okular - en to fi translation catalogue (984 entries)

en:  Loaded a one-page document. |  Loaded a %1-page document.
fi[0]:  Avattiin yhden sivun tiedosto.
fi[1]:  Avattiin %1 sivun tiedosto.

en: "Unique instance" control
fi: "Vain yksi instanssi" -ohjaus

en: %1 (%2 bits)
fi: %1 (%2 bittiä)

en: %1 Properties
fi: %1 Ominaisuudet

[ctx: %1 is a error code]
en: Internal signing error. Please report a bug with the steps to reproduce it. Error code %1
fi: Sisäinen allekirjoitusvirhe. Ilmoita ohjelmavirheestä ja kerro miten tämän voi toistaa. Virhekoodi %1

[ctx: %1 is a filename with path]
en: Could not sign the document: <filename>%1</filename>
fi: Tiedostoa ei voitu allekirjoittaa: <filename>%1</filename>

[ctx: %1 is a filename with path]
en: Could not write the signed document to <filename>%1</filename>, please ensure you have selected a folder with write permission
fi: Allekirjoitettua tiedostoa ei voitu kirjoittaa kansioon <filename>%1</filename>: varmista, että kansioon on kirjoitusoikeus

[ctx: %1 is the file name]
en: %1
    
    One bookmark | %1
    
    %2 bookmarks
fi[0]: %1
    
    Yksi kirjanmerkki
fi[1]: %1
    
    %2 kirjanmerkkiä

[ctx: %1 is the name of the file to save]
en: &Save '%1'…
fi: &Tallenna ”%1”…

[ctx: %1 is the screen number (0, 1, ...)]
en: Screen %1
fi: Näyttö: %1

[ctx: %1 is width, %2 is height, %3 is paper size name]
en: %1 × %2 in (%3)
fi: %1 × %2" (%3)

en: &Add…
fi: L&isää…

en: &Align:
fi: &Tasaus:

en: &Annotations
fi: &Merkinnät

en: &Appearance
fi: &Ulkoasu

en: &Author:
fi: &Tekijä:

en: &Auto Fit
fi: &Automaattisovitus

en: &Bookmarks
fi: &Kirjanmerkit

en: &Browse
fi: &Selaa

en: &Color:
fi: &Väri:

en: &Continuous
fi: &Jatkuva

en: &Copy Path
fi: &Kopioi sijainti

en: &Default Font:
fi: &Oletusfontti:

en: &Delete
fi: &Poista

en: &Edit
fi: &Muokkaa

en: &Edit…
fi: &Muokkaa…

en: &Embedded Files
fi: &Upotetut tiedostot

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &Fonts
fi: &Fontit

en: &General
fi: &Yleistä

en: &Go
fi: &Siirry

en: &Help
fi: O&hje

en: &Import PostScript as PDF…
fi: Tuo &Postscript PDF:ksi…

en: &Magnifier
fi: Suu&rennuslasi

en: &Name:
fi: &Nimi:

en: &Opacity:
fi: &Peittävyys:

en: &Open Containing Folder
fi: Avaa &yläkansio

en: &Open Pop-up Note
fi: &Avaa ponnahdusmuistiinpano

en: &Orientation
fi: &Suunta

en: &Page Sizes
fi: Sivuk&oot

en: &Page:
fi: &Sivu:

en: &Pen Width:
fi: Kynän &paksuus:

en: &Properties
fi: O&minaisuudet

en: &Remove
fi: &Poista

en: &Settings
fi: &Asetukset

en: &Sign…
fi: &Allekirjoita…

en: &Text Selection
fi: &Tekstivalinta

en: &Tools
fi: &Työkalut

en: &Trim Margins
fi: Ra&jaa reunukset

en: &Trim View
fi: &Näkymän rajaus

en: &Type:
fi: &Tyyppi:

en: &View
fi: &Näytä

en: &View Mode
fi: L&ukutila

en: &Width:
fi: &Paksuus:

en: &Zoom
fi: &Lähennä

[ctx: &label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech voice:
fi: Puhesyntetisaattoriääni:

[ctx: 'File' as normal file, that can be opened, saved, etc..]
en: File
fi: Tiedosto

[ctx: 'source' is a source file]
en: Source: %1
fi: Lähde: %1

en: (C) 2002 Wilco Greven, Christophe Devriese
    (C) 2004-2005 Enrico Ros
    (C) 2005 Piotr Szymanski
    (C) 2004-2017 Albert Astals Cid
    (C) 2006-2009 Pino Toscano
fi: © 2002 Wilco Greven, Christophe Devriese
    © 2004–2005 Enrico Ros
    © 2005 Piotr Szymanski
    © 2004–2017 Albert Astals Cid
    © 2006–2009 Pino Toscano

en: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Icon Files (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)
fi: *.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz | Kuvaketiedostot (*.ico *.png *.xpm *.svg *.svgz)

en: <b>Click</b> to open a file or <b>Click and hold</b> to select a recent file
fi: <b>Napsauta</b> avataksesi tiedoston tai <b>Napsauta ja pidä painettuna</b> valitaksesi viimeaikaisen tiedoston

en: <div align=center><h3>No annotations</h3>To create new annotations press F6 or select <i>Tools -&gt; Annotations</i> from the menu.</div>
fi: <div align=center><h3>Ei merkintöjä</h3>Uusia merkintöjä voi kirjoittaa painamalla F6 tai valitsemalla valikosta <i>Työkalut → Merkinnät</i>.</div>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not create temporary file <nobr><strong>%1</strong></nobr>.</qt>
fi: <qt><strong>Tiedostovirhe!</strong> Väliaikaistiedostoa <nobr><strong>%1</strong></nobr> ei voitu luoda.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not open the file <nobr><strong>%1</strong></nobr> for uncompression. The file will not be loaded.</qt>
fi: <qt><strong>Tiedostovirhe!</strong> Tiedostoa <nobr><strong>%1</strong></nobr> ei voitu avata pakkauksen purkamiseksi. Tiedostoa ei avata.</qt>

en: <qt><strong>File Error!</strong> Could not uncompress the file <nobr><strong>%1</strong></nobr>. The file will not be loaded.</qt>
fi: <qt><strong>Tiedostovirhe!</strong> Tiedoston <nobr><strong>%1</strong></nobr> pakkausta ei voitu purkaa. Tiedostoa ei avata.</qt>

en: <qt>More than one backend found for the MIME type:<br /><b>%1</b> (%2).<br /><br />Please select which one to use:</qt>
fi: <qt>Tiedoston MIME-tyypille<br /><b>%1</b> (%2)<br />on useita taustaosia.<br /><br />Valitse käytettävä taustaosa:</qt>

en: <qt>This error typically occurs if the file is corrupt. If you want to be sure, try to decompress the file manually using command-line tools.</qt>
fi: <qt>Tämä virhe esiintyy yleensä, kun tiedosto on vioittunut. Jos haluat olla varma asiasta, yritää purkaa tiedosto käsin käyttäen komentorivityökaluja.</qt>

en: <qt>This error typically occurs if you do not have enough permissions to read the file. You can check ownership and permissions if you right-click on the file in the Dolphin file manager, then choose the 'Properties' option, and select 'Permissions' tab in the opened window.</qt>
fi: <qt>Tämä virhe esiintyy useimmiten, kun käyttöoikeudet eivät riitä tiedoston lukemiseen. Omistajan ja käyttöoikeudet voi tarkistaa napsauttamalla tiedostoa hiiren oikealla painikkeella Dolphin-tiedostonhallinnassa ja valitsemalla Ominaisuudet → Käyttöoikeudet.</qt>

[ctx: @action]
en: Configure Color Modes…
fi: Väritila-asetukset…

[ctx: @action]
en: Geometrical shapes
fi: Geometriset muodot

[ctx: @action]
en: Selection Tools
fi: Valintatyökalut

[ctx: @action]
en: Stamp
fi: Leima

[ctx: @action Change Colors feature toggle action]
en: Change Colors
fi: Muuta värejä

[ctx: @action When checked, line annotations are constrained to 15° steps, shape annotations to 1:1 ratio]
en: Constrain Ratio and Angle of Annotation Tools
fi: Merkinnän kuvasuhteen- tai kulmanrajaustyökalut

[ctx: @action page layout]
en: Use Right to Left Reading Direction
fi: Käytä lukusuuntaa oikealta vasemmalle

[ctx: @action:button]
en: Choose New Name
fi: Valitse uusi nimi

[ctx: @action:button]
en: Sign
fi: Allekirjoita

[ctx: @action:button]
en: Start Over
fi: Aloita alusta

[ctx: @action:button]
en: View
fi: Näytä

[ctx: @action:button finish the signing process]
en: Finish Signing
fi: Viimeistele allekirjoitus

[ctx: @action:inmenu]
en: &Extract Font
fi: &Poimi fontti

[ctx: @action:inmenu]
en: &Save As…
fi: Tallenna nimellä…

[ctx: @action:inmenu]
en: &View…
fi: &Näytä…

[ctx: @action:inmenu menu that contains actions to control text to speach]
en: Speak
fi: Puhu

[ctx: @action:intoolbar Add current annotation tool to the quick annotations list]
en: Add to Quick Annotations
fi: Lisää pikamerkintöihin

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Arrow
fi: Nuoli

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Ellipse
fi: Soikio

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Freehand Line
fi: Vapaamuotoinen viiva

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Highlighter
fi: Korostuskynä

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Inline Note
fi: Tekstinsisäinen muistiinpano

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Polygon
fi: Monikulmio

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Popup Note
fi: Ponnahdusmuistiinpano

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Rectangle
fi: Suorakulmio

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Squiggle
fi: Koukeroinen alleviivaus

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Straight line
fi: Suora viiva

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Strike Out
fi: Yliviivaus

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Typewriter
fi: Kirjoituskone

[ctx: @action:intoolbar Annotation tool]
en: Underline
fi: Alleviivaus

[ctx: @action:intoolbar Current annotation advanced settings]
en: Annotation Settings
fi: Merkintäasetukset

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Color
fi: Väri

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Fill Color
fi: Täyttöväri

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Font
fi: Fontti

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Line width
fi: Viivan paksuus

[ctx: @action:intoolbar Current annotation config option]
en: Opacity
fi: Peittävyys

[ctx: @action:intoolbar Hide the toolbar]
en: Hide
fi: Piilota

[ctx: @action:intoolbar Show list of quick annotation tools]
en: Quick Annotations
fi: Pikamerkinnät

[ctx: @action:intoolbar Show the builtin annotation toolbar]
en: Show more annotation tools
fi: Näytä lisää merkintätyökaluja

[ctx: @action:intoolbar When checked keep the current annotation tool active after use]
en: Keep Active
fi: Pidä aktiivisena

[ctx: @info]
en: A signature of this size may be too small to read. If you would like to create a potentially more readable signature, press <interface>Start over</interface> and draw a bigger rectangle.
fi: Tämän kokoinen allekirjoitus olisi liian pieni luettavaksi. Jos haluat luettavamman allekirjoituksen, napsauta ”Käynnistä alusta” ja piirrä suurempi nelikulmio.

