KDE 4.3 - en to hu translation catalogue (503 entries)

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature <b>is not</b> %1.
hu: Az aláírás <b>nem</b> %1.

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature is %1
hu: Az aláírás %1

en: %1-bit %2
hu: %1 bites %2

en: %1-bit %2 (secret key available)
hu: %1 bites %2 (titkos kulcs érhető el)

en: '%1' empty or not found
hu: A(z) „%1” üres vagy nem található

en: '%1' entry is empty/missing
hu: A(z) „%1” bejegyzés üres/hiányzik

en: '%1' too complex (would need shell)
hu: A(z) „%1” túl összetett (parancsértelmezőt igényelhet)

en: 'file-patterns' entry is empty/missing
hu: A „file-patterns” bejegyzés üres/hiányzik

en: 'id' entry is empty/missing
hu: Az „id” bejegyzés üres/hiányzik

en: 'output-file' entry is empty/missing
hu: Az „output-file” bejegyzés üres/hiányzik

[ctx: (validity, protocol, creation date)]
en: (%1, %2, created: %3)
hu: (%1, %2, létrehozva: %3)

en: 0 - None
hu: 0 - Nincs

en: 1 - Basic
hu: 1 - Egyszerű

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1 using an unknown certificate with fingerprint %2
hu: Az aláírás készítésének dátuma %1, a(z) %2 ujjlenyomatú ismeretlen tanúsítvánnyal

[ctx: 1 is a date]
en: Signature created on %1 with certificate: %2
hu: Az aláírás készítésének dátuma: %1, ezzel a tanúsítvánnyal: %2

en: 1 server configured | %1 servers configured
hu[0]: 1 kiszolgáló van beállítva
hu[1]: %1 kiszolgáló van beállítva

en: 2 - Verbose
hu: 2 - Részletes

en: 3 - More Verbose
hu: 3 - Részletesebb

en: 4 - All
hu: 4 - Mind

[ctx: <b>User ID of certificate</b> (serial number serial no. of certificate)]
en: <b>%1</b> (serial number %2)
hu: <b>%1</b> (sorozatszám: %2)

[ctx: <b>User ID of key</b> (Key ID key ID of key in hex notation)]
en: <b>%1</b> (Key ID 0x%2)
hu: <b>%1</b> (kulcsazonosító: 0x%2)

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
hu: <p>A(z)</p><p align=center>%1</p><p>OpenPGP kulcsa kevesebb, mint egy napja lejárt.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
hu: <p>A(z)</p><p align=center>%1</p><p>OpenPGP kulcs ma jár le.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
hu[0]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>OpenPGP kulcs tegnap járt le.</p>
hu[1]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>OpenPGP kulcs %1 nappal ezelőtt járt le.</p>

en: <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The OpenPGP key for</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
hu[0]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>OpenPGP kulcs holnap jár le.</p>
hu[1]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>OpenPGP kulcs %1 nap múlva jár le.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
hu: <p>A(z)</p><p align=center>%1</p><p>S/MIME tanúsítványa kevesebb, mint egy napja lejárt.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
hu[0]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME tanúsítványa tegnap lejárt.</p>
hu[1]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME tanúsítványa %1 nappal ezelőtt lejárt.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
hu: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME tanúsítványa ma jár le.</p>

en: <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The S/MIME certificate for</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
hu[0]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p>S/MIME tanúsítványa holnap jár le.<p>
hu[1]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p>S/MIME tanúsítványa %1 nap múlva jár le.<p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
hu: <p>A(z)</p><p align=center>%1</p><p>S/MIME tanúsítvány</p><p align=center><b>%2</b></p><p>köztes hitelesítészolgáltatói tanúsítványa kevesebb, mint egy napja lejárt.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
hu: <p>A(z)</p><p align=center>%1</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványának</p><p align=center><b>%2</b></p><p>köztes hitelesítészolgáltatói tanúsítványa lejárt kevesebb, mint egy nappal ezelőtt.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
hu: <p>A(z)</p><p align=center>%1</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványának</p><p align=center><b>%2</b></p><p>köztes hitelesítészolgáltatói tanúsítványa lejárt kevesebb, mint egy nappal ezelőtt.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
hu[0]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME tanúsítvány</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa tegnap járt le.</p>
hu[1]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME tanúsítvány</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa %1 nappal ezelőtt járt le.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
hu: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa ma jár le.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
hu[0]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa holnap jár le.</p>
hu[1]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa %1 nap múlva jár le.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
hu[0]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa tegnap járt le.</p>
hu[1]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa %1 nappal ezelőtt járt le.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
hu: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa ma jár le.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
hu[0]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa holnap jár le.</p>
hu[1]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa %1 nap múlva jár le.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
hu[0]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa tegnap járt le.</p>
hu[1]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa %1 nappal ezelőtt járt le.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
hu: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa ma jár le.</p>

en: <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The intermediate CA certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
hu[0]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa holnap jár le.</p>
hu[1]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>köztes hitelesítésszolgáltatói tanúsítványa %1 nap múlva jár le.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
hu: <p>A(z)</p><p align=center>%1</p><p>S/MIME tanúsítványának</p><p align=center><b>%2</b></p><p>főtanúsítványa kevesebb, mint egy napja lejárt.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
hu: <p>A(z)</p><p align=center>%1</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványának</p><p align=center><b>%2</b></p><p>főtanúsítványa kevesebb, mint egy napja lejárt.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%2</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
hu: <p>A(z)</p><p align=center>%1</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványának</p><p align=center><b>%2</b></p><p>főtanúsítványa kevesebb, mint egy napja lejárt.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
hu[0]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME tanúsítvány</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa tegnap járt le.</p>
hu[1]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME tanúsítvány</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa %1 nappal ezelőtt járt le.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
hu: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa ma jár le.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for S/MIME certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
hu[0]: <p>A(z)<p align=center>%2</p><p>S/MIME tanúsítvány</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa holnap jár le.</p>
hu[1]: <p>A(z)<p align=center>%2</p><p>S/MIME tanúsítvány</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa %1 nap múlva jár le.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
hu[0]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa tegnap járt le.</p>
hu[1]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa %1 nappal ezelőtt járt le.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
hu: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa ma jár le.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
hu[0]: <p>A(z)<p align=center>%2</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa holnap jár le.</p>
hu[1]: <p>A(z)<p align=center>%2</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa %1 nap múlva jár le.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
hu[0]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa tegnap járt le.</p>
hu[1]: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa %1 nappal ezelőtt járt le.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
hu: <p>A(z)</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa ma jár le.</p>

en: <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>The root certificate</p><p align=center><b>%3</b></p><p>for your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
hu[0]: <p>A(z)<p align=center>%2</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa holnap jár le.</p>
hu[1]: <p>A(z)<p align=center>%2</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványának</p><p align=center><b>%3</b><p>főtanúsítványa %1 nap múlva jár le.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
hu: <p>Az Ön</p><p align=center>%1</p><p>OpenPGP titkosítókulcsa kevesebb, mint egy napja lejárt.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
hu: <p>Az Ön</p><p align=center>%1</p><p>OpenPGP titkosítókulcsa ma jár le.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
hu[0]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>OpenPGP titkosítókulcsa tegnap járt le.</p>
hu[1]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>OpenPGP titkosítókulcsa %1 nappal ezelőtt járt le.</p>

