kleopatra - en to el translation catalogue (1409 entries)

en:  hours
el:  ώρες

en: "gpgconf --reload gpg-agent" failed: %1
el: "gpgconf --reload gpg-agent" απέτυχε: %1

[ctx: %1 == number]
en: Recipient (%1)
el: Παραλήπτης (%1)

en: %1 is a filemanager mode command, connection seems to be in email mode (%2 present)
el: Η %1 είναι μια εντολή λειτουργίας διαχείρισης αρχείων, ενώ η σύνδεση φαίνεται να βρίσκεται σε λειτουργία μηνυμάτων αλληλογραφίας (εντολή %2 παρούσα)

[ctx: %1 is a link to a wiki article]
en: You can learn more about this on <a href="%1">Wikipedia</a>.
el: Μπορείτε να μάθετε περισσότερα για αυτό στην <a href="%1">Wikipedia</a>.

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption <b>is not</b> %1.
el: Η αποκρυπτογράφηση <b>δεν είναι</b> %1.

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The decryption is %1.
el: Η αποκρυπτογράφηση είναι %1.

[ctx: %1 is a smartcard manufacturer]
en: %1 PKCS#15 card
el: %1 PKCS#15 κάρτα

[ctx: %1 is error message]
en: Failed to export: '%1'
el: Αποτυχία εξαγωγής:  %1

[ctx: %1 is the version number]
en: Version %1 is available.
el: Η έκδοση %1 είναι διαθέσιμη.

[ctx: %1 is version]
en: Welcome to Kleopatra %1
el: Καλώς ήρθατε στην Kleopatra %1

[ctx: %1 version number]
en: PIV v%1 card
el: Κάρτα PIV v%1

en: %1: All operations completed.
el: %1: Όλες οι λειτουργίες ολοκληρώθηκαν.

[ctx: %1=protocol (S/Mime, OpenPGP), %2=certificate]
en: Sign using %1: %2
el: Υπογραφή με χρήση %1: %2

en: &Certificates
el: &Πιστοποιητικά

en: &Certification Management
el: Διαχείριση πιστοποίησης

en: &File
el: &Αρχείο

en: &HTTP Requests
el: Αιτήσεις &HTTP

en: &Help
el: &Βοήθεια

en: &LDAP Requests
el: Αιτήσεις &LDAP

en: &Mail Encryption in Outlook
el: Κρυπτογράφηση Α&λληλογραφίας στο Outlook

en: &Maximum number of items returned by query:
el: &Μέγιστος αριθμός αντικειμένων που επιστρέφονται από ερώτημα:

en: &More Documentation
el: &Περισσότερη τεκμηρίωση

en: &Password-based Encryption
el: Κρυπτογράφηση με βάση κωδικό

en: &Settings
el: &Ρυθμίσεις

en: &Smartcard Setup
el: Ρύθμιση έ&ξυπνων καρτών

en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

en: &View
el: &Προβολή

en: '%1' empty or not found
el: '%1' κενή ή δεν βρέθηκε

en: '%1' entry is empty/missing
el: Η '%1' καταχώρηση είναι κενή/λείπει

en: '%1' too complex (would need shell)
el: '%1' αρκετά σύνθετο (θα χρειαστεί το κέλυφος)

en: (Current system setting: %1)
el: (Τρέχουσα ρύθμιση συστήματος: %1)

en: (no matching certificates found)
el: (δεν βρέθηκαν πιστοποιητικά που να ταιριάζουν)

en: (optional) Set Initial PIN (SigG)
el: (προαιρετικός) Ορισμός αρχικού PIN (SigG)

en: (please choose between OpenPGP and S/MIME first)
el: (επιλέξτε πρώτα ανάμεσα σε OpenPGP και S/MIME

en: (select test first)
el: (επιλέξτε πρώτα κείμενο)

en: --protocol is not allowed here
el: Η επιλογή --protocol δεν επιτρέπεται εδώ

[ctx: 1 is a Version number]
en: NetKey v%1 Card
el: Κάρτα NetKey %1

[ctx: 1 is protocol]
en: Export %1 Certificates
el: Εξαγωγή %1 πιστοποιητικών

en: <b>Choose Operation to be Performed</b>
el: <b>Επιλέξτε λειτουργία προς εκτέλεση</b>

en: <b>Note:</b> You cannot be sure who encrypted this message as it is not signed.
el: <b>Σημείωση:</b> Δεν μπορείτε να είστε βέβαιοι για το ποιος κρυπτογράφησε αυτό το μήνυμα καθώς δεν είναι υπογεγραμμένο.

en: <b>Objects</b>
el: <b>Αντικείμενα</b>

en: <b>Recipients</b>
el: <b>Παραλήπτες</b>

en: <b>Results</b>
el: <b>Αποτελέσματα</b>

en: <b>Warning:</b> None of the selected certificates seem to be your own. You will not be able to decrypt the encrypted data again.
el: <b>Προειδοποίηση:</b> Κανένα από τα επιλεγμένα πιστοποιητικά δεν φαίνεται να σας ανήκει. Δεν θα μπορείτε να αποκρυπτογραφήσετε τα κρυπτογραφημένα δεδομένα ξανά.

en: <i>No certificate selected</i>
el: <i>Δεν επιλέχθηκε πιστοποιητικό</i>

en: <p>An error occurred while trying to certify<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>
el: <p>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια πιστοποίησης<br/><br/><b>%1</b>:</p><p>	%2</p>

en: <p>An error occurred while trying to change the end of the validity period for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
el: <p>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια τροποποίησης του τέλους περιόδου εγκυρότητας του <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: <p>An error occurred while trying to change the passphrase for <b>%1</b>:</p><p>%2</p>
el: <p>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια τροποποίησης του συνθηματικού του <b>%1</b>:</p><p>%2</p>

en: <p>Changing the certification trust of the key <b>%1</b> failed:</p><p>%2</p>
el: <p>Η αλλαγή του επιπέδου εμπιστοσύνης πιστοποίησης του κλειδιού ήταν <b>%1</b>ανεπιτυχής:</p><p>%2</p>

en: <p>If no system proxy is set, or you need to use a different proxy for GpgSM, you can enter its location here.</p><p>It will be used for all HTTP requests relating to S/MIME.</p><p>The syntax is host:port, for instance myproxy.nowhere.com:3128.</p>
el: <p>Αν δεν έχει οριστεί διαμεσολαβητής συστήματος, ή αν χρειάζεστε διαφορετικό διαμεσολαβητή για το GpgSM, μπορείτε να εισάγετε την τοποθεσία του εδώ.</p><p>Θα χρησιμοποιηθεί για όλες τις αιτήσεις που έχουν σχέση με S/MIME..</p><p>Η σύνταξη είναι υπολογιστής:θύρα, για παράδειγμα myproxy.nowhere.com:3128.</p>

en: <p>On this SmartCard, there is space for two certificates:
    <ol>
    <li>A normal certificate</li>
    <li>A special certificate for making <em>qualified signatures</em> according to the German Signaturgesetz</li>
    </ol>
    You need to set initial PINs before you can use them.</p>
el: <p>Σε αυτήν την έξυπνη κάρτα, υπάρχει χώρος για δύο πιστοποιητικά:
    <ol>
    <li>Ένα κανονικό πιστοποιητικό</li>
    <li>Ένα ειδικό πιστοποιητικό για <em>πιστοποιημένες υπογραφές</em> σύμφωνα με το Γερμανικό Signaturgesetz</li>
    </ol>
    Θα χρειαστεί να θέσετε αρχικά PIN πριν τα χρησιμοποιήσετε.</p>

en: <qt><p>An error occurred while trying to delete the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
el: <qt><p>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια διαγραφής του πιστοποιητικού:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to export the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
el: <qt><p>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια εξαγωγής του πιστοποιητικού:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>
el: <qt><p>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια εισαγωγής του πιστοποιητικού %1:</p><p><b>%2</b></p></qt>

en: <qt><p>An error occurred while trying to import the certificate:</p><p><b>%1</b></p></qt>
el: <qt><p>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια εισαγωγής πιστοποιητικού:</p><p><b>%1 </b></p></qt>

en: <qt><p>Recipients predefined via GnuPG settings:</p>%1</qt>
el: <qt><p>Προκαθορισμένοι παραλήπτες από τις ρυθμίσεις GnuPG:</p>%1</qt>

[ctx: @action]
en: Add Certification
el: Προσθήκη πιστοποίησης

[ctx: @action]
en: Certificate Import
el: Εισαγωγή πιστοποιητικού

[ctx: @action]
en: Change Admin Key
el: Αλλαγή κλειδιού διαχειριστή

[ctx: @action]
en: Change Admin PIN
el: Αλλαγή PIN διαχειριστή

[ctx: @action]
en: Change Cardholder
el: Αλλαγή κατόχου κάρτας

[ctx: @action]
en: Change PIN
el: Τροποποίηση PIN

[ctx: @action]
en: Change PUK
el: Αλλαγή PUK

[ctx: @action]
en: Create OpenPGP Certificate
el: Δημιουργία πιστοποιητικού OpenPGP

[ctx: @action]
en: Decrypt/Verify...
el: Αποκρυπτογράφηση/επαλήθευση...

[ctx: @action]
en: Encrypt...
el: Κρυπτογράφηση...

[ctx: @action]
en: Generate New Keys
el: Δημιουργία νέων κλειδιών

[ctx: @action]
en: Reload
el: Επαναφόρτωση

[ctx: @action]
en: Revoke Certification
el: Ανάκληση πιστοποίησης

[ctx: @action]
en: Set Focus to Quick Search
el: Ρύθμιση εστίασης σε γρήγορη αναζήτηση

[ctx: @action]
en: Show Certificate Details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών πιστοποιητικού

[ctx: @action]
en: Sign...
el: Υπογραφή...

[ctx: @action]
en: Sign/Encrypt...
el: Υπογραφή/κρυπτογράφηση...

[ctx: @action]
en: Unblock Card
el: Απεμπλοκή κάρτας

[ctx: @action]
en: Write Certificate to Card
el: Εγγραφή πιστοποιητικού στην κάρτα

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change NKS PIN
el: Τροποποίηση NKS PIN

[ctx: @action NKS is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set NKS PIN
el: Ρύθμιση NKS PIN

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Change SigG PIN
el: Τροποποίηση SigG PIN

[ctx: @action SigG is an identifier for a type of keys on a NetKey card]
en: Set SigG PIN
el: Ρύθμιση SigG PIN

[ctx: @action show input / output area for encrypting/signing resp. decrypting/verifying text]
en: Notepad
el: Σημειωματάριο

[ctx: @action show smartcard management view]
en: Smartcards
el: Έξυπνες κάρτες

[ctx: @action:button]
en: &Get update
el: Α&νάκτηση ενημερώσεων

[ctx: @action:button]
en: &Next
el: &Επόμενο

[ctx: @action:button]
en: &Quit <application>%1</application>
el: Έ&ξοδος <application>%1</application>

[ctx: @action:button]
en: Actions
el: Ενέργειες

[ctx: @action:button]
en: Add User ID
el: Προσθήκη αναγνωριστικού χρήστη

[ctx: @action:button]
en: Certify
el: Πιστοποίηση

[ctx: @action:button]
en: Certify User IDs
el: Πιστοποίηση αναγνωριστικών χρήστη

[ctx: @action:button]
en: Change Passphrase
el: Αλλαγή συνθηματικού

[ctx: @action:button]
en: Change Validity
el: Αλλαγή εγκυρότητας

[ctx: @action:button]
en: Change validity
el: Αλλαγή εγκυρότητας

[ctx: @action:button]
en: Continue
el: Συνέχεια

[ctx: @action:button]
en: Copy fingerprint
el: Αντιγραφή δακτυλικού αποτυπώματος

[ctx: @action:button]
en: Create
el: Δημιουργία

[ctx: @action:button]
en: Default Appearance
el: Προκαθορισμένη εμφάνιση

[ctx: @action:button]
en: Delete
el: Διαγραφή

[ctx: @action:button]
en: Do It
el: Εκτέλεση

[ctx: @action:button]
en: Edit
el: Επεξεργασία

[ctx: @action:button]
en: Encrypt
el: Κρυπτογράφηση

[ctx: @action:button]
en: Encrypt Notepad
el: Κρυπτογράφηση σημειωματάριου

[ctx: @action:button]
en: Export
el: Εξαγωγή

[ctx: @action:button]
en: Export OpenSSH key
el: Εξαγωγή OpenSSH κλειδιού

[ctx: @action:button]
en: Export secret subkey
el: Εξαγωγή μυστικού υποκλειδιού

[ctx: @action:button]
en: Fetch Missing Keys
el: Ανάκτηση κλειδιών που λείπουν

[ctx: @action:button]
en: Flag as Primary
el: Σημείωση ως πρωτεύον

[ctx: @action:button]
en: Generate Revocation Certificate
el: Δημιουργία πιστοποιητικού ανάκλησης

[ctx: @action:button]
en: Grant Power
el: Χορήγηση δυνατότητας

[ctx: @action:button]
en: Groups...
el: Ομάδες...

[ctx: @action:button]
en: Import...
el: Εισαγωγή...

[ctx: @action:button]
en: Lookup...
el: Αναζήτηση...

[ctx: @action:button]
en: New
el: Νέο

[ctx: @action:button]
en: New...
el: Νέο...