[ctx: @info]
en: Could not load the file <filename>%1</filename>
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> avaaminen epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Could not overwrite <filename>%1</filename> because that file is read-only. Try saving to another location or changing that file's permissions.
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> ei voi korvata, koska se on vain luettavissa. Yritä tallentaa muualle tai muuttaa tiedoston käyttöoikeuksia.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has been modified by another program. If you save now, any changes made in the other program will be lost. Are you sure you want to continue?
fi: Toinen ohjelma on muuttanut tiedostoa <filename>%1</filename>. Jos tallennat nyt, toisen ohjelman tekemät muutokset menetetään. Haluatko varmasti jatkaa?

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Closing it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue closing the file?
fi: Tiedostossa <filename>%1</filename> on tallentamattomia muutoksia, mutta toinen ohjelma on muuttanut sitä. Sulkeminen korvaa tallentamattomat muutokset toisen ohjelman tekemillä.<nl/><nl/>Haluatko jatkaa tiedoston sulkemista?

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> has unsaved changes but has been modified by another program. Reloading it will replace the unsaved changes with the changes made in the other program.<nl/><nl/>Do you want to continue reloading the file?
fi: Tiedostossa <filename>%1</filename> on tallentamattomia muutoksia, mutta toinen ohjelma on muuttanut sitä. Uudelleenlataus korvaa tallentamattomat muutokset toisen ohjelman tekemillä.<nl/><nl/>Haluatko jatkaa tiedoston lataamista uudelleen?

[ctx: @info %1 is a page size]
en: Most pages are %1.
fi: Useimmat sivut ovat kokoa %1.

[ctx: @info Config dialog, accessibility page]
en: <b>Warning:</b> these options can badly affect drawing speed.
fi: <b>Varoitus:</b> valinnat voivat vaikuttaa piirtonopeuteen.

[ctx: @info Config dialog, annotations page]
en: <b>Note:</b> the information here is used only for annotations. The information is saved in annotated documents, and so will be transmitted together with the document.
fi: <b>Huomio</b>: tietoa käytetään vain tarkasteluihin. Merkinnät tallennetaan tiedostoon ja ne kulkevat siis tiedoston mukana.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu
fi: Lisää nykyinen merkintä merkintöjen pikavalikkoon

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the current annotation to the quick annotations menu (No annotation selected)
fi: Lisää nykyinen merkintä merkintöjen pikavalikkoon (merkintöjä ei valittu)Lisää nykyinen merkintä merkintöjen pikavalikkoon (merkintöjä ei valittu)

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool
fi: Nykyisen merkintätyökalun lisäasetukset

[ctx: @info:tooltip]
en: Advanced settings for the current annotation tool (No annotation selected)
fi: Nykyisen merkintätyökalun lisäasetukset (merkintöjä ei valittu)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation border color
fi: Merkinnän reunaväri

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color
fi: Merkinnän väri

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation color (No annotation selected)
fi: Merkinnän väri (merkintöjä ei valittu)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color
fi: Merkinnän täyttöväri

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (Current annotation has no fill color)
fi: Merkinnän täyttöväri (nykyisellä merkinnällä ei ole täyttöväriä)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation fill color (No annotation selected)
fi: Merkinnän täyttöväri (merkintöjä ei valittu)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font
fi: Merkinnän fontti

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (Current annotation has no font)
fi: Merkinnän fontti (nykyisellä merkinnällä ei ole fonttia)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation font (No annotation selected)
fi: Merkinnän fontti (merkintöjä ei valittu)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width
fi: Merkintäviivan paksuus

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (Current annotation has no line width)
fi: Merkintäviivan paksuus (nykyisellä merkinnällä ei ole viivan paksuutta)Merkintäviivan paksuus (nykyisellä merkinnällä ei ole viivan paksuutta)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation line width (No annotation selected)
fi: Merkintäviivan paksuus (merkintöjä ei valittu)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity
fi: Merkinnän peittävyys

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation opacity (No annotation selected)
fi: Merkinnän peittävyys (merkintöjä ei valittu)

[ctx: @info:tooltip]
en: Annotation text color
fi: Merkinnän tekstiväri

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose an annotation tool from the quick annotations
fi: Valitse pikamerkinnöistä merkintätyökalu

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain line angle to 15° steps
fi: Rajoita kulmaa 15° askelin

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1
fi: Rajoita kuvasuhde 1:1:een

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (No annotation selected)
fi: Rajoita kuvasuhde 1:1:een tai kulmaa 15 asteen askelin (merkintää ei valittu)

[ctx: @info:tooltip]
en: Constrain shape ratio to 1:1 or line angle to 15° steps (Not supported by current annotation)
fi: Rajoita kuvasuhde 1:1:een tai kulmaa 15° askelin (nykyinen merkintä ei tue)

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep the annotation tool active after use
fi: Pidä merkintätyökalu aktiivisena käytön jälkeen

[ctx: @info:tooltip]
en: Select a custom stamp symbol from file
fi: Valitse tiedostosta mukautettu leimasymboli

[ctx: @info:tooltip Config dialog, general page]
en: Defines how much of the current viewing area will still be visible when pressing the Page Up/Down keys.
fi: Määrittää paljonko nykyisestä katselualueesta jää näkyviin, kun näkymää vieritetään Page Up/Down -näppäimillä.

[ctx: @info:whatsthis]
en: <qt>Set the command of a custom text editor to be launched.<br />
    You can also put few placeholders:
    <ul>
      <li>%f - the file name</li>
      <li>%l - the line of the file to be reached</li>
      <li>%c - the column of the file to be reached</li>
    </ul>
    If %f is not specified, then the file name is appended to the specified command.
fi: <qt>Aseta valinnainen komento tekstimuokkaimen käynnistykseen.<br />
    Voit myös käyttää seuraavia muuttujia:
    <ul>
      <li>%f – tiedostonimi</li>
      <li>%l – rivi</li>
      <li>%c – sarake</li>
    </ul>
    Jos %f-muuttujaa ei ole asetettu, tiedostonimi lisätään valitsemasi komennon loppuun.

[ctx: @info:whatsthis Config dialog, editor page]
en: Choose the editor you want to launch when Okular wants to open a source file.
fi: Valitse muokkain, johon Okular lähdetiedostot avaa.

[ctx: @item:inlistbox]
en: %1%
fi: %1 %

[ctx: @item:inlistbox]
en: Custom Color…
fi: Mukautettu väri…

[ctx: @item:inlistbox]
en: Width %1
fi: Leveys %1

[ctx: @item:inlistbox Annotation opacity percentage level, make sure to include %1 in your translation]
en: %1%
fi: %1 %

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Black
fi: Musta

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Blue
fi: Sininen

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Cyan
fi: Syaani

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Gray
fi: Harmaa

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Green
fi: Vihreä

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Magenta
fi: Violetti

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Orange
fi: Oranssi

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Red
fi: Punainen

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: White
fi: Valkoinen

[ctx: @item:inlistbox Color name]
en: Yellow
fi: Keltainen

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change dark & light colors
fi: Vaihda tummat ja vaaleat värit

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Change paper color
fi: Muuta paperin väriä

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Convert to black & white
fi: Muunna mustavalkoiseksi

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert colors
fi: Käänteiset värit

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert lightness
fi: Käännä valoisuus

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (sRGB linear)
fi: Käännä luma (lineaarinen sRGB)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Invert luma (symmetric)
fi: Käännä luma (symmetrinen)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue negative
fi: Negatiivinen sävysiirtymä

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, accessibility page]
en: Shift hue positive
fi: Positiivinen sävysiirtymä

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Custom Text Editor
fi: Mukautettu tekstimuokkain

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Emacs client
fi: Emacs

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, editor page]
en: Lyx client
fi: Lyx

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, custom zoom factor]
en: %v%
fi: %v %

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: 100%
fi: 100 %

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Auto Fit
fi: Automaattisovitus

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Custom
fi: Mukautettu

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Defines the default zoom mode for files which were never opened before. For files which were opened before the previous zoom is applied.
fi: Määrittää oletuslähennyksen ennen avaamattomille tiedostoille. Jo avatuille käytetään edelliskerran asetusta.

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Page
fi: Sovita sivulle

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Fit Width
fi: Sovita leveyteen

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Aggressive
fi: Aggressiivinen

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Greedy
fi: Ahne

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Low
fi: Vähäinen

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Normal (default)
fi: Tavallinen (oletus)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always hidden
fi: Aina piilossa

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Always visible
fi: Aina näkyvissä

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Hidden after delay
fi: Piilota viivästettynä

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Current Screen
fi: Nykyinen näyttö

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Default Screen
fi: Oletusnäyttö

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...), hopefully not 0.]
en: Screen %1 (disconnected)
fi: Näyttö %1 (ei kytketty)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, preferred screen. %1 is the screen number (0, 1, ...). %2 is the screen manufacturer name. %3 is the screen model name. %4 is the screen name like DVI-0]
en: Screen %1 (%2 %3 %4)
fi: Näyttö %1 (%2 %3 %4)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Disabled
fi: Ei käytössä

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap anywhere to go forward
fi: Siirry eteenpäin napauttamalla minne tahansa

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Tap left/right side to go back/forward
fi: Siirry taakse/eteenpäin napauttamalla vasenta/oikeaa puolta

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds horizontal
fi: Vaakasuuntaiset verhot

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Blinds vertical
fi: Pystysuuntaiset verhot

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box in
fi: Laatikko sisään

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Box out
fi: Laatikko ulos

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Dissolve
fi: Liuota

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Fade
fi: Häivytä

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter down
fi: Välkytä alas

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right
fi: Välkytä oikealle

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Glitter right-down
fi: Välkytä alaoikealle

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Instant (Never use animations)
fi: Välitön (älä koskaan animoi)

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Random transition
fi: Satunnainen siirtymä

