません。

en: The key is disabled.
ja: この鍵は使用禁止です。

en: The key is expired.
ja: この鍵は失効しています。

en: The key is not designated for authentication.
ja: この鍵は認証のために指定されていません。

en: The key is not designated for certifying.
ja: この鍵は証明のために指定されていません。

en: The key is not designated for encryption.
ja: この鍵は暗号化のために指定されていません。

en: The key is not designated for signing.
ja: この鍵は署名のために指定されていません。

en: The key is not secret.
ja: この鍵は秘密ではありません。

en: The key is not trusted enough.
ja: この鍵は充分に信頼できません。

en: The key is not valid.
ja: この鍵は有効ではありません。

en: The key is revoked.
ja: この鍵は取り消されています。

en: The name must be in the format required by your organization and it must not include <, >, and @.
ja: 名前はあなたの組織にとって正しいフォーマットで、<, >, @を含めてはいけません。

en: The name must not include <, >, and @.
ja: 名前には <, >, @ を含めてはいけません。

en: The signature is invalid: %1
ja: この署名は無効です: %1

en: The signature is valid and the certificate's validity is fully trusted.
ja: この署名は有効で、証明書の有効性は完全に信用する、です。

en: The signature is valid and the certificate's validity is ultimately trusted.
ja: この署名は有効で証明書の有効性は究極的に信用する、です。

en: The signature is valid but the certificate's validity is <em>not trusted</em>.
ja: この署名は有効ですが証明書の有効性が<em>信頼されていない</em>です。

en: The signature is valid but the certificate's validity is undefined.
ja: この署名は有効ですが証明書の有効性が未定義です。

en: The signature is valid but the certificate's validity is unknown.
ja: この署名は有効ですが証明書の有効性が不明です。

en: The signature is valid but the trust in the certificate's validity is only marginal.
ja: この署名は有効ですが証明書の有効性が限定的です。

en: The trust model indicates marginally that the certificate belongs to this recipient.
ja: この信頼モデルでは、この宛先に対してこの証明書が属するかどうかギリギリです。

en: The validity cannot be checked at the moment.
ja: いまのところ有効性は確認できません。

en: The validity of the keys cannot be checked at the moment.
ja: この鍵の有効性はいまのところ確認できません。

[ctx: The validity of the user IDs has not been/could not be checked]
en: not checked
ja: 未確認

[ctx: The validity of this user ID has not been/could not be checked]
en: not checked
ja: 未確認

en: There is a problem.
ja: 問題があります。

en: There is no indication that this certificate belongs to this recipient.
ja: この宛先に対してこの証明書が属するという徴候はなにもありません。

en: This can take several minutes.
ja: 数分かかることがあります。

en: This certificate is new to your keystore.
ja: この証明書はあなたの鍵保管では新しいものです。

en: This certificate should not be used.
ja: この証明書は使うべきではありません。

en: This certificate was imported from the following sources:
ja: この証明書は以下のソースからインポートされました:

en: This certificate was new to your keystore. The secret key is available.
ja: この証明書はあなたの鍵保管では新しいものでした。秘密鍵が利用可能です。

en: This group does not contain any keys.
ja: このグループにはなにも鍵がありません。

en: Title
ja: タイトル

[ctx: Translate this to 'yes' or 'no' (use the English words!) depending on whether your language uses Sentence style capitalization in GUI labels (yes) or not (no). Context: We get some backend strings in that have the wrong capitalization (in English, at least) so we need to force the first character to upper-case. It is this behaviour you can control for your language with this translation.]
en: yes
ja: no

en: Trust Signature For
ja: 証明署名

en: Trusted issuer?
ja: 信頼される発行者？

en: Tunnel LDAP through a TLS connection
ja: TLS 接続を通じて LDAP をトンネルする

en: Type
ja: タイプ

en: Unique ID
ja: 一意の識別子

en: Unknown certificate
ja: 不明の証明書

[ctx: Unknown encryption protocol]
en: Unknown
ja: 不明

en: Usage
ja: 用途

en: Use TLS secured connection
ja: TLS のセキュアな接続を使う

en: Use default
ja: デフォルトを使用

en: Use default connection (probably not TLS secured)
ja: デフォルトの接続を使う (TLS のセキュアな接続ではないかも)