[ctx: @action:button]
en: Next
el: Επόμενο

[ctx: @action:button]
en: No, Save As <filename>%1</filename>
el: Όχι, αποθήκευση ως <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: No, it's not mine
el: Όχι, δεν είναι δικό μου

[ctx: @action:button]
en: Only &Close Window
el: Κλείσιμο &μόνο του παραθύρου

[ctx: @action:button]
en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

[ctx: @action:button]
en: Overwrite All
el: Αντικατάσταση όλων

[ctx: @action:button]
en: Overwrite Existing Key
el: Αντικατάσταση του υπάρχοντος κλειδιού

[ctx: @action:button]
en: Publish Revocation | Publish Revocations
el[0]: Δημοσίευση ανάκλησης
el[1]: Δημοσίευση ανακλήσεων

[ctx: @action:button]
en: Reload
el: Επαναφόρτωση

[ctx: @action:button]
en: Rename
el: Μετονομασία

[ctx: @action:button]
en: Rename All
el: Μετονομασία όλων

[ctx: @action:button]
en: Rerun Tests
el: Επανεκτέλεση ελέγχων

[ctx: @action:button]
en: Restore printed backup
el: Επαναφορά εκτυπωμένου εφεδρικού αντιγράφου

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certificate
el: Ανάκληση πιστοποιητικού

[ctx: @action:button]
en: Revoke Certifications
el: Ανάκληση πιστοποιήσεων

[ctx: @action:button]
en: Revoke Power
el: Ανάκληση δυνατότητας

[ctx: @action:button]
en: Revoke User ID
el: Ανάκληση αυτού του αναγνωριστικού χρήστη

[ctx: @action:button]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: @action:button]
en: Set Background Color...
el: Ορισμός χρώματος φόντου...

[ctx: @action:button]
en: Set Font...
el: Ορισμός γραμματοσειράς...

[ctx: @action:button]
en: Set Icon...
el: Ορισμός εικονιδίου...

[ctx: @action:button]
en: Set Text Color...
el: Ορισμός χρώματος κειμένου...

[ctx: @action:button]
en: Show certificate
el: Εμφάνιση πιστοποιητικού

[ctx: @action:button]
en: Sign
el: Υπογραφή

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt
el: Υπογραφή / κρυπτογράφηση

[ctx: @action:button]
en: Sign / Encrypt Notepad
el: Υπογραφή / κρυπτογράφηση σημειωματάριου

[ctx: @action:button]
en: Sign Notepad
el: Υπογραφή σημειωματάριου

[ctx: @action:button]
en: Skip
el: Παράλειψη

[ctx: @action:button]
en: Skip All
el: Παράλειψη όλων

[ctx: @action:button]
en: Suggest New Name
el: Πρόταση νέου ονόματος

[ctx: @action:button]
en: Transfer to smartcard
el: Μεταφορά σε έξυπνη κάρτα

[ctx: @action:button]
en: Update
el: Ενημέρωση

[ctx: @action:button]
en: Write certificate
el: Εγγραφή πιστοποιητικού

[ctx: @action:button]
en: Yes, Save As <filename>%1</filename>
el: Ναι, αποθήκευση ως <filename>%1</filename>

[ctx: @action:button]
en: Yes, it's mine
el: Ναι, είναι δικό μου

[ctx: @action:button Update the log text widget]
en: &Update
el: Ενη&μέρωση

[ctx: @action:inmenu]
en: &About <application>%1</application>...
el: &Σχετικά με <application>%1</application>...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Configure <application>%1</application>...
el: &Διαμόρφωση <application>%1</application>...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Open Certificate Manager...
el: Ά&νοιγμα διαχειριστή πιστοποιητικών...

[ctx: @action:inmenu]
en: &Shutdown <application>%1</application>
el: &Τερματισμός <application>%1</application>

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User ID... | Certify User IDs...
el[0]: Πιστοποίηση αναγνωριστικού χρήστη...
el[1]: Πιστοποίηση αναγνωριστικών χρήστη...

[ctx: @action:inmenu]
en: Certify User IDs...
el: Πιστοποίηση αναγνωριστικών χρήστη...

[ctx: @action:inmenu]
en: Change Certification Power...
el: Αλλαγή δυνατότητας πιστοποίησης...

[ctx: @action:inmenu]
en: Flag as Primary User ID
el: Σημείωσε ως το πρωτεύον αναγνωριστικό χρήστη

[ctx: @action:inmenu]
en: Publish at Mail Provider ...
el: Δημοσίευση στον εξυπηρετητή αλληλογραφίας...

[ctx: @action:inmenu]
en: Restart Background Processes
el: Επανεκκίνηση διεργασιών παρασκηνίου

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certification... | Revoke Certifications...
el[0]: Ανάκληση πιστοποίησης...
el[1]: Ανάκληση πιστοποιήσεων...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke Certifications...
el: Ανάκληση πιστοποιήσεων...

[ctx: @action:inmenu]
en: Revoke User ID
el: Ανάκληση αναγνωριστικού χρήστη

[ctx: @action:inmenu]
en: Set NetKey v3 Initial PIN...
el: Ορισμός NetKey v3 αρχικού PIN...

[ctx: @action:inmenu]
en: Show Details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών

[ctx: @action:inmenu]
en: Update Card Status
el: Ενημέρωση κατάστασης κάρτας

[ctx: @action:intoolbar]
en: Groups
el: Ομάδες

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred when creating the mail to publish key:</para><message>%1</message>
el: <para>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία αλληλογραφίας για την δημοσιοποίηση κλειδιού:</para><message>%1</message>

[ctx: @error]
en: <para>An error occurred while trying to export OpenPGP certificates.</para> <para>The output from GnuPG WKS client was: <message>%1</message></para>
el: <para>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια εξαγωγής των πιστοποιητικών OpenPGP.</para> <para>Η έξοδος του πελάτη GnuPG WKS ήταν: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> may be used by other applications as a service.<nl/>You may instead want to close this window without exiting <application>%1</application>.
el: Το <application>%1</application> μπορεί να χρησιμοποιείται από άλλες εφαρμογές ως υπηρεσία.<nl/>Ίσως επιθυμείτε το κλείσιμο του παραθύρου αυτού χωρίς έξοδο από το <application>%1</application>.

[ctx: @info]
en: <div>This is how the new user ID will be stored in the certificate:</div><center><strong>%1</strong></center>
el: <div>Έτσι το νέο αναγνωριστικό χρήστη θα αποθηκευτεί στο πιστοποιητικό:</div><center><strong>%1</strong></center>

[ctx: @info]
en: <p>The card <em>%1</em> already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
el: <p>Η κάρτα <em>%1</em> ήδη περιέχει ένα κλειδί σε αυτήν τη θέση. Αν συνεχίσετε το κλειδί θα <b>αντικατασταθεί</b>.</p><p>Αν δεν υπάρχει εφεδρικό αντίγραφο το υπάρχον κλειδί θα χαθεί αμετάκλητα.</p>

[ctx: @info]
en: <p>There is already an OpenPGP key corresponding to the signing key on this card:</p><p>%1</p><p>Do you still want to create an OpenPGP key for the card keys?</p>
el: <p>Υπάρχει ήδη ένα OpenPGP κλειδί που αντιστοιχεί στο κλειδί της υπογραφής σε αυτήν την κάρτα:</p><p>%1</p><p>Θέλετε ακόμη να δημιουργήσετε ένα κλειδί OpenPGP για τα κλειδιά της κάρτας;</p>

[ctx: @info]
en: <p>This card already contains a key in this slot. Continuing will <b>overwrite</b> that key.</p><p>If there is no backup the existing key will be irrecoverably lost.</p>
el: <p>Αυτή η κάρτα ήδη περιέχει ένα κλειδί σε αυτήν τη θέση. Αν συνεχίσετε το κλειδί θα <b>αντικατασταθεί</b>.</p><p>Αν δεν υπάρχει εφεδρικό αντίγραφο το υπάρχον κλειδί θα χαθεί αμετάκλητα.</p>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> is required for this test, but does not seem available.</para><para>See tests further up for more information.</para>
el: <para>Η εφαρμογή <application>%1</application> απαιτείται γι' αυτόν τον έλεγχο, αλλά δε φαίνεται να είναι διαθέσιμη.</para><para>Ανατρέξτε στους προηγούμενους ελέγχους για περισσότερες πληροφορίες.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>%1</application> v%2.%3.%4 is required for this test, but only %5 is installed.</para>
el: <para>Η εφαρμογή <application>%1</application> v%2.%3.%4 απαιτείται γι' αυτόν τον έλεγχο, ενώ είναι εγκατεστημένη η %5.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> cannot be run as adminstrator without breaking file permissions in the GnuPG data folder.</para><para>To manage keys for other users please manage them as a normal user and copy the <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> directory with proper permissions.</para>
el: <para>Η <application>Kleopatra</application> δεν μπορεί να εκτελείται ως διαχειριστής χωρίς να παραβιάσει τα δικαιώματα των αρχείων στο GnuPG φάκελο δεδομένων.</para><para>Τα κλειδιά άλλων χρηστών διαχειριστείτε τα ως κανονικός χρήστης και αντιγράψτε τον κατάλογο <filename>AppData\Roaming\gnupg</filename> με κατάλληλα δικαιώματα.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to create a minimized and printable version of your secret key.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
el: <para>Η <application>Kleopatra</application> χρησιμοποιεί <application>PaperKey</application> για να δημιουργήσει μια ελαχιστοποιημένη και εκτυπώσιμη έκδοση του μυστικού κλειδιού σας.</para><para>Βεβαιωθείτε ότι έχει εγκατασταθεί.</para>

[ctx: @info]
en: <para><application>Kleopatra</application> uses <application>PaperKey</application> to import your text backup.</para><para>Please make sure it is installed.</para>
el: <para>Η <application>Kleopatra</application> χρησιμοποιεί <application>PaperKey</application> για την εισαγωγή εφεδρικού αντιγράφου του κειμένου.</para><para>Βεβαιωθείτε ότι έχει εγκατασταθεί.</para>

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully, but it has not been found in the key ring.</para><para>Fingerprint of the new certificate:<nl/>%1</para>
el: <para>Ένα νέο πιστοποιητικό OpenPGP δημιουργήθηκε επιτυχώς, αλλά δεν βρέθηκε στην κλειδοθήκη.</para><para>Το δακτυλικό αποτύπωμα του νέου πιστοποιητικού:<nl/>%1</para>

[ctx: @info]
en: <para>A new OpenPGP certificate was created successfully.</para><para>Fingerprint of the new certificate: %1</para>
el: <para>Ένα νέο πιστοποιητικό OpenPGP δημιουργήθηκε επιτυχώς.</para><para>το δακτυλικό αποτύπωμα του νέου πιστοποιητικού: %1</para>

[ctx: @info]
en: <para>A problem was detected with the <application>%1</application> backend.</para>
el: <para>Εντοπίστηκε ένα πρόβλημα με το σύστημα υποστήριξης <application>%1</application></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the backup of the secret key:</para><para><message>%1</message></para>
el: <para>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας του μυστικού κλειδιού:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the export:</para><para><message>%1</message></para>
el: <para>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εξαγωγή:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred during the revocation:</para><para><message>%1</message></para>
el: <para>Ένα σφάλμα προέκυψε κατά την ανάκληση:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while granting certification power to '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
el: <para>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την απόδοση δυνατότητας πιστοποίησης στο '%1'.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while loading the certifications: <message>%1</message></para>
el: <para>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη φόρτωση των πιστοποιήσεων: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while marking certificate '%1' as your certificate.</para><para><message>%2</message></para>
el: <para>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά σήμανση του πιστοποιητικού '%1' ως δικός σας πιστοποιητικό.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while revoking the certification power of '%1'.</para><para><message>%2</message></para>
el: <para>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την αφαίρεση δυνατότητας πιστοποίησης στο '%1'.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to add the user ID: <message>%1</message></para>
el: <para>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια προσθήκης του αναγνωριστικού χρήστη: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to flag the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>as the primary user ID.</para><para><message>%2</message></para>
el: <para>Ένα σφάλμα προέκυψε κατά την προσπάθεια σημείωσης του αναγνωριστικού χρήστη<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>ως πρωτεύον αναγνωριστικό χρήστη.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to restore the secret key.</para> <para>The output from <command>%1</command> was:</para><para><message>%2</message></para>
el: <para>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια επαναφοράς του μυστικού κλειδιού.</para> <para>Η έξοδος του <command>%1</command> ήταν:<para></para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>An error occurred while trying to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>
el: <para>Ένα σφάλμα προέκυψε κατά την προσπάθεια ανάκλησης του αναγνωριστικού χρήστη<nl/><emphasis>%1</emphasis>.</para><para><message>%2</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Archiving in combination with sign-only currently requires what are known as opaque signatures - unlike detached ones, these embed the content in the signature.</para><para>This format is rather unusual. You might want to archive the files separately, and then sign the archive as one file with Kleopatra.</para><para>Future versions of Kleopatra are expected to also support detached signatures in this case.</para>
el: <para>Η αρχειοθέτηση σε συνδυασμό με υπογραφή-μόνο προς το παρόν απαιτεί αυτό που είναι γνωστό ως αδιαφανείς υπογραφές - αντίθετα με τις αποσυνδεδεμένες, αυτές ενσωματώνουν το περιεχόμενο στην υπογραφή.</para><para>Η μορφή αυτή είναι μάλλον ασυνήθιστη. Ίσως να θέλετε να αρχειοθετήσετε τα αρχεία ξεχωριστά και έπειτα να υπογράψετε την αρχειοθήκη ως ένα αρχείο με την Kleopatra.</para><para>Μελλοντικές εκδόσεις της Kleopatra αναμένεται να παρέχουν υποστήριξη και για αποσυνδεδεμένες υπογραφές στην περίπτωση αυτή.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Are you sure that you want to continue?</para>
el: <para>Θέλετε πράγματι να συνεχίσετε;</para>

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is installed in version %2, but at least version %3 is required.</para>
el: <para>Το σύστημα υποστήριξης <command>%1</command> έχει έκδοση %2, ενώ απαιτείται τουλάχιστον η έκδοση %3.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Backend <command>%1</command> is not installed properly.</para>
el: <para>Το σύστημα υποστήριξης <command>%1</command> δεν εγκαταστάθηκε σωστά.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Cannot write in the output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
el: <para>Δεν είναι δυνατή η εγγραφή στον φάκελο εξόδου <filename>%1</filename>.</para><para>Παρακαλούμε επιλέξτε διαφορετικό φάκελο εξόδου.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Check that your firewall is not set to block local connections (allow connections to <resource>localhost</resource> or <resource>127.0.0.1</resource>).</para>
el: <para>Ελέγξτε ότι το τείχος προστασίας σας δεν έχει οριστεί να απαγορεύει τις τοπικές συνδέσεις (επιτρέψτε τις συνδέσεις στο <resource>localhost</resource> ή <resource>127.0.0.1</resource>).</para>