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
hu[0]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>OpenPGP titkosítókulcsa holnap jár le.</p>
hu[1]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>OpenPGP titkosítókulcsa %1 nap múlva jár le.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
hu: <p>Az Ön</p><p align=center>%1</p><p>OpenPGP aláírókulcsa kevesebb, mint egy napja lejárt.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expires today.</p>
hu: <p>Az Ön</p><p align=center>%1</p><p>OpenPGP aláírókulcsa ma jár le.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
hu[0]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>OpenPGP aláírókulcsa tegnap járt le.</p>
hu[1]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>OpenPGP aláírókulcsa %1 nappal ezelőtt járt le.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
hu[0]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>OpenPGP aláírókulcsa holnap jár le.</p>
hu[1]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>OpenPGP aláírókulcsa %1 nap múlva jár le.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
hu: <p>Az Ön</p><p align=center>%1</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványa kevesebb, mint egy napja lejárt.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
hu[0]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványa tegnap lejárt.</p>
hu[1]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványa %1 nappal ezelőtt lejárt.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
hu: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME titkosító tanúsítványa ma jár le.</p>

en: <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your S/MIME encryption certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
hu[0]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p>S/MIME titkosító tanúsítványa holnap jár le.<p>
hu[1]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p>S/MIME titkosító tanúsítványa %1 nap múlva jár le.<p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
hu: <p>Az Ön</p><p align=center>%1</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványa kevesebb, mint egy napja lejárt.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired yesterday.</p> | <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expired %1 days ago.</p>
hu[0]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványa tegnap lejárt.</p>
hu[1]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványa %1 nappal ezelőtt lejárt.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires today.</p>
hu: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p><p>S/MIME aláíró tanúsítványa ma jár le.</p>

en: <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires tomorrow.</p> | <p>Your S/MIME signing certificate</p><p align=center>%2</p><p>expires in %1 days.</p>
hu[0]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p>S/MIME aláíró tanúsítványa holnap jár le.<p>
hu[1]: <p>Az Ön</p><p align=center>%2</p>S/MIME aláíró tanúsítványa %1 nap múlva jár le.<p>

en: <placeholder>none</placeholder>
hu: <placeholder>nincs</placeholder>

en: <placeholder>unknown</placeholder>
hu: <placeholder>ismeretlen</placeholder>

en: <qt><p>An error occurred while fetching the keys from the backend:</p><p><b>%1</b></p></qt>
hu: <qt><p>Hiba történt a kulcsok letöltése közben:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>If you check this box your choice will be stored and you will not be asked again.</p></qt>
hu: <qt><p>Ha bejelöli ezt az opciót, a program megjegyzi azt, és nem fog többé rákérdezni.</p></qt>

en: <qt>One backend returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt> | <qt>%1 backends returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt>
hu[0]: <qt>1 modul lerövidített kimenetet adott vissza.<p>Nem lesz megjelenítve az összes elérhető kulcs</p></qt>
hu[1]: <qt>%1 modul lerövidített kimenetet adott vissza.<p>Nem lesz megjelenítve az összes elérhető kulcs</p></qt>

[ctx: @action:button]
en: &Copy to Clipboard
hu: Más&olás a vágólapra

[ctx: @action:button]
en: &Reread Keys
hu: Kulcsok újra&olvasása

[ctx: @action:button]
en: &Save to Disk...
hu: Mentés leme&zre…

[ctx: @action:button]
en: &Start Certificate Manager
hu: &Tanúsítványkezelő

[ctx: @action:button]
en: Add
hu: Hozzáadás

[ctx: @action:button]
en: Change...
hu: Módosítás…

[ctx: @action:button]
en: Delete
hu: Törlés

[ctx: @action:button]
en: Diagnostics
hu: Diagnosztika

[ctx: @action:button]
en: Edit
hu: Szerkesztés

[ctx: @action:button]
en: Move Down
hu: Mozgatás lefelé

[ctx: @action:button]
en: Move Up
hu: Mozgatás felfelé

[ctx: @action:button]
en: Move to Bottom
hu: Mozgatás legalulra

[ctx: @action:button]
en: Move to Top
hu: Mozgatás legfelülre

[ctx: @action:button]
en: Remove
hu: Eltávolítás

[ctx: @action:button]
en: Search for &External Certificates
hu: Külső tanúsítványok k&eresése

[ctx: @action:button]
en: Show Details
hu: Részletek

[ctx: @action:button]
en: Show Matching Keys
hu: Illeszkedő kulcsok megjelenítése

[ctx: @action:button The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
hu: Ellenőrzési napló megjelenítése

[ctx: @action:button short for 'Show all keys']
en: Show All
hu: Összes megjelenítése

[ctx: @info]
en: Error: %1
hu: Hiba: %1

[ctx: @info]
en: GnuPG provides support for OpenPGP/LibrePGP and S/MIME.
hu: A GnuPG támogatást nyújt az OpenPGP/LibrePGP-hez és S/MIME-hoz.

[ctx: @info]
en: Libgcrypt is a general purpose cryptographic library.
hu: A libgcrypt egy általános célú kriptográfiai függvénykönyvtár.

[ctx: @info]
en: The date cannot be changed.
hu: A dátumot nem lehet megváltoztatni.

[ctx: @info ... between <a date> and <another date>.]
en: Enter a date between %1 and %2.
hu: Adjon meg egy dátumot %1 és %2 között.

[ctx: @info Used as error message for a required text input]
en: Enter a value.
hu: Adjon meg egy értéket.

[ctx: @info Used as generic error message for a text input]
en: Enter a value in the correct format.
hu: Adja meg az értéket helyes formátumban.