en: User ID
ja: ユーザ ID

en: User ID / Certification Key ID
ja: ユーザ ID / 証明書 鍵 ID

en: User ID is certified.
ja: User ID が保証されてません。

en: User ID is not certified.
ja: User ID が保証されてません。

en: User:
ja: ユーザ:

en: VS-NfD compliant
ja: VS-NfD 準拠

en: Valid From
ja: ここから有効

en: Valid Until
ja: ここまで有効

en: Valid from
ja: ここから有効

en: Valid until
ja: ここまで有効

en: Yes
ja: はい

en: You can search the certificate on a keyserver or import it from a file.
ja: 証明書は鍵サーバで探すかファイルからインポートできます。

en: Your system does not have support for GnuPG Audit Logs
ja: あなたのシステムは GnuPG 監査ログをサポートしていません

[ctx: a group of keys/certificates]
en: Group
ja: グループ

en: a.k.a.
ja: 別名

[ctx: accessible text for empty list of tags]
en: none
ja: なし

en: available attributes
ja: 利用可能な属性

en: certificate expired
ja: 証明が失効しています

en: class %1
ja: クラス %1

en: current attribute order
ja: 現在の属性順位

en: disabled
ja: 使用禁止

en: expired
ja: 失効した

[ctx: fake/invalid signature]
en: bad
ja: 不正

[ctx: full trust]
en: full
ja: 完全

en: invalid
ja: 有効でない

en: key disabled
ja: 鍵が使用禁止です

en: key expired
ja: 鍵が失効しています

en: key revoked
ja: 鍵が取り消されています

[ctx: marginal trust]
en: marginal
ja: ギリギリ

[ctx: name <email> (validity, protocol, creation date)]
en: %1 (%2, %3, created: %4)
ja: %1 (%2, %3, 作成: %4)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity)]
en: %2 (1 key, %3) | %2 (%1 keys, %3)
ja[0]: %2 (%1 個の鍵, %3)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, group ...)]
en: %2 (1 key, %3, unknown origin) | %2 (%1 keys, %3, unknown origin)
ja[0]: %2 (%1 個の鍵, %3, 入手先不明)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, tag)]
en: %2 (1 key, %3, tag) | %2 (%1 keys, %3, tag)
ja[0]: %2 (%1 個の鍵, %3, タグ)

en: no public key
ja: 公開鍵がありません

[ctx: no specific preference]
en: <none>
ja: <設定なし>

[ctx: no specific preference]
en: <placeholder>none</placeholder>
ja: <placeholder>設定なし</placeholder>

[ctx: no, is not exportable]
en: no
ja: いいえ

en: not applicable
ja: 適用外

en: revoked
ja: 取り消された

[ctx: stored...]
en: on SmartCard with serial no. %1
ja: スマートカード上、シリアルナンバー %1

[ctx: stored...]
en: on this computer
ja: このコンピュータ

[ctx: text for screen readers]
en: The name must be in the format required by your organization and it must not include less-than sign, greater-than sign, and at sign.
ja: 名前はあなたの組織とって正しいフォーマットで、ショウナリ記号、ダイナリ記号、アットマーク記号を含めてはいけません。

[ctx: text for screen readers]
en: The name must not include less-than sign, greater-than sign, and at sign.
ja: 名前には、ショウナリ記号、ダイナリ記号、アットマーク記号を含めてはいけません。

[ctx: text for screen readers]
en: not applicable
ja: 適用外

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
ja: メールなし

[ctx: text for screen readers for an empty name]
en: no name
ja: 名なし

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
ja: 無効のエントリ

[ctx: this follows a list of keys]
en: and 1 more key | and %1 more keys
ja[0]: と %1 個の鍵

[ctx: title:window]
en: Create OpenPGP Certificate
ja: OpenPGP 証明書を作成

[ctx: ultimate trust]
en: ultimate
ja: 究極

[ctx: undefined trust]
en: undefined
ja: 未定義

en: unknown
ja: 不明

[ctx: unknown trust level]
en: unknown
ja: 不明

en: unlimited
ja: 無制限

en: untrusted
ja: 信頼されていない

en: valid
ja: 有効

[ctx: yes, is exportable]
en: yes
ja: はい