[ctx: @info]
en: <para>Copying the key to the card failed:</para><para><message>%1</message></para>
el: <para>Η αποθήκευση του κλειδιού στην κάρτα απέτυχε:</para><para><message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Delete registry key <resource>%1\%2</resource>.</para>
el: <para>Διαγράψτε το κλειδί μητρώου <resource>%1\%2</resource>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Do you really want to revoke the user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis> ?</para>
el: <para>Θέλετε πραγματικά να ανακαλέσετε το αναγνωριστικό χρήστη<nl/><emphasis>%1</emphasis>;</para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to create output folder <filename>%1</filename>.</para><para>Please select a different output folder.</para>
el: <para>Αποτυχία δημιουργίας φακέλου εξόδου <filename>%1</filename>.</para><para>Παρακαλούμε επιλέξτε ένα διαφορετικό φάκελο εξόδου.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para>
el: <para>Αποτυχία μετακίνησης του <filename>%1</filename> στο <filename>%2</filename>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.</para><para><message>%3</message></para>
el: <para>Αποτυχία μετακίνησης του <filename>%1</filename> στο <filename>%2</filename>.</para><para><message>%3</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>Install <application>%1</application> version %2 or higher.</para>
el: <para>Εγκαταστήστε το <application>%1</application> με έκδοση %2 ή νεώτερη.</para>

[ctx: @info]
en: <para>It seems that the <icode>gpgme</icode> library was compiled without support for this backend.</para>
el: <para>Φαίνεται πως η βιβλιοθήκη <icode>gpgme</icode> έχει μεταγλωττιστεί χωρίς υποστήριξη γι' αυτό το σύστημα υποστήριξης.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected an obsolete registry key (<resource>%1\%2</resource>), added by either a previous <application>Gpg4win</application> version or applications such as <application>WinPT</application> or <application>EnigMail</application>.</para><para>Keeping the entry might lead to an old GnuPG backend being used.</para>
el: <para>Η Kleopatra εντόπισε ένα ξεπερασμένο κλειδί (<resource>%1\%2</resource>), που έχει προστεθεί είτε από προηγούμενες εκδόσεις <application>Gpg4win</application> ή από εφαρμογές όπως το <application>WinPT</application> και <application>EnigMail </application>.</para><para>Η διατήρηση της καταχώρησης αυτής θα οδηγήσει στη χρήση ενός παλιού συστήματος υποστήριξης του GnuPG.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Kleopatra detected the following errors in the libkleopatrarc configuration:</para>%1
el: <para>Η Kleopatra εντόπισε τα ακόλουθα σφάλματα στη διαμόρφωση του libkleopatrarc:</para>%1

[ctx: @info]
en: <para>Make sure <application>%1</application> is installed and in <envar>PATH</envar>.</para>
el: <para>Σιγουρευτείτε ότι το <application>%1</application> είναι εγκατεστημένο και βρίσκεται στο <envar>PATH</envar>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>None of the recipients you are encrypting to seems to be your own.</para><para>This means that you will not be able to decrypt the data anymore, once encrypted.</para><para>Do you want to continue, or cancel to change the recipient selection?</para>
el: <para>Κανείς από τους παραλήπτες για τους οποίους κρυπτογραφείτε δεν φαίνεται να σας ανήκει.</para><para>Αυτό σημαίνει ότι δεν θα μπορείτε πλέον να αποκρυπτογραφείτε να δεδομένα, αφού αυτά κρυπτογραφηθούν.</para><para>Θέλετε να συνεχίσετε, ή να κάνετε ακύρωση και να αλλάξετε την επιλογή των παραληπτών;</para>

[ctx: @info]
en: <para>Not every mail provider supports WKS, so any key being exported this way may fail individually.</para><para>If exported, a confirmation request mail will be sent to <email>%1</email> which needs to be acknowledged with a mail program to complete the export process.</para><para><application>KMail</application> can handle these mails, but not all mail programs can.</para><para>Once exported, the standard does not (yet) allow for automated removal of a published key.</para><para>Are you sure you want to continue?</para>
el: <para>Δεν διαθέτουν υποστήριξη για WKS όλοι οι πάροχοι ηλεκτρονικής αλληλογραφίας, οπότε οποιοδήποτε κλειδί εξαχθεί με αυτόν τον τρόπο μπορεί να αποτύχει ατομικά. </para><para>Αν εξαχθεί, ένα μήνυμα επιβεβαίωσης θα αποσταλεί στο <email>%1</email> το οποίο θα πρέπει να γίνει αποδεκτό από ένα πρόγραμμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας για να ολοκληρωθεί η διαδικασία της εξαγωγής.</para><para>Το <application>KMail</application> μπορεί να χειριστεί τέτοια μηνύματα ταχυδρομείου, αλλά δεν ισχύει το ίδιο για όλα τα προγράμματα αλληλογραφίας.</para><para>Αφού εξαχθεί, το πρότυπο δεν επιτρέπει (ακόμα) την αυτόματη αφαίρεση ενός δημοσιευμένου κλειδιού.</para><para>Είστε σίγουροι ότι θέλετε να συνεχίσετε;</para>

[ctx: @info]
en: <para>One of the X.509 directory services returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different X.509 directory service in the configuration dialog.</para>
el: <para>Μια από τις υπηρεσίες καταλόγου X.509 επέστρεψε πιστοποιητικά χωρίς δακτυλικά αποτυπώματα. Αυτά τα πιστοποιητικά θα αγνοηθούν επειδή τα δακτυλικά αποτυπώματα είναι απαραίτητα ως μοναδικά αναγνωριστικά για πιστοποιητικά.</para><para>Μπορεί να θέλετε να ρυθμίσετε μια νέα υπηρεσία καταλόγου X.509 στο παράθυρο των ρυθμίσεων.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Please check the output of <command>%1 --version</command> manually.</para>
el: <para>Παρακαλώ ελέγξτε την έξοδο της εντολής <command>%1 --version</command> χειροκίνητα.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Replace the <icode>gpgme</icode> library with a version compiled with <application>%1</application> support.</para>
el: <para>Αντικαταστήστε τη βιβλιοθήκη <icode>gpgme</icode> με μια έκδοση που έχει μεταγλωττιστεί με υποστήριξη <application>%1</application>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Successfully wrote request to <filename>%1</filename>.</para><para>You should now send the request to the Certification Authority (CA).</para>
el: <para>Επιτυχής εγγραφή αίτησης στο <filename>%1</filename>.</para><para>Θα πρέπει τώρα να στείλετε την αίτηση στην αρχή πιστοποίησης (CA).</para>

[ctx: @info]
en: <para>The <application>GpgME</application> library is new enough to support <application>gpg-agent</application>, but does not seem to do so in this installation.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
el: <para>Η βιβλιοθήκη <application>GpgME</application> είναι επαρκώς νέα για να υποστηρίξει <application>gpg-agent</application>, αλλά δεν φαίνεται να το κάνει σε αυτήν την εγκατάσταση.</para><para>Το σφάλμα που επιστράφηκε ήταν: <message>%1</message>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to export OpenPGP certificates ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
el: <para>Η διεργασία GPG προσπάθησε να ανανεώσει τα πιστοποιητικά OpenPGP και τερμάτισε εξαιτίας ενός μη αναμενόμενου σφάλματος.</para><para>Παρακαλώ ελέγξτε την έξοδο του <icode>%1</icode> για λεπτομέρειες.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The GPG process that tried to restore the secret key ended prematurely because of an unexpected error.</para><para>Please check the output of <icode>%1</icode> for details.</para>
el: <para>Η διεργασία GPG που προσπάθησε να επαναφέρει το μυστικό κλειδί τερματίστηκε πρόωρα εξαιτίας ενός μη αναμενόμενου σφάλματος.</para><para>Ελέγξτε την έξοδο του <icode>%1</icode> για λεπτομέρειες.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The OpenPGP keyserver returned certificates without fingerprints. Those certificates are ignored because fingerprints are required as unique identifiers for certificates.</para><para>You may want to configure a different OpenPGP keyserver in the configuration dialog.</para>
el: <para>Ο διακομιστής κλειδιών OpenPGP επέστρεψε πιστοποιητικά χωρίς δακτυλικά αποτυπώματα. Αυτά τα πιστοποιητικά θα αγνοηθούν επειδή τα δακτυλικά αποτυπώματα είναι απαραίτητα ως μοναδικά αναγνωριστικά για πιστοποιητικά.</para><para>Μπορεί να θέλετε να ρυθμίσετε ένα διαφορετικό διακομιστή κλειδιών OpenPGP στο παράθυρο των ρυθμίσεων.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The certification has been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocation?</para> | <para>%1 certifications have been revoked successfully.</para><para>Do you want to publish the revocations?</para>
el[0]: <para>Το πιστοποιητικό έχει ανακληθεί επιτυχώς.</para><para>Θέλετε να δημοσιεύσετε την ανάκληση;</para>
el[1]: <para>%1 πιστοποιητικά έχουν ανακληθεί επιτυχώς.</para><para>Θέλετε να δημοσιεύσετε αυτές τις ανακλήσεις;</para>

[ctx: @info]
en: <para>The creation of a new OpenPGP certificate failed.</para><para>Error: <message>%1</message></para>
el: <para>Η δημιουργία ενός νέου πιστοποιητικού OpenPGP απέτυχε.</para><para>σφάλμα: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The query result has been truncated.</para><para>Either the local or a remote limit on the maximum number of returned hits has been exceeded.</para><para>You can try to increase the local limit in the configuration dialog, but if one of the configured servers is the limiting factor, you have to refine your search.</para>
el: <para>Το αποτέλεσμα της ερώτησης έχει κοπεί.</para><para>Ενεργοποιήθηκε το όριο του μέγιστου αριθμού αποτελεσμάτων τοπικά ή απομακρυσμένα.</para><para>Μπορείτε να δοκιμάσετε να αυξήσετε το τοπικό όριο στο διάλογο διαμόρφωσης, αλλά αν ο περιορισμός οφείλεται σε έναν από τους διαμορφωμένους εξυπηρετητές θα πρέπει να τελειοποιήσετε την αναζήτησή σας.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The revocation of the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with key<nl/>%2<nl/>failed:</para><para><message>%3</message></para>
el: <para>Η ανάκληση της πιστοποίησης του αναγνωριστικού χρήστη<nl/>%1<nl/>που έγινε με το κλειδί<nl/>%2<nl/>απέτυχε:</para><para><message>%3</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been flagged successfully as the primary user ID.</para>
el: <para>Το αναγνωριστικό χρήστη<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>έχει σημειωθεί επιτυχώς ως το πρωτεύον αναγνωριστικό χρήστη.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The user ID<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>has been revoked successfully.</para>
el: <para>Το αναγνωριστικό χρήστη<nl/><emphasis>%1</emphasis><nl/>έχει ανακληθεί επιτυχώς.</para>

[ctx: @info]
en: <para>The version of the <application>GpgME</application> library you are running against is older than the one that the <application>GpgME++</application> library was built against.</para><para><application>Kleopatra</application> will not function in this setting.</para><para>Please ask your administrator for help in resolving this issue.</para>
el: <para>Η έκδοση της βιβλιοθήκης <application>GpgME</application> που εκτελείται είναι παλαιότερη εκείνης με την οποία έχει κατασκευαστεί η βιβλιοθήκη <application>GpgME++</application>.</para><para>Η <application>Kleopatra</application> δεν θα λειτουργήσει με αυτήν τη ρύθμιση.</para><para>>Ζητήστε βοήθεια από το διαχειριστή σας για την επίλυση του προβλήματος.</para>

[ctx: @info]
en: <para>These are the results of the Kleopatra self-test suite. Click on a test for details.</para><para>Note that all but the first failure might be due to prior tests failing.</para>
el: <para>Αυτά είναι τα αποτελέσματα του αυτοελέγχου της σουίτας kleopatra. κάντε κλικ σε έναν έλεγχο για λεπτομέρειες.</para><para>σημειώστε ότι όλες εκτός της πρώτης αποτυχίας μπορεί να είναι αποτυχίες από προηγούμενους ελέγχους.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Unexpected error while asking <application>gpg-agent</application> for its version.</para><para>The error returned was: <message>%1</message>.</para>
el: <para>Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την αίτηση προς το <application>gpg-agent</application> να δώσει την έκδοσή του.</para><para>Το σφάλμα που επιστράφηκε ήταν: <message>%1</message></para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to revoke the certification of user ID<nl/>%1<nl/>made with the key<nl/>%2.</para>
el: <para>Πρόκειται να κάνετε ανάκληση της πιστοποίησης του αναγνωριστικού χρήστη<nl/>%1<nl/>η οποία έγινε με το κλειδί<nl/>%2.</para>

[ctx: @info]
en: <para>You do not have any directory servers configured.</para><para>You need to configure at least one directory server to search on one.</para><para>You can configure directory servers here: <interface>Settings->Configure Kleopatra</interface>.</para>
el: <para>Δεν έχετε διαμορφώσει κανέναν εξυπηρετητή καταλόγου.</para><para>Θα πρέπει να διαμορφώσετε τουλάχιστον έναν εξυπηρετητή καταλόγου για την αναζήτηση.</para><para>Μπορείτε να διαμορφώσετε εξυπηρετητές καταλόγου εδώ: <interface>Ρυθμίσεις->Διαμόρφωση Kleopatra</interface>.</para>

[ctx: @info]
en: Admin PIN changed successfully.
el: Επιτυχία αλλαγής του PIN του διαχειριστή.

[ctx: @info]
en: Audit log is empty.
el: Το αρχείο καταγραφής ελέγχου είναι κενό.

[ctx: @info]
en: Authenticating to the card failed: %1
el: Αποτυχία ταυτοποίησης στην κάρτα: %1

[ctx: @info]
en: Canceled setting PIN.
el: Ακύρωση ρύθμισης του PIN.

