kleopatra - en to ja translation catalogue (1768 entries)

en:  hours
ja:  時間ごと

en: "gpgconf --reload gpg-agent" failed: %1
ja: "gpgconf --reload gpg-agent" が失敗: %1

[ctx: %1 == number]
en: Recipient (%1)
ja: 受信者 (%1)

en: %1 is a filemanager mode command, connection seems to be in email mode (%2 present)
ja: %1 は filemanager モードのコマンドですが、接続は email モードのようです (%2 が存在します)

[ctx: %1 is a link to a wiki article]
en: You can learn more about this on <a href="%1">Wikipedia</a>.
ja: <a href="%1">ウィキペディア</a>で、より詳しく学べます。

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption <b>is not</b> %1.
ja: 復号は %1 では <b>ありません</b>。

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption is %1.
ja: 復号は %1 です。

[ctx: %1 is a smartcard manufacturer]
en: %1 PKCS#15 card
ja: %1 PKCS#15 カード

[ctx: %1 is error message]
en: Failed to export: '%1'
ja: エクスポート失敗: '%1'

[ctx: %1 is the version number]
en: Version %1 is available.
ja: バージョン %1 が利用可能です。

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to Kleopatra %1
ja: Kleopatra %1 にようこそ

[ctx: %1 version number]
en: PIV v%1 card
ja: PIV v%1 カード

en: %1: All operations completed.
ja: %1: すべての操作が完了しました。

[ctx: %1=protocol (S/Mime, OpenPGP), %2=certificate]
en: Sign using %1: %2
ja: %1 を使って署名: %2

en: &Certificates
ja: 証明書(&C)

en: &Certification Management
ja: 証明書管理(&C)

en: &File
ja: ファイル(&F)

en: &HTTP Requests
ja: HTTP 要求(&H)

en: &Help
ja: ヘルプ(&H)

en: &LDAP Requests
ja: LDAP 要求(&L)

en: &Mail Encryption in Outlook
ja: Outlook のメール暗号化(&M)

en: &Maximum number of items returned by query:
ja: 検索が返す最大アイテム数(&M):

en: &More Documentation
ja: もっとドキュメント(&M)

en: &Password-based Encryption
ja: パスワードによる暗号化(&P)

en: &Quick Guide Encrypt and Sign
ja: 暗号化と署名のクイックガイド(&Q)

en: &Settings
ja: 設定(&S)

en: &Smartcard Setup
ja: スマートカードの設定(&S)

en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: &View
ja: 表示(&V)

en: '%1' empty or not found
ja: '%1' が空か見つかりません

en: '%1' entry is empty/missing
ja: '%1' が空/欠落しています

en: '%1' too complex (would need shell)
ja: '%1' が複雑過ぎます (shell が必要でしょう)

[ctx: 'unlimited' means 'forever', here]
en: Same validity as the primary key (unlimited)
ja: プライマリ鍵と同じ有効期間 (無制限)

en: (Current system setting: %1)
ja: (現在のシステム設定: %1)

en: (no matching certificates found)
ja: (対応する証明書がありません)

en: (optional) Set Initial PIN (SigG)
ja: (オプション) 初期 PIN (SigG) の設定

en: (please choose between OpenPGP and S/MIME first)
ja: (まず OpenPGP か S/MIME を選択してください)

en: (select test first)
ja: (まずテストを選択してください)

en: --protocol is not allowed here
ja: --protocol はここには使えません

[ctx: 1 is a Version number]
en: NetKey v%1 Card
ja: NetKey v%1 カード

[ctx: 1 is protocol]
en: Export %1 Certificates
ja: 証明書 %1 件をエクスポート

en: <b>Choose Operation to be Performed</b>
ja: 実行する操作を選択

en: <b>Note:</b> You cannot be sure who encrypted this message as it is not signed.
ja: <b>注意:</b> 署名がないので、だれがこのメッセージを暗号化したかは確とすることができません。

en: <b>Objects</b>
ja: <b>オブジェクト</b>

en: <b>Recipients</b>
ja: 受信者

en: <b>Results</b>
ja: <b>結果</b>

en: <b>Warning:</b> None of the selected certificates seem to be your own. You will not be able to decrypt the encrypted data again.
ja: 【警告】 選択された証明書のいずれもあなた自身のものではないようです。これを用いて暗号化すると、後でデータを復号できなくなります。

en: <i>No certificate selected</i>
ja: 証明書が選択されていません

en: <p>An error occurred while trying to add a new subkey to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
ja: <p><b>%1</b> に新しい副鍵を追加しようとしていたときにエラーが発生しました:</p><p>%2</p>

en: <p>An error occurred while trying to certify<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>
ja: <p>以下を保証しようとしてエラーが発生しました<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>

en: <p>An error occurred while trying to change the end of the validity period for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
ja: <p><b>%1</b> の有効期間の終了を変更しようとしてエラーが発生しました:</p><p>%2</p>

en: <p>An error occurred while trying to change the passphrase for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
ja: <p><b>%1</b> のパスフレーズを変更しようとしていたときにエラーが発生しました:</p><p>%2</p>

en: <p>Changing the certification trust of the key <b>%1</b> failed:</p><p>%2</p>
ja: <p>鍵 <b>%1</b> の保証の信頼を変更に失敗しました:</p><p>%2</p>

en: <p>If no system proxy is set, or you need to use a different proxy for GpgSM, you can enter its location here.</p><p>It will be used for all HTTP requests relating to S/MIME.</p><p>The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.</p>
ja: <p>システムのプロキシが設定されていない場合、または GpgSM に対し異なるプロキシを使う必要がある場合、ここにその場所を入力できます。</p><p>S/MIME に関連するすべての HTTP 要求に対して使われます。</p><p>host:port の形式で入力します (例 myproxy.nowhere.com:3128)。</p>

en: <p>On this SmartCard, there is space for two certificates:
    <ol>
    <li>A normal certificate</li>
    <li>A special certificate for making <em>qualified signatures</em> according to the German Signaturgesetz</li>
    </ol>
    You need to set initial PINs before you can use them.</p>
ja: <p>このスマートカードでは二つの証明書のためのスペースがあります:
    <ol>
    <li>通常の証明書</li>
    <li>ドイツ署名法に関して<em>資格のある署名</em>を作成する特別な証明書</li>
    </ol>
    これを使う前に初期 PIN を設定する必要があります。</p>

en: <qt><p>An error occurred while trying to delete the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
ja: <qt><p>証明書を削除しようとしていたときにエラーが発生しました:</p><p>%1</p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to export the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
ja: <qt><p>証明書をエクスポートしようとしていたときにエラーが発生しました:</p><p>%1</p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>
ja: <qt><p>証明書 %1 をインポートしようとしていたときにエラーが発生しました:</p><p>%2</p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
ja: <qt><p>証明書をインポートしようとしていたときにエラーが発生しました:</p><p>%1</p></qt>

en: <qt><p>Recipients predefined via GnuPG settings:</p>%1</qt>
ja: <qt><p>GnuPG の設定で定義済みの受信者:</p>%1</qt>

[ctx: @action]
en: Add Certification
ja: 保証を追加

[ctx: @action]
en: Certificate Import
ja: 証明書のインポート

[ctx: @action]
en: Change Admin Key
ja: Admin 鍵を変更

[ctx: @action]
en: Change Admin PIN
ja: Admin PIN を変更

[ctx: @action]
en: Change Cardholder
ja: カード所有者の変更

[ctx: @action]
en: Change PIN
ja: PIN を変更

[ctx: @action]
en: Change PUK
ja: PUK を変更

[ctx: @action]
en: Change Public Key URL
ja: 公開鍵 URL を変更

[ctx: @action]
en: Create OpenPGP Certificate
ja: OpenPGP 証明書を作成

[ctx: @action]
en: Create S/MIME Certification Request
ja: S/MIME 証明要求を作成

[ctx: @action]
en: Decrypt/Verify...
ja: 復号/検証...

[ctx: @action]
en: Encrypt...
ja: 暗号化...

[ctx: @action]
en: Generate New Key
ja: 新しい鍵を生成

[ctx: @action]
en: Generate New Keys
ja: 新しい鍵を生成

[ctx: @action]
en: Import Certificate from Card
ja: 証明書をカードからインポートする

[ctx: @action]
en: Reload
ja: 再読み込み

[ctx: @action]
en: Revoke Certification
ja: 保証を取消

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
ja: クイック検索にフォーカスを設定

[ctx: @action]
en: Set PUK
ja: PUK を設定

[ctx: @action]
en: Show Certificate Details
ja: 証明書の詳細を表示

[ctx: @action]
en: Sign...
ja: 署名...

[ctx: @action]
en: Sign/Encrypt...
ja: 署名/暗号化...

[ctx: @action]
en: Unblock Card
ja: カードをアンブロック

[ctx: @action]
en: Write Certificate to Card
ja: 証明書をカードに書き込み

[ctx: @action]
en: Write Key to Card
ja: 鍵を書き込む

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change NKS PIN
ja: NKS PIN を変更

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set NKS PIN
ja: NKS PIN の設定

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change SigG PIN
ja: SigG PIN を変更

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set SigG PIN
ja: SigG PIN を設定

[ctx: @action show input / output area for encrypting/signing resp. decrypting/verifying text]
en: Notepad
ja: ノートパッド

[ctx: @action show smartcard management view]
en: Smartcards
ja: スマートカード

[ctx: @action:button]
en: &Get update
ja: 更新を取得(&G)

[ctx: @action:button]
en: &Next
ja: 次へ(&N)

[ctx: @action:button]
en: &Quit <application>%1</application>
ja: 終了(&Q) <application>%1</application>

[ctx: @action:button]
en: Actions
ja: アクション

[ctx: @action:button]
en: Add ADSK
ja: ADSK を追加

[ctx: @action:button]
en: Add Selected Certificates
ja: 選択された証明書を追加

[ctx: @action:button]
en: Add User ID
ja: ユーザ ID を追加

[ctx: @action:button]
en: Add subkey
ja: 副鍵を追加

[ctx: @action:button]
en: Append
ja: 追記

[ctx: @action:button]
en: Card Actions
ja: カード・アクション

[ctx: @action:button]
en: Certify
ja: 保証

[ctx: @action:button]
en: Certify User IDs
ja: ユーザ ID を保証する

[ctx: @action:button]
en: Change Passphrase
ja: パスフレーズを変更

[ctx: @action:button]
en: Change Validity
ja: 有効期間の変更

[ctx: @action:button]
en: Change validity
ja: 有効期間の変更

[ctx: @action:button]
en: Continue
ja: 続行

[ctx: @action:button]
en: Copy
ja: コピー

[ctx: @action:button]
en: Copy fingerprint
ja: フィンガープリントをコピー

[ctx: @action:button]
en: Copy to Card
ja: カードにコピー

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
ja: クリップボードにコピー

[ctx: @action:button]
en: Correct
ja: 正しい

[ctx: @action:button]
en: Create
ja: 作成

[ctx: @action:button]
en: Create backup
ja: バックアップを作成

[ctx: @action:button]
en: Default Appearance
ja: デフォルトの外観

[ctx: @action:button]
en: Delete
ja: 削除

[ctx: @action:button]
en: Delete copy on disk
ja: ディスクのコピーを削除

[ctx: @action:button]
en: Do It
ja: 実行

[ctx: @action:button]
en: Edit
ja: 編集

[ctx: @action:button]
en: Encrypt
ja: 暗号化

[ctx: @action:button]
en: Encrypt Notepad
ja: ノートパッドの暗号化

[ctx: @action:button]
en: Export
ja: エクスポート

[ctx: @action:button]
en: Export Certificate | Export Certificates
ja[0]: 証明書をエクスポート

[ctx: @action:button]
en: Export Group
ja: グループをエクスポート

[ctx: @action:button]
en: Export Groups
ja: グループをエクスポート

[ctx: @action:button]
en: Export OpenSSH key
ja: OpenSSH 鍵をエクスポート

[ctx: @action:button]
en: Export secret subkey
ja: 秘密副鍵をエクスポート

[ctx: @action:button]
en: Fetch Missing Keys
ja: 欠落している鍵を取ってくる

[ctx: @action:button]
en: Finish
ja: 終了

[ctx: @action:button]
en: Flag as Primary
ja: プライマリとして印をつける

[ctx: @action:button]
en: Generate Revocation Certificate
ja: 取消証明書を作成

[ctx: @action:button]
en: Grant Power
ja: 力を与える

[ctx: @action:button]
en: Groups...
ja: グループ...

[ctx: @action:button]
en: Import...
ja: インポート...

[ctx: @action:button]
en: Keep copy on disk
ja: ディスクにコピーを保存

[ctx: @action:button]
en: Lookup...
ja: ルックアップ...

[ctx: @action:button]
en: New
ja: 新規

[ctx: @action:button]
en: New...
ja: 新規...

[ctx: @action:button]
en: Next
ja: 次へ

[ctx: @action:button]
en: No, Save As <filename>%1</filename>
ja: いいえ、ファイル <filename>%1</filename> として保存します

[ctx: @action:button]
en: No, it's not mine
ja: いいえ、わたしのものではありません

[ctx: @action:button]
en: Only &Close Window
ja: ウィンドウのみを閉じる(&C)

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
ja: 上書き

[ctx: @action:button]
en: Overwrite All
ja: すべて上書き

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Existing Key
ja: 既存の鍵を上書き

[ctx: @action:button]
en: Publish Revocation | Publish Revocations
ja[0]: 取消の公開

[ctx: @action:button]
en: Reload
ja: 再読み込み

[ctx: @action:button]
en: Remove Selected Certificates
ja: 選択された証明書を削除

[ctx: @action:button]
en: Rename
ja: 名前の変更

[ctx: @action:button]
en: Rename All
ja: 名前をすべて変更

[ctx: @action:button]
en: Rerun Tests
ja: テストを再実行

[ctx: @action:button]
en: Restore printed backup
ja: 印刷されたバックアップを復旧

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certificate
ja: 証明書を取消

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certifications
ja: 保証を取り消す

[ctx: @action:button]
en: Revoke Power
ja: 力の取消

[ctx: @action:button]
en: Revoke User ID
ja: ユーザ ID を取り消す

[ctx: @action:button]
en: Run Command
ja: コマンドを実行

[ctx: @action:button]
en: Save to File
ja: ファイルに保存

[ctx: @action:button]
en: Search
ja: 検索

[ctx: @action:button]
en: Set Background Color...
ja: 背景色を設定...

[ctx: @action:button]
en: Set Font...
ja: フォントを設定...

[ctx: @action:button]
en: Set Icon...
ja: アイコンを設定...

[ctx: @action:button]
en: Set Text Color...
ja: テキスト色を設定...

[ctx: @action:button]
en: Show Email
ja: メールを表示

[ctx: @action:button]
en: Show certificate
ja: 証明書を表示する

[ctx: @action:button]
en: Sign
ja: 署名

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt
ja: 署名 / 暗号化

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt Notepad
ja: ノートパッドの署名と暗号化

[ctx: @action:button]
en: Sign Notepad
ja: ノートパッドに署名

[ctx: @action:button]
en: Skip
ja: スキップ

[ctx: @action:button]
en: Skip All
ja: すべてスキップ

[ctx: @action:button]
en: Suggest New Name
ja: 新しい名前を提案

[ctx: @action:button]
en: Transfer to smartcard
ja: スマートカードへ転送

[ctx: @action:button]
en: Update
ja: 更新

[ctx: @action:button]
en: Write certificate
ja: 証明書を書き込み

[ctx: @action:button]
en: Wrong
ja: まちがい

[ctx: @action:button]
en: Yes
ja: はい

[ctx: @action:button]
en: Yes, Save As <filename>%1</filename>
ja: はい、ファイル <filename>%1</filename> として保存します

[ctx: @action:button]
en: Yes, it's mine
ja: はい、わたしのものです

[ctx: @action:button Update the log text widget]
en: &Update
ja: 更新(&U)

[ctx: @action:inmenu]
en: &About <application>%1</application>...
ja: このアプリケーションについて(&A) <application>%1</application>...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure <application>%1</application>...
ja: 設定(&C) <application>%1</application>...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Certificate Manager...
ja: 証明書マネージャを開く(&O)...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Shutdown <application>%1</application>
ja: 終了(&S) <application>%1</application>

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User ID... | Certify User IDs...
ja[0]: ユーザ ID を保証する...

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User IDs...
ja: ユーザ ID を保証する...

[ctx: @action:inmenu]
en: Change Certification Power...
ja: 保証の力を変更...

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Card
ja: カードにコピー

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Group...
ja: グループを作成...

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable Certificate
ja: 証明書の使用禁止

[ctx: @action:inmenu]
en: Flag as Primary User ID
ja: プライマリのユーザ ID としてフラグをつける

[ctx: @action:inmenu]
en: Publish at Mail Provider ...
ja: メールプロバイダーへ公開...

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Background Processes
ja: バックグラウンド・プロセスを再起動

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certification... | Revoke Certifications...
ja[0]: 保証を取消...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certifications...
ja: 保証を取消...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke User ID
ja: ユーザ ID を取消

[ctx: @action:inmenu]
en: Set NetKey v3 Initial PIN...
ja: NetKey v3 初期 PIN を設定...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Details
ja: 詳細を表示

[ctx: @action:inmenu]
en: Update Card Status
ja: カードの状態を更新

[ctx: @action:intoolbar]
en: Groups
ja: グループ

[ctx: @action:tooltip]
en: Disabled certificates are not offered when selecting a certificate to sign with or to encrypt for. They are not shown in the certificate list with most filters.
ja: 使用禁止とされた証明書は署名や暗号化に使う証明書として選択する時に提供されません。ほとんどのフィルタの証明書リストに表示されません。

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred when creating the mail to publish key:</para><message>%1</message>
ja: <para>鍵を公開するメールの作成時にエラーが発生しました:</para><message>%1</message>

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output from GnuPG WKS client was: <message>%1</message></para>
ja: <para>OpenPGP 証明書をエクスポートしようとしていたときにエラーが発生しました。</para><para>GnuPG WKS クライアントからの出力は以下のとおりです: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: 1 of %2 certificates was certified successfully. | %1 of %2 certificates were certified successfully.
ja[0]: %1 / %2 の証明書を保証できました。

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> may be used by other applications as a service.<nl/>You may instead want to close this window without exiting <application>%1</application>.
ja: <application>%1</application> は他のアプリケーションがサービスとして使用している可能性があります。<nl/><application>%1</application> を終了せずに、このウィンドウを閉じた方がよいでしょう。

[ctx: @info]
en: <div>This is how the new user ID will be stored in the certificate:</div><center><strong>%1</strong></center>
ja: <div>新しいユーザ ID は証明書にこのように保存されます:</div><center><strong>%1</strong></center>

[ctx: @info]
en: <p>An error occurred while trying to add an ADSK to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
ja: <p><b>%1</b>に ADSK を追加しようとしていたときにエラーが発生しました:</p><p>%2</p>

[ctx: @info]
en: <p>Certifying the following certificates failed:</p>
ja: <p>以下の証明書の保証を失敗:</p>

[ctx: @info]
en: <p>Next the certified certificates will be uploaded to the configured certificate directory.</p>
ja: <p>次に、保証された証明書は設定された証明書ディレクトリにアップロードされます。</p>

[ctx: @info]
en: <p>The card <em>%1</em> already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
ja: <p>このカード <em>%1</em>のこのスロットにはすでに鍵があります。続けると、その鍵は<b>上書き</b>されます。</p><p>バックアップがない場合、復旧できない形で既存の鍵は失われます。</p>

[ctx: @info]
en: <p>There is already an OpenPGP key corresponding to the signing key on this card:</p><p>%1</p><p>Do you still want to create an OpenPGP key for the card keys?</p>
ja: <p>このカードにはすでに署名鍵に対応する OpenPGP 鍵があります:</p><p>%1</p><p>それでもこのカード鍵に対して OpenPGP 鍵を作成しますか？</p>

[ctx: @info]
en: <p>This card already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
ja: <p>このカードのこのスロットにはすでに鍵があります。続けると、その鍵は<b>上書き</b>されます。</p><p>バックアップがない場合、復旧できない形で既存の鍵は失われます。</p>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is required for this test, but does not seem available.</para><para>See tests further up for more information.</para>
ja: <para>このテストには <application>%1</application> が必要ですが、利用できないようです。</para><para>詳細については、これより前のテストの結果を参照してください。</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> v%2.%3.%4 is required for this test, but only %5 is installed.</para>
ja: <para>このテストには <application>%1</application> のバージョン %2.%3.%4 が必要ですが、インストールされているのは %5 です。</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>GnuPG</application> is not configured for <icode>de-vs</icode> compliance.</para>
ja: <para><application>GnuPG</application> は <icode>de-vs</icode> 準拠に設定されていません。</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> cannot be run as adminstrator without breaking file permissions in the GnuPG data folder.</para><para>To manage keys for other users please manage them as a normal user and copy the <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> directory with proper permissions.</para>
ja: <para><application>Kleopatra</application> は GnuPG データフォルダのファイル許可を破らずに管理者として実行できません。</para><para>ほかのユーザのために鍵を管理するには、通常のユーザとして鍵を権利し、<filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> ディレクトリを適切な許可で、コピーしてください。</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> seems to be running for you already, but with different privileges.</para><para>This usually happens if <application>Kleopatra</application> is accidentally run as Administrator.</para><para>Please right click the tray icon of <application>Kleopatra</application> and select 'quit' to try again.</para>
ja: <para><application>Kleopatra</application> があなたのためにしかし異なる権限ですでに実行されているようです。</para><para>これは通常 <application>Kleopatra</application> があやまってアドミニストレータとして実行された際に起こります。</para><para>トレイアイコンで <application>Kleopatra</application> を右クリックして、'quit' を選択し、再度試してください。</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to create a minimized and printable version of your secret key.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
ja: <para><application>Kleopatra</application> は <application>PaperKey</application> を使って、あなたの最小化した印刷可能な秘密鍵を作成します。</para><para>それがインストールされていることを確実にしてください。</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to import your text backup.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
ja: <para><application>Kleopatra</application> は <application>PaperKey</application> を使って、あなたのテキストでのバックアップをインポートします。</para><para>それがインストールされていることを確実にしてください。</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>PaperKey</application> failed with error</para><para><message>%1</message></para>
ja: <para><application>PaperKey</application> がエラーで失敗しました。</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully, but it has not been found in the key ring.</para><para>Fingerprint of the new certificate:<nl/>%1</para>
ja: <para>新しい OpenPGP 証明書が作成できましたが、鍵リングには見つかりません。</para><para>証明書のフィンガープリント:<nl/>%1</para>

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully.</para><para>Fingerprint of the new certificate: %1</para>
ja: <para>新しい OpenPGP 証明書が作成できました。</para><para>新しい証明書のフィンガープリントはこちら: %1</para>

[ctx: @info]
en: <para>A problem was detected with the <application>%1</application> backend.</para>
ja: <para><application>%1</application> のバックエンドに問題が見つかりました。</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during export of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
ja: <para>秘密鍵のエクスポートの際にエラーが発生しました:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the backup of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
ja: <para>秘密鍵のバックアップの際にエラーが発生しました:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the export:</para><para><message>%1</message></para>
ja: <para>エクスポート中にエラーが発生しました:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the revocation:</para><para><message>%1</message></para>
ja: <para>取消中にエラーが発生しました:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while granting certification power to '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
ja: <para>'%1' に保証の力を与える際にエラーが発生しました。</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while loading the certifications: <message>%1</message></para>
ja: <para>保証の読み込み中にエラーが発生しました: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while marking certificate '%1' as your certificate.</para><para><message>%2</message></para>
ja: <para>'%1' をあなたの証明書とする際にエラーが発生しました。</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while revoking the certification power of '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
ja: <para>'%1' の保証の力を取り消す際にエラーが発生しました。</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to add the user ID: <message>%1</message></para>
ja: <para>ユーザ ID を追加しようとしていたときにエラーが発生しました: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output of <command>%1</command> was:<nl /><message>%2</message></para>
ja: <para>OpenPGP 証明書をエクスポートしようとしていたときにエラーが発生しました。</para><para><command>%1</command> からの出力は以下のとおりです: <nl /><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to flag the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>as the primary user ID.</para><para><message>%2</message></para>
ja: <para>以下のユーザ ID をプライマリとして記そうとしてエラーが発生しました。<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>。</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to restore the secret key.</para> <para>The output from <command>%1</command> was:</para><para><message>%2</message></para>
ja: <para>秘密鍵を復旧しようとしてエラーが発生しました。</para><para><command>%1</command> からの出力は以下のとおりです: <message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>
ja: <para>以下のユーザ ID を取消しようしてエラーが発生しました。<nl/><emphasis>%1</emphasis>。</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Archiving in combination with sign-only currently requires what are known as opaque signatures - unlike detached ones, these embed the content in the signature.</para><para>This format is rather unusual. You might want to archive the files separately, and then sign the archive as one file with Kleopatra.</para><para>Future versions of Kleopatra are expected to also support detached signatures in this case.</para>
ja: <para>署名のみ、とアーカイブの組み合わせは今のところ不透明署名として知られるものを必要とします。分遣署名とは異なり、これは署名に中身を伴います。</para><para>このフォーマットはむしろ通常ではありません。ファイルを別にアーカイブし、そのアーカイブを Kleopatra で署名したいかもしれません。</para><para>将来の Kleopatra はこの場合に分遣署名をサポートすることが期待されます。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Are you sure that you want to continue?</para>
ja: <para>本当に続行しますか？</para>

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is installed in version %2, but at least version %3 is required.</para>
ja: <para>インストールされているバックエンド <command>%1</command> のバージョンは %2 ですが、少なくともバージョン %3 が必要です。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is not installed properly.</para>
ja: <para>バックエンド <command>%1</command> が正しくインストールされていません。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Cannot write in the output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
ja: <para>出力フォルダ <filename>%1</filename> に書き込めませんでした。</para><para>別の出力フォルダを選択してください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Check that your firewall is not set to block local connections (allow connections to <resource>localhost</resource> or <resource>127.0.0.1</resource>).</para>
ja: <para>ファイアウォールがローカル接続をブロックするように設定されていないか確認してください (<resource>localhost</resource> または <resource>127.0.0.1</resource>) への接続を許可してください)。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Copying the key to the card failed:</para><para><message>%1</message></para>
ja: <para>カードへの鍵のコピーに失敗しました:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Delete registry key <resource>%1\%2</resource>.</para>
ja: <para>レジストリキー <resource>%1\%2</resource> を削除してください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you distrust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
ja: <para>利用者の証明書を保証するものとして</para><para>%1</para><para>を信頼しませんか？</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this %1 group?</para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para> | <para>Do you really want to delete these %1 groups?</para><para>Once deleted, they cannot be restored.</para>
ja[0]: <para>本当にこの %1 グループを削除したいのですか？</para><para>一度削除すると、回復することはできません。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this group?</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para>
ja: <para>このグループを本当に取消しますか？</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>一度削除すると、回復できません。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis> ?</para>
ja: <para>このユーザ ID を本当に取消しますか<nl/><emphasis>%1</emphasis></para>?

