libkleopatra - en to it translation catalogue (509 entries)

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature <b>is not</b> %1.
it: La firma <b>non è</b> %1.

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature is %1
it: La firma è %1

en: %1-bit %2
it: %2 a %1 bit

en: %1-bit %2 (secret key available)
it: %2 a %1 bit (chiave segreta disponibile)

en: '%1' empty or not found
it: «%1» vuoto o non trovato

en: '%1' entry is empty/missing
it: La voce «%1» è vuota o mancante

en: '%1' too complex (would need shell)
it: «%1» troppo complesso (richiederebbe una shell)

en: 'file-patterns' entry is empty/missing
it: la voce «file-patterns» è vuota o mancante

en: 'id' entry is empty/missing
it: la voce «id» è vuota o mancante

en: 'output-file' entry is empty/missing
it: la voce «output-file» è vuota o mancante

[ctx: (validity, protocol, creation date)]
en: (%1, %2, created: %3)
it: (%1, %2, creazione: %3)

en: 0 - None
it: 0 – Nessuno

en: 1 - Basic
it: 1 – Base

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1 using an unknown certificate with fingerprint %2
it: Firma creata il %1 usando un certificato sconosciuto con impronta digitale %2

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1 with certificate: %2
it: Firma creata il %1 con un certificato: %2

en: 1 server configured | %1 servers configured
it[0]: 1 server configurato
it[1]: %1 server configurati

en: 2 - Verbose
it: 2 – Verboso

en: 3 - More Verbose
it: 3 – Molto verboso

en: 4 - All
it: 4 – Completo

[ctx: <b>User ID of certificate</b> (serial number serial no. of certificate)]
en: <b>%1</b> (serial number %2)
it: <b>%1</b> (numero seriale %2)

[ctx: <b>User ID of key</b> (Key ID key ID of key in hex notation)]
en: <b>%1</b> (Key ID 0x%2)
it: <b>%1</b> (ID chiave 0x%2)

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
it: <p>La tua chiave OpenPGP per</p><p align=center>%1</p><p>è scaduta meno di un giorno fa.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
it: <p>La tua chiave OpenPGP per</p><p align=center>%1</p><p>scade oggi.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
it[0]: <p>La tua chiave OpenPGP per</p><p align=center>%2</p><p>è scaduta ieri.</p>
it[1]: <p>La tua chiave OpenPGP per</p><p align=center>%2</p><p>è scaduta %1 giorni fa.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
it[0]: <p>La tua chiave OpenPGP per</p><p align=center>%2</p><p>scade domani.</p>
it[1]: <p>La tua chiave OpenPGP per</p><p align=center>%2</p><p>scade fra %1 giorni.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
it: <p>Il tuo certificato S/MIME per</p><p align=center>%1</p><p>è scaduto meno di un giorno fa.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
it[0]: <p>Il certificato S/MIME per</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto ieri.</p>
it[1]: <p>Il certificato S/MIME per</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto %1 giorni fa.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
it: <p>Il certificato S/MIME per</p><p align=center>%2</p><p>scade oggi.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
it[0]: <p>Il certificato S/MIME per</p><p align=center>%2</p><p>scade domani.</p>
it[1]: <p>Il certificato S/MIME per</p><p align=center>%2</p><p>scade fra %1 giorni.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
it: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%2</b></p><p>per il certificato S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>è scaduto meno di un giorno fa.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
it: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%2</b></p><p>per il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>è scaduto meno di un giorno fa.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
it: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%2</b></p><p>per il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>è scaduto meno di un giorno fa.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
it[0]: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il certificato S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto ieri.</p>
it[1]: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il certificato S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto %1 giorni fa.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
it: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il certificato S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade oggi.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
it[0]: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il certificato S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade domani.</p>
it[1]: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il certificato S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade fra %1 giorni.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
it[0]: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto ieri.</p>
it[1]: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto %1 giorni fa.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
it: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade oggi.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
it[0]: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade domani.</p>
it[1]: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade fra %1 giorni.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
it[0]: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto ieri.</p>
it[1]: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto %1 giorni fa.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
it: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade oggi.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
it[0]: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade domani.</p>
it[1]: <p>Il certificato intermedio CA</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade fra %1 giorni.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
it: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%2</b></p><p>per il certificato S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>è scaduto meno di un giorno fa.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
it: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%2</b></p><p>per il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>è scaduto meno di un giorno fa.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
it: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%2</b></p><p>per il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>è scaduto meno di un giorno fa.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
it[0]: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il certificato S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto ieri.</p>
it[1]: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il certificato S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto %1 giorni fa.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
it: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il certificato S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade oggi.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
it[0]: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il certificato S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade domani.</p>
it[1]: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il certificato S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade fra %1 giorni.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
it[0]: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto ieri.</p>
it[1]: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto %1 giorni fa.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
it: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade oggi.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
it[0]: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade domani.</p>
it[1]: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade fra %1 giorni.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
it[0]: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto ieri.</p>
it[1]: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto %1 giorni fa.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
it: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade oggi.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
it[0]: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade domani.</p>
it[1]: <p>Il certificato radice</p><p align=center><b>%3</b></p><p>per il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade fra %1 giorni.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
it: <p>La tua chiave di cifratura OpenPGP</p><p align=center>%1</p><p>è scaduta meno di un giorno fa.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
it: <p>La tua chiave di cifratura OpenPGP</p><p align=center>%1</p><p>scade oggi.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
it[0]: <p>La tua chiave di cifratura OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>è scaduta ieri.</p>
it[1]: <p>La tua chiave di cifratura OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>è scaduta %1 giorni fa.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
it[0]: <p>La tua chiave di cifratura OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>scade domani.</p>
it[1]: <p>La tua chiave di cifratura OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>scade fra %1 giorni.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
it: <p>La tua chiave di firma OpenPGP</p><p align=center>%1</p><p>è scaduta meno di un giorno fa.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
it: <p>La tua chiave di firma OpenPGP</p><p align=center>%1</p><p>scade oggi.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
it[0]: <p>La tua chiave di firma OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>è scaduta ieri.</p>
it[1]: <p>La tua chiave di firma OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>è scaduta %1 giorni fa.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
it[0]: <p>La tua chiave di firma OpenPGP</p><p align=center>%1</p><p>scade domani.</p>
it[1]: <p>La tua chiave di firma OpenPGP</p><p align=center>%2</p><p>scade fra %1 giorni.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
it: <p>Il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>è scaduto meno di un giorno fa.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
it[0]: <p>Il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto ieri.</p>
it[1]: <p>Il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto %1 giorni fa.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
it: <p>Il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade oggi.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
it[0]: <p>Il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade domani.</p>
it[1]: <p>Il tuo certificato di cifratura S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade fra %1 giorni.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
it: <p>Il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%1</p><p>è scaduto meno di un giorno fa.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
it[0]: <p>Il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto ieri.</p>
it[1]: <p>Il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>è scaduto %1 giorni fa.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
it: <p>Il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade oggi.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
it[0]: <p>Il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade domani.</p>
it[1]: <p>Il tuo certificato di firma S/MIME</p><p align=center>%2</p><p>scade fra %1 giorni.</p>