[ctx: @info append beta-marker to compliance]
en: %1 (beta)
hu: %1 (béta)

[ctx: @info the compliance of the key with certain requirements is unknown]
en: unknown
hu: ismeretlen

[ctx: @info the expiration date of the key is unknown]
en: unknown
hu: ismeretlen

[ctx: @info:label]
en: Error: Enter a hostname in the correct format, like ldap.example.com.
hu: Hiba: adja meg helyesen a gépnevet, például ldap.example.com

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, can usually be left empty)</b> Enter the base DN for this LDAP server to limit searches to only that subtree of the directory.
hu: <b>(Opcionális, általában üresen hagyható)</b> Adja meg az alap DN-nevet (a keresések csak ebben a részfában hajtódnak végre).

[ctx: @info:tooltip]
en: <b>(Optional, the default is fine in most cases)</b> Pick the port number the directory service is listening on.
hu: <b>(Opcionális, az alapértelmezés általában megfelelő)</b> Adja meg a címtárszolgáltatás fogadási portját.

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Select the smart card reader that GnuPG shall use.<list><item>The first item will make GnuPG use the first reader that is found.</item><item>The last item allows you to enter a custom reader ID or reader port number.</item><item>All other items represent readers that were found by GnuPG.</item></list></para>
hu: <para>Válassza ki azt az intelligenskártya-olvasót, amelyet a GnuPG-nek használnia kell.<list><item>Az első elem hatására a GnuPG az első talált olvasót fogja használni.</item><item>Az utolsó elem lehetővé teszi az egyéni olvasóazonosító vagy az olvasó portszámának megadását.</item><item>Minden más elem olyan olvasókat jelent, amelyeket a GnuPG megtalált.</item></list></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Authenticate to the LDAP server with your LDAP credentials.
hu: Hitelesítés az LDAP kiszolgálón az LDAP bejelentkezési adataival.

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear
hu: Törlés

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service provided by an LDAP server.
hu: Kattintson ide LDAP kiszolgáló által biztosított címtárszolgáltatás hozzáadásához.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to add a directory service.
hu: Kattintson ide címtárszolgáltatás felvételéhez.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to edit the selected service.
hu: Kattintson ide a kijelölt szolgáltatás szerkesztéséhez.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to remove the selected service.
hu: Kattintson ide a kijelölt szolgáltatás eltávolításához.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to use a directory service running on your Active Directory. This works only on Windows and requires GnuPG 2.2.28 or later.
hu: Kattintson ide az Active Directoryban futó címtárszolgáltatás használatához. Ez csak Windowson működik, és GnuPG 2.2.28 vagy újabb szükséges hozzá.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the name or IP address of the server hosting the directory service.
hu: Adja meg a címtárszolgáltató kiszolgáló gépnevét vagy IP-címét.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your LDAP user resp. Bind DN for authenticating to the LDAP server.
hu: Adja meg az LDAP felhasználónevét vagy az ún. „Bind DN” karakterláncot az LDAP-kiszolgálóval való hitelesítéshez.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter your password for authenticating to the LDAP server.<nl/><warning>The password will be saved in the clear in a configuration file in your home directory.</warning>
hu: Adja meg az LDAP kiszolgálón való hitelesítéshez szükséges jelszavát.<nl/><warning>A jelszó egyszerű szöveges fájlba lesz elmentve a felhasználó saját mappájába.</warning>

[ctx: @info:tooltip]
en: Here you can enter additional flags that are not yet (or no longer) supported by Kleopatra. For example, older versions of GnuPG use <code>ldaps</code> to request a TLS secured connection.
hu: Itt további olyan jelzőket adhat meg, amelyeket a Kleopatra még nem (vagy már nem) támogat. Például a GnuPG régebbi verziói megkövetelték az <code>ldaps</code> használatát a TLS-sel biztosított kapcsolódáshoz.

[ctx: @info:tooltip]
en: On Windows, authenticate to the LDAP server using the Active Directory with the current user.
hu: Windowson hitelesítse magát az LDAP kiszolgálón az Active Directoryval a jelenlegi felhasználóval.

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file dialog
hu: Fájlmegnyitási párbeszédablak

[ctx: @info:tooltip]
en: Show all keys
hu: Összes kulcs megjelenítése

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
hu: Tanúsítványlista megjelenítése

[ctx: @info:tooltip]
en: Show keys matching the email address
hu: Az e-mail-címhez megfelelő kulcsok megjelenítése

[ctx: @info:tooltip]
en: Some of the certificates in this group cannot be used for encryption. Using this group can lead to unexpected results.
hu: Az ebben a csoportban lévő tanúsítványok némelyike nem használható titkosításra. A csoport használata nem várt eredményekhez vezethet.

[ctx: @info:tooltip]
en: This group does not contain any keys.
hu: Ez a csoport egyetlen kulcsot sem tartalmaz.

[ctx: @info:tooltip]
en: Use GnuPG's default to connect to the LDAP server. By default, GnuPG 2.3 and earlier use a plain, not TLS secured connection. <b>(Not recommended)</b>
hu: A GnuPG alapértelmezésének használata az LDAP kiszolgálóhoz kapcsolódáshoz. A GnuPG 2.3 és korábbi verziók alapértelmezetten sima, nem TLS-sel biztosított kapcsolódást használnak. <b>(Nem ajánlott)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a TLS secured connection through which the connection to the LDAP server is tunneled. <b>(Not recommended)</b>
hu: TLS-sel biztosított kapcsolat használata, amelyen keresztül az LDAP kiszolgálóval való kapcsolat alagútba kerül. <b>(Nem ajánlott)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a plain, not TLS secured connection to connect to the LDAP server. <b>(Not recommended)</b>
hu: Egyszerű, nem TLS-sel biztosított kapcsolódás használata az LDAP kiszolgálóhoz kapcsolódásra. <b>(Nem ajánlott)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use a standard TLS secured connection (initiated with STARTTLS) to connect to the LDAP server. <b>(Recommended)</b>
hu: Standard TLS-sel biztosított kapcsolódás használata (STARTTLS-sel kezdeményezve) az LDAP kiszolgálóhoz kapcsolódásra. <b>(Ajánlott)</b>

[ctx: @info:tooltip]
en: Use an anonymous LDAP server that does not require authentication.
hu: Hitelesítést nem igénylő névtelen LDAP kiszolgáló használata.

[ctx: @info:tooltip for No Key selected for a specific recipient.]
en: Do not select a key for this recipient.<br/><br/>The recipient will receive the encrypted email, but it can only be decrypted with the other keys selected in this dialog.
hu: Ne válasszon kulcsot ehhez a címzetthez.<br/><br/>A címzett  megkapja a titkosított e-mailt, de azt csak a többi kiválasztott kulccsal lehet visszafejteni.