[ctx: @info]
en: <para>Do you ultimately trust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
ja: <para>%1</para>を究極的に信頼し、<para>利用者の証明書を保証するものとしますか？</para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to create output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
ja: <para>出力フォルダ <filename>%1</filename> を作成できませんでした。</para><para>ちがう出力フォルダを選択してください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
ja: <para>このコンピュータ上に保存された秘密鍵のコピーの削除に失敗しました:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the secret key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
ja: <para>このコンピュータ上の秘密鍵のこーぴーの削除に失敗しました:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to disable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
ja: <para>証明書の禁止に失敗しました:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to enable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
ja: <para>証明書の有効化に失敗しました:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para>
ja: ファイル <filename>%1</filename> を <filename>%2</filename> に移動できませんでした。

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para><para><message>%3</message></para>
ja: <para>ファイル <filename>%1</filename> を <filename>%2</filename> に移動できませんでした。</para><para><message>%3</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Install <application>%1</application> version %2 or higher.</para>
ja: <para><application>%1</application> のバージョン %2 以上をインストールしてください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>It seems that the <icode>gpgme</icode> library was compiled without support for this backend.</para>
ja: <para><icode>gpgme</icode> ライブラリがこのバックエンドのサポートなしでコンパイルされているようです。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected an obsolete registry key (<resource>%1\%2</resource>), added by either a previous <application>Gpg4win</application> version or applications such as <application>WinPT</application> or <application>EnigMail</application>.</para><para>Keeping the entry might lead to an old GnuPG backend being used.</para>
ja: <para>Kleopatra は古くなったレジストリキー <resource>%1\%2</resource> を検出しました。これは、以前のバージョンの <application>Gpg4win</application> か <application>WinPT</application> や <application>EnigMail</application> などのアプリケーションによって追加されたものです。</para><para>これを残しておくと古い GnuPG バックエンドが使われる可能性があります。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected the following errors in the libkleopatrarc configuration:</para>%1
ja: <para>Kleopatra が libkleopatrarc の設定に以下のエラーを検出しました:</para>%1

[ctx: @info]
en: <para>Make sure <application>%1</application> is installed and in <envar>PATH</envar>.</para>
ja: <para><application>%1</application> がインストールされていて <envar>PATH</envar> にあることを確認してください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>None of the recipients you are encrypting to seems to be your own.</para><para>This means that you will not be able to decrypt the data anymore, once encrypted.</para><para>Do you want to continue, or cancel to change the recipient selection?</para>
ja: <para>暗号化しようとしている受信者にはあなたが含まれていないようです。</para><para>これは、いったん暗号化すると、そのデータをあなたが復号できなくなることを意味しています。</para><para>続行しますか、もしくはキャンセルして受信者の選択を変更しますか？</para>

[ctx: @info]
en: <para>Not every mail provider supports WKS, so any key being exported this way may fail individually.</para><para>If exported, a confirmation request mail will be sent to <email>%1</email> which needs to be acknowledged with a mail program to complete the export process.</para><para><application>KMail</application> can handle these mails, but not all mail programs can.</para><para>Once exported, the standard does not (yet) allow for automated removal of a published key.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
ja: <para>すべてのメールプロバイダが WKS をサポートしているわけではなく、この方法で鍵をエクスポートすることは個々では失敗することがあります。</para><para>もしエクスポートされれば、確認の要求が <email>%1</email> に送られ、エクスポートのプロセスを完了するためにメールプログラムで承認する必要があります。</para><para><application>KMail</application> はこのメールを扱えますがすべてのメールプログラムができるわけではありません。</para><para>いったんエクスポートされた場合、仕様では (まだ) 公開鍵の自動の削除は許していません。</para><para>本当に続行しますか？</para>

[ctx: @info]
en: <para>One of the X.509 directory services returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different X.509 directory service in the configuration dialog.</para>
ja: <para>X.509 ディレクトリサービスのひとつがフィンガープリントなしで証明書を返しました。証明書のユニークな識別子としてフィンガープリントが必要なので、証明書は無視されました。</para><para>ちがうX.509 ディレクトリサービスを設定ダイアログで指定すると良いかも知れません。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Please check the output of <command>%1 --version</command> manually.</para>
ja: <para><icode>%1 --version</icode> の出力を確認してください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Please verify that the certificate identified as:</para><para>%1</para><para>has the SHA-1 fingerprint:</para><para>%2</para>
ja: <para>以下の証明書を検証してください:</para><para>%1</para><para>SHA-1のフィンガープリントはこちら:</para><para>%2</para>

[ctx: @info]
en: <para>Replace the <icode>gpgme</icode> library with a version compiled with <application>%1</application> support.</para>
ja: <para><application>%1</application> のサポート付きでコンパイルされた <icode>gpgme</icode> ライブラリに変えてください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Selected Key: <emphasis>%1</emphasis></para><para>Selected Smartcard: <emphasis>%2</emphasis></para><para>Choose one of the following options to continue:</para>
ja: <para>選択された鍵: <emphasis>%1</emphasis></para><para>選択されたスマートカード: <emphasis>%2</emphasis></para><para>続けるには、以下のオプションの一つを選んでください:continue:</para>

[ctx: @info]
en: <para>Successfully wrote request to <filename>%1</filename>.</para><para>You should now send the request to the Certification Authority (CA).</para>
ja: <para>要求を <filename>%1</filename> に保存しました。</para><para>次に、この要求を認証局 (CA) に送らなければなりません。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The <application>GpgME</application> library is new enough to support <application>gpg-agent</application>, but does not seem to do so in this installation.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
ja: <para><application>GpgME</application> ライブラリは <application>gpg-agent</application> をサポートするのに充分新しいのですが、このインストレーションでは動かないようです。</para><para>返ってきたエラー: <message>%1</message>。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to export OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
ja: <para>OpenPGP 証明書をエクスポートしようとした GPG プロセスは、予期しないエラーにより途中で終了しました。</para><para>詳細については <icode>%1</icode> の出力を確認してください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to restore the secret key ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
ja: <para>秘密鍵を復旧しようとした GPG プロセスは、予期しないエラーにより途中で終了しました。</para><para>詳細については <icode>%1</icode> の出力を確認してください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The OpenPGP keyserver returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different OpenPGP keyserver in the configuration dialog.</para>
ja: <para>OpenPGP 鍵サーバがフィンガープリントなしで証明書を返しました。証明書のユニークな識別子としてフィンガープリントが必要なので、証明書は無視されました。</para><para>ちがう OpenPGP 鍵サーバを設定ダイアログで指定すると良いかも知れません。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was not found.</para> | <para>The certificates were not found.</para>
ja[0]: 証明書は見つかりませんでした。

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to %1.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%2</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
ja: <para>証明書の取消が成功し、%1 にアップロードされました。</para><para>取り消された証明書は <filename>%2</filename> に保管されました。</para><para>あなたはこのファイルをあなたの通信の相手に、インポートする手順とともに送るべきです。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to the internal directory.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
ja: <para>証明書の取消が成功し、内部のディレクトリにアップロードされました。</para><para>取り消された証明書は <filename>%1</filename> に保管されました。</para><para>あなたはこのファイルをあなたの通信の相手に、インポートする手順とともに送るべきです。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename></para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
ja: <para>証明書の取消が成功しました。</para><para>取り消された証明書は <filename>%1</filename> に保管されました。</para><para>あなたはこのファイルをあなたの通信の相手に、インポートする手順とともに送るべきです。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was updated.</para> | <para>The certificates were updated.</para>
ja[0]: 証明書は更新されました。

[ctx: @info]
en: <para>The certification has been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocation?</para> | <para>%1 certifications have been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocations?</para>
ja[0]: <para>%1 件の保証が取消できました。</para><para>取消を公開しますか？</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certification of all certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
ja: <para>証明書の保証に失敗しました。</para><para>エラー: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The certification of the certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
ja: <para>証明書の保証に失敗しました。</para><para>エラー: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The creation of a new OpenPGP certificate failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
ja: <para>新しい OpenPGP 証明書の作成に失敗しました。</para><para>エラー: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The imported group</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.</para>
ja: <para>インポートされたグループ</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>に暗号化に使えない証明書が含まれています。これは予期しない結果をもたらしす。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card and a backup has been written to <filename>%1</filename>.</para><para>Do you want to delete the copy of the key stored on this computer?</para>
ja: <para>鍵はカードにコピーされ、バックアップが <filename>%1</filename> に書き込まれました。</para><para>このコンピュータに保管された鍵のコピーを削除しますか？</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card.</para><para>You can now delete the copy of the key stored on this computer. Optionally, you can first create a backup of the key.</para>
ja: <para>鍵はカードにコピーされました。</para><para>このコンピュータに保管された鍵のコピーを削除できます。オプションで、この鍵のバックアップを作成できます。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para>
ja: <para>この鍵はスマートカードにコピーされました。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para><para>A backup was exported to <filename>%1</filename></para>
ja: <para>鍵はカードにコピーされました。</para><para>バックアップはファイル <filename>%1</filename> にエクスポートされました。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The query result has been truncated.</para><para>Either the local or a remote limit on the maximum number of returned hits has been exceeded.</para><para>You can try to increase the local limit in the configuration dialog, but if one of the configured servers is the limiting factor, you have to refine your search.</para>
ja: <para>検索結果は不完全です。</para><para>検索が返す最大アイテム数を超えました。</para><para>ローカルの制限は設定ダイアログで増やすことができますが、サーバ側の制限による場合は、検索条件によって結果を絞り込む必要があります。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The revocation of the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with key<nl/>%2<nl/>failed:</para><para><message>%3</message></para>
ja: <para>以下のユーザ ID の保証の取消<nl/>%1<nl/>鍵<nl/>%2<nl/>は失敗しました:</para><para><message>%3</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been flagged successfully as the primary user ID.</para>
ja: <para>ユーザ ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>はプライマリユーザ ID としてマークできました。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been revoked successfully.</para>
ja: <para>ユーザ ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>は取消できました。</para>

[ctx: @info]
en: <para>The version of the <application>GpgME</application> library you are running against is older than the one that the <application>GpgME++</application> library was built against.</para><para><application>Kleopatra</application> will not function in this setting.</para><para>Please ask your administrator for help in resolving this issue.</para>
ja: <para>実行しているこのバージョンの <application>GpgME</application> ライブラリは、<application>GpgME++</application> ライブラリがビルドされたものよりも古いものです。</para><para><application>Kleopatra</application> はこの状況では機能しません。</para><para>管理者に助けを請い、この問題を解決してください。</para>

[ctx: @info]
en: <para>These are the results of the Kleopatra self-test suite. Click on a test for details.</para><para>Note that all but the first failure might be due to prior tests failing.</para>
ja: <para>Kleopatra のセルフテストの結果です。対応するテストの詳細を見るにはクリックしてください。</para><para>最初以外の不合格は、それより前のテストに合格しなかったことに起因している可能性があります。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Unexpected error while asking <application>gpg-agent</application> for its version.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
ja: <para><application>gpg-agent</application> にバージョンを尋ねたときに未知のエラーが発生しました。</para><para>返されたエラーは以下のとおりです: <message>%1</message>。</para>

[ctx: @info]
en: <para>Update failed:</para><para><message>%1</message></para>
ja: <para>更新に失敗しました:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Update skipped because no OpenPGP keyserver is configured.</para>
ja: <para>OpenPGP 鍵サーバがなにも設定されていないため更新をスキップしました。</para>

[ctx: @info]
en: <para>When OpenPGP certificates have been exported to a public directory server, it is nearly impossible to remove them again.</para><para>Before exporting your certificate to a public directory server, make sure that you have created a revocation certificate so you can revoke the certificate if it is compromised, lost, or you forgot the passphrase.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
ja: <para>公共のディレクトリサーバに OpenPGP 証明書をエクスポートした場合、そこから削除することはほぼ不可能です。</para><para>公共のディレクトリサーバにあなたの証明書をエクスポートする前に、取消証明書を必ず作成してください。これで、もし、証明書が侵害、紛失したり、パスフレーズを忘れた場合に、証明書を取消できます。</para><para>本当に操作を続けますか？</para>

[ctx: @info]
en: <para>When you delete CA certificates (both root CAs and intermediate CAs), the certificates issued by them will also be deleted.</para><para>This can be nicely seen in <application>Kleopatra</application>'s hierarchical view mode: In this mode, if you delete a certificate that has children, those children will also be deleted. Think of CA certificates as folders containing other certificates: When you delete the folder, you delete its contents, too.</para>
ja: <para>CA 証明書 (ルート CA と中間 CA の両方) を削除するとき、その証明書で発行された証明書もまた削除されます。</para><para>これは <application>Kleopatra</application> の階層表示のモードでわかりやすく見ることができます: このモードでは、こどものある証明書を削除すると、そのこどももまた削除されます。CA 証明書を他の証明書を含むフォルダと考えてください: フォルダを削除すると、その中身もまた削除されます。</para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with the key<nl/>%2.</para>
ja: <para>以下のユーザ ID の証明書を取り消そうとしています<nl/>%1<nl/>鍵<nl/>%2。</para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the following certificate:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>The revocation will take effect immediately and cannot be reverted.</emphasis></para><para>Consequences: <list><item>You can still decrypt everything encrypted for this certificate.</item><item>You cannot sign anything with this certificate anymore.</item><item>You cannot certify other certificates with it anymore.</item><item>Other people can no longer encrypt with it after receiving the revocation.</item></list></para>
ja: <para>以下の証明書を取消しようとしています:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>この取消はすぐに有効となり、元にもどすことはできません。</emphasis></para><para>結果: <list><item>この証明書に対して暗号化されたすべては復号できます。</item><item>この証明書では何に対しても、もはや署名はできません。</item><item>これを使ってほかの証明書を保証することはもはやできません。</item><item>取消を受信した後、他の人はこれに対してもはや暗号化できません。</item></list></para>

[ctx: @info]
en: <para>You do not have any directory servers configured.</para><para>You need to configure at least one directory server to search on one.</para><para>You can configure directory servers here: <interface>Settings->Configure Kleopatra</interface>.</para>
ja: <para>ディレクトリサーバが設定されていません。</para><para>検索するディレクトリサーバを少なくとも 1 つ設定する必要があります。</para><para>ディレクトリサーバは<interface>設定|Kleopatra を設定</interface>で設定できます。</para>

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in the groups listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
ja: <para>以下にリストされたグループのすべての OpenPGP 証明書に対して、エクスポート可能な証明をしていません。あなたの証明に頼っている人はこの証明書を検証できないでしょう。</para><para>エクスポートを続けますか？</para>

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in this group with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
ja: <para>このグループのすべての OpenPGP 証明書に対して、エクスポート可能な証明をしていません。あなたの証明に頼っている人はこの証明書を検証できないでしょう。</para><para>エクスポートを続けますか？</para>

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of the certificates listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
ja: <para>以下にリストされた証明書のすべての有効なユーザ ID に対して、エクスポート可能な証明をしていません。あなたの証明に頼っている人はこの証明書を検証できないでしょう。</para><para>エクスポートを続けますか？</para>

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of this certificate with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificate.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
ja: <para>この証明書のすべての有効なユーザ ID に対して、エクスポート可能な証明をしていません。あなたの証明に頼っている人はこの証明書を検証できないでしょう。</para><para>エクスポートを続けますか？</para>

[ctx: @info]
en: ADSK added successfully.
ja: ADSK を追加できました。

[ctx: @info]
en: Admin PIN changed successfully.
ja: ADmin PIN を変更できました。

[ctx: @info]
en: All certificates were certified successfully.
ja: すべての証明書を保証できました。

[ctx: @info]
en: Anyone you share the password with can read the data.
ja: パスワードを共有したすべての人がデータを読み取れます。

[ctx: @info]
en: Audit log is empty.
ja: 監査ログは空です。

[ctx: @info]
en: Authenticating to the card failed: %1
ja: カードを認証するのに失敗: %1

[ctx: @info]
en: By adding an ADSK to your certificate, you allow the owner of the ADSK to decrypt all new messages that are encrypted for your certificate. Do you want to add the ADSK specified in the GnuPG configuration to your certificate?
ja: あなたの証明書に ADSK を追加することで、新たに、あなたの証明書に対して暗号化されたすべてのメッセージを復号することを、その ADSK の所有者に許します。あなたの証明書に対し GnuPG の設定で指定された ADSK を追加したいと思いますか？

[ctx: @info]
en: Canceled setting PIN.
ja: PIN 設定をキャンセルしました。

[ctx: @info]
en: Cannot open <filename>%1</filename> for reading.
ja: ファイル <filename>%1</filename> を読み取りのために開けません。

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
ja: ファイル <filename>%1</filename> を書き込みのために開けませんでした。

[ctx: @info]
en: Cannot open the file <filename>%1</filename> for writing.
ja: ファイル <filename>%1</filename> を書き込みのために開けませんでした

[ctx: @info]
en: Cannot open the private key file <filename>%1</filename> for reading.
ja: プライベート鍵ファイル <filename>%1</filename> を読み取りのために開けませんでした。

[ctx: @info]
en: Cannot overwrite existing <filename>%1</filename>.
ja: 既存のファイル <filename>%1</filename> を上書きできませんでした。

[ctx: @info]
en: Certificate '%1' was marked as your certificate.
ja: 証明書 %1 はあなたの証明書としてしるされました。

[ctx: @info]
en: Certificate successfully created.<br><br>Note:<br>To prevent accidental import of the revocation<br>it is required to manually edit the certificate<br>before it can be imported.
ja: 証明書が作成できました。<br><br>注意:<br>あやまって取消をインポートすることを避けるために、インポートできるように事前に<br>手動で証明書を編集することが必要です<br>。

[ctx: @info]
en: Certification power was granted to '%1'.
ja: '%1' に保証の力を与えました。

[ctx: @info]
en: Certifications are not available before the certificate is imported.
ja: この証明書がインポートされる前には保証は利用可能ではありません。

[ctx: @info]
en: Changing the Admin PIN failed: %1
ja: Admin PIN の変更に失敗しました: %1

[ctx: @info]
en: Changing the NKS PIN failed: %1
ja: NKS PIN の変更に失敗しました: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PIN failed: %1
ja: PIN の変更に失敗しました: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PUK failed: %1
ja: PUK の変更に失敗しました: %1

[ctx: @info]
en: Changing the SigG PIN failed: %1
ja: SigG PIN の変更に失敗しました: %1

[ctx: @info]
en: Clipboard contents do not look like a certificate. Nothing imported.
ja: クリップボードの内容が証明書ではないようです。なにもインポートされませんでした。

[ctx: @info]
en: Copying the key to the card failed.
ja: この鍵をカードにコピーするのに失敗しました。

[ctx: @info]
en: Could not connect to UiServer: <message>%1</message>
ja: UI サーバに接続できませんでした: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not delete the registry key <resource>%1\%2</resource>
ja: レジストリキー <resource>%1\%2</resource> を削除できませんでした。

[ctx: @info]
en: Could not determine certificate type of clipboard contents. Nothing imported.
ja: クリップボードにある証明書の種類を判断できませんでした。なにもインポートされませんでした。

[ctx: @info]
en: Could not remove file <filename>%1</filename> for overwriting.
ja: ファイル <filename>%1</filename> を上書きのために削除できませんでした。

[ctx: @info]
en: Create a new OpenPGP key pair.<nl/>To create an S/MIME certificate request use <interface>New S/MIME Certification Request</interface> from the <interface>File</interface> menu instead.
ja: 新しい OpenPGP 鍵ペアを作成してください。<nl/>S/MIME 証明要求を作成するには、<interface>ファイル</interface>メニューから<interface>新しい S/MIME 証明要求</interface>を代わりに使ってください。

[ctx: @info]
en: Creating a CSR for the card key failed:
    %1
ja: カード鍵の CSR 作成に失敗しました:
    %1

[ctx: @info]
en: Creating an OpenPGP key from the card keys failed: %1
ja: カード鍵から OpenPGP 鍵の作成に失敗しました: %1

[ctx: @info]
en: Creating encrypted archive ...
ja: 暗号化アーカイブを作成中...

[ctx: @info]
en: Creating signed and encrypted archive ...
ja: 署名付暗号化アーカイブの作成...

[ctx: @info]
en: Creating signed archive ...
ja: 署名付アーカイブを作成中...