[ctx: @info]
en: Cannot open <filename>%1</filename> for reading.
el: Αδυναμία ανοίγματος του <filename>%1</filename> για ανάγνωση.

[ctx: @info]
en: Cannot open file <filename>%1</filename> for writing.
el: Αδυναμία ανοίγματος του <filename>%1</filename> για εγγραφή.

[ctx: @info]
en: Cannot open the file <filename>%1</filename> for writing.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου <filename>%1</filename> για εγγραφή.

[ctx: @info]
en: Cannot open the private key file <filename>%1</filename> for reading.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου ιδιωτικού κλειδιού <filename>%1</filename> για ανάγνωση.

[ctx: @info]
en: Cannot overwrite existing <filename>%1</filename>.
el: Αποτυχία αντικατάστασης <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Certificate '%1' was marked as your certificate.
el: Το πιστοποιητικό '%1' σημειώθηκε ως δικό σας πιστοποιητικό.

[ctx: @info]
en: Certificate successfully created.<br><br>Note:<br>To prevent accidental import of the revocation<br>it is required to manually edit the certificate<br>before it can be imported.
el: Το πιστοποιητικό δημιουργήθηκε επιτυχώς.<br><br>Σημείωση:<br>Για να αποφύγετε την ακούσια εισαγωγή ανάκλησης<br>απαιτείται η χειροκίνητη επεξεργασία του πιστοποιητικού<br>πριν αυτό εισαχθεί.

[ctx: @info]
en: Certification power was granted to '%1'.
el: Δυνατότητα πιστοποίησης αποδόθηκε στο '%1'.

[ctx: @info]
en: Changing the Admin PIN failed: %1
el: Αποτυχία αλλαγής κωδικού του διαχειριστή: %1

[ctx: @info]
en: Changing the NKS PIN failed: %1
el: Αποτυχία αλλαγής του NKS PIN: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PIN failed: %1
el: Αποτυχία αλλαγής του PIN: %1

[ctx: @info]
en: Changing the PUK failed: %1
el: Αποτυχία αλλαγής του PUK: %1

[ctx: @info]
en: Changing the SigG PIN failed: %1
el: Αποτυχία αλλαγής του SigG PIN: %1

[ctx: @info]
en: Copying the key to the card failed.
el: Η αντιγραφή του κλειδιού στην κάρτα απέτυχε.

[ctx: @info]
en: Could not connect to UiServer: <message>%1</message>
el: Αδυναμία σύνδεσης στον εξυπηρετητή UiServer: <message>%1</message>

[ctx: @info]
en: Could not delete the registry key <resource>%1\%2</resource>
el: Αδυναμία διαγραφής του κλειδιού <resource>%1\%2</resource>

[ctx: @info]
en: Could not remove file <filename>%1</filename> for overwriting.
el: Αδυναμία αφαίρεσης του αρχείου <filename>%1</filename> για αντικατάσταση.

[ctx: @info]
en: Create a new OpenPGP key pair.<nl/>To create an S/MIME certificate request use <interface>New S/MIME Certification Request</interface> from the <interface>File</interface> menu instead.
el: Δημιούργησε ένα νέο ζεύγος κλειδιών OpenPGP.<nl/>Για να δημιουργήσετε ένα αίτημα πιστοποιητικού S/MIME χρησιμοποιήστε το <interface>Δημιουργία νέου πιστοποιητικού S/MIME</interface> από το μενού <interface>Αρχείο</interface>.

[ctx: @info]
en: Creating a CSR for the card key failed:
    %1
el: Αποτυχία δημιουργίας ενός CSR για το κλειδί της κάρτας:
    %1

[ctx: @info]
en: Creating an OpenPGP key from the card keys failed: %1
el: Αποτυχία δημιουργίας OpenPGP κλειδιού από τα κλειδιά της κάρτας: %1

[ctx: @info]
en: Creating encrypted archive ...
el: Δημιουργία κρυπτογραφημένου αρχείου...

[ctx: @info]
en: Creating signed and encrypted archive ...
el: Δημιουργία υπογεγραμμένου και κρυπτογραφημένου αρχείου...

[ctx: @info]
en: Creating signed archive ...
el: Δημιουργία υπογεγραμμένου αρχείου...

[ctx: @info]
en: Double spaces are not allowed
el: Δεν επιτρέπονται διπλά κενά διαστήματα

[ctx: @info]
en: Encryption canceled.
el: Η κρυπτογράφηση ακυρώθηκε.

[ctx: @info]
en: Error: %1
el: Σφάλμα: %1

[ctx: @info]
en: Exporting the certificate failed: %1
el: Αποτυχία εξαγωγής του πιστοποιητικού: %1

[ctx: @info]
en: Failed to delete <filename>%1</filename>.
el: Αποτυχία διαγραφής του <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
el: Αποτυχία εύρεσης της OpenPGP κάρτας με το σειριακό αριθμό: %1

[ctx: @info]
en: Failed to move <filename>%1</filename> to <filename>%2</filename>.
el: Αποτυχία μετακίνησης του <filename>%1</filename> στο <filename>%2</filename>.

[ctx: @info]
en: Failed to move backup. The backup key is still stored under: %1
el: Αποτυχία μεταφοράς εφεδρικού αντιγράφου. Το εφεδρικό κλειδί βρίσκεται ακόμη στο: %1

[ctx: @info]
en: Failed to overwrite <filename>%1</filename>.
el: Αποτυχία αντικατάστασης <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Failed to search on certificate server. The error returned was:
    %1
el: Αποτυχία αναζήτησης στον εξυπηρετητή πιστοποιητικών. Το σφάλμα επιστροφής ήταν:
    %1

[ctx: @info]
en: Generating key failed: %1
el: Αποτυχία δημιουργίας κλειδιού: %1

[ctx: @info]
en: Import certificate from a file.<nl/>To import from a public keyserver use <interface>Lookup on Server</interface> instead.
el: Εισαγωγή πιστοποιητικού από αρχείο.<nl/>Για να εισάγετε από ένα δημόσιο εξυπηρετητή κλειδιών χρησιμοποιήστε την επιλογή <interface>Αναζήτηση στον εξυπηρετητή</interface>.

[ctx: @info]
en: Import was canceled.
el: Η εισαγωγή ακυρώθηκε.

[ctx: @info]
en: Is '%1' your own certificate?
el: Είναι το '%1' δικό σας πιστοποιητικό;

[ctx: @info]
en: It seems another <application>Kleopatra</application> is running (with process-id %1)
el: Φαίνεται να εκτελείται και άλλο αντίγραφο <application>Kleopatra</application> (με id διεργασίας %1)

[ctx: @info]
en: Key successfully generated.
el: Επιτυχής δημιουργία κλειδιού.

[ctx: @info]
en: NKS PIN changed successfully.
el: Το NKS PIN άλλαξε επιτυχώς.

[ctx: @info]
en: NKS PIN set successfully.
el: Το NKS PIN ορίστηκε επιτυχώς.

[ctx: @info]
en: Name change failed: %1
el: Αποτυχία αλλαγής ονόματος: %1

[ctx: @info]
en: No NullPin found. <warning>If this PIN was not set by you personally, the card might have been tampered with.</warning>
el: Δεν βρέθηκε NullPin. <warning>Αν το PIN αυτό δεν ορίστηκε προσωπικά από εσάς, η κάρτα ίσως να είναι πλαστογραφημένη.</warning>

[ctx: @info]
en: No checksum files have been created.
el: Δεν δημιουργήθηκαν αρχεία αθροισμάτων ελέγχου.

[ctx: @info]
en: No update found in the available version database.
el: Δεν βρέθηκαν ενημερώσεις στη διαθέσιμη βάση δεδομένων εκδόσεων.

[ctx: @info]
en: One unknown recipient
el: Ένας άγνωστος παραλήπτης

[ctx: @info]
en: PIN changed successfully.
el: Το PIN άλλαξε επιτυχώς.

[ctx: @info]
en: PIN set successfully.
el: Το PIN ορίστηκε επιτυχώς.

[ctx: @info]
en: PIV Card Application Administration Key set successfully.
el: Επιτυχής ρύθμιση του κλειδιού διαχείρισης PIV Card Application.

[ctx: @info]
en: Quit any other running instances of <application>Kleopatra</application>.
el: Τερματίστε οποιαδήποτε άλλο αντίγραφο της εφαρμογής <application>Kleopatra</application>.

[ctx: @info]
en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
el: Ρυθμίστε αυτήν την επιλογή για να αποφύγετε τη χρήση του προσωρινού καταλόγου των χρηστών.

[ctx: @info]
en: Set this option to disable public key encryption.
el: Ρυθμίστε αυτήν την επιλογή για να απενεργοποιηθεί η κρυπτογράφηση δημόσιου κλειδιού.

[ctx: @info]
en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
el: Ρυθμίστε αυτήν την επιλογή για να κωδικοποιήσετε κρυπτογραφημένα ή υπογεγραμμένα αρχεία ως base64 κωδικοποιημένο κείμενο. Έτσι θα ανοίγονται με έναν επεξεργαστή κειμένου ή θα αποστέλλονται σε ένα μήνυμα ηλ. αλληλογραφίας. Αυτό θα αυξήσει το μέγεθος του αρχείου κατά το ένα τρίτο.

[ctx: @info]
en: Setting the NKS PIN failed: %1
el: Αποτυχία ρύθμισης του NKS PIN: %1

[ctx: @info]
en: Setting the PIV Card Application Administration Key failed: %1
el: Αποτυχία ρύθμισης του κλειδιού  PIV Card Application: %1

[ctx: @info]
en: Setting the SigG PIN failed: %1
el: Αποτυχία ρύθμισης του SigG PIN: %1

[ctx: @info]
en: Shall the file be saved with the original file name <filename>%1</filename>?
el: Να γίνει αποθήκευση του αρχείου με το αρχικό όνομα αρχείου <filename>%1</filename>;

[ctx: @info]
en: Show the following information in certificate list tooltips:
el: Να εμφανίζεται η ακόλουθη πληροφορία σε υποδείξεις στη λίστα πιστοποιητικών:

[ctx: @info]
en: SigG PIN changed successfully.
el: Το SigG PIN άλλαξε επιτυχώς.

[ctx: @info]
en: SigG PIN set successfully.
el: Το SigG PIN ορίστηκε επιτυχώς.

[ctx: @info]
en: Signing canceled.
el: Η υπογραφή ακυρώθηκε.

[ctx: @info]
en: Sorry! Writing keys to the card <emphasis>%1</emphasis> is not supported.
el: Συγγνώμη! Δεν υποστηρίζεται η εγγραφή κλειδιών στην κάρτα <emphasis>%1</emphasis>.

[ctx: @info]
en: Successfully generated an OpenPGP key from the card keys.
el: Επιτυχής δημιουργία OpenPGP κλειδιού από τα κλειδιά αυτής της κάρτας.

[ctx: @info]
en: Successfully restored the secret key parts from <filename>%1</filename>
el: Επιτυχής επαναφορά τμημάτων του μυστικού κλειδιού από <filename>%1</filename>

[ctx: @info]
en: The "<" character may not be used.
el: Ο χαρακτήρας «<» δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί.

[ctx: @info]
en: The backup of the secret key was created successfully.
el: Το αντίγραφο ασφαλείας του μυστικού κλειδιού δημιουργήθηκε επιτυχώς.

[ctx: @info]
en: The certification power of '%1' was revoked.
el: Η δυνατότητα πιστοποίησης ανακλήθηκε από το '%1'.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists.
el: Το αρχείο <filename>%1</filename> υπάρχει ήδη.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Do you wish to overwrite it?
el: Το αρχείο με όνομα <filename>%1</filename> υπάρχει ήδη. Επιθυμείτε σίγουρα την αντικατάστασή του;

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> already exists. Please enter a different file name.
el: Το αρχείο <filename>%1</filename> υπάρχει ήδη. Παρακαλούμε εισάγετε ένα διαφορετικό όνομα.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> contains certificates and can't be decrypted or verified.
el: Το αρχείο <filename>%1</filename> περιέχει πιστοποιητικά και δεν μπορεί να αποκρυπτογραφηθεί ή να επαληθευθεί.

[ctx: @info]
en: The following errors were encountered:
el: Τα ακόλουθα σφάλματα εντοπίστηκαν:

[ctx: @info]
en: The private key file <filename>%1</filename> is empty.
el: Το αρχείο ιδιωτικού κλειδιού <filename>%1</filename> είναι κενό.

[ctx: @info]
en: The result of the backup is empty. Maybe you entered an empty or a wrong passphrase.
el: Το αποτέλεσμα της λήψης εφεδρικού αντιγράφου είναι κενό. Ίσως εισάγατε μια κενή ή λανθασμένη κωδική φράση.

[ctx: @info]
en: The result of the export is empty.
el: Το αποτέλεσμα της εξαγωγής ήταν κενό.

[ctx: @info]
en: The size of the name may not exceed 38 characters.
el: Το μέγεθος του ονόματος δεν μπορεί να υπερβαίνει τους 38 χαρακτήρες.

[ctx: @info]
en: The subkey was exported successfully. | %1 subkeys were exported successfully.
el[0]: Η εξαγωγή του υποκλειδιού έγινε με επιτυχία.
el[1]: Η εξαγωγή %1 υποκλειδιών έγινε με επιτυχία.

[ctx: @info]
en: The two keys you have entered do not match. Please retry.
el: Τα δύο κλειδιά που έχετε εισάγει δεν ταιριάζουν. Προσπαθήστε πάλι.

[ctx: @info]
en: There was an error setting the PIN: <message>%1</message>.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά τη ρύθμιση του PIN: <message>%1</message>.

[ctx: @info]
en: There were no errors.
el: Δεν υπήρξαν σφάλματα.

[ctx: @info]
en: These checksum files have been successfully created:
el: Αυτά τα αρχεία αθροισμάτων ελέγχου δημιουργήθηκαν επιτυχώς:

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for encryption.
el: Το πιστοποιητικό αυτό δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κρυπτογράφηση.

[ctx: @info]
en: This certificate cannot be used for signing.
el: Το πιστοποιητικό αυτό δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για υπογραφή.

