kleopatra - en to fi translation catalogue (1852 entries)

en:  hours
fi:  tuntia

en: "gpgconf --reload gpg-agent" failed: %1
fi: ”gpgconf --reload gpg-agent” epäonnistui: %1

[ctx: %1 == number]
en: Recipient (%1)
fi: Vastaanottaja (%1)

en: %1 is a filemanager mode command, connection seems to be in email mode (%2 present)
fi: %1 on tiedostonhallinnan tilakomento, ja yhteys tuntuu olevan sähköpostitilassa (%2 läsnä)

[ctx: %1 is a link to a wiki article]
en: You can learn more about this on <a href="%1">Wikipedia</a>.
fi: Asiasta löytyy lisätietoa <a href="%1">Wikipedia</a>sta.

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption <b>is not</b> %1.
fi: Purkaminen <b>ei ole</b> %1.

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption is %1.
fi: Purkaminen on %1.

[ctx: %1 is a smartcard manufacturer]
en: %1 PKCS#15 card
fi: %1 PKCS#15 -kortti

[ctx: %1 is error message]
en: Failed to export: '%1'
fi: Vienti epäonnistui: ”%1”

[ctx: %1 is the version number]
en: Version %1 is available.
fi: Versio %1 on saatavissa.

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to Kleopatra %1
fi: Tervetuloa Kleopatraan (versio %1)

[ctx: %1 version number]
en: PIV v%1 card
fi: PIV v%1 -kortti

en: %1: All operations completed.
fi: %1: Kaikki toimet valmiit.

[ctx: %1=protocol (S/Mime, OpenPGP), %2=certificate]
en: Sign using %1: %2
fi: Allekirjoita varmenteella %1: %2

en: &Certificates
fi: &Varmenteet

en: &Certification Management
fi: Varmenteiden hallinta

en: &File
fi: &Tiedosto

en: &HTTP Requests
fi: &HTTP-pyynnöt

en: &Help
fi: &Ohje

en: &LDAP Requests
fi: &LDAP-pyynnöt

en: &Mail Encryption in Outlook
fi: P&ostin salaus Outlookissa

en: &Maximum number of items returned by query:
fi: Kyselyn palauttamien &vastausten enimmäismäärä:

en: &More Documentation
fi: Lisä&ohjeita…

en: &Password-based Encryption
fi: &Salasanapohjainen salaus

en: &Quick Guide Encrypt and Sign
fi: &Pikaopas salaamiseen ja allekirjoittamiseen

en: &Settings
fi: &Asetukset

en: &Smartcard Setup
fi: &Älykortin asetus

en: &Tools
fi: &Työkalut

en: &View
fi: &Näkymä

en: '%1' empty or not found
fi: ”%1” on tyhjä tai sitä ei löydy

en: '%1' entry is empty/missing
fi: Kohta ”%1” on tyhjä tai puuttuu

en: '%1' too complex (would need shell)
fi: ”%1” on liian monimutkainen (tarvitsisi komentotulkin)

[ctx: 'unlimited' means 'forever', here]
en: Same validity as the primary key (unlimited)
fi: Sama kelpoisuus kuin ensisijaisella avaimella (rajaton)

en: (Current system setting: %1)
fi: (Nykyiset järjestelmän asetukset: %1)

en: (no matching certificates found)
fi: (sopivia varmenteita ei löytynyt)

en: (optional) Set Initial PIN (SigG)
fi: (valinnainen) Aseta alku-PIN (SigG)

en: (please choose between OpenPGP and S/MIME first)
fi: (valitse ensin, käytetäänkö OpenPGP:tä vai S/MIMEä)

en: (select test first)
fi: (valitse ensin testi)

en: --protocol is not allowed here
fi: --protocol ei ole tässä sallittu

en: ...
fi: …

[ctx: 1 is a Version number]
en: NetKey v%1 Card
fi: NetKey v%1 -kortti

[ctx: 1 is protocol]
en: Export %1 Certificates
fi: Vie %1 varmennetta

en: <b>Choose Operation to be Performed</b>
fi: <b>Valitse suoritettava toimenpide</b>

en: <b>Note:</b> You cannot be sure who encrypted this message as it is not signed.
fi: <b>Huomaa:</b> Et voi olla varma viestin salaajasta, koska viestiä ei ole allekirjoitettu.

en: <b>Objects</b>
fi: <b>Kohteet</b>

en: <b>Recipients</b>
fi: <b>Vastaanottajat</b>

en: <b>Results</b>
fi: <b>Tulokset</b>

en: <b>Warning:</b> None of the selected certificates seem to be your own. You will not be able to decrypt the encrypted data again.
fi: <b>Varoitus:</b> Yksikään valituista varmenteista ei näytä olevan omasi. Et voi enää purkaa salattua viestiä.

en: <i>No certificate selected</i>
fi: <i>Varmennetta ei ole valittu</i>

[ctx: <name of first file>, ...]
en: %1, ...
fi: %1, …

en: <p>An error occurred while trying to add a new subkey to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
fi: <p>Sattui virhe yritettäessä lisätään uutta aliavainta avaimeen <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: <p>An error occurred while trying to certify<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>
fi: <p>Kohdattiin virhe yritettäessä varmentaa<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>

en: <p>An error occurred while trying to change the end of the validity period for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
fi: <p>Yritettäessä muuttaa kohteen <b>%1</b> kelpoisuusajan loppua sattui virhe:</p><p>%2</p>

en: <p>An error occurred while trying to change the passphrase for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
fi: <p>Sattui virhe yritettäessä vaihtaa salasanaa varmenteessa <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: <p>Changing the certification trust of the key <b>%1</b> failed:</p><p>%2</p>
fi: <p>Avaimen <b>%1</b> varmenneluottamuksen muuttaminen epäonnistui:</p><p>%2</p>

en: <p>If no system proxy is set, or you need to use a different proxy for GpgSM, you can enter its location here.</p><p>It will be used for all HTTP requests relating to S/MIME.</p><p>The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.</p>
fi: <p>Ellei järjestelmään ole asetettu välityspalvelinta tai GpgSM:lle on käytettävä eri palvelinta, sen voi määrittää tässä.</p><p>Sitä käytetään kaikkiin S/MIMEen liittyviin HTTP-pyyntöihin.</p><p>Syntaksi on kone:portti, esim. palvelin.jossakin.fi:3128.</p>

en: <p>On this SmartCard, there is space for two certificates:
    <ol>
    <li>A normal certificate</li>
    <li>A special certificate for making <em>qualified signatures</em> according to the German Signaturgesetz</li>
    </ol>
    You need to set initial PINs before you can use them.</p>
fi: <p>Tällä SmartCardilla on tilaa kahdelle varmenteelle:
    <ol>
    <li>tavalliselle varmenteelle</li>
    <li>erityisvarmenteelle, jolla tehdä saksalaisen Signaturgesetzin mukaisia <em>hyväksyttyjä allekirjoituksia</em></li>
    </ol>
    Alustava PIN on asetettava kummallekin.</p>

en: <qt><p>An error occurred while trying to delete the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
fi: <qt><p>Sattui virhe yritettäessä poistaa varmennetta:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to export the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
fi: <qt><p>Sattui virhe yritettäessä viedä varmennetta:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>
fi: <qt><p>Sattui virhe yritettäessä tuoda varmennetta %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
fi: <qt><p>Sattui virhe yritettäessä tuoda varmennetta:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>Recipients predefined via GnuPG settings:</p>%1</qt>
fi: <qt><p>GnuPG:n asetuksissa esivalitut vastaanottajat:</p>%1</qt>

[ctx: @action]
en: Add Certification
fi: Lisää varmenne

[ctx: @action]
en: Certificate Import
fi: Varmenteen tuonti

[ctx: @action]
en: Change Admin Key
fi: Vaihda ylläpitoavain

[ctx: @action]
en: Change Admin PIN
fi: Vaihda ylläpito-PIN

[ctx: @action]
en: Change Cardholder
fi: Vaihda kortinhaltija

[ctx: @action]
en: Change PIN
fi: Vaihda PIN

[ctx: @action]
en: Change PUK
fi: Vaihda PUK

[ctx: @action]
en: Change Public Key URL
fi: Muuta julkisen avaimen verkko-osoitetta

[ctx: @action]
en: Create OpenPGP Certificate
fi: Luo OpenPGP-varmenne

[ctx: @action]
en: Create S/MIME Certification Request
fi: Luo S/MIME-varmennepyyntö

[ctx: @action]
en: Decrypt/Verify...
fi: Pura tai todenna salaus…

[ctx: @action]
en: Encrypt...
fi: Salaa…

[ctx: @action]
en: Generate New Key
fi: Luo uusi avain

[ctx: @action]
en: Generate New Keys
fi: Luo uusia avaimia

[ctx: @action]
en: Import Certificate from Card
fi: Tuo varmenne kortilta

[ctx: @action]
en: Reload
fi: Virkistä

[ctx: @action]
en: Revoke Certification
fi: Mitätöi varmenne

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
fi: Kohdista pikahakuun

[ctx: @action]
en: Set PUK
fi: Aseta PUK

[ctx: @action]
en: Show Certificate Details
fi: Näytä varmenteen tiedot

[ctx: @action]
en: Sign...
fi: Allekirjoita…

[ctx: @action]
en: Sign/Encrypt...
fi: Allekirjoita tai salaa…

[ctx: @action]
en: Unblock Card
fi: Pura kortin esto

[ctx: @action]
en: Write Certificate to Card
fi: Kirjoita varmenne kortille

[ctx: @action]
en: Write Key to Card
fi: Kirjoita avain kortille

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change NKS PIN
fi: Vaihda NKS-PIN

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set NKS PIN
fi: Aseta NKS-PIN

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change SigG PIN
fi: Vaihda SigG-PIN

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set SigG PIN
fi: Aseta SigG-PIN

[ctx: @action show input / output area for encrypting/signing resp. decrypting/verifying text]
en: Notepad
fi: Muistikirja

[ctx: @action show smartcard management view]
en: Smartcards
fi: Älykortit

[ctx: @action:button]
en: &Encrypt
fi: &Salaa

[ctx: @action:button]
en: &Get update
fi: &Päivitä

[ctx: @action:button]
en: &Next
fi: &Seuraava

[ctx: @action:button]
en: &Quit <application>%1</application>
fi: &Lopeta <application>%1</application>

[ctx: @action:button]
en: &Sign
fi: &Allekirjoita

[ctx: @action:button]
en: &Sign / Encrypt
fi: &Allekirjoita tai salaa

[ctx: @action:button]
en: Actions
fi: Toimenpiteet

[ctx: @action:button]
en: Add ADSK
fi: Lisää ADSK

[ctx: @action:button]
en: Add Selected Certificates
fi: Lisää valitut varmenteet

[ctx: @action:button]
en: Add User ID
fi: Lisää käyttäjätunnus

[ctx: @action:button]
en: Add subkey
fi: Lisää aliavain

[ctx: @action:button]
en: Append
fi: Lisää

[ctx: @action:button]
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: @action:button]
en: Card Actions
fi: Korttitoiminnot

[ctx: @action:button]
en: Certify
fi: Varmenna

[ctx: @action:button]
en: Certify User IDs
fi: Varmenna käyttäjätunnukset

[ctx: @action:button]
en: Change Passphrase
fi: Vaihda salasana

[ctx: @action:button]
en: Change Validity
fi: Muuta kelpoisuutta

[ctx: @action:button]
en: Change validity
fi: Muuta kelpoisuutta

[ctx: @action:button]
en: Continue
fi: Jatka

[ctx: @action:button]
en: Copy
fi: Kopioi

[ctx: @action:button]
en: Copy fingerprint
fi: Kopioi sormenjälki

[ctx: @action:button]
en: Copy to Card
fi: Kopioi kortille

[ctx: @action:button]
en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

[ctx: @action:button]
en: Correct
fi: Oikein

[ctx: @action:button]
en: Create
fi: Luo

[ctx: @action:button]
en: Create backup
fi: Tee varmuuskopio

[ctx: @action:button]
en: Default Appearance
fi: Oletusulkoasu

[ctx: @action:button]
en: Delete
fi: Poista

[ctx: @action:button]
en: Delete copy on disk
fi: Poista kopio levyltä

[ctx: @action:button]
en: Disable Certificate
fi: Poista varmenne käytöstä

[ctx: @action:button]
en: Do It
fi: Toteuta

[ctx: @action:button]
en: Edit
fi: Muokkaa

[ctx: @action:button]
en: Encrypt
fi: Salaa

[ctx: @action:button]
en: Encrypt Notepad
fi: Salaa muistikirja

[ctx: @action:button]
en: Export
fi: Vie

[ctx: @action:button]
en: Export Certificate | Export Certificates
fi[0]: Vie varmenne
fi[1]: Vie varmenteet

[ctx: @action:button]
en: Export Group
fi: Vie ryhmä

[ctx: @action:button]
en: Export Groups
fi: Vie ryhmät

[ctx: @action:button]
en: Export OpenSSH key
fi: Vie OpenSSH-avain

[ctx: @action:button]
en: Export secret subkey
fi: Vie salainen aliavain

[ctx: @action:button]
en: Fetch Missing Keys
fi: Nouda puuttuvat avaimet

[ctx: @action:button]
en: Find Next
fi: Etsi seuraava

[ctx: @action:button]
en: Find Previous
fi: Etsi edellinen

[ctx: @action:button]
en: Finish
fi: Viimeistele

[ctx: @action:button]
en: Flag as Primary
fi: Merkitse ensisijaiseksi

[ctx: @action:button]
en: Generate Revocation Certificate
fi: Luo perumisvarmenne

[ctx: @action:button]
en: Grant Power
fi: Myönnä oikeus

[ctx: @action:button]
en: Groups...
fi: Ryhmät…

[ctx: @action:button]
en: Import...
fi: Tuo…

[ctx: @action:button]
en: Keep copy on disk
fi: Säilytä kopio levyllä

[ctx: @action:button]
en: List Imported Certificates
fi: Luettele tuodut varmenteet

[ctx: @action:button]
en: Lookup...
fi: Etsi…

[ctx: @action:button]
en: New
fi: Uusi

[ctx: @action:button]
en: New...
fi: Uusi…

[ctx: @action:button]
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: @action:button]
en: No, Save As <filename>%1</filename>
fi: Ei, tallenna nimellä <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: No, it's not mine
fi: Ei, se ei ole minun

[ctx: @action:button]
en: Only &Close Window
fi: Sulje &vain ikkuna

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
fi: Korvaa

[ctx: @action:button]
en: Overwrite All
fi: Korvaa kaikki

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Existing Key
fi: Korvaa olemassa oleva avain

[ctx: @action:button]
en: Publish Revocation | Publish Revocations
fi[0]: Julkaise mitätöinti
fi[1]: Julkaise mitätöinnit

[ctx: @action:button]
en: Reload
fi: Virkistä

[ctx: @action:button]
en: Remove Selected Certificates
fi: Poista valitut varmenteet

[ctx: @action:button]
en: Rename
fi: Muuta nimeä

[ctx: @action:button]
en: Rename All
fi: Muuta kaikki nimiä

[ctx: @action:button]
en: Rerun Tests
fi: Aja testit uudelleen

[ctx: @action:button]
en: Restore printed backup
fi: Palauta tulostettu varmuuskopio

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certificate
fi: Mitätöi varmenne

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certifications
fi: Mitätöi varmenteet

[ctx: @action:button]
en: Revoke Power
fi: Mitätöi oikeus

[ctx: @action:button]
en: Revoke User ID
fi: Mitätöi käyttäjätunnus

[ctx: @action:button]
en: Run Command
fi: Suorita komento

[ctx: @action:button]
en: Save to File
fi: Tallenna tiedostoon

[ctx: @action:button]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: @action:button]
en: Set Background Color...
fi: Aseta taustaväri…

[ctx: @action:button]
en: Set Font...
fi: Aseta fontti…

[ctx: @action:button]
en: Set Icon...
fi: Aseta kuvake…

[ctx: @action:button]
en: Set Text Color...
fi: Aseta tekstiväri…

[ctx: @action:button]
en: Show Audit Log
fi: Näytä auditointiloki

[ctx: @action:button]
en: Show Email
fi: Näytä sähköposti

[ctx: @action:button]
en: Show certificate
fi: Näytä varmenne

[ctx: @action:button]
en: Sign
fi: Allekirjoita

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt
fi: Allekirjoita tai salaa

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt Notepad
fi: Allekirjoita tai salaa muistikirja

[ctx: @action:button]
en: Sign Notepad
fi: Allekirjoita muistikirja

[ctx: @action:button]
en: Skip
fi: Ohita

[ctx: @action:button]
en: Skip All
fi: Ohita kaikki

[ctx: @action:button]
en: Suggest New Name
fi: Ehdota uutta nimeä

[ctx: @action:button]
en: Transfer to smartcard
fi: Siirrä älykortille

[ctx: @action:button]
en: Update
fi: Päivitä

[ctx: @action:button]
en: Write certificate
fi: Kirjoita varmenne

[ctx: @action:button]
en: Wrong
fi: Väärin

[ctx: @action:button]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @action:button]
en: Yes, Save As <filename>%1</filename>
fi: Kyllä, tallenna nimellä <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: Yes, it's mine
fi: Kyllä, se on minun

[ctx: @action:button Update the log text widget]
en: &Update
fi: &Päivitä

[ctx: @action:inmenu]
en: &About <application>%1</application>...
fi: T&ietoa ohjelmasta <application>%1</application>…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure <application>%1</application>...
fi: <application>%1</application> – asetukset…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Certificate Manager...
fi: &Avaa varmenteiden hallinta…

[ctx: @action:inmenu]
en: &Shutdown <application>%1</application>
fi: &Lopeta <application>%1</application>

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User ID... | Certify User IDs...
fi[0]: Varmenna käyttäjätunnus…
fi[1]: Varmenna käyttäjätunnuksia…

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User IDs...
fi: Varmenna käyttäjätunnuksia…

[ctx: @action:inmenu]
en: Change Certification Power...
fi: Muuta varmenneoikeutta…

[ctx: @action:inmenu]
en: Copy to Card
fi: Kopioi kortille

[ctx: @action:inmenu]
en: Create Group...
fi: Luo ryhmä…

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable Certificate
fi: Poista varmenne käytöstä

[ctx: @action:inmenu]
en: Disable and Hide Certificate
fi: Poista varmenne käytöstä ja piilota se

[ctx: @action:inmenu]
en: Enable and Show Certificate
fi: Ota varmenne käyttöön ja näytä se

[ctx: @action:inmenu]
en: Flag as Primary User ID
fi: Merkitse käyttäjätunnus ensisijaiseksi

[ctx: @action:inmenu]
en: Publish at Mail Provider ...
fi: Julkaise sähköpostitarjoajalle…

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Background Processes
fi: Käynnistä taustaprosessit uudelleen

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certification... | Revoke Certifications...
fi[0]: Mitätöi varmenne…
fi[1]: Mitätöi varmenteita…

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certifications...
fi: Mitätöi varmenteita…

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke User ID
fi: Mitätöi käyttäjätunnus

[ctx: @action:inmenu]
en: Save Secret Team Key...
fi: Tallenna työryhmän salainen avain…

[ctx: @action:inmenu]
en: Set NetKey v3 Initial PIN...
fi: Aseta alustava NetKey v3 -PIN…

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Details
fi: Näytä yksityiskohdat

[ctx: @action:inmenu]
en: Update Card Status
fi: Päivitä kortin tila

[ctx: @action:intoolbar]
en: Groups
fi: Ryhmät

[ctx: @action:tooltip]
en: Disabled certificates are not offered when selecting a certificate to sign with or to encrypt for. They are not shown in the certificate list with most filters.
fi: Valittaessa allekirjoitus- tai salausvarmennetta käytöstä poistettuja ei tarjota. Useimpien suodattimien varmenneluetteloissa ne eivät näy.

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred when creating the mail to publish key:</para><message>%1</message>
fi: <para>Luotaessa viestiä avaimen julkaisemiseksi tapahtui virhe:</para><message>%1</message>

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output from GnuPG WKS client was: <message>%1</message></para>
fi: <para>Yritettäessä viedä OpenPGP-varmenteita tapahtui virhe.</para> <para>Tuloste GnuPG WKS -asiakkaalta oli: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: 1 of %2 certificates was certified successfully. | %1 of %2 certificates were certified successfully.
fi[0]: 1/%2 varmenteen varmennus onnistui.
fi[1]: %1/%2 varmenteen varmennus onnistui.

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> may be used by other applications as a service.<nl/>You may instead want to close this window without exiting <application>%1</application>.
fi: <application>%1</application> voi olla muiden sovellusten käytössä palveluna.<nl/>Tämän ikkunan voi sulkea lopettamatta <application>%1</application>-ohjelmaa.

[ctx: @info]
en: <div>This is how the new user ID will be stored in the certificate:</div><center><strong>%1</strong></center>
fi: <div>Uusi käyttäjätunnus talletetaan varmenteeseen näin:</div><center><strong>%1</strong></center>

[ctx: @info]
en: <p>An error occurred while trying to add an ADSK to <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
fi: <p>Sattui virhe yritettäessä lisätä ADSK:ta kohteeseen <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

[ctx: @info]
en: <p>Certifying the following certificates failed:</p>
fi: <p>Seuraavien varmenteiden varmennus epäonnistui:</p>

[ctx: @info]
en: <p>Next the certified certificates will be uploaded to the configured certificate directory.</p>
fi: <p>Seuraavaksi varmennetut varmenteet lähetetään asetettuun varmennehakemistoon.</p>

[ctx: @info]
en: <p>The card <em>%1</em> already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
fi: <p>Kortti <em>%1</em> sisältää jo avaimen tässä kohdassa. Jos jatkat, avain <b>korvataan</b>.</p><p>Ellei varmuuskopiota ole, aiempi avain menetetään peruuttamattomasti.</p>

[ctx: @info]
en: <p>There is already an OpenPGP key corresponding to the signing key on this card:</p><p>%1</p><p>Do you still want to create an OpenPGP key for the card keys?</p>
fi: <p>OpenPGP-avain, joka vastaa tämän kortin allekirjoitusavainta, löytyy jo:</p><p>%1</p><p>Haluatko silti luoda kortin avaimille OpenPGP-avaimen?</p>

[ctx: @info]
en: <p>This card already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
fi: <p>Kortti sisältää jo avaimen tässä paikassa. Jos jatkat, avain <b>korvataan</b>.</p><p>Ellei varmuuskopiota ole, aiempi avain menetetään peruuttamattomasti.</p>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is required for this test, but does not seem available.</para><para>See tests further up for more information.</para>
fi: <para>Tähän testiin vaaditaan <application>%1</application> mutta se ei tunnu olevan saatavilla.</para> <para>Katso lisätietoa ylempänä olevista testeistä.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> v%2.%3.%4 is required for this test, but only %5 is installed.</para>
fi: <para>Tähän testiin vaaditaan <application>%1</application> versio %2.%3.%4, mutta %5 on asennettu.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>GnuPG</application> is not configured for <icode>de-vs</icode> compliance.</para>
fi: <para><application>GnuPG</application>:tä ei ole asetettu <icode>de-vs</icode>-yhteensopivuutta varten.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> cannot be run as adminstrator without breaking file permissions in the GnuPG data folder.</para><para>To manage keys for other users please manage them as a normal user and copy the <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> directory with proper permissions.</para>
fi: <para><application>Kleopatra</application>a ei voi käyttää pääkäyttäjänä, jottei GnuPG-datakansion käyttöoikeuksia sotketa.</para><para>Hallinnoi toisten käyttäjien avaimia tavallisena käyttäjänä ja kopioi <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename>-kansio oikein käyttöoikeuksin.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> seems to be running for you already, but with different privileges.</para><para>This usually happens if <application>Kleopatra</application> is accidentally run as Administrator.</para><para>Please right click the tray icon of <application>Kleopatra</application> and select 'quit' to try again.</para>
fi: <para><application>Kleopatra</application> vaikuttaa olevan sinulla jo käynnissä mutta eri käyttöoikeuksin.</para><para>Näin käy yleensä, kun <application>Kleopatra</application> epähuomiossa käynnistetään pääkäyttäjäoikeuksin.</para><para>Sulje <application>Kleopatra</application> napsauttamalla hiiren oikealla painikkeella ilmoitusaluekuvaketta ja valitsemalla ”Lopeta”.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to create a minimized and printable version of your secret key.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
fi: <para><application>Kleopatra</application> käyttää <application>PaperKey</application>-sovellusta luodakseen yksinkertaistetun tulostusversion salaisesta avaimestasi.</para><para>Varmista, että se on asennettu.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to import your text backup.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
fi: <para><application>Kleopatra</application> käyttää <application>PaperKey</application>tä luodakseen tekstivarmuuskopiosi.</para><para>Varmista, että se on asennettu.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>PaperKey</application> failed with error</para><para><message>%1</message></para>
fi: <para><application>PaperKey</application> epäonnistui, virhe:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully, but it has not been found in the key ring.</para><para>Fingerprint of the new certificate:<nl/>%1</para>
fi: <para>Uuden OpenPGP-varmenteen luonti onnistui, mutta sitä ei löydy avainrenkaasta.</para><para>Uuden varmenteen sormenjälki:<nl/>%1</para>

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully.</para><para>Fingerprint of the new certificate: %1</para>
fi: <para>Uuden OpenPGP-varmenteen luominen onnistui.</para><para>Uudella varmenteella on sormenjälki: %1</para>

[ctx: @info]
en: <para>A problem was detected with the <application>%1</application> backend.</para>
fi: <para>Havaittiin ongelma taustaosassa <application>%1</application>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during export of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
fi: <para>Salaista avainta vietäessä sattui virhe:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the backup of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
fi: <para>Salaista avainta varmuuskopioitaessa sattui virhe:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the export:</para><para><message>%1</message></para>
fi: <para>Viennissä sattui virhe:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the revocation:</para><para><message>%1</message></para>
fi: <para>Mitätöitäessä tapahtui virhe:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the saving of the secret team key:</para><para><message>%1</message></para>
fi: <para>Työryhmän salaista avainta tallennettaessa tapahtui virhe:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while granting certification power to '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
fi: <para>Myönnettäessä varmenteelle ”%1” varmenneoikeutta tapahtui virhe.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while loading the certifications: <message>%1</message></para>
fi: <para>Varmenteita ladattaessa sattui virhe: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while marking certificate '%1' as your certificate.</para><para><message>%2</message></para>
fi: <para>Merkittäessä varmennetta ”%1” omaksi varmenteeksesi tapahtui virhe.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while revoking the certification power of '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
fi: <para>Varmenteen ”%1” varmenneoikeuksia peruttaessa tapahtui virhe.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to add the user ID: <message>%1</message></para>
fi: <para>Yritettäessä lisätä käyttäjätunnusta tapahtui virhe: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output of <command>%1</command> was:<nl /><message>%2</message></para>
fi: <para>OpenPGP-varmenteita vietäessä sattui virhe.</para> <para>Komennon <command>%1</command> tuloste oli:<nl /><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to flag the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>as the primary user ID.</para><para><message>%2</message></para>
fi: <para>Yritettäessä merkitä käyttäjätunnusta<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>ensisijaiseksi tapahtui virhe.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to restore the secret key.</para> <para>The output from <command>%1</command> was:</para><para><message>%2</message></para>
fi: <para>Sattui virhe yritettäessä palauttaa salaista avainta.</para>  <para>Komennon <command>%1</command> tuloste oli:</para> <para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>
fi: <para>Tapahtui virhe mitätöitäessä käyttäjätunnusta<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Archiving in combination with sign-only currently requires what are known as opaque signatures - unlike detached ones, these embed the content in the signature.</para><para>This format is rather unusual. You might want to archive the files separately, and then sign the archive as one file with Kleopatra.</para><para>Future versions of Kleopatra are expected to also support detached signatures in this case.</para>
fi: <para>Arkistointi vain-allekirjoittamisen yhteydessä vaatii ns. sameita allekirjoituksia. Irrallisista eroten nämä upottavat sisällön allekirjoitukseen.</para><para>Muoto on epätavallinen. Haluat ehkä arkistoida tiedostot erikseen ja allekirjoittaa sitten arkiston Kleopatralla yhtenä tiedostona.</para><para>Kleopatran tulevienkin versioiden voi tällöin odottaa tukevan irrallisia allekirjoituksia.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Are you sure that you want to continue?</para>
fi: <para>Haluatko varmasti jatkaa?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is installed in version %2, but at least version %3 is required.</para>
fi: <para>Taustaosasta <command>%1</command> on asennettu versio %2 mutta vähintään versio %3 vaaditaan.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is not installed properly.</para>
fi: <para>Taustaosaa <command>%1</command> ei ole asennettu oikein.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Cannot write in the output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
fi: <para>Tuloskansioon <filename>%1</filename> ei voi kirjoittaa.</para><para>Valitse toinen tuloskansio.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Check that your firewall is not set to block local connections (allow connections to <resource>localhost</resource> or <resource>127.0.0.1</resource>).</para>
fi: <para>Tarkista, ettei palomuurisi ole asetettu estämään paikallisia yhteyksiä (salli yhteydet <resource>localhost</resource>iin tai osoitteeseen <resource>127.0.0.1</resource>).</para>