[ctx: @info]
en: Decryption and verification of <filename>%1</filename> canceled.
ja: <filename>%1</filename> の復号と検証はキャンセルされました。

[ctx: @info]
en: Decryption of <filename>%1</filename> canceled.
ja: <filename>%1</filename> の復号がキャンセルされました。

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the key stored on this computer?
ja: 本当にこのコンピュータ上に保存された秘密鍵のコピーを削除したいですか？

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the secret key stored on this computer?
ja: 本当にこのコンピュータ上の秘密鍵のコピーを削除したいですか？

[ctx: @info]
en: Double spaces are not allowed
ja: 複数の空白は許されません

[ctx: @info]
en: Encryption canceled.
ja: 暗号化がキャンセルされました。

[ctx: @info]
en: Enter a search term to search for matching certificates.
ja: マッチする証明書を検索するのに検索語を入力してください。

[ctx: @info]
en: Enter an email address to search for matching certificates.
ja: マッチする証明書を検索するのにメールアドレスを入力してください。

[ctx: @info]
en: Error: %1
ja: エラー: %1

[ctx: @info]
en: Exit code: %1
ja: 終了コード: %1

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate failed: %1
ja: 証明書をエクスポート失敗: %1

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly. | Exporting the certificates to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly.
ja[0]: 鍵サーバの用途として明示的に禁止されているので、その鍵サーバに証明書をエクスポートすることはできません。

[ctx: @info]
en: Failed to decrypt the clipboard: %1
ja: クリップボードの復号に失敗: %1

[ctx: @info]
en: Failed to decrypt the notepad: %1
ja: ノートパッドの復号に失敗: %1

[ctx: @info]
en: Failed to delete <filename>%1</filename>.
ja: <filename>%1</filename> を削除できませんでした。

[ctx: @info]
en: Failed to encrypt the clipboard: %1
ja: クリップボードの暗号化に失敗: %1

[ctx: @info]
en: Failed to encrypt the notepad: %1
ja: ノートパッドの暗号化に失敗: %1

[ctx: @info]
en: Failed to find encrypted or signed data in one or more files.<nl/>If they contain signed or encrypted data please report a bug (see Help->Report Bug).
ja: 暗号化されたもしくは署名のデータを一つ以上のファイルで見つけるのに失敗しました。<nl/>ファイルに暗号化されたもしくは署名のデータがある場合には、バグ報告をお願いします (Help->Report Bug をごらんください)。

[ctx: @info]
en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
ja: そのシリアル番号で OpenPGP カードを見つけられませんでした: %1

[ctx: @info]
en: Failed to generate new card keys and a certificate: %1
ja: 新しいカード鍵と証明書の作成に失敗しました: %1

[ctx: @info]
en: Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
ja: ファイル <filename>%1</filename> を <filename>%2</filename> に移動できませんでした。

[ctx: @info]
en: Failed to move backup. The backup key is still stored under: %1
ja: バックアップの移動に失敗しました。バックアップ鍵は以下にまだ保管してあります: %1

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite <filename>%1</filename>.
ja: <filename>%1</filename> の上書きに失敗。

[ctx: @info]
en: Failed to search on certificate server. The error returned was:
    %1
ja: 証明書サーバでの検索に失敗しました。返されたエラーは以下のとおりです:
    %1

[ctx: @info]
en: Failed to sign the clipboard: %1
ja: クリップボードの署名に失敗: %1

[ctx: @info]
en: Failed to sign the notepad: %1
ja: ノートパッドの署名に失敗: %1

[ctx: @info]
en: Failed to verify the clipboard: %1
ja: クリップボードの検証に失敗: %1

[ctx: @info]
en: Failed to verify the notepad: %1
ja: ノートパッドの検証に失敗: %1

[ctx: @info]
en: For password based encryption see this <a href="action:help_doc_symenc">guide</a>.
ja: パスワードによる暗号化については<a href="action:help_doc_symenc">ガイド</a>をご覧ください。

[ctx: @info]
en: For public key encryption you generally have to create your own key pair.
ja: 公開鍵の暗号化については、あなた自身の鍵ペアを作成する必要があります。

[ctx: @info]
en: Generating key failed: %1
ja: 鍵の生成に失敗しました: %1

[ctx: @info]
en: Import certificate from a file.<nl/>To import from a public keyserver use <interface>Lookup on Server</interface> instead.
ja: ファイルから証明書をインポートします。<nl/>公開鍵サーバからインポートするには、<interface>サーバでルックアップ</interface>を使ってください。

[ctx: @info]
en: Import was canceled.
ja: インポートがキャンセルされました。

[ctx: @info]
en: Is '%1' your own certificate?
ja: '%1' はあなた自身の証明書) ですか？

[ctx: @info]
en: It seems another <application>Kleopatra</application> is running (with process-id %1)
ja: <application>Kleopatra</application> の別のインスタンス (プロセス ID: %1) が実行されているようです。

[ctx: @info]
en: Key successfully generated.
ja: 鍵が作成できました。

[ctx: @info]
en: NKS PIN changed successfully.
ja: NKS PIN が変更できました。

[ctx: @info]
en: NKS PIN set successfully.
ja: NKS PIN が設定できました。

[ctx: @info]
en: Name change failed: %1
ja: 名前の変更に失敗しました: %1

[ctx: @info]
en: No NullPin found. <warning>If this PIN was not set by you personally, the card might have been tampered with.</warning>
ja: NullPin が見つかりません。<warning>この PIN が設定されていない場合、カードが改竄された可能性があります。</warning>

[ctx: @info]
en: No certificates found
ja: 証明書がありません

[ctx: @info]
en: No checksum files have been created.
ja: チェックサムファイルが作成されていません。

[ctx: @info]
en: No empty smart card was found.
ja: 空きのスマートカードが見つかりません。

[ctx: @info]
en: No slot found for subkey %1 on the smart card.
ja: 副鍵 %1 をスマートカードのスロットに見つけられませんでした。

[ctx: @info]
en: No update found in the available version database.
ja: 利用可能なバージョンのデータベースでは更新が見つかりませんでした。

[ctx: @info]
en: One or more certificates cannot be certified.
ja: ひとつまたは複数の証明書を保証できません。

[ctx: @info]
en: One unknown recipient
ja: 不明な受信者一人

[ctx: @info]
en: PIN changed successfully.
ja: PIN が変更できました。

[ctx: @info]
en: PIN set successfully.
ja: PIN が設定できました。

[ctx: @info]
en: PIV Card Application Administration Key set successfully.
ja: PIV カードアプリケーションの管理鍵が設定できました。

[ctx: @info]
en: PUK changed successfully.
ja: PUK が変更できました。

[ctx: @info]
en: Quit any other running instances of <application>Kleopatra</application>.
ja: これ以外の <application>Kleopatra</application> のインスタンスをすべて終了してください。

[ctx: @info]
en: Reading certificates from smart card ...
ja: 証明書をスマートカードから読み込み中...

[ctx: @info]
en: Result of OpenPGP certificate update from keyserver, LDAP server, or Active Directory
ja: 鍵サーバ、LDAP サーバ、またはアクティブ・ディレクトリからの OpenPGP 証明書の更新結果

[ctx: @info]
en: Result of S/MIME certificate update
ja: S/MIME 証明書の更新結果

[ctx: @info]
en: Result of update from Web Key Directory
ja: Web Key Directory の更新結果

[ctx: @info]
en: Searching for matching certificates ...
ja: マッチする証明書を検索中...

[ctx: @info]
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
ja: ユーザ一時ディレクトリの使用を避けるのには、このオプションを設定する。

[ctx: @info]
en: Set this option to disable password-based encryption.
ja: パスワードベースの暗号化を禁止するのにはこのオプションを設定します。

[ctx: @info]
en: Set this option to disable public key encryption.
ja: 公開鍵暗号を禁止するのにはこのオプションを設定します。

[ctx: @info]
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
ja: このオプションを設定すると、暗号化または署名されたファイルを base64 符号化テクストとしてエンコードします。エディタで開いたり、メールの本体で送れるようになります。3割ほどファイルサイズを増加させます。

[ctx: @info]
en: Setting the NKS PIN failed: %1
ja: NKS PIN の設定に失敗しました: %1

[ctx: @info]
en: Setting the PIV Card Application Administration Key failed: %1
ja: PIV カードアプリケーションの管理鍵の設定に失敗しました: %1

[ctx: @info]
en: Setting the SigG PIN failed: %1
ja: SigG PIN の設定に失敗しました: %1

[ctx: @info]
en: Shall the file be saved with the original file name <filename>%1</filename>?
ja: ファイルは元のファイル名 <filename>%1</filename> に保存しますか？

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card
ja: このスマートカードで利用可能なアクションを表示

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card slot
ja: このスマートカード・スロットに利用可能なアクションを表示

[ctx: @info]
en: Show the following information in certificate list tooltips:
ja: 証明書リストのツールチップに以下の情報を表示:

[ctx: @info]
en: SigG PIN changed successfully.
ja: SigG PIN が変更できました。

[ctx: @info]
en: SigG PIN set successfully.
ja: SigG PIN が設定できました。

[ctx: @info]
en: Signing and encryption canceled.
ja: 署名と暗号化はキャンセルされました。

[ctx: @info]
en: Signing canceled.
ja: 署名がキャンセルされました。

[ctx: @info]
en: Sorry! Writing keys to the card <emphasis>%1</emphasis> is not supported.
ja: すみません! 鍵をカード <emphasis>%1</emphasis> に書き込むことはサポートされてません。

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted and verified the clipboard
ja: クリップボードの復号と検証をしました。

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted and verified the notepad
ja: ノートパッドの復号と検証をしました。

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted the clipboard
ja: クリップボードの復号ができました。

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted the notepad
ja: ノートパッドの復号ができました。

[ctx: @info]
en: Successfully deleted the copy of the key stored on this computer.
ja: このコンピュータ上に保存された秘密鍵のコピーを削除できました。

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted and signed the clipboard
ja: クリップボードの暗号化と署名ができました。

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted and signed the notepad
ja: ノートパッドの暗号化と署名に成功しました。

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted the clipboard
ja: クリップボードの暗号化ができました。

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted the notepad
ja: ノートパッドの暗号化に成功しました。

[ctx: @info]
en: Successfully generated an OpenPGP key from the card keys.
ja: カード鍵から OpenPGP 鍵の作成ができました。

[ctx: @info]
en: Successfully generated new card keys and a certificate for this card.
ja: 新しいカード鍵と証明書をこのカードのために作成できました。

[ctx: @info]
en: Successfully restored the secret key parts from <filename>%1</filename>
ja: ファイル <filename>%1</filename> からの秘密鍵部分が復旧できました。

[ctx: @info]
en: Successfully signed the clipboard
ja: クリップボードの署名ができました。

[ctx: @info]
en: Successfully signed the notepad
ja: ノートパッドの署名に成功しました。

[ctx: @info]
en: Successfully verified the clipboard
ja: クリップボードの検証ができました。

[ctx: @info]
en: Successfully verified the notepad
ja: ノートパッドの検証ができました。

[ctx: @info]
en: The "<" character may not be used.
ja: 文字 "<" は使えません。

[ctx: @info]
en: The backup of the secret key was created successfully.
ja: 秘密鍵のバックアップを作成できました。

[ctx: @info]
en: The certificate has been marked as not trusted because the fingerprint did not match.
ja: フィンガープリントが一致しないため、証明書は信頼できないとしてマークされました。

[ctx: @info]
en: The certificate was revoked successfully.
ja: 鍵が取消できました。

[ctx: @info]
en: The certification power of '%1' was revoked.
ja: '%1' の保証の力を取消ました。

[ctx: @info]
en: The clipboard does not contain text.
ja: クリップボードにはテキストがないようです。

[ctx: @info]
en: The clipboard is empty. Nothing imported.
ja: クリップボードは空です。なにもインポートされませんでした。

[ctx: @info]
en: The data was not encrypted for any secret key in your certificate list.
ja: 証明書リストのどの鍵にたいしてもこのデータは暗号化されませんでした。

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists.
ja: ファイル <filename>%1</filename> は既に存在します。

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
ja: <filename>%1</filename> という名前のファイルは既に存在します。上書きしますか？

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Please enter a different file name.
ja: <filename>%1</filename> という名前のファイルは既に存在します。別のファイル名を入力してください。

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> contains certificates and can't be decrypted or verified.
ja: ファイル <filename>%1</filename> は証明書を含み、復号や検証ができません。

[ctx: @info]
en: The following errors were encountered:
ja: 次のエラーがありました:

[ctx: @info]
en: The group contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.
ja: このグループには暗号化に使用できない証明書が含まれています。これは予期できない結果をもたらします。

[ctx: @info]
en: The private key file <filename>%1</filename> is empty.
ja: プライベート鍵ファイル <filename>%1</filename> が空です。

[ctx: @info]
en: The result of the backup is empty. Maybe you entered an empty or a wrong passphrase.
ja: バックアップの結果が家らです。空もしくは間違ったパスフレーズを入力したのかもしれません。

[ctx: @info]
en: The result of the export is empty.
ja: エクスポートの結果は空です。

[ctx: @info]
en: The size of the name may not exceed 38 characters.
ja: 名前の文字数は38文字を超えてはなりません。

[ctx: @info]
en: The subkey was exported successfully. | %1 subkeys were exported successfully.
ja[0]: %1 件の副鍵をエクスポートできました。

[ctx: @info]
en: The two keys you have entered do not match. Please retry.
ja: 入力された二つの鍵がマッチしません。再度お願いします。

[ctx: @info]
en: There was an error setting the PIN: <message>%1</message>.
ja: PIN の設定でエラーが発生しました: <message>%1</message>。

[ctx: @info]
en: There were no errors.
ja: エラーはありませんでした。

[ctx: @info]
en: These checksum files have been successfully created:
ja: チェックサムファイルが作成できました:

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for encryption.
ja: この証明書は暗号化に使えません。

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for signing.
ja: この証明書は署名に使えません。

[ctx: @info]
en: This certificate expires today.
ja: この署名用は本日失効します。

[ctx: @info]
en: This certificate expires tomorrow. | This certificate expires in %1 days.
ja[0]: この証明書は%1日で失効します。

[ctx: @info]
en: This certificate is expired.
ja: この証明書は失効しています。

[ctx: @info]
en: This certificate is revoked.
ja: この証明書は取消されています。

[ctx: @info]
en: This group contains S/MIME certificates which cannot be certified.
ja: このグループは S/MIME 証明書が含まれ、保証できません。

[ctx: @info]
en: This key has already been revoked.
ja: この鍵はすでに取消されています。

[ctx: @info]
en: This key has been revoked. You cannot certify it.
ja: 鍵は取り消されています。証明できません。

[ctx: @info]
en: This key has expired. You cannot certify it.
ja: この鍵は失効しています。保証できません。

[ctx: @info]
en: To certify other certificates, you first need to create an OpenPGP certificate for yourself.
ja: 他の証明書を保証するには、先にあなた自身の OpenPGP 証明書を作成する必要があります。

[ctx: @info]
en: URL change failed: %1
ja: URL の変更に失敗しました: %1

[ctx: @info]
en: Unblocked and set a new PIN successfully.
ja: アンブロックし、新しい PIN を設定できました。

[ctx: @info]
en: Unblocking the PIN failed: %1
ja: PIN をアンブロックするのに失敗しました: %1

[ctx: @info]
en: User ID successfully added.
ja: ユーザ ID を追加しました。

[ctx: @info]
en: Verification of <filename>%1</filename> canceled.
ja: <filename>%1</filename> の検証がキャンセルされました。

[ctx: @info]
en: Verify the fingerprints, mark the user IDs you want to certify, and select the certificate you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprints clearly identify the certificate and its owner.</i>
ja: フィンガープリントを確認し、保証したいユーザ ID をマークし、ユーザ ID を保証したい証明書を選択します。<br><i>注意: 明確にその証明書と所有者を同定するフィンガープリントだけです。</i>

[ctx: @info]
en: Warning: The sender's mail address is not stored in the <a href="key:%1">certificate</a> used for signing. Stored:<ul>%2</ul>
ja: 警告: 送信者のメールアドレスが、署名に使用された<a href="key:%1">証明書</a>に保存されていません。保存場所:<ul>%2</ul>

[ctx: @info]
en: With Kleopatra you can encrypt using different methods. Please follow the regulations for classified information of your organization.
ja: Kleopatra では、異なる方式を使って暗号化できます。あなたの組織の機密情報の規制に従ってください。

[ctx: @info]
en: Writing certificates to file <filename>%1</filename> failed.
ja: ファイル <filename>%1</filename> に証明書を書き込みできませんでした。

[ctx: @info]
en: Writing groups to file <filename>%1</filename> failed.
ja: グループをファイル <filename>%1</filename> に書き込み失敗。

[ctx: @info]
en: Writing key to file <filename>%1</filename> failed.
ja: 鍵をファイル <filename>%1</filename> に書き込みできませんでした。

[ctx: @info]
en: Writing subkey to file <filename>%2</filename> failed. | Writing subkeys to file <filename>%2</filename> failed.
ja[0]: ファイル <filename>%2</filename> に副鍵を書き込めませんでした。

[ctx: @info]
en: Writing the backup of the secret key to <filename>%1</filename> failed.
ja: 秘密鍵のバックアップの <filename>%1</filename> への書き込みに失敗しました。

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card failed: %1
ja: 証明書をカードに書き込み失敗: %1

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card succeeded.
ja: 証明書をカードに書き込み成功しました。

[ctx: @info]
en: You are not allowed to mark certificates as trusted or not trusted.
ja: 証明書を信頼できる/信頼できないとマークすることは許されていません。

[ctx: @info]
en: You can find step-by-step instructions for public key encryption in this <a href="action:help_doc_quickguide">guide</a>.
ja: 公開鍵の暗号化の一段階づつの手順についてはこちらの<a href="action:help_doc_quickguide">ガイド</a>をご覧ください。

[ctx: @info]
en: You cannot generate a key on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
ja: このスマートカードで鍵を生成できません。準拠するアルゴリズムをなにもサポートしてませんから。

[ctx: @info]
en: You cannot generate keys on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
ja: このスマートカードで鍵を生成できません。準拠するアルゴリズムをなにもサポートしてませんから。

[ctx: @info]
en: no associated certificate
ja: 関連証明書なし

[ctx: @info]
en: no key
ja: 鍵なし

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Install a version of <application>GnuPG</application> that is %1.</para>
ja: <para><application>GnuPG</application> の %1 バージョンをインストールしてください。</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ja: <para>すみません! ファイルに対して <application>Kleopatra</application> を署名または暗号化のために使えません。<application>Kleopatra</application> が使う <application>GnuPG</application> システムが %1 でないためです。</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ja: <para>すみません! <application>Kleopatra</application> を署名または暗号化のために使えません。<application>Kleopatra</application> が使う <application>GnuPG</application> システムが %1 でないためです。</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>The <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ja: <para><application>Kleopatra</application> に使われる <application>GnuPG</application> システムが %1 ではありません。</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ja: <para>ファイルに対して <application>Kleopatra</application> を署名または暗号化のために使えません。<application>Kleopatra</application> が使う <application>GnuPG</application> システムが %1 でないためです。</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
ja: <para><application>Kleopatra</application> を署名または暗号化のために使えません。<application>Kleopatra</application> が使う <application>GnuPG</application> システムが %1 でないためです。</para>

[ctx: @info %1 name of card slot, %2 serial number of card]
en: <p>Please confirm that you want to write the following certificate to the %1 slot of card %2:</p><center>%3</center>
ja: <p>以下の証明書をスロット %1 のカード %2 に書き込む要望を確認してください:</p><center>%3</center>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as valid for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
ja: <para>あなたは、証明書を有効だとしてあなたのためにマークする力を '%1' に対して与えますか？</para><para><emphasis>この証明書の所有者が適切にフィンガープリントをチェックして他人のアイデンティティを確認することを意味します。</emphasis></para>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as valid for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
ja: <para>証明書 '%1' は、他の証明書を有効だとしてあなたのためにマークする力を持ちました。</para><para>この力を取消ますか？</para>

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as %2 for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
ja: <para>あなたは、証明書を %2 としてあなたのためにマークする力を '%1' に対して与えますか？</para><para><emphasis>この証明書の所有者が適切にフィンガープリントをチェックして他人のアイデンティティを確認することを意味します。</emphasis></para>

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as %2 for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
ja: <para>証明書 '%1' は、他の証明書を %2 としてあなたのためにマークする力を持ちました。</para><para>この力を取消ますか？</para>

[ctx: @info %1: test name]
en: <para>See "%1" above.</para>
ja: <para>上の "%1" を参照。</para>

[ctx: @info 'Failed' meaning that there was an error during decryption]
en: Failed to decrypt <filename>%1</filename>:
ja: <filename>%1</filename> の復号に失敗しました:

[ctx: @info 'Failed' meaning that there was an error during decryption]
en: Failed to decrypt and verify <filename>%1</filename>:
ja: <filename>%1</filename> の復号と検証が失敗しました:

[ctx: @info 'Unable' meaning that decryption can't be started because there is no secret key]
en: Unable to decrypt <filename>%1</filename>:
ja: <filename>%1</filename> を復号できませんでした:

[ctx: @info 'Unable' meaning that decryption can't be started because there is no secret key]
en: Unable to decrypt and verify <filename>%1</filename>:
ja: <filename>%1</filename> の復号と検証ができませんでした:

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ja: <filename>%1</filename> と <filename>%2</filename> の暗号化に失敗しました: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ja[0]: <filename>%2</filename> と%1 件の暗号化に失敗しました: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
ja: <filename>%1</filename> の暗号化に失敗しました: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ja: <filename>%1</filename> と <filename>%2</filename> の署名に失敗しました: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ja[0]: <filename>%2</filename> と%1 件の署名に失敗しました: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
ja: <filename>%1</filename> の署名に失敗しました: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ja: <filename>%1</filename> と <filename>%2</filename> の署名と暗号化に失敗しました: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
ja[0]: <filename>%2</filename> と%1 件の署名と暗号化に失敗しました: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
ja: <filename>%1</filename> の署名と暗号化に失敗しました: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to verify <file>:]
en: Failed to verify <filename>%1</filename>:
ja: <filename>%1</filename> の検証に失敗しました。

[ctx: @info Successfully decrypted <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
ja: <filename>%1</filename> を <filename>%2</filename> で復号しました

[ctx: @info Successfully decrypted and verified <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted and verified <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
ja: <filename>%1</filename> を <filename>%2</filename> で復号と検証をしました。

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
ja: <filename>%1</filename> と <filename>%2</filename> の暗号化に成功し、<filename>%3</filename> として保存しました。

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <n> other(s) and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
ja[0]: <filename>%2</filename> と%1件の暗号化に成功し、<filename>%3</filename> として保存しました。

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
ja: <filename>%1</filename> の暗号化に成功し、<filename>%2</filename> として保存しました。

[ctx: @info Successfully signed <file> and <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved the signature in <filename>%3</filename>.
ja: <filename>%1</filename> と <filename>%2</filename> の署名と暗号化に成功し、<filename>%3</filename> として保存しました。

[ctx: @info Successfully signed <file> and <n> other(s) and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 other and saved the signature in <filename>%3</filename>. | Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 others and saved the signature in <filename>%3</filename>.
ja[0]: <filename>%2</filename> と%1件の署名に成功し、<filename>%3</filename> として保存しました。

[ctx: @info Successfully signed <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and saved the signature in <filename>%2</filename>.
ja: <filename>%1</filename> の署名に成功し、<filename>%2</filename> として保存しました。

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
ja: <filename>%1</filename> と <filename>%2</filename> の署名と暗号化に成功し、<filename>%3</filename> として保存しました。

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <n> other(s) as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
ja[0]: <filename>%2</filename> と%1件の署名と暗号化に成功し、<filename>%3</filename> として保存しました。

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
ja: <filename>%1</filename> の署名と暗号化に成功し、<filename>%2</filename> として保存しました。

[ctx: @info as in 'this certificate is unusable']
en: unusable
ja: 使えない

[ctx: @info date is unknown]
en: unknown
ja: 不明

[ctx: @info entry in Usage column of a smart card key]
en: none
ja: なし

[ctx: @info unknown key algorithm]
en: unknown
ja: 不明

[ctx: @info::placeholder]
en: Enter search term
ja: 検索の語を入力

[ctx: @info:credit]
en: Mail viewer
ja: メールビューア

[ctx: @info:credit]
en: UX redesign of smartcard view and certificate details
ja: スマートカード・ビューと証明書の詳細の UX 再設計

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter a message to encrypt or decrypt...
ja: 暗号化するか復号するメッセージを入力してください...