[ctx: @info]
en: This certificate expires today.
el: Το πιστοποιητικό λήγει σήμερα.

[ctx: @info]
en: This certificate expires tomorrow. | This certificate expires in %1 days.
el[0]: Αυτό το πιστοποιητικό λήγει αύριο.
el[1]: Αυτό το πιστοποιητικό λήγει σε %1 ημέρες.

[ctx: @info]
en: This certificate is expired.
el: Το πιστοποιητικό έχει λήξει.

[ctx: @info]
en: This key has already been revoked.
el: Αυτό το κλειδί έχει ήδη ανακληθεί.

[ctx: @info]
en: This key has been revoked. You cannot certify it.
el: Αυτό το κλειδί έχει ανακληθεί. Δεν μπορείτε να το πιστοποιήσετε.

[ctx: @info]
en: This key has expired. You cannot certify it.
el: Αυτό το κλειδί έχει λήξει. Δεν μπορείτε να το πιστοποιήσετε.

[ctx: @info]
en: To certify other certificates, you first need to create an OpenPGP certificate for yourself.
el: Για την πιστοποίηση άλλων πιστοποιητικών, πρέπει πρώτα να δημιουργήσετε ένα πιστοποιητικό OpenPGP για εσάς.

[ctx: @info]
en: URL change failed: %1
el: Αποτυχία αλλαγής URL: %1

[ctx: @info]
en: Unblocked and set a new PIN successfully.
el: Επιτυχής απεμπλοκή και ρύθμιση νέου PIN.

[ctx: @info]
en: Unblocking the PIN failed: %1
el: Αποτυχία απεμπλοκής του PIN: %1

[ctx: @info]
en: User ID successfully added.
el: Το αναγνωριστικό χρήστη προστέθηκε επιτυχώς.

[ctx: @info]
en: Writing certificates to file <filename>%1</filename> failed.
el: Η εγγραφή των πιστοποιητικών στο αρχείο <filename>%1</filename> απέτυχε.

[ctx: @info]
en: Writing groups to file <filename>%1</filename> failed.
el: Η εγγραφή των ομάδων στο αρχείο <filename>%1</filename> απέτυχε.

[ctx: @info]
en: Writing key to file <filename>%1</filename> failed.
el: Η εγγραφή του κλειδιού στο αρχείο <filename>%1</filename> απέτυχε.

[ctx: @info]
en: Writing subkey to file <filename>%2</filename> failed. | Writing subkeys to file <filename>%2</filename> failed.
el[0]: Η εγγραφή του υποκλειδιού στο αρχείο <filename>%2</filename> απέτυχε.
el[1]: Η εγγραφή των υποκλειδιών στο αρχείο <filename>%2</filename> απέτυχε.

[ctx: @info]
en: Writing the backup of the secret key to <filename>%1</filename> failed.
el: Η εγγραφή του αντιγράφου ασφαλείας του μυστικού κλειδιού στο <filename>%1</filename> απέτυχε.

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card failed: %1
el: Αποτυχία εγγραφής του πιστοποιητικού στην κάρτα: %1

[ctx: @info]
en: Writing the certificate to the card succeeded.
el: Επιτυχία εγγραφής του πιστοποιητικού στην κάρτα.

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Install a version of <application>GnuPG</application> that is %1.</para>
el: <para>Εγκαταστήστε μια έκδοση του <application>GnuPG</application> που να είναι %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
el: <para>Συγγνώμη! Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την <application>Kleopatra</application> για υπογραφή ή κρυπτογράφηση αρχείων γιατί το σύστημα <application>GnuPG</application> που χρησιμοποιείται από την <application>Kleopatra</application> δεν είναι %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>Sorry! You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
el: <para>Συγγνώμη! Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την <application>Kleopatra</application> για υπογραφή ή κρυπτογράφηση αρχείων γιατί το σύστημα <application>GnuPG</application> που χρησιμοποιείται από την <application>Kleopatra</application> δεν είναι %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>The <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
el: <para>Το σύστημα <application>GnuPG</application> που χρησιμοποιείται από την <application>Kleopatra</application> δεν είναι %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encrypting files because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
el: <para>Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την <application>Kleopatra</application> για υπογραφή ή κρυπτογράφηση αρχείων γιατί το σύστημα <application>GnuPG</application> που χρησιμοποιείται από την <application>Kleopatra</application> δεν είναι %1.</para>

[ctx: @info %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: <para>You cannot use <application>Kleopatra</application> for signing or encryption because the <application>GnuPG</application> system used by <application>Kleopatra</application> is not %1.</para>
el: <para>Δεν μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την <application>Kleopatra</application> για υπογραφή ή κρυπτογράφηση γιατί το <application>GnuPG</application> του συστήματος που χρησιμοποιείται από την <application>Kleopatra</application> δεν είναι %1.</para>

[ctx: @info %1 name of card slot, %2 serial number of card]
en: <p>Please confirm that you want to write the following certificate to the %1 slot of card %2:</p><center>%3</center>
el: <p>Επιβεβαιώστε ότι θέλετε να γράψετε το ακόλουθο πιστοποιητικό στην %1 υποδοχή της κάρτας %2:</p><center>%3</center>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as valid for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
el: <para>Θέλετε να χορηγήσετε στο '%1' τη δυνατότητα να σημειώνει πιστοποιητικά ως έγκυρα για εσάς;</para><para><emphasis>Αυτό σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης αυτού του πιστοποιητικού ελέγχει σωστά τα δακτυλικά αποτυπώματα και επιβεβαιώνει τις ταυτότητες των άλλων.</emphasis></para>

[ctx: @info %1: a certificate]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as valid for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
el: <para>Έχει παραχωρηθεί στο πιστοποιητικό '%1' η δυνατότητα να σημειώνει άλλα πιστοποιητικά ως έγκυρα για εσάς.</para><para>Θέλετε να ανακαλέσετε αυτή τη δυνατότητα;</para>

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>Do you want to grant '%1' the power to mark certificates as %2 for you?</para><para><emphasis>This means that the owner of this certificate properly checks fingerprints and confirms the identities of others.</emphasis></para>
el: <para>Θέλετε να χορηγήσετε στο '%1' τη δυνατότητα να σημειώνει πιστοποιητικά ως %2 για εσάς;</para><para><emphasis>Αυτό σημαίνει ότι ο ιδιοκτήτης αυτού του πιστοποιητικού ελέγχει σωστά τα δακτυλικά αποτυπώματα και επιβεβαιώνει τις ταυτότητες των άλλων.</emphasis></para>

[ctx: @info %1: a certificate, %2: name of a compliance mode]
en: <para>The certificate '%1' is empowered to mark other certificates as %2 for you.</para><para>Do you want to revoke this power?</para>
el: <para>Έχει παραχωρηθεί στο πιστοποιητικό '%1' η δυνατότητα να σημειώνει άλλα πιστοποιητικά ως %2 για εσάς.</para><para>Θέλετε να ανακαλέσετε αυτή τη δυνατότητα;</para>

[ctx: @info %1: test name]
en: <para>See "%1" above.</para>
el: <para>Δείτε το "%1" παραπάνω.</para>

[ctx: @info date is unknown]
en: unknown
el: άγνωστη

[ctx: @info unknown key algorithm]
en: unknown
el: άγνωστο

[ctx: @info::placeholder]
en: Enter search term
el: Εισάγετε όρο αναζήτησης

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter a message to encrypt or decrypt...
el: Δώστε ένα μήνυμα για (απο)κρυπτογράφηση...

[ctx: @info:placeholder]
en: Enter search term
el: Εισάγετε όρο αναζήτησης

[ctx: @info:placeholder]
en: Please enter a name or email address...
el: Δώστε όνομα ή διεύθυνση ηλ. αλληλογραφίας...

[ctx: @info:progress]
en: Encrypting notepad...
el: Κρυπτογράφηση σημειωματάριου...

[ctx: @info:progress]
en: Signing and encrypting notepad...
el: Υπογραφή και κρυπτογράφηση σημειωματάριου...

[ctx: @info:progress]
en: Signing notepad...
el: Υπογραφή σημειωματάριου...

[ctx: @info:shell]
en: Create a new key pair or certificate signing request
el: Δημιουργία νέου ζεύγους κλειδιών 'η αίτησης για υπογραφή πιστοποιητικού

[ctx: @info:shell]
en: Create or check a checksum file
el: Δημιουργία ή έλεγχος αρχείου αθροίσματος ελέγχου

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt and/or verify file(s)
el: Αποκρυπτογράφηση και/ή επαλήθευση αρχείου(ων)

[ctx: @info:shell]
en: Decrypt file(s)
el: Αποκρυπτογράφηση αρχείου(ων)

[ctx: @info:shell]
en: Encrypt file(s)
el: Κρυπτογράφηση αρχείου(ων)

[ctx: @info:shell]
en: File(s) to process
el: Αρχείο(α) προς επεξεργασία

[ctx: @info:shell]
en: Import certificate file(s)
el: Εισαγωγή αρχείου(ων) πιστοποιητικού

[ctx: @info:shell]
en: Location of the socket the ui server is listening on
el: Τοποθεσία της υποδοχής ακρόασης του εξυπηρετητή

[ctx: @info:shell]
en: Open the config dialog
el: Άνοιγμα του διαλόγου διαμόρφωσης

[ctx: @info:shell]
en: Parent Window Id for dialogs
el: Ταυτότητα παραθύρου γονέα για διαλόγους

[ctx: @info:shell]
en: Run UI server only, hide main window
el: Εκτέλεση μόνο εξυπηρετητή UI, απόκρυψη κύριου παραθύρου

[ctx: @info:shell]
en: Same as --sign-encrypt, do not use
el: Το ίδιο όπως --sign-encrypt, να μη χρησιμοποιηθεί

[ctx: @info:shell]
en: Search for a certificate on a keyserver
el: Αναζήτηση πιστοποιητικού σε εξυπηρετητή κλειδιών

[ctx: @info:shell]
en: Sign and/or encrypt file(s)
el: Υπογραφή ή/και κρυπτογράφηση αρχείων

[ctx: @info:shell]
en: Sign file(s)
el: Υπογραφή αρχείου(ων)

[ctx: @info:shell]
en: String or Fingerprint for query and search
el: Συμβολοσειρά ή αποτύπωμα για ερώτηση και αναζήτηση

[ctx: @info:shell]
en: Use CMS (X.509, S/MIME) for the following operation
el: Χρήση CMS (X.509, S/MIME) για την παρακάτω λειτουργία

[ctx: @info:shell]
en: Use OpenPGP for the following operation
el: Χρήση OpenPGP για την παρακάτω λειτουργία

[ctx: @info:shell]
en: Verify file/signature
el: Επαλήθευση αρχείου/υπογραφής

[ctx: @info:status]
en: Backing up secret key...
el: Λήψη εφεδρικού αντιγράφου μυστικού κλειδιού...

[ctx: @info:status]
en: Exporting subkeys...
el: Εξαγωγή υποκλειδιών...

[ctx: @info:status]
en: Revoking key...
el: Ανάκληση κλειδιού...

[ctx: @info:status]
en: Updating certificate...
el: Ενημέρωση πιστοποιητικού...

[ctx: @info:status]
en: Updating key...
el: Ενημέρωση κλειδιού...

[ctx: @info:tooltip]
en: Automatically save all files that would overwrite an already existing file with a different name.
el: Αυτόματη αποθήκευση όλων των αρχείων που θα αντικαθιστούσαν ήδη υπάρχοντα αρχεία με ένα διαφορετικό όνομα.

[ctx: @info:tooltip]
en: Backup the encryption key in a file.
el: Λήψη εφεδρικού αντιγράφου του κλειδιού κρυπτογράφησης σε αρχείο.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIN required for administrative operations.
el: Απαιτείται αλλαγή του PIN για διαχειριστικές λειτουργίες.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the PIV Card Application Administration Key that is used by the PIV Card Application to authenticate the PIV Card Application Administrator and by the administrator (resp. Kleopatra) to authenticate the PIV Card Application.
el: Αλλάξτε το κλειδί διαχείρισης του PIV Card Application το οποίο χρησιμοποιείται από το PIV Card Application για να ταυτοποιήσει τον διαχειριστή του PIV Card Application και από τον διαχειριστή (αντίστοιχα την Kleopatra) για να ταυτοποιήσει το PIV Card Application.

[ctx: @info:tooltip]
en: Change the end of the validity period
el: Άλλαξε το τέλος της περιόδου εγκυρότητας

[ctx: @info:tooltip]
en: Click to set the trust level of the selected certification key to ultimate trust. This is what you usually want to do for your own keys.
el: Με κλικ ρυθμίζετε το επίπεδο εμπιστοσύνης του επιλεγμένου κλειδιού πιστοποίησης στην απόλυτη εμπιστοσύνη. Αυτό είναι που θέλετε συνήθως να κάνετε για τα δικά σας κλειδιά.

[ctx: @info:tooltip]
en: Copy the fingerprint to the clipboard
el: Αντιγραφή δακτυλικού αποτυπώματος στο πρόχειρο

[ctx: @info:tooltip]
en: Create a new OpenPGP certificate
el: Δημιουργία ενός νέου πιστοποιητικού OpenPGP

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file and any other files that would overwrite an already existing file.
el: Μην γράφεις αυτό το αρχείο και οποιοδήποτε άλλο αρχείο που θα αντικαθιστούσε ένα ήδη υπάρχον αρχείο.

[ctx: @info:tooltip]
en: Do not write this file, skip to the next one instead.
el: Μην γράφεις αυτό το αρχείο, συνέχισε στο επόμενο.

[ctx: @info:tooltip]
en: Flag the selected user ID as the primary user ID of this key.
el: Σημείωσε το επιλεγμένο αναγνωριστικό χρήστη ως το πρωτεύον αναγνωριστικό χρήστη αυτού του κλειδιού.