[ctx: @info:tooltip for a 'Generate new key pair' action in a combobox when a user does not yet have an OpenPGP or S/MIME key.]
en: Generate a new key using your email address.<br/><br/>The key is necessary to decrypt and sign emails. You will be asked for a passphrase to protect this key and the protected key will be stored in your home directory.
hu: Új kulcsot állít elő az az e-mail-címe használatával<br/><br/>A kulcsra szükség van az e-mailek visszafejtéséhez és aláírásához. Meg kell adnia egy jelszót a kulcs védelméhez, a védett kulcs a saját könyvtárában lesz tárolva.

[ctx: @info:tooltip for not selecting a key for signing.]
en: The email will not be cryptographically signed.
hu: Az e-mail nem lesz kriptográfiailag aláírva.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to add a directory service to the list of services. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
hu: Kattintson erre a gombra, hogy címtárszolgáltatást adhasson hozzá a szolgáltatások listájához. A módosítás csak akkor lesz végleges, ha a fő párbeszédablakban elfogadja a változásokat.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to edit the settings of the currently selected directory service. The changes will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
hu: Kattintson erre a gombra jelenleg kiválasztott címtárszolgáltatás beállításainak szerkesztéséhez. A módosítás csak akkor lesz végleges, ha a fő párbeszédablakban elfogadja a változásokat.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Click this button to remove the currently selected directory service. The change will only take effect once you acknowledge the configuration dialog.
hu: Ha ide kattint, törlődik a kijelölt címtárszolgáltatási bejegyzés. A törlés csak akkor lesz végleges, ha a párbeszédablakban elfogadja a változásokat.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is a list of all directory services that are configured for use with X.509.
hu: Itt láthatók felsorolva azok a címtárszolgáltatások, amelyek használhatóak X.509-ben.

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom reader ID or port number
hu: Egyéni olvasóazonosító vagy portszám

[ctx: @item:inlistbox]
en: Default reader
hu: Alapértelmezett olvasó

[ctx: @item:inlistbox]
en: One year from now
hu: Egy év múlva

[ctx: @item:inlistbox]
en: Three years from now
hu: Három év múlva

[ctx: @item:inlistbox]
en: Two years from now
hu: Két év múlva

[ctx: @label]
en: Directory services
hu: Címtárszolgáltatások

[ctx: @label]
en: Email address
hu: E-mail-cím

[ctx: @label]
en: Name
hu: Név

[ctx: @label ... (between <a date> and <another date>):]
en: Valid until (between %1 and %2):
hu: Érvényesség vége (%1 és %2 között):

[ctx: @label Valid until (<a date>):]
en: Valid until (%1):
hu: Érvényesség vége (%1):

[ctx: @label label text (required)]
en: %1 (required)
hu: %1 (szükséges)

[ctx: @label:listbox Reader for smart cards]
en: Reader to connect to
hu: Csatlakoztatni kívánt olvasó

[ctx: @label:textbox]
en: &Search for:
hu: &Keresés:

[ctx: @label:textbox]
en: Available attributes:
hu: Elérhető attribútumok:

[ctx: @label:textbox]
en: Current attribute order:
hu: Jelenlegi attribútumsorrend:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption keys:
hu: Titkosítási kulcsok:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption preference:
hu: Titkosítási preferencia:

[ctx: @label:textbox]
en: Recipient:
hu: Címzett:

[ctx: @label:textbox]
en: Set the debugging level to
hu: Nyomkövetési szint

[ctx: @label:textbox]
en: The following keys will be used for encryption:
hu: A következő kulcsok lesznek felhasználva titkosításhoz:

[ctx: @label:textbox]
en: Your keys:
hu: Az Ön kulcsai:

[ctx: @option:check]
en: &Remember choice
hu: Választás me&gjegyzése

[ctx: @option:check]
en: Set up this key for shared usage in teams
hu: Kulcs beállítása csapatok közötti megosztott használatra

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
hu: Algoritmus

[ctx: @title:column]
en: Certification Trust
hu: Megbízhatóság

[ctx: @title:column]
en: E-Mail
hu: E-mail

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
hu: Ujjlenyomat

[ctx: @title:column]
en: Issuer
hu: Kibocsátó

[ctx: @title:column]
en: Key ID
hu: Kulcsazonosító

[ctx: @title:column]
en: Keygrip
hu: Kulcsleképezés

[ctx: @title:column]
en: Last Update
hu: Utolsó frissítés

[ctx: @title:column]
en: Name
hu: Név

[ctx: @title:column]
en: Origin
hu: Eredet

[ctx: @title:column]
en: Protocol
hu: Protokoll

[ctx: @title:column]
en: Serial Number
hu: Sorozatszám

[ctx: @title:column]
en: Status
hu: Állapot

[ctx: @title:column]
en: Tags
hu: Címkék

[ctx: @title:column]
en: Valid From
hu: Érvényesség kezdete

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
hu: Érvényesség vége

[ctx: @title:menu]
en: View Columns
hu: Oszlopok megtekintése

[ctx: @title:window]
en: Certificate Manager Error
hu: Hiba a tanúsítványkezelőben

[ctx: @title:window]
en: Configure Directory Services
hu: Címtárszolgáltatások beállítása

[ctx: @title:window]
en: Edit Directory Service
hu: Címtárszolgáltatás szerkesztése

[ctx: @title:window]
en: Encryption Key Approval
hu: Titkosítási kulcs jóváhagyása

[ctx: @title:window]
en: Error
hu: Hiba

[ctx: @title:window]
en: File Save Error
hu: Fájlmentési hiba

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Audit Log Viewer
hu: GnuPG ellenőrzési napló

[ctx: @title:window]
en: Information
hu: Információk

[ctx: @title:window]
en: Key Listing Failed
hu: Kulcslistázási hiba

[ctx: @title:window]
en: Key generation
hu: Kulcselőállítás

[ctx: @title:window]
en: LDAP Directory Service
hu: LDAP címtárszolgáltatás

[ctx: @title:window]
en: No GnuPG Audit Log
hu: Nincs GnuPG ellenőrzési napló

[ctx: @title:window]
en: Operation Failed
hu: Sikertelen művelet

[ctx: @title:window]
en: Security approval
hu: Biztonsági jóváhagyás

[ctx: @title:window]
en: System Error
hu: Rendszerhiba

[ctx: @title:window]
en: View GnuPG Audit Log
hu: GnuPG ellenőrzési napló megtekintése

en: Add
hu: Hozzáadás

en: Add to current attribute order
hu: Hozzáadás az attribútumsorrendhez

en: Additional flags:
hu: További jelzők:

en: Advanced Settings
hu: Speciális beállítások

en: Advanced options
hu: Speciális beállítások

[ctx: All Certificates]
en: All
hu: Mind

en: All User IDs are certified.
hu: Minden felhasználóazonosító hitelesített.

en: All certificates (except disabled ones)
hu: Minden tanúsítvány (kivve a letiltottak)

en: All keys are certified.
hu: Minden kulcs hitelesített.