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Replace
fi: Korvaa

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal in
fi: Jaa vaakasuunnassa sisään

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split horizontal out
fi: Jaa vaakasuunnassa ulos

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical in
fi: Jaa pystysuunnassa sisään

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Split vertical out
fi: Jaa pystysuunnassa ulos

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe down
fi: Pyyhi alas

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe left
fi: Pyyhi vasemmalle

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe right
fi: Pyyhi oikealle

[ctx: @item:inlistbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Wipe up
fi: Pyyhi ylös

[ctx: @item:inmenu]
en: &Facing Pages
fi: &Vastakkaiset sivut

[ctx: @item:inmenu]
en: &Overview
fi: &Yleiskuva

[ctx: @item:inmenu]
en: &Single Page
fi: Yks&ittäinen sivu

[ctx: @item:inmenu]
en: Facing Pages (&Center First Page)
fi: Vastakkais&et sivut (keskitä ensimmäinen sivu)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Invert Colors
fi: &Käänteiset värit

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: &Normal Colors
fi: &Tavalliset värit

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Dark && Light Colors
fi: &Vaihda tummat ja vaaleat värit

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Change &Paper Color
fi: Muuta &paperin väriä

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Convert to &Black && White
fi: &Muunna mustavalkoiseksi

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert &Lightness
fi: Käännä v&aloisuus

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert L&uma (sRGB Linear)
fi: Käännä &Luma (lineaarinen sRGB)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Invert Luma (&Symmetric)
fi: Käännä Luma (s&ymmetrinen)

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue N&egative
fi: &Negatiivinen sävysiirtymä

[ctx: @item:inmenu color mode]
en: Shift Hue P&ositive
fi: &Positiivinen sävysiirtymä

[ctx: @item:spinbox Config dialog, general page, page overlap factor]
en: %v%
fi: %v %

[ctx: @label Config dialog, annotations page, heading line for Quick Annotations tool manager]
en: <h3>Quick Annotation Tools</h3>
fi: <h3>Pikamerkintätyökalut</h3>

[ctx: @label Config dialog, performance page]
en: CPU usage:
fi: Suoritinkäyttö:

[ctx: @label Config dialog, presentation page, heading line for drawing tool manager]
en: <h3>Drawing Tools</h3>
fi: <h3>Piirrostyökalu</h3>

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Dark color:
fi: Tumma väri:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Light color:
fi: Vaalea väri:

[ctx: @label:chooser Config dialog, accessibility page]
en: Paper color:
fi: Paperin väri:

[ctx: @label:chooser Config dialog, presentation page]
en: Background color:
fi: Taustaväri:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Color mode:
fi: Väritila:

[ctx: @label:listbox Config dialog, accessibility page]
en: Text-to-speech engine:
fi: Puhesyntetisaattori:

[ctx: @label:listbox Config dialog, editor page]
en: Editor:
fi: Muokkain:

[ctx: @label:listbox Config dialog, general page]
en: Use custom background color:
fi: Käytä mukautettua taustaväriä:

[ctx: @label:listbox Config dialog, performance page, memory usage]
en: Memory usage:
fi: Muistinkäyttö:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, cursor visibility]
en: Mouse cursor:
fi: Hiiriosoitin:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, preferred screen]
en: Preferred screen:
fi: Suosittu näyttö:

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, tap navigation]
en: Touch navigation:
fi: Kosketusnavigointi

[ctx: @label:listbox Config dialog, presentation page, transitions]
en: Default transition:
fi: Oletussiirtymä:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Contrast:
fi: Kontrasti:

[ctx: @label:slider Config dialog, accessibility page]
en: Threshold:
fi: Raja-arvo:

[ctx: @label:spinbox Advance automatically: Every n second]
en: every %v second | every %v seconds
fi[0]:  s välein
fi[1]:  s välein

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Items in recent history:
fi: Kohteet äskettäisessä historiassa:

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Overview columns:
fi: Sarakkeita yleiskatsauksessa:

[ctx: @label:spinbox Config dialog, general page]
en: Page Up/Down overlap:
fi: PgUp/PgDn-lomitus:

[ctx: @label:spinbox Config dialog, presentation page]
en: Advance automatically:
fi: Etene automaattisesti:

[ctx: @label:spinbox Suffix for the opacity level, e.g. '80%']
en: %v%
fi: %v %

[ctx: @label:textbox Config dialog, annotations page]
en: Author:
fi: Tekijä:

[ctx: @label:textbox Config dialog, editor page]
en: Command:
fi: Komento:

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Change colors
fi: Muuta värejä

[ctx: @option:check Config dialog, accessibility page]
en: Draw border around links
fi: Piirrä linkeille reunus

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Display document title in titlebar if available
fi: Näytä tiedoston nimi otsikkorivillä, jos käytettävissä

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: For files without file information, open in continuous mode by default
fi: Avaa tiedostot, joista tieto puuttuu, oletuksena jatkuvaan tilaan

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Link the thumbnails with the page
fi: Yhdistä sivuille pienoiskuvat

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Notify about embedded files, forms, or signatures
fi: Ilmoita upotetuista tiedostoista, lomakkeista tai allekirjoituksista

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Obey DRM limitations
fi: Noudata DRM-rajoituksia

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open in continuous mode by default
fi: Avaa oletuksena jatkuvaan tilaan

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Open new files in tabs
fi: Avaa uudet tiedostot välilehtiin

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Reload document on file change
fi: Avaa tiedosto uudestaan sen muututtua

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Right to left reading direction
fi: Lukusuunta oikealta vasemmalle

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show backend selection dialog
fi: Näytä taustaosan valintaikkuna

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show hints and info messages
fi: Näytä vinkit ja infoviestit

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Show scrollbars
fi: Näytä vierityspalkit

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Switch to existing tab if file is already open
fi: Jos tiedosto on jo auki, vaihda sen välilehteen

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Use file information to determine whether to open in continuous mode by default
fi: Tunnista tiedoston tiedoista, avataanko oletuksena jatkuvaan tilaan

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: Use smooth scrolling
fi: Käytä tasaista vieritystä

[ctx: @option:check Config dialog, general page]
en: When using Browse Tool, wrap cursor at screen edges
fi: Selaustyökalua käytettäessä rivitä kohdistin näytön reunoilla

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable graphics antialias
fi: Käytä grafiikan pehmennystä

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text antialias
fi: Käytä tekstin pehmennystä

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable text hinting
fi: Käytä tekstin vihjeistystä

[ctx: @option:check Config dialog, performance page]
en: Enable transparency effects
fi: Käytä läpikuultavia tehosteita

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Loop after last page
fi: Palaa viimeiseltä sivulta alkuun

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show progress indicator
fi: Näytä edistyminen

[ctx: @option:check Config dialog, presentation page]
en: Show summary page
fi: Näytä yhteenvetosivu

[ctx: @option:radio]
en: Only PGP keys
fi: Vain PGP-avaimet

[ctx: @title:column]
en: Created
fi: Luotu

[ctx: @title:column]
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: @title:column]
en: Modified
fi: Muutettu

[ctx: @title:column]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column]
en: Size
fi: Koko

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Appearance:
fi: Ulkoasu:

[ctx: @title:group Config dialog, general page]
en: Program features:
fi: Ohjelman ominaisuudet:

[ctx: @title:group Config dialog, performance page]
en: Rendering options:
fi: Hahmonnusvalinnat:

[ctx: @title:menu]
en: &Color Mode
fi: &Väritila

[ctx: @title:window]
en: Embedded Files
fi: Upotetut tiedostot

[ctx: @title:window]
en: Invalid file
fi: Virheellinen tiedosto

[ctx: @title:window]
en: Print
fi: Tulosta

[ctx: @title:window]
en: Select color
fi: Valitse väri

[ctx: @title:window file chooser]
en: Select custom stamp symbol
fi: Valitse mukautettu leimasymboli

en: A good compromise between memory usage and speed gain. Preload next page and boost searches. (For systems with 2GB of memory, typically.)
fi: Kompromissi muistin käytön ja nopeuden välillä. Avaa seuraavan sivun etukäteen ja tehostaa hakuja. (Sopii järjestelmille, joilla on noin 2 Gt muistia.)

en: A problem occurred during the execution of the 'dvipng' command.
fi: dvipng-komennon suorittamisessa ilmeni ongelma.

en: A problem occurred during the execution of the 'latex' command.
fi: latex-komennon suorittamisessa ilmeni ongelma.

en: Abort Closing
fi: Peru sulkeminen

en: Abort Reloading
fi: Keskeytä uudeelleenavaus

en: About Backend
fi: Tietoa taustaosasta

en: Accessibility
fi: Esteettömyys

en: Accessibility Reading Aids
fi: Lukemisen esteettömyys

en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

[ctx: Add an annotation to the page]
en: add annotation
fi: merkinnän lisäys

en: Add favorite annotation
fi: Lisää suosikkimerkintä

en: Additional Information
fi: Lisätiedot

en: Advance to the Next Page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: After saving, the current document format requires the file to be reloaded. Your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
fi: Tallennuksen jälkeen nykyinen tiedostomuoto vaatii avaamaan tiedoston uudelleen. Kumoamishistoria menetetään.<br />Haluatko jatkaa?

en: All
fi: Kaikki

en: All Files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: All editing and interactive features for this document are disabled. Please save a copy and reopen to edit this document.
fi: Kaikki muokkaus- ja vuorovaikutteiset ominaisuudet on poistettu käytöstä. Muokataksesi tiedostoa tallenna siitä kopio ja avaa se.

en: All files (*)
fi: Kaikki tiedostot (*)

en: All supported files (%1)
fi: Kaikki tuetut tiedostot (%1)

en: All your signing certificates are invalid. In case signing worked before, please check their validity dates.
fi: Kaikki allekirjoitusvarmenteet ovat virheellisiä. Jos allekirjoittaminen on aiemmin toiminut, tarkista niiden kelpoisuuspäiväykset.

en: Annotation Options
fi: Merkintäasetukset

en: Annotation Properties
fi: Merkinnän ominaisuudet

en: Annotation Toolbar
fi: Merkintätyökalurivi

en: Annotation improvements
fi: Parannuksia merkintöihin

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a freehand line
fi: Piirrä viiva vapaalla kädellä

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a polygon (click on the first point to close it)
fi: Piirrä monikulmio (lopeta napsauttamalla alkupistettä)

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a rectangle
fi: Piirrä suorakulmio