[ctx: @info]
en: <para>Copying the key to the card failed:</para><para><message>%1</message></para>
fi: <para>Avaimen kopiointi kortille epäonnistui.</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Delete registry key <resource>%1\%2</resource>.</para>
fi: <para>Poista rekisteriavain <resource>%1\%2</resource>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Disabled certificates cannot be selected for signing or encryption. They are only visible when the <interface>%2</interface> filter is active.</para><para>You can undo this action at any time by switching to the <interface>%2</interface> filter and enabling the certificate again.</para><para><emphasis strong='true'>Are you sure you want to disable and hide the following certificate?</emphasis></para><list><item>%1</item></list>
fi: <para>Käytöstä poistettuja varmenteita ei voi valita allekirjoitukseen tai salaukseen. Ne näkyvät vain, kun <interface>%2</interface>-suodatin on aktiivinen.</para><para>Toiminnon voi kumota milloin vain vaihtamalla suodattimeksi <interface>%2</interface> ja ottamalla varmenteen taas käyttöön.</para><para><emphasis strong='true'>Haluatko varmasti poistaa käytöstä ja piilottaa seuraavan varmenteen?</emphasis></para><list><item>%1</item></list>

[ctx: @info]
en: <para>Do you distrust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
fi: <para>Oletko varma, että</para><para>%1</para><para>ei varmenna käyttäjävarmenteita kelvollisesti?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this %1 group?</para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para> | <para>Do you really want to delete these %1 groups?</para><para>Once deleted, they cannot be restored.</para>
fi[0]: <para>Haluatko varmasti poistaa tämän ryhmän?</para><para>Poistamisen jälkeen sitä ei voi palauttaa.</para>
fi[1]: <para>Haluatko varmasti poistaa nämä %1 ryhmää?</para><para>Poistamisen jälkeen niitä ei voi palauttaa.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to delete this group?</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>Once deleted, it cannot be restored.</para>
fi: <para>Haluatko varmasti poistaa tämän ryhmän?</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>Poistamisen jälkeen sitä ei voi palauttaa.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis> ?</para>
fi: <para>Haluatko varmasti mitätöidä käyttäjätunnuksen<nl/><emphasis>%1</emphasis>?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you ultimately trust</para><para>%1</para><para>to correctly certify user certificates?</para>
fi: <para>Luotatko äärimmäisesti, että</para><para>%1</para><para>voi varmentaa käyttäjävarmenteita kelvollisesti?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to create output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
fi: <para>Tuloskansion <filename>%1</filename> luominen epäonnistui.</para><para>Valitse toinen tuloskansio.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
fi: <para>Koneelle talletetun avaimen kopion poistaminen epäonnistui:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to delete the copy of the secret key stored on this computer:</para><para><message>%1</message></para>
fi: <para>Koneelle talletetun avaimen kopion poistaminen epäonnistui:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to disable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
fi: <para>Varmenteen käytöstä poistaminen epäonnistui:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to enable certificate:</para><para><message>%1</message></para>
fi: <para>Varmenteen käyttöönotto epäonnistui:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para>
fi: <para>Tiedoston <filename>%1</filename> siirto kohteeseen <filename>%2</filename> epäonnistui.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para><para><message>%3</message></para>
fi: <para>Tiedoston <filename>%1</filename> siirto kohteeseen <filename>%2</filename> epäonnistui.</para><para><message>%3</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to write the request to the file <filename>%1</filename>.</para><para><message>%2</message></para>
fi: <para>Pyynnön kirjoittaminen tiedostoon <filename>%1</filename> epäonnistui.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Install <application>%1</application> version %2 or higher.</para>
fi: <para>Asenna <application>%1</application> versio %2 tai uudempi.</para>

[ctx: @info]
en: <para>It seems that the <icode>gpgme</icode> library was compiled without support for this backend.</para>
fi: <para>Vaikuttaa siltä, että <icode>gpgme</icode>-kirjasto on käännetty ilman tämän taustaosan tukea.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected an obsolete registry key (<resource>%1\%2</resource>), added by either a previous <application>Gpg4win</application> version or applications such as <application>WinPT</application> or <application>EnigMail</application>.</para><para>Keeping the entry might lead to an old GnuPG backend being used.</para>
fi: <para>Kleopatra havaitsi vanhentuneen rekisteriavaimen (<resource>%1\%2</resource>), jonka on lisännyt <application>Gpg4win</application>-ohjelman aiempi versio tai toinen ohjelma kuten <application>WinPT</application> tai <application>EnigMail</application>.</para> <para>Avaimen säilyttäminen saattaa johtaa vanhemman GnuPG-taustaosan käyttöön.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected the following errors in the libkleopatrarc configuration:</para>%1
fi: <para>Kleopatra havaitsi seuraavat virheet libkleopatrarc-asetuksissa:</para> %1

[ctx: @info]
en: <para>Make sure <application>%1</application> is installed and in <envar>PATH</envar>.</para>
fi: <para>Varmista, että <application>%1</application> on asennettu ja löytyy hakupolusta (<envar>PATH</envar>).</para>

[ctx: @info]
en: <para>None of the recipients you are encrypting to seems to be your own.</para><para>This means that you will not be able to decrypt the data anymore, once encrypted.</para><para>Do you want to continue, or cancel to change the recipient selection?</para>
fi: <para>Yksikään vastaanottajista, joille salaat, et ole sinä itse.</para><para>Tämä tarkoittaa, ettet enää voi purkaa salausta.</para><para>Haluatko jatkaa vai perua muuttaaksesi vastaanottajien valintaa?</para>

[ctx: @info]
en: <para>Not every mail provider supports WKS, so any key being exported this way may fail individually.</para><para>If exported, a confirmation request mail will be sent to <email>%1</email> which needs to be acknowledged with a mail program to complete the export process.</para><para><application>KMail</application> can handle these mails, but not all mail programs can.</para><para>Once exported, the standard does not (yet) allow for automated removal of a published key.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
fi: <para>Kaikki sähköpostitarjoajat eivät tue WKS:ää, joten avaimen vienti näin voi yksittäin epäonnistua.</para><para>Jos se viedään, vahvistussähköposti lähetetään osoitteeseen <email>%1</email>, jonka tulee vastaamalla vahvistaa vienti.</para><para><application>KMail</application> osaa käsitellä näitä viestejä, mutta kaikki sähköpostiohjelmat eivät.</para><para>Standardi ei (vielä) salli julkaistujen avainten automaattista poistamista.</para><para>Haluatko varmasti jatkaa?</para>

[ctx: @info]
en: <para>One of the X.509 directory services returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different X.509 directory service in the configuration dialog.</para>
fi: <para>Yksi X.509-hakemistopalveluista palautti sormenjäljettömiä varmenteita. Nämä varmenteet sivuutetaan, koska sormenjälki vaaditaan varmenteen ainutkertaiseksi tunnisteeksi.</para><para>Saatat haluta asettaa asetusikkunassa toisen X.509-hakemistopalvelun.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Please check the output of <command>%1 --version</command> manually.</para>
fi: <para>Tarkista komennon <command>%1 --version</command> tuloste itse.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Please verify that the certificate identified as:</para><para>%1</para><para>has the SHA-1 fingerprint:</para><para>%2</para>
fi: <para>Varmista, että varmenteella, joka ilmoittaa nimekseen</para><para>%1</para><para>on SHA-1-sormenjälki:</para><para>%2</para>

[ctx: @info]
en: <para>Replace the <icode>gpgme</icode> library with a version compiled with <application>%1</application> support.</para>
fi: <para>Korvaa <icode>gpgme</icode>-kirjasto versiolla, johon on käännetty <application>%1</application>-tuki.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Selected Key: <emphasis>%1</emphasis></para><para>Selected Smartcard: <emphasis>%2</emphasis></para><para>Choose one of the following options to continue:</para>
fi: <para>Valittu avain: <emphasis>%1</emphasis></para><para>Valittu älykortti: <emphasis>%2</emphasis></para><para>Jatka valitsemalla jokin seuraavista vaihtoehdoista:</para>

[ctx: @info]
en: <para>Successfully wrote request to <filename>%1</filename>.</para><para>You should now send the request to the Certification Authority (CA).</para>
fi: <para>Pyynnön kirjoitus tiedostoon <filename>%1</filename> onnistui.</para><para>Seuraavaksi tulee lähettää pyyntö varmenneauktoriteetille (CA).</para>

[ctx: @info]
en: <para>The <application>GpgME</application> library is new enough to support <application>gpg-agent</application>, but does not seem to do so in this installation.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
fi: <para><application>GpgME</application>-kirjasto on riittävän uusi tukeakseen <application>gpg-agent</application>ia muttei tunnu tukevan tässä asennuksessa.</para> <para>Palautettu virhe oli: <message>%1</message>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to export OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
fi: <para>GPG-prosessi, joka yritti viedä OpenPGP-varmenteita, päättyi ennenaikaisesti odottamattomaan virheeseen.</para><para>Saat lisätietoa komennon <icode>%1</icode> tulosteesta.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to restore the secret key ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
fi: <para>GPG-prosessi, joka yritti palauttaa salaisen avaimen, päättyi ennenaikaisesti odottamattomaan virheeseen.</para><para>Saat lisätietoa komennon <icode>%1</icode> tulosteesta.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The OpenPGP keyserver returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different OpenPGP keyserver in the configuration dialog.</para>
fi: <para>OpenPGP-avainpalvelin palautti sormenjäljettömiä varmenteita. Nämä varmenteet sivuutetaan, koska sormenjälki vaaditaan varmenteen ainutkertaiseksi tunnisteeksi.</para><para>Saatat haluta asettaa asetusikkunassa toisen OpenPGP-avainpalvelimen.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was not found.</para> | <para>The certificates were not found.</para>
fi[0]: <para>Varmennetta ei löytynyt.</para>
fi[1]: <para>Varmenteita ei löytynyt.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to %1.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%2</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
fi: <para>Varmenteen mitätöinti onnistui ja lähetettiin kansioon %1.</para><para>Mitätöity varmenne tallennettiin tiedostoon <filename>%2</filename>.</para><para>Tiedosto tulisi tuontiohjeineen lähettää yhteyskumppaneillesi.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully and uploaded to the internal directory.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename>.</para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
fi: <para>Varmenteen mitätöinti onnistui ja lähetettiin sisäiseen kansioon.</para><para>Mitätöity varmenne tallennettiin tiedostoon <filename>%1</filename>.</para><para>Tiedosto tulisi tuontiohjeineen lähettää yhteyskumppaneillesi.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was revoked successfully.</para><para>The revoked certificate was saved to <filename>%1</filename></para><para>You should send this file to your communication partners with the instruction to import it.</para>
fi: <para>Varmenteen mitätöinti onnistui.</para><para>Mitätöity varmenne tallennettiin tiedostoon <filename>%1</filename></para><para>Tiedosto tulisi tuontiohjeineen lähettää yhteyskumppaneillesi.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certificate was updated.</para> | <para>The certificates were updated.</para>
fi[0]: <para>Varmenne on päivitetty.</para>
fi[1]: <para>Varmenteet on päivitetty.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certification has been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocation?</para> | <para>%1 certifications have been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocations?</para>
fi[0]: <para>Varmenne on onnistuneesti mitätöity.</para><para>Haluatko julkaista mitätöinnin?</para>
fi[1]: <para>%1 varmennetta on onnistuneesti mitätöity.</para><para>Haluatko julkaista mitätöinnit?</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certification of all certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
fi: <para>Kaikkien varmenteiden varmennus epäonnistui.</para><para>Virhe: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The certification of the certificates failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
fi: <para>Varmenteiden varmentaminen epäonnistui.</para><para>Virhe: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The creation of a new OpenPGP certificate failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
fi: <para>Uuden OpenPGP-varmenteen luominen epäonnistui.</para><para>Virhe: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The creation of the certificate signing request failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
fi: <para>Varmenteiden allekirjoituspyynnön luominen epäonnistui.</para><para>Virhe: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The imported group</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.</para>
fi: <para>Tuotu ryhmä</para><para><emphasis>%1</emphasis></para><para>sisältää varmenteita, joita ei voi käyttää salaukseen. Tämä voi johtaa odottamattomiin seurauksiin.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card and a backup has been written to <filename>%1</filename>.</para><para>Do you want to delete the copy of the key stored on this computer?</para>
fi: <para>Avain on kopioitu kortille ja varmuuskopio tehty tiedostoon <filename>%1</filename>.</para><para>Haluatko poistaa tälle koneelle talletetun avaimen kopion?</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key has been copied to the card.</para><para>You can now delete the copy of the key stored on this computer. Optionally, you can first create a backup of the key.</para>
fi: <para>Avain on kopioitu kortille.</para><para>Koneelle talletetun avaimen kopion voi nyt poistaa. Valinnaisesti voi avaimesta ensin tehdä varmuuskopion.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para>
fi: <para>Avain kopioitiin älykortille.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The key was copied to the smart card.</para><para>A backup was exported to <filename>%1</filename></para>
fi: <para>Avain kopioitiin älykortille.</para><para>Varmuuskopio vietiin tiedostoon <filename>%1</filename></para>

[ctx: @info]
en: <para>The query result has been truncated.</para><para>Either the local or a remote limit on the maximum number of returned hits has been exceeded.</para><para>You can try to increase the local limit in the configuration dialog, but if one of the configured servers is the limiting factor, you have to refine your search.</para>
fi: <para>Hakutulos on katkaistu.</para><para>Joko paikallinen tai etärajoitus hakuosumien enimmäismäärästä on ylitetty.</para><para>Paikallista rajoitusta voi asetusikkunassa yrittää nostaa, mutta jos rajoitus tulee joltakin määritetyltä palvelimelta, hakua on vain tarkennettava.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The revocation of the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with key<nl/>%2<nl/>failed:</para><para><message>%3</message></para>
fi: <para>Käyttäjätunnuksen<nl/>%1<nl/>avaimella<nl/>%2<nl/>tehdyn varmenteen mitätöinti epäonnistui:</para><para><message>%3</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been flagged successfully as the primary user ID.</para>
fi: <para>Käyttäjätunnuksen<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>merkintä ensisijaiseksi onnistui.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been revoked successfully.</para>
fi: <para>Käytäjätunnus<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>on onnistuneesti mitätöity.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The version of the <application>GpgME</application> library you are running against is older than the one that the <application>GpgME++</application> library was built against.</para><para><application>Kleopatra</application> will not function in this setting.</para><para>Please ask your administrator for help in resolving this issue.</para>
fi: <para>Käytetty <application>GpgME</application>-kirjaston versio on vanhempi kuin se, jota on käytetty koostettaessa <application>GpgME++</application>-kirjastoa.</para><para><application>Kleopatra</application> ei toimi näillä asetuksilla.</para><para>Pyydä järjestelmän ylläpitäjää ratkaisemaan tilanne.</para>

[ctx: @info]
en: <para>These are the results of the Kleopatra self-test suite. Click on a test for details.</para><para>Note that all but the first failure might be due to prior tests failing.</para>
fi: <para>Tässä ovat Kleopatran itsetestaussarjan tulokset. Lisätietoa saa napsauttamalla testiä.</para><para>Huomaa, että kaikki ensimmäisen testin jälkeiset virheet saattavat johtua aiemmasta virheestä.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Unexpected error while asking <application>gpg-agent</application> for its version.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
fi: <para>Odottamaton virhe kysyttäessä <application>gpg-agent</application>ilta sen versiota.</para> <para>Palautettu virhe oli: <message>%1</message>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Update failed:</para><para><message>%1</message></para>
fi: <para>Päivitys epäonnistui:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Update skipped because no OpenPGP keyserver is configured.</para>
fi: <para>Päivitys sivuutettiin, koska OpenPGP-avainpalvelinta ei ole määritetty.</para>

[ctx: @info]
en: <para>When OpenPGP certificates have been exported to a public directory server, it is nearly impossible to remove them again.</para><para>Before exporting your certificate to a public directory server, make sure that you have created a revocation certificate so you can revoke the certificate if it is compromised, lost, or you forgot the passphrase.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
fi: <para>Kun OpenPGP-varmenteet on viety julkiseen hakemistopalvelimeen, niitä on lähes mahdotonta enää poistaa.</para><para>Varmista ennen varmenteen vientiä julkiseen palvelimeen, että olet luonut mitätöintivarmenteen, jolla voi mitätöidä varmenteen, jos se vaarantuu, katoaa tai salasana unohtuu.</para><para>Haluatko varmasti jatkaa?</para>

[ctx: @info]
en: <para>When you delete CA certificates (both root CAs and intermediate CAs), the certificates issued by them will also be deleted.</para><para>This can be nicely seen in <application>Kleopatra</application>'s hierarchical view mode: In this mode, if you delete a certificate that has children, those children will also be deleted. Think of CA certificates as folders containing other certificates: When you delete the folder, you delete its contents, too.</para>
fi: <para>Poistaessa CA-varmenteita (sekä juuri- että välillisiä), niillä julkaistut varmenteet poistetaan myös.</para><para>Tämän näkee mukavasti <application>Kleopatra</application>in hierarkkisesta näkymästä: jos tässä tilassa poistat varmenteen, jolla on ”lapsia”, lapsetkin poistetaan. CA-varmenteita voi ajatella muita varmenteita sisältäväksi kansioksi: poistaessasi kansion poistat myös sen sisällön.</para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with the key<nl/>%2.</para>
fi: <para>Olet mitätöimässä käyttäjätunnuksen<nl/>%1<nl/>varmennetta, joka on tehty avaimella<nl/>%2.</para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the following certificate:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>The revocation will take effect immediately and cannot be reverted.</emphasis></para><para>Consequences: <list><item>You can still decrypt everything encrypted for this certificate.</item><item>You cannot sign anything with this certificate anymore.</item><item>You cannot certify other certificates with it anymore.</item><item>Other people can no longer encrypt with it after receiving the revocation.</item></list></para>
fi: <para>Olet mitätöimässä seuraavan varmenteen:</para><para>&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;%1</para><para><emphasis strong='true'>Mitätöinti tulee voimaan välittömästi eikä sitä voi vetää takaisin.</emphasis></para><para>Seuraukset: <list><item>voit yhä purkaa mitä tahansa tälle varmenteelle on salattu</item><item>et voi allekirjoittaa tällä varmenteella enää mitään</item><item>et voi varmentaa tällä varmenteella enää muita varmenteita</item><item>mitätöinnin vastaanotettuaan muut eivät voi enää salata tällä varmenteella.</item></list></para>

[ctx: @info]
en: <para>You do not have any directory servers configured.</para><para>You need to configure at least one directory server to search on one.</para><para>You can configure directory servers here: <interface>Settings->Configure Kleopatra</interface>.</para>
fi: <para>Hakemistopalvelimia ei ole määritetty.</para><para>Vähintään yksi palvelin on määritettävä ennen hakua.</para><para>Hakemistopalvelimet voi määrittää täällä: <interface>Asetukset → Kleopatran asetukset</interface>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in the groups listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
fi: <para>Kaikkia alla lueteltujen ryhmien OpenPGP-varmenteita ei ole varmennettu vietävissä olevilla varmenteilla. Varmennukseesi luottavat eivät voi varmentaa varmenteita.</para><para>Haluatko jatkaa vientiä?</para>

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all OpenPGP certificates in this group with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
fi: <para>Tämän ryhmän kaikkia OpenPGP-varmenteita ei ole varmennettu vietävissä olevalla varmenteella. Varmennukseesi luottavat eivät voi varmentaa varmenteita.</para><para>Haluatko jatkaa vientiä?</para>

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of the certificates listed below with exportable certifications. People relying on your certifications may not be able to verify the certificates.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
fi: <para>Kaikkia alla lueteltujen varmenteiden kelvollisia käyttäjätunnuksia ei ole varmennettu vietävissä olevilla varmenteilla. Varmennukseesi luottavat eivät voi varmentaa varmenteita.</para><para>Haluatko jatkaa vientiä?</para>

[ctx: @info]
en: <para>You haven't certified all valid user IDs of this certificate with an exportable certification. People relying on your certifications may not be able to verify the certificate.</para><para>Do you want to continue the export?</para>
fi: <para>Tämän varmenteen kaikkia kelvollisia käyttäjätunnuksia ei ole varmennettu vietävissä olevalla varmenteella. Varmennukseesi luottavat eivät voi varmentaa varmennetta.</para><para>Haluatko jatkaa vientiä?</para>

[ctx: @info]
en: ADSK added successfully.
fi: ADSK:n lisääminen onnistui.

[ctx: @info]
en: Admin PIN changed successfully.
fi: Ylläpito-PIN-koodin vaihtaminen onnistui.

[ctx: @info]
en: After importing the team key, team members will be able to decrypt data with it.
fi: Työryhmän avaimen tuonnin jälkeen työryhmän jäsenet voivat käyttää sitä salauksen purkamiseen.

[ctx: @info]
en: All certificates were certified successfully.
fi: Kaikkien varmenteiden varmennus onnistui.

[ctx: @info]
en: Anyone you share the password with can read the data.
fi: Kuka tahansa, jolle annat salasanan, voi lukea tiedon.

[ctx: @info]
en: Audit log is empty.
fi: Auditointiloki on tyhjä.

[ctx: @info]
en: Authenticating to the card failed: %1
fi: Kortille todentaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: By adding an ADSK to your certificate, you allow the owner of the ADSK to decrypt all new messages that are encrypted for your certificate. Do you want to add the ADSK specified in the GnuPG configuration to your certificate?
fi: Lisäämällä varmenteeseen ADSK:n sallit sen omistajan purkaa kaikki varmenteellesi salatut uudet viestit. Haluatko lisätä varmenteeseen GnuPG-asetuksissa määritetyn ADSK:n?

[ctx: @info]
en: Canceled setting PIN.
fi: PINin asettaminen peruttiin.

[ctx: @info]
en: Cannot open <filename>%1</filename> for reading.
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> ei voi avata luettavaksi.

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> ei voi avata kirjoitettavaksi.

[ctx: @info]
en: Cannot open the file <filename>%1</filename> for writing.
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> ei voi avata kirjoitettavaksi.

[ctx: @info]
en: Cannot open the private key file <filename>%1</filename> for reading.
fi: Yksityisen avaimen tiedostoa <filename>%1</filename> ei voi avata luettavaksi.

[ctx: @info]
en: Cannot overwrite existing <filename>%1</filename>.
fi: Ei voitu korvata tiedostoa <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Certificate '%1' was marked as your certificate.
fi: ”%1” merkittiin omaksi varmenteeksesi.

[ctx: @info]
en: Certificate successfully created.<br><br>Note:<br>To prevent accidental import of the revocation<br>it is required to manually edit the certificate<br>before it can be imported.
fi: Varmenteen luonti onnistui.<br><br>Huomaa:<br>Jotta estettäisiin mitätöinnin tuonti vahingossa, sitä<br>on muokattava ennen tuontia.

[ctx: @info]
en: Certification power was granted to '%1'.
fi: ”%1”: varmennevaltuus myönnetty.

[ctx: @info]
en: Certifications are not available before the certificate is imported.
fi: Varmentaminen ei ole käytettävissä, ennen kuin varmenne on tuotu.

[ctx: @info]
en: Changing the Admin PIN failed: %1
fi: Ylläpito-PIN-koodin vaihtaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Changing the NKS PIN failed: %1
fi: NKS-PINin vaihtaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PIN failed: %1
fi: PIN-koodin vaihtaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PUK failed: %1
fi: PUK-koodin vaihtaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Changing the SigG PIN failed: %1
fi: SigG-PINin vaihtaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Clipboard contents do not look like a certificate. Nothing imported.
fi: Leikepöydän sisältö ei vaikuta varmenteelta. Mitään ei tuotu.

[ctx: @info]
en: Copying the key to the card failed.
fi: Avaimen kopioiminen kortille epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Correct the following errors:
fi: Korjaa seuraavat virheet:

[ctx: @info]
en: Could not connect to UiServer: <message>%1</message>
fi: Ei saatu yhteyttä käyttöliittymäpalvelimeen: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not delete the registry key <resource>%1\%2</resource>
fi: Ei saatu poistetuksi rekisteriavainta <resource>%1\%2</resource>

[ctx: @info]
en: Could not determine certificate type of clipboard contents. Nothing imported.
fi: Leikepöydän sisällön varmenteen tyyppiä ei saatu selville. Mitään ei tuotu.

[ctx: @info]
en: Could not remove file <filename>%1</filename> for overwriting.
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> ei voitu sen korvaamiseksi poistaa.

[ctx: @info]
en: Create a new OpenPGP key pair.<nl/>To create an S/MIME certificate request use <interface>New S/MIME Certification Request</interface> from the <interface>File</interface> menu instead.
fi: Luo uusi OpenPGP-avainpari.<nl/>Luodaksesi S/MIME-varmennepyynnön käytä tämän sijaan <interface>Tiedosto</interface>-valikon kohtaa <interface>Uusi S/MIME-varmennepyyntö</interface>.

[ctx: @info]
en: Creating a CSR for the card key failed:
    %1
fi: CSR:n luominen kortin avaimelle epäonnistui:
    %1

[ctx: @info]
en: Creating an OpenPGP key from the card keys failed: %1
fi: OpenPGP-avaimen luominen kortin avaimista epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Creating encrypted archive ...
fi: Luodaan salattua arkistoa…

[ctx: @info]
en: Creating signed and encrypted archive ...
fi: Luodaan allekirjoitettua ja salattua arkistoa…

[ctx: @info]
en: Creating signed archive ...
fi: Luodaan allekirjoitettua arkistoa…

[ctx: @info]
en: Decryption and verification of <filename>%1</filename> canceled.
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> salaaminen ja todentaminen peruttiin.

[ctx: @info]
en: Decryption of <filename>%1</filename> canceled.
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> salauksen purkaminen peruttiin.

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the key stored on this computer?
fi: Haluatko varmasti poistaa tälle koneelle talletetun avaimen kopion?

[ctx: @info]
en: Do you really want to delete the copy of the secret key stored on this computer?
fi: Haluatko varmasti poistaa tälle koneelle talletetun salaisen avaimen kopion?

[ctx: @info]
en: Double spaces are not allowed
fi: Peräkkäisiä välilyöntejä ei sallita

[ctx: @info]
en: Encryption canceled.
fi: Salaaminen peruttiin.

[ctx: @info]
en: Enter a search term to search for matching certificates.
fi: Anna hakulause, jolla etsiä sopivia varmenteita.

[ctx: @info]
en: Enter an email address to search for matching certificates.
fi: Anna sähköpostiosoite, jolla etsiä sopivia varmenteita.

[ctx: @info]
en: Error: %1
fi: Virhe: %1

[ctx: @info]
en: Exit code: %1
fi: Paluukoodi: %1

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate failed: %1
fi: Varmenteen vieminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly. | Exporting the certificates to a key server is not possible because the usage of key servers has been disabled explicitly.
fi[0]: Varmennetta ei voi viedä avainpalvelimeen, koska avainpalvelinkäyttö on nimenomaisesti estetty.
fi[1]: Varmenteita ei voi viedä avainpalvelimeen, koska avainpalvelinkäyttö on nimenomaisesti estetty.