en: All others
hu: Az összes többi

en: Always Ask
hu: Rákérdezés mindig

en: Always Encrypt
hu: Titkosítás mindig

en: Always Encrypt If Possible
hu: Titkosítás mindig, amikor lehet

en: Always Encrypt with This Key
hu: Titkosítás ezzel a kulccsal - mindig

en: Always Sign
hu: Aláírás mindig

en: Always Sign If Possible
hu: Aláírás mindig, amikor lehet

en: An error occurred importing this certificate: %1
hu: Hiba történt a tanúsítvány importálásakor: %1

en: An error occurred while trying to retrieve the GnuPG Audit Log:
    %1
hu: Hiba történt a GnuPG ellenőrzési napló elérésekor:
    %1

en: Anonymous
hu: Névtelen

en: Any
hu: Bármilyen

en: Any OpenPGP
hu: Bármilyen OpenPGP

en: Any S/MIME
hu: Bármilyen S/MIME

[ctx: As in 'this user ID is not certified']
en: not certified
hu: nem hitelesített

[ctx: As in 'this user ID is valid.']
en: certified
hu: hitelesített

[ctx: As in all keys are valid.]
en: all certified
hu: minden hitelesített

[ctx: As in all user IDs are valid.]
en: certified
hu: hitelesített

[ctx: As in not all keys are valid.]
en: not all certified
hu: nem minden hitelesített

[ctx: As in not all user IDs are valid.]
en: not certified
hu: nem hitelesített

en: Ask
hu: Rákérdezés

en: Ask Whenever Encryption is Possible
hu: Rákérdezés mindig, amikor titkosítás lehetséges

en: Ask Whenever Possible
hu: Rákérdezés, amikor lehet

en: Authenticate
hu: Hitelesítés

en: Authenticate via Active Directory
hu: Hitelesítés Active Directoryn keresztül

en: Authenticate via Active Directory (requires GnuPG 2.2.28 or later)
hu: Hitelesítés Active Directoryn keresztül (GnuPG 2.2.28 vagy újabb szükséges)

en: Authenticate with user and password
hu: Hitelesítés felhasználónévvel és jelszóval

en: Authentication
hu: Hitelesítés

en: Bad policy
hu: Hibás házirend

en: Bad signature
hu: Hibás aláírás

en: Bad signature by %1: %2
hu: Hibás aláírás %1 által: %2

en: Bad signature by an unknown certificate: %1
hu: Hibás aláírás ismeretlen tanúsítvánnyal: %1

en: Bad signature by unknown certificate %1: %2
hu: Hibás aláírás a(z) %1 ismeretlen tanúsítvánnyal: %2

en: Base DN:
hu: Alap DN:

en: Business category
hu: Üzleti kategória

en: CRL missing
hu: Hiányzó CRL

en: CRL too old
hu: A CRL túl régi

en: Cannot use both %f and | in '%1'
hu: Nem használható %f és | a következőben: „%1”

[ctx: Caption for signing key selection]
en: Confirm identity '%1' as:
hu: A(z) „%1” azonosító megerősítése mint:

en: Caught unknown exception in group %1
hu: Ismeretlen kivétel elkapva a(z) %1 csoportban

en: Certificate is not available
hu: A tanúsítvány nem érhető el

en: Certificates for which all user IDs are certified (except disabled ones)
hu: Tanúsítványok, amelyekhez minden felhasználói azonosító hitelesített (kivéve a letiltottak)

en: Certificates for which not all user IDs are certified (except disabled ones)
hu: Tanúsítványok, amelyekhez nem minden felhasználói azonosító hitelesített (kivéve a letiltottak)

en: Certificates for which the primary user ID is certified (except disabled ones)
hu: Tanúsítványok, amelyekhez az elsődleges felhasználói azonosító hitelesített (kivéve a letiltottak)

en: Certificates for which the primary user ID is not certified (except disabled ones)
hu: Tanúsítványok, amelyekhez az elsődleges felhasználói azonosító nem hitelesített (kivéve a letiltottak)

en: Certificates that are not fully certified and that you may want to certify yourself (except disabled ones)
hu: Nem teljesen hitelesített tanúsítványok, amelyeket esetleg saját maga szeretne hitelesíttetni (kivéve a letiltottak)

[ctx: Certificates to certify by the user]
en: To Certify
hu: Hitelesítendő

en: Certification trust
hu: Megbízhatóság

[ctx: Certified Certificates]
en: Certified
hu: Hitelesített

[ctx: Certifies this key as fully trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as fully trusted introducer for '%1'.
hu: Hitelesíti ezt a kulcsot teljesen megbízható bevezetőként ehhez: „%1”.

[ctx: Certifies this key as partially trusted introducer for 'domain name'.]
en: Certifies this key as partially trusted introducer for '%1'.
hu: Hitelesíti ezt a kulcsot részben megbízható bevezetőként ehhez: „%1”.

en: Certify
hu: Ellenőrzés

en: Certifying User IDs
hu: Felhasználóazonosítók hitelesítése

en: Checking selected keys...
hu: Kiválasztott kulcsok ellenőrzése…

en: Choose File to Save GnuPG Audit Log to
hu: Válassza ki, melyik fájlba szeretné menteni a GnuPG ellenőrzési naplót

en: Common name
hu: Általános név

[ctx: Compliance of key]
en: Compliance
hu: Megfelelőség

en: Connection Security
hu: Kapcsolat biztonsága

en: Connection Security (requires GnuPG 2.2.28 or later)
hu: Kapcsolat biztonsága (GnuPG 2.2.28 vagy újabb szükséges)

en: Could not save to file "%1": %2
hu: Nem sikerült menteni ezt fájlt: „%1”. %2

en: Could not start certificate manager; please check your installation.
hu: Nem sikerült elindítani a tanúsítványkezelőt. Ellenőrizze, minden rendben fel van-e telepítve.

en: Country code
hu: Országkód

en: Description
hu: Leírás

en: Disabled
hu: Letiltott

en: Do not sign this email
hu: Ne írja alá ezt az e-mailt

en: Do not use a TLS secured connection
hu: Ne használjon TLS-sel biztosított kapcsolatot

en: Domain component
hu: Tartománykomponens

en: Edit...
hu: Szerkesztés…

en: Email
hu: E-mail

en: Email address
hu: E-mail-cím

en: Encrypt
hu: Titkosítás

en: Encrypt Whenever Encryption is Possible
hu: Titkosítás ezzel a kulccsal - mindig, amikor lehetséges

en: Encrypt to others:
hu: Titkosítás másoknak:

[ctx: Encrypt to self (email address):]
en: Encrypt to self (%1):
hu: Titkosítás önmagának (%1):

en: Encryption
hu: Titkosítás

en: Encrypts the secret key with an unrecoverable passphrase. You will be asked for the passphrase during key generation.
hu: A titkos kulcsot egy visszaállíthatatlan jelszóval titkosítja. A jelszót a kulcsgenerálás során kell megadnia.

en: Enter a name and an email address to use for the certificate.
hu: Adjon meg egy nevet és egy e-mail-címet a tanúsítványhoz.

en: Enter a name and/or an email address to use for the certificate.
hu: Adjon meg egy nevet és/vagy egy e-mail-címet a tanúsítványhoz.

en: Enter a name or an email address.
hu: Adjon meg egy nevet és egy e-mail-címet.

en: Enter a name.
hu: Adjon meg egy nevet.

en: Enter an email address in the correct format required by your organization.
hu: Adjon meg egy e-mail címet a szervezet által előírt formátumban.

en: Enter an email address in the correct format, like name@example.com.
hu: Adjon meg egy e-mail címet a megfelelő formátumban, például name@example.com.

en: Enter an email address.
hu: Adjon meg egy e-mail-címet.

en: Error in checksum definition %1: %2
hu: Hiba a(z) %1 ellenőrzőösszeg-meghatározásban: %2

en: Error: Signature not verified
hu: Hiba: az aláírás nem ellenőrzött

en: Expired
hu: Lejárt

en: Exportable
hu: Exportálható

en: Fax number
hu: Faxszám

en: Fetching keys...
hu: Kulcsok letöltése…

en: File import
hu: Fájlimportálás

en: Fingerprint
hu: Ujjlenyomat

[ctx: Fully Certified Certificates]
en: Fully Certified
hu: Teljesen hitelesített

en: Generate
hu: Előállítás

en: Generate a new key pair
hu: Új kulcspár előállítása

en: Generated
hu: Előállítva

en: Generating key for '%1'...
hu: Kulcs előállítása ehhez: „%1”…

en: Given name
hu: Keresztnév

en: GnuPG Audit Log Error
hu: Hiba a GnuPG ellenőrzési naplónál

en: Good signature
hu: Jó aláírás

en: Good signature by %1.
hu: Jó aláírás %1 által.

en: Good signature by an unknown certificate.
hu: Jó aláírás ismeretlen tanúsítvánnyal.

en: Good signature by unknown certificate %1.
hu: Jó aláírás a(z) %1 ismeretlen tanúsítvánnyal.

en: HTML files (*.html)
hu: HTML-fájlok (*.html)

en: Host:
hu: Gépnév:

en: ID
hu: Azonosító

en: Inline OpenPGP (deprecated)
hu: Beágyazott OpenPGP (elavult)

en: Invalid hex char '%1' in input stream.
hu: Érvénytelen hexadecimális karakter („%1”) a bemenetben.

en: Invalid signature by %1: %2
hu: Érvénytelen aláírás %1 által: %2

en: Invalid signature by an unknown certificate: %1
hu: Érvénytelen aláírás ismeretlen tanúsítvánnyal: %1

en: Invalid signature by unknown certificate %1: %2
hu: Érvénytelen aláírás a(z) %1 ismeretlen tanúsítvánnyal: %2

en: Issuer
hu: Kibocsátó

en: Key ID
hu: Kulcsazonosító

en: Key List Result
hu: Kulcslistázás eredménye

en: Key Selection
hu: Kulcsválasztás

[ctx: Key fingerprint]
en: Fingerprint
hu: Ujjlenyomat

[ctx: Key issuer]
en: Issuer
hu: Kibocsátó

[ctx: Key status]
en: Status
hu: Állapot

en: Keys:
hu: Kulcsok:

en: Keyserver
hu: Kulcskiszolgáló

en: LDAP Server
hu: LDAP kiszolgáló

en: Loading keys ...
hu: Kulcsok betöltése…

en: Loading...
hu: Betöltés…

en: Location
hu: Hely

en: Mail address
hu: Levelezési cím

en: Mobile phone number
hu: Mobiltelefonszám

en: Move one down
hu: Mozgatás eggyel lejjebb

en: Move one up
hu: Mozgatás eggyel feljebb

en: Move to bottom
hu: Mozgatás legalulra

en: Move to top
hu: Mozgatás legfelülre

[ctx: My own Certificates]
en: My Own
hu: Saját

en: My own certificates (except disabled ones)
hu: Saját tanúsítványok (kivéve a letiltottak)

en: Name
hu: Név

en: Never Encrypt
hu: Titkosítás soha

en: Never Encrypt with This Key
hu: Titkosítás ezzel a kulccsal - soha

en: Never Sign
hu: Aláírás soha

en: New signatures were added to this certificate by the import.
hu: Az importálás során új aláírások kerültek hozzáadásra a tanúsítványhoz.

en: New subkeys were added to this certificate by the import.
hu: Az importálás során új alkulcsok kerültek hozzáadásra a tanúsítványhoz.

en: New user-ids were added to this certificate by the import.
hu: Az importálás során új felhasználóazonosítók kerültek hozzáadásra a tanúsítványhoz.

en: No
hu: Nem

en: No GnuPG Audit Log available for this operation.
hu: Nincs elérhető GnuPG ellenőrzési napló a művelethez.

en: No backends found for listing keys. Check your installation.
hu: Nem található egy modul sem a kulcsok listázásához. Ellenőrizze, minden rendben fel van-e telepítve.

en: No key. Recipient will be unable to decrypt.
hu: Nincs kulcs. A címzett nem tudja visszafejteni.

en: None configured
hu: Nincs beállított

[ctx: Not Certified Certificates]
en: Not Certified
hu: Nem hitelesített

[ctx: Not Fully Certified Certificates]
en: Not Fully Certified
hu: Nem teljesen hitelesített

en: Not VS-NfD compliant
hu: Nem VS-NfD kompatibilis

en: One User ID is not certified. | %1 User IDs are not certified.
hu[0]: 1 felhasználóazonosító nincs hitelesítve.
hu[1]: %1 felhasználóazonosító nincs hitelesítve.

en: Open file dialog
hu: Fájlmegnyitási párbeszédablak

en: OpenPGP Key Selection
hu: OpenPGP kulcsválasztás

en: OpenPGP key for <b>%1</b>
hu: <b>%1</b> OpenPGP-kulcsa

en: Organization
hu: Szervezet

en: Organizational unit
hu: Szervezeti egység

en: Password:
hu: Jelszó:

en: Please select an (OpenPGP or S/MIME) key to use.
hu: Válassza ki a használni kívánt (OpenPGP- vagy S/MIME-) kulcsot.

en: Please select an OpenPGP key to use.
hu: Válassza ki a használni kívánt OpenPGP-kulcsot.