[ctx: Annotation tool]
en: Draw a straight line
fi: Piirrä suora viiva

[ctx: Annotation tool]
en: Draw an ellipse (drag to select a zone)
fi: Piirrä soikio (valitse alue hiirellä)

[ctx: Annotation tool]
en: Highlight text
fi: Korosta tekstiä

[ctx: Annotation tool]
en: Inline Text Annotation (drag to select a zone)
fi: Tekstin kommentointi riveille (valitse alue hiirellä)

[ctx: Annotation tool]
en: Put a pop-up note
fi: Sijoita ponnahdusmuistiinpano

[ctx: Annotation tool]
en: Put a stamp symbol
fi: Leimaa

[ctx: Annotation tool]
en: Squiggle text
fi: Tekstin koukeroinen alleviivaus

[ctx: Annotation tool]
en: Strike out text
fi: Tekstin yliviivaus

[ctx: Annotation tool]
en: Typewriter Annotation (drag to select a zone)
fi: Kirjoituskonemerkintä (valitse alue vetämällä)

[ctx: Annotation tool]
en: Underline text
fi: Tekstin alleviivaus

en: Annotations
fi: Merkinnät

en: Annotations artwork
fi: Merkintöjen grafiikka

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Approved
fi: Hyväksytty

en: Area &Selection
fi: &Alueen valinta

en: Arrow
fi: Nuoli

en: As Is
fi: Sellaisenaan

en: Author
fi: Tekijä

en: Author name
fi: Tekijän nimi

en: Author name for the annotation:
fi: Tekijän nimi merkinnälle:

en: Author: %1
fi: Tekijä: %1

en: Auto Fit
fi: Automaattisovitus

en: Back
fi: Edellinen

en: Backend Selection
fi: Taustaosan valinta

en: Background:
fi: Tausta:

en: Beginning of the document
fi: Tiedoston alkuun

en: Black
fi: Musta

en: Blue
fi: Sininen

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Border &width:
fi: &Reunan leveys:

en: Butt
fi: Pääty

en: CID Type 0
fi: CID Tyyppi 0

en: CID Type 0C
fi: CID Tyyppi 0C

en: Can not find a plugin which is able to handle the document being passed.
fi: Annetun tiedoston käsittelyyn vaadittavaa liitännäistä ei löytynyt.

en: Cannot find dvipng executable.
fi: dvipng-ohjelmatiedostoa ei löydy.

en: Cannot find latex executable.
fi: latex-ohjelmatiedostoa ei löydy.

[ctx: Caption for a rich media annotation]
en: Rich Media
fi: Multimediasisältö

[ctx: Caption for a screen annotation]
en: Screen
fi: Näyttö

[ctx: Caption for a widget annotation]
en: Widget
fi: Käyttöliittymäelementti

en: Caret Properties
fi: Leimasimen asetukset

en: Caret symbol:
fi: Leimasinsymboli:

en: Case Sensitive
fi: Huomioi merkkikoko

en: Case sensitive
fi: Huomioi kirjainkoko

en: Category
fi: Luokka

en: Center
fi: Keskelle

en: Certificate Data:
fi: Varmennetieto:

en: Certificate File (*.cer)
fi: Varmennetiedosto (*.cer)

en: Certificate Viewer
fi: Varmennekatselin

en: Certificate has Expired.
fi: Varmenne on vanhentunut.

en: Certificate has been Revoked.
fi: Varmenne on mitätöity.

en: Certificate has not yet been verified.
fi: Varmennetta ei ole vielä todennettu.

en: Certificate is Trusted.
fi: Varmenne on luotettava.

en: Certificate issuer is unknown.
fi: Varmenteen myöntäjä on tuntematon.

en: Certificate issuer isn't Trusted.
fi: Varmenteen myöntäjä ei ole luotettava.

en: Certificate validation in progress
fi: Varmenteen todennus meneillään

en: Certificates
fi: Varmenteet

[ctx: Change an annotation's size]
en: adjust annotation
fi: merkinnän säätö

en: Choose...
fi: Valitse…

en: Circle
fi: Ympyrä

en: Click to begin
fi: Aloita napsauttamalla

en: Click to open a file
    Click and hold to open a recent file
fi: Napsauta avataksesi tiedosto
    Napsauta ja pidä painike alhaalla avataksesi viimeaikaisen tiedoston

en: Click to see the magnified view.
fi: Napsauta nähdäksesi suurennetun alueen.

en: Close
fi: Sulje

en: Close &Find Bar
fi: Sulje &hakurivi

en: Close Document
fi: Sulje tiedosto

en: Close Tabs
fi: Sulje välilehdet

en: Close this note
fi: Sulje tämä muistiinpano

en: Closed Arrow
fi: Suljettu nuoli

en: Collapse all elements
fi: Supista kaikki alkiot

en: Color:
fi: Väri:

en: Comment
fi: Kommentti

en: Common Name(CN)
fi: Yleinen nimi (CN)

en: Confidential
fi: Luottamuksellinen

en: Configure Annotations…
fi: Merkintäasetukset…

en: Configure Backends
fi: Taustaosa-asetukset

en: Configure Backends…
fi: Taustajärjestelmien asetukset…

en: Configure Okular…
fi: Okularin asetukset…

en: Configure Viewer
fi: Asiakirjakatselimen asetukset

en: Configure Viewer Backends
fi: Katselimen taustaosien asetukset

en: Configure Viewer Backends…
fi: Katselimen taustajärjestelmien asetukset…

en: Configure Viewer…
fi: Katselimen asetukset…

en: Configure Web Shortcuts…
fi: WWW-pikavalintojen asetukset…

en: Confirm Close
fi: Vahvista sulkeminen

en: Contents
fi: Sisältö

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue Closing
fi: Sulje tiedosto

en: Continue Reloading
fi: Jatka uudelleenavausta

en: Continue losing changes
fi: Jatka muutokset menettäen

en: Continuing search from beginning
fi: Jatketaan hakua alusta

en: Continuing search from bottom
fi: Jatketaan hakua lopusta

en: Copy Link Address
fi: Kopioi linkin osoite

en: Copy Table Contents to Clipboard
fi: Kopioi taulukon sisältö leikepöydälle

en: Copy Text
fi: Kopioi teksti

en: Copy Text to Clipboard
fi: Kopioi teksti leikepöydälle

en: Copy forbidden by DRM
fi: DRM-rajoitukset eivät salli kopiointia

en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Copyright
fi: Tekijänoikeudet

en: Could not export the certificate
fi: Varmennetta ei voitu viedä

en: Could not find a suitable binary for printing. Make sure CUPS lpr binary is available
fi: Tulostamiseen sopivaa ohjelmaa ei löytynyt. Varmista, että CUPS:n lpr-ohjelma on saatavilla.

en: Could not load print preview part
fi: Tulostuksen esikatseluun tarvittavan osan lataus epäonnistui

en: Could not open "%1" for writing. File was not saved.
fi: Kohdetta %1 ei voitu avata kirjoittamista varten. Tiedostoa ei tallennettu.

en: Could not open %1. %2
fi: Ei voitu avata: ”%1”. (%2)

en: Could not open %1. Reason: %2
fi: Tiedostoa %1 ei voitu avata. Syy: %2.

en: Could not open '%1' (%2)
fi: Ei voitu avata: ”%1” (%2)

en: Could not open '%1'. File does not exist
fi: Tiedostoa %1 ei voitu avata. Se ei ole olemassa.

en: Could not open a temporary file
fi: Väliaikaistiedostoa ei voitu avata

en: Could not open the temporary file for saving.
fi: Väliaikaistiedostoa tiedoston tallentamiseksi ei voitu avata.

en: Could not print the document. Detailed error is "%1". Please report to bugs.kde.org
fi: Tiedoston tulostaminen epäonnistui. Yksityiskohtainen virhe on ”%1”. Ilmoita tästä bugs.kde.org-palveluun.

en: Could not print the document. Unknown error. Please report to bugs.kde.org
fi: Tiedoston tulostaminen epäonnistui. Tuntematon virhe. Ilmoita tästä bugs.kde.org-palveluun.

en: Could not save file %1.
fi: Tiedostoa %1 ei voitu tallentaa.

en: Could not sign. Wrong passphrase
fi: Ei voitu allekirjoittaa. Väärä salasana

en: Could not view revision.
fi: Versiota ei voi katsella

en: Create annotation tool
fi: Luo merkintätyökalu

en: Create drawing tool
fi: Luo piirrostyökalu

en: Created
fi: Luotu

en: Created Okular from KPDF codebase
fi: Loi Okularin KPDF:n pohjalta

en: Created:
fi: Luotu:

en: Creator
fi: Luoja

en: Custom annotation name:
fi: Merkinnän mukautettu nimi:

en: Decrypt Keys
fi: Salauksenpurkuavaimet

en: Default Drawing Tool #%1
fi: Oletuspiirrostyökalu #%1

en: Deny Request
fi: Hylkää pyyntö

en: Departmental
fi: Osastollinen

en: Description
fi: Kuvaus

en: Description:
fi: Kuvaus:

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Diamond
fi: Timantti

en: Digest Mismatch occurred.
fi: Tiivistevirhe havaittu.

en: Digital Signature
fi: Digitaalinen allekirjoitus

[ctx: Digital signature]
en: Signature placeholder %1
fi: Allekirjoitusvaraus %1

[ctx: Digital signature]
en: Signature placeholder (Click to Sign)
fi: Allekirjoitusvaraus (allekirjoita napsauttamalla)

[ctx: Digital signature]
en: This document has signature placeholder fields.
fi: Tiedostossa on allekirjoitukseen varattuja kenttiä.