[ctx: @info:tooltip]
en: Grant or revoke the certification power of the selected certificate
el: Χορήγησε ή ανακάλεσε τη δυνατότητα πιστοποίησης του επιλεγμένου πιστοποιητικού

[ctx: @info:tooltip]
en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys that were used to certify the user IDs of newly imported OpenPGP keys.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η Kleopatra θα προσπαθήσει αυτόματα να ανακτήσει τα κλειδιά που χρησιμοποιήθηκαν για να πιστοποιήσουν τα αναγνωριστικά χρηστών των νεοεισαχθέντων κλειδιών OpenPGP.

[ctx: @info:tooltip]
en: Import certificate from file
el: Εισαγωγή πιστοποιητικών από αρχείο

[ctx: @info:tooltip]
en: Import the certificate stored on the card
el: Εισαγωγή του αποθηκευμένου στην κάρτα πιστοποιητικού

[ctx: @info:tooltip]
en: Keep each file separate instead of creating an archive for all.
el: Διατηρεί κάθε αρχείο διαχωρισμένο αντί της δημιουργίας αρχειοθήκης για όλα.

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up and import all keys that were used to certify the user IDs of this key
el: Αναζήτησε και κάνε εισαγωγή όλων των κλειδιών που χρησιμοποιήθηκαν για να πιστοποιήσουν τα αναγνωριστικά χρήστη αυτού του κλειδιού

[ctx: @info:tooltip]
en: Look up certificate on server
el: Αναζήτηση πιστοποιητικού στον εξυπηρετητή

[ctx: @info:tooltip]
en: Manage certificate groups
el: Διαχείριση ομάδων πιστοποιητικών...

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file and any other files that already exist.
el: Αντικατέστησε το ήδη υπάρχον αρχείο και οποιοδήποτε άλλο αρχείο υπάρχει ήδη.

[ctx: @info:tooltip]
en: Overwrite the existing file.
el: Αντικατέστησε το υπάρχον αρχείο.

[ctx: @info:tooltip]
en: Refresh certificate list
el: Ανανέωση λίστας πιστοποιητικών

[ctx: @info:tooltip]
en: Restart the background processes, e.g. after making changes to the configuration.
el: Επανεκκινεί τις διεργασίες παρασκηνίου, π.χ. μετά από αλλαγές στις ρυθμίσεις.

[ctx: @info:tooltip]
en: Revocation of self-certifications is currently not possible.
el: Η ανάκληση ιδίας πιστοποίησης προς το παρόν δεν είναι δυνατή.

[ctx: @info:tooltip]
en: Save the file with the given name.
el: Αποθήκευση αρχείου με το όνομα που δόθηκε.

[ctx: @info:tooltip]
en: Search on keyserver
el: Αναζήτηση σε εξυπηρετητή κλειδιών

[ctx: @info:tooltip]
en: Search the list for groups matching the search term.
el: Αναζήτηση στη λίστα για ομάδες που ταιριάζουν στους όρους αναζήτησης.

[ctx: @info:tooltip]
en: See certifications for details.
el: Δείτε τις πιστοποιήσεις για λεπτομέρειες.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if another person's certificate is about to expire soon.
el: Επιλέξτε τον αριθμό των ημερών που θέλετε να ειδοποιηθείτε εκ των προτέρων, αν το πιστοποιητικό ενός άλλου ατόμου πρόκειται να λήξει σύντομα.

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the number of days you want to be warned in advance, if your own certificate is about to expire soon.
el: Επιλέξτε τον αριθμό των ημερών που θέλετε να ειδοποιηθείτε εκ των προτέρων, αν το πιστοποιητικό σας πρόκειται να λήξει σύντομα.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
el: Εμφάνιση λίστας πιστοποιητικών

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that belong to the selected category.
el: Εμφάνισε μόνο πιστοποιητικά που ανήκουν στην επιλεγμένη κατηγορία.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show only certificates that match the entered search term.
el: Εμφάνισε μόνο πιστοποιητικά που ταιριάζουν στους όρους αναζήτησης.

[ctx: @info:tooltip]
en: Show the issuer certificate
el: Εμφάνιση πιστοποιητικό εκδότη

[ctx: @info:tooltip]
en: Suggest a file name that does not already exist.
el: Προτείνετε ένα όνομα αρχείου που να μην υπάρχει ήδη.

[ctx: @info:tooltip]
en: The data was encrypted to this key / certificate.
el: Τα δεδομένα κρυπτογραφήθηκαν με αυτό το κλειδί / πιστοποιητικό.

[ctx: @info:tooltip]
en: The resulting files are written to this directory.
el: Τα αρχεία που θα προκύψουν θα αποθηκευτούν σε αυτόν τον κατάλογο.

[ctx: @info:tooltip]
en: This certificate cannot be used for encryption.
el: Το πιστοποιητικό αυτό δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για κρυπτογράφηση.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP encrypted file.
el: Αυτό είναι το όνομα του OpenPGP κρυπτογραφημένου αρχείου.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the OpenPGP-signed and encrypted file.
el: Αυτό είναι το όνομα του OpenPGP υπογεγραμμένου και κρυπτογραφημένου αρχείου.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME encrypted file.
el: Αυτό είναι το όνομα του S/MIME κρυπτογραφημένου αρχείου.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the S/MIME signature.
el: Αυτό είναι το όνομα αρχείου της υπογραφής S/MIME.

[ctx: @info:tooltip]
en: This is the filename of the detached OpenPGP signature.
el: Αυτό είναι το όνομα αρχείου της αποσπασμένης υπογραφής OpenPGP.

[ctx: @info:tooltip]
en: This parameter has been locked down by the system administrator.
el: Η παράμετρος αυτή έχει κλειδωθεί από το διαχειριστή του συστήματος.

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the CRLs and do a full validation check of the certificate.
el: Ενημέρωσε τα CRL και κάνε πλήρη έλεγχο εγκυρότητας του πιστοποιητικού.

[ctx: @info:tooltip]
en: Update the key from external sources.
el: Ενημέρωσε το κλειδί από εξωτερικές πηγές.

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the certificate corresponding to this key to the card
el: Εγγραφή στην κάρτα του πιστοποιητικού που αντιστοιχεί σε αυτό το κλειδί

[ctx: @info:tooltip]
en: Write the key pair of a certificate to the card
el: Εγγραφή στην κάρτα του ζεύγους κλειδιών ενός πιστοποιητικού

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this certification because the required secret key is not available.
el: Δεν μπορείτε να ανακαλέσετε αυτήν την πιστοποίηση επειδή το απαιτούμενο μυστικό κλειδί δεν είναι διαθέσιμο.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this expired certification.
el: Δεν μπορείτε να ανακαλέσετε αυτήν τη ληγμένη πιστοποίηση.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this invalid certification.
el: Δεν μπορείτε να ανακαλέσετε αυτήν τη μη έγκυρη πιστοποίηση.

[ctx: @info:tooltip]
en: You cannot revoke this revocation certification. (But you can re-certify the corresponding user ID.)
el: Δεν μπορείτε να ανακαλέσετε αυτήν την πιστοποίηση. (Αλλά μπορείτε να πιστοποιήσετε ξανά το σχετικό ID του χρήστη.)

[ctx: @item never show expiry notification]
en: never
el: ποτέ

[ctx: @item:inlistbox]
en: Authentication
el: Ταυτοποίηση

[ctx: @item:inlistbox]
en: Encryption
el: Κρυπτογράφηση

[ctx: @item:inlistbox]
en: Signature
el: Υπογραφή

[ctx: @label]
en: Encrypt for others:
el: Κρυπτογράφηση για άλλους:

[ctx: @label]
en: Rename:
el: Μετονομασία:

[ctx: @label]
en: Search groups
el: Αναζήτηση ομάδων

[ctx: @label]
en: Search:
el: Αναζήτηση:

[ctx: @label]
en: Serial number:
el: Σειριακός αριθμός:

[ctx: @label]
en: Subkeys
el: Υποκλειδιά

[ctx: @label The owner of a smartcard. GnuPG refers to this as cardholder.]
en: Cardholder:
el: Κάτοχος κάρτας:

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &others:
el: Κρυπτογράφηση για άλλ&ους:

[ctx: @label on SignEncryptPage]
en: Output &files/folder:
el: Αρχεία/&φάκελος αποτελέσματος:

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for other certificates:
el: Όριο για άλλα πιστοποιητικά:

[ctx: @label:spinbox]
en: Threshold for own certificates:
el: Όριο για δικά σας πιστοποιητικά:

[ctx: @label:textbox]
en: &Output folder:
el: &Φάκελος εξόδου:

[ctx: @label:textbox]
en: Algorithm:
el: Αλγόριθμος:

[ctx: @label:textbox]
en: Description (optional):
el: Περιγραφή (προαιρετικό):

[ctx: @label:textbox]
en: EMail:
el: Ηλ. αλληλογραφία:

[ctx: @label:textbox]
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: @label:textbox]
en: Please select an action.
el: Επιλέξτε ενέργεια.

[ctx: @label:textbox]
en: This may take several minutes...
el: Αυτό ίσως διαρκέσει αρκετά λεπτά...

[ctx: @option:check]
en: Authentication
el: Ταυτοποίηση

[ctx: @option:check]
en: Automatically extract file archives after decryption
el: Αυτόματη εξαγωγή αρχείων μετά την αποκρυπτογράφηση

[ctx: @option:check]
en: Backup encryption key
el: Εφεδρικό αντίγραφο κλειδιού κρυπτογράφησης

[ctx: @option:check]
en: Bold
el: Έντονα

[ctx: @option:check]
en: Create OpenPGP encrypted files with ".pgp" file extensions instead of ".gpg"
el: Δημιουργία OpenPGP κρυπτογραφημένων αρχείων με επεκτάσεις αρχείων ".pgp" αντί για ".gpg"

[ctx: @option:check]
en: Create signed or encrypted files as text files.
el: Δημιουργία υπογεγραμμένων ή/και κρυπτογραφημένων αρχείων ως αρχείων κειμένου.

[ctx: @option:check]
en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
el: Δημιουργία προσωρινών αποκρυπτογραφημένων αρχείων στο φάκελο του κρυπτογραφημένου αρχείου.

[ctx: @option:check]
en: Encryption
el: Κρυπτογράφηση

[ctx: @option:check]
en: Italic
el: Πλάγια

[ctx: @option:check]
en: Retrieve missing certification keys when importing new keys
el: Ανάκτηση κλειδιών πιστοποίησης που λείπουν κατά την εισαγωγή νέων κλειδιών

[ctx: @option:check]
en: Run these tests at startup
el: Εκτέλεση αυτών των ελέγχων κατά την εκκίνηση

[ctx: @option:check]
en: Show all test results
el: Εμφάνιση όλων των αποτελεσμάτων ελέγχου

[ctx: @option:check]
en: Show owner information
el: Εμφάνιση πληροφοριών ιδιοκτήτη

[ctx: @option:check]
en: Show technical details
el: Εμφάνιση τεχνικών λεπτομερειών

[ctx: @option:check]
en: Show this notification for future updates.
el: Να εμφανίζεται αυτή η ειδοποίηση για μελλοντικές ενημερώσεις.

[ctx: @option:check]
en: Show upcoming certificate expiration
el: Εμφάνιση ανερχόμενης λήξης πιστοποιητικού

[ctx: @option:check]
en: Show validity
el: Εμφάνιση εγκυρότητας

[ctx: @option:check]
en: Signing
el: Υπογραφή

[ctx: @option:check]
en: Strikeout
el: Επιγράμμιση

[ctx: @option:check]
en: Use symmetric encryption only.
el: Να χρησιμοποιηθεί συμμετρική κρυπτογράφηση μόνο.

[ctx: @option:check]
en: Valid until:
el: Έγκυρο έως:

[ctx: @option:check on SignEncryptPage]
en: Encrypt for &me:
el: Κρυπτογράφηση για &μένα:

[ctx: @option:radio]
en: Unlimited validity
el: Απεριόριστη εγκυρότητα

[ctx: @title]
en: %1 Configuration Check
el: Έλεγχος διαμόρφωσης %1

[ctx: @title]
en: Certifications Loading Failed
el: Αποτυχία φόρτωσης πιστοποιήσεων

[ctx: @title]
en: Config File 'libkleopatrarc'
el: Αρχείο διαμόρφωσης 'libkleopatrarc'

[ctx: @title]
en: Creating Key Pair...
el: Δημιουργία ζεύγους κλειδιών...

[ctx: @title]
en: Error Deleting Registry Key
el: Σφάλμα διαγραφής κλειδιού μητρώου

[ctx: @title]
en: Failed to find PaperKey executable.
el: Αδυναμία εύρεσης του εκτελέσιμου paperkey.

[ctx: @title]
en: GPG (OpenPGP Backend) installation
el: Εγκατάσταση GPG (σύστημα OpenPGP)

[ctx: @title]
en: Gpg-Agent Connectivity
el: Συνδεσιμότητα Gpg-Agent

[ctx: @title]
en: GpgConf (Configuration) installation
el: Εγκατάσταση (διαμόρφωση) GpgConf

[ctx: @title]
en: GpgME Too Old
el: GpgME πολύ παλαιό

[ctx: @title]
en: GpgSM (S/MIME Backend) installation
el: Εγκατάσταση GpgSM (σύστημα S/MIME)

[ctx: @title]
en: Invalid Server Reply
el: Μη έγκυρη απόκριση από τον εξυπηρετητή

[ctx: @title]
en: No Directory Servers Configured
el: Δεν διαμορφώθηκαν εξυπηρετητές καταλόγου

[ctx: @title]
en: OpenPGP Keyserver
el: OpenPGP εξυπηρετητής

[ctx: @title]
en: Result Truncated
el: Κοπή αποτελέσματος

[ctx: @title]
en: Results
el: Αποτελέσματα

[ctx: @title]
en: Running as Administrator
el: Εκτέλεση ως διαχειριστής

[ctx: @title]
en: Save Request
el: Αποθήκευση αίτησης

[ctx: @title]
en: Sign / Encrypt Files
el: Υπογραφή / κρυπτογράφηση αρχείων

[ctx: @title]
en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
el: Η κατάσταση και η πρόοδος των λειτουργιών κρυπτογραφίας εμφανίζονται εδώ.