[ctx: @info]
en: Failed to create signing subkey: %1
fi: Allekirjoittavan aliavaimen luominen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Failed to decrypt the clipboard: %1
fi: Leikepöydän salauksen purkaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Failed to decrypt the notepad: %1
fi: Muistikirjan salauksen purkaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Failed to delete <filename>%1</filename>.
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> poistaminen epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Failed to encrypt the clipboard: %1
fi: Leikepöydän salaaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Failed to encrypt the notepad: %1
fi: Muistikirjan salaaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Failed to find encrypted or signed data in one or more files.<nl/>If they contain signed or encrypted data please report a bug (see Help->Report Bug).
fi: Yhdestä tai useammasta tiedostosta ei löytynyt salattua tai allekirjoitettua tietoa.<nl/>Jos ne sisältävät allekirjoitettua tai salattua tietoa, ilmoita ohjelmavirheestä (katso Ohje | Ilmoita ohjelmavirheestä).

[ctx: @info]
en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
fi: Ei löytynyt OpenPGP-korttia, jonka sarjanumero on: %1

[ctx: @info]
en: Failed to generate new card keys and a certificate: %1
fi: Uuden kortin avainten ja varmenteen luominen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> siirto kohteeseen <filename>%2</filename> epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Failed to move backup. The backup key is still stored under: %1
fi: Varmuuskopion siirto epäonnistui. Varmuuskopioavain sijaitsee yhä kansiossa: %1

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite <filename>%1</filename>.
fi: Ei voitu korvata tiedostoa <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Failed to search on certificate server. The error returned was:
    %1
fi: Haku varmennepalvelimesta epäonnistui. Palautettu virhe oli:
    %1

[ctx: @info]
en: Failed to sign the clipboard: %1
fi: Leikepöydän allekirjoittaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Failed to sign the notepad: %1
fi: Muistikirjan allekirjoittaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Failed to verify the clipboard: %1
fi: Leikepöydän todentaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Failed to verify the notepad: %1
fi: Muistikirjan todentaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Failed to write the certificates to a temporary file.
fi: Varmenteiden kirjoittaminen väliaikaistiedostoon epäonnistui.

[ctx: @info]
en: For password based encryption see this <a href="action:help_doc_symenc">guide</a>.
fi: Salasanapohjaisesta salauksesta saa tietoa <a href="action:help_doc_symenc">tästä oppaasta</a>.

[ctx: @info]
en: For public key encryption you generally have to create your own key pair.
fi: Julkisen avaimen salausta varten täytyy yleensä luoda oma avainpari.

[ctx: @info]
en: For technical reasons you can only use this option if <application>%1</application> is not already running.
fi: Teknisistä syistä tämän valinnan voi valita vain, jollei <application>%1</application> ole jo käynnissä.

[ctx: @info]
en: Generating key failed: %1
fi: Avaimen luominen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Import certificate from a file.<nl/>To import from a public keyserver use <interface>Lookup on Server</interface> instead.
fi: Tuo varmenne tiedostosta.<nl/>Tuodaksesi julkisesta avainpalvelimesta käytä tämän sijaan toimintoa<interface>Etsi palvelimesta</interface>.

[ctx: @info]
en: Import was canceled.
fi: Tuonti peruttiin.

[ctx: @info]
en: Is '%1' your own certificate?
fi: Onko ”%1” oma varmenteesi?

[ctx: @info]
en: It seems another <application>Kleopatra</application> is running (with process-id %1)
fi: Vaikuttaa siltä, että toinen <application>Kleopatra</application> on käynnissä (PID %1)

[ctx: @info]
en: Key successfully generated.
fi: Avaimen luonti onnistui.

[ctx: @info]
en: NKS PIN changed successfully.
fi: NKS-PINin vaihtaminen onnistui.

[ctx: @info]
en: NKS PIN set successfully.
fi: NKS-PINin asettaminen onnistui.

[ctx: @info]
en: Name change failed: %1
fi: Nimen vaihto epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: No NullPin found. <warning>If this PIN was not set by you personally, the card might have been tampered with.</warning>
fi: NullPINiä ei löytynyt. <warning>Ellet itse asettanut tätä PINiä, korttia on ehkä peukaloitu.</warning>

[ctx: @info]
en: No certificates found
fi: Varmenteita ei löytynyt

[ctx: @info]
en: No checksum files have been created.
fi: Tarkistussummatiedostoja ei luotu.

[ctx: @info]
en: No empty smart card was found.
fi: Tyhjää älykorttia ei löytynyt.

[ctx: @info]
en: No slot found for subkey %1 on the smart card.
fi: Älykortilta ei löytynyt paikkaa aliavaimelle %1.

[ctx: @info]
en: No update found in the available version database.
fi: Versiotietokannasta ei löytynyt päivityksiä.

[ctx: @info]
en: One or more certificates cannot be certified.
fi: Yhtä tai useampaa varmennetta ei voitu varmentaa.

[ctx: @info]
en: One unknown recipient
fi: Yksi tuntematon vastaanottaja

[ctx: @info]
en: PIN changed successfully.
fi: PIN-koodin vaihto onnistui.

[ctx: @info]
en: PIN set successfully.
fi: PINin asettaminen onnistui.

[ctx: @info]
en: PIV Card Application Administration Key set successfully.
fi: PIV-korttisovelluksen ylläpitoavaimen asettaminen onnistui.

[ctx: @info]
en: PUK changed successfully.
fi: PUK-koodin vaihto onnistui.

[ctx: @info]
en: Please choose whether members should also be allowed to sign data with the team key.
    Alternatively, they can use their personal key for signing.
fi: Valitse, tulisiko jäsenten sallia allekirjoittaa tietoja työryhmän avaimella.
    Vaihtoehtoisesti he voivat käyttää allekirjoittamiseen omia avaimiaan.

[ctx: @info]
en: Quit any other running instances of <application>Kleopatra</application>.
fi: Lopeta kaikki muut käynnissä olevat <application>Kleopatra</application>-ilmentymät.

[ctx: @info]
en: Reading certificates from smart card ...
fi: Luetaan varmennetta älykortilta…

[ctx: @info]
en: Result of OpenPGP certificate update from keyserver, LDAP server, or Active Directory
fi: Tulos OpenPGP-varmenteen päivityksestä avain- tai LDAP-palvelimelta tai Active Directorysta

[ctx: @info]
en: Result of S/MIME certificate update
fi: S/MIME-varmenteen päivittämisen tulos

[ctx: @info]
en: Result of update from Web Key Directory
fi: WKD:sta päivittämisen tulos

[ctx: @info]
en: Searching for matching certificates ...
fi: Etsitään vastaavia varmenteita…

[ctx: @info]
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
fi: Aseta tämä välttääksesi käyttämästä käyttäjien väliaikaiskansiota.

[ctx: @info]
en: Set this option to disable password-based encryption.
fi: Poista tällä valinnalla salasanapohjainen salaus käytöstä.

[ctx: @info]
en: Set this option to disable public key encryption.
fi: Poista julkisen avaimen salaus käytöstä tällä valinnalla.

[ctx: @info]
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
fi: Valitse tämä asetus lähettääksesi salatut tai allekirjoitetut tiedostot Base64-koodattuina, jotta ne voi avata muokkaimeen tai lähettää viestin rungossa. Tämä kasvattaa tiedoston kokoa kolmanneksen.

[ctx: @info]
en: Setting the NKS PIN failed: %1
fi: NKS-PINin asettaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Setting the PIV Card Application Administration Key failed: %1
fi: PIV-korttisovelluksen ylläpitoavaimen asettaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Setting the SigG PIN failed: %1
fi: SigG-PINin asettaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Shall the file be saved with the original file name <filename>%1</filename>?
fi: Tallennetaanko tiedosto alkuperäisellä nimellä <filename>%1</filename>?

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card
fi: Näytä älykortille käytettävissä olevat toimenpiteet

[ctx: @info]
en: Show actions available for this smart card slot
fi: Näytä tälle älykorttipaikalle käytettävissä olevat toimenpiteet

[ctx: @info]
en: Show the following information in certificate list tooltips:
fi: Näytä varmenneluettelon työkaluvihjeissä seuraavat tiedot:

[ctx: @info]
en: SigG PIN changed successfully.
fi: SigG-PINin vaihtaminen onnistui.

[ctx: @info]
en: SigG PIN set successfully.
fi: SigG-PINin asettaminen onnistui.

[ctx: @info]
en: Signing and encryption canceled.
fi: Allekirjoittaminen ja salaaminen peruttiin.

[ctx: @info]
en: Signing canceled.
fi: Allekirjoittaminen peruttiin.

[ctx: @info]
en: Sorry! Writing keys to the card <emphasis>%1</emphasis> is not supported.
fi: Avainten kirjoittamista kortille <emphasis>%1</emphasis> ei valitettavasti tueta.

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted and verified the clipboard
fi: Leikepöydän salauksen purku ja todennus onnistui

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted and verified the notepad
fi: Muistikirjan salauksen purku ja todennus onnistui

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted the clipboard
fi: Leikepöydän salauksen purku onnistui

[ctx: @info]
en: Successfully decrypted the notepad
fi: Muistikirjan salauksen purku onnistui

[ctx: @info]
en: Successfully deleted the copy of the key stored on this computer.
fi: Avaimen tälle koneelle talletetun kopion poistaminen onnistui.

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted and signed the clipboard
fi: Leikepöydän salaus ja allekirjoittaminen onnistui

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted and signed the notepad
fi: Muistikirjan salaaminen ja allekirjoittaminen onnistui

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted the clipboard
fi: Leikepöydän salaus onnistui

[ctx: @info]
en: Successfully encrypted the notepad
fi: Muistikirjan salaaminen onnistui

[ctx: @info]
en: Successfully generated an OpenPGP key from the card keys.
fi: OpenPGP-avaimen luonti kortin avaimista onnistui.

[ctx: @info]
en: Successfully generated new card keys and a certificate for this card.
fi: Uuden kortin avainten ja kortin varmenteen luominen onnistui.

[ctx: @info]
en: Successfully restored the secret key parts from <filename>%1</filename>
fi: Salaisen avaimen osien palautus tiedostosta <filename>%1</filename> onnistui

[ctx: @info]
en: Successfully signed the clipboard
fi: Leikepöydän allekirjoittaminen onnistui

[ctx: @info]
en: Successfully signed the notepad
fi: Muistikirjan allekirjoittaminen onnistui

[ctx: @info]
en: Successfully verified the clipboard
fi: Leikepöydän todennus onnistui

[ctx: @info]
en: Successfully verified the notepad
fi: Muistikirjan todennus onnistui

[ctx: @info]
en: Team members will not be able to change the name, email address, or expiration date of the team key.
fi: Työryhmän jäsenet eivät voi muuttaa avaimen nimeä, sähköpostiosoitetta tai vanhenemisaikaa.

[ctx: @info]
en: The "<" character may not be used.
fi: ”<”-merkkiä ei voi käyttää.

[ctx: @info]
en: The URL is too long.
fi: Verkko-osoite on liian pitkä.

[ctx: @info]
en: The backup of the secret key was created successfully.
fi: Salaisen avaimen varmuuskopion luonti onnistui.

[ctx: @info]
en: The certificate has been marked as not trusted because the fingerprint did not match.
fi: Varmenne on merkitty ei-luotetuksi, koska sormenjälki ei täsmää.

[ctx: @info]
en: The certificate was revoked successfully.
fi: Varmenteen mitätöinti onnistui.

[ctx: @info]
en: The certification power of '%1' was revoked.
fi: ”%1” – varmenneoikeus mitätöitiin.

[ctx: @info]
en: The clipboard does not contain text.
fi: Leikepöydältä ei tunnu löytyvän tekstiä.

[ctx: @info]
en: The clipboard is empty. Nothing imported.
fi: Leikepöytä on tyhjä. Ei tuotu mitään.

[ctx: @info]
en: The data was not encrypted for any secret key in your certificate list.
fi: Tietoa ei ole salattu varmenneluettelosi millekään salaiselle avaimelle.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists.
fi: Tiedosto <filename>%1</filename> on jo olemassa.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
fi: Tiedosto <b>%1</b> on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Please enter a different file name.
fi: Tiedosto <filename>%1</filename> on jo olemassa. Valitse toinen nimi.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> contains certificates and can't be decrypted or verified.
fi: Tiedosto <filename>%1</filename> sisältää varmenteita eikä sitä voi todentaa tai sen salausta purkaa.

[ctx: @info]
en: The following errors were encountered:
fi: Kohdattiin seuraavat virheet:

[ctx: @info]
en: The group contains certificates that cannot be used for encryption. This may lead to unexpected results.
fi: Ryhmä sisältää varmenteita, joita ei voi käyttää salaukseen. Tämä voi johtaa odottamattomiin seurauksiin.

[ctx: @info]
en: The private key file <filename>%1</filename> is empty.
fi: Yksityisen avaimen tiedosto <filename>%1</filename> on tyhjä.

[ctx: @info]
en: The result is empty. Maybe you entered an empty or a wrong passphrase.
fi: Tulos on tyhjä. Salasana oli ehkä tyhjä tai väärin.

[ctx: @info]
en: The result of the backup is empty. Maybe you entered an empty or a wrong passphrase.
fi: Varmuuskopion tulos on tyhjä. Salasana oli ehkä tyhjä tai väärin.

[ctx: @info]
en: The result of the export is empty.
fi: Viennin tulos on tyhjä.

[ctx: @info]
en: The secret team key was saved to <filename>%1</filename>
fi: Työryhmän salainen avain tallennettiin tiedostoon <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: The size of the name may not exceed 38 characters.
fi: Nimen pituus ei saa ylittää 38:aa merkkiä.

[ctx: @info]
en: The subkey was exported successfully. | %1 subkeys were exported successfully.
fi[0]: Aliavaimen vienti onnistui.
fi[1]: %1 aliavaimen vienti onnistui.

[ctx: @info]
en: The two keys you have entered do not match. Please retry.
fi: Syöttämäsi kaksi avainta eivät täsmää. Yritä uudelleen.

[ctx: @info]
en: There was an error setting the PIN: <message>%1</message>.
fi: Sattui virhe asetettaessa PINiä: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: There were no errors.
fi: Ei virheitä.

[ctx: @info]
en: These checksum files have been successfully created:
fi: Seuraavien tarkistussummatiedostojen luonti onnistui:

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for encryption.
fi: Tätä varmennetta ei voi käyttää salaamiseen.

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for signing.
fi: Tätä varmennetta ei voi käyttää allekirjoittamiseen.

[ctx: @info]
en: This certificate expires today.
fi: Tämä varmenne vanhenee tänään.

[ctx: @info]
en: This certificate expires tomorrow. | This certificate expires in %1 days.
fi[0]: Tämä varmenne vanhenee huomenna.
fi[1]: Tämä varmenne vanhenee %1 päivässä.

[ctx: @info]
en: This certificate is expired.
fi: Tämä varmenne on vanhentunut.

[ctx: @info]
en: This certificate is revoked.
fi: Varmenne on mitätöity.

[ctx: @info]
en: This group contains S/MIME certificates which cannot be certified.
fi: Ryhmä sisältää S/MIME-varmenteita, joita ei voi varmentaa.

[ctx: @info]
en: This key has already been revoked.
fi: Tämä avain on jo mitätöity.

[ctx: @info]
en: This key has been revoked. You cannot certify it.
fi: Tämä avain on mitätöity. Sitä ei voi varmentaa.

[ctx: @info]
en: This key has expired. You cannot certify it.
fi: Tämä avain on vanhentunut. Sitä ei voi varmentaa.

[ctx: @info]
en: To certify other certificates, you first need to create an OpenPGP certificate for yourself.
fi: Varmentaaksesi muita varmenteita sinun on ensin luotava itsellesi OpenPGP-varmenne.

[ctx: @info]
en: URL change failed: %1
fi: Verkko-osoitteen muuttaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Unblocked and set a new PIN successfully.
fi: Avaaminen ja uuden PIN-koodin asettaminen onnistuivat.

[ctx: @info]
en: Unblocking the PIN failed: %1
fi: PIN-koodin avaaminen epäonnistui: %1

[ctx: @info]
en: Updating certificate… | Updating %1 certificates…
fi[0]: Päivitetään varmennetta…
fi[1]: Päivitetään %1 varmennetta…

[ctx: @info]
en: Upload successful.
fi: Lähetys onnistui.

[ctx: @info]
en: User ID successfully added.
fi: Käyttäjätunnuksen lisääminen onnistui.

[ctx: @info]
en: Verification of <filename>%1</filename> canceled.
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> todentaminen peruttiin.

[ctx: @info]
en: Verify the fingerprints, mark the user IDs you want to certify, and select the certificate you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprints clearly identify the certificate and its owner.</i>
fi: Todenna sormenjäljet, merkitse varmennettavat käyttäjätunnukset ja valitse varmenne, jolla haluat käyttäjätunnukset varmentaa.<br><i>Huom! Vain sormenjäljet yksilöivät varmenteen omistajineen varmasti.</i>

[ctx: @info]
en: Warning: The sender's mail address is not stored in the <a href="key:%1">certificate</a> used for signing. Stored:<ul>%2</ul>
fi: Varoitus: Lähettäjän osoitetta ei ole talletettu allekirjoittamisessa käytettyyn <a href="key:%1">varmenteeseen</a>. Talletettu: <ul>%2</ul>

[ctx: @info]
en: With Kleopatra you can encrypt using different methods. Please follow the regulations for classified information of your organization.
fi: Kleopatra osaa salata eri menetelmillä. Noudata organisaatiosi sääntöjä salattavalle tiedolle.

[ctx: @info]
en: Writing certificates to file <filename>%1</filename> failed.
fi: Varmenteiden kirjoittaminen tiedostoon <filename>%1</filename> epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Writing groups to file <filename>%1</filename> failed.
fi: Ryhmien kirjoittaminen tiedostoon <filename>%1</filename> epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Writing key to file <filename>%1</filename> failed.
fi: Avaimen kirjoittaminen tiedostoon <filename>%1</filename> epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Writing subkey to file <filename>%2</filename> failed. | Writing subkeys to file <filename>%2</filename> failed.
fi[0]: Aliavaimen kirjoittaminen tiedostoon <filename>%2</filename> epäonnistui.
fi[1]: Aliavainten kirjoittaminen tiedostoon <filename>%2</filename> epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Writing the backup of the secret key to <filename>%1</filename> failed.
fi: Salaisen avaimen varmuuskopion kirjoittaminen tiedostoon <filename>%1</filename> epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card failed: %1
fi: Varmenteen kirjoittaminen kortille epäonnistui:%1

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card succeeded.
fi: Varmenteen kirjoittaminen kortille onnistui.

[ctx: @info]
en: You are not allowed to mark certificates as trusted or not trusted.
fi: Sinulla ei ole oikeutta merkitä varmenteita luotetuiksi tai ei-luotetuiksi.

[ctx: @info]
en: You can find step-by-step instructions for public key encryption in this <a href="action:help_doc_quickguide">guide</a>.
fi: Vaiheittaiset ohjeet julkisen avaimen salaukseen löytyvät <a href="action:help_doc_quickguide">tästä oppaasta</a>.

[ctx: @info]
en: You cannot generate a key on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
fi: Tälle älykortille ei voi luoda avainta, koska se ei tue mitään yhteensopivaa algoritmia.

[ctx: @info]
en: You cannot generate keys on this smart card because it doesn't support any of the compliant algorithms.
fi: Tälle älykortille ei voi luoda avaimia, koska se ei tue mitään yhteensopivaa algoritmia.

[ctx: @info]
en: no associated certificate
fi: ei kytkettyä varmennetta

[ctx: @info]
en: no key
fi: ei avainta

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Install a version of <application>GnuPG</application> that is %1.</para>
fi: <para>Asenna <application>GnuPG</application>:stä versio, joka on %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
fi: <para>Pahoittelut! <application>Kleopatraa</application> ei voi käyttää allekirjoittamaan tai salaamaan tiedostoja, koska sen käyttämä <application>GnuPG</application>-järjestelmä ei ole %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
fi: <para>Pahoittelut! <application>Kleopatraa</application> ei voi käyttää allekirjoittamaan tai salaamaan tiedostoja, koska sen käyttämä <application>GnuPG</application>-järjestelmä ei ole %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>The <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
fi: <para><application>Kleopatran</application> käyttämä <application>GnuPG</application>-järjestelmä ei ole %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
fi: <para><application>Kleopatraa</application> ei voi käyttää allekirjoittamaan tai salaamaan tiedostoja, koska sen käyttämä <application>GnuPG</application>-järjestelmä ei ole %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
fi: <para><application>Kleopatraa</application> ei voi käyttää allekirjoittamiseen tai salaukseen, koska sen käyttämä <application>GnuPG</application>-järjestelmä ei ole %1.</para>

[ctx: @info %1 name of card slot, %2 serial number of card]
en: <p>Please confirm that you want to write the following certificate to the %1 slot of card %2:</p><center>%3</center>
fi: <p>Vahvista, että haluat kirjoittaa seuraavan varmenteen kortin %2 paikkaan %1:</p><center>%3</center>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as valid for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
fi: <para>Haluatko myöntää varmenteelle ”%1” oikeuden merkitä varmenteita kelvollisiksi puolestasi?</para><para><emphasis>Tästä seuraa, että varmenteen omistaja tarkistaa sormenjäljet ja vahvistaa toisten henkilöydet.</emphasis></para>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as valid for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
fi: <para>Varmenteelle ”%1” on annettu oikeus merkitä puolestasi muita varmenteita kelvollisiksi.</para><para>Haluatko mitätöidä tämän oikeuden?</para>

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as %2 for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
fi: <para>Haluatko myöntää varmenteelle ”%1” oikeuden merkitä varmenteiden tilaksi %2 puolestasi?</para><para><emphasis>Tästä seuraa, että varmenteen omistaja tarkistaa sormenjäljet ja vahvistaa toisten henkilöydet.</emphasis></para>

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as %2 for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
fi: <para>Varmenteelle ”%1” on annettu oikeus merkitä puolestasi muiden varmenteiden yhteensopivuudeksi %2.</para><para>Haluatko mitätöidä tämän oikeuden?</para>

[ctx: @info %1: test name]
en: <para>See "%1" above.</para>
fi: <para>Katso ”%1” yllä.</para>

[ctx: @info 'Failed' meaning that there was an error during decryption]
en: Failed to decrypt <filename>%1</filename>:
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> salaaminen purkaminen epäonnistui:

[ctx: @info 'Failed' meaning that there was an error during decryption]
en: Failed to decrypt and verify <filename>%1</filename>:
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> salauksen purkaminen ja todentaminen epäonnistui:

[ctx: @info 'Unable' meaning that decryption can't be started because there is no secret key]
en: Unable to decrypt <filename>%1</filename>:
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> salausta ei voida purkaa.

[ctx: @info 'Unable' meaning that decryption can't be started because there is no secret key]
en: Unable to decrypt and verify <filename>%1</filename>:
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> ei voida salata ja todentaa.

[ctx: @info Error in Label of input field: Message]
en: Error in %1: %2
fi: Virhe kohdassa %1: %2

[ctx: @info Error in Label of input field: Message]
en: Error in <interface>%1</interface>: <message>%2</message>
fi: Virhe kohdassa <interface>%1</interface>: <message>%2</message>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
fi: Tiedostojen <filename>%1</filename> ja <filename>%2</filename> salaaminen epäonnistui: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
fi[0]: Tiedoston <filename>%2</filename> ja %1 muun salaaminen epäonnistui: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
fi[1]: Tiedoston <filename>%2</filename> ja %1 muun salaaminen epäonnistui: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> salaaminen epäonnistui: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
fi: Tiedostojen <filename>%1</filename> ja <filename>%2</filename> allekirjoittaminen epäonnistui: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
fi[0]: Tiedoston <filename>%2</filename> ja %1 muun allekirjoittaminen epäonnistui: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
fi[1]: Tiedoston <filename>%2</filename> ja %1 muun allekirjoittaminen epäonnistui: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign <file>: <reason>]
en: Failed to sign <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> allekirjoittaminen epäonnistui: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename>: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
fi: Tiedostojen <filename>%1</filename> ja <filename>%2</filename> allekirjoittaminen ja salaaminen epäonnistuivat: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file> and <n> other(s): <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 other: <emphasis strong='true'>%3</emphasis> | Failed to sign and encrypt <filename>%2</filename> and %1 others: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
fi[0]: Tiedoston <filename>%2</filename> ja %1 muun allekirjoittaminen ja salaaminen epäonnistui: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>
fi[1]: Tiedoston <filename>%2</filename> ja %1 muun allekirjoittaminen ja salaaminen epäonnistui: <emphasis strong='true'>%3</emphasis>

[ctx: @info Failed to sign and encrypt <file>: <reason>]
en: Failed to sign and encrypt <filename>%1</filename>: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> allekirjoittaminen ja salaaminen epäonnistuivat: <emphasis strong='true'>%2</emphasis>

[ctx: @info Failed to verify <file>:]
en: Failed to verify <filename>%1</filename>:
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> todentaminen epäonnistui:

[ctx: @info Successfully decrypted <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> salaus purettiin onnistuneesti tiedostoon <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully decrypted and verified <file> as <file>.]
en: Successfully decrypted and verified <filename>%1</filename> as <filename>%2</filename>.
fi: Tiedoston <filename>%1</filename> salaus purettiin ja varmennettiin onnistuneesti tiedostoon <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
fi: <filename>%1</filename> ja <filename>%2</filename> salattiin onnistuneesti tiedostoksi <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and <n> other(s) and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
fi[0]: <filename>%2</filename> ja %1 muuta salattiin onnistuneesti tiedostoksi <filename>%3</filename>.
fi[1]: <filename>%2</filename> ja %1 muuta salattiin onnistuneesti tiedostoksi <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
fi: <filename>%1</filename> salattiin onnistuneesti tiedostoksi <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved the signature in <filename>%3</filename>.
fi: <filename>%1</filename> ja <filename>%2</filename> allekirjoitettiin onnistuneesti tiedostoksi <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and <n> other(s) and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 other and saved the signature in <filename>%3</filename>. | Successfully signed <filename>%2</filename> and %1 others and saved the signature in <filename>%3</filename>.
fi[0]: <filename>%2</filename> ja %1 muuta allekirjoitettiin onnistuneesti tiedostoksi <filename>%3</filename>.
fi[1]: <filename>%2</filename> ja %1 muuta allekirjoitettiin onnistuneesti tiedostoksi <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed <file> and saved the signature in <file>.]
en: Successfully signed <filename>%1</filename> and saved the signature in <filename>%2</filename>.
fi: <filename>%1</filename> allekirjoitettiin onnistuneesti tiedostoksi <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and <filename>%2</filename> and saved it as <filename>%3</filename>.
fi: <filename>%1</filename> ja <filename>%2</filename> allekirjoitettiin ja salattiin onnistuneesti tiedostoksi <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and <n> other(s) as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 other and saved it as <filename>%3</filename>. | Successfully signed and encrypted <filename>%2</filename> and %1 others and saved it as <filename>%3</filename>.
fi[0]: <filename>%2</filename> ja %1 muuta allekirjoitettiin ja salattiin onnistuneesti tiedostoksi <filename>%3</filename>.
fi[1]: <filename>%2</filename> ja %1 muuta allekirjoitettiin ja salattiin onnistuneesti tiedostoksi <filename>%3</filename>.

[ctx: @info Successfully signed and encrypted <file> and saved it as <file>.]
en: Successfully signed and encrypted <filename>%1</filename> and saved it as <filename>%2</filename>.
fi: Tiedosto <filename>%1</filename> allekirjoitettiin ja salattiin onnistuneesti tiedostoon <filename>%2</filename>.

[ctx: @info Verified <file> with signature(s) in <file>.]
en: Verified <filename>%2</filename> with signature in <filename>%3</filename>. | Verified <filename>%2</filename> with %1 signatures in <filename>%3</filename>.
fi[0]: Varmennettu <filename>%2</filename> allekirjoituksella tiedostosta <filename>%3</filename>.
fi[1]: Varmennettu <filename>%2</filename> %1 allekirjoituksella tiedostosta <filename>%3</filename>.