[ctx: Digital signature type]
en: Adobe PKCS7 Sha1
fi: Adobe PKCS7 SHA-1

[ctx: Digital signature type]
en: PGP Signature
fi: PGP-allekirjoitus

[ctx: Digital signature type]
en: Signature placeholder
fi: Allekirjoitusvaraus

[ctx: Digital signature type]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Digitally &Sign…
fi: Allekirjoita &digitaalisesti…

en: Do not show this message again
fi: Älä näytä tätä viestiä uudelleen

en: Do you want to save your changes to "%1" or discard them?
fi: Haluako tallentaa vai hylätä tiedoston ”%1” muutokset?

en: Document Modifications:
fi: Tiedoston muutokset:

en: Document Password
fi: Tiedoston salasana

[ctx: Document Revision <current> of <total>]
en: Document Revision %1 of %2
fi: Tiedoston versio %1/%2

en: Document Version
fi: Tiedostoversio

en: Document can't be saved
fi: Tiedostoa ei voi tallentaa

en: Document shared successfully
fi: Tiedoston jakaminen onnistui

en: Documents to open. Specify '-' to read from stdin.
fi: Avattavat tiedostot. ”-” lukee vakiosyötettä.

en: Draft
fi: Luonnos

en: Draw a rectangle around the page area you wish to keep visible
fi: Piirrä suorakaide sivualueen ympärille, jonka haluat pitää näkyvissä

en: Draw a rectangle around the table, then click near edges to divide up; press Esc to clear.
fi: Piirrä suorakulmio taulukon ympärille, ja jaa se sitten sarakkeisiin napsauttamalla lähellä reunoja. Poista valinta painamalla Esc.

en: Draw a rectangle around the text/graphics to copy.
fi: Kopioi tekstiä tai grafiikkaa valitsemalla ne.

en: Draw a rectangle to insert the signature field
fi: Piirrä nelikulmio allekirjoituskenttää varten

en: Drawing Tool: %1
fi: Piirrostyökalu: %1

en: Duplicated Name
fi: Toistuva nimi

en: E&xport As
fi: &Vie muodossa

en: EMail
fi: Sähköposti

[ctx: Edit a combo form's selection]
en: edit combo form selection
fi: yhdistelmälomakkeen valinnan muokkaus

[ctx: Edit a list form's choices]
en: edit list form choices
fi: lomakkeen luettelovalintojen muokkaus

[ctx: Edit an annotation's text contents]
en: edit annotation contents
fi: merkinnän sisällön muokkaus

[ctx: Edit an form's text contents]
en: edit form contents
fi: lomakkeen sisällön muokkaus

en: Edit annotation tool
fi: Muokkaa merkintätyökalua

en: Edit drawing tool
fi: Muokkaa piirrostyökalua

[ctx: Edit the state of a group of form buttons]
en: edit form button states
fi: lomakkeen painiketilan muokkaus

en: Editor
fi: Muokkain

en: Editor Options
fi: Muokkauksen asetukset

en: Ellipse
fi: Soikio

en: Embedded (subset)
fi: Upotettu (osin)

en: Embedded: %1
fi: Upotettu: %1

[ctx: Enable case sensitive search in the side navigation panels]
en: Case Sensitive
fi: Huomioi kirjainkoko

[ctx: Enable regular expression search in the side navigation panels]
en: Regular Expression
fi: Toistuva esiinyminen

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Encrypt Keys
fi: Salausavaimet

en: Encrypt Only
fi: Vain salaa

en: End Presentation
fi: Päätä esitys

en: End of the document
fi: Tiedoston loppuun

en: Enter Presentation Mode
fi: Siirry esitystilaan

en: Enter at least 3 letters to filter pages
fi: Suodata sivuja syöttämällä vähintään kolme kirjainta

en: Enter certificate password
fi: Anna varmenteen salasana

en: Enter document password
fi: Anna tiedoston salasana

en: Enter password (if any) to unlock certificate: %1
fi: Avaa varmenteen %1 lukitus antamalla (mahdollinen) salasana

en: Enter the new name of the bookmark:
fi: Anna uudelle kirjanmerkille nimi:

en: Erase Drawing
fi: Poista piirrokset

en: Eraser
fi: Kumi

en: Error: Can't open more than one document with the --find switch
fi: Virhe: --find-valitsimella ei voi avata yhtä useampaa tiedostoa

en: Error: Can't open more than one document with the --page switch
fi: Virhe: --page-valitsimella voi avata vain yhden tiedoston

en: Error: Can't open more than one document with the --presentation switch
fi: Virhe: --presentation-valitsimella voi avata vain yhden tiedoston

en: Error: Can't open more than one document with the --print switch
fi: Virhe: --print-valitsimella voi avata vain yhden tiedoston

en: Error: Can't open more than one document with the --unique switch
fi: Virhe: --unique-valitsimella voi avata vain yhden tiedoston

en: Execute '%1'…
fi: Suorita ”%1”…

en: Exit Presentation Mode
fi: Poistu esitystilasta

en: Expand all elements
fi: Laajenna kaikki alkiot

en: Experimental
fi: Kokeellinen

en: Expired
fi: Vanhentunut

en: Expires On
fi: Vanhenee

en: Export…
fi: Vie…

en: Field: %1 on page %2
fi: Kenttä %1 sivulla %2

en: File
fi: Tiedosto

en: File Attachment
fi: Liitetiedosto

en: File Attachment Properties
fi: Liitetiedoston ominaisuudet

en: File Changed
fi: Tiedosto on muuttunut

en: File Path
fi: Tiedoston sijainti

en: File Size
fi: Tiedostokoko

en: File attachment symbol:
fi: Liitetiedoston symboli:

en: File could not be saved in '%1'. %2
fi: Tiedostoa ei voi tallentaa kohteeseen ”%1”. %2

en: File could not be saved in '%1'. Error: '%2'. Try to save it to another location.
fi: Tiedostoa ei voi tallentaa kohteeseen ”%1”. Virhe: %2. Yritä tallentaa se muualle.

en: File could not be saved in '%1'. Try to save it to another location.
fi: Tiedostoa ei voi tallentaa kohteeseen ”%1”. Yritä tallentaa se muualle.

en: File not saved.
fi: Tiedostoa ei tallennettu.

en: Filled form contents
fi: lomakkeen sisältö

en: Filter Options
fi: Hakuasetukset

en: Final
fi: Lopullinen

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find a string on the text
fi: Etsi tekstistä merkkijonoa

[ctx: Find and go to the next search match]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: Find and go to the previous search match]
en: Previous
fi: Edellinen

en: Find as you type
fi: Etsi kirjoittamalla

[ctx: Find text]
en: F&ind:
fi: &Etsi:

en: Find…
fi: Etsi…

en: Fingerprints
fi: Sormenjäljet

en: First Page
fi: Ensimmäinen sivu

en: Fit &Page
fi: Sovita &sivu

en: Fit &Width
fi: Sovita &leveyteen

en: Fit Page
fi: Sovita sivu

en: Fit Wi&ndow to Page
fi: Sovi&ta ikkuna sivuun

en: Fit Width
fi: Sovita leveyteen

en: Fit to full page
fi: Sovita koko sivulle

en: Fit to printable area
fi: Sovita tulostusalueeseen

en: Follow This Link
fi: Seuraa tätä linkkiä

en: Font:
fi: Fontti:

en: For Comment
fi: Kommentoitavaksi

[ctx: For Presentation]
en: Pause
fi: Keskeytä

[ctx: For Presentation]
en: Play
fi: Jatka

en: For Public Release
fi: Julkistetaan

en: Forget all images
fi: Unohda kaikki kuvat

en: Forget image
fi: Unohda kuva

en: Former maintainer
fi: Aiempi ylläpitäjä

en: Forward
fi: Seuraava

en: Freehand Line
fi: Vapaamuotoinen viiva

en: Freehand Line Properties
fi: Vapaamuotoisen viivan ominaisuudet

en: Freehand Line with Comment
fi: Vapaamuotoinen viiva huomautuksella

en: From current page
fi: Nykyisestä sivusta

en: Fully embedded
fi: Täysin upotettu

en: General
fi: Yleiset

en: General Options
fi: Yleiset

[ctx: Generic text edit command]
en: edit text
fi: tekstin muokkaus

en: Geometrical shape
fi: Geometrinen muoto

en: Geometry Properties
fi: Sivuasetusten ominaisuudet

[ctx: Give the user a hint, that it enabled the option --editor-cmd together with the current value of the option.]
en: The editor was set by the command line to 
     %1 
    If you want to use the setting, start okular without the option --editor-cmd
fi: Komentorivillä asetettiin muokkaimeksi
     %1
    Jos haluat käyttää asetusta, käynnistä Okular valitsimella --editor-cmd

en: Go To Page…
fi: Siirry sivulle…

en: Go back to the Previous Page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: Go to '%1'
fi: Siirry osoitteeseen %1

en: Go to Page
fi: Siirry sivulle

en: Go to This Bookmark
fi: Siirry kirjanmerkkiin

en: Go to page %1
fi: Siirry sivulle %1

en: Go to the next bookmark
fi: Siirry seuraavaan kirjanmerkkiin

en: Go to the place you were after
fi: Mene paikkaan, jossa olit myöhemmin

en: Go to the place you were before
fi: Mene paikkaan, jossa olit aiemmin

en: Go to the previous bookmark
fi: Siirry edelliseen kirjanmerkkiin

en: Green
fi: Vihreä

en: Green Highlighter
fi: Vihreä korostus

en: Group by Author
fi: Ryhmitä kirjoittajittain

en: Group by Page
fi: Ryhmitä sivuittain

en: Help
fi: Ohje

en: Hide welcome screen
fi: Piilota tervetulonäyttö

en: Highlight
fi: Korostus

en: Highlight with Comment
fi: Korostus huomautuksella

en: Highlighter
fi: Korostuskynä

en: Icon:
fi: Kuvake:

en: Image (%1 × %2 pixels)
fi: Kuva (%1 × %2 kuvapistettä)

en: Image [%1 × %2] copied to clipboard.
fi: Kuva [%1 × %2] kopioitiin leikepöydälle.

en: Image [%1 × %2] saved to %3 file.
fi: Kuva [%1×%2] tallennettiin tiedostoon %3.

en: Images (*.png *.jpeg)
fi: Kuvat (*.png *.jpeg)

en: Importing PS file as PDF (this may take a while)…
fi: Tuodaan Postscript-tiedostoa PDF:ksi (voi kestää hetken)…

en: Incorrect password. Try again:
fi: Salasana on väärin. Yritä uudelleen:

en: Information
fi: Tietoja

en: Inline Note
fi: Tekstinsisäinen muistiinpano

en: Inline Note Properties
fi: Rivien välisen muistiinpanon ominaisuudet

en: Insert
fi: Lisää

en: Insert Text
fi: Lisää tekstiä

en: Issued By
fi: Myöntäjä

en: Issued On
fi: Myönnetty

en: Issued To
fi: Kenelle myönnetty:

en: Issuer
fi: Myöntäjä

en: JavaScript Script
fi: JavaScript-komentojono

en: Jiri Baum - NICTA
fi: Jiri Baum – NICTA

en: Jump to next match
fi: Siirry seuraavaan osumaan

en: Jump to previous match
fi: Siirry edelliseen osumaan

en: KDE Certificate Manager (kleopatra) not found
fi: KDE:n varmenteenhallintaa (Kleopatra) ei löytynyt

en: KPDF developer
fi: KPDF-kehittäjä

en: Keeps everything in memory. Preload next pages. Boost searches. (For systems with more than 4GB of memory.)
fi: Pitää kaiken muistissa. Avaa seuraavan sivun etukäteen ja tehostaa hakuja. Sopii järjestelmille, joilla on yli 4 Gt muistia.