[ctx: @title]
en: Success
el: Επιτυχία

[ctx: @title]
en: UiServer Connectivity
el: Συνδεσιμότητα UiServer

[ctx: @title]
en: Up to date
el: Ενημερωμένο

[ctx: @title]
en: Windows Registry
el: Μητρώο Windows

[ctx: @title %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: %1?
el: %1;

[ctx: @title %1:"OpenPGP" or "S/MIME"]
en: %1 Certificate Server
el: %1 εξυπηρετητής πιστοποιητικών

[ctx: @title:column]
en: Actions
el: Ενέργειες

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
el: Αλγόριθμος

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
el: Αποτύπωμα

[ctx: @title:column]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: @title:column]
en: Status
el: Κατάσταση

[ctx: @title:column]
en: Storage
el: Αποθήκη

[ctx: @title:column]
en: Usage
el: Χρήση

[ctx: @title:column]
en: Valid From
el: Έγκυρο από

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
el: Έγκυρο έως

[ctx: @title:dialog]
en: Results
el: Αποτελέσματα

[ctx: @title:dialog]
en: Sign / Encrypt Files
el: Υπογραφή / κρυπτογράφηση αρχείων

[ctx: @title:group]
en: Certificate Usage
el: Χρήση πιστοποιητικού

[ctx: @title:group]
en: Details
el: Λεπτομέρειες

[ctx: @title:group]
en: Key Material
el: Υλικό κλειδιού

[ctx: @title:group]
en: Proposed Corrective Action
el: Προτεινόμενη διορθωτική ενέργεια

[ctx: @title:menu]
en: SmartCard
el: Έξυπνη κάρτα

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Categories
el: Κατηγορίες πιστοποιητικών

[ctx: @title:tab]
en: Certificate Dump
el: Αποτύπωση πιστοποιητικού

[ctx: @title:tab]
en: Certifications
el: Πιστοποιήσεις

[ctx: @title:tab]
en: General
el: Γενικά

[ctx: @title:tab]
en: Related Addresses
el: Σχετικές διευθύνσεις

[ctx: @title:tab]
en: Subkeys
el: Υποκλειδιά

[ctx: @title:tab]
en: Trust Chain Details
el: Λεπτομέρειες αλυσίδας αξιοπιστίας

[ctx: @title:tab]
en: User IDs
el: Αναγνωριστικά χρηστών

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Error
el: Σφάλμα προσθήκης αναγνωριστικού χρήστη

[ctx: @title:window]
en: Add User ID Succeeded
el: Επιτυχής προσθήκη αναγνωριστικού χρήστη

[ctx: @title:window]
en: Advanced Settings
el: Προχωρημένες ρυθμίσεις

[ctx: @title:window]
en: Apply Settings
el: Εφαρμογή ρυθμίσεων

[ctx: @title:window]
en: Backup Secret Key
el: Εφεδρικό μυστικό κλειδί

[ctx: @title:window]
en: CRL Cache Dump
el: Αποτύπωση λανθάνουσας CRL

[ctx: @title:window]
en: Certificate Dump
el: Αποτύπωση πιστοποιητικού

[ctx: @title:window]
en: Certificate Selection
el: Επιλογή πιστοποιητικού

[ctx: @title:window]
en: Certificate Updated | Certificates Updated
el[0]: Το πιστοποιητικό έχει ενημερωθεί
el[1]: Τα πιστοποιητικά έχουν ενημερωθεί

[ctx: @title:window]
en: Certification Not Possible
el: Αδύνατη η πιστοποίηση

[ctx: @title:window]
en: Certification Trust Change Failed
el: Αποτυχία τροποποίησης της εμπιστοσύνης πιστοποιητικού

[ctx: @title:window]
en: Change Cardholder
el: Αλλαγή κατόχου κάρτας

[ctx: @title:window]
en: Change Validity Period
el: Αλλαγή περιόδου εγκυρότητας

[ctx: @title:window]
en: Checksum Verification Errors
el: Σφάλματα επαλήθευσης αθροίσματος ελέγχου

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Error
el: Σφάλμα καθαρισμού λανθάνουσας μνήμης CRL

[ctx: @title:window]
en: Clear CRL Cache Finished
el: Ολοκλήρωση καθαρισμού λανθάνουσας μνήμης CRL

[ctx: @title:window]
en: Configure
el: Διαμόρφωση

[ctx: @title:window]
en: Configure Groups
el: Διαμόρφωση ομάδων

[ctx: @title:window]
en: Confirm Deletion
el: Επιβεβαίωση διαγραφής

[ctx: @title:window]
en: Confirm Publication
el: Επιβεβαίωση δημοσίευσης

[ctx: @title:window]
en: Confirm Revocation
el: Επιβεβαίωση ανάκλησης

[ctx: @title:window]
en: Create Checksum Progress
el: Πρόοδος δημιουργίας αθροίσματος ελέγχου

[ctx: @title:window]
en: Create OpenPGP Key
el: Δημιουργία κλειδιού OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify E-Mail
el: Αποκρυπτογράφηση/επαλήθευση E-Mail

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Failed
el: Αποκρυπτογράφηση/επαλήθευση αρχείων

[ctx: @title:window]
en: Decrypt/Verify Files
el: Αποκρυπτογράφηση/επαλήθευση αρχείων

[ctx: @title:window]
en: Delete Certificates
el: Διαγραφή πιστοποιητικών

[ctx: @title:window]
en: Distrust Root Certificate
el: Απόσυρση εμπιστοσύνης στο root πιστοποιητικό

[ctx: @title:window]
en: Dump CRL Cache Error
el: Σφάλμα αποτύπωσης λανθάνουσας μνήμης CRL

[ctx: @title:window]
en: Dump Certificate Error
el: Σφάλμα αποτύπωσης πιστοποιητικού

[ctx: @title:window]
en: Edit Group
el: Επεξεργασία ομάδας

[ctx: @title:window]
en: Encrypt Text
el: Κρυπτογράφηση κειμένου

[ctx: @title:window]
en: Encrypt-To-Self Warning
el: Προειδοποίηση Encrypt-To-Self

[ctx: @title:window]
en: Enter User ID
el: Εισαγωγή ID χρήστη

[ctx: @title:window]
en: Error
el: Σφάλμα

[ctx: @title:window]
en: Error creating revocation certificate
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα στη δημιουργία του πιστοποιητικού ανάκλησης

[ctx: @title:window]
en: Error importing secret key
el: Σφάλμα στην εισαγωγή του μυστικού κλειδιού

[ctx: @title:window]
en: Export
el: Εξαγωγή

[ctx: @title:window]
en: Export Certificate Group | Export Certificate Groups
el[0]: Εξαγωγή ομάδας πιστοποιητικών
el[1]: Εξαγωγή ομάδων πιστοποιητικών

[ctx: @title:window]
en: Export Error
el: Σφάλμα εξαγωγής

[ctx: @title:window]
en: Export Failed
el: Αποτυχία εξαγωγής

[ctx: @title:window]
en: Export Subkey | Export Subkeys
el[0]: Εξαγωγή υποκλειδιού
el[1]: Εξαγωγή υποκλειδιών

[ctx: @title:window]
en: Failed to execute command
el: Αποτυχία εκτέλεσης εντολής

[ctx: @title:window]
en: Failed to find some keys
el: Αποτυχία εύρεσης κάποιων κλειδιών

[ctx: @title:window]
en: Fetching Keys
el: Ανάκτηση κλειδιών

[ctx: @title:window]
en: File Already Exists
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη

[ctx: @title:window]
en: Generating Keys
el: Δημιουργία κλειδιών

[ctx: @title:window]
en: Grant Certification Power
el: Χορήγηση δυνατότητας πιστοποίησης

[ctx: @title:window]
en: Group Details
el: Λεπτομέρειες ομάδας

[ctx: @title:window]
en: Importing Certificates
el: Εισαγωγή πιστοποιητικών

[ctx: @title:window]
en: Invalid Output Folder
el: Μη έγκυρος φάκελος εξόδου:

[ctx: @title:window]
en: Key is Expired
el: Το κλειδί έληξε

[ctx: @title:window]
en: Key is Revoked
el: Το κλειδί ανακλήθηκε

[ctx: @title:window]
en: Lookup on Server
el: Αναζήτηση στον εξυπηρετητή

[ctx: @title:window]
en: Mark Own Certificate
el: Σημειώστε πιστοποιητικό ως δικό σας

[ctx: @title:window]
en: No Output Folder
el: Χωρίς φάκελο εξόδου

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate
el: Πιστοποιητικό OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export
el: Εξαγωγή πιστοποιητικού OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: OpenPGP Certificate Export Error
el: Σφάλμα εξαγωγής πιστοποιητικού OpenPGP

[ctx: @title:window]
en: Overwrite Existing Key
el: Αντικατάσταση του υπάρχοντος κλειδιού

[ctx: @title:window]
en: Overwrite File?
el: Αντικατάσταση αρχείου;

[ctx: @title:window]
en: Overwrite existing key
el: Αντικατάσταση του υπάρχοντος κλειδιού

[ctx: @title:window]
en: Print Secret Key
el: Εκτύπωση μυστικού κλειδιού

[ctx: @title:window]
en: Prohibited
el: Απαγορεύεται

[ctx: @title:window]
en: Really Quit?
el: Πραγματικά έξοδος;

[ctx: @title:window]
en: Revocation Failed
el: Αποτυχία ανάκλησης

[ctx: @title:window]
en: Revocation Succeeded
el: Η ανάκληση ήταν επιτυχημένη

[ctx: @title:window]
en: Revocation certificate created
el: Το πιστοποιητικό ανάκλησης δημιουργήθηκε

[ctx: @title:window]
en: Revoke Certification Power
el: Ανάκληση δυνατότητας πιστοποίησης

[ctx: @title:window]
en: S/MIME Certificate
el: Πιστοποιητικό S/MIME

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Backup
el: Αντίγραφο ασφαλείας μυστικού κλειδιού

[ctx: @title:window]
en: Secret Key Deletion
el: Διαγραφή μυστικού κλειδιού

[ctx: @title:window]
en: Select Certificate
el: Επιλογή πιστοποιητικού

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message
el: Επιλογή πιστοποιητικών για μήνυμα

[ctx: @title:window]
en: Select Certificates for Message "%1"
el: Επιλογή πιστοποιητικών για μήνυμα «%1»

[ctx: @title:window]
en: Select Signing Certificates
el: Επιλογή πιστοποιητικών υπογραφής

[ctx: @title:window]
en: Select the file to verify with the signature <filename>%1</filename>
el: Επιλέξτε το αρχείο για επιβεβαίωση με την υπογραφή <filename>%1</filename>

[ctx: @title:window]
en: Self Test
el: Εκτέλεση αυτοελέγχου

[ctx: @title:window]
en: Set Initial Pin
el: Ορισμός αρχικού κωδικού

[ctx: @title:window]
en: Sign Text
el: Υπογραφή κειμένου

[ctx: @title:window]
en: Subprocess Diagnostics
el: Διαγνωστικά υποδιεργασιών

[ctx: @title:window]
en: Success
el: Επιτυχία

[ctx: @title:window]
en: Trust Root Certificate
el: Εμπιστοσύνη στο root πιστοποιητικό

[ctx: @title:window]
en: Unusable Output Folder
el: Μη χρησιμοποιήσιμος φάκελος εξόδου

[ctx: @title:window]
en: Unusual Signature Warning
el: Προειδοποίηση ασυνήθιστης υπογραφής

[ctx: @title:window]
en: Update Available
el: Ενημέρωση διαθέσιμη

[ctx: @title:window]
en: Update Failed
el: Η ενημέρωση απέτυχε

[ctx: @title:window]
en: Use Original File Name?
el: Χρήση αρχικού ονόματος αρχείου;

[ctx: @title:window]
en: Verify Checksum Results
el: Επαλήθευση αποτελεσμάτων αθροίσματος ελέγχου

[ctx: @title:window]
en: Verify Files
el: Επαλήθευση αρχείων

[ctx: @title:window]
en: Write certificate to card
el: Εγγραφή πιστοποιητικού στην κάρτα

[ctx: @title:window a group of keys]
en: Edit Group
el: Επεξεργασία ομάδας

[ctx: @title:window a group of keys]
en: New Group
el: Νέα ομάδα

[ctx: @title:window arg is name, email of certificate holder]
en: Certify Certificate: %1
el: Πιστοποίηση πιστοποιητικού: %1

[ctx: @warning]
en: <para><email>%1</email> has no usable transport for mailing a key available, WKS upload not possible.</para>
el: <para>Το <email>%1</email> δεν έχει κάποιο διαθέσιμο τρόπο διακίνησης για την αποστολή ενός κλειδιού, η αποστολή WKS δεν είναι δυνατή.</para>

[ctx: A generic filename for exported certificate groups]
en: certificate groups
el: ομάδες πιστοποιητικών

[ctx: A generic filename for exported certificates]
en: certificates
el: πιστοποιητικά

en: A phone call to the person.
el: Τηλεφωνική κλήση στο πρόσωπο.

en: A revocation certificate is a file that serves as a "kill switch" to publicly declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible to retract such a revocation certificate once it has been published.
el: Το πιστοποιητικό ανάκλησης είναι ένα αρχείο που εξυπηρετεί ως «διακόπτης διαγραφής» για να δηλώσει δημόσια ότι ένα κλειδί δεν πρέπει να χρησιμοποιείται. Το πιστοποιητικό ανάκλησης αφού δημοσιευθεί, δεν είναι δυνατόν να ανακληθεί.

en: A revocation certificate is a kind of "kill switch" to publicly
    declare that a key shall not anymore be used.  It is not possible
    to retract such a revocation certificate once it has been published.
el: Το πιστοποιητικό ανάκλησης είναι ένα είδος «διακόπτη διαγραφής»,
    μια δημόσια δήλωση ότι ένα κλειδί δεν πρέπει να χρησιμοποιείται
    και αφού δημοσιευθεί, δεν είναι δυνατόν να ανακληθεί.

en: Add Recipient...
el: Προσθήκη παραλήπτη...