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term
ja: 検索の語を入力

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term <%1>
ja: 検索の語を入力 <%1>

[ctx: @info:placeholder]
en: Please enter a name or email address...
ja: 名前かメールアドレスを入力してください...

[ctx: @info:progress]
en: Certifying certificates…
ja: 証明書を保証...

[ctx: @info:progress]
en: Encrypting notepad...
ja: ノートパッドを暗号化...

[ctx: @info:progress]
en: Signing and encrypting notepad...
ja: ノートパッドの署名と暗号化...

[ctx: @info:progress]
en: Signing notepad...
ja: ノートパッドに署名...

[ctx: @info:shell]
en: Create a new key pair or certificate signing request
ja: 鍵ペアの作成、または証明書署名要求の作成

[ctx: @info:shell]
en: Create or check a checksum file
ja: チェックサムファイルを作成/チェックする

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt and/or verify file(s)
ja: ファイルを復号/検証

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt file(s)
ja: ファイルを復号

[ctx: @info:shell]
en: Encrypt file(s)
ja: ファイルを暗号化

[ctx: @info:shell]
en: File(s) to process
ja: 処理するファイル

[ctx: @info:shell]
en: Import certificate file(s)
ja: 証明書ファイルをインポート

[ctx: @info:shell]
en: Location of the socket the ui server is listening on
ja: UI サーバが待ち受けするソケットの場所

[ctx: @info:shell]
en: Open the config dialog
ja: 設定ダイアログを開く

[ctx: @info:shell]
en: Parent Window Id for dialogs
ja: ダイアログの親のウィンドウ ID

[ctx: @info:shell]
en: Run UI server only, hide main window
ja: メインウィンドウを表示せずに UI サーバのみを実行

[ctx: @info:shell]
en: Same as --sign-encrypt, do not use
ja: --sign-encrypt と同じ (使わないで)

[ctx: @info:shell]
en: Search for a certificate on a keyserver
ja: 鍵サーバでの証明書の検索

[ctx: @info:shell]
en: Sign and/or encrypt file(s)
ja: ファイルに署名/暗号化

[ctx: @info:shell]
en: Sign file(s)
ja: ファイルに署名

[ctx: @info:shell]
en: String or Fingerprint for query and search
ja: 問い合わせと検索のための文字列またはフィンガープリント

[ctx: @info:shell]
en: Use CMS (X.509, S/MIME) for the following operation
ja: 次の操作に CMS (X.509, S/MIME) を使う

[ctx: @info:shell]
en: Use OpenPGP for the following operation
ja: 次の操作に OpenPGP を使う

[ctx: @info:shell]
en: Verify file/signature
ja: ファイル/署名を検証

[ctx: @info:status]
en: Backing up secret key...
ja: 秘密鍵をバックアップ...

[ctx: @info:status]
en: Exporting subkeys...
ja: 副鍵をエクスポート...

[ctx: @info:status]
en: Importing certificates from smart cards...
ja: 証明書をスマートカードからインポート中...

[ctx: @info:status]
en: Loading smart cards...
ja: スマートカードを読み込み中...

[ctx: @info:status]
en: Revoking key...
ja: 鍵を取り消す...

[ctx: @info:status]
en: Updating certificate...
ja: 証明書を更新...

[ctx: @info:status]
en: Updating key...
ja: 鍵を更新...

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card %1...
ja: スマートカード %1 を更新中...

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card...
ja: スマートカードを更新中...

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Generate three new keys on the smart card and create a new OpenPGP certificate with those keys. Optionally, the encryption key is generated off-card and a backup is created so that you can still access data encrypted with this key in case the card is lost or damaged.</para><para><emphasis strong='true'>Existing keys on the smart card will be overwritten.</emphasis></para>
ja: <para>スマートカード上に三つの新しい鍵を生成し、対応する新しい OpenPGP 証明書を作成します。オプションですが、カードを紛失したり壊したりした際、それでも暗号化したデータにアクセスできるように、暗号鍵をカード外で生成しバックアップを作成することもできます。</para><para><emphasis strong='true'>すでにスマートカードにある鍵は上書きされます。</emphasis></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the selected certificates to the group
ja: 選択された証明書をグループに追加

[ctx: @info:tooltip]
en: Append the new file to the existing file.
ja: 既存のファイルに新しいファイルを追記します。

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically save all files that would overwrite an already existing file with a different name.
ja: 自動ですでにあるファイルとは別の名前ですべてのファイルを保存する。

[ctx: @info:tooltip]
en: Backup the encryption key in a file.
ja: ファイルに暗号化鍵のバックアップをする。

[ctx: @info:tooltip]
en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD) for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate. If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
ja: デフォルトでは、OpenPGP 証明書を更新する際、もともと WKD から取得した証明書についてだけ、Kleopatra はプロバイダの証明書ディレクトリ (WKD) に問い合わせます。このオプションを有効とすると、Kleopatra はすべてのユーザ ID について問い合わせます。

[ctx: @info:tooltip]
en: Card slot ID: %1
ja: カードスロット ID: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN Unblocking Key (PUK) that can be used to unblock the smart card after a wrong PIN has been entered too many times.
ja: まちがった PIN を多く入力した後にスマートカードをアンブロックするのに必要な PIN Unblocking Key (PUK) の変更。

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for administrative operations.
ja: 管理 (Admin) 操作をするための PIN を変更する。

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card.
ja: スマートカードでこの鍵を使用するために必要な PIN の変更。

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card. The PIN must contain at least six characters.
ja: スマートカードでこの鍵を使用するために必要な PIN の変更。PIN は最低6文字以上であること。

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIV Card Application Administration Key that is used by the PIV Card Application to authenticate the PIV Card Application Administrator and by the administrator (resp. Kleopatra) to authenticate the PIV Card Application.
ja: PIV カードアプリケーションの管理鍵を変更します。この鍵は PIV カードアプリケーションに使われて PIV カードアプリケーションの管理者を認証するのに使われます。また、管理者 (Kleopatra にも) によって使われて PIV カードアプリケーションを認証するのに使われます。

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the URL where the public key for the keys on this smartcard can be downloaded.
ja: このスマートカードの鍵の公開鍵をダウンロードできる URL を変更。

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the cardholder's name.
ja: カード所有者の名前の変更

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the end of the validity period
ja: 有効期間の終了を変更

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option if you want to upload your certifications to a certificate directory after successful certification.
ja: うまくいった証明のあとに証明書ディレクトリにあなたの証明をアップロードしたい場合、このオプションを選択してください。

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option, if you want to share your certifications with others. If you just want to mark certificates as certified for yourself, then you can uncheck it.
ja: ほかの人とあなたの証明を共有したい場合、このオプションを選択してください。証明書をあなた自身で証明したとマークするだけの場合、選択しないとできます。

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose output folder
ja: 出力フォルダを選択

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to set the trust level of the selected certification key to ultimate trust. This is what you usually want to do for your own keys.
ja: 選択された保証鍵に究極の信頼の信用レベルを設定します。あなた自身の鍵に通常は設定するものです。

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the fingerprint to the clipboard
ja: フィンガープリントをクリップボードにコピー

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected certificate to a smartcard
ja: 選択した証明書をスマートカードにコピー

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a group from the selected certificates
ja: 選択した証明書からグループを作成する

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new OpenPGP certificate
ja: 新しい OpenPGP 証明書を作成

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an OpenPGP certificate for the keys stored on the card.
ja: カードに保管された鍵のために OpenPGP 鍵を作成。

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an S/MIME certificate signing request for this key
ja: この鍵に対して S/MIME 証明書署名要求を作成

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file and any other files that would overwrite an already existing file.
ja: すでにあるファイルについてまったく上書きしない。

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file, skip to the next one instead.
ja: このファイルは書き込まずに、次にスキップする。

[ctx: @info:tooltip]
en: Expired or revoked certificates cannot be certified.
ja: 失効または取消された証明書は保証できません。

[ctx: @info:tooltip]
en: Flag the selected user ID as the primary user ID of this key.
ja: 選択したユーザ ID に、この鍵のプライマリユーザ ID としてフラグを立てる。

[ctx: @info:tooltip]
en: Grant or revoke the certification power of the selected certificate
ja: 選択した証明書の保証の力を与える/取り消す

[ctx: @info:tooltip]
en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys that were used to certify the user IDs of newly imported OpenPGP keys.
ja: 有効とすると、Kleopatra は、新しくインポートされた OpenPGP 鍵のユーザ ID を保証するために使われる鍵を自動的に取得することを試みます。

[ctx: @info:tooltip]
en: If the card slot already contains a key then the new key will irrevocably replace the old key.
ja: カードスロットにすでに鍵がある場合、新しい鍵は古い鍵を取り返しのつかない形で置き換えます。

[ctx: @info:tooltip]
en: Import certificate from file
ja: 証明書をファイルからインポート

[ctx: @info:tooltip]
en: Import the certificate stored on the card
ja: カードに保管されている証明書をインポート

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep each file separate instead of creating an archive for all.
ja: 全部のファイルのために一つのアーカイブを作成するのではなくそれぞれのファイルを個々に保つ。

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up and import all keys that were used to certify the user IDs of this key
ja: この鍵のユーザ ID を保証するために使われたすべての鍵をルックアップしインポートする

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up certificate on server
ja: サーバで証明書をルックアップ

[ctx: @info:tooltip]
en: Manage certificate groups
ja: 証明書グループを管理

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file and any other files that already exist.
ja: すでにあるファイルはすべて上書きする。

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file.
ja: 既存のファイルを上書きします。

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh certificate list
ja: 証明書のリストを更新

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload smart cards
ja: スマートカードを再読み込み

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove the selected certificates from the group
ja: 選択された証明書をグループから削除

[ctx: @info:tooltip]
en: Restart the background processes, e.g. after making changes to the configuration.
ja: バックグラウンド・プロセス再起動する。例えば設定の変更後に。

[ctx: @info:tooltip]
en: Revocation of self-certifications is currently not possible.
ja: 自己証明書の取消は今のところできません。

[ctx: @info:tooltip]
en: S/MIME certificates cannot be certified.
ja: S/MIME 証明書は保証できません。

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file with the given name.
ja: 与えられた名前でファイルを保存する

[ctx: @info:tooltip]
en: Search on keyserver
ja: 鍵サーバで検索

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list for groups matching the search term.
ja: 検索の語にマッチするグループのリストを検索する。

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of available certificates for any that match the search term.
ja: 検索の語にマッチする鍵のための利用可能な証明書を検索

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of certificates in the group for any that match the search term.
ja: そのグループで検索の語にマッチするの証明書を検索

[ctx: @info:tooltip]
en: See certifications for details.
ja: 保証の詳細を表示する。

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if another person's certificate is about to expire soon.
ja: もう少しで他の人の証明書が失効するとき、事前に警告してもらいたい日数を選択します。

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if your own certificate is about to expire soon.
ja: もう少しであなた自身の証明書が失効するとき、事前に警告してもらいたい日数を選択します。

[ctx: @info:tooltip]
en: Set or change the PUK that can be used to unblock the smart card. The PUK must contain at least eight characters.
ja: スマートカードをアンブロックするのに必要な PUK の設定または変更。PUK は最低8文字以上であること。

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
ja: 証明書リストを表示

[ctx: @info:tooltip]
en: Show more options
ja: 高度なオプションを表示

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that belong to the selected category.
ja: 選択されたカテゴリに属する証明書のみ表示。

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that match the entered search term.
ja: 入力された検索語にマッチする証明書だけを表示。

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the issuer certificate
ja: 発行者の証明書を表示

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the number of remaining attempts for entering the correct PIN or PUK.
ja: 正しい PIN か PUK を入力するために残された試行の回数を表示。

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the certification process for all certificates in the group.
ja: グループのすべての証明書に対し保証のプロセスを開始する

[ctx: @info:tooltip]
en: Suggest a file name that does not already exist.
ja: すでに存在することのないファイル名を提案する

[ctx: @info:tooltip]
en: The data was encrypted to this key / certificate.
ja: データはこの鍵/証明書宛に暗号化されました。

[ctx: @info:tooltip]
en: The resulting files are written to this directory.
ja: 結果のファイルがこのディレクトリに書き込まれます。

[ctx: @info:tooltip]
en: This certificate cannot be used for encryption.
ja: この証明書は暗号化に使えませんでした。

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP encrypted file.
ja: これは OpenPGP 暗号化ファイルのファイル名です。

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP-signed and encrypted file.
ja: これは OpenPGP 署名/暗号化のファイル名です。

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME encrypted file.
ja: これは S/MIME 暗号化ファイルのファイル名です。

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME signature.
ja: これは S/MIME 署名のファイル名です。

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the detached OpenPGP signature.
ja: これは分遣 OpenPGP 署名のファイル名です。

[ctx: @info:tooltip]
en: This parameter has been locked down by the system administrator.
ja: このパラメータはシステム管理者によってロックされています。

[ctx: @info:tooltip]
en: Unblock the smart card with the PUK (if available) or the Admin PIN.
ja: PUK (が利用可能であれば) か Admin PIN でスマートカードをアンブロックする

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the CRLs and do a full validation check of the certificate.
ja: CRL を更新し、証明書の完全な検証を行ってください。

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the key from external sources.
ja: 外部のソースから鍵を更新

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the certificate corresponding to this key to the card
ja: この鍵に対応する証明書をカードに書き込む

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the key pair of a certificate to the card
ja: 証明書の鍵のペアをカードに書き込む

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this certification because the required secret key is not available.
ja: この保証を取り消すことはできません。必要な秘密鍵が利用可能でないためです。

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this expired certification.
ja: 失効した保証を取り消すことは不可能です。

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this invalid certification.
ja: この無効な保証を取り消すことは不可能です。

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this revocation certification. (But you can re-certify the corresponding user ID.)
ja: この取消保証を取り消すことは不可能です。(対応するユーザ ID を再度保証することは可能です。)

[ctx: @item never show expiry notification]
en: never
ja: 無期限

[ctx: @item:inlistbox]
en: Authentication
ja: 認証

[ctx: @item:inlistbox]
en: Encryption
ja: 暗号化

[ctx: @item:inlistbox]
en: Signature
ja: 署名

[ctx: @item:valuesuffix]
en: %v day | %v days
ja[0]: %v 日

[ctx: @label]
en: Available certificates
ja: 利用可能な証明書

[ctx: @label]
en: Card type:
ja: カード・タイプ:

[ctx: @label]
en: Certificates in group
ja: グループ内の証明書

[ctx: @label]
en: Encrypt for others:
ja: 他の方のために暗号化:

[ctx: @label]
en: Enter the new public key URL:
ja: 新しい公開鍵の URL を入力してください:

[ctx: @label]
en: Protocol:
ja: プロトコル:

[ctx: @label]
en: Public key URL:
ja: 公開鍵の URL:

[ctx: @label]
en: Rename:
ja: 名前の変更:

[ctx: @label]
en: Revokers
ja: 取消者

[ctx: @label]
en: Search available certificates
ja: 利用可能な証明書を検索

[ctx: @label]
en: Search for certificates in the group
ja: そのグループでの証明書の検索

[ctx: @label]
en: Search groups
ja: グループを検索

[ctx: @label]
en: Search:
ja: 検索:

[ctx: @label]
en: Serial number:
ja: シリアル番号:

[ctx: @label]
en: Subkeys
ja: 副鍵

[ctx: @label]
en: Enter the new cardholder name:
ja: カード所有者の名前を入力してください:

[ctx: @label The number of remaining attempts to enter a PIN or PUK, as in Remaining attempts: PIN: 2, PUK: 3, Admin PIN: 3]
en: Remaining attempts:
ja: 残された試行:

[ctx: @label The owner of a smartcard. GnuPG refers to this as cardholder.]
en: Cardholder:
ja: カード所有者:

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &others:
ja: 他の方のために暗号化(&O):

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Output &files/folder:
ja: 出力フォルダ(&F):

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish in internal directory
ja: 内部ディレクトリに開示

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish to %1
ja: %1 に開示

[ctx: @label:checkbox]
en: Search missing keys when verifying a signature
ja: 署名を検証する際、欠落している鍵を検索する

[ctx: @label:checkbox]
en: Use OpenPGP keyserver
ja: OpenPGP 鍵サーバを使う

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for other certificates:
ja: ほかの証明書のしきい値:

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for own certificates:
ja: 自身の証明書のしきい値:

[ctx: @label:textbox]
en: &Output folder:
ja: 出力フォルダ(&O):

[ctx: @label:textbox]
en: Algorithm:
ja: アルゴリズム:

[ctx: @label:textbox]
en: Description (optional):
ja: 説明 (オプション):

[ctx: @label:textbox]
en: EMail:
ja: メール:

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
ja: 名前:

[ctx: @label:textbox]
en: Please note that only one OpenPGP keyserver can be configured.
ja: ただ一つだけの OpenPGP 鍵サーバが設定できることに注意ください。

[ctx: @label:textbox]
en: Please select an action.
ja: 動作を選択してください

[ctx: @label:textbox]
en: This may take several minutes...
ja: 数分かかることがあります...

[ctx: @option:check]
en: Authentication
ja: 認証

[ctx: @option:check]
en: Automatically extract file archives after decryption
ja: 復号のあと、自動的にファイルアーカイブを展開する

[ctx: @option:check]
en: Backup encryption key
ja: 暗号化鍵をバックアップ

[ctx: @option:check]
en: Bold
ja: ボールド

[ctx: @option:check]
en: Create OpenPGP encrypted files with ".pgp" file extensions instead of ".gpg"
ja: OpenPGP 暗号ファイルを ".pgp" のファイル拡張子で作成する。".gpg" ではなく。

[ctx: @option:check]
en: Create signed or encrypted files as text files.
ja: 署名/暗号化ファイルをテキスト・ファイルとして作成する。

[ctx: @option:check]
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
ja: 暗号化ファイルのフォルダに一時復号ファイルを作成する。

[ctx: @option:check]
en: Encrypt with password:
ja: パスワードで暗号化:

[ctx: @option:check]
en: Encryption
ja: 暗号化

[ctx: @option:check]
en: Italic
ja: イタリック

[ctx: @option:check]
en: Query certificate directories of providers for all user IDs
ja: すべてのユーザ ID に対してプロバイダの証明書ディレクトリを問い合わせる。

[ctx: @option:check]
en: Retrieve missing certification keys when importing new keys
ja: 新しい鍵をインポートする際に欠落している証明書鍵を取得する

[ctx: @option:check]
en: Run these tests at startup
ja: 起動時にこれらのテストを実行する

[ctx: @option:check]
en: Show all test results
ja: すべてのテスト結果を表示

[ctx: @option:check]
en: Show owner information
ja: 保持者の情報を表示する

[ctx: @option:check]
en: Show technical details
ja: 技術的詳細を表示

[ctx: @option:check]
en: Show this notification for future updates.
ja: このお知らせを将来の更新で表示する。

[ctx: @option:check]
en: Show upcoming certificate expiration
ja: 近日の証明書の失効を表示する

[ctx: @option:check]
en: Show validity
ja: 有効性を表示する

[ctx: @option:check]
en: Signing
ja: 署名

[ctx: @option:check]
en: Strikeout
ja: 取り消し線

[ctx: @option:check]
en: Treat .p7m files without extensions as mails.
ja: 拡張子のない .p7m ファイルはメールとして取り扱う

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to %1
ja: 取消した証明書を %1 へアップロード

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to internal directory
ja: 取消した証明書を内部ディレクトリにアップロード

[ctx: @option:check]
en: Use public-key encryption only.
ja: 公開鍵暗号だけを使う。

[ctx: @option:check]
en: Use symmetric encryption only.
ja: 対称暗号だけを使う。

[ctx: @option:check]
en: Valid until:
ja: 有効期間期限:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &me:
ja: 自分自身のために暗号化(&M):

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt with &password:
ja: パスワードで暗号化(&P):

[ctx: @option:radio]
en: Certificate has been compromised
ja: 証明書が侵害された

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is no longer used
ja: 証明書はもう使われない

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is superseded
ja: 証明書が置き換えられた

[ctx: @option:radio]
en: Delete secret key from disk.
ja: ディスクから秘密鍵を削除する。

[ctx: @option:radio]
en: For a different reason
ja: 別の理由

[ctx: @option:radio]
en: I already have a backup of the secret key.
ja: 秘密鍵のバックアップはすでにあります。

[ctx: @option:radio]
en: Keep secret key on disk.
ja: 秘密鍵をディスクに保持する。

[ctx: @option:radio]
en: Make a backup of the secret key to a file.
ja: ファイルに秘密鍵のバックアップをする。

[ctx: @option:radio]
en: Make a printed backup of the secret key.
ja: 秘密鍵の印刷バックアップを作成する。

[ctx: @option:radio]
en: Unlimited validity
ja: 無制限の有効期間

[ctx: @title]
en: %1 Configuration Check
ja: %1 設定チェック

[ctx: @title]
en: <application>Kleopatra</application> failed to start
ja: <application>Kleopatra</application> 起動に失敗

[ctx: @title]
en: Available Certificates
ja: 利用可能な証明書

[ctx: @title]
en: Certificates in the Group
ja: 証明書のグループ

[ctx: @title]
en: Certifications Loading Failed
ja: 保証の読み込みに失敗

[ctx: @title]
en: Compliance Check
ja: コンプライアンス・チェック

[ctx: @title]
en: Config File 'libkleopatrarc'
ja: 設定ファイル 'libkleopatrarc'

[ctx: @title]
en: Creating Key Pair...
ja: 鍵ペアを作成中...