en: <placeholder>none</placeholder>
it: <placeholder>nessuna</placeholder>

en: <placeholder>unknown</placeholder>
it: <placeholder>sconosciuta</placeholder>

en: <qt><p>An error occurred while fetching the keys from the backend:</p><p><b>%1</b></p></qt>
it: <qt><p>Si è verificato un errore durante il recupero le chiavi dal motore:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>If you check this box your choice will be stored and you will not be asked again.</p></qt>
it: <qt><p>Se selezioni questa casella la tua scelta verrà memorizzata e non ti sarà più richiesto di scegliere.</p></qt>

en: <qt>One backend returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt> | <qt>%1 backends returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt>
it[0]: <qt>Un motore ha restituito dei risultati troncati.<p>Non tutti i tasti disponibili saranno mostrati</p></qt>
it[1]: <qt>%1 motori hanno restituito dei risultati troncati.<p>Non tutti i tasti disponibili saranno mostrati</p></qt>

[ctx: @action:button]
en: &Copy to Clipboard
it: &Copia negli appunti

[ctx: @action:button]
en: &Reread Keys
it: &Rileggi chiavi

[ctx: @action:button]
en: &Save to Disk...
it: &Salva su disco...

[ctx: @action:button]
en: &Start Certificate Manager
it: &Avvia il gestore dei certificati

[ctx: @action:button]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: @action:button]
en: Change...
it: Cambia...

[ctx: @action:button]
en: Delete
it: Elimina

[ctx: @action:button]
en: Diagnostics
it: Diagnostica

[ctx: @action:button]
en: Edit
it: Modifica

[ctx: @action:button]
en: Move Down
it: Sposta in basso

[ctx: @action:button]
en: Move Up
it: Sposta in alto

[ctx: @action:button]
en: Move to Bottom
it: Sposta in fondo

[ctx: @action:button]
en: Move to Top
it: Sposta in cima

[ctx: @action:button]
en: Remove
it: Rimuovi

[ctx: @action:button]
en: Search for &External Certificates
it: Cerca certificati &esterni

[ctx: @action:button]
en: Show Details
it: Mostra dettagli

[ctx: @action:button]
en: Show Matching Keys
it: Mostra le chiavi corrispondenti

[ctx: @action:button The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
it: Mostra il registro di controllo

[ctx: @action:button short for 'Show all keys']
en: Show All
it: Mostra tutte

[ctx: @action:inmenu]
en: Ascending
it: Crescente

[ctx: @action:inmenu]
en: Descending
it: Decrescente

[ctx: @info]
en: <strong>Warning:</strong> It is not certain that the signature belongs to the owner.
it: <strong>Attenzione:</strong> non è certo c he la firma appartenga effettivamente al proprietario.

[ctx: @info]
en: <strong>Warning:</strong> There is no indication that the signature belongs to the owner.
it: <strong>Attenzione:</strong> non ci sono indicazioni la firma appartenga effettivamente al proprietario.

[ctx: @info]
en: <strong>Warning:</strong> This could mean that the signature is forged.
it: <strong>Attenzione:</strong> questo potrebbe voler dire che la firma è contraffatta.

[ctx: @info]
en: Error: %1
it: Errore: %1

[ctx: @info]
en: GnuPG provides support for OpenPGP/LibrePGP and S/MIME.
it: GnuPG fornisce il supporto per OpenPGP/LibrePGP ed S/MIME.

[ctx: @info]
en: Libgcrypt is a general purpose cryptographic library.
it: Libcrypt è una libreria crittografica per uso generale.

[ctx: @info]
en: The date cannot be changed.
it: La data non può essere modificata.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but it has expired and the used key is not certified by you or any trusted person.
it: La firma è valida ma è scaduta e la chiave usata non è certificata da te o da alcuna persona attendibile.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but it has expired.
it: La firma è valida ma è scaduta.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used certificate is not certified by a trustworthy Certificate Authority or the Certificate Authority is unknown.
it: La firma è valida ma il certificato usato non è certificato da un'autorità di certificazione attendibile o l'autorità di certificazione è sconosciuta.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used key has been revoked.
it: La firma è valida ma la chiave usata è stata revocata.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used key has expired.
it: La firma è valida ma la chiave usata è scaduta.

[ctx: @info]
en: The signature is valid but the used key is not certified by you or any trusted person.
it: La firma è valida ma la chiave usata non è certificata da te o da alcuna persona attendibile.

[ctx: @info]
en: The used key is not certified by you or any trusted person.
it: La chiave usata non è certificata da te o da alcuna persona attendibile.

[ctx: @info ... between <a date> and <another date>.]
en: Enter a date between %1 and %2.
it: Digita una data compresa tra %1 e %2.