en: Keeps used memory as low as possible. Do not reuse anything. (For systems with low memory.)
fi: Vähentää tarvittavan muistin määrää. Järjestelmille, joissa on vähän muistia.

en: Key
fi: Avain

en: Key Agreement
fi: Avainsopimus

en: Key Usage
fi: Avaimen käyttö

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: LaTeX rendering failed
fi: LaTeX-piirto epäonnistui

en: Last Page
fi: Viimeinen sivu

en: Layers
fi: Tasot

[ctx: Layouted like: '5 [pages] of 10']
en: of
fi: /

en: Leader line extensions length:
fi: Apuviivan jatkeen pituus:

en: Leader line length:
fi: Apuviivan pituus:

en: Left
fi: Vasemmalle

en: Line end:
fi: Viivan pääte:

en: Line start:
fi: Viivan alku:

en: Loads and keeps everything in memory. Preload all pages. (Will use at maximum 50% of your total memory or your free memory, whatever is bigger.)
fi: Avaa kaiken muistiin ja säilyttää siellä. Avaa ennakkoon kaikki sivut. (Käyttää enintään 50 % vapaasta tai kokonaismuistista sen mukaan, kumpi on suurempi.)

en: Location:
fi: Sijainti:

en: Location: %1
fi: Sijainti: %1

en: Lock Sidebar
fi: Lukitse sivupalkki

en: Lots of framework work, FictionBook backend and former ODT backend
fi: Paljon kehystyötä, FictionBook-taustajärjestelmä ja aiempi ODT-taustajärjestelmä

en: MIME Type
fi: MIME-tyyppi

en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Match All Words
fi: Kaikki sanat

en: Match Any Word
fi: Mikä tahansa sana

en: Match Phrase
fi: Koko lauseke

en: Modified
fi: Muutettu

en: Modified:
fi: Muutettu:

[ctx: Modify an annotation's internal properties (Color, line-width, etc.)]
en: modify annotation properties
fi: merkinnän ominaisuuksien muutos

en: Modify search behavior
fi: Muuta hakuvalintoja

en: Move &Down
fi: Siirrä &alemmas

en: Move &Up
fi: Siirrä &ylemmäs

en: Moves to the beginning of the document
fi: Siirtyy tiedoston alkuun

en: Moves to the end of the document
fi: Siirtyy tiedoston loppuun

en: Moves to the next page of the document
fi: Siirtyy tiedoston seuraavalle sivulle

en: Moves to the previous page of the document
fi: Siirtyy tiedoston edelliselle sivulle

en: Movie
fi: Video

en: Movie Properties
fi: Videon ominaisuudet

en: Name
fi: Nimi

en: Name:
fi: Nimi:

en: New Text Note
fi: Uusi muistiinpano

en: New paragraph
fi: Uusi kappale

en: Next Bookmark
fi: Seuraava kirjanmerkki

en: Next Page
fi: Seuraava sivu

en: Next Tab
fi: Seuraava välilehti

[ctx: Next page]
en: Next
fi: Seuraava

en: No
fi: Ei

en: No Bookmarks
fi: Ei kirjanmerkkejä

en: No Usage Specified
fi: Käyttöä ei ole määritetty

en: No application found for opening file of mimetype %1.
fi: Sovellusta ei löytynyt MIME-tyypin %1 avaamiseksi.

en: No certificates found
fi: Varmenteita ei löytynyt

en: No description available.
fi: Ei kuvausta saatavilla.

en: No valid certificates
fi: Ei kelvollisia varmenteita

en: Non-Repudiation
fi: Kiistämättömyys

en: None
fi: Ei mitään

en: Not Approved
fi: Ei hyväksytty

en: Not Available
fi: Ei saatavilla

en: Not For Public Release
fi: Ei julkisuuteen

[ctx: Not available size]
en: N/A
fi: ei ilm.

en: Not raise window
fi: Älä nosta ikkunaa

en: Note
fi: Muistiinpano

[ctx: OT means OpenType]
en: CID Type 0C (OT)
fi: CID Tyyppi 0C (OT)

[ctx: OT means OpenType]
en: Type 1C (OT)
fi: Tyyppi 1C (OT)

en: Okular cannot copy %1 to the specified location.
    
    The document does not exist anymore.
fi: Okular ei voi kopioida tiedostoa %1 määritettyyn paikkaan.
    
    Tiedostoa ei ole enää olemassa.

en: Okular, a universal document viewer
fi: Okular, yleiskäyttöinen tiedostokatselin

en: Only QES certificates
fi: Vain QES-varmenteet

en: Open Arrow
fi: Avonuoli

en: Open Certificate Manager
fi: Avaa varmenteiden hallinta

en: Open Con&taining Folder
fi: Avaa yläkansio

en: Open Document
fi: Avaa tiedosto

en: Open external file
fi: Avaa ulkoinen tiedosto

[ctx: Opens the selected document]
en: Open Document
fi: Avaa tiedosto

en: Options
fi: Asetukset

en: Options for Presentation Mode
fi: Esitysasetukset

en: Organization(O)
fi: Organisaatio (O)

en: Original Orientation
fi: Alkuperäinen suunta

en: P&resentation
fi: E&sitys

en: Page
fi: Sivu

en: Page %1
fi: Sivu %1

en: Page Number
fi: Sivunumero

en: Page Size
fi: Sivukoko

[ctx: Page label (number)]
en: Page %1 (%2)
fi: Sivu %1 (%2)

en: Page of the document to be shown
fi: Näytettävä tiedoston sivu

en: Pages
fi: Sivuja

en: Pages: %1
fi: Sivuja: %1

en: Paragraph
fi: Kappale

en: Pause movie
fi: Tauota elokuva

en: Pause/Resume Speaking
fi: Tauko/Jatka puhumista

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: Performance Tuning
fi: Suorituskykyasetukset

en: Plain &Text…
fi: &Pelkkä teksti…

en: Play movie
fi: Toista elokuva

en: Play movie…
fi: Toista elokuva…

en: Play sound…
fi: Toista ääni…

en: Play this Sound
fi: Toista tämä ääni

en: Play/Pause Presentation
fi: Jatka/keskeytä esitys

en: Please enter the password to read the document:
fi: Syötä tiedoston lukemiseen vaadittava salasana:

en: Polygon
fi: Monikulmio

en: Polygon Properties
fi: Monikulmion ominaisuudet

en: Polygon with Comment
fi: Monikulmio huomautuksella

en: Pop-up Note
fi: Ponnahdusmuistiinpano

en: Pop-up Note Properties
fi: Ponnahdusmuistiinpanon ominaisuudet

en: PostScript files (%1)
fi: Postscript-tiedostot (%1)

en: Presentation
fi: Esitys

en: Previous Bookmark
fi: Edellinen kirjanmerkki

en: Previous Page
fi: Edellinen sivu

en: Previous Tab
fi: Edellinen välilehti

[ctx: Previous page]
en: Previous
fi: Edellinen

en: Print Options
fi: Tulostusvalinnat

en: Print Preview
fi: Esikatselu

en: Print conversion failed
fi: Tulostusmuunnos epäonnistui

en: Printer was in invalid state
fi: Tulostin on virheellisessä tilassa

en: Printing process could not start
fi: Tulostusprosessi ei käynnistynyt

en: Printing process crashed
fi: Tulostusprosessi kaatui

en: Printing this document is not allowed.
fi: Tämän tiedoston tulostamista ei ole sallittu.

en: Printing to file failed
fi: Tiedoston tulostaminen epäonnistui

en: Producer
fi: Tuottaja

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Property
fi: Ominaisuus

en: Public Key
fi: Julkinen avain

[ctx: Qualified electronic signature, see wikipedia]
en: Qualified
fi: Pätevät

en: Quick Annotation Bar
fi: Pikamerkintärivi

en: Quick Annotation Toolbar
fi: Pikamerkintätyökalurivi

en: Quit
fi: Lopeta

en: Reading font information…
fi: Luetaan fonttitietoa…

[ctx: Reason for inhibiting the screensaver activation, when the presentation mode is active]
en: Giving a presentation
fi: Esityksen esittäminen

en: Reason:
fi: Syy:

en: Reason: %1
fi: Syy: %1

en: Recent backgrounds:
fi: Viimeaikaiset taustat:

en: Rectangle
fi: Suorakulmio

en: Red
fi: Punainen

en: Reloa&d
fi: Avaa uu&destaan

en: Reload the current document from disk.
fi: Avaa tiedosto levyltä uudelleen…

en: Reloading the document…
fi: Avataan tiedostoa uudelleen…

en: Remove Bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

en: Remove all Bookmarks for this Document
fi: Poista tiedoston kaikki kirjanmerkit