en: Please select an S/MIME key to use.
hu: Válassza ki a használni kívánt S/MIME-kulcsot.

en: Postal code
hu: Irányítószám

en: Premature end of hex-encoded char in input stream
hu: Túl korán végződő hexadecimálisan kódolt karakter a bemenetben

en: Protect the generated key with a passphrase.
hu: Védje a generált kulcsot egy jelszóval.

en: Quoting error in '%1' entry
hu: Idézési hiba a(z) „%1” bejegyzésben

en: Recheck Key
hu: Kulcs újraellenőrzése

en: Remove from current attribute order
hu: Eltávolítás az attribútumsorrendből

en: Revoked
hu: Visszavont

en: S/MIME Key Selection
hu: S/MIME kulcsválasztás

en: S/MIME Opaque
hu: S/MIME (nem transzparens)

en: S/MIME key for <b>%1</b>
hu: <b>%1</b> S/MIME-kulcsa

en: SSH Authentication
hu: SSH hitelesítés

en: Serial number
hu: Sorozatszám

en: Show certificate list
hu: Tanúsítványlista megjelenítése

en: Show...
hu: Megjelenítés…

en: Sign
hu: Aláírás

en: Signature created using an unknown certificate with fingerprint %1
hu: Az aláírás a(z) %1 ujjlenyomatú ismeretlen tanúsítvánnyal készült

en: Signature created with certificate: %1
hu: Az aláírás ezzel a tanúsítvánnyal készült: %1

en: Signature expired
hu: Az aláírás lejárt

en: Signing
hu: Aláírás

en: Signing (Qualified)
hu: Aláírás (minősített)

en: Signing certificate is expired
hu: Az aláírótanúsítvány lejárt

en: Signing certificate was revoked
hu: Az aláírótanúsítványt visszavonták

en: Some keys are not certified.
hu: Néhány kulcs nem hitelesített.

en: Some keys are revoked, expired, disabled, or invalid.
hu: Egyes kulcsokat visszavontak, letiltottak, lejártak vagy érvénytelenek.

en: State or province
hu: Állam

en: Status
hu: Állapot

en: Stored
hu: Tárolva

en: Street address
hu: Cím

en: Strength
hu: Erősség

en: Subject
hu: Tárgy

en: Surname
hu: Vezetéknév

en: System error
hu: Rendszerhiba

en: Tags
hu: Címkék

en: Telephone number
hu: Telefonszám

en: The OpenPGP backend does not support listing keys. Check your installation.
hu: Az OpenPGP modul nem támogatja a kulcsok listázását. Ellenőrizze, minden rendben fel van-e telepítve.

en: The S/MIME backend does not support listing keys. Check your installation.
hu: Az S/MIME modul nem támogatja a kulcsok listázását. Ellenőrizze, minden rendben fel van-e telepítve.

[ctx: The algorithm and strength of encryption key]
en: Key Material
hu: Kulcsanyag

en: The certificate belongs to this recipient.
hu: A tanúsítvány ehhez a címzetthez tartozik.

en: The certificate is marked as your own.
hu: A tanúsítvány a sajátjaként van megjelölve.

en: The gpgconf tool used to provide the information for this dialog does not seem to be installed properly. It did not return any components. Try running "%1" on the command line for more information.
hu: A gpgconf eszköz, amelyre ennek az ablaknak szüksége van, nincs megfelelően telepítve. Egy komponens sem érhető el. További információ kapható ezzel a paranccsal: „%1”.

en: The import contained no new data for this certificate. It is unchanged.
hu: Az importálás nem tartalmazott új adatokat a tanúsítványhoz. A tanúsítvány változatlan.

en: The import of this certificate was canceled.
hu: A tanúsítvány importálását megszakították.

en: The key can be used.
hu: A kulcs használható.

en: The key is disabled.
hu: A kulcsot letiltották.

en: The key is expired.
hu: A kulcs lejárt.

en: The key is not designated for authentication.
hu: A kulcsot nem hitelesítésre szánták.

en: The key is not designated for certifying.
hu: A kulcsot nem tanúsításra szánták.

en: The key is not designated for encryption.
hu: A kulcsot nem titkosításra szánták.

en: The key is not designated for signing.
hu: A kulcsot nem aláírásra szánták.

en: The key is not secret.
hu: A kulcs nem titok.

en: The key is not trusted enough.
hu: A kulcs nem eléggé megbízható.

en: The key is not valid.
hu: A kulcs érvénytelen.

en: The key is revoked.
hu: A kulcsot visszavonták.

en: The name must be in the format required by your organization and it must not include <, >, and @.
hu: A névnek az Ön szervezete által előírt formátumban kell lennie, és nem tartalmazhat <, > és @ karaktereket.

en: The name must not include <, >, and @.
hu: A név nem tartalmazhatja a következő karaktereket: <, > és @.

en: The signature is invalid: %1
hu: Az aláírás érvénytelen: %1

en: The signature is valid and the certificate's validity is fully trusted.
hu: Az aláírás érvényes, és a tanúsítvány érvényessége teljesen megbízható.

en: The signature is valid and the certificate's validity is ultimately trusted.
hu: Az aláírás érvényes, és a tanúsítvány érvényessége maximálisan megbízható.

en: The signature is valid but the certificate's validity is <em>not trusted</em>.
hu: Az aláírás érvényes, de a tanúsítvány érvényessége <em>nem megbízható</em>.

en: The signature is valid but the certificate's validity is undefined.
hu: Az aláírás érvényes, de a tanúsítvány érvényessége nem meghatározott.

en: The signature is valid but the certificate's validity is unknown.
hu: Az aláírás érvényes, de a tanúsítvány érvényessége ismeretlen.

en: The signature is valid but the trust in the certificate's validity is only marginal.
hu: Az aláírás érvényes, de a tanúsítvány érvényességébe vetett bizalom csak marginális.

en: The trust model indicates marginally that the certificate belongs to this recipient.
hu: A bizalmi modell marginálisan azt jelzi, a tanúsítvány ehhez a címzetthez tartozik.

en: The validity cannot be checked at the moment.
hu: Az érvényesség jelenleg nem ellenőrizhető.

en: The validity of the keys cannot be checked at the moment.
hu: A kulcsok érvényessége jelenleg nem ellenőrizhető.