[ctx: @info Used as error message for a required text input]
en: Enter a value.
it: Inserisci un valore.

[ctx: @info Used as generic error message for a text input]
en: Enter a value in the correct format.
it: Inserisci un valore nel formato corretto.

[ctx: @info the compliance of the key with certain requirements is unknown]
en: unknown
it: sconosciuta

[ctx: @info the expiration date of the key is unknown]
en: unknown
it: sconosciuta

[ctx: @info:label]
en: Error: Enter a hostname in the correct format, like ldap.example.com.
it: Errore: inserisci un nome di host nel formato corretto, come ldap.example.com.

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, can usually be left empty)</b> Enter the base DN for this LDAP server to limit searches to only that subtree of the directory.
it: <b>(Facoltativo, di solito può essere lasciato vuoto)</b> Digita il DN base per questo server LDAP per limitare le ricerche solo a quel sottoalbero della directory.

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, the default is fine in most cases)</b> Pick the port number the directory service is listening on.
it: <b>(Facoltativo, il valore predefinito va bene per la maggior parte dei casi)</b> Scegli il numero di porta su cui è in ascolto il servizio di directory.

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Select the smart card reader that GnuPG shall use.<list><item>The first item will make GnuPG use the first reader that is found.</item><item>The last item allows you to enter a custom reader ID or reader port number.</item><item>All other items represent readers that were found by GnuPG.</item></list></para>
it: <para>Il lettore di smart card da usare con GnuPG.<list><item>Il primo elemento farà sì che GnuPG usi il primo lettore trovato.</item><item>L'ultimo elemento ti permette di inserire un ID personalizzato o un numero di porta di un lettore.</item><item>Tutti gli altri elementi rappresentano i lettori trovati da GnuPG.</item></list></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Authenticate to the LDAP server with your LDAP credentials.
it: Autenticati al server LDAP con le tue credenziali LDAP.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear
it: Pulisci

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service provided by an LDAP server.
it: Fai clic per aggiungere un servizio di directory fornito da un server LDAP.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service.
it: Fai clic per aggiungere un servizio di directory.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to edit the selected service.
it: Fai clic per modificare il servizio selezionato.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to remove the selected service.
it: Fai clic per rimuovere il servizio selezionato.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to use a directory service running on your Active Directory. This works only on Windows and requires GnuPG 2.2.28 or later.
it: Fai clic per utilizzare un servizio di directory in esecuzione su Active Directory. Funziona solo su Windows e richiede GnuPG 2.2.28 o successivo.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the name or IP address of the server hosting the directory service.
it: Digita il nome o l'indirizzo IP del server che fornisce il servizio di directory.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your LDAP user resp. Bind DN for authenticating to the LDAP server.
it: Digita Bind DN del tuo utente LDAP per l'autenticazione al server LDAP.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your password for authenticating to the LDAP server.<nl/><warning>The password will be saved in the clear in a configuration file in your home directory.</warning>
it: Digita la tua password per l'autenticazione al server LDAP.<nl/><warning>La password sarà salvata in chiaro in un file di configurazione nella tua directory home.</warning>

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter additional flags that are not yet (or no longer) supported by Kleopatra. For example, older versions of GnuPG use <code>ldaps</code> to request a TLS secured connection.
it: Qui puoi inserire ulteriori parametri che non sono ancora (o non più) supportati da Kleopatra. Ad esempio, le versioni precedenti di GnuPG utilizzano <code>ldaps</code> per richiedere una connessione protetta TLS.

[ctx: @info:tooltip]
en: On Windows, authenticate to the LDAP server using the Active Directory with the current user.
it: Su Windows, autenticati al server LDAP utilizzando Active Directory con l'utente attuale.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file dialog
it: Apri finestra dei file

[ctx: @info:tooltip]
en: Show all keys
it: Mostra tutte le chiavi

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
it: Mostra l'elenco dei certificati

[ctx: @info:tooltip]
en: Show keys matching the email address
it: Mostra le chiavi che corrispondono agli indirizzi di posta elettronica

[ctx: @info:tooltip]
en: Some of the certificates in this group cannot be used for encryption. Using this group can lead to unexpected results.
it: Alcuni certificati in questo gruppo non possono essere usati per la cifratura. Usare questo gruppo può portare a risultati inaspettati.

[ctx: @info:tooltip]
en: This group does not contain any keys.
it: Questo gruppo non contiene alcuna chiave.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use GnuPG's default to connect to the LDAP server. By default, GnuPG 2.3 and earlier use a plain, not TLS secured connection. <b>(Not recommended)</b>
it: Usa l'impostazione predefinita di GnuPG per connetterti al server LDAP. Per impostazione predefinita, GnuPG 2.3 e versioni precedenti utilizzano una connessione semplice, non protetta da TLS. <b>(Non consigliato)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a TLS secured connection through which the connection to the LDAP server is tunneled. <b>(Not recommended)</b>
it: Utilizzare una connessione protetta TLS attraverso la quale viene incanalata la connessione al server LDAP. <b>(Non consigliato)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a plain, not TLS secured connection to connect to the LDAP server. <b>(Not recommended)</b>
it: Utilizza una connessione semplice, non protetta da TLS per connetterti al server LDAP. <b>(Non consigliato)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a standard TLS secured connection (initiated with STARTTLS) to connect to the LDAP server. <b>(Recommended)</b>
it: Utilizza una connessione protetta TLS standard (iniziata con STARTTLS) per connetterti al server LDAP. <b>(Consigliato)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use an anonymous LDAP server that does not require authentication.
it: Utilizza un server LDAP anonimo che non richiede autenticazione.

[ctx: @info:tooltip for No Key selected for a specific recipient.]
en: Do not select a key for this recipient.<br/><br/>The recipient will receive the encrypted email, but it can only be decrypted with the other keys selected in this dialog.
it: Non selezionare una chiave per questo destinatario.<br/><br/>Il destinatario riceverà il messaggio di posta cifrato, ma questo potrà essere decifrato con le altre chiave selezionate in questa finestra.