[ctx: @title]
en: Error Deleting Registry Key
ja: レジストリキーの削除に失敗

[ctx: @title]
en: Failed to find PaperKey executable.
ja: PaperKey 実行ファイルが見つかりませんでした

[ctx: @title]
en: GPG (OpenPGP Backend) installation
ja: GPG (OpenPGP バックエンド) のインストール

[ctx: @title]
en: Gpg-Agent Connectivity
ja: Gpg-Agent の到達可能性

[ctx: @title]
en: GpgConf (Configuration) installation
ja: GpgConf (設定) のインストール

[ctx: @title]
en: GpgME Too Old
ja: GpgME が古すぎ

[ctx: @title]
en: GpgSM (S/MIME Backend) installation
ja: GpgSM (S/MIME バックエンド) のインストール

[ctx: @title]
en: Invalid Server Reply
ja: 無効なサーバの返答

[ctx: @title]
en: No Directory Servers Configured
ja: ディレクトリサーバが設定されていません

[ctx: @title]
en: OpenPGP Keyserver
ja: OpenPGP 鍵サーバ

[ctx: @title]
en: Reason for Revocation (optional)
ja: 取消の理由 (オプション)

[ctx: @title]
en: Result Truncated
ja: 不完全な検索結果

[ctx: @title]
en: Results
ja: 結果

[ctx: @title]
en: Running as Administrator
ja: 管理者として実行

[ctx: @title]
en: Save Request
ja: 要求の保存

[ctx: @title]
en: Sign / Encrypt Files
ja: ファイルを署名/暗号化

[ctx: @title]
en: Sign/Encrypt Clipboard
ja: クリップボードの署名/暗号化

[ctx: @title]
en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
ja: ここに crypto 操作のステータスと進捗が表示されます。

[ctx: @title]
en: Success
ja: 成功

[ctx: @title]
en: UiServer Connectivity
ja: UI サーバの到達可能性

[ctx: @title]
en: Up to date
ja: 最新

[ctx: @title]
en: Windows Registry
ja: Windows レジストリ

[ctx: @title]
en: card keys and certificates
ja: カード鍵と保証

[ctx: @title %1:"OpenPGP" or "S/MIME"]
en: %1 Certificate Server
ja: %1 証明書サーバ

[ctx: @title:column]
en: Actions
ja: アクション

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
ja: アルゴリズム

[ctx: @title:column]
en: Created
ja: 作成できました

[ctx: @title:column]
en: Email
ja: メール

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
ja: フィンガープリント

[ctx: @title:column]
en: Key ID
ja: 鍵 ID

[ctx: @title:column]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title:column]
en: Origin
ja: でどころ

[ctx: @title:column]
en: Protocol
ja: プロトコル

[ctx: @title:column]
en: Status
ja: 状態

[ctx: @title:column]
en: Storage
ja: ストレージ

[ctx: @title:column]
en: Usage
ja: 用途

[ctx: @title:column]
en: User ID
ja: ユーザ ID

[ctx: @title:column]
en: Valid From
ja: 有効期間開始

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
ja: 有効期間期限

[ctx: @title:column Name or ID of a storage slot for a key on a smart card]
en: Card Slot
ja: カードスロット

[ctx: @title:dialog]
en: Add ADSK
ja: ADSK を追加

[ctx: @title:dialog]
en: Copy Key to Smartcard
ja: 鍵をスマートカードへコピー

[ctx: @title:dialog]
en: Results
ja: 結果

[ctx: @title:dialog]
en: Sign / Encrypt Files
ja: ファイルを署名/暗号化

[ctx: @title:dialog]
en: Sign/Encrypt Clipboard
ja: クリップボードの署名/暗号化

[ctx: @title:group]
en: Certificate Usage
ja: 証明書の用途

[ctx: @title:group]
en: Details
ja: 詳細

[ctx: @title:group]
en: Key Material
ja: 鍵マテリアル

[ctx: @title:group]
en: Proposed Corrective Action
ja: 修正措置の提案

[ctx: @title:menu]
en: SmartCard
ja: スマートカード

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Categories
ja: 証明書カテゴリ

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Dump
ja: 証明書のダンプ

[ctx: @title:tab]
en: Certifications
ja: 保証

[ctx: @title:tab]
en: General
ja: 生成

[ctx: @title:tab]
en: Related Addresses
ja: 関連するアドレス

[ctx: @title:tab]
en: Revokers
ja: 取消者

[ctx: @title:tab]
en: Subkeys
ja: 副鍵

[ctx: @title:tab]
en: Trust Chain Details
ja: 信頼のチェインの詳細

[ctx: @title:tab]
en: User IDs
ja: ユーザ ID

[ctx: @title:window]
en: Add Subkey
ja: 副鍵を追加

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Error
ja: ユーザ ID の追加に失敗

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Succeeded
ja: ユーザ ID の追加に成功

[ctx: @title:window]
en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

[ctx: @title:window]
en: Apply Settings
ja: 設定を適用

[ctx: @title:window]
en: Backup Secret Key
ja: 秘密鍵をバックアップ

[ctx: @title:window]
en: CRL Cache Dump
ja: CRL キャッシュのダンプ

[ctx: @title:window]
en: Certificate Dump
ja: 証明書のダンプ

[ctx: @title:window]
en: Certificate Selection
ja: 証明書の選択

[ctx: @title:window]
en: Certificate Updated | Certificates Updated
ja[0]: 証明書が更新されました

[ctx: @title:window]
en: Certification Completed
ja: 保証が完了しました

[ctx: @title:window]
en: Certification Not Possible
ja: 保証ができません

[ctx: @title:window]
en: Certification Trust Change Failed
ja: 保証の信頼の変更に失敗

[ctx: @title:window]
en: Certify Certificates
ja: 証明書を保証

[ctx: @title:window]
en: Change Cardholder
ja: カード所有者の変更

[ctx: @title:window]
en: Change Public Key URL
ja: 公開鍵の URL を変更

[ctx: @title:window]
en: Change Validity Period
ja: 有効期間の変更

[ctx: @title:window]
en: Checksum Verification Errors
ja: チェックサムの検証の失敗

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Error
ja: CRL キャッシュのエラーをクリア

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Finished
ja: CRL キャッシュのクリアが終了しました

[ctx: @title:window]
en: Configure
ja: 設定

[ctx: @title:window]
en: Configure Groups
ja: グループを構成

[ctx: @title:window]
en: Confirm Certificate Export
ja: 証明書のエクスポートを確認

[ctx: @title:window]
en: Confirm Deletion
ja: 削除の確認

[ctx: @title:window]
en: Confirm Group Export
ja: グループのエクスポートを確認

[ctx: @title:window]
en: Confirm Publication
ja: 公開の確認

[ctx: @title:window]
en: Confirm Revocation
ja: 取消の確認

[ctx: @title:window]
en: Create Checksum Progress
ja: チェックサム作成の進捗

[ctx: @title:window]
en: Create OpenPGP Key
ja: OpenPGP 鍵を作成

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify E-Mail
ja: メールを復号/検証

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Failed
ja: 復号/検証に失敗

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Files
ja: ファイルを復号/検証

[ctx: @title:window]
en: Delete Certificates
ja: 証明書の削除

[ctx: @title:window]
en: Delete Group | Delete Groups
ja[0]: グループを削除

[ctx: @title:window]
en: Distrust Root Certificate
ja: ルート証明書を信頼しない

[ctx: @title:window]
en: Dump CRL Cache Error
ja: CRL キャッシュのダンプに失敗

[ctx: @title:window]
en: Dump Certificate Error
ja: 証明書のダンプに失敗

[ctx: @title:window]
en: Edit Group
ja: グループを編集

[ctx: @title:window]
en: Encrypt Text
ja: テキストを暗号化

[ctx: @title:window]
en: Encrypt-To-Self Warning
ja: Encrypt-To-Self の警告

[ctx: @title:window]
en: Enter User ID
ja: ユーザ ID を入力

[ctx: @title:window]
en: Error
ja: エラー

[ctx: @title:window]
en: Error creating revocation certificate
ja: 取消証明書を作成中にエラー

[ctx: @title:window]
en: Error importing secret key
ja: 秘密鍵のインポートでエラー

[ctx: @title:window]
en: Export
ja: エクスポート

[ctx: @title:window]
en: Export Certificate Group | Export Certificate Groups
ja[0]: 証明書グループをエクスポート

[ctx: @title:window]
en: Export Error
ja: エクスポートのエラー

[ctx: @title:window]
en: Export Failed
ja: エクスポートに失敗

[ctx: @title:window]
en: Export Subkey | Export Subkeys
ja[0]: 副鍵をエクスポート

[ctx: @title:window]
en: Failed to execute command
ja: コマンド実行に失敗

[ctx: @title:window]
en: Failed to find some keys
ja: いくつかの鍵を見つけるのに失敗

[ctx: @title:window]
en: Fetching Keys
ja: 鍵を取ってくる

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
ja: ファイルがすでに存在します

[ctx: @title:window]
en: Generating Keys
ja: 鍵を生成

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Configuration Overview
ja: GnuPG 設定概要

[ctx: @title:window]
en: Grant Certification Power
ja: 保証の力を与える

[ctx: @title:window]
en: Group Cannot Be Certified
ja: グループは保証できません

[ctx: @title:window]
en: Group Details
ja: グループ詳細

[ctx: @title:window]
en: Importing Certificates
ja: 証明書をインポート

[ctx: @title:window]
en: Invalid Output Folder
ja: 無効な出力フォルダ

[ctx: @title:window]
en: Key is Expired
ja: 鍵が失効しています

[ctx: @title:window]
en: Key is Revoked
ja: 鍵は取り消されました

[ctx: @title:window]
en: Lookup on Server
ja: サーバでルックアップ

[ctx: @title:window]
en: Manage Smart Cards
ja: スマートカードを管理

[ctx: @title:window]
en: Mark Own Certificate
ja: 自身の証明書としるす

[ctx: @title:window]
en: No Output Folder
ja: 出力フォルダがありません

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate
ja: OpenPGP 証明書

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export
ja: OpenPGP 証明書のエクスポート

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Error
ja: OpenPGP 証明書のエクスポートに失敗

[ctx: @title:window]
en: Overwrite Existing Key
ja: 既存の鍵を上書き

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
ja: ファイルを上書き？

[ctx: @title:window]
en: Overwrite existing key
ja: 既存の鍵を上書き

[ctx: @title:window]
en: Print Secret Key
ja: 秘密鍵を印刷する

[ctx: @title:window]
en: Prohibited
ja: 禁止されてます

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
ja: 本当に終了しますか？

[ctx: @title:window]
en: Revocation Failed
ja: 取消に失敗

[ctx: @title:window]
en: Revocation Succeeded
ja: 取消できました。

[ctx: @title:window]
en: Revocation certificate created
ja: 取消証明書を作成しました

[ctx: @title:window]
en: Revoke Certification Power
ja: 保証の力を取り消す

[ctx: @title:window]
en: S/MIME Certificate
ja: S/MIME 証明書

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Backup
ja: 秘密鍵バックアップ

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Deletion
ja: 秘密鍵の削除

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate
ja: 証明書を選択

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message
ja: メッセージのための証明書を選択

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message "%1"
ja: メッセージ "%1" のための証明書を選択

[ctx: @title:window]
en: Select Signing Certificates
ja: 署名用の証明書を選択

[ctx: @title:window]
en: Select the file to verify with the signature <filename>%1</filename>
ja: 署名を検証するためのファイルを選択してください <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Self Test
ja: セルフテスト

[ctx: @title:window]
en: Set Initial Pin
ja: 初期 PIN を設定

[ctx: @title:window]
en: Sign Text
ja: テキストに署名

[ctx: @title:window]
en: Subprocess Diagnostics
ja: サブプロセス診断

[ctx: @title:window]
en: Success
ja: 成功

[ctx: @title:window]
en: Trust Root Certificate
ja: ルート証明書を信頼する

[ctx: @title:window]
en: Unusable Output Folder
ja: 使えない出力フォルダ

[ctx: @title:window]
en: Unusual Signature Warning
ja: 通常でない署名の警告

[ctx: @title:window]
en: Update Available
ja: 更新が利用可能

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
ja: 更新失敗

[ctx: @title:window]
en: Use Original File Name?
ja: 元のファイル名を使いますか？

[ctx: @title:window]
en: Verify Checksum Results
ja: チェックサムの検証結果

[ctx: @title:window]
en: Verify Files
ja: ファイルを検証

[ctx: @title:window]
en: Verify Fingerprint
ja: フィンガープリントを検証

[ctx: @title:window]
en: Write certificate to card
ja: 証明書をカードに書き込み

[ctx: @title:window Certify Certificate Group <group name>]
en: Certify Certificate Group %1
ja: 証明書グループを保証: %1

[ctx: @title:window a group of keys]
en: Edit Group
ja: グループを編集

[ctx: @title:window a group of keys]
en: New Group
ja: 新しいグループ

[ctx: @title:window arg is name, email of certificate holder]
en: Certify Certificate: %1
ja: 証明書を保証: %1

[ctx: @warning]
en: <para><email>%1</email> has no usable transport for mailing a key available, WKS upload not possible.</para>
ja: <para><email>%1</email> では鍵をメールする伝達手段が何も利用可能ではなく、WKS アップロードが不可能です。</para>

[ctx: A generic filename for exported certificate groups]
en: certificate groups
ja: 証明書グループ

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates
ja: 証明書

en: A phone call to the person.
ja: その人への電話連絡。

en: A revocation certificate is a file that serves as a "kill switch" to publicly declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible to retract such a revocation certificate once it has been published.
ja: 取消証明書は、鍵がもはや使われるべきではないとおおやけに宣言する"緊急停止装置"として使われるファイルです。いったん公開されると、そのような取消証明書は撤回することは不可能です。

en: A revocation certificate is a kind of "kill switch" to publicly
    declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible
    to retract such a revocation certificate once it has been published.
ja: 取消証明書は、ある種の "緊急停止装置" で、鍵がもはや使われるべきではないとおおやけに宣言するものです。いったん公開されると、そのような取消証明書は撤回することは不可能です。

en: Add ADSK
ja: ADSK を追加

en: Add Recipient...
ja: 受信者を追加...

en: Add User ID...
ja: ユーザ ID を追加...

en: Additionally, one new key has been retrieved. | Additionally, %1 new keys have been retrieved.
ja[0]: 加えて、%1 件の新しい鍵が取得されました。

en: Advanced
ja: 高度

en: Alexander Kulbartsch
ja: アレクサンダー・クルバルチュ

en: Algorithm:
ja: アルゴリズム:

en: All certificates with email addresses belonging to the domain that have been certified by the trusted introducer are treated as certified, i.e. a trusted introducer acts as a kind of intermediate CA for a domain.
ja: 信頼できる紹介者によって保証されたあるドメインに属するメールアドレスを使ったすべての証明書は保証されたこととなります。すなわち、信頼できる紹介者は、あるドメインに関して、ある種の中間 CA のように振る舞うことになります。

en: All operations completed.
ja: すべての操作が完了しました。

en: Allow S/MIME certificate creation
ja: S/MIME 証明書の作成を許可する

en: Allow custom debug commands
ja: カスタムのデバッグコマンドを許す

en: Allows the creation of S/MIME certificate signing requests.
ja: S/MIME 証明書署名要求を作成を許可する。

en: Also update the validity period of the subkeys
ja: また、副鍵の有効期間も更新してください

en: Always search smartcard certificates on keyserver
ja: 常にスマートカードの証明書を鍵サーバで検索する

en: Ambiguous commands "%1" and "%2"
ja: あいまいなコマンド "%1" と "%2"

en: Ambiguous protocol: --openpgp and --cms
ja: あいまいなプロトコル: --openpgp または --cms

en: An error occurred while trying to clear the CRL cache. The output from %1 was:
    %2
ja: CRL キャッシュをクリアしようとしていたときにエラーが発生しました。
    %1 からの出力は以下のとおりです:
    %2

en: An error occurred while trying to dump the CRL cache. The output from GpgSM was:
    %1
ja: CRL ファイルをダンプしようとしていたときにエラーが発生しました。
    GpgSM からの出力は以下のとおりです:
    %1

en: An error occurred while trying to dump the certificate. The output from GpgSM was:
    %1
ja: 証明書をダンプしようとしていたときにエラーが発生しました。
    GpgSM  からの出力は以下のとおりです:
    %1

en: An error occurred while trying to import the CRL file. The output from gpgsm was:
    %1
ja: CRL ファイルをインポートしようとしていたときにエラーが発生しました。
    GpgSM からの出力は以下のとおりです:
    %1

en: An error occurred: %1
ja: エラーが発生しました: %1

en: Andre Heinecke
ja: アンドレ・ハイネッケ

en: Any files
ja: 任意のファイル

en: Appearance
ja: 外観

en: Archive and Encrypt Files
ja: アーカイブしてファイルを暗号化

en: Archive and Sign Files
ja: アーカイブしてファイルに署名

en: Archive and Sign/Encrypt Files
ja: アーカイブしてファイルに署名/暗号化

en: Archive command to use when archiving files:
ja: アーカイブファイルを作成する際に使うアーカイブコマンド:

en: Argument is not a valid RFC-2822 mailbox
ja: 引数は有効な RFC-2822 メールボックスではありません

en: Artwork
ja: アートワーク

[ctx: As in 'this key is stored on this computer and on smart card(s)']
en: On this computer and on a smart card | On this computer and on %1 smart cards
ja[0]: このコンピュータとスマートカード上 (%1件)

[ctx: As in 'this secret key is stored on a smart card']
en: smart card
ja: スマートカード

[ctx: As in 'this secret key is stored on smart card <serial number>']
en: smart card %1
ja: スマートカード %1

[ctx: As in 'this secret key is stored on this computer']
en: on this computer
ja: このコンピュータ

en: At least one FILE must be present
ja: 少なくとも 1 つの FILE が存在しなければなりません

en: At least one INPUT must be present
ja: 少なくとも 1 つの INPUT が存在しなければなりません

en: At least one INPUT needs to be provided
ja: 少なくとも 1 つの INPUT を指定する必要があります

en: At least one OUTPUT must be present
ja: 少なくとも 1 つの OUTPUT が存在しなければなりません

en: At least one input needs to be provided
ja: 少なくとも 1 つの入力を指定しなければなりません

en: Authentication Key
ja: 認証鍵

en: Automatically extract archives after decryption.
ja: 復号のあとに自動的にアーカイブを展開する。

en: Automatically load S/MIME certificates from PKCS#15 (CardOS) smartcards
ja: 自動的に S/MIME 証明書を PKCS#15 (CardOS) スマートカードからロードする

en: Back
ja: 戻る

en: Backend configuration framework, KIO integration
ja: バックエンド設定フレームワーク、KIO インテグレーション

en: Backend error: gpgconf does not seem to know the entry for %1/%2
ja: バックエンドのエラー: gpgconf は %1/%2 に対するエントリが分からないようです

en: Backend error: gpgconf has wrong type for %1/%2: %3 %4
ja: バックエンドのエラー: gpgconf の %1/%2 に対するタイプが間違っています: %3 %4

en: Backup Key
ja: バックアップ鍵

en: Backup Secret Keys...
ja: 秘密鍵をバックアップ...

en: By default, GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
ja: GnuPG はデフォルトで ~/.gnupg/policies.txt というファイルを用いて証明書ポリシーが認められているかどうかをチェックします。このオプションを有効にすると、ポリシーをチェックしません。

en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD)
             for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate.
             If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
ja: デフォルトでは、OpenPGP 証明書を更新する際、もともと WKD から取得した証明書についてだけ、
            Kleopatra はプロバイダの証明書ディレクトリ (WKD) に問い合わせます。
    このオプションを有効とすると、Kleopatra はすべてのユーザ ID について問い合わせます。

en: By setting an expiration date, you can limit the validity of your certification to a certain amount of time. Once the expiration date has passed, your certification is no longer valid.
ja: 失効の日を設定することにより、あなたの保証の有効性を特定の時間に制限することができます。失効日が過ぎた場合、あなたの保証は有効では無くなります。

en: CAPABILITIES does not take arguments
ja: CAPABILITIES は引数を取りません

en: CMS backend: %1
ja: CMS バックエンド: %1

en: CRL cache cleared successfully.
ja: CRL キャッシュをクリアしました。

en: CRL file imported successfully.
ja: CRL ファイルをインポートしました。

en: Calculating total size...
ja: 合計サイズを計算中...

en: Call to EncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
ja: EncryptEMailController::protocolAsString() へのコールがあいまいです。

en: Call to NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
ja: NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() へのコールがあいまいです。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot be configured with Kleopatra
ja: Kleopatra では設定できません

en: Cannot determine protocol for task
ja: タスクに使用するプロトコルを判断できません

en: Cannot determine the GnuPG home directory: %1 exists but is not a directory.
ja: GnuPG のホームディレクトリを判断できません: %1 は存在しますが、ディレクトリではありません。

en: Cannot find checksums file for file %1
ja: ファイル %1 のチェックサムファイルが見つかりません

en: Cannot find common base directory for these files:
    %1
ja: このファイルに共通なベースのディレクトリが見つかりません:
    %1

en: Cannot flush data
ja: データをフラッシュできません

en: Cannot mix --info with non-info SENDER or RECIPIENT
ja: SENDER/RECIPIENT に --info と non-info を混ぜて指定することはできません

en: Cannot open existing file "%1" for reading: %2
ja: ファイル "%1" を読み取りのために開けませんでした: %2

en: Cannot open file "%1" for reading and writing: %2
ja: ファイル "%1" を読み取り・書き込みのために開けませんでした: %2

en: Cannot read "%1"
ja: "%1" を読めません

en: Cannot remove directory %1
ja: ディレクトリ %1 を削除できませんでした

en: Cannot remove file %1: %2
ja: ファイル %1 を削除できませんでした: %2

en: Cannot send "%1" status
ja: "%1" 状態を送信できません

en: Cannot send data
ja: データを送信できません

en: Cannot set restrictive permissions on file %1: %2
ja: ファイル %1 に制限許可情報を設定できませんでした: %2

en: Cannot use OUTPUT and MESSAGE simultaneously
ja: OUTPUT と MESSAGE を同時に使うことはできません

en: Cannot use RECIPIENT
ja: RECIPIENT は使えません

en: Cannot use SENDER
ja: SENDER は使えません

en: Cannot use both %f and | in '%1'
ja: '%1' で %f と | の両方は使えません

en: Cannot use non-info RECIPIENT
ja: non-info RECIPIENT は使えません

en: Cannot use non-info SENDER
ja: non-info SENDER は使えません

en: Cannot use output and signed data simultaneously
ja: 出力と署名されたデータを同時に使うことはできません

[ctx: Caption for an unknown key/certificate where only ID is known.]
en: Unknown Recipient:
ja: 不明な受信者:

en: Card Authentication Key
ja: カード認証鍵

en: Card Certificate
ja: カードの証明書

[ctx: CardOS is a smartcard operating system]
en: CardOS 5 (various apps)
ja: CardOS 5 (さまざまなアプリ)

en: Carl Schwan
ja: カール・シュヴァン

en: Caught exception: %1
ja: 例外を検出: %1

en: Caught unexpected exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
ja: EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved に予期しない例外を検出: %1

en: Caught unexpected exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
ja: PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved に予期しない例外を検出: %1

en: Caught unexpected exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
ja: PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved に予期しない例外を検出: %1

en: Caught unexpected exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1
ja: SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted に予期しない例外を検出: %1

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1
ja: SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined に予期しない例外を検出: %1

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
ja: SignCommand::Private::slotRecipientsResolved に予期しない例外を検出: %1

en: Caught unexpected exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1
ja: SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared に予期しない例外を検出: %1

en: Caught unexpected exception: %1
ja: 予期しない例外を検出: %1

en: Caught unknown exception
ja: 未知の例外を検出

en: Caught unknown exception - please report this error to the developers.
ja: 未知の例外を検出 - このエラーを開発者に報告してください

en: Caught unknown exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
ja: EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved に未知の例外を検出

en: Caught unknown exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
ja: PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved に未知の例外を検出

en: Caught unknown exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved
ja: PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved に未知の例外を検出

en: Caught unknown exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted
ja: SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted に未知の例外を検出

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined
ja: SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined に未知の例外を検出

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved
ja: SignCommand::Private::slotRecipientsResolved に未知の例外を検出

en: Caught unknown exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared
ja: SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared に未知の例外を検出

en: Caught unknown exception in group %1
ja: グループ %1 に未知の例外を検出

en: Certificate &Groups
ja: 証明書のグループ(&G)

en: Certificate Deletion Failed
ja: 証明書の削除に失敗

en: Certificate Deletion Problem
ja: 証明書の削除で問題

en: Certificate Export Failed
ja: 証明書のエクスポートに失敗

en: Certificate Groups
ja: 証明書のグループ

en: Certificate Import Failed
ja: 証明書のインポートに失敗

en: Certificate Revocation Lists, DER encoded
ja: 証明書取消リスト, DER エンコード

en: Certificate manager and cryptography app
ja: 証明書マネージャと、暗号 GUI

en: Certificate refresh interval (in hours). Zero (0) disables.
ja: 証明書を更新する間隔 (時間単位)。ゼロで更新を無効にします。

en: Certificates
ja: 証明書

en: Certificates that can be used for encryption
ja: 暗号用に利用可能な証明書

en: Certificates that can be used for signing
ja: 署名用に利用できる証明書

en: Certificates without user IDs:
ja: ユーザ ID なしの証明書:

en: Certification Error
ja: 保証失敗

en: Certification Succeeded
ja: 保証が成功しました

en: Certification successful.
ja: 証明書に署名しました。

en: Certify
ja: 保証

en: Certify as trusted introducer
ja: 信頼できる紹介者として保証する

en: Certify for everyone to see (exportable)
ja: みんなが見れるように保証する (エクスポータブル)

en: Certify the validity of the selected certificate
ja: 選択した証明書の有効性を保証する。

en: Certify with:
ja: 以下で保証:

en: Certify...
ja: 保証...