[ctx: @info as in 'this certificate is unusable']
en: unusable
fi: on käyttökelvoton

[ctx: @info date is unknown]
en: unknown
fi: tuntematon

[ctx: @info entry in Usage column of a smart card key]
en: none
fi: ei mitään

[ctx: @info for assistive tools]
en: Either enter a text you want to sign or encrypt, or an encrypted or signed text you want to decrypt or verify. You can also enter certificates in text form to import them.
fi: Allekirjoitettava tai salattava teksti tai teksti, jonka allekirjoituksen tai salauksen haluat purkaa. Myös tekstimuotoisia varmenteita voi antaa niiden tuomiseksi.

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of decryption and signature verification.
fi: Tämä on salauksenpurun ja allekirjoituksen tarkistuksen tulos.

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the decryption.
fi: Tämä on salauksen purkamisen tulos.

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the encryption.
fi: Tämä on salauksen tulos.

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the sign and encrypt operation.
fi: Tämä on allekirjoittamisen ja salauksen tulos.

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the sign operation.
fi: Tämä on allekirjoittamisen tulos.

[ctx: @info for assistive tools]
en: This is the result of the signature verification.
fi: Tämä on allekirjoituksen tarkistamisen tulos.

[ctx: @info translate 'Encrypt for others' the same way as for the other string in this file]
en: Please choose at least one recipient or deselect <interface>Encrypt for others</interface>.
fi: Valitse vähintään yksi vastaanottaja tai poista <interface>Salaa muille</interface> -valinta.

[ctx: @info unknown key algorithm]
en: unknown
fi: tuntematon

[ctx: @info::placeholder]
en: Enter search term
fi: Anna hakusanat

[ctx: @info:credit]
en: Mail viewer
fi: Postikatselin

[ctx: @info:credit]
en: UX redesign of smartcard view and certificate details
fi: Älykorttinäkymän ja varmenteen tietojen käyttöliittymän uudelleensuunnittelu

[ctx: @info:credit]
en: © 2001-%1 The Kleopatra developers
fi: © 2001-%1 Kleopatran kehittäjät

[ctx: @info:credit]
en: © 2001-2010 Klarälvdalens Datakonsult AB
fi: © 2001–2010 Klarälvdalens Datakonsult AB

[ctx: @info:credit]
en: © 2015-2018 Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik
fi: © 2015–2018 Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik

[ctx: @info:credit]
en: © 2015-2018 Intevation GmbH
fi: © 2015–2018 Intevation GmbH

[ctx: @info:credit]
en: © 2019-%1 g10 Code GmbH
fi: © 2019–%1 g10 Code GmbH

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter a message to encrypt or decrypt...
fi: Kirjoita viesti, joka salataan tai jonka salaus puretaan…

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term
fi: Anna hakulause

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term <%1>
fi: Anna hakulause <%1>

[ctx: @info:placeholder]
en: Please enter a name or email address...
fi: Anna nimi tai sähköpostiosoite…

[ctx: @info:progress]
en: Certifying certificates…
fi: Varmennetaan varmenteita…

[ctx: @info:progress]
en: Decrypting and/or verifying...
fi: Puretaan tai tarkistetaan…

[ctx: @info:progress]
en: Encrypting notepad...
fi: Salataan muistikirjaa…

[ctx: @info:progress]
en: Signing and encrypting notepad...
fi: Allekirjoitetaan ja salataan muistikirjaa…

[ctx: @info:progress]
en: Signing notepad...
fi: Allekirjoitetaan muistikirjaa…

[ctx: @info:shell]
en: Create a new key pair or certificate signing request
fi: Luo uusi avainpari tai varmenteen allekirjoituspyyntö

[ctx: @info:shell]
en: Create or check a checksum file
fi: Luo tai tarkista tarkistussummatiedosto

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt and/or verify file(s)
fi: Pura tai todenna tiedosto(ja)

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt file(s)
fi: Pura tiedosto(je)n salaus

[ctx: @info:shell]
en: Encrypt file(s)
fi: Salaa tiedosto(t)

[ctx: @info:shell]
en: File(s) to process
fi: Käsiteltävä(t) tiedosto(t)

[ctx: @info:shell]
en: Import certificate file(s)
fi: Tuo varmennetiedosto(ja)

[ctx: @info:shell]
en: Location of the socket the ui server is listening on
fi: Käyttöliittymäpalvelimen kuunteleman pistokkeen sijainti

[ctx: @info:shell]
en: Open the config dialog
fi: Avaa asetusikkuna

[ctx: @info:shell]
en: Parent Window Id for dialogs
fi: Kyselyikkunoiden emoikkunan tunniste

[ctx: @info:shell]
en: Run UI server only, hide main window
fi: Käynnistä vain käyttöliittymäpalvelin, piilota pääikkuna

[ctx: @info:shell]
en: Run as standalone app without system tray icon
fi: Suorita itsenäisenä sovelluksena ilmoitusaluekuvakkeetta

[ctx: @info:shell]
en: Same as --sign-encrypt, do not use
fi: Kuten --sign-encrypt, älä käytä

[ctx: @info:shell]
en: Search for a certificate on a keyserver
fi: Etsi varmennetta avainpalvelimelta

[ctx: @info:shell]
en: Sign and/or encrypt file(s)
fi: Allekirjoita tai salaa tiedosto(ja)

[ctx: @info:shell]
en: Sign file(s)
fi: Allekirjoita tiedosto(t)

[ctx: @info:shell]
en: String or Fingerprint for query and search
fi: Etsittävä merkkijono tai sormenjälki

[ctx: @info:shell]
en: Use CMS (X.509, S/MIME) for the following operation
fi: Käytä seuraavaan toimenpiteeseen CMS:ää (X.509, S/MIME)

[ctx: @info:shell]
en: Use OpenPGP for the following operation
fi: Käytä seuraavaan toimenpiteeseen OpenPGP:tä

[ctx: @info:shell]
en: Verify file/signature
fi: Todenna tiedosto tai allekirjoitus

[ctx: @info:status]
en: Backing up secret key...
fi: Varmuuskopioidaan salaista avainta…

[ctx: @info:status]
en: Exporting subkeys...
fi: Viedään aliavaimia…

[ctx: @info:status]
en: Importing certificates from smart cards...
fi: Tuodaan varmenteita älykortilta…

[ctx: @info:status]
en: Loading smart cards...
fi: Ladataan älykortteja…

[ctx: @info:status]
en: Revoking key...
fi: Mitätöidään avainta…

[ctx: @info:status]
en: Saving secret team key...
fi: Tallennetaan työryhmän salaista avainta…

[ctx: @info:status]
en: Updating certificate...
fi: Päivitetään varmennetta…

[ctx: @info:status]
en: Updating key...
fi: Päivitetään avainta…

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card %1...
fi: Päivitetään älykorttia %1…

[ctx: @info:status]
en: Updating smart card...
fi: Päivitetään älykorttia…

[ctx: @info:tooltip]
en: <html>Add the ADSK specified in the GnuPG configuration to your certificate. By adding an ADSK to your certificate, you allow the owner of the ADSK to decrypt all new messages that are encrypted for your certificate, if the client encrypting the message supports this functionality.</html>
fi: <html>Lisää varmenteeseen GnuPG-asetuksissa määritetty ADSK. Lisäämällä sallit ADSK:n omistajan purkaa kaikkien varmenteellesi salattujen viestien salauksen, jos viestin salaava asiakasohjelma tukee tätä.</html>

[ctx: @info:tooltip]
en: <para>Generate three new keys on the smart card and create a new OpenPGP certificate with those keys. Optionally, the encryption key is generated off-card and a backup is created so that you can still access data encrypted with this key in case the card is lost or damaged.</para><para><emphasis strong='true'>Existing keys on the smart card will be overwritten.</emphasis></para>
fi: <para>Luo älykortille kolme uutta avainta ja niillä uusi OpenPGP-varmenne. Valinnaisesti salausavaimen ja varmuuskopion voi luoda kortin ulkopuolelle, jolloin tällä avaimella salatun tiedon voi yhä lukea, vaikka kortti katoaisi tai vaurioituisi.</para><para><emphasis strong='true'>Älykortilla jo olevat avaimet korvataan.</emphasis></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Add the selected certificates to the group
fi: Lisää valitut varmenteet ryhmään

[ctx: @info:tooltip]
en: Append the new file to the existing file.
fi: Lisää olemassa olevaan tiedostoon uusi tiedosto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically save all files that would overwrite an already existing file with a different name.
fi: Tallenna automaattisesti toiselle nimelle kaikki tiedostot, jotka korvaisivat olemassa olevan tiedoston.

[ctx: @info:tooltip]
en: Backup the encryption key in a file.
fi: Varmuuskopioi salausavain tiedostoon.

[ctx: @info:tooltip]
en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD) for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate. If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
fi: Oletuksena Kleopatra OpenPGP-varmennetta päivitettäessä kyselee tarjoajien (WKD) varmennehakemistoista vain niistä alun perin noudetut käyttäjätunnukset. Jos tämä valinta on käytössä, WKD:istä kysellään kaikki käyttäjätunnukset.

[ctx: @info:tooltip]
en: Card slot ID: %1
fi: Korttipaikan tunniste: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN Unblocking Key (PUK) that can be used to unblock the smart card after a wrong PIN has been entered too many times.
fi: Vaihda PUK (PIN-koodin eston purkuavain), jota voi käyttää purkamaan älykortin eston sen jälkeen, kun väärä PIN on annettu liian monta kertaa.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for administrative operations.
fi: Vaihda ylläpitotoimenpiteisiin vaadittava PIN-koodi.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card.
fi: Vaihda älykortin avainten käyttöön vaadittava PIN

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for using the keys on the smart card. The PIN must contain at least six characters.
fi: Vaihda älykortin avainten käyttämiseen vaadittava PIN. PIN-koodissa on oltava vähintään kuusi merkkiä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIV Card Application Administration Key that is used by the PIV Card Application to authenticate the PIV Card Application Administrator and by the administrator (resp. Kleopatra) to authenticate the PIV Card Application.
fi: Aseta PIV-korttisovelluksen ylläpitoavain, jota PIV-korttisovellus käyttää todentamaan PIV-korttisovelluksen ylläpitäjän ja ylläpitäjä (Kleopatra) todentamaan PIV-korttisovelluksen.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the URL where the public key for the keys on this smartcard can be downloaded.
fi: Vaihda verkko-osoite, josta älykortin avainten julkisen avaimen voi ladata

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the cardholder's name.
fi: Vaihda kortinhaltijan nimi.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the end of the validity period
fi: Muuta kelpoisuusajan loppua

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option if you want to upload your certifications to a certificate directory after successful certification.
fi: Valitse tämä, jos haluat onnistuneen  varmennuksen päätteeksi lähettää varmenteesi varmennehakemistoon.

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this option, if you want to share your certifications with others. If you just want to mark certificates as certified for yourself, then you can uncheck it.
fi: Valitse tämä, jos haluat jakaa varmenteesi muille. Jos haluat vain merkitä varmenteet varmennetuiksi itsellesi, valinnan voi poistaa.

[ctx: @info:tooltip]
en: Choose output folder
fi: Valitse tuloskansio

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to set the trust level of the selected certification key to ultimate trust. This is what you usually want to do for your own keys.
fi: Napsauta asettaaksesi valitun varmenneavaimen luottamus äärimmäiseksi. Näin tehdään tavallisesti omille avaimille.

[ctx: @info:tooltip]
en: Close message
fi: Sulje viesti

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the fingerprint to the clipboard
fi: Kopioi sormenjälki leikepöydälle

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the selected certificate to a smartcard
fi: Kopioi valittu varmenne älykortille

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a group from the selected certificates
fi: Luo valituista varmenteista ryhmä

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new OpenPGP certificate
fi: Luo uusi OpenPGP-varmenne

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an OpenPGP certificate for the keys stored on the card.
fi: Luo kortille talletetuille avaimille OpenPGP-varmenne.

[ctx: @info:tooltip]
en: Create an S/MIME certificate signing request for this key
fi: Luo tälle avaimelle S/MIME-varmenteen allekirjoituspyyntö

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file and any other files that would overwrite an already existing file.
fi: Älä kirjoita tätä äläkä muita tiedostoja, jotka korvaisivat olemassa olevan tiedoston.

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file, skip to the next one instead.
fi: Älä kirjoita tätä tiedostoa vaan hyppää seuraavaan.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the proxy to use for HTTP requests.
fi: Anna HTTP-pyyntöihin käytettävä välityspalvelin.

[ctx: @info:tooltip]
en: Expired or revoked certificates cannot be certified.
fi: Vanhentuneita tai mitätöityjä varmenteita ei voi varmentaa.

[ctx: @info:tooltip]
en: Flag the selected user ID as the primary user ID of this key.
fi: Merkitse valittu käyttäjätunnus avaimessa ensisijaiseksi.

[ctx: @info:tooltip]
en: Grant or revoke the certification power of the selected certificate
fi: Myönnä valitulle varmenteelle varmenneoikeus tai mitätöi se

[ctx: @info:tooltip]
en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys that were used to certify the user IDs of newly imported OpenPGP keys.
fi: Jos käytössä, Kleopatra yrittää automaattisesti noutaa avaimet, joita käytettiin varmentamaan vasta tuotujen OpenPGP-avainten käyttäjätunnuksia.

[ctx: @info:tooltip]
en: If the card slot already contains a key then the new key will irrevocably replace the old key.
fi: Jos korttipaikassa jo on avain, uusi korvaa vanhan peruuttamattomasti.

[ctx: @info:tooltip]
en: Import certificate from file
fi: Tuo varmenne tiedostosta

[ctx: @info:tooltip]
en: Import the certificate stored on the card
fi: Tuo kortille tallennettu varmenne

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to next match
fi: Hyppää seuraavaan osumaan

[ctx: @info:tooltip]
en: Jump to previous match
fi: Hyppää edelliseen osumaan

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep each file separate instead of creating an archive for all.
fi: Pidä tiedostot erillisinä sen sijaan, että luotaisiin kaikista arkisto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up and import all keys that were used to certify the user IDs of this key
fi: Etsi ja tuo kaikki tämän avaimen käyttäjätunnusten varmentamiseen käytetyt avaimet

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up certificate on server
fi: Etsi varmennetta palvelimesta

[ctx: @info:tooltip]
en: Manage certificate groups
fi: Varmenneryhmien hallinta

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file and any other files that already exist.
fi: Korvaa kaikki jo olemassa olevat tiedostot.

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file.
fi: Korvaa olemassa oleva tiedosto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh certificate list
fi: Päivitä varmenneluettelo

[ctx: @info:tooltip]
en: Reload smart cards
fi: Virkistä älykortit

[ctx: @info:tooltip]
en: Remove the selected certificates from the group
fi: Poista valitut varmenteet ryhmästä

[ctx: @info:tooltip]
en: Restart the background processes, e.g. after making changes to the configuration.
fi: Käynnistä taustaprosessit uudelleen esim. asetusten muututtua.

[ctx: @info:tooltip]
en: Revocation of self-certifications is currently not possible.
fi: Itsevarmenteiden peruminen ei toistaiseksi ole mahdollista.

[ctx: @info:tooltip]
en: S/MIME certificates cannot be certified.
fi: S/MIME-varmenteita ei voi varmentaa.

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file with the given name.
fi: Tallenna tiedosto annetulla nimellä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search in output
fi: Etsi tulosteesta

[ctx: @info:tooltip]
en: Search on keyserver
fi: Etsi avainpalvelimelta

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list for groups matching the search term.
fi: Etsi luettelosta hakusanoja vastaavia ryhmiä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of available certificates for any that match the search term.
fi: Etsi hakusanoja vastaavia varmenteita käytettävissä olevista.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list of certificates in the group for any that match the search term.
fi: Etsi hakusanoja vastaavia varmenteita ryhmästä.

[ctx: @info:tooltip]
en: See certifications for details.
fi: Lisätietoa löytyy varmenteista.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if another person's certificate is about to expire soon.
fi: Valitse, montako päivää etukäteen haluat varoitukset toisen henkilön varmenteen vanhenemisesta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if your own certificate is about to expire soon.
fi: Valitse, montako päivää etukäteen haluat varoituksen varmenteesi vanhenemisesta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Set or change the PUK that can be used to unblock the smart card. The PUK must contain at least eight characters.
fi: Aseta tai vaihda PUK, jota käytetään älykortin eston purkamiseen. PUK-koodissa on oltava vähintään kahdeksan merkkiä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
fi: Näytä varmenneluettelo

[ctx: @info:tooltip]
en: Show more options
fi: Näytä lisää valintoja

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that belong to the selected category.
fi: Näytä vain valittuun luokkaan kuuluvat varmenteet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that match the entered search term.
fi: Näytä vain annettua hakulausetta vastaavat varmenteet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the issuer certificate
fi: Näytä myöntäjän varmenne

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the number of remaining attempts for entering the correct PIN or PUK.
fi: Näyttää oikean PIN- tai PUK-koodin jäljellä olevien syöttöyritysten määrän

[ctx: @info:tooltip]
en: Start the certification process for all certificates in the group.
fi: Aloita varmennusprosessi ryhmän kaikille varmenteille.

[ctx: @info:tooltip]
en: Suggest a file name that does not already exist.
fi: Ehdota tiedostonimeä, jota ei ole vielä olemassa.

[ctx: @info:tooltip]
en: The data was encrypted to this key / certificate.
fi: Tiedot on salattu tälle avaimelle tai varmenteelle.

[ctx: @info:tooltip]
en: The resulting files are written to this directory.
fi: Tähän kansioon kirjoitetaan tulostiedostot.

[ctx: @info:tooltip]
en: This certificate cannot be used for encryption.
fi: Tätä varmennetta ei voi käyttää salaamiseen.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP encrypted file.
fi: Tämä on OpenPGP-salatun tiedoston tiedostonimi.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP-signed and encrypted file.
fi: Tämä on OpenPGP-allekirjoitetun ja -salatun tiedoston tiedostonimi.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME encrypted file.
fi: Tämä on S/MIME-salatun tiedoston tiedostonimi.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME signature.
fi: Tämä on S/MIME-allekirjoituksen tiedostonimi.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the detached OpenPGP signature.
fi: Tämä on irrotetun OpenPGP-allekirjoituksen tiedostonimi.

[ctx: @info:tooltip]
en: This parameter has been locked down by the system administrator.
fi: Järjestelmän ylläpitäjä on lukinnut tämän parametrin.

[ctx: @info:tooltip]
en: Unblock the smart card with the PUK (if available) or the Admin PIN.
fi: Pura älykortin esto PUK- (jos käytettävissä) tai ylläpito-PIN-koodilla.

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the CRLs and do a full validation check of the certificate.
fi: Päivitä CRL:t ja tee varmenteen täysi kelvollisuustarkistus.

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the key from external sources.
fi: Päivitä avain ulkoisista lähteistä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the certificate corresponding to this key to the card
fi: Kirjoita tätä avainta vastaava varmenne kortille

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the key pair of a certificate to the card
fi: Kirjoita varmenteen avainpari kortille

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this certification because the required secret key is not available.
fi: Et voi mitätöidä tätä varmennetta, koska vaadittu salainen avain ei ole käytettävissä.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this expired certification.
fi: Tätä vanhentunutta varmennetta ei voi mitätöidä.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this invalid certification.
fi: Tätä virheellistä varmennetta ei voi mitätöidä.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this revocation certification. (But you can re-certify the corresponding user ID.)
fi: Tätä mitätöintivarmennetta ei voi mitätöidä. (Mutta vastaavan käyttäjätunnuksen voi varmentaa uudelleen.)

[ctx: @item never show expiry notification]
en: never
fi: ei koskaan

[ctx: @item:inlistbox]
en: Authentication
fi: Todennus

[ctx: @item:inlistbox]
en: Encryption
fi: Salaus

[ctx: @item:inlistbox]
en: Signature
fi: Allekirjoitus

[ctx: @item:valuesuffix]
en: %v day | %v days
fi[0]: %v päivä
fi[1]: %v päivää

[ctx: @label]
en: Available certificates
fi: Käytettävissä olevat varmenteet

[ctx: @label]
en: Card type:
fi: Kortin tyyppi:

[ctx: @label]
en: Categories
fi: Luokat

[ctx: @label]
en: Certificate chain
fi: Varmenneketju

[ctx: @label]
en: Certificate usage
fi: Varmenteen käyttö

[ctx: @label]
en: Certificates
fi: Varmenteet

[ctx: @label]
en: Certificates in group
fi: Ryhmän varmenteet

[ctx: @label]
en: Encrypt for others:
fi: Salaa muille:

[ctx: @label]
en: Enter the new public key URL:
fi: Uuden julkisen avaimen osoite:

[ctx: @label]
en: Groups
fi: Ryhmät

[ctx: @label]
en: HTTP Proxy
fi: HTTP-välityspalvelin

[ctx: @label]
en: Protocol:
fi: Yhteyskäytäntö:

[ctx: @label]
en: Public key URL:
fi: Julkisen avaimen osoite:

[ctx: @label]
en: Rename:
fi: Muuta nimeä:

[ctx: @label]
en: Results
fi: Tulokset

[ctx: @label]
en: Revokers
fi: Mitätöijät

[ctx: @label]
en: Search available certificates
fi: Etsi käytettävissä olevia varmenteita

[ctx: @label]
en: Search for certificates in the group
fi: Etsi ryhmän varmenteita

[ctx: @label]
en: Search groups
fi: Etsi ryhmiä

[ctx: @label]
en: Search:
fi: Etsi:

[ctx: @label]
en: Serial number:
fi: Sarjanumero:

[ctx: @label]
en: Settings
fi: Asetukset

[ctx: @label]
en: Subkeys
fi: Aliavaimet

[ctx: @label]
en: Enter the new cardholder name:
fi: Anna uusi kortinhaltijan nimi:

[ctx: @label PIN to unlock the smart card for administrative operations]
en: Admin PIN
fi: Ylläpito-PIN

[ctx: @label The number of remaining attempts to enter a PIN or PUK, as in Remaining attempts: PIN: 2, PUK: 3, Admin PIN: 3]
en: Remaining attempts:
fi: Yrityksiä jäljellä:

[ctx: @label The owner of a smartcard. GnuPG refers to this as cardholder.]
en: Cardholder:
fi: Kortinhaltija:

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &others:
fi: Salaa &muille:

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Output &files/folder:
fi: T&ulostiedostot tai -kansio:

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish in internal directory
fi: Julkaise sisäiseen kansioon

[ctx: @label:checkbox]
en: Publish to %1
fi: Julkaise kohteeseen %1

[ctx: @label:checkbox]
en: Search missing keys when verifying a signature
fi: Etsi allekirjoitusta todennettaessa puuttuvia avaimia

[ctx: @label:checkbox]
en: Use OpenPGP keyserver
fi: Käytä OpenPGP-avainpalvelinta

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for other certificates:
fi: Kynnys muille varmenteille:

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for own certificates:
fi: Kynnys omille varmenteille:

[ctx: @label:textbox]
en: &Output folder:
fi: &Tuloskansio:

[ctx: @label:textbox]
en: Additional email addresses
fi: Lisäsähköpostiosoitteet

[ctx: @label:textbox]
en: Algorithm:
fi: Algoritmi:

[ctx: @label:textbox]
en: Description (optional):
fi: Kuvaus (valinnainen):

[ctx: @label:textbox]
en: Domain names
fi: Verkkoaluenimet

[ctx: @label:textbox]
en: EMail:
fi: Sähköposti:

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @label:textbox]
en: Please note that only one OpenPGP keyserver can be configured.
fi: Huomaa, että asettaa voi vain yhden OpenPGP-avainpalvelimen.

[ctx: @label:textbox]
en: Please select an action.
fi: Valitse toimenpide.

[ctx: @label:textbox]
en: This may take several minutes...
fi: Tämä voi kestää hetken…

[ctx: @label:textbox]
en: URIs
fi: URIt

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Decrypted and verified text
fi: Purettu ja tarkistettu teksti

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Decrypted text
fi: Purettu teksti

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Encrypted text
fi: Salattu teksti

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Signed and encrypted text
fi: Allekirjoitettu ja salattu teksti

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Signed text
fi: Allekirjoitettu teksti

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Text to process
fi: Käsiteltävä teksti

[ctx: @label:textbox for assistive tools]
en: Verified text
fi: Tarkistettu teksti

[ctx: @option:check]
en: Allow team members to sign with the team key
fi: Salli työryhmän jäsenten allekirjoittaa ryhmän avaimella

[ctx: @option:check]
en: Authentication
fi: Todennus

[ctx: @option:check]
en: Automatically extract file archives after decryption
fi: Pura arkistot salauksen avaamisen jälkeen automaattisesti

[ctx: @option:check]
en: Backup encryption key
fi: Varmuuskopioi salausavain

[ctx: @option:check]
en: Bold
fi: Lihavointi

[ctx: @option:check]
en: Close window automatically on success
fi: Sulje ikkuna onnistuneen toiminnon jälkeen automaattisesti

[ctx: @option:check]
en: Create OpenPGP encrypted files with ".pgp" file extensions instead of ".gpg"
fi: Käytä OpenPGP-salattujen tiedostojen päätteenä ”.pgp” eikä ”.gpg”

[ctx: @option:check]
en: Create signed or encrypted files as text files.
fi: Luo allekirjoitetut tai salatut tiedostot tekstitiedostoiksi.

[ctx: @option:check]
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
fi: Luo puretut väliaikaistiedostot salatun tiedoston kansioon.

[ctx: @option:check]
en: Encrypt with password:
fi: Salaa salasanalla:

[ctx: @option:check]
en: Encryption
fi: Salaus

[ctx: @option:check]
en: Italic
fi: Kursiivi

[ctx: @option:check]
en: Query certificate directories of providers for all user IDs
fi: Kysele kaikki käyttäjätunnukset tarjoajien varmennehakemistoista

[ctx: @option:check]
en: Retrieve missing certification keys when importing new keys
fi: Nouda puuttuvat varmenneavaimet uusia avaimia tuotaessa

[ctx: @option:check]
en: Run these tests at startup
fi: Suorita nämä testit käynnistettäessä

[ctx: @option:check]
en: Show all test results
fi: Näytä kaikki testitulokset

[ctx: @option:check]
en: Show owner information
fi: Näytä omistajan tiedot

[ctx: @option:check]
en: Show technical details
fi: Näytä tekniset tiedot

[ctx: @option:check]
en: Show this notification for future updates.
fi: Näytä tämä ilmoitus myöhemmistäkin päivityksistä.

[ctx: @option:check]
en: Show upcoming certificate expiration
fi: Näytä ennalta tieto varmenteen vanhenemisesta

[ctx: @option:check]
en: Show validity
fi: Näytä kelvollisuus

[ctx: @option:check]
en: Signing
fi: Allekirjoittaminen

[ctx: @option:check]
en: Strikeout
fi: Yliviivaus

[ctx: @option:check]
en: Treat .p7m files without extensions as mails.
fi: Tulkitse päätteettömät .p7m-tiedostot sähköpostiviesteiksi.

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to %1
fi: Päivitä mitätöity varmenne kohteeseen %1

[ctx: @option:check]
en: Upload revoked certificate to internal directory
fi: Lähetä mitätöity varmenne sisäiseen kansioon

[ctx: @option:check]
en: Use public-key encryption only.
fi: Käytä vain julkisen avaimen salausta.

[ctx: @option:check]
en: Use symmetric encryption only.
fi: Käytä vain symmetristä salausta.

[ctx: @option:check]
en: Valid until:
fi: Vanhenemisaika:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Enc&rypt / Sign each file separately.
fi: Salaa &tai allekirjoita kukin tiedosto erikseen.

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &me:
fi: Salaa &minulle:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt with &password:
fi: &Salaa salasanalla:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Sign &as:
fi: Allekirjoita &henkilönä:

[ctx: @option:radio]
en: Certificate has been compromised
fi: Varmenne on vaarantunut

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is no longer used
fi: Varmenne ei enää ole käytössä

[ctx: @option:radio]
en: Certificate is superseded
fi: Varmenne on korvattu

[ctx: @option:radio]
en: Delete secret key from disk.
fi: Poista salainen avain levyltä.