[ctx: Remove an annotation from the page]
en: remove annotation
fi: merkinnän poisto

en: Remove this Bookmark
fi: Poista tämä kirjanmerkki

en: Rename Bookmark
fi: Muuta kirjanmerkin nimeä

en: Rename the current bookmark
fi: Muuta nykyisen kirjanmerkin nimeä

en: Rename this Bookmark
fi: Muuta tämän kirjanmerkin nimeä

[ctx: Replacing missing font with another one]
en: %1 (substituting with %2)
fi: %1 (korvataan: %2)

en: Request to Change Viewing Mode
fi: Pyyntö näyttötilan muuttamiseksi

en: Resume movie
fi: Jatka elokuvan toistoa

en: Rev. %1: Signed By %2
fi: Versio %1, allekirjoittanut %2

en: Revision Preview
fi: Version esikatselu

en: Right
fi: Oikealle

en: Right Closed Arrow
fi: Suljettu nuoli oikealle

en: Right Open Arrow
fi: Avonuoli oikealle

en: Rotate &Left
fi: Kierrä &vasemmalle

en: Rotate &Right
fi: Kierrä &oikealle

[ctx: Rotate left]
en: Left
fi: Vasen

[ctx: Rotate right]
en: Right
fi: Oikea

en: S&hare
fi: &Jaa

en: SHA-1 Fingerprint
fi: SHA-1-sormenjälki

en: SHA-256 Fingerprint
fi: SHA-256-sormenjälki

en: Save - Warning
fi: Tallennus – Varoitus

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Save Signed File As
fi: Tallenna allekirjoitettu tiedosto nimellä

en: Save a Copy Elsewhere
fi: Tallenna kopio toisaalle

en: Save as Okular document archive…
fi: Tallenna Okularin tiedostoarkistoksi…

en: Save file
fi: Tallenna tiedosto

en: Save to File…
fi: Tallenna tiedostoon…

en: Scale mode:
fi: Skaalaus:

en: Scroll Down
fi: Vieritä alas

en: Scroll Page Down
fi: Vieritä sivua alas

en: Scroll Page Up
fi: Vieritä sivua ylös

en: Scroll Up
fi: Vieritä ylös

en: Search Options
fi: Haun valinnat

en: Search for '%1' in this document
fi: Etsi ”%1” tästä tiedostosta

en: Search for '%1' with
fi: Etsi ”%1” hakukoneella

en: Search…
fi: Etsi…

en: Select All Text on Current Page
fi: Valitse sivun kaikki teksti

en: Select background image
fi: Valitse taustakuva

en: Select certificate to sign with:
fi: Valitse varmenne, jolla allekirjoitetaan:

en: Select text
fi: Valitse teksti

en: Select zooming area. Right-click to zoom out.
fi: Valitse lähennysalue. Loitonna hiiren oikealla painikkeella.

en: Serial Number
fi: Sarjanumero

en: Sets the external editor command
fi: Asettaa ulkoisen muokkainkomennon

en: Shape fill:
fi: Kuviotäyttö:

en: Share
fi: Jaa

en: Show &Page Bar
fi: Näytä &sivurivi

en: Show &Signatures Panel
fi: Näytä &allekirjoituspaneeli

en: Show Forms
fi: Näytä lomakkeet

en: Show S&idebar
fi: Näytä si&vupalkki

en: Show annotations for current page only
fi: Näytä merkinnät vain nykyiseltä sivulta

en: Show bookmarked pages only
fi: Näytä vain kirjainmerkein merkityt sivut

en: Show for all documents
fi: Näytä kaikille tiedostoille

en: Sidebar
fi: Sivupalkki

en: Sign CRL
fi: Allekirjoita CRL

en: Sign Certificate
fi: Allekirjoita varmenne

en: Signature Properties
fi: Allekirjoituksen ominaisuudet

en: Signature Type: %1
fi: Allekirjoituksen tyyppi: %1

en: Signature Validity:
fi: Allekirjoituksen kelpoisuus:

en: Signatures
fi: Allekirjoitukset

en: Signed By:
fi: Allekirjoittanut:

en: Signed by: %1
    
    Date: %2
fi: Allekirjoittanut: %1
    
    Päiväys: %2

en: Signing Time:
fi: Allekirjoitettu:

en: Signing Time: %1
fi: Allekirjoitettu: %1

en: Signing cancelled by user
fi: Käyttäjä perui allekirjoittamisen

en: Signing in progress. You can adjust the position and size of the signature
fi: Allekirjoittaminen meneillään. Allekirjoituksen sijaintia ja kokoa voi säätää

en: Size
fi: Koko

en: Slash
fi: Vinoviiva

en: Sold
fi: Myyty

en: Sound
fi: Ääni

en: Sound Properties
fi: Äänen ominaisuudet

en: Speak Current Page
fi: Lue tämä sivu ääneen

en: Speak From Current Page
fi: Lue tältä sivulta

en: Speak Text
fi: Puhu teksti

en: Speak Whole Document
fi: Lue koko tiedosto ääneen

en: Square
fi: Neliö

en: Squiggle
fi: Koukeroinen alleviivaus

en: Squiggle with Comment
fi: Koukeroinen alleviivaus huomautuksella

en: Stamp
fi: Leima

en: Stamp Properties
fi: Leimaominaisuudet

en: Stamp symbol:
fi: &Leimasymboli:

en: Stamp with Comment
fi: Leima huomautuksella

en: Start Presentation
fi: Aloita esitys

en: Start the document in presentation mode
fi: Aloita tiedosto esitystilassa

en: Start with print dialog
fi: Käynnistä tulostusikkuna auki

en: Start with print dialog and exit after printing
fi: Käynnistä tulostusikkunaan ja lopeta tulostuksen jälkeen

en: Stop Sound
fi: Pysäytä ääni

en: Stop Speaking
fi: Lopeta lukeminen

en: Stop movie
fi: Pysäytä elokuva

en: Straight Line
fi: Suora viiva

en: Straight Line Properties
fi: Suoran viivan ominaisuudet

en: Straight Line with Comment
fi: Suora viiva huomautuksella

en: Strike Out
fi: Yliviivaus

en: Strike Out with Comment
fi: Yliviivaus huomautuksella

en: Strike out
fi: Yliviivaus

en: Subject
fi: Aihe

en: Switch Blackscreen Mode
fi: Vaihda mustaan ruutuun

en: Switch Screen
fi: Vaihda näyttöä

[ctx: Symbol for caret annotations]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Graph
fi: Graafi

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Paperclip
fi: Paperiliitin

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Push Pin
fi: Neula

[ctx: Symbol for file attachment annotations]
en: Tag
fi: Sisältökuvaus

en: Sync Thumbnail with Page
fi: Synkronoi pienoiskuva sivuun

en: T&able Selection
fi: &Taulukkovalinta

en: Table selection tool
fi: Taulukonvalintatyökalu

en: TeX FreeType-handled
fi: TeX FreeTypen käsittelemä

en: TeX virtual
fi: TeX virtuaalinen

en: Text &color:
fi: T&ekstiväri:

en: Text (1 character) | Text (%1 characters)
fi[0]: Teksti (1 merkki)
fi[1]: Teksti (%1 merkkiä)

en: Text Markup Properties
fi: Tekstin merkinnän ominaisuudet

en: Text markup
fi: Tekstin merkintä

en: Text of the new note:
fi: Uuden muistiinpanon teksti:

en: Text to search for
fi: Haettava teksti

en: The current document is protected with a password.<br />In order to save, the file needs to be reloaded. You will be asked for the password again and your undo/redo history will be lost.<br />Do you want to continue?
fi: Tiedosto on suojattu salasanalla.<br />Tiedosto on sen tallentamiseksi avattava uudelleen. Salasanaa kysytään toistamiseen ja kumoamishistoria menetetään.<br />Haluatko jatkaa?

en: The document has been modified in a way not permitted by a previous signer.
fi: Tiedostoa on muutettu edellisen allekirjoittajan kieltämällä tavalla.

en: The document has not been modified since it was signed.
fi: Tiedosto on muuttunut allekirjoituksen jälkeen.

en: The document integrity verification could not be completed.
fi: Tiedoston eheyden tarkistusta ei voitu saattaa loppuun.

en: The document is trying to execute an external application and, for your safety, Okular does not allow that.
fi: Tiedosto yrittää suorittaa ulkoista sovellusta, mutta turvallisuussyistä Okular ei salli sitä.

en: The loading of %1 has been canceled.
fi: Tiedoston %1 avaaminen peruttiin.

en: The page print size is invalid
fi: Sivun tulostuskoko on virheellinen

[ctx: The person/company that made the signature]
en: Subject
fi: Aihe

en: The program "ps2pdf" was not found, so Okular can not import PS files using it.
fi: ps2pdf ei-ohjelma löytynyt, joten Okular ei voi käyttää sitä Postscript-tiedostojen tuontiin.

en: The requested signature is not present in the document.
fi: Tiedostossa ei ole pyydettyä allekirjoitusta.

en: The revision of the document that was covered by this signature has not been modified;
    however there have been subsequent changes to the document.
fi: Tiedoston allekirjoitettua versiota ei ole muutettu,
    mutta tiedostoon on myöhempiä muutoksia.

en: The signature CMS/PKCS7 structure is malformed.
fi: Allekirjoituksen CMS/PKCS7-rakenne on virheellinen.

en: The signature could not be verified.
fi: Allekirjoitusta ei voitu todentaa.

en: The signature is cryptographically invalid.
fi: Allekirjoitus on kryptografisesti virheellinen.

en: The signature is cryptographically valid.
fi: Allekirjoitus on kryptografisesti kelvollinen.

en: There are no available signing certificates.<br/>For more information, please see the section about <a href="%1">Adding Digital Signatures</a> in the manual.
fi: Allekirjoitusvarmenteita ei ole saatavilla.<br/>Lisätietoa löytyy käyttöoppaan osiosta <a href="%1">Digitaalisten allekirjoitusten lisääminen</a>.

en: There are no available signing certificates.<br/>Launch Certificate Manager to import or manage certificates<br/>For more information, please see the section about <a href="%1">Adding Digital Signatures</a> in the manual.
fi: Allekirjoitusvarmenteita ei ole saatavilla.<br/>Tuo tai hallinnoi varmenteita käynnistämällä varmenteiden hallinta<br/>Lisätietoa löytyy käyttöoppaan osiosta <a href="%1">Digitaalisten allekirjoitusten lisääminen</a>.

en: There are two ways of exiting presentation mode, you can press either ESC key or click with the quit button that appears when placing the mouse in the top-right corner. Of course you can cycle windows (Alt+TAB by default)
fi: Esitystilasta voi poistua kahdella eri tavalla: joko painamalla Esc-näppäintä tai napsauttamalla Lopeta-painiketta, joka ilmaantuu kun viet hiiren osoittimen ruudun oikeaan yläkulmaan. Ikkunoiden vaihto toimii normaalisti (oletuksena Alt+Sarkain).

en: There is already a unique Okular instance running. This instance won't be the unique one.
fi: Ainutkertainen Okularin instanssi on jo käynnissä. Tämä instanssi ei ole ainutkertainen.

en: There was a problem sharing the document: %1
fi: Tiedoston jakamisessa ilmeni ongelma: %1

en: There was no file to print
fi: Ei tulostettavaa

en: There's already a tool with that name. Using a default one
fi: Sen niminen työkalu on jo olemassa. Käytetään oletusnimeä

en: This Okular is built without audio support
fi: Tämä Okular on koostettu äänituetta

en: This annotation may contain LaTeX code.
    Click here to render.
fi: Merkintä saattaa sisältää LaTeX-koodia.
    Näytä napsauttamalla tästä.