[ctx: @info:tooltip for a 'Generate new key pair' action in a combobox when a user does not yet have an OpenPGP or S/MIME key.]
en: Generate a new key using your email address.<br/><br/>The key is necessary to decrypt and sign emails. You will be asked for a passphrase to protect this key and the protected key will be stored in your home directory.
it: Genera una nuova chiave usando il tuo indirizzo di posta elettronica.<br/><br/>La chiave è necessaria per decifrare e firmare i messaggi di posta. Ti verrà chiesta una frase segreta (passphrase) per proteggere questa chiave che, così protetta, sarà memorizzata nella tua cartella home.

[ctx: @info:tooltip for not selecting a key for signing.]
en: The email will not be cryptographically signed.
it: Il messaggio di posta non verrà firmato crittograficamente.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to add a directory service to the list of services. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
it: Fai clic su questo pulsante per aggiungere un servizio di directory all'elenco dei servizi. La modifica avrà effetto solo dopo la tua conferma dalla finestra di configurazione.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to edit the settings of the currently selected directory service. The changes will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
it: Fai clic su questo pulsante per modificare il servizio di directory attualmente selezionato. Le modifiche avranno effetto solo dopo la tua conferma dalla finestra di configurazione.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to remove the currently selected directory service. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
it: Fai clic su questo pulsante per rimuovere il servizio di directory attualmente selezionato. Le modifiche avranno effetto solo dopo la tua conferma dalla finestra di configurazione.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is a list of all directory services that are configured for use with X.509.
it: Questo è l'elenco di tutti i servizi di directory configurati per essere utilizzati con X.509.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom reader ID or port number
it: ID personalizzato o un numero di porta di un lettore

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default reader
it: Lettore predefinito

[ctx: @item:inlistbox]
en: One year from now
it: Tra un anno

[ctx: @item:inlistbox]
en: Three years from now
it: Tra tre anni

[ctx: @item:inlistbox]
en: Two years from now
it: Tra due anni

[ctx: @label]
en: Directory services
it: Servizi di directory

[ctx: @label]
en: Email address
it: Indirizzo di posta elettronica

[ctx: @label]
en: Name
it: Nome

[ctx: @label ... (between <a date> and <another date>):]
en: Valid until (between %1 and %2):
it: Valido fino (tra %1 e %2):

[ctx: @label Valid until (<a date>):]
en: Valid until (%1):
it: Valido fino (%1):

[ctx: @label label text (required)]
en: %1 (required)
it: %1 (richiesto)

[ctx: @label:listbox Reader for smart cards]
en: Reader to connect to
it: Lettore a cui collegarsi

[ctx: @label:textbox]
en: &Search for:
it: &Cerca:

[ctx: @label:textbox]
en: Available attributes:
it: Attributi disponibili:

[ctx: @label:textbox]
en: Current attribute order:
it: Ordine attuale degli attributi:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption keys:
it: Chiavi di cifratura:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption preference:
it: Preferenze di cifratura:

[ctx: @label:textbox]
en: Recipient:
it: Destinatario:

[ctx: @label:textbox]
en: Set the debugging level to
it: Imposta il livello di debug a

[ctx: @label:textbox]
en: The following keys will be used for encryption:
it: Le seguenti chiavi saranno usate per la cifratura:

[ctx: @label:textbox]
en: Your keys:
it: Le tue chiavi:

[ctx: @option:check]
en: &Remember choice
it: &Ricordati la scelta

[ctx: @option:check]
en: Set up this key for shared usage in teams
it: Imposta questa chiave per un uso condiviso nei gruppi di lavoro

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
it: Algoritmo

[ctx: @title:column]
en: Certification Trust
it: Fiducia della certificazione

[ctx: @title:column]
en: E-Mail
it: Posta elettronica

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
it: Impronta digitale

[ctx: @title:column]
en: Issuer
it: Emittente

[ctx: @title:column]
en: Key ID
it: ID chiave

[ctx: @title:column]
en: Last Update
it: Ultimo aggiornamento

[ctx: @title:column]
en: Name
it: Nome

[ctx: @title:column]
en: Origin
it: Origine

[ctx: @title:column]
en: Protocol
it: Protocollo

[ctx: @title:column]
en: Serial Number
it: Numero seriale

[ctx: @title:column]
en: Status
it: Stato

[ctx: @title:column]
en: Tags
it: Etichette

[ctx: @title:column]
en: Valid From
it: Valido da

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
it: Valido fino a

[ctx: @title:menu]
en: Sort Direction
it: Direzione ordinamento

[ctx: @title:menu]
en: View Columns
it: Visualizza colonne

[ctx: @title:menu title for a list of table columns to choose for sorting]
en: Sort by
it: Ordina per

[ctx: @title:window]
en: Certificate Manager Error
it: Errore nel gestore dei certificati

[ctx: @title:window]
en: Configure Directory Services
it: Configura servizi di directory

[ctx: @title:window]
en: Edit Directory Service
it: Modifica servizio di directory

[ctx: @title:window]
en: Encryption Key Approval
it: Approvazione chiave di cifratura

[ctx: @title:window]
en: Error
it: Errore

[ctx: @title:window]
en: File Save Error
it: Errore nel salvataggio del file

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Audit Log Viewer
it: Visore di registri di controllo GnuPG

[ctx: @title:window]
en: Information
it: Informazioni

[ctx: @title:window]
en: Key Listing Failed
it: Elenco delle chiavi non riuscito

[ctx: @title:window]
en: Key generation
it: Generazione chiave

[ctx: @title:window]
en: LDAP Directory Service
it: Servizio di directory LDAP

[ctx: @title:window]
en: No GnuPG Audit Log
it: Non ci sono registri di controllo di GnuPG