[ctx: @option:radio]
en: For a different reason
fi: Muu syy

[ctx: @option:radio]
en: I already have a backup of the secret key.
fi: Minulla on jo salaisesta avaimesta varmuuskopio.

[ctx: @option:radio]
en: Keep secret key on disk.
fi: Säilytä salainen avain levyllä.

[ctx: @option:radio]
en: Make a backup of the secret key to a file.
fi: Varmuuskopioi salainen avain tiedostoon.

[ctx: @option:radio]
en: Make a printed backup of the secret key.
fi: Tee salaisesta avaimesta tulostettava varmuuskopio.

[ctx: @option:radio]
en: Unlimited validity
fi: Rajaton kelpoisuus

[ctx: @title]
en: %1 Configuration Check
fi: %1 – asetusten tarkistus

[ctx: @title]
en: <application>Kleopatra</application> failed to start
fi: <application>Kleopatra</application>n käynnistäminen epäonnistui

[ctx: @title]
en: Available Certificates
fi: Käytettävissä olevat varmenteet

[ctx: @title]
en: Certificates in the Group
fi: Ryhmän varmenteet

[ctx: @title]
en: Certifications Loading Failed
fi: Varmenteiden nouto epäonnistui

[ctx: @title]
en: Compliance Check
fi: Yhteensopivuustarkistus

[ctx: @title]
en: Config File 'libkleopatrarc'
fi: Asetustiedosto ”libkleopatrarc”

[ctx: @title]
en: Creating Key Pair...
fi: Luodaan avainparia…

[ctx: @title]
en: Error Deleting Registry Key
fi: Virhe poistettaessa rekisteriavainta

[ctx: @title]
en: Failed to find PaperKey executable.
fi: PaperKey-ohjelmatiedostoa ei löytynyt.

[ctx: @title]
en: GPG (OpenPGP Backend) installation
fi: GPG-asennus (OpenPGP-taustaosa)

[ctx: @title]
en: Gpg-Agent Connectivity
fi: Gpg-agent-yhteys

[ctx: @title]
en: GpgConf (Configuration) installation
fi: GpgConf-asennus (asetusohjelma)

[ctx: @title]
en: GpgME Too Old
fi: GpgME liian vanha

[ctx: @title]
en: GpgSM (S/MIME Backend) installation
fi: GpgSM-asennus (S/MIME-taustaosa)

[ctx: @title]
en: Invalid Server Reply
fi: Virheellinen vastaus palvelimelta

[ctx: @title]
en: No Directory Servers Configured
fi: Ei määritettyjä hakemistopalvelimia

[ctx: @title]
en: OpenPGP Keyserver
fi: OpenPGP-avainpalvelin

[ctx: @title]
en: Reason for Revocation (optional)
fi: Mitätöintisyy (valinnainen)

[ctx: @title]
en: Result Truncated
fi: Hakutulos katkaistu

[ctx: @title]
en: Results
fi: Tulokset

[ctx: @title]
en: Running as Administrator
fi: Suoritetaan pääkäyttäjänä

[ctx: @title]
en: Save Request
fi: Tallenna pyyntö

[ctx: @title]
en: Sign / Encrypt Files
fi: Allekirjoita tai salaa tiedostoja

[ctx: @title]
en: Sign/Encrypt Clipboard
fi: Allekirjoita tai salaa leikepöytä

[ctx: @title]
en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
fi: Salaustoimintojen tila ja edistyminen näytetään tässä.

[ctx: @title]
en: Success
fi: Onnistui

[ctx: @title]
en: UiServer Connectivity
fi: Käyttöliittymäpalvelimen yhteys

[ctx: @title]
en: Up to date
fi: Ajan tasalla

[ctx: @title]
en: Windows Registry
fi: Windows-rekisteri

[ctx: @title]
en: card keys and certificates
fi: kortin avaimet ja varmenteet

[ctx: @title %1:"OpenPGP" or "S/MIME"]
en: %1 Certificate Server
fi: %1-varmennepalvelin

[ctx: @title:column]
en: Actions
fi: Toimenpiteet

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
fi: Algoritmi

[ctx: @title:column]
en: Created
fi: Luotu

[ctx: @title:column]
en: Email
fi: Sähköposti

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
fi: Sormenjälki

[ctx: @title:column]
en: Key ID
fi: Avaintunniste

[ctx: @title:column]
en: Keygrip
fi: Avainrengas

[ctx: @title:column]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: @title:column]
en: Origin
fi: Alkuperä

[ctx: @title:column]
en: Protocol
fi: Yhteyskäytäntö

[ctx: @title:column]
en: Status
fi: Tila

[ctx: @title:column]
en: Storage
fi: Talletuspaikka

[ctx: @title:column]
en: Usage
fi: Käyttö

[ctx: @title:column]
en: User ID
fi: Käyttäjätunnus

[ctx: @title:column]
en: Valid From
fi: Voimassa alkaen

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
fi: Vanhenee

[ctx: @title:column Name or ID of a storage slot for a key on a smart card]
en: Card Slot
fi: Korttipaikka

[ctx: @title:dialog]
en: Add ADSK
fi: Lisää ADSK

[ctx: @title:dialog]
en: Copy Key to Smartcard
fi: Kopioi avain älykortille

[ctx: @title:dialog]
en: Disable Certificate
fi: Poista varmenne käytöstä

[ctx: @title:dialog]
en: Results
fi: Tulokset

[ctx: @title:dialog]
en: Save Secret Team Key
fi: Tallenna työryhmän salainen avain

[ctx: @title:dialog]
en: Sign / Encrypt Files
fi: Allekirjoita tai salaa tiedostoja

[ctx: @title:dialog]
en: Sign/Encrypt Clipboard
fi: Allekirjoita tai salaa leikepöytä

[ctx: @title:dialog as in 'list of certificates that were imported']
en: Imported Certificates
fi: Tuodut varmenteet

[ctx: @title:group]
en: Certificate Usage
fi: Varmenteen käyttö

[ctx: @title:group]
en: Details
fi: Tiedot

[ctx: @title:group]
en: Key Material
fi: Avainmateriaali

[ctx: @title:group]
en: Proposed Corrective Action
fi: Ehdotettu korjaus

[ctx: @title:menu]
en: SmartCard
fi: Älykortti

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Categories
fi: Varmenneluokat

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Dump
fi: Varmennevedos

[ctx: @title:tab]
en: Certifications
fi: Varmenteet

[ctx: @title:tab]
en: General
fi: Perusasetukset

[ctx: @title:tab]
en: Related Addresses
fi: Asiaan liittyvät osoitteet

[ctx: @title:tab]
en: Revokers
fi: Mitätöijät

[ctx: @title:tab]
en: Subkeys
fi: Aliavaimet

[ctx: @title:tab]
en: Trust Chain Details
fi: Luottamusketjun tiedot

[ctx: @title:tab]
en: User IDs
fi: Käyttäjätunnukset

[ctx: @title:window]
en: Add Subkey
fi: Lisää aliavain

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Error
fi: Virhe lisättäessä käyttäjätunnusta

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Succeeded
fi: Käyttäjätunnuksen lisääminen onnistui

[ctx: @title:window]
en: Advanced Settings
fi: Lisäasetukset

[ctx: @title:window]
en: Apply Settings
fi: Hyväksy asetukset

[ctx: @title:window]
en: Backup Secret Key
fi: Varmuuskopioi salainen avain

[ctx: @title:window]
en: CRL Cache Dump
fi: CRL-välimuistivedos

[ctx: @title:window]
en: Certificate Dump
fi: Varmennevedos

[ctx: @title:window]
en: Certificate Selection
fi: Varmenteen valinta

[ctx: @title:window]
en: Certificate Updated | Certificates Updated
fi[0]: Varmenne päivitetty
fi[1]: Varmenteet päivitetty

[ctx: @title:window]
en: Certification Completed
fi: Varmentaminen valmis

[ctx: @title:window]
en: Certification Not Possible
fi: Varmentaminen ei mahdollista

[ctx: @title:window]
en: Certification Trust Change Failed
fi: Varmenteen luottamuksen asettaminen epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Certify Certificates
fi: Varmenna varmenteet

[ctx: @title:window]
en: Change Cardholder
fi: Vaihda kortinhaltija

[ctx: @title:window]
en: Change Public Key URL
fi: Muuta ylläpitoavaimen verkko-osoitetta

[ctx: @title:window]
en: Change Validity Period
fi: Muuta kelpoisuusaikaa

[ctx: @title:window]
en: Checksum Verification Errors
fi: Tarkistussumman todennusvirheet

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Error
fi: Virhe tyhjennettäessä CRL-välimuistia

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Finished
fi: CRL-välimuisti tyhjennetty

[ctx: @title:window]
en: Configure
fi: Asetukset

[ctx: @title:window]
en: Configure Groups
fi: Ryhmäasetukset

[ctx: @title:window]
en: Confirm Certificate Export
fi: Vahvista varmenteen vienti

[ctx: @title:window]
en: Confirm Deletion
fi: Vahvista poistaminen

[ctx: @title:window]
en: Confirm Group Export
fi: Vahvista ryhmän vienti

[ctx: @title:window]
en: Confirm Publication
fi: Vahvista julkaisu

[ctx: @title:window]
en: Confirm Revocation
fi: Vahvista mitätöinti

[ctx: @title:window]
en: Create Checksum Progress
fi: Tarkistussummien luonnin eteneminen

[ctx: @title:window]
en: Create OpenPGP Key
fi: Luo OpenPGP-avain

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify E-Mail
fi: Pura tai todenna viestin salaus

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Failed
fi: Salauksen purku tai todennus epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Files
fi: Pura tai todenna tiedostoja

[ctx: @title:window]
en: Delete Certificates
fi: Poista varmenteita

[ctx: @title:window]
en: Delete Group | Delete Groups
fi[0]: Poista ryhmä
fi[1]: Poista ryhmät

[ctx: @title:window]
en: Distrust Root Certificate
fi: Älä luota juurivarmenteeseen

[ctx: @title:window]
en: Dump CRL Cache Error
fi: CRL-välimuistivedostuksen virhe

[ctx: @title:window]
en: Dump Certificate Error
fi: Varmennevedostuksen virhe

[ctx: @title:window]
en: Edit Group
fi: Muokkaa ryhmää

[ctx: @title:window]
en: Encrypt Text
fi: Salaa teksti

[ctx: @title:window]
en: Encrypt-To-Self Warning
fi: Varoitus salauksesta itselle

[ctx: @title:window]
en: Enter User ID
fi: Anna käyttäjätunnus

[ctx: @title:window]
en: Error
fi: Virhe

[ctx: @title:window]
en: Error creating revocation certificate
fi: Virhe luotaessa mitätöintivarmennetta

[ctx: @title:window]
en: Error importing secret key
fi: Virhe tuotaessa salaista avainta

[ctx: @title:window]
en: Export
fi: Vie

[ctx: @title:window]
en: Export Certificate Group | Export Certificate Groups
fi[0]: Vie varmenneryhmä
fi[1]: Vie varmenneryhmät

[ctx: @title:window]
en: Export Error
fi: Vientivirhe

[ctx: @title:window]
en: Export Failed
fi: Vienti epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Export Subkey | Export Subkeys
fi[0]: Vie aliavain
fi[1]: Vie aliavaimet

[ctx: @title:window]
en: Failed to execute command
fi: Komennon suorittaminen epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Failed to find some keys
fi: Joitakin avaimia ei löytynyt

[ctx: @title:window]
en: Fetching Keys
fi: Noudetaan avaimia

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
fi: Tiedosto on jo olemassa

[ctx: @title:window]
en: Generating Keys
fi: Luodaan avaimia

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Configuration Overview
fi: Yleiskuva GnuPG-määrityksestä

[ctx: @title:window]
en: Grant Certification Power
fi: Myönnä varmenteelle oikeus

[ctx: @title:window]
en: Group Cannot Be Certified
fi: Ryhmää ei voi varmentaa

[ctx: @title:window]
en: Group Details
fi: Ryhmän tiedot

[ctx: @title:window]
en: Importing Certificates
fi: Tuodaan varmenteita

[ctx: @title:window]
en: Invalid Output Folder
fi: Kelvoton tuloskansio

[ctx: @title:window]
en: Key is Expired
fi: Avain on vanhentunut

[ctx: @title:window]
en: Key is Revoked
fi: Avain on mitätöity

[ctx: @title:window]
en: Lookup on Server
fi: Etsi palvelimesta

[ctx: @title:window]
en: Manage Smart Cards
fi: Älykorttien hallinta

[ctx: @title:window]
en: Mark Own Certificate
fi: Merkitse varmenne omaksesi

[ctx: @title:window]
en: No Output Folder
fi: Ei tuloskansiota

[ctx: @title:window]
en: Notepad
fi: Muistikirja

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate
fi: OpenPGP-varmenne

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export
fi: OpenPGP-varmenteen vienti

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Error
fi: Virhe OpenPGP-varmenteen viennissä

[ctx: @title:window]
en: Overwrite Existing Key
fi: Korvaa olemassa oleva avain

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
fi: Korvataanko tiedosto?

[ctx: @title:window]
en: Overwrite existing key
fi: Korvataan olemassa oleva avain

[ctx: @title:window]
en: Print Secret Key
fi: Tulosta salainen avain

[ctx: @title:window]
en: Prohibited
fi: Kielletty

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
fi: Lopetetaanko varmasti?

[ctx: @title:window]
en: Revocation Failed
fi: Mitätöinti epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Revocation Succeeded
fi: Mitätöinti onnistui

[ctx: @title:window]
en: Revocation certificate created
fi: Mitätöintivarmenne luotu

[ctx: @title:window]
en: Revoke Certification Power
fi: Mitätöi oikeus

[ctx: @title:window]
en: S/MIME Certificate
fi: S/MIME-varmenne

[ctx: @title:window]
en: Save Secret Team Key
fi: Tallenna työryhmän salainen avain

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Backup
fi: Salaisen avaimen varmuuskopio

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Deletion
fi: Salaisen avaimen poisto

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate
fi: Valitse varmennetiedost

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message
fi: Valitse viestin varmenteet

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message "%1"
fi: Valitse viestin ”%1” varmenteet

[ctx: @title:window]
en: Select Signing Certificates
fi: Valitse allekirjoitusvarmenteet

[ctx: @title:window]
en: Select the file to verify with the signature <filename>%1</filename>
fi: Valitse tiedosto, jolla allekirjoitus <filename>%1</filename> todennetaan

[ctx: @title:window]
en: Self Test
fi: Itsetestaus

[ctx: @title:window]
en: Set Initial Pin
fi: Aseta alustava PIN

[ctx: @title:window]
en: Sign Text
fi: Allekirjoita teksti

[ctx: @title:window]
en: Subprocess Diagnostics
fi: Aliprosessin diagnostiikka

[ctx: @title:window]
en: Success
fi: Onnistui

[ctx: @title:window]
en: Trust Root Certificate
fi: Luota juurivarmenteeseen

[ctx: @title:window]
en: Unusable Output Folder
fi: Kelvoton tuloskansio

[ctx: @title:window]
en: Unusual Signature Warning
fi: Varoitus epätavallisesta allekirjoituksesta

[ctx: @title:window]
en: Update Available
fi: Päivitys saatavilla

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
fi: Päivitys epäonnistui

[ctx: @title:window]
en: Use Original File Name?
fi: Käytetäänkö alkuperäistä tiedostonimeä?

[ctx: @title:window]
en: Verify Checksum Results
fi: Tarkista tarkistussumman tulokset

[ctx: @title:window]
en: Verify Files
fi: Todenna tiedostoja

[ctx: @title:window]
en: Verify Fingerprint
fi: Tarkista sormenjälki

[ctx: @title:window]
en: Write certificate to card
fi: Kirjoita varmenne kortille

[ctx: @title:window Certify Certificate Group <group name>]
en: Certify Certificate Group %1
fi: Varmenna varmenneryhmä %1

[ctx: @title:window a group of keys]
en: Edit Group
fi: Muokkaa ryhmää

[ctx: @title:window a group of keys]
en: New Group
fi: Uusi ryhmä

[ctx: @title:window arg is name, email of certificate holder]
en: Certify Certificate: %1
fi: Varmenna varmenne: %1

[ctx: @warning]
en: <para><email>%1</email> has no usable transport for mailing a key available, WKS upload not possible.</para>
fi: <para><email>%1</email>: ei avaimen lähetykseen kelvollista lähetystapaa, WKS-lähetys ei mahdollista.</para>

[ctx: A generic filename for exported certificate groups]
en: certificate groups
fi: varmenneryhmiä

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates
fi: varmenteet

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates.%1
fi: varmenteet.%1

en: A phone call to the person.
fi: Soittamalla henkilölle.

en: A revocation certificate is a file that serves as a "kill switch" to publicly declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible to retract such a revocation certificate once it has been published.
fi: Perumisvarmenne on tiedosto, joka toimii julkisena ”hätäkatkaisimena” haluttaessa kertoa, ettei avainta enää käytetä. Kun perumisvarmenne on julkaistu, sitä ei enää voi kumota.

en: A revocation certificate is a kind of "kill switch" to publicly
    declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible
    to retract such a revocation certificate once it has been published.
fi: Mitätöintivarmenne toimii julkisena ”hätäkatkaisimena” kerrottaessa,
    ettei avainta enää käytetä. Kun mitätöimisvarmenne on julkaistu,
    sitä ei enää voi vetää takaisin.

en: Add ADSK
fi: Lisää ADSK

en: Add Recipient...
fi: Lisää vastaanottaja…

en: Add User ID...
fi: Lisää käyttäjätunnus…

en: Additionally, one new key has been retrieved. | Additionally, %1 new keys have been retrieved.
fi[0]: Lisäksi on noudettu yksi uusi avain.
fi[1]: Lisäksi on noudettu %1 uutta avainta.

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Advanced options
fi: Lisäasetukset

en: Algorithm:
fi: Algoritmi:

en: All certificates with email addresses belonging to the domain that have been certified by the trusted introducer are treated as certified, i.e. a trusted introducer acts as a kind of intermediate CA for a domain.
fi: Kaikkia varmenteita, joiden sähköpostiosoitteet ovat luotetun esittelijän varmentamalta toimialueelta, pidetään varmennettuina, ts. luotettu esittelijä toimii toimialueelle eräänlaisena välillisenä CA:na.

en: All operations completed.
fi: Kaikki toimet valmiit.

en: Allow S/MIME certificate creation
fi: Salli S/MIME-varmenteiden luominen

en: Allow custom debug commands
fi: Salli mukautetut vianjäljityskomennot

en: Allows the creation of S/MIME certificate signing requests.
fi: Mahdollistaa S/MIME-varmenneallekirjoituspyyntöjen luomisen.

en: Also update the validity period of the subkeys
fi: Päivitä aliavaintenkin kelpoisuusaika

en: Always search smartcard certificates on keyserver
fi: Etsi älykorttivarmenteita aina avainpalvelimesta

en: Ambiguous commands "%1" and "%2"
fi: Monitulkintaiset komennot: ”%1” ja ”%2”

en: Ambiguous protocol: --openpgp and --cms
fi: Monitulkintainen käytänne: --openpgp ja --cms

en: An error occurred while trying to clear the CRL cache. The output from %1 was:
    %2
fi: Sattui virhe yritettäessä tyhjentää CRL-välimuistia. Tuloste komennolta %1 oli:
    %2

en: An error occurred while trying to dump the CRL cache. The output from GpgSM was:
    %1
fi: Sattui virhe yritettäessä vedostaa CRL-välimuistia. GpgSM:n tuloste oli:
    %1

en: An error occurred while trying to dump the certificate. The output from GpgSM was:
    %1
fi: Sattui virhe yritettäessä vedostaa varmennetta. GpgSM:n tuloste oli:
    %1

en: An error occurred while trying to import the CRL file. The output from gpgsm was:
    %1
fi: Sattui virhe yritettäessä tuoda CRL-tiedostoa. Komennon gpgsm tuloste oli:
    %1

en: An error occurred: %1
fi: Sattui virhe: %1

en: Any files
fi: Kaikki tiedostot

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Archive and Encrypt Files
fi: Arkistoi ja salaa tiedostoja

en: Archive and Sign Files
fi: Arkistoi ja allekirjoita tiedostoja

en: Archive and Sign/Encrypt Files
fi: Arkistoi ja allekirjoita tai salaa tiedostoja

en: Archive command to use when archiving files:
fi: Tiedostoja arkistoitaessa käytettävä komento:

en: Argument is not a valid RFC-2822 mailbox
fi: Parametri ei ole kelvollinen RFC-2822-postilaatikko

en: Artwork
fi: Grafiikka

[ctx: As in 'this key is stored on this computer and on smart card(s)']
en: On this computer and on a smart card | On this computer and on %1 smart cards
fi[0]: Tähän tietokoneeseen ja älykortille
fi[1]: Tähän tietokoneeseen ja %1 älykortille

[ctx: As in 'this secret key is stored on a smart card']
en: smart card
fi: älykortti

[ctx: As in 'this secret key is stored on smart card <serial number>']
en: smart card %1
fi: älykortti %1

[ctx: As in 'this secret key is stored on this computer']
en: on this computer
fi: tälle tietokoneelle

en: At least one FILE must be present
fi: Vähintään yksi FILE-komento vaaditaan

en: At least one INPUT must be present
fi: Vähintään yksi INPUT-komento vaaditaan

en: At least one INPUT needs to be provided
fi: Vähintään yksi INPUT-komento vaaditaan

en: At least one OUTPUT must be present
fi: Vähintään yksi OUTPUT-komento vaaditaan

en: At least one input needs to be provided
fi: Vähintään yksi syöte tulee antaa

en: Authentication Key
fi: Todennusavain

en: Automatically extract archives after decryption.
fi: Pura arkistot salauksen avaamisen jälkeen automaattisesti.

en: Automatically load S/MIME certificates from PKCS#15 (CardOS) smartcards
fi: Lataa S/MIME-varmenteet PKCS#15 (CardOS) -älykorteilta automaattisesti

en: Back
fi: Takaisin

en: Backend configuration framework, KIO integration
fi: Taustaosan mukautuskehys, KIO-integrointi

en: Backend error: gpgconf does not seem to know the entry for %1/%2
fi: Taustajärjestelmävirhe: gpgconf ei näy tuntevan tietuetta %1/%2

en: Backend error: gpgconf has wrong type for %1/%2: %3 %4
fi: Taustajärjestelmävirhe: gpgconfilla on väärä tyyppi tietueelle %1/%2: %3 %4

en: Backup Key
fi: Varmistusavain

en: Backup Secret Keys...
fi: Varmuuskopioi salaiset avaimet…

en: By default, GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
fi: Oletusarvoisesti GnuPG käyttää tiedostoa ~/.gnupg/policies.txt varmistaakseen, onko varmennekäytäntö sallittu. Jos tämä kohta valitaan, käytänteitä ei tarkisteta.

en: By default, Kleopatra only queries the certificate directories of providers (WKD)
             for user IDs that were originally retrieved from a WKD when you update an OpenPGP certificate.
             If this option is enabled, then Kleopatra will query WKDs for all user IDs.
fi: Oletuksena Kleopatra kyselee OpenPGP-varmennetta päivitettäessä tarjoajien (WKD)
             varmennehakemistoista vain niistä alun perin noudetut käyttäjätunnukset.
             Jos tämä asetus on valittu, WKD:ista kysellään kaikki käyttäjätunnukset.

en: By setting an expiration date, you can limit the validity of your certification to a certain amount of time. Once the expiration date has passed, your certification is no longer valid.
fi: Vanhenemispäivän asettamalla voi rajata varmenteen kelpoisuuden tietylle ajanjaksolle. Kun vanhenemispäivä on ohi, varmenne ei enää kelpaa.

en: CAPABILITIES does not take arguments
fi: CAPABILITIES ei ota parametreja

en: CMS backend: %1
fi: CMS-taustaosa: %1

en: CRL cache cleared successfully.
fi: CRL-välimuistin tyhjennys onnistui.

en: CRL file imported successfully.
fi: CRL-tiedoston tuonti onnistui.

en: Calculating total size...
fi: Lasketaan yhteiskokoa…

en: Call to EncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
fi: Kutsu on moniselitteinen: EncryptEMailController::protocolAsString()

en: Call to NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
fi: Kutsu on moniselitteinen: NewSignEncryptEMailController::protocolAsString()

en: Cancel
fi: Peru

en: Cannot be configured with Kleopatra
fi: Ei voida asettaa Kleopatralla

en: Cannot determine protocol for task
fi: Ei voida määrittää tehtävän yhteyskäytäntöä

en: Cannot determine the GnuPG home directory: %1 exists but is not a directory.
fi: Ei saatu selville GnuPG:n kotikansiota: %1 on olemassa muttei kansio.

en: Cannot find checksums file for file %1
fi: Tiedoston %1 tarkistussummatiedostoa ei löydy

en: Cannot find common base directory for these files:
    %1
fi: Ei löytynyt yhteistä peruskansiota näille tiedostoille:
    %1

en: Cannot flush data
fi: Tietoja ei voi tyhjentää muistista

en: Cannot mix --info with non-info SENDER or RECIPIENT
fi: --info ei sovi yhteen ei-info-SENDERin tai RECIPIENTin kanssa

en: Cannot open existing file "%1" for reading: %2
fi: Olemassa olevaa tiedostoa ”%1” ei saatu auki lukua varten: %2

en: Cannot open file "%1" for reading and writing: %2
fi: Tiedostoa ”%1” ei saatu auki lukua ja kirjoitusta varten: %2

en: Cannot read "%1"
fi: Ei voida lukea: ”%1”

en: Cannot remove directory %1
fi: Ei voi poistaa kansiota %1

en: Cannot remove file %1: %2
fi: Ei voi poistaa tiedostoa %1: %2

en: Cannot send "%1" status
fi: Ei voi lähettää tilaa ”%1”

en: Cannot send data
fi: Tietoja ei voi lähettää

en: Cannot set restrictive permissions on file %1: %2
fi: Tiedoston %1 oikeuksia ei voi rajoittaa: %2

en: Cannot use OUTPUT and MESSAGE simultaneously
fi: OUTPUT- ja MESSAGE-komentoja ei voi käyttää yhtä aikaa

en: Cannot use RECIPIENT
fi: Ei voida käyttää RECIPIENTiä

en: Cannot use SENDER
fi: Ei voida käyttää SENDERiä

en: Cannot use both %f and | in '%1'
fi: Ei voi käyttää sekä %f että | komennossa ”%1”

en: Cannot use non-info RECIPIENT
fi: Ei voida käyttää ei-tiedottavaa RECIPIENTiä

en: Cannot use non-info SENDER
fi: Ei voida käyttää ei-tiedottavaa SENDERiä

en: Cannot use output and signed data simultaneously
fi: Tulostetta ja allekirjoitettua tietoa ei voi käyttää yhtäaikaisesti

[ctx: Caption for an unknown key/certificate where only ID is known.]
en: Unknown Recipient:
fi: Tuntematon vastaanottaja:

en: Card Authentication Key
fi: Kortin todennusavain

en: Card Certificate
fi: Kortin varmenne

[ctx: CardOS is a smartcard operating system]
en: CardOS 5 (various apps)
fi: CardOS 5 (eri sovellukset)

en: Caught exception: %1
fi: Kohdattiin poikkeus: %1

en: Caught unexpected exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus: EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unexpected exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus: PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unexpected exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus: PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unexpected exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus: SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus: SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus: SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unexpected exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1

en: Caught unexpected exception: %1
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus: %1

en: Caught unknown exception
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus

en: Caught unknown exception - please report this error to the developers.
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus – ilmoita tästä virheestä kehittäjille.