[ctx: The validity of the user IDs has not been/could not be checked]
en: not checked
hu: nem ellenőrzött

[ctx: The validity of this user ID has not been/could not be checked]
en: not checked
hu: nem ellenőrzött

en: There is a problem.
hu: Van egy kis probléma.

en: There is no indication that this certificate belongs to this recipient.
hu: Nincs arra utaló jel, hogy ez a tanúsítvány ehhez a címzetthez tartozik.

en: This can take several minutes.
hu: Ez néhány percig is eltarthat.

en: This certificate is new to your keystore.
hu: Ez a tanúsítvány új a kulcstárában.

en: This certificate should not be used.
hu: Ezt a tanúsítványt nem szabad használni.

en: This certificate was imported from the following sources:
hu: Ez a tanúsítvány a következő forrásokból lett importálva:

en: This certificate was new to your keystore. The secret key is available.
hu: Ez a tanúsítvány új volt a kulcstárában. A titkos kulcs rendelkezésre áll.

en: This group does not contain any keys.
hu: Ez a csoport egyetlen kulcsot sem tartalmaz.

en: Title
hu: Beosztás

[ctx: Translate this to 'yes' or 'no' (use the English words!) depending on whether your language uses Sentence style capitalization in GUI labels (yes) or not (no). Context: We get some backend strings in that have the wrong capitalization (in English, at least) so we need to force the first character to upper-case. It is this behaviour you can control for your language with this translation.]
en: yes
hu: igen

en: Trust Signature For
hu: Megbízható aláírás

en: Trusted issuer?
hu: Megbízható kibocsátó?

en: Tunnel LDAP through a TLS connection
hu: LDAP alagút kialakítása TLS kapcsolaton keresztül

en: Type
hu: Típus

en: Unique ID
hu: Egyedi azonosító

en: Unknown certificate
hu: Ismeretlen tanúsítvány

[ctx: Unknown encryption protocol]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Usage
hu: Használat

en: Use TLS secured connection
hu: Biztonságos TLS kapcsolódás használata

en: Use default
hu: Alapértelmezett használata

en: Use default connection (probably not TLS secured)
hu: Alapértelmezett kapcsolat használata (valószínűleg nem TLS-sel biztosított)

en: User ID
hu: Felhasználóazonosító

en: User ID / Certification Key ID
hu: Felhasználóazonosító / Hitelesítésikulcs-azonosító

en: User ID is certified.
hu: A felhasználóazonosító hitelesített.

en: User ID is not certified.
hu: A felhasználóazonosító nem hitelesített.

en: User:
hu: Felhasználó:

en: VS-NfD compliant
hu: VS-NfD kompatibilis

en: Valid From
hu: Érvényesség kezdete

en: Valid Until
hu: Érvényesség vége

en: Valid from
hu: Érvényesség kezdete

en: Valid until
hu: Érvényesség vége

en: Yes
hu: Igen

en: You can search the certificate on a keyserver or import it from a file.
hu: A tanúsítványt megkeresheti egy kulcskiszolgálón, vagy importálhatja egy fájlból.

en: Your system does not have support for GnuPG Audit Logs
hu: A rendszer nem támogatja GnuPG ellenőrzési naplófájlok használatát

[ctx: a group of keys/certificates]
en: Group
hu: Csoport

en: a.k.a.
hu: más néven

[ctx: accessible text for empty list of tags]
en: none
hu: nincs

en: available attributes
hu: elérhető attribútumok

en: certificate expired
hu: a tanúsítvány lejárt

en: class %1
hu: %1 osztály

en: current attribute order
hu: jelenlegi attribútumsorrend

[ctx: date format suitable for screen readers; d: day as a number without a leading zero, MMMM: localized month name, yyyy: year as a four digit number]
en: MMMM d, yyyy
hu: yyyy.MMMM d.

en: disabled
hu: letiltott

en: expired
hu: lejárt

[ctx: fake/invalid signature]
en: bad
hu: rossz

[ctx: full trust]
en: full
hu: teljes

en: invalid
hu: érvénytelen

en: key disabled
hu: a kulcsot letiltották

en: key expired
hu: a kulcs lejárt

en: key revoked
hu: a kulcsot visszavonták

[ctx: marginal trust]
en: marginal
hu: részleges

[ctx: name <email> (validity, protocol, creation date)]
en: %1 (%2, %3, created: %4)
hu: %1 (%2, %3, létrehozva: %4)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity)]
en: %2 (1 key, %3) | %2 (%1 keys, %3)
hu[0]: %2 (1 kulcs, %3)
hu[1]: %2 (%1 kulcs, %3)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, group ...)]
en: %2 (1 key, %3, unknown origin) | %2 (%1 keys, %3, unknown origin)
hu[0]: %2 (1 kulcs, %3, ismeretlen eredet)
hu[1]: %2 (%1 kulcs, %3, ismeretlen eredet)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity, tag)]
en: %2 (1 key, %3, tag) | %2 (%1 keys, %3, tag)
hu[0]: %2 (1 kulcs, %3, címke)
hu[1]: %2 (%1 kulcs, %3, címke)

en: no public key
hu: nem nyilvános kulcs

[ctx: no specific preference]
en: <none>
hu: <nincs>

[ctx: no specific preference]
en: <placeholder>none</placeholder>
hu: <placeholder>nincs</placeholder>

[ctx: no, is not exportable]
en: no
hu: nem

en: not applicable
hu: nem alkalmazható

en: revoked
hu: visszavont

[ctx: stored...]
en: on SmartCard with serial no. %1
hu: a(z) %1 sorozatszámú intelligenskártyán

[ctx: stored...]
en: on this computer
hu: ezen a számítógépen

[ctx: text for screen readers]
en: The name must be in the format required by your organization and it must not include less-than sign, greater-than sign, and at sign.
hu: A névnek az Ön szervezete által előírt formátumban kell lennie, és nem tartalmazhatja a kisebb mint, nagyobb mint és kukac karaktereket.

[ctx: text for screen readers]
en: The name must not include less-than sign, greater-than sign, and at sign.
hu: A név nem tartalmazhatja a kisebb mint, nagyobb mint és kukac karaktereket.

[ctx: text for screen readers]
en: not applicable
hu: nem alkalmazható

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
hu: nincs e-mail

[ctx: text for screen readers for an empty name]
en: no name
hu: nincs név

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
hu: érvénytelen bejegyzés

[ctx: this follows a list of keys]
en: and 1 more key | and %1 more keys
hu[0]: és 1 további kulcs
hu[1]: és %1 további kulcs

[ctx: title:window]
en: Create OpenPGP Certificate
hu: OpenPGP-tanúsítvány létrehozása

[ctx: ultimate trust]
en: ultimate
hu: maximális

[ctx: undefined trust]
en: undefined
hu: nincs megadva

en: unknown
hu: ismeretlen

[ctx: unknown trust level]
en: unknown
hu: ismeretlen

en: unlimited
hu: korlátlan

en: untrusted
hu: nem megbízható

en: valid
hu: érvényes

[ctx: yes, is exportable]
en: yes
hu: igen