[ctx: @title:window]
en: Operation Failed
it: Operazione non riuscita

[ctx: @title:window]
en: Security approval
it: Approvazione sicurezza

[ctx: @title:window]
en: System Error
it: Errore di sistema

[ctx: @title:window]
en: View GnuPG Audit Log
it: Mostra il registro di controllo di GnuPG

en: Add
it: Aggiungi

en: Add to current attribute order
it: Aggiungi all'ordine attuale degli attributi

en: Additional flags:
it: Parametri aggiuntivi:

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

[ctx: All Certificates]
en: All
it: Tutti

en: All User IDs are certified.
it: Tutti gli ID utente sono certificati.

en: All certificates (except disabled ones)
it: Tutti i certificati (eccetto quelli disabilitati)

en: All keys are certified.
it: Tutte le chiavi sono certificate.

en: All others
it: Tutti gli altri

en: Always Ask
it: Chiedi sempre conferma

en: Always Encrypt
it: Cifra sempre

en: Always Encrypt If Possible
it: Cifra sempre, se possibile

en: Always Encrypt with This Key
it: Cifra sempre con questa chiave

en: Always Sign
it: Firma sempre

en: Always Sign If Possible
it: Firma sempre, se possibile

en: An error occurred importing this certificate: %1
it: Si è verificato un errore nell'importazione di questo certificato: %1

en: An error occurred while trying to retrieve the GnuPG Audit Log:
    %1
it: Si è verificato un errore durante il recupero del registro di controllo di GnuPG:
    %1

en: Anonymous
it: Anonimo

en: Any
it: Tutti

en: Any OpenPGP
it: Qualsiasi OpenPGP

en: Any S/MIME
it: Qualsiasi S/MIME

[ctx: As in 'this user ID is not certified']
en: not certified
it: non certificato

[ctx: As in 'this user ID is valid.']
en: certified
it: certificato

[ctx: As in all keys are valid.]
en: all certified
it: tutte certificate

[ctx: As in all user IDs are valid.]
en: certified
it: certificato

[ctx: As in not all keys are valid.]
en: not all certified
it: non tutte certificate

[ctx: As in not all user IDs are valid.]
en: not certified
it: non certificato

en: Ask
it: Chiedi

en: Ask Whenever Encryption is Possible
it: Chiedi conferma ogni volta che è possibile cifrare

en: Ask Whenever Possible
it: Chiedi quando è possibile

en: Authenticate
it: Autentica

en: Authenticate via Active Directory
it: Autenticati tramite Active Directory

en: Authenticate via Active Directory (requires GnuPG 2.2.28 or later)
it: Autenticati tramite Active Directory (richiede GnuPG 2.2.28 o successivo)

en: Authenticate with user and password
it: Autenticati con utente e password

en: Authentication
it: Autenticazione

en: Bad policy
it: Cattiva politica

en: Bad signature
it: Firma scorretta

en: Bad signature by %1: %2
it: Firma scorretta di %1: %2

en: Bad signature by an unknown certificate: %1
it: Firma scorretta effettuata con un certificato sconosciuto: %1

en: Bad signature by unknown certificate %1: %2
it: Firma scorretta con certificato sconosciuto %1: %2

en: Base DN:
it: DN base:

en: Business category
it: Categoria lavorativa

en: CRL missing
it: CRL mancante

en: CRL too old
it: CRL troppo vecchia

en: Cannot use both %f and | in '%1'
it: Impossibile usare sia %f che | in «%1»

[ctx: Caption for signing key selection]
en: Confirm identity '%1' as:
it: Conferma l'identità «%1» come:

en: Caught unknown exception in group %1
it: Ricevuta eccezione sconosciuta nel gruppo %1

en: Certificate is not available
it: Il certificato non è disponibile

en: Certificates for which all user IDs are certified (except disabled ones)
it: Certificati per cui tutti gli ID utente sono certificati (eccetto quelli disabilitati)

en: Certificates for which not all user IDs are certified (except disabled ones)
it: Certificati per cui non tutti gli ID utente sono certificati (eccetto quelli disabilitati)

en: Certificates for which the primary user ID is certified (except disabled ones)
it: Certificati per cui l'ID utente primario è certificato (eccetto quelli disabilitati)

en: Certificates for which the primary user ID is not certified (except disabled ones)
it: Certificati per cui l'ID utente primario non è certificato (eccetto quelli disabilitati)

en: Certificates that are not fully certified and that you may want to certify yourself (except disabled ones)
it: Certificati che non sono totalmente certificati e che vorresti poter certificare manualmente (eccetto quelli disabilitati)

[ctx: Certificates to certify by the user]
en: To Certify
it: Da certificare

en: Certification trust
it: Fiducia della certificazione

[ctx: Certified Certificates]
en: Certified
it: Certificato

[ctx: Certifies this key as fully trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as fully trusted introducer for '%1'.
it: Certifica questa chiave come presentatore totalmente fidato per «%1».

[ctx: Certifies this key as partially trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as partially trusted introducer for '%1'.
it: Certifica questa chiave come presentatore parzialmente fidato per «%1».

en: Certify
it: Certifica

en: Certifying User IDs
it: Certificazione degli ID utente

en: Checking selected keys...
it: Controllo delle chiavi selezionate in corso...

en: Choose File to Save GnuPG Audit Log to
it: Scegli il file su cui salvare il registro di controllo

en: Common name
it: Nome comune

[ctx: Compliance of key]
en: Compliance
it: Conformità

en: Connection Security
it: Sicurezza della connessione

en: Connection Security (requires GnuPG 2.2.28 or later)
it: Sicurezza della connessione (richiede GnuPG 2.2.28 o successivo)

en: Could not save to file "%1": %2
it: Non è stato possibile salvare il file «%1»: %2

en: Could not start certificate manager; please check your installation.
it: Non è stato possibile avviare il gestore dei certificati; verifica l'installazione.