en: Certifying means that you check the Fingerprint.
ja: 保証するというのはあなたがフィンガープリントを確認することです。

en: Change Certificate…
ja: 証明書を変更...

en: Change End of Validity Period...
ja: 有効期間の終了を変更...

en: Change Passphrase...
ja: パスフレーズを変更...

en: Change Signing Certificates...
ja: 署名用証明書を変更...

en: Change validity
ja: 有効期間の変更

en: Check certificate validity every
ja: 証明書の有効性を次の間隔でチェックする

en: Check for updates
ja: 更新を確認

en: Checksum program to use when creating checksum files
ja: チェックサムファイルを作成する時に使うチェックサムプログラム

en: Checksum program to use when creating checksum files:
ja: チェックサムを作成する際に使うチェックサムプログラム:

en: Checksumming (%2) in %1
ja: %1 にチェックサム (%2) を計算中

en: Choose here the certificate with which the OCSP server signs its replies.
ja: ここで OCSP サーバがその回答に署名する証明書を選択します。

en: City
ja: 市

en: Clear CRL Cache
ja: CRL キャッシュをクリア

en: Clear CRL Cache Error
ja: CRL キャッシュのクリアに失敗

en: Clipboard
ja: クリップボード

en: Clipboard contents
ja: クリップボードの内容

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Close this tab
ja: 現在開いているタブを閉じる

en: Collapse All
ja: すべてたたむ

en: Command (%1) failed: %2
ja: コマンド (%1) が失敗: %2

en: Command not specified
ja: コマンドが指定されてません

en: Common Name
ja: コモン・ネーム

en: Compliance:
ja: コンプライアンス:

en: Confirming it on a trusted website.
ja: 信頼できるウェブサイトでの確認。

en: Could not allocate resources to connect to Kleopatra UI server at %1: %2
ja: Kleopatra UI サーバ を %1 で接続するためのリソースを割り当てできませんでした: %2

en: Could not bind to socket: %1
ja: ソケットにバインドできませんでした: %1

en: Could not connect to Kleopatra UI server at %1: %2
ja: Kleopatra UI サーバを %1 で接続できませんでした: %2

en: Could not create GnuPG home directory %1: %2
ja: GnuPG のホームディレクトリ %1 を作成できませんでした: %2

en: Could not create socket: %1
ja: ソケットを作成できませんでした: %1

en: Could not create temporary file for output "%1"
ja: 出力 "%1" のための一時ファイルを作成できませんでした

en: Could not determine the GnuPG home directory. Consider setting the GNUPGHOME environment variable.
ja: GnuPG のホームディレクトリを判断できませんでした。環境変数 $GNUPGHOME を設定してください。

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature - maybe it is not a signature at all?
ja: S/MIME か OpenPGP 署名のどちらか決定できませんでした。署名でないかもしれません？

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature/ciphertext - maybe it is neither ciphertext nor a signature?
ja: S/MIME か OpenPGP 署名/暗号 のどちらか決定できませんでした。暗号でも署名でもないかもしれません？

en: Could not determine whether this was S/MIME- or OpenPGP-encrypted - maybe it is not ciphertext at all?
ja: S/MIME か OpenPGP 署名/暗号 のどちらか決定できませんでした。まったくもって暗号でも署名でもないかもしれません？

en: Could not find a key for the following recipients:
ja: 以下の受信者の鍵を見つけられませんでした:

en: Could not find clipboard
ja: クリップボードが見つかりませんでした

en: Could not find gpgconf executable
ja: gpgconf 実行ファイルが見つかりませんでした

en: Could not get socket nonce: %1
ja: ソケットのノンスを取得できませんでした: %1

en: Could not get the process-id of the Kleopatra UI server at %1: %2
ja: プロセス ID を %1 の Kleopatra UI サーバで取得できませんでした: %2

en: Could not listen to socket: %1
ja: ソケットで待ち受けできませんでした: %1

en: Could not open FD %1 for reading
ja: FD %1 を読み取りのために開けませんでした

en: Could not open FD %1 for writing
ja: FD %1 を書き込みのために開けませんでした

en: Could not open clipboard for reading
ja: クリップボードを読み取りのために開けませんでした

en: Could not open file "%1" for reading
ja: ファイル "%1" を読み取りのために開けませんでした

en: Could not open file %1 for reading: %2
ja: ファイル %1 を読み取りのために開けませんでした: %2

en: Could not pass socket to Qt: %1. This should not happen, please report this bug.
ja: ソケットを Qt に渡せませんでした: %1。これは起こってはならないことなので、バグとして報告してください。

en: Could not rename file "%1" to "%2"
ja: ファイル名を "%1" から "%2" に変更できませんでした。

en: Could not start %1 process: %2
ja: %1 のプロセスを開始開始できませんでした: %2

en: Could not start key pair creation: %1
ja: 鍵ペアの作成を開始できませんでした: %1

en: Could not start the GnuPG Log Viewer (kwatchgnupg). Please check your installation.
ja: GnuPG ログビューア (KWatchGnuPG) を起動できませんでした。インストールを確認してください。

en: Could not write to clipboard
ja: クリップボードに書き込めませんでした

en: Could not write to file %1.
ja: ファイル %1 に書き込めませんでした。

[ctx: Count of revocations in a CRL]
en: Entries:
ja: エントリ:

en: Country
ja: 国

en: Create Checksum Files Error
ja: チェックサムファイルの作成エラー

en: Create Checksum Files...
ja: チェックサムファイルを作成...

en: Create Checksums: input files must be either all checksum files or all files to be checksummed, not a mixture of both.
ja: チェックサムを作る: 入力ファイルはすべてチェックサムファイルかチェックサムを作成されるべきファイルです。その両方を混ぜてはいけません。

en: Create a new OpenPGP certificate
ja: 新しい OpenPGP 証明書を作成

en: Create a new S/MIME certificate signing request (CSR)
ja: 新しい S/MIME 証明書署名要求 (CSR) を作成

en: Create certificate
ja: 新しい証明書を作成

en: Create signed or encrypted files as text files.
ja: 署名/暗号化ファイルをテキスト・ファイルとして作成する。

en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
ja: 暗号化ファイルのフォルダに一時復号ファイルを作成する。

en: Crypto Operations
ja: Crypto 操作

en: Current selection
ja: 現在の選択

en: DECRYPT/VERIFY_FILES cannot use directories as input
ja: DECRYPT/VERIFY_FILES はディレクトリを入力とはできません

en: DN display ordering support, infrastructure
ja: DN 表示順位のサポート、インフラストラクチャ

en: DN-Attribute Order
ja: DN 属性の順番

en: David Faure
ja: デビッド・フォーレ

en: Decrypt / Verify Notepad
ja: ノートパッドの 復号 / 検証

en: Decrypt and/or verify files
ja: ファイルを復号/検証

en: Decrypt/Verify Files Error
ja: ファイルの復号/検証に失敗

en: Decrypt/Verify...
ja: 復号/検証...

en: Decrypting %1...
ja: 復号中 %1...

en: Decrypting: %1...
ja: 復号: %1...

[ctx: Default Algorithm]
en: Default
ja: デフォルト

en: Default certification validity
ja: デフォルトの証明書の有効期間

en: Default validity period
ja: デフォルトの有効期間

en: Delete
ja: 削除

en: Delete selected certificates
ja: 選択した証明書を削除

en: Deprecated PGP-2 keys skipped:
ja: 廃された PGP-2 鍵は飛ばされます:

en: Deselect All
ja: すべて選択解除

en: Detailed results of import:
ja: インポートの詳細結果:

en: Detailed results of importing %1:
ja: %1 のインポートの詳細結果:

en: Details
ja: 詳細

en: Details...
ja: 詳細...

en: Detected another running gnupg UI server listening at %1.
ja: %1 で待ち受けしている別の GnuPG UI サーバを検出しました。

en: Developer
ja: 開発者

en: Diagnostics
ja: 診断

en: Digital Signature Key
ja: 電子署名鍵

en: Directory Services
ja: ディレクトリサービス

en: Disable profile settings
ja: プロファイル設定を禁止

en: Distrust Root Certificate
ja: ルート証明書を信頼しない

en: Do not check certificate policies
ja: 証明書のポリシーをチェックしない

en: Do not perform any HTTP requests
ja: HTTP 要求を実行しない

en: Do not perform any LDAP requests
ja: LDAP 要求を実行しない

en: Do you wish to create one now?
ja: 今、作成しますか？

en: Do you wish to start this process now?
ja: この手順を今、開始しますか？

en: Domain:
ja: ドメイン:

en: Done.
ja: 完了

en: Dump CRL Cache
ja: CRL キャッシュをダンプ

en: Dump Certificate Error
ja: 証明書のダンプに失敗

en: Duplicate Tab
ja: タブを複製

en: Duplicate this tab
ja: このタブの複製を作成

en: ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
ja: ENCRYPT は email モードのコマンドですが、接続は filemanager モードのようです

en: Email
ja: メール

en: Embedded file name: '%1'
ja: 埋め込まれたファイル名: '%1'

en: Empty file path
ja: ファイルのパスが空です

en: Enable Groups
ja: グループを可能とする

en: Enable S/MIME
ja: S/MIME を有効にする

en: Enable usage of groups of keys to create lists of recipients.
ja: 受信者のリストを作成するために鍵のグループの用途を有効にする。

en: Enable usage of groups of keys.
ja: 鍵のグループの使用を可能とする

en: Enables support for S/MIME (CMS).
ja: S/MIME (CMS) サポートを有効にする。

en: Encrypt Files
ja: ファイルを暗号化

en: Encrypt and/or sign files
ja: ファイルを暗号化/署名

en: Encrypt and/or sign folders
ja: フォルダを暗号化/署名

en: Encrypt for me:
ja: 自分自身のために暗号化:

en: Encrypt only
ja: 暗号化のみ

en: Encryption
ja: 暗号化

en: Encryption Key
ja: 暗号化鍵

en: Encryption Options
ja: 暗号化のオプション

en: Encryption canceled.
ja: 暗号化がキャンセルされました。

en: Encryption failed: %1
ja: 暗号化に失敗しました: %1

en: Encryption succeeded.
ja: 暗号化に成功しました。

en: End of validity period changed successfully.
ja: 有効期間の終了を変更しました。

en: Enter a name and an email address to use for the user ID.
ja: ユーザ ID に使う名前とメールアドレスを入力してください。

en: Enter a name and/or an email address to use for the user ID.
ja: ユーザ ID に使う名前 (かつ/および) メールアドレスを入力してください。

en: Enter a name or an email address.
ja: 名前かメールアドレスを入力。

en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
ja: 証明書のオンライン検証を行うサーバ (OCSP レスポンダ) のアドレスを入力してください。URL は通常 http:// で始まります。

en: Entering an LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
ja: LDAP サーバをここに入力すると、すべての LDAP 要求が最初にそのサーバに行きます。より正確には、この設定は LDAP URL に指定されたホストとポートを無効にします。また、URL のホストとポートが省略された場合にも使われます。他の LDAP サーバは「プロキシ」への接続が失敗した場合にのみ用いられます。
    形式は "HOST" または "HOST:PORT" です。PORT が省略された場合、標準的な LDAP ポートである 389 が使われます。

en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
ja: S/MIME に対して HTTP の使用を完全に無効にします。

en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
ja: S/MIME に対して LDAP の使用を完全に無効にします。

en: Error Starting KWatchGnuPG
ja: KWatchGnuPG の起動に失敗

en: Error in archive definition %1: %2
ja: アーカイブ定義 %1 でエラー: %2

en: Error while running %1:
    %2
ja: %1 実行中にエラー:
    %2

en: Error while running %1: %2
ja: %1 実行中にエラー: %2

en: Error: The description must not contain empty lines.
ja: エラー: 記述には空行があってはいけません。

en: Errors found
ja: エラーが見つかりました

en: Expand All
ja: すべて展開

en: Expiration of primary key: %1
ja: プライマリ鍵の失効: %1

en: Expiration:
ja: 失効:

en: Export OpenSSH key
ja: OpenSSH 鍵をエクスポート

en: Export secret subkey
ja: 秘密副鍵をエクスポート

en: Export the selected certificate (public key) to a file
ja: 選択された証明書 (公開鍵) をファイルにエクスポート

en: Export...
ja: エクスポート...

en: Exporting ...
ja: エクスポート...

en: Exporting certificate groups...
ja: 証明書グループをエクスポート中...

en: Exporting certificates...
ja: 証明書をエクスポート中...

en: FILES present
ja: FILES が存在します

en: Failed to execute %1: %2
ja: %1 実行に失敗: %2

en: Failed to find the NetKey card with the serial number: %1
ja: そのシリアル番号で NetKey カードが見つけられませんでした: %1

en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
ja: そのシリアル番号で OpenPGP カードが見つけられませんでした: %1

en: Failed to find the PIV card with the serial number: %1
ja: そのシリアル番号で PIV カードが見つけられませんでした: %1

en: Failed to find the card with the serial number: %1
ja: そのシリアル番号を持ったカードを見つけるのに失敗しました: %1

en: Failed to find the smartcard with the serial number: %1
ja: このシリアル番号ではスマートカードが見つかりませんでした: %1

en: Failed to move file %1 to its final destination, %2: %3
ja: ファイル %1 を最終的な場所 %2 に移動するのに失敗: %3

en: Failed to restore any secret keys.
ja: どれも秘密鍵の復旧に失敗しました。

en: Failed to start uiserver %1
ja: uiserver %1 の起動に失敗

en: Failed to update the trust database:
    %1
ja: 信頼データベースの更新に失敗:
    %1

en: Failed to write input to %1 process: %2
ja: %1 のプロセスの入力に書き込めませんでした: %2

en: Fetch missing issuer certificates
ja: 欠落した発行者証明書を取得する

en: Fetching 1 key... (this can take a while) | Fetching %1 keys... (this can take a while)
ja[0]: 鍵 (%1 件) を取ってきます... (しばらく時間がかかる場合があります)

en: Fetching 1 signer key... (this can take a while) | Fetching %1 signer keys... (this can take a while)
ja[0]: 署名者の鍵 %1件を取り込み... (時間がかかる場合があります)

en: File "%1" is already open, but not for reading
ja: ファイル "%1" は既に開いていますが、読み取り用ではありません

en: Filter certificates by category
ja: 証明書をカテゴリでフィルタ

en: Filter certificates by text
ja: 証明書をテキストでフィルタ

en: Find buffer
ja: 検索バッファ

en: Find:
ja: 見つける:

en: FindBuffer contents
ja: 検索バッファの内容

en: Fingerprint:
ja: フィンガープリント:

en: First message
ja: 最初のメッセージ

[ctx: First placeholder is manufacturer, second placeholder is a version number]
en: %1 OpenPGP v%2 card
ja: %1 OpenPGP v%2 カード

en: For most actions you need either a public key (certificate) or your own secret key.
ja: 多くのアクションでは公開鍵 (証明書) かあなた自身の秘密鍵が必要となります。

en: Former Maintainer
ja: 以前のメンテナ

en: Frank Osterfeld
ja: フランク・オスターフェルド

en: From:
ja: 送信元:

en: GPG UI Server Error
ja: GPG UI サーバのエラー

en: Garbage after valid RFC-2822 mailbox detected
ja: 有効な RFC-2822 メールボックスの後にごみがあります

en: Generate revocation certificate
ja: 取消証明書を作成

[ctx: Generic filename for exported subkeys]
en: subkeys
ja: 副鍵

en: GnuPG Command&line
ja: GnuPG コマンドライン(&L)

en: GnuPG Log Viewer
ja: GnuPG ログビューア

en: GnuPG System
ja: GnuPG システム

en: Gpg4win Compendium
ja: Gpg4Win 大要

en: GpgME does not support gpg-agent
ja: GpgME は gpg-agent をサポートしてません

en: Help
ja: ヘルプ

en: Hide advanced settings
ja: 高度な設定を非表示

en: Hierarchical Certificate List
ja: 階層的証明書リスト

en: Hierarchical list of certificates
ja: 証明書の階層的リスト

en: Hint for EMAIL
ja: EMAIL のヒント

en: Hint for NAME
ja: NAME のヒント

en: INPUT present
ja: INPUT が存在します

en: INPUT/MESSAGE count mismatch
ja: INPUT と MESSAGE の数が一致していません

en: INPUT/OUTPUT count mismatch
ja: INPUT と OUTPUT の数が一致していません

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_ENCRYPT
ja: INPUT/OUTPUT/MESSAGE は PREP_ENCRYPT の後にのみ指定できます

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_SIGN
ja: INPUT/OUTPUT/MESSAGE は PREP_SIGN の後にのみ指定できます

en: INPUT/SENDER --info count mismatch
ja: INPUT/SENDER --info の数が一致していません

[ctx: If a certificate is already known it shows the certificate details dialog. Otherwise it brings up the certificate search dialog.]
en: Show details of a local certificate or search for it on a keyserver by fingerprint
ja: 手元の証明書の詳細を表示またはフィンガープリントで鍵サーバを検索

en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys
             that were used to certify the user ids of newly imported OpenPGP keys. This is
             useful in combination with trusted introducers.
ja: 有効とすると、新しくインポートされた OpenPGP の鍵のユーザ ID を保証
    するための鍵を Kleopatra は自動的に鍵を取得しようとします。これは信頼する
    紹介者といっしょに使うと有用です。

en: If enabled, then Kleopatra will show notifications in some place when using
            certificates that are about to expire soon.
ja: 有効にすると、Kleopatra は、もう少しで失効する証明書を使っているとき
            通知を表示します。

en: If false, then Kleopatra will not offer the creation of S/MIME certificate signing requests.
ja: もし false なら、Kleopatra は S/MIME 証明書署名要求の作成を提供しません。

en: If false, then Kleopatra's main UI will not offer any functionality related to S/MIME (CMS).
ja: false の場合、Kleopatra のメイン UI は S/MIME (CMS) に関する機能を提供しません。

en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
ja: このオプションを有効にすると、S/MIME 証明書の検証に CRL (証明書失効リスト) を用いません。

en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP).
ja: このオプションを有効にすると、必要に応じて欠落した発行者証明書を取得します。これは CRL と OCSP の両方の検証方法に適用されます。

en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
ja: このオプションを選択すると、S/MIME 証明書を OCSP (オンライン証明書状態プロトコル) を用いてオンラインで検証します。OCSP レスポンダの URL を下に入力してください。

en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
ja: このオプションを選択すると、右に表示されている HTTP プロキシの値 (環境変数 http_proxy からの値) をあらゆる HTTP 要求に対して用います。

en: If this option is set, then Kleopatra automatically extracts file archives after decryption.
ja: このオプションが設定された場合、Kleopatra は復号のあとに自動的にファイルアーカイブを展開する。

en: If true, hides the advanced settings button in the new certificate wizard.
ja: true の場合、新しい証明書ウィザードで高度な設定ボタンを隠す

en: If true, then Kleopatra will call gpgsm --learn if a PKCS#15 Smartcard is inserted with unknown certificates. This can take a while and blocks the smartcard while the command is running.
ja: true の場合、Kleopatra は不明の証明書の PKCS#15 スマートカードが挿入されている場合、gpgsm --learn を呼び出します。これはコマンドが実行されている間、時間がかかることがあり、スマートカードをブロックします。

en: If true, then the common name (CN) field of S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
ja: true の場合、S/MIME 証明書のコモン・ネーム (CN) フィールドはシステムから集められた情報で事前に埋め合わせされる。例えば、デスクトップのメール設定から。Windows の場合はアクティブディレクトリから。

en: If true, then the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
ja: true の場合、OpenPGP と S/MIME 証明書のメールアドレスのフィールドはシステムから集められた情報で事前に埋め合わせされる。例えば、デスクトップのメール設定から。Windows の場合はアクティブディレクトリから。

en: If true, then the name field of OpenPGP certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
ja: true の場合、OpenPGP 証明書の名前のフィールドはシステムから集められた情報で事前に埋め合わせされる。例えば、デスクトップのメール設定から。Windows の場合はアクティブディレクトリから。

en: If true, then the results are shown after successfully encrypting the clipboard.
ja: 真の場合、クリップボードの暗号化の成功の後、結果を表示する。

en: If true, then the results are shown after successfully signing the clipboard.
ja: 真の場合、クリップボードの署名の成功の後、結果を表示する。

en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
ja: 証明書の HTTP CRL 配布点を無視する

en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
ja: 証明書の LDAP CRL 配布点を無視する

en: Ignore service URL of certificates
ja: 証明書のサービス URL を無視する

en: Import
ja: インポート

en: Import CRL Error
ja: CRL のインポートに失敗

en: Import CRL Finished
ja: CRL のインポート完了

en: Import CRL From File...
ja: CRL をファイルからインポート...

en: Import Notepad
ja: ノートパッドのインポート

en: Import a certificate from a file
ja: 証明書をファイルからインポートする

en: Import certificate
ja: 証明書をインポート

en: Import...
ja: インポート...

en: Imported:
ja: インポート済み:

en: Importing certificates from 1 file... | Importing certificates from %1 files...
ja[0]: %1 件のファイルから証明書をインポート...

en: Importing certificates... (this can take a while)
ja: 証明書をインポート... (時間がかかる場合があります)

en: Importing...
ja: インポート...

en: In order to mark the certificate as valid it needs to be certified.
ja: その証明書を有効としるすには、保証しなくてはいけません。

en: Informative sender/signed data count mismatch
ja: 情報を与える送信者/署名データの数が一致しません

en: Ingo Klöcker
ja: インゴ・クレッカー

en: Initializing...
ja: 初期化中...

en: Input error: %1
ja: 入力エラー: %1

en: Input/Output count mismatch
ja: 入力と出力の数が一致していません

[ctx: Integrity protection was missing because an old cipher was used.]
en: <b>Hint:</b> If this file was encrypted before the year 2003 it is likely that the file is legitimate.  This is because back then integrity protection was not widely used.
ja: <b>ヒント:</b> 2003年以前にこのファイルが暗号化された場合、このファイルは正当であると考えられます。当時は広く一貫性保護が使われていなかったからです。

en: Invalid EMail
ja: 無効なメール

en: Invalid arguments: %1
ja: 無効な引数: %1

en: Invalid compliance settings for signing and encrypting files.
ja: ファイルの署名と暗号化に関して無効なコンプライアンス設定

en: Invalid socket name!
ja: ソケット名が無効です!

en: Issuer Certificate Not Found (%1)
ja: 発行者証明書が見つかりません (%1)

en: Issuer:
ja: 発行者:

en: It will no longer be possible to decrypt past communication encrypted for the existing key.
ja: 既存の鍵で暗号化された過去の通信を復号することはできなくなります。

en: Karl-Heinz Zimmer
ja: カールハインツ・ジマー

en: Key Management Key
ja: 鍵の管理鍵

[ctx: Key filter without user-assigned name]
en: <unnamed>
ja: <名前なし>

en: Key-state dependent colors and fonts in the certificates list
ja: 証明書リストの鍵の状態によって色とフォントを使い分け

en: Keyserver
ja: 鍵サーバ

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
ja: Kleopatra はこのメッセージの受信者に対応する証明書をあいまい性なく決定することができませんでした。
    それぞれの受信者に正しい証明書を選択してください:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients/senders of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
ja: Kleopatra はこのメッセージの受信者/送信者に対応する証明書をあいまい性なく決定することができませんでした。
    それぞれの受信者に正しい証明書を選択してください:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for the sender of the message.
    Please select the correct certificates for the sender:
ja: Kleopatra はこのメッセージの送信者に対応する証明書をあいまい性なく決定することができませんでした。
    送信者に正しい証明書を選択してください:

en: Kleopatra currently supports the following card types:
ja: Kleopatra は現在以下のカード種類をサポートしています:

en: Kleopatra is a front-end for the crypto software <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.
ja: Kleopatra は crypto ソフトウェア<a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>のフロントエンドです。

en: LDAP &timeout (minutes:seconds):
ja: LDAP タイムアウト (分:秒) (&T):

en: Last message
ja: 最後のメッセージ

en: Laurent Montel
ja: ローラン・モンテル

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP encrypted file
ja: OpenPGP 暗号化ファイル