en: Caught unknown exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus: EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unknown exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus: PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unknown exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus: PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unknown exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus: SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus: SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus: SignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unknown exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus: SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared

en: Caught unknown exception in group %1
fi: Kohdattiin tuntematon poikkeus ryhmässä %1

en: Certificate &Groups
fi: Va&rmenneryhmät

en: Certificate Deletion Failed
fi: Varmenteen poistaminen epäonnistui

en: Certificate Deletion Problem
fi: Ongelma poistettaessa varmennetta

en: Certificate Export Failed
fi: Varmenteiden vienti epäonnistui

en: Certificate Groups
fi: Varmenneryhmät

en: Certificate Import Failed
fi: Varmenteen tuonti epäonnistui

en: Certificate Revocation Lists, DER encoded
fi: Varmenteiden kumoamisluettelot (DER-salattu)

en: Certificate manager and cryptography app
fi: Varmenteenhallinta- ja salaussovellus

en: Certificate refresh interval (in hours). Zero (0) disables.
fi: Varmenteen virkistysväli (tunteina). Nolla (0) poistaa käytöstä.

en: Certificates
fi: Varmenteet

en: Certificates that can be used for encryption
fi: Salaamiseen käytettävissä olevat varmenteet

en: Certificates that can be used for signing
fi: Allekirjoittamiseen käytettävissä olevat varmenteet

en: Certificates without user IDs:
fi: Käyttäjätunnuksettomat varmenteet:

en: Certification Error
fi: Varmennusvirhe

en: Certification Succeeded
fi: Varmentaminen onnistui

en: Certification successful.
fi: Varmentaminen onnistui.

en: Certify
fi: Varmenna

en: Certify as trusted introducer
fi: Varmenna luotettuna esittelijänä

en: Certify for everyone to see (exportable)
fi: Varmenna kaikkien nähtäväksi (vietävissä)

en: Certify the validity of the selected certificate
fi: Tarkista valitun varmenteen kelvollisuus

en: Certify with:
fi: Varmenna avaimella:

en: Certify...
fi: Varmenna…

en: Certifying means that you check the Fingerprint.
fi: Varmentamisella tarkoittaa sitä, että tarkistat sormenjäljen.

en: Change Certificate…
fi: Vaihda varmennetta…

en: Change End of Validity Period...
fi: Muuta kelpoisuusajan loppua…

en: Change Passphrase...
fi: Muuta salasanaa…

en: Change Signing Certificates...
fi: Muuta allekirjoitusvarmenteita…

en: Change validity
fi: Muuta kelpoisuutta

en: Check certificate validity every
fi: Tarkista varmenteen kelvollisuus joka

en: Check for updates
fi: Tarkista päivitykset

en: Checksum program to use when creating checksum files
fi: Tarkistussummatiedostoja luotaessa käytettävä ohjelma

en: Checksum program to use when creating checksum files:
fi: Tarkistussummatiedostoja luotaessa käytettävä ohjelma:

en: Checksumming (%2) in %1
fi: Lasketaan kohteen %1 tarkistussummaa (%2)

en: Choose here the certificate with which the OCSP server signs its replies.
fi: Valitse tässä varmenne, jolla OSCP-palvelin allekirjoittaa vastauksensa.

en: City
fi: Kaupunki

en: Clear CRL Cache
fi: Tyhjennä CRL-välimuisti

en: Clear CRL Cache Error
fi: Virhe tyhjennettäessä CRL-välimuistia

en: Clipboard
fi: Leikepöytä

en: Clipboard contents
fi: Leikepöydän sisältö

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: Close this tab
fi: Sulje tämä välilehti

en: Collapse All
fi: Kokoa kaikki

en: Command (%1) failed: %2
fi: Komento (%1) epäonnistui: %2

en: Command not specified
fi: Komentoa ei annettu

en: Common Name
fi: Yhteinen nimi

en: Compliance:
fi: Yhteensopivuus:

en: Confirming it on a trusted website.
fi: Varmentamalla luotetulla sivustolla.

en: Could not allocate resources to connect to Kleopatra UI server at %1: %2
fi: Ei voitu osoittaa resursseja Kleopatran käyttöliittymäpalvelimeen yhdistämiseksi kohteessa %1: %2

en: Could not bind to socket: %1
fi: Ei saatu kytkeydyttyä pistokkeeseen: %1

en: Could not connect to Kleopatra UI server at %1: %2
fi: Ei saatu yhteyttä Kleopatra-käyttöliittymäpalvelimeen kohteessa %1: %2

en: Could not create GnuPG home directory %1: %2
fi: Ei saatu luoduksi GnuPG:n kotikansiota %1: %2

en: Could not create socket: %1
fi: Ei saatu luoduksi pistoketta: %1

en: Could not create temporary file for output "%1"
fi: Ei voitu luoda väliaikaistiedostoa syötteelle ”%1”

en: Could not determine the GnuPG home directory. Consider setting the GNUPGHOME environment variable.
fi: Ei saatu selville GnuPG:n kotikansiota. Harkitse GNUPGHOME-ympäristömuuttujan asettamista.

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature - maybe it is not a signature at all?
fi: Ei voitu päätellä, onko tämä S/MIME- vai OpenPGP-allekirjoitus – onkokaan tämä allekirjoitus?

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature/ciphertext - maybe it is neither ciphertext nor a signature?
fi: Ei voitu päätellä, onko tämä S/MIME- vai OpenPGP-allekirjoitettu tai -salattu – onkokaan tämä allekirjoitus tai salattu viesti?

en: Could not determine whether this was S/MIME- or OpenPGP-encrypted - maybe it is not ciphertext at all?
fi: Ei voitu päätellä, onko tämä S/MIME- vai OpenPGP-salattu – onkokaan tämä salattu viesti?

en: Could not find a key for the following recipients:
fi: Seuraaville vastaanottajille ei löytynyt avaimia:

en: Could not find clipboard
fi: Leikepöytää ei löydy

en: Could not find gpgconf executable
fi: gpgconf-ohjelmatiedostoa ei löytynyt

en: Could not get socket nonce: %1
fi: Ei tavoiteta pistokkeen käyttöyhteyttä: %1

en: Could not get the process-id of the Kleopatra UI server at %1: %2
fi: Ei saatu prosessitunnistetta Kleopatran käyttöliittymäpalvelimelta kohteessa %1: %2

en: Could not listen to socket: %1
fi: Ei voitu kuunnella pistoketta: %1

en: Could not open FD %1 for reading
fi: Ei saatu avatuksi FD:tä %1 luettavaksi

en: Could not open FD %1 for writing
fi: Ei voitu avata FD:tä %1 kirjoitettavaksi

en: Could not open clipboard for reading
fi: Leikepöytää ei voitu avata luettavaksi

en: Could not open file "%1" for reading
fi: Tiedostoa ”%1” ei voitu avata luettavaksi

en: Could not open file %1 for reading: %2
fi: Tiedostoa ”%1” ei voitu avata lukua varten: %2

en: Could not pass socket to Qt: %1. This should not happen, please report this bug.
fi: Ei saatu välitetyksi pistoketta Qt:lle: %1. Näin ei pitäisi käydä, ilmoita tämä ohjelmavirheenä.

en: Could not rename file "%1" to "%2"
fi: Tiedoston ”%1” nimeksi ei voitu muuttaa ”%2”

en: Could not start %1 process: %2
fi: Ei saatu käynnistetyksi prosessia %1: %2

en: Could not start key pair creation: %1
fi: Avainparin luontia ei voitu käynnistää: %1

en: Could not start the GnuPG Log Viewer (kwatchgnupg). Please check your installation.
fi: Ei voitu käynnistää GnuPG-lokikatselinta (kwatchgnupg). Tarkista asennuksesi.

en: Could not write to clipboard
fi: Leikepöydälle ei voi kirjoittaa

en: Could not write to file %1.
fi: Tiedostoon %1 ei voitu kirjoittaa.

[ctx: Count of revocations in a CRL]
en: Entries:
fi: Merkinnät:

en: Country
fi: Maa

en: Create Checksum Files Error
fi: Virhe tarkistussummatiedoston luonnissa

en: Create Checksum Files...
fi: Luo tarkistussummatiedostot…

en: Create Checksums: input files must be either all checksum files or all files to be checksummed, not a mixture of both.
fi: Tarkistussummien luonti: syötetiedostojen on kaikkien oltava tarkistussummatiedostoja tai tiedostoja, joiden tarkistussumma tarkistetaan, ei sekaisin kumpiakin.

en: Create a new OpenPGP certificate
fi: Luo uusi OpenPGP-varmenne

en: Create a new S/MIME certificate signing request (CSR)
fi: Luo S/MIME-varmenteen allekirjoituspyyntö (CSR)

en: Create certificate
fi: Luo varmenne

en: Create signed or encrypted files as text files.
fi: Luo allekirjoitetut tai salatut tiedostot tekstitiedostoina

en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
fi: Luo puretut väliaikaistiedostot salatun tiedoston kansioon.

en: Crypto Operations
fi: Salaustoimenpiteet

en: Current selection
fi: Nykyinen valinta

en: DECRYPT/VERIFY_FILES cannot use directories as input
fi: DECRYPT/VERIFY_FILES-komennot eivät voi käyttää kansioita syötteenä

en: DN display ordering support, infrastructure
fi: DN-näyttöjärjestystuki, infrastruktuuri

en: DN-Attribute Order
fi: DN-määritteiden järjestys

en: Decrypt / Verify Notepad
fi: Pura tai todenna muistikirja

en: Decrypt and/or verify files
fi: Pura tai todenna tiedostoja

en: Decrypt/Verify Files Error
fi: Virhe purettaessa tai todennettaessa tiedostojen salausta

en: Decrypt/Verify...
fi: Pura tai todenna salaus…

en: Decrypting %1...
fi: Puretaan salausta: %1…

en: Decrypting: %1...
fi: Puretaan salausta: %1…

[ctx: Default Algorithm]
en: Default
fi: Oletus

en: Default certification validity
fi: Varmenteen oletuskelpoisuusaika

en: Default validity period
fi: Kelvollisuuden oletusaika

en: Delete
fi: Poista

en: Delete selected certificates
fi: Poista valitut varmenteet

en: Deprecated PGP-2 keys skipped:
fi: Vanhentuneet PGP-2-avaimet ohitettu:

en: Deselect All
fi: Poista kaikki valinnat

en: Detailed results of import:
fi: Tuonnin yksityiskohtaiset tulokset:

en: Detailed results of importing %1:
fi: %1 – tuonnin yksityiskohtaiset tulokset:

en: Details
fi: Yksityiskohdat

en: Details...
fi: Yksityiskohdat…

en: Detected another running gnupg UI server listening at %1.
fi: Havaittiin toinen GnuPG:n UI-palvelin kuuntelemassa porttia %1.

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Diagnostics
fi: Diagnostiikka

en: Digital Signature Key
fi: Digitaalinen allekirjoitusavain

en: Directory Services
fi: Hakemistopalvelut

en: Disable profile settings
fi: Poista profiiliasetukset käytöstä

en: Distrust Root Certificate
fi: Älä luota juurivarmenteeseen

en: Do not check certificate policies
fi: Älä tarkista varmennekäytänteitä

en: Do not perform any HTTP requests
fi: Älä käsittele lainkaan HTTP-pyyntöjä

en: Do not perform any LDAP requests
fi: Älä käsittele lainkaan LDAP-pyyntöjä

en: Do you wish to create one now?
fi: Haluatko luoda sellaisen nyt?

en: Do you wish to start this process now?
fi: Haluatko aloittaa käsittelyn nyt?

en: Domain:
fi: Toimialue:

en: Done.
fi: Valmis.

en: Dump CRL Cache
fi: Vedosta CRL-välimuisti

en: Dump Certificate Error
fi: Varmennevedostuksen virhe

en: Duplicate Tab
fi: Monista välilehti

en: Duplicate this tab
fi: Monista tämä välilehti

en: ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
fi: ENCRYPT on sähköpostitilan komento, ja yhteys tuntuu olevan tiedostonhallintatilassa

en: Email
fi: Sähköposti

en: Embedded file name: '%1'
fi: Upotettu tiedostonimi: ”%1”

en: Empty file path
fi: Tyhjä tiedostopolku

en: Enable Groups
fi: Käytä ryhmiä

en: Enable S/MIME
fi: Ota S/MIME käyttöön

en: Enable usage of groups of keys to create lists of recipients.
fi: Salli avainryhmien käyttö vastaanottajaluettelojen luomiseksi.

en: Enable usage of groups of keys.
fi: Salli avainryhmien käyttö.

en: Enables support for S/MIME (CMS).
fi: Ottaa S/MIME-tuen (CMS) käyttöön.

en: Encrypt Files
fi: Salaa tiedostoja

en: Encrypt and/or sign files
fi: Salaa tai allekirjoita tiedostoja

en: Encrypt and/or sign folders
fi: Salaa tai allekirjoita kansioita

en: Encrypt for me:
fi: Salataan minulle:

en: Encrypt only
fi: Vain salaa

en: Encryption
fi: Salaus

en: Encryption Key
fi: Salausavain

en: Encryption Options
fi: Salausasetukset

en: Encryption canceled.
fi: Salaus peruttu.

en: Encryption failed: %1
fi: Salaus epäonnistui: %1

en: Encryption succeeded.
fi: Salaus onnistui.

en: End of validity period changed successfully.
fi: Kelpoisuusajan lopun muuttaminen onnistui.

en: Enter URIs in the correct format.
fi: Anna URIt oikeassa muodossa.

en: Enter a name and an email address to use for the certificate.
fi: Anna varmenteessa käytettävä nimi ja sähköpostiosoite.

en: Enter a name and an email address to use for the user ID.
fi: Anna käyttäjätunnuksen käyttämä nimi ja sähköpostiosoite.

en: Enter a name and/or an email address to use for the certificate.
fi: Anna varmenteessa käytettävä nimi tai sähköpostiosoite tai kumpikin.

en: Enter a name and/or an email address to use for the user ID.
fi: Anna käyttäjätunnuksen käyttämä nimi tai sähköpostiosoite.

en: Enter a name or an email address.
fi: Anna nimi tai sähköpostiosoite.

en: Enter domain names in the correct format, like www.example.com.
fi: Anna verkkoaluenimet oikeassa muodossa, esim. www.esimerkki.fi.

en: Enter email addresses in the correct format, like name@example.com.
fi: Anna sähköpostiosoitteet oikeassa muodossa, esim. nimi@esimerkki.fi.

en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
fi: Kirjoita tähän varmenteiden verkkovarmistuksesta vastaavan palvelimen (OCSP-vastaajan) osoite. Osoite alkaa yleensä http://.

en: Entering an LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
fi: LDAP-palvelimen määrittäminen tähän pakottaa kaikki LDAP-pyynnöt ensin tälle palvelimelle. Täsmällisemmin sanoen tämä asetus ohittaa kaikki LDAP-osoitteeseen määritetyt kone- ja porttiosat, ja sitä käytetään myös jos kone ja portti on jätetty pois verkko-osoitteesta. Muita LDAP-palvelimia käytetään vain, jos yhteys ”välityspalvelimeen” epäonnistuu.
    Syntaksi on ”KONE” tai ”KONE:PORTTI”. Jos PORTTIa ei anneta, käytetään porttia 389 (standardi LDAP-portti).

en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
fi: Kytkee HTTP:n käytön S/MIMEn yhteydessä pois.

en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
fi: Poistaa LDAPin S/MIMEn käytöstä kokonaan

en: Error Starting KWatchGnuPG
fi: KWatchGnuPG:n käynnistäminen epäonnistui

en: Error in archive definition %1: %2
fi: Virhe arkiston määrityksessä %1: %2

en: Error while running %1:
    %2
fi: Virhe ajettaessa ohjelmaa %1:
    %2

en: Error while running %1: %2
fi: Virhe suoritettaessa ohjelmaa %1: %2

en: Error: The description must not contain empty lines.
fi: Virhe: Kuvauksessa ei saa olla tyhjiä rivejä.

en: Errors found
fi: Virheitä havaittu

en: Expand All
fi: Laajenna kaikki

en: Expiration of primary key: %1
fi: Ensisijainen avain vanhenee: %1

en: Expiration:
fi: Vanhenee:

en: Export OpenSSH key
fi: Vie OpenSSH-avain

en: Export secret subkey
fi: Vie salainen aliavain

en: Export the selected certificate (public key) to a file
fi: Vie valittu varmenne (julkinen avain) tiedostoon

en: Export...
fi: Vie…

en: Exporting ...
fi: Viedään…

en: Exporting certificate groups...
fi: Viedään varmenneryhmiä…

en: Exporting certificates...
fi: Viedään varmenteita…

en: FILES present
fi: FILES annettu

en: Failed to execute %1: %2
fi: Ohjelman %1 suoritus epäonnistui: %2

en: Failed to find the NetKey card with the serial number: %1
fi: Ei löytynyt NetKey-korttia, jonka sarjanumero on: %1

en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
fi: Ei löytynyt OpenPGP-korttia, jonka sarjanumero on: %1

en: Failed to find the PIV card with the serial number: %1
fi: Ei löytynyt PIV-korttia, jonka sarjanumero on: %1

en: Failed to find the card with the serial number: %1
fi: Ei löytynyt korttia, jonka sarjanumero on: %1

en: Failed to find the smartcard with the serial number: %1
fi: Ei löytynyt älykorttia, jonka sarjanumero on: %1

en: Failed to move file %1 to its final destination, %2: %3
fi: Tiedoston %1 siirto lopulliseen kohteeseensa %2 epäonnistui: %3

en: Failed to restore any secret keys.
fi: Salaisten avainten palautus epäonnistui.

en: Failed to start uiserver %1
fi: Käyttöliittymäpalvelimen käynnistys kohteessa %1 epäonnistui

en: Failed to update the trust database:
    %1
fi: Luottamustietokannan päivitys epäonnistui:
    %1

en: Failed to write input to %1 process: %2
fi: Syötteen kirjoitus prosessille %1 epäonnistui: %2

en: Fetch missing issuer certificates
fi: Nouda puuttuvat myöntäjän varmenteet

en: Fetching 1 key... (this can take a while) | Fetching %1 keys... (this can take a while)
fi[0]: Noudetaan 1 avain… (tämä voi kestää hetken)
fi[1]: Noudetaan %1 avainta… (tämä voi kestää hetken)

en: Fetching 1 signer key... (this can take a while) | Fetching %1 signer keys... (this can take a while)
fi[0]: Noudetaan 1 allekirjoittaja-avain… (tämä voi kestää hetken)
fi[1]: Noudetaan %1 allekirjoittaja-avainta… (tämä voi kestää hetken)

en: File "%1" is already open, but not for reading
fi: Tiedosto ”%1” on jo auki muttei luettavaksi

en: Filter certificates by category
fi: Suodata varmenteita luokalla

en: Filter certificates by text
fi: Suodata varmenteita tekstillä

en: Find buffer
fi: Etsi puskuri

en: Find:
fi: Etsi:

en: FindBuffer contents
fi: Hakupuskurin sisältö

en: Fingerprint:
fi: Sormenjälki:

en: First message
fi: Ensimmäinen viesti

[ctx: First placeholder is manufacturer, second placeholder is a version number]
en: %1 OpenPGP v%2 card
fi: %1 OpenPGP v%2 -kortti

en: For most actions you need either a public key (certificate) or your own secret key.
fi: Useimpiin toimintoihin tarvitset joko julkisen avaimen (varmenteen) tai oman salaisen avaimen.

en: Former Maintainer
fi: Entinen ylläpitäjä

en: From:
fi: Lähettäjä:

en: GPG UI Server Error
fi: GPG:n UI-palvelimen virhe

en: Garbage after valid RFC-2822 mailbox detected
fi: Roskaa havaittu kelvollisen RFC-2822-postilaatikon jäljessä

en: Generate revocation certificate
fi: Luo mitätöintivarmenne

[ctx: Generic filename for exported subkeys]
en: subkeys
fi: aliavaimia

en: GnuPG Command Line
fi: GnuPG-komentorivi

en: GnuPG Command&line
fi: &GnuPG-komentorivi

en: GnuPG Log Viewer
fi: GnuPG:n lokikatselin

en: GnuPG System
fi: GnuPG-järjestelmä

en: GnuPG consulting
fi: GnuPG-konsultointi

en: GpgME does not support gpg-agent
fi: GpgME ei tue gpg-agentia

en: Help
fi: Ohje

en: Hide advanced settings
fi: Piilota lisäasetukset

en: Hierarchical Certificate List
fi: Hierarkinen varmenneluettelo

en: Hierarchical list of certificates
fi: Hierarkinen varmenneluettelo

en: Hint for EMAIL
fi: EMAIL-kentän vihje

en: Hint for NAME
fi: NAME-kentän vihje

en: INPUT present
fi: INPUT annettu

en: INPUT/MESSAGE count mismatch
fi: INPUT/MESSAGE-komentojen määrät eivät täsmää

en: INPUT/OUTPUT count mismatch
fi: INPUT/OUTPUT-komentojen määrät eivät täsmää

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_ENCRYPT
fi: INPUT/OUTPUT/MESSAGE-komennot voi antaa vain PREP_ENCRYPTin jälkeen

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_SIGN
fi: INPUT/OUTPUT/MESSAGE-komennot voi antaa vain PREP_SIGNin jälkeen

en: INPUT/SENDER --info count mismatch
fi: INPUT/SENDER-tietojen määrät eivät täsmää

[ctx: If a certificate is already known it shows the certificate details dialog. Otherwise it brings up the certificate search dialog.]
en: Show details of a local certificate or search for it on a keyserver by fingerprint
fi: Näytä paikallisen varmenteen tiedot tai etsi sitä sormenjäljen perusteella avainpalvelimelta.

en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys
             that were used to certify the user ids of newly imported OpenPGP keys. This is
             useful in combination with trusted introducers.
fi: Jos valittu, Kleopatra yrittää automaattisesti noutaa avaimet, joita
             käytettiin varmentamaan vasta tuotujen OpenPGP-avainten käyttäjätunnuksia.
             Tästä on apua yhdessä luotettujen esittelijöiden kanssa.

en: If enabled, then Kleopatra will show notifications in some place when using
            certificates that are about to expire soon.
fi: Jos käytössä, Kleopatra näyttää varmenteita käytettäessä ilmoituksen
            vanhenemassa olevista varmenteista.

en: If false, then Kleopatra will not offer the creation of S/MIME certificate signing requests.
fi: Jos valittu, Kleopatra tarjoaa S/MIME-varmenteiden allekirjoituspyyntöjen luomista.

en: If false, then Kleopatra's main UI will not offer any functionality related to S/MIME (CMS).
fi: Jos valittu, Kleopatran pääkäyttöliittymä tarjoaa S/MIME-toimintoja (CMS).

en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
fi: Jos tämä asetus on valittuna, varmenteiden hylkäysluetteloita (CRL) ei koskaan käytetä vahvistamaan S/MIME-varmenteita.

en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP).
fi: Kun tämä on valittu, myöntäjän puuttuvat varmenteet haetaan tarvittaessa (pätee kumpaankin vahvistustapaan, CRL:ään ja OCSP:hen).

en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
fi: Jos asetus on valittu, S/MIME-varmenteet vahvistetaan OCSP-yhteyskäytännöllä. Kirjoita OCSP-vastauspalvelimen osoite alle.

en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
fi: Jos tämä asetus on valittuna, oikealla näytettyä HTTP-välityspalvelinta (joka tulee ympäristömuuttujasta http_proxy) käytetään kaikissa HTTP-pyynnöissä.

en: If this option is set, then Kleopatra automatically extracts file archives after decryption.
fi: Jos tämä on valittu, Kleopatra automaattisesti purkaa arkistot salauksen avaamisen jälkeen.

en: If true, hides the advanced settings button in the new certificate wizard.
fi: Jos valittu, opastetusta uuden varmenteen luomistoiminnosta piilotetaan lisäasetuspainike.

en: If true, then Kleopatra will call gpgsm --learn if a PKCS#15 Smartcard is inserted with unknown certificates. This can take a while and blocks the smartcard while the command is running.
fi: Jos asetettu, Kleopatra kutsuu ”gpgsm --learn”, kun tuntemattomia varmenteita sisältävä PKCS#15-älykortti kytketään. Tämä voi kestää hetken ja estää älykortin käytön komennon suorituksen ajan.

en: If true, then the common name (CN) field of S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
fi: Jos valittu, S/MIME-varmenteiden yleinen nimi -kenttä (CN) esitäytetään järjestelmästä saaduin tiedoin,
             esim. työpöydän sähköpostitiedoin tai Windowsissa Active Directory -tiedoin

en: If true, then the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
fi: Jos valittu, OpenPGP- ja S/MIME-varmenteiden sähköpostiosoitekenttä esitäytetään järjestelmästä saaduin tiedoin,
             esim. työpöydän sähköpostitiedoin tai Windowsissa Active Directory -tiedoin.

en: If true, then the name field of OpenPGP certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
fi: Jos valittu, OpenPGP-varmenteiden nimikenttä esitäytetään järjestelmästä saaduin tiedoin, esim.
             työpöydän sähköpostiasetuksin tai Windowsissa Active Directory -tiedoin.

en: If true, then the results are shown after successfully encrypting the clipboard.
fi: Jos asetettu, tulokset näytetään leikepöydän onnistuneen salauksen jälkeen.

en: If true, then the results are shown after successfully signing the clipboard.
fi: Jos asetettu, tulokset näytetään leikepöydän onnistuneen allekirjoittamisen jälkeen.

en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
fi: Jätä huomiotta varmenteiden HTTP CRL -jakelupiste

en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
fi: Jätä huomiotta varmenteiden LDAP CRL -jakelupiste

en: Ignore service URL of certificates
fi: Jätä huomiotta varmenteiden palveluosoite

en: Import
fi: Tuo

en: Import CRL Error
fi: CRL-tuonnin virhe

en: Import CRL Finished
fi: CRL-tuonti valmis

en: Import CRL From File...
fi: Tuo CRL tiedostosta…

en: Import Notepad
fi: Tuo muistikirja

en: Import a certificate from a file
fi: Tuo varmenne tiedostosta

en: Import certificate
fi: Tuo varmenne

en: Import...
fi: Tuo…

en: Imported:
fi: Tuotiin:

en: Importing certificates from 1 file... | Importing certificates from %1 files...
fi[0]: Tuodaan varmenteita 1 tiedostosta…
fi[1]: Tuodaan varmenteita %1 tiedostosta…

en: Importing certificates... (this can take a while)
fi: Ladataan varmenteita… (tämä voi kestää hetken)

en: Importing...
fi: Tuodaan…

en: In order to mark the certificate as valid it needs to be certified.
fi: Varmenne on varmennettava, jotta sen voi merkitä kelvolliseksi.

en: Informative sender/signed data count mismatch
fi: Tiedoksi annettujen lähettäjien ja allekirjoitettujen tietojen määrät eivät täsmää

en: Initializing...
fi: Alustetaan…

en: Input error: %1
fi: Syötevirhe: %1

en: Input/Output count mismatch
fi: Syötteen ja tulosteen määrät eivät täsmää

[ctx: Integrity protection was missing because an old cipher was used.]
en: <b>Hint:</b> If this file was encrypted before the year 2003 it is likely that the file is legitimate.  This is because back then integrity protection was not widely used.
fi: <b>Vihje:</b> Jos tiedosto on salattu ennen vuotta 2003, tiedosto on todennäköisesti käypä. Tuolloin eheyssuoja ei vielä ollut laajalti käytössä.<b>Vihje:</b> Jos tiedosto on salattu ennen vuotta 2003, tiedosto on todennäköisesti käypä. Tuolloin eheyssuoja ei vielä ollut laajalti käytössä.

en: Invalid EMail
fi: Virheellinen sähköposti

en: Invalid arguments: %1
fi: Virheellisiä parametreja: ”%1”

en: Invalid compliance settings for signing and encrypting files.
fi: Virheelliset yhteensopivuusasetukset tiedostojen allekirjoittamiseen ja salaamiseen.

en: Invalid socket name!
fi: Pistokkeen nimi on kelvoton!

en: Issuer Certificate Not Found (%1)
fi: Myöntäjän varmennetta ei löytynyt (%1)

en: Issuer:
fi: Myöntäjä:

en: It will no longer be possible to decrypt past communication encrypted for the existing key.
fi: Olemassa olevalla avaimella salattua aiempaa viestintää ei enää ole mahdollista purkaa.