en: Country code
it: Codice del paese

en: Description
it: Descrizione

en: Disabled
it: Disabilitata

en: Do not sign this email
it: Non firmare questo messaggio di posta

en: Do not use a TLS secured connection
it: Non utilizzare una connessione protetta TLS

en: Domain component
it: Componente dominio

en: Edit...
it: Modifica...

en: Email
it: Posta elettronica

en: Email address
it: Indirizzo di posta

en: Encrypt
it: Cifra

en: Encrypt Whenever Encryption is Possible
it: Cifra ogni volta che è possibile cifrare

en: Encrypt to others:
it: Cifra per gli altri:

[ctx: Encrypt to self (email address):]
en: Encrypt to self (%1):
it: Cifra a per sé stesso (%1):

en: Encryption
it: Cifratura

en: Encrypts the secret key with an unrecoverable passphrase. You will be asked for the passphrase during key generation.
it: Cifra la chiave segreta con una frase segreta non recuperabile. Ti sarà chiesta la frase segreta durante la generazione della chiave.

en: Enter a name and an email address to use for the certificate.
it: Digita un nome e un indirizzo di posta da utilizzare per il certificato.

en: Enter a name and/or an email address to use for the certificate.
it: Digita un nome e/o un indirizzo di posta da utilizzare per il certificato.

en: Enter a name or an email address.
it: Digita un nome o un indirizzo di posta elettronica.

en: Enter a name.
it: Digita un nome.

en: Enter an email address in the correct format required by your organization.
it: Digita un indirizzo di posta elettronica nel formato corretto richiesto dalla tua organizzazione.

en: Enter an email address in the correct format, like name@example.com.
it: Digita un indirizzo email nel formato corretto, ad esempio nome@esempio.com.

en: Enter an email address.
it: Digita un indirizzo di posta elettronica.

en: Error in checksum definition %1: %2
it: Errore nella definizione del codice di controllo %1: %2

en: Error: Signature not verified
it: Errore: Firma non verificata

en: Expired
it: Scaduta

en: Exportable
it: Esportabile

en: Fax number
it: Fax

en: Fetching keys...
it: Recupero chiavi...

en: File import
it: Importazione di file

en: Fingerprint
it: Impronta digitale

[ctx: Fully Certified Certificates]
en: Fully Certified
it: Totalmente certificati

en: Generate
it: Genera

en: Generate a new key pair
it: Genera una nuova coppia di chiavi

en: Generated
it: Generato

en: Generating key for '%1'...
it: Generazione chiave per «%1» in corso...

en: Given name
it: Nome

en: GnuPG Audit Log Error
it: Errore di registro di controllo GnuPG

en: Good signature
it: Buona firma

en: Good signature by %1.
it: Firma buona di %1.

en: Good signature by an unknown certificate.
it: Firma buona con certificato sconosciuto.

en: Good signature by unknown certificate %1.
it: Firma buona con certificato sconosciuto %1.

en: HTML files (*.html)
it: File HTML (*.html)

en: Inline OpenPGP (deprecated)
it: OpenPGP inline (deprecato)

en: Invalid hex char '%1' in input stream.
it: Carattere esadecimale «%1» non valido nel flusso di ingresso.

en: Invalid signature by %1: %2
it: Firma non valida di %1: %2

en: Invalid signature by an unknown certificate: %1
it: Firma non valida con certificato sconosciuto: %1

en: Invalid signature by unknown certificate %1: %2
it: Firma non valida con certificato sconosciuto %1: %2

en: Issuer
it: Emittente

en: Key ID
it: ID chiave

en: Key List Result
it: Risultati elenco chiavi

en: Key Selection
it: Selezione chiavi

[ctx: Key fingerprint]
en: Fingerprint
it: Impronta digitale

[ctx: Key issuer]
en: Issuer
it: Emittente

[ctx: Key status]
en: Status
it: Stato

en: Keys:
it: Chiavi:

en: Keyserver
it: Server delle chiavi

en: LDAP Server
it: Server LDAP

en: Loading keys ...
it: Caricamento chiavi...

en: Loading...
it: Caricamento...

en: Location
it: Indirizzo

en: Mail address
it: Indirizzo postale

en: Mobile phone number
it: Telefono cellulare

en: Move one down
it: Sposta in giù

en: Move one up
it: Sposta in su

en: Move to bottom
it: Sposta in fondo

en: Move to top
it: Sposta in cima

[ctx: My own Certificates]
en: My Own
it: Miei

en: My own certificates (except disabled ones)
it: I miei certificati (eccetto quelli disabilitati)

en: Name
it: Nome

en: Never Encrypt
it: Non cifrare mai

en: Never Encrypt with This Key
it: Non cifrare mai con questa chiave

en: Never Sign
it: Non firmare mai

en: New signatures were added to this certificate by the import.
it: L'importazione ha aggiunto nuove firme a questo certificato.

en: New subkeys were added to this certificate by the import.
it: L'importazione ha aggiunto nuove sottochiavi a questo certificato.

en: New user-ids were added to this certificate by the import.
it: L'importazione ha aggiunto nuove ID utente a questo certificato.

en: No GnuPG Audit Log available for this operation.
it: Non sono disponibili i registri di controllo per questa operazione.

en: No backends found for listing keys. Check your installation.
it: Nessun motore trovato per elencare le chiavi. Controlla la tua installazione.

en: No key. Recipient will be unable to decrypt.
it: Nessuna chiave. Il destinatario non potrà decifrare.

en: None configured
it: Nessuno configurato

[ctx: Not Certified Certificates]
en: Not Certified
it: Non certificato

[ctx: Not Fully Certified Certificates]
en: Not Fully Certified
it: Non totalmente certificati

en: Not VS-NfD compliant
it: Non conforme allo standard VS-NfD

en: One User ID is not certified. | %1 User IDs are not certified.
it[0]: Un ID utente non è certificato.
it[1]: %1 ID utente non sono certificati.