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signature file
ja: OpenPGP 署名ファイル

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signed and encrypted file
ja: OpenPGP 署名/暗号化のファイル

[ctx: Lineedit accessible name]
en: Output directory
ja: 出力ディレクトリ

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME encrypted file
ja: S/MIME 暗号化ファイル

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME signature file
ja: S/MIME 署名 ファイル

[ctx: Link to NEWS style changelog]
en: See the <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">new features</a>.
ja: <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">新しい機能</a>をごらんください。

en: List of certificates
ja: 証明書のリスト

en: Loading certificate cache...
ja: 証明書のキャッシュを読み込み中...

en: Log Error: Could not open log file "%1" for writing.
ja: ログのエラー: ログファイル "%1" を書き込みのために開けませんでした。

en: Look up certificate
ja: サーバで証明書をルックアップ

en: Lookup on Server...
ja: サーバでルックアップ...

en: MESSAGE can only be given for detached signature verification
ja: MESSAGE は分離署名の検証にのみ指定できます

en: MESSAGE command is not allowed before ENCRYPT
ja: MESSAGE は ENCRYPT の前には使えません

en: MESSAGE command is not allowed before SIGN
ja: MESSAGE コマンドは SIGN の前には使えません

en: MESSAGE present
ja: MESSAGE が存在します

en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Maintainer
ja: メンテナ

en: Manage groups
ja: グループを管理

en: Manual for VS-NfD Approval
ja: VS-NfD 承認マニュアル

en: Marc Mutz
ja: マーク・ムッツ

en: Matthias Kalle Dalheimer
ja: マティアス・カレ・ダルハイマー

en: Maximum validity period
ja: 最大の有効期間

en: Message #%1
ja: メッセージ #%1

en: Message count
ja: メッセージ数

en: Michel Boyer de la Giroday
ja: ミシェル・ボワイエ・ド・ラ・ジロデイ

en: Minimum validity period
ja: 最小の有効期間

[ctx: More info about public key cryptography, please link to your local version of Wikipedia]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Public-key_cryptography
ja: https://ja.wikipedia.org/wiki/公開鍵暗号

en: Move Tab Left
ja: タブを左に移動

en: Move Tab Right
ja: タブを右に移動

en: Move this tab left
ja: このタブを左に移動

en: Move this tab right
ja: このタブを右に移動

en: Multiple matching certificates or groups found
ja: 複数のマッチする証明書かグループが見つかりました

en: Multiple matching certificates were found in directory service.
ja: 複数のマッチする証明書が見つかりました

en: Name
ja: 名前

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Files (*.asc)
ja: OpenPGP ファイル (*.asc)

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Signatures (*.asc *.sig)
ja: OpenPGP 署名 (*.asc *.sig)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Files (*.p7m *.pem)
ja: S/MIME ファイル (*.p7m *.pem)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Signatures (*.p7s *.pem)
ja: S/MIME 署名 (*.p7s *.pem)

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Files (*.gpg *.pgp)
ja: OpenPGP ファイル (*.gpg *.pgp)

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Signatures (*.sig *.pgp)
ja: OpenPGP 署名 (*.sig *.pgp)

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Files (*.p7m)
ja: S/MIME ファイル (*.p7m)

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Signatures (*.p7s)
ja: S/MIME 署名 (*.p7s)

[ctx: Name of a group of keys]
en: Name:
ja: 名前:

en: Neither the OpenPGP nor the CMS backends support certificate deletion.
    Check your installation.
ja: OpenPGP と CMS のいずれのバックエンドも証明書の削除をサポートしていません。
    インストールを確認してください。

[ctx: NetKey refers to a smartcard protocol]
en: NetKey v3 or later
ja: NetKey v3 またはそれ以降

en: Never consult a CRL
ja: CRL (証明書失効リスト) をチェックしない

en: New Key Pair...
ja: 新しい鍵ペア...

en: New OpenPGP Key Pair...
ja: 新しい OpenPGP 鍵ペアを作成...

en: New S/MIME Certification Request...
ja: 新しい S/MIME 証明要求...

en: New Tab
ja: 新しいタブ

en: New groups:
ja: 新しいグループ:

en: New recipients added after PREP_ENCRYPT command
ja: PREP_ENCRYPT コマンドの後に新しい受信者が追加されました

en: New senders added after PREP_ENCRYPT command
ja: PREP_ENCRYPT コマンドの後に新しい送信者が追加されました

en: New signatures:
ja: 新しい署名:

en: New signatures: %1
ja: 新しい署名: %1

en: New subkeys:
ja: 新しい副鍵:

en: New subkeys: %1
ja: 新しい副鍵: %1

en: New tab title:
ja: 新しいタブ名:

en: New user IDs:
ja: 新しいユーザ ID:

en: New user IDs: %1
ja: 新しいユーザ ID: %1

en: Newly revoked:
ja: 新たに取消された:

en: No SENDER given
ja: SENDER が指定されていません

en: No backend support for %1
ja: %1 をサポートするバックエンドがありません

en: No backend support for OpenPGP
ja: OpenPGP をサポートするバックエンドがありません

en: No backend support for S/MIME
ja: S/MIME をサポートするバックエンドがありません

en: No certificate selected
ja: 証明書が選択されていません

en: No checksum programs defined.
ja: チェックサムプログラムが定義されていません。

en: No errors occurred
ja: エラーはありませんでした

en: No files specified for "%1" command
ja: "%1"コマンドに対してファイルが指定されてません

en: No fingerprint argument specified for --query
ja: --query に対してフィンガープリント引数が指定されてません

en: No imports (should not happen, please report a bug).
ja: インポートなし (これは起こってはならないことなので、バグとして報告してください)

en: No input device
ja: 入力デバイスがありません

en: No integrity protection (MDC).
ja: 一貫性保護 (MDC) がありません。

en: No matching certificate was found in directory service.
ja: マッチする証明書がディレクトリサービスで見つかりません。

en: No matching certificates or groups found
ja: マッチする証明書かグループが見つかりません

en: No option name given
ja: オプション名が指定されていません

en: No output device
ja: 出力デバイスがありません

en: No recipients given, or only with --info
ja: 受信者が指定されていないか、--info のみです

en: No search string specified for --search
ja: --search に対して何の検索文字もありません

en: No senders given, or only with --info
ja: 送信者が指定されていないか、--info のみです

en: None of the selected certificates can be used for encryption. No group will be created.
ja: 選択された証明書は暗号化のためにどれも使えません。グループは作成されません。

en: Not imported:
ja: インポートしていない:

en: Note: This group is defined in the configuration files of gpg.
ja: 注意: gpg ファイルの設定ファイルでこのグループは定義されます。

en: Notepad
ja: ノートパッド

en: Notify about upcoming certificate expiration
ja: これから失効する証明書について通知する

[ctx: NullPIN is a word that is used all over in the netkey documentation and should be understandable by Netkey cardholders]
en: The NullPIN is still active on this card.
ja: NullPIN がこのカードでまだ有効です。

en: OCSP responder URL:
ja: OCSP レスポンダの URL:

en: OCSP responder signature:
ja: OCSP レスポンダの署名:

en: OUTPUT present
ja: OUTPUT が存在します

en: Obsolete registry entries found
ja: 古いレジストリキーが見つかりました

en: One error occurred | %1 errors occurred
ja[0]: エラーが %1 件ありました

en: One of the certificates to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | Some of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
ja[0]: 削除しようとしている証明書に、あなた自身の証明書があります。あなた自身の証明書には、それを用いて暗号化した通信を復号するために必要なプライベート鍵素材が含まれているので、削除すべきではありません。

en: One unknown recipient | %1 unknown recipients
ja[0]: 不明な受信者 %1 人

en: Ongoing Background Tasks
ja: 進行中のバックグラウンドタスク

en: Online Certificate Validation
ja: 証明書のオンライン検証

en: Only absolute file paths are allowed
ja: ファイルのパスは絶対パスでなければなりません

en: Only files are allowed in INPUT/OUTPUT FILE
ja: INPUT/OUTPUT FILE ではファイルだけが許可されます

en: Only show this dialog in case of conflicts (experimental)
ja: 衝突がある場合にだけこのダイアログを表示 (実験的)

en: Open a new tab
ja: 新しいタブを開く

en: OpenPGP Certificates
ja: OpenPGP 証明書

en: OpenPGP Signing Certificate:
ja: OpenPGP 署名用証明書:

en: OpenPGP backend: %1
ja: OpenPGP バックエンド: %1

en: OpenPGP keyserver:
ja: OpenPGP 鍵サーバ:

[ctx: OpenPGP refers to a smartcard protocol]
en: OpenPGP v2.0 or later
ja: OpenPGP v2.0 またはそれ以降

en: Opening an external link is administratively prohibited.
ja: 外部リンクを開くことは管理として禁止されてます。

en: Organization
ja: 組織

en: Origin
ja: でどころ

en: Original Author
ja: オリジナルの作者

en: Output error: %1
ja: 出力エラー: %1

en: Overwriting declined
ja: 上書きが拒否されました

en: Owner trust set successfully.
ja: 所有者信頼度 の設定に成功しました。

en: PIV Authentication Key
ja: PIV 認証鍵

[ctx: PIV refers to a smartcard protocol]
en: PIV (requires GnuPG 2.3 or later)
ja: PIV (GnuPG 2.3以降が必要)

en: PKCS#10 Requests (*.p10)
ja: PKCS#10 要求 (*.p10)

en: PREP_ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
ja: PREP_ENCRYPT は email モードのコマンドですが、接続は filemanager モードのようです

en: PREP_SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
ja: PREP_SIGN は email モードのコマンドですが、接続は filemanager モードのようです

en: Paper backup
ja: 紙のバックアップ

en: Parse error
ja: パースエラー

en: Parse error: numeric session id too large
ja: パースエラー: 数字のセッション ID が大きすぎます

en: Passed
ja: 合格

en: Passphrase Change Error
ja: パスフレーズの変更に失敗

en: Passphrase Change Succeeded
ja: パスフレーズの変更に成功

en: Passphrase changed successfully.
ja: パスフレーズを変更しました。

en: Perform Self-Test
ja: セルフテストを実行

en: Placeholder for CN
ja: CN のためのプレースホルダ

[ctx: Placeholder is a version number]
en: Unknown OpenPGP v%1 card
ja: 不明な OpenPGP v%1 カード

en: Please enter the PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
ja: PIV カードアプリケーションの管理鍵を16進の形式で入力してください。

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key again.
ja: 新しい PIV カードアプリケーションの管理鍵をもう一度入力してください。

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form. The key needs to consist of 24 bytes, i.e. 48 hex-characters.
ja: 新しい PIV カードアプリケーションの管理鍵を16進の形式で入力してください。鍵には 24 バイト、つまり 48 桁の16進の文字が必要です。

en: Please enter the old PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
ja: 古い PIV カードアプリケーションの管理鍵を16進の形式で入力してください。

en: Please insert a compatible smartcard.
ja: 互換のスマートカードを挿入してください

en: Please select a certificate
ja: 証明書を選択してください

en: Please select a different output folder.
ja: ちがう出力フォルダを選択してください。

en: Please select a signing certificate for sender "%1"
ja: 送信者 "%1" の署名用証明書を選択してください

en: Please select an encryption certificate for recipient "%1"
ja: 受信者 "%1"の暗号化の証明書を選択してください

en: Please select an output folder.
ja: 出力フォルダを選択してください。

en: Please select one of the following certificates:
ja: 以下から証明書を一つ選択してください:

en: Please select one or more of the following certificates:
ja: 以下から証明書を一つまたは複数選択してください:

en: Please select the card slot the key should be written to:
ja: 以下から鍵を書き込むべきカードスロットを選択してください:

en: Please select the card the key should be written to:
ja: この鍵を書き込むカードを選択してください:

en: Please select the certificate whose key pair you want to write to the card:
ja: 鍵ペアをカードに書き込む証明書を選択してください:

en: Please select until when the certificate should be valid:
ja: 以下からいつまでこの証明書が有効か選択してください:

en: Please select until when the subkey should be valid:
ja: 以下からいつまでこの副鍵が有効か選択してください:

en: Please verify that correct certificates have been selected for each recipient:
ja: 正しい証明書が各受信者に対して選択されていることを確認してください:

en: Please verify that the correct certificate has been selected for the sender:
ja: 正しい証明書が送信者に対して選択されていることを確認してください:

en: Prefill CN automatically
ja: CN を自動的に事前に埋め合わせ

en: Prefill EMAIL automatically
ja: EMAIL を自動的に埋め合わせる

en: Prefill NAME automatically
ja: NAME を事前に埋め合わせる

en: Prefilled value for the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates. This will override EMAIL_prefill. It is useful if no or unsuitable system settings are found for EMAIL_prefill.
ja: OpenPGP 証明書と S/MIME 証明書のメールアドレス・フィールドのあらかじめ埋められる値。EMAIL_prefill を上書きします。これは EMAIL_prefill に対しシステム設定がなかったり不適切だったりする場合に有用です。

en: Prefilled value for the name field of OpenPGP certificates. This will override NAME_prefill. It is useful if no or an unsuitable system setting is found for NAME_prefill.
ja: OpenPGP 証明書の名前フィールドのあらかじめ埋められる値。NAME_prefill を上書きします。これは NAME_prefill に対しシステム設定がなかったり不適切だったりする場合に有用です。

en: Primary host for LDAP requests:
ja: LDAP 要求のプライマリホスト:

en: Print Secret Key...
ja: 秘密鍵を印刷...

en: Private Key:
ja: プライベート鍵:

en: Process finished
ja: プロセスは終了しました

en: Progress:
ja: 進捗:

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT
ja: 指定されたプロトコルが PREP_ENCRYPT によって決定されるプロトコルと食い違っています

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT in this session
ja: 指定されたプロトコルがこのセッションの PREP_ENCRYPT によって決定されるプロトコルと競合しています

en: Publish at Mail Provider...
ja: メールプロバイダへ公開...

en: Publish on Server...
ja: サーバへ公開...

en: Publish the selected certificate (public key) at mail provider's Web Key Directory if offered
ja: 選択された証明書 (公開鍵) をメールプロバイダのウェブ鍵ディレクトリで (提供されている場合に) 公開

en: Publish the selected certificate (public key) on %1
ja: 選択された証明書 (公開鍵) を %1 に開示

en: Publish the selected certificate (public key) to internal directory
ja: 選択された証明書 (公開鍵) を内部ディレクトリに開示

en: Qt5 port, general code maintenance
ja: Qt5 移植、一般コード保守

en: Query certificate directories of providers for all user IDs
ja: すべてのユーザ ID に対してプロバイダの証明書ディレクトリを問い合わせる。

en: Quoting error in '%1' entry
ja: '%1' のエントリで引用符のエラー

en: RECIPIENT may not be given prior to SIGN, except with --info
ja: --info を指定した場合を除いて、RECIPIENT は SIGN の前には使えません

en: RSA (2048 bits)
ja: RSA (2048 ビット)

en: RSA key transport (2048 bits)
ja: RSA 鍵トランスポート (2048ビット)

en: Recipient
ja: 受信者

en: Recipient: | Recipients:
ja[0]: 受信者:

en: Redisplay
ja: 再表示

en: Related addresses
ja: 関連するアドレス

en: Remember these as default for future operations
ja: これらの設定を今後の操作のデフォルトとして記憶する

en: Remove Selected
ja: 選択したものを削除

en: Rename Tab
ja: タブ名を変更

en: Rename Tab...
ja: タブ名を変更...

en: Rename this tab
ja: このタブ名を変更

en: Required --mode option missing
ja: 必須の --mode オプションがありません

en: Required --protocol option missing
ja: 必須の --protocol オプションがありません

en: Result
ja: 結果

en: Retrieve signer keys after import
ja: インポートの後に署名者の鍵を取得する

en: Revert
ja: 元に戻す

en: Revocation Certificates
ja: 取消証明書

en: Revoke Certificate...
ja: 証明書を取消...

en: Revoke Certification
ja: 保証の取消

en: Revoke Certification...
ja: 保証の取消...

en: Revoke Certifications
ja: 保証の取消

en: Revoke the certification of the selected certificate
ja: 選択した証明書の保証を取消。

en: Revoke the selected OpenPGP certificate
ja: 選択した OpenPGP 証明書を取消

en: S/MIME Certificates
ja: S/MIME 証明書

en: S/MIME Signing Certificate:
ja: S/MIME 署名用証明書:

en: S/MIME Validation
ja: S/MIME 検証

en: SENDER may not be given prior to ENCRYPT, except with --info
ja: --info を指定した場合を除いて、SENDER は ENCRYPT の前には使えません

en: SENDER may not be given prior to PREP_ENCRYPT, except with --info
ja: --info を指定した場合を除いて、SENDER は PREP_ENCRYPT の前には使えません

en: SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
ja: SIGN は email モードのコマンドですが、接続は filemanager モードのようです

en: START_CONFDIALOG does not take arguments
ja: START_CONFDIALOG は引数を取りません

en: START_KEYMANAGER does not take arguments
ja: START_KEYMANAGER は引数を取りません

en: Save As...
ja: 名前を付けて保存...

en: Save backup of encryption key
ja: 暗号化鍵のバックアップの保存

en: Scanning directories...
ja: ディレクトリをスキャン中...

en: Search
ja: 検索

en: Search for certificates in internal directory
ja: 内部ディレクトリでの証明書の検索

en: Search for certificates on %1
ja: %1 での証明書の検索

en: Searches for the certificates belonging the smartcard keys on the configured keyserver.
ja: スマートカードの鍵に対応する証明書の設定された鍵サーバでの検索。

en: Searches on keyservers regardless of the protocol for the smartcards key, regardless
            of the keyserver protocol. Default behavior is to only do this for LDAP keyservers.
ja: スマートカード鍵に対するプロトコル、鍵サーバのプロトコルに関係なく、鍵サーバを検索する。デフォルトの動作は LDAP 鍵サーバに対してだけ検索する、です。

en: Searching for updates...
ja: 更新について確認中...

en: Searching matching certificate in directory service...
ja: マッチする証明書をディレクトリサービスを検索中...

en: SecOps for VS-NfD Approval
ja: VS-NfD のための SecOps

en: Secret Key Deletion
ja: 秘密鍵の削除

en: Secret keys <em>not</em> imported:
ja: インポートしていない秘密鍵:

en: Secret keys imported:
ja: インポートした秘密鍵:

en: Secret keys processed:
ja: 処理した秘密鍵:

en: Secret keys unchanged:
ja: 変更されていない秘密鍵:

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select CRL File to Import
ja: インポートする CRL ファイルを選択

en: Select Card
ja: カードを選択

en: Select Card Slot
ja: カードスロットを選択

en: Select Certificate File
ja: 証明書ファイルを選択

en: Select Encryption Certificate
ja: 暗号化用の証明書を選択

en: Select File
ja: ファイルを選択

en: Select Folder to Sign and/or Encrypt
ja: 署名/暗号化するフォルダを選択

en: Select One or More Checksum Files
ja: チェックサムファイルを選択

en: Select One or More Files to Create Checksums For
ja: チェックサムを作成するファイルを選択

en: Select One or More Files to Decrypt and/or Verify
ja: 復号/検証するファイルを選択

en: Select One or More Files to Sign and/or Encrypt
ja: 署名/暗号化するファイル (複数可) を選択

en: Select Signing Certificate
ja: 署名用の証明書を選択

en: Select input file
ja: 入力ファイルを選択

en: Selection
ja: 選択

en: Set Initial PIN (NKS)
ja: 初期 PIN (NKS) の設定

en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
ja: ユーザ一時ディレクトリの使用を避けるのにこのオプションを設定します。

en: Set this option to disable password-based encryption.
ja: パスワードベースの暗号化を禁止するのにこのオプションを使います。

en: Set this option to disable public key encryption.
ja: 公開鍵暗号化を禁止するのにこのオプションを使います。

en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
ja: このオプションを設定すると、暗号化または署名ファイルを base64 符号化テキストとしてエンコードします。エディタで開いたり、メールの本体で送れるようになります。3割ほどファイルサイズを増加させます。

en: Set this to make kleopatra default to pgp file extensions for OpenPGP files.
ja: これを kleopatra のデフォルトとして pgp を OpenPGP ファイル拡張子として設定する。

en: Show Entries
ja: エントリを表示

[ctx: Show Errors]
en: Show
ja: 表示

en: Show GnuPG system configuration
ja: GnuPG のシステム設定を表示

en: Show S/MIME validation configuration
ja: S/MIME 検証の設定を表示

en: Show advanced options
ja: 高度なオプションを表示

en: Show all recipients
ja: すべての詳細を表示

en: Show appearance configuration
ja: 外観の設定を表示

en: Show certificate details
ja: 証明書の詳細を表示する

en: Show certificate list
ja: 証明書リストを表示

en: Show certificate owner information
ja: 証明書保持者の情報を表示する

en: Show certificate validity
ja: 証明書の有効性を表示する

en: Show crypto operations configuration
ja: Crypto 操作の設定を表示

en: Show directory services configuration
ja: ディレクトリサーバの設定を表示

en: Show more certificate details, such as fingerprint, key length and expiration dates
ja: 証明書に関するより詳細な情報を表示します (フィンガープリント、鍵長、失効日など)。

en: Show not certified certificates
ja: 証明されていない証明書を表示

en: Show owner information for certificates in tooltip, such as User IDs, subject and issuers.
ja: ツールチップに証明書の保持者に関する情報を表示します (ユーザ ID、主体者、発行者など)。

en: Show pad for encrypting/decrypting and signing/verifying text
ja: テキストの暗号化/復号と署名/検証のためにパッドを表示

en: Show results after encryption
ja: 暗号化の後、結果を表示する

en: Show results after signing
ja: 署名の後、結果を表示する

en: Show smart cards configuration
ja: スマートカード設定を表示

en: Show smartcard management
ja: スマートカード管理を表示

en: Show validity information for certificates in tooltip, such as whether the certificate is expired or revoked.
ja: ツールチップに証明書の有効性に関する情報を表示します (失効、破棄など)。

en: Sign / Encrypt Notepad
ja: ノートパッドの 署名 / 暗号化

en: Sign Files
ja: ファイルに署名

en: Sign and encrypt (OpenPGP only)
ja: 署名と暗号化 (OpenPGP のみ)

en: Sign only
ja: 署名のみ

en: Sign/Encrypt Files
ja: ファイルに署名/暗号化

en: Sign/Encrypt Files Error
ja: ファイルの署名/暗号化に失敗

en: Sign/Encrypt Folder...
ja: フォルダを署名/暗号化...

en: Sign/Encrypt...
ja: 署名/暗号化...