en: Key Management Key
fi: Avainhallinta-avain

[ctx: Key filter without user-assigned name]
en: <unnamed>
fi: <nimetön>

en: Key-state dependent colors and fonts in the certificates list
fi: Avaimen tilasta riippuvaiset värit ja fontit varmenneluetteloissa

en: Keyserver
fi: Avainpalvelin

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
fi: Kleopatra ei voi varmuudella päätellä viestin jokaista vastaanottajaa vastaavaa varmennetta.
    Valitse oikea varmenne kullekin vastaanottajalle:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients/senders of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
fi: Kleopatra ei voi varmuudella päätellä viestin jokaista vastaanottajaa tai lähettäjää vastaavaa varmennetta.
    Valitse oikea varmenne kullekin vastaanottajalle:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for the sender of the message.
    Please select the correct certificates for the sender:
fi: Kleopatra ei voi varmuudella päätellä viestin jokaista lähettäjää vastaavaa varmennetta.
    Valitse oikea varmenne kullekin lähettäjälle:

en: Kleopatra currently supports the following card types:
fi: Kleopatra tukee nykyisellään seuraavia korttityyppejä:

en: Kleopatra is a front-end for the crypto software <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.
fi: Kleopatra on <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>-salausohjelman käyttöliittymä.

en: LDAP &timeout (minutes:seconds):
fi: LDAP-aikaraja (minuuttia:sekuntia)

en: Last message
fi: Viimeisin viesti

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP encrypted file
fi: OpenPGP-salattu tiedosto

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signature file
fi: OpenPGP-allekirjoitustiedosto

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signed and encrypted file
fi: OpenPGP-allekirjoitettu ja -salattu tiedosto

[ctx: Lineedit accessible name]
en: Output directory
fi: Tuloskansio

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME encrypted file
fi: S/MIME-salattu tiedosto

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME signature file
fi: S/MIME-allekirjoitustiedosto

[ctx: Link to NEWS style changelog]
en: See the <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">new features</a>.
fi: Katso <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">uudet ominaisuudet</a>.

en: List of certificates
fi: Varmenneluettelo

en: Loading certificate cache...
fi: Ladataan varmennevälimuistia…

en: Log Error: Could not open log file "%1" for writing.
fi: Lokivirhe: Ei voitu avata lokitiedostoa ”%1” kirjoitettavaksi.

en: Look up certificate
fi: Etsi varmennetta

en: Lookup on Server...
fi: Etsi palvelimesta…

en: MESSAGE can only be given for detached signature verification
fi: MESSAGE voidaan antaa vain irrallisen allekirjoituksen todennukseen

en: MESSAGE command is not allowed before ENCRYPT
fi: MESSAGE-komento ei ole sallittu ennen ENCRYPTiä

en: MESSAGE command is not allowed before SIGN
fi: MESSAGE-komento ei ole sallittu ennen SIGNia

en: MESSAGE present
fi: MESSAGE annettu

en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Maintainer
fi: Ylläpitäjä

en: Manage Groups...
fi: Hallinnoi ryhmiä…

en: Manage groups
fi: Hallinnoi ryhmiä

en: Manual for VS-NfD Approval
fi: VS-NfD-hyväksyntäkäsikirja

en: Maximum validity period
fi: Kelvollisuuden enimmäisaika

en: Message #%1
fi: Viesti %1

en: Message count
fi: Viestien määrä

en: Minimum validity period
fi: Kelvollisuuden vähimmäisaika

[ctx: More info about public key cryptography, please link to your local version of Wikipedia]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Public-key_cryptography
fi: https://fi.wikipedia.org/wiki/Julkisen_avaimen_salaus

en: Move Tab Left
fi: Siirrä välilehteä vasemmas

en: Move Tab Right
fi: Siirrä välilehteä oikeammas

en: Move this tab left
fi: Siirrä välilehteä vasemmas

en: Move this tab right
fi: Siirrä välilehteä oikeammas

en: Multiple matching certificates or groups found
fi: Löytyi useita sopivia varmenteita tai ryhmiä

en: Multiple matching certificates were found in directory service.
fi: Hakemistopalvelusta löytyi useita sopivia varmenteita.

en: Name
fi: Nimi

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Files (*.asc)
fi: OpenPGP-tiedostot (*.asc)

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Signatures (*.asc *.sig)
fi: OpenPGP-allekirjoitukset (*.asc *.sig)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Files (*.p7m *.pem)
fi: S/MIME-tiedostot (*.p7m *.pem)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Signatures (*.p7s *.pem)
fi: S/MIME-allekirjoitukset (*.p7s *.pem)

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Files (*.gpg *.pgp)
fi: OpenPGP-tiedostot (*.gpg *.pgp)

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Signatures (*.sig *.pgp)
fi: OpenPGP-allekirjoitukset (*.sig *.pgp)

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Files (*.p7m)
fi: S/MIME-tiedostot (*.p7m)

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Signatures (*.p7s)
fi: S/MIME-allekirjoitukset (*.p7s)

[ctx: Name of a group of keys]
en: Name:
fi: Nimi:

en: Neither the OpenPGP nor the CMS backends support certificate deletion.
    Check your installation.
fi: OpenPGP- ja CMS-taustaosat eivät kumpikaan tue varmenteiden poistamista.
    Tarkista asennuksesi.

[ctx: NetKey refers to a smartcard protocol]
en: NetKey v3 or later
fi: NetKey v3 tai myöhempi

en: Never consult a CRL
fi: Älä koskaan käytä CRL:ää

en: New Key Pair...
fi: Uusi avainpari…

en: New OpenPGP Key Pair...
fi: Uusi OpenPGP-avainpari…

en: New S/MIME Certification Request...
fi: Uusi S/MIME-varmennepyyntö…

en: New Tab
fi: Uusi välilehti

en: New groups:
fi: Uudet ryhmät:

en: New recipients added after PREP_ENCRYPT command
fi: Uusia vastaanottajia lisättiin PREP_ENCRYPT-komennon jälkeen

en: New senders added after PREP_ENCRYPT command
fi: Uusia lähettäjiä lisättiin PREP_ENCRYPT-komennon jälkeen

en: New signatures:
fi: Uusia allekirjoituksia:

en: New signatures: %1
fi: Uusia allekirjoituksia: %1

en: New subkeys:
fi: Uusia aliavaimia:

en: New subkeys: %1
fi: Uusia aliavaimia: %1

en: New tab title:
fi: Välilehden uusi nimi:

en: New user IDs:
fi: Uusia käyttäjätunnuksia:

en: New user IDs: %1
fi: Uusia käyttäjätunnuksia: %1

en: Newly revoked:
fi: Äskettäin mitätöity:

en: No SENDER given
fi: SENDERiä ei ole annettu

en: No backend support for %1
fi: Ei taustaosatukea: %1

en: No backend support for OpenPGP
fi: Ei OpenPGP-taustaosatukea

en: No backend support for S/MIME
fi: Ei S/MIME-taustaosatukea

en: No certificate selected
fi: Varmennetta ei valittu

en: No checksum programs defined.
fi: Tarkistussummaohjelmia ei ole määritetty.

en: No errors occurred
fi: Virheitä ei sattunut

en: No files specified for "%1" command
fi: ”%1”-komennolle ei annettu tiedostoparametreja

en: No fingerprint argument specified for --query
fi: --query-parametrille ei annettu sormenjälkeä

en: No imports (should not happen, please report a bug).
fi: Ei tuonteja (näin ei tulisi käydä: ilmoita ohjelmavirheestä).

en: No input device
fi: Syöttölaitetta ei ole

en: No integrity protection (MDC).
fi: Ei eheyssuojaa (MDC).

en: No matching certificate was found in directory service.
fi: Hakemistopalvelusta ei löytynyt vastaavia varmenteita.

en: No matching certificates or groups found
fi: Sopivia varmenteita tai ryhmiä ei löytynyt

en: No option name given
fi: Valitsimen nimeä ei annettu

en: No output device
fi: Tuloslaitetta ei ole

en: No recipients given, or only with --info
fi: Vastaanottajia ei annettu tai annettiin vain --info-valitsimen kanssa

en: No search string specified for --search
fi: --search-parametrin hakujonoa ei annettu

en: No senders given, or only with --info
fi: Lähettäjiä ei annettu tai annettiin vain --info-valitsimen kanssa

en: None of the selected certificates can be used for encryption. No group will be created.
fi: Yhtäkään valituista varmenteista ei voi käyttää salaamiseen. Ryhmää ei luoda.

en: Not imported:
fi: Ei tuotuja:

en: Note: This group is defined in the configuration files of gpg.
fi: Huom! Tämä ryhmä on määritelty gpg:n asetustiedostoissa.

en: Notepad
fi: Muistikirja

en: Notify about upcoming certificate expiration
fi: Ilmoita ennalta varmenteen vanhenemisesta

[ctx: NullPIN is a word that is used all over in the netkey documentation and should be understandable by Netkey cardholders]
en: The NullPIN is still active on this card.
fi: Kortin NullPIN on yhä aktiivinen.

en: OCSP responder URL:
fi: OCSP-vastaajan osoite:

en: OCSP responder signature:
fi: OCSP-vastaajan allekirjoitus:

en: OUTPUT present
fi: OUTPUT annettu

en: Obsolete registry entries found
fi: Löytyi vanhentuneita rekisterimerkintöjä

en: One error occurred | %1 errors occurred
fi[0]: Sattui yksi virhe
fi[1]: Sattui %1 virhettä

en: One of the certificates to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | Some of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
fi[0]: Yksi poistettavista varmenteista on omasi. Se sisältää yksityistä avaintietoa, jota tarvitaan purettaessa varmenteella salattuja aiempia viestejä, eikä sitä siksi tulisi poistaa.
fi[1]: Jotkin poistettavista varmenteista ovat omiasi. Ne sisältävät yksityistä avaintietoa, jota tarvitaan purettaessa varmenteella salattuja aiempia viestejä, eikä niitä siksi tulisi poistaa.

en: One unknown recipient | %1 unknown recipients
fi[0]: Yksi tuntematon vastaanottaja
fi[1]: %1 tuntematonta vastaanottajaa

en: Ongoing Background Tasks
fi: Käynnissä olevat taustatehtävät

en: Online Certificate Validation
fi: Varmenteiden verkkovahvistus

en: Only absolute file paths are allowed
fi: Vain absoluuttiset tiedostopolut hyväksytään

en: Only files are allowed in INPUT/OUTPUT FILE
fi: Vain tiedostot hyväksytään INPUT/OUTPUT FILE -komennoissa

en: Only show this dialog in case of conflicts (experimental)
fi: Näytä tämä ikkuna vain ristiriitatilanteissa (kokeellinen!)

en: Open a new tab
fi: Avaa uusi välilehti

en: OpenPGP Certificates
fi: OpenPGP-varmenteet

en: OpenPGP Signing Certificate:
fi: OpenPGP-allekirjoitusvarmenne:

en: OpenPGP backend: %1
fi: OpenPGP-taustaosa: %1

en: OpenPGP keyserver:
fi: OpenPGP-avainpalvelin

[ctx: OpenPGP refers to a smartcard protocol]
en: OpenPGP v2.0 or later
fi: OpenPGP v2.0 tai myöhempi

en: Opening an external link is administratively prohibited.
fi: Ulkoisen linkin avaaminen on ylläpidollisesti kielletty.

en: Organization
fi: Organisaatio

en: Origin
fi: Alkuperä

en: Original Author
fi: Alkuperäinen tekijä

en: Output error: %1
fi: Tulostevirhe: %1

en: Overwriting declined
fi: Korvaaminen torjuttu

en: Owner trust set successfully.
fi: Omistajan luottamuksen asettaminen onnistui.

en: PIV Authentication Key
fi: PIV-todennusavain

[ctx: PIV refers to a smartcard protocol]
en: PIV (requires GnuPG 2.3 or later)
fi: PIV (vaatii GnuPG 2.3:n tai uudemman)

en: PKCS#10 Requests (*.p10)
fi: PKCS#10-pyynnöt (*.p10)

en: PREP_ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
fi: PREP_ENCRYPT on sähköpostitilan komento, ja yhteys tuntuu olevan tiedostonhallintatilassa

en: PREP_SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
fi: PREP_SIGN on sähköpostitilan komento, ja yhteys tuntuu olevan tiedostonhallintatilassa

en: Paper backup
fi: Paperivarmuuskopio

en: Parse error
fi: Jäsennysvirhe

en: Parse error: numeric session id too large
fi: Jäsennysvirhe: istunnon numeerinen tunniste liian suuri

en: Passed
fi: Onnistui

en: Passphrase Change Error
fi: Virhe vaihdettaessa salasanaa

en: Passphrase Change Succeeded
fi: Salasanan vaihto onnistui

en: Passphrase changed successfully.
fi: Salasanan vaihto onnistui.

en: Perform Self-Test
fi: Suorita itsetestaus

en: Placeholder for CN
fi: Paikkamerkki CN-kentälle

[ctx: Placeholder is a version number]
en: Unknown OpenPGP v%1 card
fi: Tuntematon OpenPGP v%1 -kortti

en: Please enter the PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
fi: Anna PIV-korttisovelluksen ylläpitoavain heksakoodattuna.

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key again.
fi: Anna toistamiseen PIV-korttisovelluksen uusi ylläpitoavain.

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form. The key needs to consist of 24 bytes, i.e. 48 hex-characters.
fi: Anna PIV-korttisovelluksen uusi ylläpitoavain heksakoodattuna. Avaimessa tulee olla 24 tavua eli 48 heksanumeroa.

en: Please enter the old PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
fi: Anna PIV-korttisovelluksen vanha ylläpitoavain heksakoodattuna.

en: Please insert a compatible smartcard.
fi: Kytke yhteensopiva älykortti.

en: Please select a certificate
fi: Valitse varmenne

en: Please select a different output folder.
fi: Valitse toinen tuloskansio.

en: Please select a signing certificate for sender "%1"
fi: Valitse allekirjoitusvarmenne lähettäjälle ”%1”

en: Please select an encryption certificate for recipient "%1"
fi: Valitse salausvarmenne vastaanottajalle ”%1”

en: Please select an output folder.
fi: Valitse tuloskansio.

en: Please select one of the following certificates:
fi: Valitse yksi seuraavista varmenteista:

en: Please select one or more of the following certificates:
fi: Valitse yksi tai useampia seuraavista varmenteista:

en: Please select the card slot the key should be written to:
fi: Valitse korttipaikka, johon avain kirjoitetaan:

en: Please select the card the key should be written to:
fi: Valitse kortti, jolle avain tulisi kirjoittaa:

en: Please select the certificate whose key pair you want to write to the card:
fi: Valitse varmenne, jonka avainparin haluat kortille kirjoittaa:

en: Please select until when the certificate should be valid:
fi: Valitse mihin asti varmenteen tulisi kelvata:

en: Please select until when the subkey should be valid:
fi: Valitse mihin asti aliavaimen tulisi kelvata:

en: Please verify that correct certificates have been selected for each recipient:
fi: Varmista, että oikea varmenne on valittu kullekin vastaanottajalle:

en: Please verify that the correct certificate has been selected for the sender:
fi: Varmista, että oikea varmenne on valittu tälle lähettäjälle:

en: Prefill CN automatically
fi: Esitäytä CN automaattisesti

en: Prefill EMAIL automatically
fi: Esitäytä EMAIL automaattisesti

en: Prefill NAME automatically
fi: Esitäytä NAME automaattisesti

en: Prefilled value for the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates. This will override EMAIL_prefill. It is useful if no or unsuitable system settings are found for EMAIL_prefill.
fi: OpenPGP- ja S/MIME-varmenteiden sähköpostiosoitekentän esitäytetty arvo. Ohittaa EMAIL_prefill-arvon. Tästä on apua, ellei EMAIL_prefill tarjoa tai tarjoaa epäsopivia järjestelmäasetuksia.

en: Prefilled value for the name field of OpenPGP certificates. This will override NAME_prefill. It is useful if no or an unsuitable system setting is found for NAME_prefill.
fi: OpenPGP-varmenteiden nimikentän esitäytetty arvo. Ohittaa NAME_prefill-arvon. Tästä on apua, ellei NAME_prefill tarjoa tai tarjoaa epäsopivia järjestelmäasetuksia.

en: Primary host for LDAP requests:
fi: Ensisijainen palvelin LDAP-pyynnöille:

en: Print Secret Key...
fi: Tulosta salainen avain…

en: Private Key:
fi: Yksityinen avain:

en: Process finished
fi: Prosessi valmis

en: Progress:
fi: Edistyminen:

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT
fi: Annettu yhteyskäytäntö on ristiriidassa PREP_ENCRYPTin määrittämän kanssa

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT in this session
fi: Annettu yhteyskäytäntö on ristiriidassa saman istunnon PREP_ENCRYPTin määrittämän kanssa

en: Publish at Mail Provider...
fi: Julkaise sähköpostitarjoajalle…

en: Publish on Server...
fi: Julkaise palvelimeen…

en: Publish the selected certificate (public key) at mail provider's Web Key Directory if offered
fi: Julkaise valittu varmenne (julkinen avain) sähköpostitarjoajan verkkoavainhakemistoon, jos mahdollista

en: Publish the selected certificate (public key) on %1
fi: Julkaise valittu varmenne (julkinen avain) kohteeseen %1

en: Publish the selected certificate (public key) to internal directory
fi: Julkaise valittu varmenne (julkinen avain) sisäiseen hakemistoon

en: Qt5 port, general code maintenance
fi: Qt5-siirros, yleistä koodin ylläpitoa

en: Query certificate directories of providers for all user IDs
fi: Kysele tarjoajien varmennehakemistoista kaikki käyttäjätunnukset

en: Quoting error in '%1' entry
fi: Lainausvirhe kohdassa ”%1”

en: RECIPIENT may not be given prior to SIGN, except with --info
fi: RECIPIENT-komentoa ei voi antaa ennen SIGNia paitsi --info-valitsimen kanssa

en: RSA (2048 bits)
fi: RSA (2048 bittiä)

en: RSA key transport (2048 bits)
fi: RSA-avainsiirto (2048 bittiä)

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: Recipient: | Recipients:
fi[0]: Vastaanottaja:
fi[1]: Vastaanottajat:

en: Redisplay
fi: Näytä uudelleen

en: Related addresses
fi: Asiaan liittyvät osoitteet

en: Remember these as default for future operations
fi: Aseta nämä oletusarvoiksi myöhemmille toiminnoille

en: Remove Selected
fi: Poista valitut

en: Rename Tab
fi: Muuta välilehden nimeä

en: Rename Tab...
fi: Muuta välilehden nimeä…

en: Rename this tab
fi: Muuta tämän välilehden nimeä

en: Required --mode option missing
fi: Vaadittu --mode-valitsin puuttuu

en: Required --protocol option missing
fi: Vaadittu --protocol-valitsin puuttuu

en: Result
fi: Tulos

en: Retrieve signer keys after import
fi: Nouda allekirjoittaja-avaimet tuonnin jälkeen

en: Revert
fi: Palauta

en: Revocation Certificates
fi: Mitätöintivarmenteet

en: Revoke Certificate...
fi: Mitätöi varmenne…

en: Revoke Certification
fi: Mitätöi varmenne

en: Revoke Certification...
fi: Mitätöi varmenne…

en: Revoke Certifications
fi: Mitätöi varmenteet

en: Revoke the certification of the selected certificate
fi: Mitätöi valitun varmenteen varmennus

en: Revoke the selected OpenPGP certificate
fi: Mitätöi valittu OpenPGP-varmenne

en: S/MIME Certificates
fi: S/MIME-varmenteet

en: S/MIME Signing Certificate:
fi: S/MIME-allekirjoitusvarmenne:

en: S/MIME Validation
fi: S/MIME-tarkistus

en: SENDER may not be given prior to ENCRYPT, except with --info
fi: SENDER-komentoa ei voi antaa ennen ENCRYPTiä paitsi --info-valitsimen kanssa

en: SENDER may not be given prior to PREP_ENCRYPT, except with --info
fi: SENDER-komentoa ei voi antaa ennen PREP_ENCRYPTiä paitsi --info-valitsimen kanssa

en: SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
fi: SIGN on sähköpostitilan komento, ja yhteys tuntuu olevan tiedostonhallintatilassa

en: START_CONFDIALOG does not take arguments
fi: START_CONFDIALOG ei ota parametreja

en: START_KEYMANAGER does not take arguments
fi: START_KEYMANAGER ei ota parametreja

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä…

en: Save backup of encryption key
fi: Tallenna salausavaimen varmuuskopio

en: Scanning directories...
fi: Tutkitaan kansioita…

en: Search
fi: Etsi

en: Search for certificates in internal directory
fi: Etsi varmennetta sisäisestä hakemistosta

en: Search for certificates on %1
fi: Etsi varmenteita kohteesta %1

en: Searches for the certificates belonging the smartcard keys on the configured keyserver.
fi: Etsii asetetusta avainpalvelimesta älykorttiavaimeen kuuluvia varmenteita.

en: Searches on keyservers regardless of the protocol for the smartcards key, regardless
            of the keyserver protocol. Default behavior is to only do this for LDAP keyservers.
fi: Etsii avainpalvelimista riippumatta älykorttiavaimen tai avainpalvelimen
            yhteyskäytännöstä. Oletustoiminta on tehdä näin vain LDAP-avainpalvelimissa.

en: Searching for updates...
fi: Etsitään päivityksiä…

en: Searching matching certificate in directory service...
fi: Etsitään hakemistopalvelusta vastaavaa varmennetta…

en: Secret Key Deletion
fi: Salaisen avaimen poisto

en: Secret keys <em>not</em> imported:
fi: Salaiset avaimet, joita <em>ei</em> tuotu:

en: Secret keys imported:
fi: Tuotuja salaisia avaimia:

en: Secret keys processed:
fi: Käsiteltyjä salaisia avaimia:

en: Secret keys unchanged:
fi: Muuttamattomat salaiset avaimet:

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select CRL File to Import
fi: Valitse tuotava CRL-tiedosto

en: Select Card
fi: Valitse kortti

en: Select Card Slot
fi: Valitse korttipaikka

en: Select Certificate File
fi: Valitse varmennetiedosto

en: Select Encryption Certificate
fi: Valitse salausvarmenne

en: Select File
fi: Valitse tiedosto

en: Select Folder to Sign and/or Encrypt
fi: Valitse allekirjoitettava tai salattava kansio

en: Select One or More Checksum Files
fi: Valitse yksi tai useampia tarkistussummatiedostoja

en: Select One or More Files to Create Checksums For
fi: Valitse yksi tai useampi tiedosto, joille luodaan tarkistussumma

en: Select One or More Files to Decrypt and/or Verify
fi: Valitse yksi tai useampi tiedosto, jonka salaus puretaan tai todennetaan

en: Select One or More Files to Sign and/or Encrypt
fi: Valitse yksi tai useampia tiedostoja allekirjoitettavaksi tai salattavaksi

en: Select Signing Certificate
fi: Valitse allekirjoitusvarmenne

en: Select input file
fi: Valitse syötetiedosto

en: Selection
fi: Valinta

en: Set Initial PIN (NKS)
fi: Aseta alku-PIN (NKS)

en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
fi: Aseta tämä välttääksesi käyttämästä käyttäjien väliaikaiskansiota.

en: Set this option to disable password-based encryption.
fi: Poista tällä valinnalla salasanapohjainen salaus käytöstä.

en: Set this option to disable public key encryption.
fi: Poista julkisen avaimen salaus käytöstä tällä valinnalla.

en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
fi: Valitse tämä asetus Base64-koodataksesi salatut tai allekirjoitetut tiedostot, jotta ne voi avata muokkaimeen tai lähettää viestin rungossa. Tämä kasvattaa tiedoston kokoa kolmanneksen.

en: Set this to make kleopatra default to pgp file extensions for OpenPGP files.
fi: Käytä tätä asettaaksesi Kleopatran käyttämään .pgp-tiedostopäätettä OpenPGP-tiedostoille.

en: Show Entries
fi: Näytä merkinnät

[ctx: Show Errors]
en: Show
fi: Näytä

en: Show GnuPG system configuration
fi: Näytä GnuPG-järjestelmäasetukset

en: Show S/MIME validation configuration
fi: Näytä S/MIME-todennusasetukset

en: Show advanced options
fi: Näytä lisäasetukset

en: Show all recipients
fi: Näytä kaikki vastaanottajat

en: Show appearance configuration
fi: Näytä ulkoasuasetukset

en: Show certificate details
fi: Näytä varmenteen tiedot

en: Show certificate list
fi: Näytä varmenneluettelo

en: Show certificate owner information
fi: Näytä varmenteen omistajan tiedot

en: Show certificate validity
fi: Näytä varmenteen kelvollisuus

en: Show crypto operations configuration
fi: Näytä salaustoimenpiteiden asetukset

en: Show directory services configuration
fi: Näytä hakemistopalvelujen asetukset

en: Show more certificate details, such as fingerprint, key length and expiration dates
fi: Näytä varmenteen lisätiedot kuten sormenjälki, avaimen pituus ja erääntymisaika

en: Show not certified certificates
fi: Näytä varmentamattomat varmenteet

en: Show owner information for certificates in tooltip, such as User IDs, subject and issuers.
fi: Näytä työkaluvihjeessä varmenteiden omistajan tiedot: käyttäjätunnukset, aihe ja myöntäjät

en: Show pad for encrypting/decrypting and signing/verifying text
fi: Näytä näppäimistö tekstin salaamiseksi, salauksen purkamiseksi, allekirjoittamiseksi tai allekirjoituksen tarkistamiseksi

en: Show results after encryption
fi: Näytä salauksen jälkeen tulokset

en: Show results after signing
fi: Näytä allekirjoittamisen jälkeen tulokset

en: Show results after signing and encrypting files
fi: Näytä tiedostojen allekirjoittamisen tai salaamisen jälkeen tulokset

en: Show smart cards configuration
fi: Näytä älykorttiasetukset

en: Show smartcard management
fi: Näytä älykorttien hallinta

en: Show validity information for certificates in tooltip, such as whether the certificate is expired or revoked.
fi: Näytä työkaluvihjeessä varmenteen kelpoisuus (kuten onko varmenne vanhentunut tai mitätöity) .

en: Sign &as:
fi: A&llekirjoita henkilönä:

en: Sign / Encrypt Notepad
fi: Allekirjoita tai salaa muistikirja

en: Sign Files
fi: Allekirjoita tiedostoja

en: Sign and encrypt (OpenPGP only)
fi: Allekirjoita ja salaa (vain OpenPGP)

en: Sign only
fi: Vain allekirjoita

en: Sign/Encrypt Files
fi: Allekirjoita tai salaa tiedostoja

en: Sign/Encrypt Files Error
fi: Tiedostojen allekirjoituksen/salauksen virhe

en: Sign/Encrypt Folder...
fi: Allekirjoita tai salaa kansio…

en: Sign/Encrypt...
fi: Allekirjoita tai salaa…

en: Signature Key
fi: Allekirjoitusavain

en: Signature/signed data count mismatch
fi: Allekirjoitusten ja allekirjoitettujen tietojen määrät eivät täsmää

en: Signed data can only be given for detached signature verification
fi: Allekirjoitettua tietoa voi antaa vain irrallisen allekirjoituksen todennukseen

en: Signer:
fi: Allekirjoittaja:

en: Signing
fi: Allekirjoitus

en: Signing Options
fi: Allekirjoitusasetukset

en: Signing and encryption is not possible.
fi: Allekirjoittaminen ja salaus eivät ole mahdollisia.

en: Signing canceled.
fi: Allekirjoittaminen peruttiin.

en: Signing failed: %1
fi: Allekirjoittaminen epäonnistui: %1

en: Signing succeeded.
fi: Allekirjoittaminen onnistui.

en: Skipped
fi: Ohitettu

en: Smart Card Management
fi: Älykorttien hallinta

en: Smart Cards
fi: Älykortit

en: Smart card reader to use:
fi: Käytettävä älykortinlukija:

en: Some certificates are not yet certified. Click here to see a list of these certificates.<br/><br/>Certification is required to make sure that the certificates actually belong to the identity they claim to belong to.
fi: Joitakin varmenteita ei voitu varmentaa. Katso luetteloa napsauttamalla tästä.<br/><br/>Varmentamista vaaditaan, jotta tiedetään varmenteiden todella kuuluvan kenelle ne väittävät kuuluvansa.

en: Some of the selected certificates cannot be used for encryption. These will not be added to the group.
fi: Joitakin valituista varmenteista ei voi käyttää salaamiseen. Niitä ei voi lisätä ryhmään.

en: Some suggestions to do this are:
fi: Tämän voi tehdä esimerkiksi:

en: Sorry! No certificate to import from this card slot was found.
fi: Tästä korttipaikasta ei valitettavasti löydy tuotavaa varmennetta.

en: Sorry! No suitable certificate to write to this card slot was found.
fi: Tälle kortille kirjoitettavaksi sopivaa varmennetta ei valitettavasti löytynyt.

en: Sorry! Only encryption keys and signing keys can be transferred to a PIV card.
fi: PIV-kortille voi valitettavasti siirtää vain salaus- ja allekirjoitusavaimet.

en: Sorry! This key cannot be transferred to a PIV card.
fi: Tätä avainta ei valitettavasti voi siirtää PIV-kortille.

en: Sorry! This key cannot be transferred to an OpenPGP card.
fi: Tätä avainta ei valitettavasti voi siirtää OpenPGP-kortille.

en: Specifies the default validity of certifications in days.
fi: Asettaa oletuskelvollisuusajan päivinä.

en: Specifies the default validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
fi: Asettaa uusien tai jatkettujen OpenPGP-avainten kelpoisuuden oletusajan (päivinä).

en: Specifies the display order of the DN attributes of X.509 certificates.
fi: Asettaa X.509-varmenteiden DN-määritteiden näyttöjärjestyksen.

en: Specifies the maximum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
fi: Asettaa uusien tai jatkettujen OpenPGP-avainten enimmäiskelpoisuusajan (päivinä).

en: Specifies the minimum allowed validity period of new or extended OpenPGP keys in days.
fi: Asettaa uusien tai jatkettujen OpenPGP-avainten enimmäiskelpoisuusajan (päivinä).

en: Starting %1...
fi: Käynnistetään %1…

en: State
fi: Osavaltio

en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
fi: Salaustoimintojen tila ja edistyminen näytetään tässä.

en: Status:
fi: Tila:

en: Step 1: Set the initial PIN for the first certificate ("NKS"):
fi: Vaihe 1: Aseta ensimmäisen varmenteen (”NKS”) alustava PIN:

en: Step 2: Set the initial PIN for the qualified signature certificate ("SigG"):
fi: Vaihe 2: Aseta alustava PIN hyväksytyn allekirjoituksen varmenteelle (”SigG”):

en: Street
fi: Katuosoite

en: Subkey added successfully.
fi: Aliavaimen lisääminen onnistui.