en: This document contains annotations or form data that were saved internally by a previous Okular version. Internal storage is <b>no longer supported</b>.<br/>Please save to a file in order to move them if you want to continue to edit the document.
fi: Tiedosto sisältää merkintöjä tai lomakkeita, jotka on tallennettu sisäisesti Okularin aiemmalla versiolla. Sisäistä tallennusta <b>ei enää tueta</b>.<br/>Tallenna tiedosto siirtääksesi nämä osat, jos haluat jatkaa tiedoston muokkausta.

en: This document has XFA forms, which are currently <b>unsupported</b>.
fi: Tiedostossa on XFA-lomakkeita, joita <b>ei toistaiseksi tueta</b>.

en: This document has embedded files. <a href="okular:/embeddedfiles">Click here to see them</a> or go to File -> Embedded Files.
fi: Tiedostoon on upotettu muita tiedostoja. <a href="okular:/embeddedfiles">Katso upotetut tiedostot napsauttamalla tästä</a> tai valitsemalla Tiedosto → Upotetut tiedostot.

en: This document has forms. Click on the button to interact with them, or use View -> Show Forms.
fi: Tiedostossa on lomakkeita. Käytä niitä napsauttamalla painiketta tai valitsemalla Näytä → Näytä lomakkeet.

en: This document is digitally signed.
fi: Tiedosto on digitaalisesti allekirjoitettu.

en: This document is digitally signed. Some of the signatures could not be validated properly.
fi: Tämä tiedosto on digitaalisesti allekirjoitettu. Joitakin allekirjoituksia ei voitu varmentaa kunnolla.

en: This document is digitally signed. There have been changes since last signed.
fi: Tämä tiedosto on digitaalisesti allekirjoitettu. Viime allekirjoittamisen jälkeen on tullut muutoksia.

en: This document wants to be shown full screen.
    Leave normal mode and enter presentation mode?
fi: Tiedosto haluaa tulla esitetyksi koko näytöllä.

[ctx: This is the document format]
en: OpenDocument Text
fi: OpenDocument-tiedosto

en: This link points to a close document action that does not work when using the embedded viewer.
fi: Tämä linkki osoittaa tiedoston sulkemistoimintoon, joka ei toimi upotetussa katselimessa.

en: This link points to a quit application action that does not work when using the embedded viewer.
fi: Tämä linkki osoittaa sovelluksen lopetustoimintoon, joka ei se toimi upotetussa katselimessa.

en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

en: Title
fi: Otsikko

en: Title: %1
fi: Otsikko: %1

en: Tools
fi: Työkalut

en: Top Secret
fi: Huippusalainen

[ctx: Translate an annotation's position on the page]
en: translate annotation
fi: merkinnän siirto

en: Trim To &Selection
fi: Rajaa &valintaan

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type 1
fi: Tyyppi 1

en: Type 1C
fi: Tyyppi 1C

en: Type 3
fi: Tyyppi 3

en: Type:
fi: Tyyppi:

en: Typewriter
fi: Kirjoituskone

en: Typewriter Properties
fi: Kirjoituskoneen ominaisuudet

en: Unable to find file to print
fi: Tulostettavaa tiedostoa ei löytynyt

en: Unable to find the Okular component.
fi: Okular-komponenttia ei löytynyt.

en: Unable to find the Okular component: %1
fi: Okular-komponenttia ei löytynyt: %1

en: Underline
fi: Alleviivaus

en: Underline with Comment
fi: Alleviivaus huomautuksella

en: Undo close tab
fi: Kumoa välilehden sulkeminen

en: Unknown Algorithm
fi: Tuntematon algoritmi

en: Unknown File
fi: Tuntematon tiedosto

en: Unknown Type
fi: Tuntematon tyyppi

[ctx: Unknown author]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown font
fi: Tuntematon fontti

[ctx: Unknown font type]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown issue with Certificate or corrupted data.
fi: Tuntematon varmenneongelma tai vioittunutta tietoa.

en: Unknown signing error
fi: Tuntematon allekirjoittamisvirhe

[ctx: Unsupported action]
en: Signing not implemented for this document type
fi: Tälle tiedostotyypille allekirjoittamista ei ole toteutettu

en: Unsupported extension
fi: Ei-tuettu laajennus

[ctx: Used when suggesting a new name for a digitally signed file. %1 is the old file name and %2 its extension]
en: %1_signed.%2
fi: %1_allekirjoitettu.%2

en: User annotations
fi: käyttäjän merkinnät

en: Validity
fi: Kelpoisuus

en: Validity Status
fi: Kelpoisuuden tila

en: Value
fi: Arvo

en: Version
fi: Versio

en: Videos not supported in this Okular
fi: Tämä Okular ei tue videoita

en: Videos not supported in this okular
fi: Tämä Okular ei tue videoita

en: View Certificate…
fi: Näytä varmenne…

en: View Signed Version…
fi: Näytä allekirjoitettu versio…

en: View in Certificate Manager
fi: Näytä varmenteenhallinnassa

en: Viewer Toolbar
fi: Katselintyökalurivi

en: Warn me when I attempt to close multiple tabs
fi: Varoita suljettaessa useampia välilehtiä

en: Warning
fi: Varoitus

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Welcome to Okular
fi: Tervetuloa Okulariin

en: Where do you want to save %1?
fi: Minne haluat tallentaa tiedoston %1?

en: Where do you want to save this certificate?
fi: Minne haluat tallentaa varmenteen?

en: Where do you want to save this revision?
fi: Minne haluat tallentaa tämän version?

en: White
fi: Valkoinen

en: Yellow
fi: Keltainen

en: Yellow Highlighter
fi: Keltainen korostus

en: Yes
fi: Kyllä

en: Yes (subset)
fi: Kyllä (osin)

en: You are about to close %1 tabs. Are you sure you want to continue?
fi: Olet sulkemassa %1 välilehteä. Haluatko varmasti jatkaa?

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them.
fi: Olet tallentamassa muutoksia, mutta nykyinen tiedostomuoto ei tue seuraavien elementtien tallennusta. Säilyttääksesi ne käytä <i>Okularin tiedostoarkisto</i> -muotoa.

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save the document and discard these elements.
fi: Olet tallentamassa muutoksia, mutta nykyinen tiedostomuoto ei tue seuraavien elementtien tallentamista. Säilyttääksesi ne käytä <i>Okularin tiedostoarkisto</i> -muotoa. Tallenna tiedosto nämä elementit hyläten napsauttamalla <i>Jatka</i>.

en: You are about to save changes, but the current file format does not support saving the following elements. Please use the <i>Okular document archive</i> format to preserve them. Click <i>Continue</i> to save, but you will lose these elements as well as the undo/redo history.
fi: Olet tallentamassa muutoksia, mutta nykyinen tiedostomuoto ei tue seuraavien elementtien tallentamista. Säilyttääksesi ne käytä <i>Okularin tiedostoarkisto</i> -muotoa. Tallenna napsauttamalla <i>Jatka</i>, jolloin nämä elementit samoin kuin kumoamishistoriasi hylätään.

en: You can find the shared document at: <a href="%1">%1</a>
fi: Löydät jaetun tiedoston osoitteesta: <a href="%1">%1</a>

en: You cannot set the editor command in an already running okular instance. Please disable the tabs and try again. Please note, that unique is also not supported when setting the editor command at the commandline.
fi: Muokkainkomentoa ei voi asettaa jo käynnissä olevaan Okulariin. Poista välilehdet käytöstä ja yritä uudelleen. Myöskään ainutkertaisuutta ei tueta asetettaessa muokkainkomento komentorivillä.

en: You have chosen to save an Okular Archive without the file name ending with the '%1' extension. That is not allowed, do you want to choose a new name?
fi: Yrität tallentaa Okular-arkistoa niin, ettei tiedostonimi pääty ”%1”-päätteeseen. Tätä ei sallita. Haluatko valita uuden nimen?

en: You have just modified the open document, but this kind of document can not be saved.
    Any modification will be lost once Okular is closed.
fi: Avointa tiedostoa on muutettu, mutta tällaista tiedostoa ei voida tallentaa.
    Okularin sulkeutuessa muutokset menetetään.

en: You have unsaved changes. Please save the document before signing it.
fi: Muutoksia on tallentamatta. Tallenna tiedosto ennen sen allekirjoitusta.

en: Zoom
fi: Lähennys

[ctx: Zoom percentage value %1 will be replaced by the actual zoom factor value, so make sure you include it in your translation in order to not to break anything]
en: %1%
fi: %1 %

en: Zoom to 100%
fi: Sovita 100 %

[ctx: [document title/filename] – Presentation]
en: %1 – Presentation
fi: %1 – Esitys

[ctx: file types in a file open dialog]
en: Images (%1)
fi: Kuvat (%1)

[ctx: font name not available (empty)]
en: [n/a]
fi: [ei ilm.]

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display file name only
fi: Näytä vain tiedostonimi

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Display full file path
fi: Näytä tiedoston koko polkunimi

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Full Annotation Toolbar
fi: Täysi merkintätyökalurivi

[ctx: item:inlistbox Config dialog, general page]
en: Quick Annotation Toolbar
fi: Pikamerkintätyökalurivi

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: Annotation toolbar:
fi: Merkintätyökalurivi:

[ctx: label:listbox Config dialog, general page]
en: When not displaying document title:
fi: Ellei asiakirjan otsikkoa näytetä:

[ctx: label:listbox Config dialog, general page, default zoom]
en: Default zoom:
fi: Oletuslähennys:

[ctx: on welcome screen]
en: No recent documents
fi: Ei viimeaikaisia tiedostoja

[ctx: on welcome screen]
en: Open Document...
fi: Avaa tiedosto…

[ctx: on welcome screen]
en: Recent documents
fi: Viimeaikaiset tiedostot

[ctx: on welcome screen (recent document list)]
en: Forget All
fi: Unohda kaikki

en: optional
fi: valinnainen

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Landscape %1
fi: Vaaka-%1

[ctx: paper type and orientation (eg: Portrait A4)]
en: Portrait %1
fi: Pysty-%1

[ctx: pause the movie playback]
en: Pause
fi: Tauko

en: ps2pdf not found
fi: ps2pdf-ohjelmaa ei löytynyt

[ctx: recent items context menu]
en: &Forget This Item
fi: &Unohda tämä kohde

[ctx: remove a collection of annotations from the page]
en: remove annotations
fi: merkintöjen poisto

[ctx: start the movie playback]
en: Play
fi: Toista

[ctx: stop the movie playback]
en: Stop
fi: Pysäytä