en: Signature Key
ja: 署名鍵

en: Signature/signed data count mismatch
ja: 署名と署名されたデータの数が一致しません

en: Signed data can only be given for detached signature verification
ja: 署名されたデータは分離署名の検証にのみ指定できます

en: Signer:
ja: 署名者:

en: Signing
ja: 署名

en: Signing Options
ja: 署名のオプション

en: Signing and encryption is not possible.
ja: 署名と暗号化は不可能です。

en: Signing canceled.
ja: 署名がキャンセルされました。

en: Signing failed: %1
ja: 署名に失敗しました: %1

en: Signing succeeded.
ja: 署名に成功しました。

en: Skipped
ja: スキップされました

en: Smart Card Management
ja: スマートカードの管理

en: Smart Cards
ja: スマートカード

en: Smart card reader to use:
ja: 使用するスマートカード・リーダ:

en: Some certificates are not yet certified. Click here to see a list of these certificates.<br/><br/>Certification is required to make sure that the certificates actually belong to the identity they claim to belong to.
ja: 証明書がまだ保証されていないことがあります。そういった証明書のリストはこちらをクリックしてください。<br/><br/>証明書が属すると主張されているアイデンティティに実際に属することを確認するために保証が必要です。

en: Some of the selected certificates cannot be used for encryption. These will not be added to the group.
ja: 選択された証明書のあるものは暗号化のために使えません。そういったものはグループに追加されません。

en: Some suggestions to do this are:
ja: 実行するに際しての助言は:

en: Sorry! No certificate to import from this card slot was found.
ja: すみません! このカードスロットからインポートできる証明書が見つかりませんでした。

en: Sorry! No suitable certificate to write to this card slot was found.
ja: すみません! このカードスロットに書き込む適切な証明書が見つかりませんでした。

en: Sorry! Only encryption keys and signing keys can be transferred to a PIV card.
ja: すみません! 暗号化鍵と署名用鍵だけが PIV カードに転送できます。

en: Sorry! This key cannot be transferred to a PIV card.
ja: すみません! この鍵は PIV カードには転送できません。

en: Sorry! This key cannot be transferred to an OpenPGP card.
ja: すみません! この鍵は OpenPGP カードには転送できません。

en: Specifies the default validity of certifications in days.
ja: 証明書のデフォルトの有効期間を日数で指定する。

en: Specifies the default validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
ja: 新しいまたは有効性の変更される OpenPGP 鍵のデフォルトの有効期間を日数で指定する。

en: Specifies the display order of the DN attributes of X.509 certificates.
ja: X.509 証明書の DN 属性の表示順を指定する。

en: Specifies the maximum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
ja: 新しいまたは有効性の変更される OpenPGP 鍵の最大有効期間を日数で指定する。

en: Specifies the minimum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
ja: 新しいまたは有効性の変更される OpenPGP 鍵の最小有効期間を日数で指定する。

en: Starting %1...
ja: 開始: %1...

en: State
ja: 州

en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
ja: ここに crypto 操作のステータスと進捗が表示されます。

en: Status:
ja: 状態:

en: Steffen Hansen
ja: ステファン・ハンセン

en: Step 1: Set the initial PIN for the first certificate ("NKS"):
ja: ステップ 1: 初期 PIN を第一証明書に設定する ("NKS"):

en: Step 2: Set the initial PIN for the qualified signature certificate ("SigG"):
ja: ステップ 2: 資格のある署名の証明書の初期 PIN の設定 ("SigG"):

en: Street
ja: 番地

en: Subkey added successfully.
ja: 副鍵を追加できました。

en: Tags
ja: タグ

en: Tags created by anyone with full certification trust are shown in the keylist and can be searched.
ja: 完全な保証の信頼につけられたタグは鍵リストで見ることができ、検索できます。

en: Tags:
ja: タグ:

en: Technical Details
ja: 技術的な詳細

en: Test Name
ja: テスト名

en: Text output (ASCII armor)
ja: テキスト出力 (ASCII 形式)

[ctx: The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
ja: 監査ログを表示

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
ja: CMS バックエンドが証明書の削除をサポートしていません。
    インストールを確認してください。

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected OpenPGP certificates will be deleted.
ja: CMS バックエンドが証明書の削除をサポートしていません。
    インストールを確認してください。
    選択された OpenPGP 証明書のみ削除します。

en: The DirMngr process that tried to clear the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of %1 for details.
ja: CRL キャッシュをクリアしようとした DirMngr プロセスは、予期しないエラーにより途中で終了しました。詳細については %1 の出力を確認してください。

en: The GpgSM process that tried to dump the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr listcrls for details.
ja: CRL ファイルをダンプしようとした GpgSM プロセスは、予期しないエラーにより途中で終了しました。詳細については gpgsm --call-dirmngr listcrls の出力を確認してください。

en: The GpgSM process that tried to dump the certificate ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --dump-cert %1 for details.
ja: 証明書をダンプしようとした GpgSM プロセスは、予期しないエラーにより途中で終了しました。詳細については gpgsm --dump-cert %1 の出力を確認してください。

en: The GpgSM process that tried to import the CRL file ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> for details.
ja: CRL ファイルをインポートしようとした GpgSM プロセスは、予期しないエラーにより途中で終了しました。詳細については gpgsm --call-dirmngr loadcrl <ファイル名> の出力を確認してください。

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
ja: OpenPGP バックエンドが証明書の削除をサポートしていません。
    インストールを確認してください。

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected CMS certificates will be deleted.
ja: OpenPGP バックエンドが証明書の削除をサポートしていません。
    インストールを確認してください。
    選択された CMS 証明書のみ削除します。

en: The certificate has been revoked.
ja: この証明書は取消されました。

en: The certificate has been updated.
ja: この証明書は更新されました。

en: The certificate has not changed.
ja: この証明書は変更されていません。

en: The certificate is part of a group. Deleting it may prevent this recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of a group. Deleting them may prevent these recipients from decrypting messages to:
ja[0]: この証明書はあるグループの一部です。この証明書を削除するとこの受け取り手に対してメッセージを復号することを妨げます:

en: The certificate is part of several groups. Deleting it may prevent the recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of several groups. Deleting them may prevent the recipients from decrypting messages to:
ja[0]: この証明書はいくつかのグループの一部です。この証明書を削除するとこの受け取り手に対してメッセージを復号することを妨げます:

en: The certificate to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | All of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
ja[0]: 削除しようとしている証明書はすべて、あなた自身の証明書です。あなた自身の証明書には、それを用いて暗号化した通信を復号するために必要なプライベート鍵素材が含まれているので、削除すべきではありません。

en: The clipboard does not appear to contain signed or encrypted text.
ja: クリップボードには署名されたり暗号化されたりしたテキストはないようです。

en: The existing key has the ID:
ja: 既存の鍵にはこの ID があります:

en: The existing key has the fingerprint:
ja: 既存の鍵にはこのフィンガープリントがあります:

en: The existing key has the key grip:
ja: 既存の鍵にはこの鍵グリップがあります:

en: The existing keys on this card will be <b>deleted</b> and replaced by new keys.
ja: カード上の既存の鍵は<b>削除</b>され新しい鍵で置き換えられます。

en: The following certificate was selected for deletion: | The following certificates were selected for deletion:
ja[0]: 以下の証明書は削除すると選択されました:

en: The following certificate will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select it (<a href="whatsthis://">Why?</a>): | The following certificates will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select them (<a href="whatsthis://">Why?</a>):
ja[0]: 以下の証明書はあなたが明示して選択して<b>ない</b>のに削除されます (<a href="whatsthis://">なぜ？</a>):

en: The following errors and warnings were recorded:
ja: 次のエラーと警告が記録されました:

en: The issuer certificate could not be found locally.
ja: この発行者証明書はローカルで見つかりませんでした。

en: The matching certificate was imported successfully.
ja: マッチする証明書がインポートできました。

[ctx: The placeholder is a date]
en: Same validity as the primary key (%1)
ja: プライマリ鍵と同じ有効期間 (%1)

[ctx: The placeholders are dates]
en: Valid until (between %1 and %2):
ja: 有効期間 (%1 から %2 の間):

en: The preview of colors is disabled because high-contrast mode is active.
ja: ハイコントラスト・モードが有効なので色のプレビューは禁止されています。

en: The process of creating a key requires large amounts of random numbers. This may require several minutes...
ja: 鍵の生成のプロセスでは大量の乱数が必要となります。これには数分かかることがあります...

en: The public key can be used by others to verify your identity or encrypt to you.
ja: この公開鍵は他の人によって使われて、あなたのアイデンティティを確認したり、あなたに対して暗号化するのに利用されます。

en: The secret key is needed to decrypt or sign.
ja: 秘密鍵が復号したり署名するのに必要です。

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
ja: 現在のモジュールの設定が変更されました
    変更を適用しますか、それとも捨てますか？

en: The type of this certificate (%1) is not supported by this Kleopatra installation.
ja: この証明書のタイプ (%1) は、現在インストールされている Kleopatra ではサポートされていません。

en: There are still some background operations ongoing. These will be terminated when closing the window. Proceed?
ja: まだバックグラウンドで進行中の操作があります。ウィンドウを閉じると、それらの操作も終了されます。よろしいですか？

en: There is a problem.
ja: 問題があります。

en: There was an error executing the GnuPG configuration self-check for %2:
      %1
    You might want to execute "gpgconf %3" on the command line.
ja: %2 に対する GnuPG 設定セルフチェックの実行でエラーが発生しました:
      %1
    コマンドラインで gpgconf %3 を実行してみてください。

en: This certificate is expired
ja: この証明書は失効しています

en: This certificate is revoked
ja: この証明書は取消されています

[ctx: This error message is only shown on Windows when the socket to communicate with Windows Explorer could not be created. This often times means that the whole installation is buggy. e.g. GnuPG is not installed at all.]
en: <qt>The Kleopatra Windows Explorer Module could not be initialized.<br/>The error given was: <b>%1</b><br/>This likely means that there is a problem with your installation. Try reinstalling or contact your Administrator for support.<br/>You can try to continue to use Kleopatra but there might be other problems.</qt>
ja: <qt>Kleopatra Windows Explorer Module が初期化できませんでした。<br/>エラーはこれです: <b>%1</b><br/>これはインストレーションの問題だと思われます。再インストールするかサポートのために管理者に連絡ください。<br/>Kleopatra を使いつづけることを試せますが、他の問題もあるでしょう。</qt>

en: This is a list of URL schemes that shall be blocked by the application.
             This can be used to prevent the application from opening external applications for certain URLs.
ja: これはアプリケーションでブロックされるべき URL スキームのリストです。
            これはある URL でアプリケーションが外部アプリケーションを開くのを止めるのに使われます。

en: This is a revocation certificate for the OpenPGP key:
ja: これは以下の OpenPGP 鍵の取消証明書です:

en: This option enables interval checking of certificate validity. You can also choose the checking interval (in hours). Note that validation is performed implicitly whenever significant files in ~/.gnupg change. This option therefore only affects external factors of certificate validity.
ja: このオプションを有効にすると、証明書の有効性を定期的にチェックします。チェックの間隔も時間単位で指定できます。ただし、~/.gnupg の重要なファイルが変更されると暗黙的に有効性がチェックされるので、このオプションでチェックするのは証明書の有効性の外部要因だけです。

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
ja: このオプションは dirmngr >= 0.9.0 を必要とします

en: This setting specifies how many days a certification is valid by default, or, in other words, after how many days a new certification will expire. Set this to 0 for unlimited validity of certifications.
ja: この設定では、保証が有効となるデフォルトの日数、または、別の言葉で言えば、何日で新しい保証が失効するかを指定します。0をで指定すると、無制限の有効期間となります。

en: This setting specifies how many days an OpenPGP key will be valid by default at creation or change of validity, or, in other words, after how many days the key will expire. Set this to 0 for unlimited validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then new or extended OpenPGP keys will be valid for three years (possibly clamped to the allowed minimum or maximum validity period) by default.
ja: この設定では、作成時もしくは有効性の変更の時点において、OpenPGP 鍵が有効となるデフォルトの日数、または、別の言葉で言えば、何日で鍵が失効するかを指定します。この設定が指定されない場合、または、負の数で指定された場合、新しいもしくは延長された OpenPGP 鍵はデフォルトで 3年間有効となります。(最小または最大有効期間で場合によっては制約されます。)

en: This setting specifies the maximum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then unlimited validity is allowed.
ja: この設定では、OpenPGP 証明書の有効期間としてユーザが選択できる最大の日数を指定します。鍵の生成と有効期間の変更に対して適用されます。この設定が指定されない場合、または、負の値で指定された場合、無制限の有効期間が許されます。

en: This setting specifies the minimum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity.
ja: この設定では、OpenPGP 証明書の有効期間としてユーザが選択できる最小の日数を指定します。鍵の生成と有効期間の変更に対して適用されます。

en: This text will be shown above the email address field of OpenPGP certificates and as placeholder in that field for S/MIME certificates.
ja: このテキストは OpenPGP 証明書のメールアドレスのフィールドの上と、S/MIME 証明書のメールアドレスフィールドのプレースホルダとして、表示されます。

en: This text will be shown above the name field of OpenPGP certificates.
ja: このテキストは OpenPGP 証明書の名前のフィールドの上に表示されます。

en: This text will be used as placeholder text for the common name (CN) field of S/MIME certificates.
ja: このテキストは S/MIME 証明書のコモン・ネーム (CN) フィールドのプレースホルダとして使われます。

en: Thomas Moenicke
ja: トーマス・モエニッケ

en: To avoid an accidental use of this file, a colon has been inserted
    before the 5 dashes below.  Remove this colon with a text editor
    before importing and publishing this revocation certificate.
ja: このファイルをあやまって使うことを避けるために、以下では、コロンが5つのダッシュの前に挿入されています。この取消証明書をインポートして公開する前に、テキストエディタでこのコロンを削除してください。

en: To:
ja: 宛先:

en: Tobias Fella
ja: トビアス・フェラ

[ctx: Tooltip information for symmetric encryption]
en: Additionally to the keys of the recipients you can encrypt your data with a password. Anyone who has the password can read the data without any secret key. Using a password is <b>less secure</b> then public key cryptography. Even if you pick a very strong password.
ja: 受信者の鍵に加えて、パスワードを使ってデータを暗号化することもできます。パスワードを有する誰でもがなんの秘密鍵もなしにそのデータを読むことができます。パスワードを使うことは公開鍵暗号<b>よりセキュアでない</b>とされます。とても強いパスワードを選んだとしてもです。

en: Total number processed:
ja: 処理した総数:

en: Transfer to smartcard
ja: スマートカードへ転送

en: Trust Level
ja: 信頼レベル

en: Trust Root Certificate
ja: ルート証明書を信頼する

en: Trust level:
ja: 信頼レベル:

en: Trusted introducer for:
ja: 以下のための信頼できる紹介者:

en: Try to load S/MIME certificates from PKCS#15 smartcards
ja: S/MIME 証明書を PKCS#15 スマートカードからロードしようとする

en: URL schemes to block
ja: ブロックする URL スキーム

en: Unable to start process %1. Please check your installation.
ja: %1 プロセスを開始できません。インストールを確認してください。

en: Unable to start process dirmngr. Please check your installation.
ja: DirMngr プロセスを開始できません。インストールを確認してください。

en: Unable to start process gpgsm. Please check your installation.
ja: GpgSM プロセスを開始できません。インストールを確認してください。

en: Unchanged:
ja: 変更されていない:

en: Unknown exception in Task::start()
ja: Task::start() に未知の例外

en: Unknown value for WHAT
ja: WHAT に未知の値

en: Update Certificates
ja: 証明書を更新

en: Update selected certificates
ja: 選択した証明書を更新

en: Updated groups:
ja: 更新されたグループ:

en: Updating...
ja: 更新...

en: Usable for Encryption
ja: 暗号化に利用可能

en: Usable for Signing
ja: 署名用に利用可能

en: Usage:
ja: 用途:

en: Use it to revoke this key in case of a compromise or loss of
    the secret key.
ja: 侵害や秘密鍵の紛失の場合に、この鍵を取り消すのにこれを使います。

en: Use pgp as the default extension for generated OpenPGP files
ja: pgp を作成された OpenPGP ファイルでデフォルトの拡張子として使う

en: Use public key encryption only.
ja: 公開鍵暗号だけを使う。

en: Use symmetric encryption only.
ja: 対称暗号だけを使う。

en: Use system HTTP proxy:
ja: システムの HTTP プロキシを使う:

en: Use this command to create file archives.
ja: このコマンドをファイルアーカイブを作成するのに使う。

en: Use this proxy for HTTP requests:
ja: このプロキシを HTTP 要求に使う:

en: User ID '%1' certified with key %2
ja: ユーザ ID '%1' は鍵 %2 で保証されています

en: User ID:
ja: ユーザ ID:

en: User IDs
ja: ユーザ ID

en: User IDs and certifications
ja: ユーザ ID と保証

en: User cancel
ja: ユーザによるキャンセル

en: User canceled
ja: ユーザがキャンセルしました

en: Using a business card.
ja: 名刺の使用。

en: Valid from:
ja: 有効期間開始:

[ctx: Valid until DATE]
en: Valid until %1
ja: 有効期間期限 %1

en: Valid until:
ja: 有効期間期限:

[ctx: Valid until:]
en: unlimited
ja: 無期限

en: Validate certificates online (OCSP)
ja: 証明書をオンラインで検証する (OCSP)

en: Value of EMAIL
ja: EMAILの値

en: Value of NAME
ja: 名前の値

[ctx: Verification of a detached signature in progress. The first file contains the data.The second file is the signature file.]
en: Verifying <filename>%1</filename> with <filename>%2</filename>...
ja: <filename>%1</filename> を <filename>%2</filename> で検証中...

en: Verify Checksum Files Error
ja: ファイルのチェックサム検証に失敗

en: Verify Checksum Files...
ja: チェックサムファイルを検証...

en: Verify the fingerprint, mark the user IDs you want to certify, and select the key you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprint clearly identifies the key and its owner.</i>
ja: フィンガープリントを確認し、保証したいユーザ ID をマークし、ユーザ ID を保証したい鍵を選択します。<br><i>注意: 明確にその鍵と所有者を同定するフィンガープリントだけです。</i>

en: Verifying %1...
ja: 検証中 %1...

en: Verifying checksums (%2) in %1
ja: %1 のチェックサム (%2) を検証する

en: Verifying signature %1...
ja: 署名を検証中 %1...

en: When encrypting multiple files or a folder Kleopatra creates an encrypted archive with this command.
ja: 複数のファイルまたはフォルダを暗号化するとき、Kleopatra はこのコマンドで暗号化アーカイブを作成する。

en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first found DP entry is used.  With this option, all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
ja: CRL の場所を探す際には、検証する証明書には通常 DP (CRL Distribution Point) エントリと呼ばれるものが含まれており、これは CRL にアクセスする方法を記述する URL です。最初に見つかった DP エントリが用いられます。このオプションを有効にすると、適切な DP を探すときに LDAP スキームを用いるすべてのエントリを無視します。

en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first-found DP entry is used.  With this option, all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
ja: CRL の場所を探す際には、検証する証明書には通常 DP (CRL Distribution Point) エントリと呼ばれるものが含まれており、これは CRL にアクセスする方法を記述する URL です。最初に見つかった DP エントリが用いられます。このオプションを有効にすると、適切な DP を探すときに HTTP スキームを用いるすべてのエントリを無視します。

en: X.509 Directory Services
ja: X.509 ディレクトリサービス

[ctx: X.509 certificate DN (validity, created: date)]
en: %1 (%2, created: %3)
ja: %1 (%2, 作成: %3)

en: You are about to revoke the following certification: | You are about to revoke the following %1 certifications:
ja[0]: 以下の %1 件の保証を取り消そうとしています:

en: You are not allowed to create S/MIME certificate signing requests.
ja: S/MIME 証明書署名要求の作成は許されていません。

en: You can use this to add additional info to a certification.
ja: 保証に追加の情報を加えるのにこれが使えます。

en: You can use this to certify a trusted introducer for a domain.
ja: あるドメインに対して信頼できる紹介者を保証するためにこれが使えます。

en: You can use this to set an expiration date for a certification.
ja: 保証の失効の日を設定するのに使えます。

en: You cannot revoke any certifications of this key.
ja: あなたはこの鍵のどの保証も取消できません。

en: You cannot revoke any certifications of this user ID. | You cannot revoke any certifications of these user IDs.
ja[0]: あなたはこのユーザ ID のどの保証も取消できません。

en: You cannot revoke any of the certifications of this user ID. Select any of the certifications for details.
ja: このユーザ ID の保証を取り消すことはできません。詳細は保証を選択して確認してください。

en: You cannot revoke this certification because it wasn't made with one of your keys (or the required secret key is missing).
ja: この保証を取り消すことは不可能です。あなたの鍵の一つで作られたものではないからです。もしくは、必要な秘密鍵が欠落しています。

en: You cannot revoke this certification.
ja: あなたはこの保証を取消できません。

en: You have to select different filenames for different protocols.
ja: 異なるプロトコルには異なるファイル名を選択しなければなりません。

en: You need to select a signing certificate to proceed.
ja: 操作を続けるには署名用証明書を選択する必要があります。

en: You need to select an OpenPGP signing certificate and an S/MIME signing certificate to proceed.
ja: 操作を続けるには OpenPGP の署名用証明書と S/MIME の署名用証明書を選択する必要があります。

en: You need to select an OpenPGP signing certificate to proceed.
ja: 操作を続けるには OpenPGP の署名用証明書を選択する必要があります。

en: You need to select an S/MIME signing certificate to proceed.
ja: 操作を続けるには S/MIME の署名用証明書を選択する必要があります。

en: You need to set a PIN before you can use the certificates.
ja: 証明書を使うに前に PIN を設定する必要があります。

en: You will be asked for a passphrase to protect that file during key generation.
ja: 鍵生成の際に、パスフレーズが求められ、そのファイルが保護されます。

[ctx: as in: can be used for ...]
en: qualified signatures
ja: 適格な署名

en: authenticate
ja: 認証

en: authentication
ja: 認証

[ctx: base name of an archive file, e.g. archive.zip or archive.tar.gz]
en: archive
ja: アーカイブ

en: cannot use argument passing on standard input for unpack-command
ja: unpack-command のために標準入力の引数渡しが使えません

en: certification
ja: 保証

en: certify
ja: 保証

[ctx: default name for new group of keys]
en: New Group
ja: 新しいグループ

[ctx: description of filename filter]
en: All Files
ja: すべてのファイル

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Backup Files
ja: 秘密鍵バックアップファイル

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Files
ja: 秘密鍵ファイル

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file"]
en: Output of %1
ja: %1 の出力

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file1 ..."]
en: Output of %1 ...
ja: %1 の出力...

en: encrypt
ja: 暗号化

en: encryption
ja: 暗号化

[ctx: file name (imported with gpg/gpgsm)]
en: %1 (imported with %2)
ja: %1 (%2 でインポート)

[ctx: filename filter like Certificate Groups (*.foo)]
en: Certificate Groups (*%1)
ja: 証明書グループ (*%1)

[ctx: groups of keys]
en: groups
ja: グループ

en: hour
ja:  時間ごと

en: invalid mode: "%1"
ja: 無効なモード: "%1"

en: invalid protocol "%1"
ja: 無効なプロトコル %1

[ctx: key is 'offline key', i.e. secret key is not stored on this computer]
en: offline
ja: オフライン

[ctx: label:checkbox]
en: Show only my own certifications
ja: 自身による保証だけを表示

en: multiple instances
ja: 複数のインスタンス

en: never
ja: 無期限

en: no proxy
ja: プロキシなし

en: not properly installed
ja: 正しくインストールされていません

en: not reachable
ja: 到達不能

en: not set
ja: セットしない

en: not supported
ja: サポートされていません

[ctx: number, operation description]
en: Operation %1: %2
ja: 操作 %1: %2

en: on this computer
ja: このコンピュータ

[ctx: self-test did not pass]
en: Failed
ja: 不合格

en: sign
ja: 署名

en: signing
ja: 署名

en: smart card
ja: スマートカード

[ctx: smart card <serial number>]
en: smart card %1
ja: スマートカード %1

en: test results
ja: テスト結果

[ctx: text for screen readers]
en: recipient key
ja: 受信者の鍵

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
ja: メールなし

[ctx: text for screen readers for an unknown email]
en: unknown email
ja: 不明なメールなし

[ctx: text for screen readers for an unknown name]
en: unknown name
ja: 不明な名前

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field must be filled out]
en: required
ja: 必須

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
ja: 無効なエントリ

[ctx: title:window]
en: Add User ID
ja: ユーザ ID を追加

[ctx: title:window]
en: Revoke Certificate
ja: 証明書を取消

en: too old
ja: 古すぎます

en: unexpected error
ja: 予期せぬエラー

en: unknown exception caught
ja: 未知の例外を検出

en: unknown problem
ja: 未知の問題

[ctx: unknown storage location]
en: unknown
ja: 不明