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Tags created by anyone with full certification trust are shown in the keylist and can be searched.
fi: Tunnisteet, joiden antajalla on täyden luottamuksen varmenne, näytetään avainluettelossa ja niitä voi etsiä.

en: Tags:
fi: Tunnisteet:

en: Technical Details
fi: Tekniset tiedot

en: Test Name
fi: Testin nimi

en: Text output (ASCII armor)
fi: Tekstitulos (ASCII-kuori)

[ctx: The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
fi: Näytä loki

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
fi: CMS-taustaosa ei tue varmenteiden poistamista.
    Tarkista asennuksesi.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected OpenPGP certificates will be deleted.
fi: CMS-taustaosa ei tue varmenteiden poistamista.
    Tarkista asennuksesi.
    Vain valitut OpenPGP-varmenteet poistetaan.

en: The DirMngr process that tried to clear the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of %1 for details.
fi: CRL-välimuistia tyhjentänyt DirMngr-prosessi päättyi ennenaikaisesti odottamattomaan virheeseen. Lisätietoa komennon %1 tulosteessa.

en: The GpgSM process that tried to dump the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr listcrls for details.
fi: GpgSM-prosessi, joka yritti vedostaa CRL-välimuistivarmennetta, päättyi ennenaikaisesti odottamattomaan virheeseen. Saat lisätietoa komennon gpgsm --call-dirmngr listcrls tulosteesta.

en: The GpgSM process that tried to dump the certificate ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --dump-cert %1 for details.
fi: GpgSM-prosessi, joka yritti vedostaa varmennetta, päättyi ennenaikaisesti odottamattomaan virheeseen. Saat lisätietoa komennon gpgsm --dump-cert %1 tulosteesta.

en: The GpgSM process that tried to import the CRL file ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> for details.
fi: GpgSM-prosessi, joka yritti tuoda CRL-tiedostoa, päättyi ennenaikaisesti odottamattomaan virheeseen. Katso lisätietoa komennon gpgsm --call-dirmngr loadcrl <tiedostonimi> tulosteesta.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
fi: OpenPGP-taustaosa ei tue varmenteiden poistamista.
    Tarkista asennuksesi.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected CMS certificates will be deleted.
fi: OpenPGP-taustaosa ei tue varmenteiden poistamista.
    Tarkista asennuksesi.
    Vain valitut CMS-varmenteet positetaan.

[ctx: The algorithm and strength of encryption key]
en: Key material
fi: Avainmateriaali

en: The certificate has been revoked.
fi: Varmenne on mitätöity.

en: The certificate has been updated.
fi: Varmenne on päivitetty.

en: The certificate has not changed.
fi: Varmennetta ei muutettu.

en: The certificate is part of a group. Deleting it may prevent this recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of a group. Deleting them may prevent these recipients from decrypting messages to:
fi[0]: Varmenne kuuluu ryhmään. Poistaminen voi estää tätä vastaanottajaa purkamasta salausta viesteistä, jotka on osoitettu:
fi[1]: Varmenteet kuuluu ryhmään. Poistaminen voi estää näitä vastaanottajia purkamasta salausta viesteistä, jotka on osoitettu:

en: The certificate is part of several groups. Deleting it may prevent the recipient from decrypting messages to: | The certificates are part of several groups. Deleting them may prevent the recipients from decrypting messages to:
fi[0]: Varmenne kuuluu useampaan ryhmään. Poistaminen voi estää vastaanottajaa purkamasta salausta viesteistä, jotka on osoitettu:
fi[1]: Varmenteet kuuluvat useampaan ryhmään. Poistaminen voi estää vastaanottajia purkamasta salausta viesteistä, jotka on osoitettu:

en: The certificate to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | All of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
fi[0]: Poistettava varmenne on omasi. Se sisältää yksityistä avaintietoa, jota tarvitaan purettaessa varmenteella salattuja aiempia viestejä, eikä sitä siksi tulisi poistaa.
fi[1]: Kaikki poistettavat varmenteet ovat omiasi. Ne sisältävät yksityistä avaintietoa, jota tarvitaan purettaessa varmenteella salattuja aiempia viestejä, eikä niitä siksi tulisi poistaa.

en: The clipboard does not appear to contain signed or encrypted text.
fi: Leikepöydältä ei tunnu löytyvän allekirjoitettua tai salattua tekstiä.

en: The existing key has the ID:
fi: Olemassa olevalla avaimella on tunniste:

en: The existing key has the fingerprint:
fi: Olemassa olevalla avaimella on sormenjälki:

en: The existing key has the key grip:
fi: Olemassa olevalla avaimella on avainkahva:

en: The existing keys on this card will be <b>deleted</b> and replaced by new keys.
fi: Kortin olemassa olevat avaimet <b>poistetaan</b> ja korvataan uusilla.

en: The following certificate was selected for deletion: | The following certificates were selected for deletion:
fi[0]: Seuraava varmenne valittiin poistettavaksi:
fi[1]: Seuraavat varmenteet valittiin poistettaviksi:

en: The following certificate will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select it (<a href="whatsthis://">Why?</a>): | The following certificates will be deleted even though you did <b>not</b> explicitly select them (<a href="whatsthis://">Why?</a>):
fi[0]: Seuraava varmenne poistetaan, vaikka <b>et</b> nimenomaisesti valinnut sitä (<a href="whatsthis://">Miksi?</a>):
fi[1]: Seuraavat varmenteet poistetaan, vaikka <b>et</b> nimenomaisesti valinnut niitä (<a href="whatsthis://">Miksi?</a>):

en: The following errors and warnings were recorded:
fi: Seuraavat virheet ja varoitukset havaittiin:

en: The issuer certificate could not be found locally.
fi: Myöntäjän varmennetta ei löytynyt paikallisena.

en: The matching certificate was imported successfully.
fi: Vastaavan varmenteen tuonti onnistui.

[ctx: The placeholder is a date]
en: Same validity as the primary key (%1)
fi: Sama kelpoisuus kuin ensisijaisella avaimella (%1)

[ctx: The placeholders are dates]
en: Valid until (between %1 and %2):
fi: Kelpaa välillä %1–%2:

en: The preview of colors is disabled because high-contrast mode is active.
fi: Väriesikatselu ei ole käytössä, koska suurkontrastinen tila on aktiivinen.

en: The process of creating a key requires large amounts of random numbers. This may require several minutes...
fi: Avaimen luominen vaatii suurta määrää satunnaislukuja. Tämä voi kestää useita minuutteja…

en: The public key can be used by others to verify your identity or encrypt to you.
fi: Muut käyttävät julkista avainta henkilöytesi varmentamiseen tai salaamiesi viestien lukemiseen.

en: The secret key is needed to decrypt or sign.
fi: Salauksen purkamiseen ja allekirjoittamiseen vaaditaan salainen avain.

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
fi: Osion asetukset ovat muuttuneet.
    Haluatko ottaa muutokset käyttöön vai hylätä ne?

en: The type of this certificate (%1) is not supported by this Kleopatra installation.
fi: Kleopatran asennus ei tue tämän tyyppisiä varmenteita (%1).

en: There are still some background operations ongoing. These will be terminated when closing the window. Proceed?
fi: Taustalla on yhä tehtäviä käynnissä. Nämä lopetetaan, jos suljet ikkunan. Jatketaanko?

en: There is a problem.
fi: Havaittiin ongelma.

en: There was an error executing the GnuPG configuration self-check for %2:
      %1
    You might want to execute "gpgconf %3" on the command line.
fi: Sattui virhe suoritettaessa GnuPG:n asetusten itsetarkistusta ohjelmalle %2:
      %1
    Haluat ehkä suorittaa komentorivillä ”gppgonf %3”.

en: This certificate is expired
fi: Varmenne on vanhentunut

en: This certificate is revoked
fi: Varmenne on mitätöity

[ctx: This error message is only shown on Windows when the socket to communicate with Windows Explorer could not be created. This often times means that the whole installation is buggy. e.g. GnuPG is not installed at all.]
en: <qt>The Kleopatra Windows Explorer Module could not be initialized.<br/>The error given was: <b>%1</b><br/>This likely means that there is a problem with your installation. Try reinstalling or contact your Administrator for support.<br/>You can try to continue to use Kleopatra but there might be other problems.</qt>
fi: <qt>Kleopatran Windows Explorer -moduulia ei voitu alustaa.<br/>Saatu virhe oli: <b>%1</b><br/>Tämä merkitsee todennäköisesti asennusongelmaa. Yritä asentaa ohjelma uudelleen tai pyydä tukea ylläpidosta.<br/>Kleopatran käyttöä voi yrittää jatkaa, mutta ongelmia voi ilmetä lisää.</qt>

en: This is a list of URL schemes that shall be blocked by the application.
             This can be used to prevent the application from opening external applications for certain URLs.
fi: Tässä luetellaan sovelluksen estämät verkko-osoitehahmot.
             Näin voi estää sovellusta avaamasta tiettyjä verkko-osoitteita ulkoisiin sovelluksiin.

en: This is a revocation certificate for the OpenPGP key:
fi: Tämä on mitätöintivarmenne OpenPGP-avaimelle:

en: This option enables interval checking of certificate validity. You can also choose the checking interval (in hours). Note that validation is performed implicitly whenever significant files in ~/.gnupg change. This option therefore only affects external factors of certificate validity.
fi: Tällä asetuksella varmenteiden kelvollisuus tarkistetaan aika ajoin. Tarkistusvälin voi asettaa (tunteina). Huomaa, että kelvollisuus tarkistetaan joka tapauksessa aina, kun ~/.gnupg-kansion tärkeät tiedostot ovat muuttuneet. Asetus vaikuttaa siis vain varmenteen kelvollisuuden ulkoisiin syihin.

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
fi: Tämä optio tarvitsee dirmngr 0.9.0 tai uudemman

en: This setting specifies how many days a certification is valid by default, or, in other words, after how many days a new certification will expire. Set this to 0 for unlimited validity of certifications.
fi: Tämä asetus määrittää, montako päivää varmenne kelpaa eli monenko päivän kuluttua se vanhenee. Aseta arvoksi 0, niin varmenteet eivät vanhene.

en: This setting specifies how many days an OpenPGP key will be valid by default at creation or change of validity, or, in other words, after how many days the key will expire. Set this to 0 for unlimited validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then new or extended OpenPGP keys will be valid for three years (possibly clamped to the allowed minimum or maximum validity period) by default.
fi: Tämä asetus määrittää, montako päivää uusi OpenPGP-avain oletusarvoisesti kelpaa luomisensa tai kelpoisuusensa muutoksen jälkeen eli monessako päivässä se vanhenee. Poista vanheneminen asettamalla arvoksi 0. Ellei asetusta ole tai se on negatiivinen, uudet tai jatketut OpenPGP-avaimet kelpaavat oletusarvoisesti kolme vuotta (mitä voi rajoittaa sallittu vähimmäis- tai enimmäiskelvollisuusaika).

en: This setting specifies the maximum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity. If this setting is not set or is set to a negative value, then unlimited validity is allowed.
fi: Tämä asetus määrittää enimmäismäärän päiviä, jonka käyttäjä voi valita OpenPGP-varmenteiden kelpoisuusajaksi. Tämä vaikuttaa avainten luomiseen ja kelpoisuuden muuttamiseen. Ellei asetusta ole tai arvo on negatiivinen, sallitaan rajoittamaton kelpoisuus.

en: This setting specifies the minimum number of days a user can choose for the validity period of OpenPGP certificates. It applies at key creation and change of validity.
fi: Tämä asettaa vähimmäismäärän päiviä, jonka käyttäjä voi valita OpenPGP-varmenteiden kelpoisuusajaksi. Tämä vaikuttaa avainten luontiin ja kelpoisuuden muuttamiseen.

en: This text will be shown above the email address field of OpenPGP certificates and as placeholder in that field for S/MIME certificates.
fi: Tämä teksti näytetään OpenPGP-varmenteiden sähköpostiosoitekentän yllä ja paikkamerkkinä kentälle S/MIME-varmenteissa.

en: This text will be shown above the name field of OpenPGP certificates.
fi: Tämä teksti näytetään OpenPGP-varmenteiden nimikentän yllä.

en: This text will be used as placeholder text for the common name (CN) field of S/MIME certificates.
fi: Tätä tekstiä käytetään paikkamerkkitekstinä S/MIME-varmenteiden yleinen nimi -kentälle (CN).

en: To avoid an accidental use of this file, a colon has been inserted
    before the 5 dashes below.  Remove this colon with a text editor
    before importing and publishing this revocation certificate.
fi: Alla olevien viiden yhdysmerkin eteen on lisätty kaksoispiste
    estämään tiedoston käyttö vahingossa. Poista kaksoispisteet
    tekstimuokkaimella ennen mitätöintivarmenteen tuontia ja julkaisua.

en: To:
fi: Vastaanottaja:

[ctx: Tooltip information for symmetric encryption]
en: Additionally to the keys of the recipients you can encrypt your data with a password. Anyone who has the password can read the data without any secret key. Using a password is <b>less secure</b> then public key cryptography. Even if you pick a very strong password.
fi: Vastaanottajien avainten lisäksi tiedot voi salata salasanalla. Kuka tahansa, jolla on salasana, voi lukea tiedot ilman salaista avainta. Salasanan käyttö on <b>turvattomampaa</b> kuin julkisen avaimen kryptografia, vaikka valitsisit vahvankin salasanan.

en: Total number processed:
fi: Käsitelty yhteensä:

en: Transfer to smartcard
fi: Siirrä älykortille

en: Trust Level
fi: Luottamustaso

en: Trust Root Certificate
fi: Luota juurivarmenteeseen

en: Trust level:
fi: Luottamustaso:

en: Trusted introducer for:
fi: Luotettu esittelijä seuraaville:

en: Try to load S/MIME certificates from PKCS#15 smartcards
fi: Yritä ladata S/MIME-varmenteet PKCS#15-älykorteilta

en: UI Server commands and dialogs
fi: Käyttöliittymäpalvelinkomennot ja -ikkunat

en: URL schemes to block
fi: Estettävät verkko-osoitehahmot

en: Unable to start process %1. Please check your installation.
fi: Prosessia %1 ei saatu käynnistetyksi. Tarkista asennuksesi.

en: Unable to start process dirmngr. Please check your installation.
fi: Prosessia dirmngr ei saada käynnistetyksi. Tarkista asennuksesi.

en: Unable to start process gpgsm. Please check your installation.
fi: gpgsm-prosessia ei saatu käynnistetyksi. Tarkista asennuksesi.

en: Unchanged:
fi: Muuttumattomia:

en: Unknown exception in Task::start()
fi: Tuntematon poikkeus: Task::start()

en: Unknown value for WHAT
fi: Tuntematon arvo WHAT-komennolle

en: Update Certificates
fi: Päivitä varmenteet

en: Update selected certificates
fi: Päivitä valitut varmenteet

en: Updated groups:
fi: Päivitetyt ryhmät:

en: Updating...
fi: Päivitetään…

en: Usable for Encryption
fi: Käytettävissä salaukseen

en: Usable for Signing
fi: Käytettävissä allekirjoittamiseen

en: Usage:
fi: Käyttö:

en: Use it to revoke this key in case of a compromise or loss of
    the secret key.
fi: Käytä sitä mitätöimään tämä avain, jos salainen avain vaarantuu
    tai katoaa.

en: Use pgp as the default extension for generated OpenPGP files
fi: Käytä .pgp:tä oletuspäätteenä luoduille OpenPGP-tiedostoille

en: Use public key encryption only.
fi: Käytä vain julkisen avaimen salausta.

en: Use symmetric encryption only.
fi: Käytä vain symmetristä salausta.

en: Use system HTTP proxy:
fi: Käytä järjestelmän HTTP-välityspalvelinta:

en: Use this command to create file archives.
fi: Luo tiedostoarkistoja tällä komennolla.

en: Use this proxy for HTTP requests:
fi: Käytä tätä välityspalvelinta HTTP-pyyntöihin:

en: User ID '%1' certified with key %2
fi: Käyttäjätunnuksen ”%1” varmentaa avain %2

en: User ID:
fi: Käyttäjätunnus:

en: User IDs
fi: Käyttäjätunnukset

en: User IDs and certifications
fi: Käyttäjätunnukset ja varmenteet

en: User cancel
fi: Käyttäjän peruminen

en: User canceled
fi: Käyttäjä perui

en: Using a business card.
fi: Käyntikortilla.

en: Valid from:
fi: Voimassa alkaen:

[ctx: Valid until DATE]
en: Valid until %1
fi: Kelpaa %1 asti

en: Valid until:
fi: Vanhenemisaika:

[ctx: Valid until:]
en: unlimited
fi: ei rajoitettu

en: Validate certificates online (OCSP)
fi: Vahvista varmenteet verkossa (OCSP)

en: Value of EMAIL
fi: EMAIL-kentän arvo

en: Value of NAME
fi: NAME-kentän arvo

[ctx: Verification of a detached signature in progress. The first file contains the data.The second file is the signature file.]
en: Verifying <filename>%1</filename> with <filename>%2</filename>...
fi: Todennetaan <filename>%1</filename> allekirjoituksella <filename>%2</filename>…

en: Verify Checksum Files Error
fi: Tiedostojen tarkistussumman todennusvirhe

en: Verify Checksum Files...
fi: Todenna tarkistussummatiedostot…

en: Verify the fingerprint, mark the user IDs you want to certify, and select the key you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprint clearly identifies the key and its owner.</i>
fi: Todenna sormenjälki, merkitse käyttäjätunnukset, jotka haluat varmentaa ja valitse avain, jolla haluat käyttäjätunnukset varmentaa.<br><i>Huom! Vain sormenjälki yksilöi varmasti avaimen omistajineen.</i>

en: Verifying %1...
fi: Todennetaan %1…

en: Verifying checksums (%2) in %1
fi: Todennetaan tarkistussummia (%2) kohteesta %1

en: Verifying signature %1...
fi: Todennetaan allekirjoitusta %1…

en: When encrypting multiple files or a folder Kleopatra creates an encrypted archive with this command.
fi: Salattaessa useampia tiedostoja tai kansiota Kleopatra luo salatun arkiston tällä komennolla.

en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first found DP entry is used.  With this option, all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
fi: Etsittäessä CRL:n sijaintia testattava varmenne sisältää tavallisesti CRL-jakelupiste- eli DP-tietueita, jotka ovat verkko-osoitteita CRL:n saantiin. Ensiksi löydettyä DP-tietuetta käytetään. Tällä asetuksella kaikki LDAP-malliset tietueet ohitetaan etsittäessä sopivaa DP:tä.

en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first-found DP entry is used.  With this option, all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
fi: Etsittäessä CRL:n sijaintia testattava varmenne sisältää tavallisesti CRL-jakelupiste- eli DP-tietueita, jotka ovat verkko-osoitteita CRL:n saantiin. Ensiksi löydettyä DP-tietuetta käytetään. Tällä asetuksella kaikki HTTP-malliset tietueet ohitetaan etsittäessä sopivaa DP:tä.

en: X.509 Directory Services
fi: X.509-hakemistopalvelut

[ctx: X.509 certificate DN (validity, created: date)]
en: %1 (%2, created: %3)
fi: %1 (%2, luotu: %3)

en: You are about to revoke the following certification: | You are about to revoke the following %1 certifications:
fi[0]: Olet mitätöimässä seuraavan varmenteen:
fi[1]: Olet mitätöimässä seuraavat %1 varmennetta:

en: You are not allowed to create S/MIME certificate signing requests.
fi: Sinulla ei ole oikeutta luoda S/MIME-varmenteen allekirjoituspyyntöjä.

en: You can use this to add additional info to a certification.
fi: Tätä voi käyttää lisättäessä varmenteeseen lisätietoa.

en: You can use this to certify a trusted introducer for a domain.
fi: Tällä voi varmentaa luotetun esittelijän koko toimialueelle.

en: You can use this to set an expiration date for a certification.
fi: Tätä voi käyttää asettamaan varmenteelle vanhenemispäivän.

en: You cannot revoke any certifications of this key.
fi: Et voi mitätöidä mitään tämän avaimen varmennuksia.

en: You cannot revoke any certifications of this user ID. | You cannot revoke any certifications of these user IDs.
fi[0]: Et voi mitätöidä mitään tämän käyttäjätunnuksen varmennuksia.
fi[1]: Et voi mitätöidä mitään näiden käyttäjätunnusten varmennuksia.

en: You cannot revoke any of the certifications of this user ID. Select any of the certifications for details.
fi: Et voi mitätöidä ainuttakaan tämän käyttäjätunnuksen varmenteista. Lisätietoa saa valitsemalla minkä tahansa varmenteen.

en: You cannot revoke this certification because it wasn't made with one of your keys (or the required secret key is missing).
fi: Tätä varmennetta ei voi mitätöidä, koska sitä ei tehty yhdelläkään avaimistasi (tai vaadittu salainen avain puuttuu).

en: You cannot revoke this certification.
fi: Et voi mitätöidä tätä varmennusta.

en: You have to select different filenames for different protocols.
fi: Olet valinnut eri tiedostonimet eri yhteyskäytännöille.

en: You need to select a signing certificate to proceed.
fi: Allekirjoitusvarmenne on valittava ennen jatkamista.

en: You need to select an OpenPGP signing certificate and an S/MIME signing certificate to proceed.
fi: OpenPGP- ja S/MIME-allekirjoitusvarmenteet on valittava ennen jatkamista.

en: You need to select an OpenPGP signing certificate to proceed.
fi: OpenPGP-allekirjoitusvarmenne on valittava ennen jatkamista.

en: You need to select an S/MIME signing certificate to proceed.
fi: S/MIME-allekirjoitusvarmenne on valittava ennen jatkamista.

en: You need to set a PIN before you can use the certificates.
fi: Ennen varmenteiden käyttöä on asetettava PIN.

en: You will be asked for a passphrase to protect that file during key generation.
fi: Avainta luotaessa pyydetään tiedoston suojaamiseksi salasana.

[ctx: as in: can be used for ...]
en: qualified signatures
fi: hyväksymiskelpoisiin allekirjoituksiin

en: authenticate
fi: todenna

en: authentication
fi: todentamiseen

[ctx: base name of an archive file, e.g. archive.zip or archive.tar.gz]
en: archive
fi: arkisto

en: cannot use argument passing on standard input for unpack-command
fi: vakiosyötevirrassa ei voi välittää parametreja purkukomennolle

en: certification
fi: varmentamiseen

en: certify
fi: varmenna

[ctx: default name for new group of keys]
en: New Group
fi: Uusi ryhmä

[ctx: description of filename filter]
en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Backup Files
fi: Salaisen avaimen varmuuskopiotiedostot

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Files
fi: Salaisen avaimen tiedostot

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file"]
en: Output of %1
fi: Tuloste – %1

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file1 ..."]
en: Output of %1 ...
fi: Tuloste – %1…

en: encrypt
fi: salaa

en: encryption
fi: salaukseen

[ctx: file name (imported with gpg/gpgsm)]
en: %1 (imported with %2)
fi: %1 (tuonut %2)

[ctx: filename filter like Certificate Groups (*.foo)]
en: Certificate Groups (*%1)
fi: Varmenneryhmät (*%1)

[ctx: groups of keys]
en: groups
fi: ryhmät

en: hour
fi: tunti

en: invalid mode: "%1"
fi: virheellinen tila: ”%1”

en: invalid protocol "%1"
fi: Virheellinen yhteyskäytäntö ”%1”

[ctx: key is 'offline key', i.e. secret key is not stored on this computer]
en: offline
fi: ei verkossa

[ctx: label:checkbox]
en: Show only my own certifications
fi: Näytä vain, mitä itse olen varmentanut

en: multiple instances
fi: useampia ilmentymiä

en: never
fi: ei koskaan

en: no proxy
fi: ei välityspalvelinta

[ctx: not applicable]
en: n/a
fi: ei käyt.

en: not properly installed
fi: ei asennettu oikein

en: not reachable
fi: tavoittamattomissa

en: not set
fi: ei asetettu

en: not supported
fi: ei tuettu

[ctx: number, operation description]
en: Operation %1: %2
fi: Toiminto %1: %2

en: on this computer
fi: tälle tietokoneelle

[ctx: self-test did not pass]
en: Failed
fi: Epäonnistui

en: sign
fi: allekirjoita

en: signing
fi: allekirjoittamiseen

en: smart card
fi: älykortti

[ctx: smart card <serial number>]
en: smart card %1
fi: älykortti %1

en: test results
fi: testitulokset

[ctx: text for screen readers]
en: recipient key
fi: vastaanottajan avain

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
fi: ei sähköpostia

[ctx: text for screen readers for an unknown email]
en: unknown email
fi: tuntematon sähköposti

[ctx: text for screen readers for an unknown name]
en: unknown name
fi: tuntematon nimi

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field must be filled out]
en: required
fi: vaadittu

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
fi: virheellinen tietue

[ctx: title:window]
en: Add User ID
fi: Lisää käyttäjätunnus

[ctx: title:window]
en: Create S/MIME Certificate Signing Request
fi: Luo S/MIME-varmenteen allekirjoituspyyntö

[ctx: title:window]
en: Revoke Certificate
fi: Mitätöi varmenne

en: too old
fi: liian vanha

en: unexpected error
fi: odottamaton virhe

en: unknown exception caught
fi: kohdattiin tuntematon poikkeus

en: unknown problem
fi: tuntematon ongelma

[ctx: unknown storage location]
en: unknown
fi: tuntematon