en: Open file dialog
it: Apri finestra dei file

en: OpenPGP Key Selection
it: Selezione chiave OpenPGP

en: OpenPGP key for <b>%1</b>
it: Chiave OpenPGP per <b>%1</b>

en: Organization
it: Organizzazione

en: Organizational unit
it: Unità organizzativa

en: Please select an (OpenPGP or S/MIME) key to use.
it: Seleziona una chiave (OpenPGP o S/MIME) da usare.

en: Please select an OpenPGP key to use.
it: Seleziona una chiave OpenPGP da usare.

en: Please select an S/MIME key to use.
it: Seleziona una chiave S/MIME da usare.

en: Port:
it: Porta:

en: Postal code
it: Codice postale

en: Premature end of hex-encoded char in input stream
it: Fine prematura dei caratteri codificati in esadecimale nel flusso di ingresso

en: Protect the generated key with a passphrase.
it: Proteggi la chiave generata con una frase segreta.

en: Quoting error in '%1' entry
it: Errore di virgolette nella voce «%1»

en: Recheck Key
it: Ricontrolla chiave

en: Remove from current attribute order
it: Rimuovi dall'ordine attuale degli attributi

en: Revoked
it: Revocata

en: S/MIME Key Selection
it: Selezione chiavi S/MIME

en: S/MIME Opaque
it: S/MIME opaco

en: S/MIME key for <b>%1</b>
it: Chiave S/MIME per <b>%1</b>

en: SSH Authentication
it: Autenticazione SSH

en: Serial number
it: Numero di serie

en: Show certificate list
it: Mostra l'elenco dei certificati

en: Show...
it: Mostra...

en: Sign
it: Firma

en: Signature created using an unknown certificate with fingerprint %1
it: Firma creata usando un certificato sconosciuto con impronta digitale %1

en: Signature created with certificate: %1
it: Firma creata con un certificato: %1

en: Signature expired
it: Firma scaduta

en: Signing
it: Firma

en: Signing (Qualified)
it: Firma (qualificata)

en: Signing certificate is expired
it: Il certificato di firma è scaduto

en: Signing certificate was revoked
it: Il certificato di firma è stato revocato

en: Some keys are not certified.
it: Alcune chiavi non sono certificate.

en: Some keys are revoked, expired, disabled, or invalid.
it: Alcune chiavi sono revocate, scadute, disabilitate o non valide.

en: State or province
it: Stato o provincia

en: Status
it: Stato

en: Stored
it: Memorizzato

en: Street address
it: Via

en: Strength
it: Robustezza

en: Subject
it: Oggetto

en: Surname
it: Nome proprio

en: System error
it: Errore di sistema

en: Tags
it: Etichette

en: Telephone number
it: Numero di telefono

en: The OpenPGP backend does not support listing keys. Check your installation.
it: Il motore OpenPGP non supporta l'elenco delle chiavi. Controlla la tua installazione.

en: The S/MIME backend does not support listing keys. Check your installation.
it: Il motore S/MIME non supporta l'elenco delle chiavi. Controlla la tua installazione.

[ctx: The algorithm and strength of encryption key]
en: Key Material
it: Materiale chiavi

en: The certificate belongs to this recipient.
it: Il certificato appartiene a questo destinatario.

en: The certificate is marked as your own.
it: Il certificato è marcato come tuo.

en: The gpgconf tool used to provide the information for this dialog does not seem to be installed properly. It did not return any components. Try running "%1" on the command line for more information.
it: Lo strumento gpgconf usato per fornire le informazioni per questa finestra non sembra installato correttamente. Non ha restituito alcun componente. Prova ad eseguire «%1» dalla riga di comando per avere maggiori informazioni.

en: The import contained no new data for this certificate. It is unchanged.
it: L'importazione non conteneva dati nuovi per questo certificato. È immutato.

en: The import of this certificate was canceled.
it: L'importazione di questo certificato è stata annullata.

en: The key can be used.
it: La chiave può essere usata.

en: The key is disabled.
it: La chiave è disabilitata.

en: The key is expired.
it: La chiave è scaduta.

en: The key is not designated for authentication.
it: La chiave non è progettata per l'autenticazione.

en: The key is not designated for certifying.
it: La chiave non è progettata per la certificazione.

en: The key is not designated for encryption.
it: La chiave non è progettata per la cifratura.

en: The key is not designated for signing.
it: La chiave non è progettata per la firma.

en: The key is not secret.
it: La chiave non è segreta.

en: The key is not trusted enough.
it: La chiave non è sufficientemente affidabile.

en: The key is not valid.
it: La chiave non è valida.

en: The key is revoked.
it: La chiave è revocata.

en: The name must be in the format required by your organization and it must not include <, >, and @.
it: Il nome deve essere nel formato richiesto dalla tua organizzazione e non deve includere <, > e @.

en: The name must not include <, >, and @.
it: Il nome non deve includere <, > e @.

en: The signature is invalid: %1
it: La firma non è valida: %1

en: The signature is valid and the certificate's validity is fully trusted.
it: La firma è valida e la validità del certificato ha completa fiducia.

en: The signature is valid and the certificate's validity is ultimately trusted.
it: La firma è valida e la validità del certificato ha fiducia assoluta.

en: The signature is valid but the certificate's validity is <em>not trusted</em>.
it: La firma è valida ma la validità del certificato non <em>è attendibile </em>.

en: The signature is valid but the certificate's validity is undefined.
it: La firma è valida ma la validità del certificato non è definita.

en: The signature is valid but the certificate's validity is unknown.
it: La firma è valida ma la validità del certificato è sconosciuta.

en: The signature is valid but the trust in the certificate's validity is only marginal.
it: La firma è valida ma la validità del certificato ha fiducia marginale.

en: The trust model indicates marginally that the certificate belongs to this recipient.
it: Il modello di fiducia indica lievemente che il certificato appartiene a questo destinatario.

en: The validity cannot be checked at the moment.
it: La validità non può essere verificata per ora.

en: The validity of the keys cannot be checked at the moment.
it: La validità delle chiavi non può essere verificata per ora.

[ctx: The validity of the user IDs has not been/could not be checked]
en: not checked
it: non verificato

[ctx: The validity of this user ID has not been/could not be checked]
en: not checked
it: non verificato

en: There is a problem.
it: Si è verificato un problema.

en: There is no indication that this certificate belongs to this recipient.
it: Non ci sono indicazioni che questo certificato appartenga a questo destinatario.

en: This can take several minutes.
it: Potrebbe richiedere alcuni minuti.

en: This certificate is new to your keystore.
it: Questo certificato è nuovo per la tua raccolta di certificati.

en: This certificate should not be used.
it: Questo certificato non dovrebbe essere usato.

en: This certificate was imported from the following sources:
it: Questo certificato è stato importato dalle seguenti fonti:

en: This certificate was new to your keystore. The secret key is available.
it: Questo certificato è nuovo per la tua raccolta di certificati. La chiave segreta è disponibile.

en: This group does not contain any keys.
it: Questo gruppo non contiene alcuna chiave.

en: Title
it: Titolo

en: Trust Signature For
it: Fiducia per le firme di

en: Trusted issuer?
it: Emittente fidato?

en: Tunnel LDAP through a TLS connection
it: Incanala LDAP in una connessione TLS

en: Type
it: Tipo

en: Unique ID
it: ID unico

en: Unknown certificate
it: Certificato sconosciuto

[ctx: Unknown encryption protocol]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Usage
it: Uso

en: Use TLS secured connection
it: Usa connessione protetta TLS

en: Use default
it: Usa predefinito

en: Use default connection (probably not TLS secured)
it: Usa connessione predefinita (probabilmente non protetta da TLS)

en: User ID
it: ID utente

en: User ID / Certification Key ID
it: ID utente / ID chiave certificazione

en: User ID is certified.
it: L'ID utente è certificato.

en: User ID is not certified.
it: L'ID utente non è certificato.

en: User:
it: Utente:

en: VS-NfD compliant
it: Conforme allo standard VS-NfD

en: Valid From
it: Valido da

en: Valid Until
it: Valido fino a

en: Valid from
it: Valido da

en: Valid until
it: Valido fino a

en: Yes
it: Sì

en: You can search the certificate on a keyserver or import it from a file.
it: Puoi cercare il certificato su un server di chiavi o importarlo da un file.

en: Your system does not have support for GnuPG Audit Logs
it: Il sistema non ha il supporto per il registro di controllo di GnuPG

[ctx: a group of keys/certificates]
en: Group
it: Gruppo

en: a.k.a.
it: alias

[ctx: accessible text for empty list of tags]
en: none
it: nessuno

en: available attributes
it: attributi disponibili

en: certificate expired
it: certificato scaduto

en: class %1
it: classe %1

en: current attribute order
it: ordine attuale degli attributi

[ctx: date format suitable for screen readers; d: day as a number without a leading zero, MMMM: localized month name, yyyy: year as a four digit number]
en: MMMM d, yyyy
it: d MMMM yyyy

en: disabled
it: disabilitata

en: expired
it: scaduta

[ctx: fake/invalid signature]
en: bad
it: non corretta

[ctx: full trust]
en: full
it: completa

en: invalid
it: non valida

en: key disabled
it: chiave disabilitata

en: key expired
it: chiave scaduta

en: key revoked
it: chiave revocata

[ctx: marginal trust]
en: marginal
it: marginale

[ctx: name <email> (validity, protocol, creation date)]
en: %1 (%2, %3, created: %4)
it: %1 (%2, %3, creazione: %4)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity)]
en: %2 (1 key, %3) | %2 (%1 keys, %3)
it[0]: %2 (1 chiave, %3)
it[1]: %2 (%1 chiavi, %3)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, group ...)]
en: %2 (1 key, %3, unknown origin) | %2 (%1 keys, %3, unknown origin)
it[0]: %2 (1 chiave, %3 origine sconosciuta)
it[1]: %2 (%1 chiavi, %3, origine sconosciuta)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, tag)]
en: %2 (1 key, %3, tag) | %2 (%1 keys, %3, tag)
it[0]: %2 (1 chiave, %3, etichetta)
it[1]: %2 (%1 chiavi, %3, etichetta)

en: no public key
it: nessuna chiave pubblica

[ctx: no specific preference]
en: <placeholder>none</placeholder>
it: <placeholder>nessuna</placeholder>

en: not applicable
it: non pertinente

en: revoked
it: revocata

[ctx: stored...]
en: on SmartCard with serial no. %1
it: su smartcard con numero di serie %1

[ctx: stored...]
en: on this computer
it: su questo computer

[ctx: text for screen readers]
en: The name must be in the format required by your organization and it must not include less-than sign, greater-than sign, and at sign.
it: Il nome deve essere nel formato richiesto dalla tua organizzazione e non deve includere il simbolo «minore di», il simbolo «maggiore di» e il simbolo della chiocciola.

[ctx: text for screen readers]
en: The name must not include less-than sign, greater-than sign, and at sign.
it: Il nome non deve includere il simbolo «minore di», il simbolo «maggiore di» e il simbolo della chiocciola.

[ctx: text for screen readers]
en: not applicable
it: non pertinente

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
it: nessun indirizzo di posta

[ctx: text for screen readers for an empty name]
en: no name
it: nessun nome

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
it: voce non valida

[ctx: this follows a list of keys]
en: and 1 more key | and %1 more keys
it[0]: e un'ulteriore chiave
it[1]: e %1 ulteriori chiavi

[ctx: title:window]
en: Create OpenPGP Certificate
it: Crea certificato OpenPGP

[ctx: ultimate trust]
en: ultimate
it: assoluta

[ctx: undefined trust]
en: undefined
it: indefinita

en: unknown
it: sconosciuto

[ctx: unknown trust level]
en: unknown
it: sconosciuto

en: unlimited
it: illimitata

en: untrusted
it: non fidata

en: valid
it: valida

[ctx: yes, is exportable]
en: yes
it: sì