en: Add User ID...
el: Προσθήκη αναγνωριστικού χρήστη...

en: Additionally, one new key has been retrieved. | Additionally, %1 new keys have been retrieved.
el[0]: Επιπρόσθετα, ένα νέο κλειδί ανακτήθηκε.
el[1]: Επιπρόσθετα, %1 νέα κλειδιά ανακτήθηκαν.

en: Advanced
el: Προχωρημένο

en: Algorithm:
el: Αλγόριθμος:

en: All certificates with email addresses belonging to the domain that have been certified by the trusted introducer are treated as certified, i.e. a trusted introducer acts as a kind of intermediate CA for a domain.
el: Όλα τα πιστοποιητικά με διευθύνσεις ηλ. αλληλογραφία που ανήκουν στον τομέα και έχουν πιστοποιηθεί από τον έμπιστο ενδιάμεσο χρησιμοποιούνται ως πιστοποιημένα, δηλ. ένας έμπιστος ενδιάμεσος ενεργεί ως ένα είδος ενδιάμεσου της αρχής πιστοποίησης (CA) για έναν τομέα.

en: All operations completed.
el: Όλες οι λειτουργίες ολοκληρώθηκαν.

en: Allow S/MIME certificate creation
el: Επέτρεψε την δημιουργία πιστοποιητικών S/MIME

en: Allows the creation of S/MIME certificate signing requests.
el: Επιτρέπει τη δημιουργία αιτημάτων υπογραφής πιστοποιητικού S/MIME.

en: Also update the validity period of the subkeys
el: Επίσης να ενημερωθεί η περίοδος εγκυρότητας των υποκλειδιών

en: Always search smartcard certificates on keyserver
el: Αναζήτησε πάντα πιστοποιητικά έξυπνων καρτών σε εξυπηρετητή κλειδιών

en: Ambiguous commands "%1" and "%2"
el: Διφορούμενες εντολές «%1» και «%2»

en: Ambiguous protocol: --openpgp and --cms
el: Διφορούμενο πρωτόκολλο: --openpgp και --cms

en: An error occurred while trying to clear the CRL cache. The output from %1 was:
    %2
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια καθαρισμού της λανθάνουσας μνήμης CRL. Η έξοδος από το %1 ήταν:
    %2

en: An error occurred while trying to dump the CRL cache. The output from GpgSM was:
    %1
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια αποτύπωσης της λανθάνουσας μνήμης CRL. Η έξοδος από το GpgSM ήταν:
    %1

en: An error occurred while trying to dump the certificate. The output from GpgSM was:
    %1
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια αποτύπωσης του πιστοποιητικού. Η έξοδος από το GpgSM ήταν:
    %1

en: An error occurred while trying to import the CRL file. The output from gpgsm was:
    %1
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την προσπάθεια εισαγωγής του αρχείου CRL. Η έξοδος από το gpgsm ήταν:
    %1

en: An error occurred: %1
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα: %1

en: Any files
el: Όλα τα αρχεία

en: Appearance
el: Εμφάνιση

en: Archive and Encrypt Files
el: Αρχειοθέτηση και κρυπτογράφηση αρχείων

en: Archive and Sign Files
el: Αρχειοθέτηση και υπογραφή αρχείων

en: Archive and Sign/Encrypt Files
el: Αρχειοθέτηση και υπογραφή/κρυπτογράφηση αρχείων

en: Archive command to use when archiving files:
el: Εντολή για την τοποθέτηση αρχείων στην αρχειοθήκη:

en: Argument is not a valid RFC-2822 mailbox
el: Το όρισμα δεν είναι ένα έγκυρο γραμματοκιβώτιο RFC-2822

en: Artwork
el: Γραφικά

[ctx: As in 'this secret key is stored on a smart card']
en: smart card
el: έξυπνη κάρτα

[ctx: As in 'this secret key is stored on smart card <serial number>']
en: smart card %1
el: έξυπνη κάρτα %1

[ctx: As in 'this secret key is stored on this computer']
en: on this computer
el: στον υπολογιστή αυτό

en: At least one FILE must be present
el: Θα πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένα FILE

en: At least one INPUT must be present
el: Θα πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον μία INPUT

en: At least one INPUT needs to be provided
el: Θα πρέπει να δοθεί τουλάχιστον μία INPUT

en: At least one OUTPUT must be present
el: Θα πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον μία OUTPUT

en: At least one input needs to be provided
el: Θα πρέπει να δοθεί τουλάχιστον μια είσοδος

en: Automatically extract archives after decryption.
el: Αυτόματη εξαγωγή των αρχείων μετά την αποκρυπτογράφηση.

en: Automatically load S/MIME certificates from PKCS#15 (CardOS) smartcards
el: Φόρτωσε αυτόματα πιστοποιητικά S/MIME από έξυπνες κάρτες PKCS#15 (CardOS)

en: Back
el: Πίσω

en: Backend configuration framework, KIO integration
el: Πλαίσιο διαμόρφωσης του συστήματος υποστήριξης, ενσωμάτωση KIO

en: Backend error: gpgconf does not seem to know the entry for %1/%2
el: Σφάλμα συστήματος υποστήριξης: Το gpgconf δε γνωρίζει καταχώρηση για το %1/%2

en: Backend error: gpgconf has wrong type for %1/%2: %3 %4
el: Σφάλμα συστήματος υποστήριξης: Το gpgconf έχει λάθος τύπο για το %1/%2: %3 %4

en: Backup Key
el: Εφεδρικό κλειδί

en: Backup Secret Keys...
el: Λήψη εφεδρικών αντιγράφων μυστικών κλειδιών...

en: By default, GnuPG uses the file ~/.gnupg/policies.txt to check if a certificate policy is allowed. If this option is selected, policies are not checked.
el: Εξ ορισμού, το GnuPG χρησιμοποιεί το αρχείο ~/.gnupg/policies.txt για να ελέγχει αν μία πολιτική πιστοποιητικού είναι αποδεκτή. Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, οι πολιτικές δεν θα ελέγχονται.

en: By setting an expiration date, you can limit the validity of your certification to a certain amount of time. Once the expiration date has passed, your certification is no longer valid.
el: Με τη ρύθμιση μιας ημερομηνίας λήξης, περιορίζετε την εγκυρότητα της πιστοποίησης σε ένα ορισμένο χρονικό διάστημα. Όταν περάσει η ημερομηνία λήξης, η πιστοποίηση δεν είναι πλέον έγκυρη.

en: CAPABILITIES does not take arguments
el: Η εντολή CAPABILITIES δε δέχεται ορίσματα

en: CMS backend: %1
el: Σύστημα υποστήριξης CMS: %1

en: CRL cache cleared successfully.
el: Η λανθάνουσα μνήμη CRL καθαρίστηκε με επιτυχία.

en: CRL file imported successfully.
el: Το αρχείο CRL εισήχθη με επιτυχία.

en: Calculating total size...
el: Υπολογισμός συνολικού μεγέθους...

en: Call to EncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
el: Η κλήση στο EncryptEMailController::protocolAsString() είναι διφορούμενη.

en: Call to NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() is ambiguous.
el: Η κλήση στη NewSignEncryptEMailController::protocolAsString() είναι διφορούμενη.

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cannot be configured with Kleopatra
el: Δεν είναι δυνατή η ρύθμιση με την Kleopatra

en: Cannot determine protocol for task
el: Αδυναμία καθορισμού πρωτοκόλλου για την εργασία

en: Cannot determine the GnuPG home directory: %1 exists but is not a directory.
el: Αδυναμία καθορισμού του αρχικού καταλόγου GnuPG: το %1 υπάρχει αλλά δεν είναι κατάλογος.

en: Cannot find checksums file for file %1
el: Αδυναμία εύρεσης αρχείου αθροίσματος ελέγχου για το αρχείο %1

en: Cannot find common base directory for these files:
    %1
el: Αδυναμία εύρεσης καταλόγου κοινής βάσης για αυτά τα αρχεία:
    %1

en: Cannot flush data
el: Αδυναμία καθαρισμού δεδομένων

en: Cannot mix --info with non-info SENDER or RECIPIENT
el: Αδυναμία μίξης --info με τα χωρίς info SENDER ή RECIPIENT

en: Cannot open existing file "%1" for reading: %2
el: Αδυναμία ανοίγματος του υφιστάμενου αρχείου "%1" για ανάγνωση: %2

en: Cannot open file "%1" for reading and writing: %2
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου "%1" για ανάγνωση και εγγραφή: %2

en: Cannot read "%1"
el: Αδυναμία ανάγνωσης του «%1»

en: Cannot remove directory %1
el: Αδυναμία αφαίρεσης του καταλόγου %1

en: Cannot remove file %1: %2
el: Αδυναμία αφαίρεσης του αρχείου %1: %2

en: Cannot send "%1" status
el: Αδυναμία αποστολής κατάστασης «%1»

en: Cannot send data
el: Αδυναμία αποστολής δεδομένων

en: Cannot set restrictive permissions on file %1: %2
el: Αδυναμία ορισμού περιοριστικών δικαιωμάτων στο αρχείο %1: %2

en: Cannot use OUTPUT and MESSAGE simultaneously
el: Αδυναμία χρήσης των OUTPUT και MESSAGE ταυτόχρονα

en: Cannot use RECIPIENT
el: Αδυναμία χρήσης της RECIPIENT

en: Cannot use SENDER
el: Αδυναμία χρήσης της SENDER

en: Cannot use both %f and | in '%1'
el: Αδυναμία χρήσης και του %f και του | στο '%1'

en: Cannot use non-info RECIPIENT
el: Αδυναμία χρήσης της RECIPIENT χωρίς info

en: Cannot use non-info SENDER
el: Αδυναμία χρήσης της SENDER χωρίς info

en: Cannot use output and signed data simultaneously
el: Αδυναμία χρήσης εξόδου και υπογεγραμμένων δεδομένων ταυτόχρονα

[ctx: Caption for an unknown key/certificate where only ID is known.]
en: Unknown Recipient:
el: Άγνωστος παραλήπτης:

en: Card Authentication Key
el: Κλειδί ταυτοποίησης κάρτας

en: Card Certificate
el: Πιστοποιητικό κάρτας

[ctx: CardOS is a smartcard operating system]
en: CardOS 5 (various apps)
el: CardOS 5 (διάφορες εφαρμογές)

en: Caught exception: %1
el: Σύλληψη εξαίρεσης: %1

en: Caught unexpected exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
el: Σύλληψη μη αναμενόμενης εξαίρεσης στο EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unexpected exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
el: Σύλληψη μη αναμενόμενης εξαίρεσης στο PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unexpected exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
el: Σύλληψη μη αναμενόμενης εξαίρεσης στο SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unexpected exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1
el: Σύλληψη μη αναμενόμενης εξαίρεσης στο SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted: %1

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1
el: Σύλληψη μη αναμενόμενης εξαίρεσης στο SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined: %1

en: Caught unexpected exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1
el: Σύλληψη μη αναμενόμενης εξαίρεσης στο SignCommand::Private::slotRecipientsResolved: %1

en: Caught unexpected exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1
el: Σύλληψη μη αναμενόμενης εξαίρεσης στο SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared: %1

en: Caught unexpected exception: %1
el: Σύλληψη μη αναμενόμενης εξαίρεσης: %1

en: Caught unknown exception
el: Σύλληψη άγνωστης εξαίρεσης

en: Caught unknown exception - please report this error to the developers.
el: Σύλληψη άγνωστης εξαίρεσης - παρακαλώ αναφέρετε αυτό το πρόβλημα στους προγραμματιστές.

en: Caught unknown exception in EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
el: Σύλληψη άγνωστης εξαίρεσης στο EncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unknown exception in PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved
el: Σύλληψη άγνωστης εξαίρεσης στο PrepEncryptCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unknown exception in PrepSignCommand::Private::slotRecipientsResolved
el: Σύλληψη άγνωστης εξαίρεσης στο SignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unknown exception in SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted
el: Σύλληψη άγνωστης εξαίρεσης στο SelectCertificateCommand::Private::slotDialogAccepted

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined
el: Σύλληψη άγνωστης εξαίρεσης στο SignCommand::Private::slotMicAlgDetermined

en: Caught unknown exception in SignCommand::Private::slotRecipientsResolved
el: Σύλληψη άγνωστης εξαίρεσης στο SignCommand::Private::slotRecipientsResolved

en: Caught unknown exception in SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared
el: Σύλληψη άγνωστης εξαίρεσης στο SignEncryptFilesController::Private::slotWizardOperationPrepared

en: Caught unknown exception in group %1
el: Σύλληψη άγνωστης εξαίρεσης στην ομάδα %1

en: Certificate &Groups
el: Ομάδ&ες πιστοποιητικών

en: Certificate Deletion Failed
el: Αποτυχία διαγραφής πιστοποιητικού

en: Certificate Deletion Problem
el: Πρόβλημα διαγραφής πιστοποιητικού

en: Certificate Export Failed
el: Αποτυχία εξαγωγής πιστοποιητικού

en: Certificate Groups
el: Ομάδες πιστοποιητικών

en: Certificate Import Failed
el: Αποτυχία εισαγωγής του πιστοποιητικού

en: Certificate Revocation Lists, DER encoded
el: Λίστες ανακλήσεων πιστοποιητικών, με DER κωδικοποίηση

en: Certificate refresh interval (in hours). Zero (0) disables.
el: Χρονικό διάστημα ανανέωσης πιστοποιητικού (ώρες). Το μηδέν (0) απενεργοποιεί την ανανέωση.

en: Certificates
el: Πιστοποιητικά

en: Certificates without user IDs:
el: Πιστοποιητικά χωρίς ID χρηστών:

en: Certification Error
el: Σφάλμα πιστοποίησης

en: Certification Succeeded
el: Επιτυχία πιστοποίησης

en: Certification successful.
el: Επιτυχής πιστοποίηση.

en: Certify
el: Πιστοποίηση

en: Certify as trusted introducer
el: Πιστοποίηση ως έμπιστος ενδιάμεσος

en: Certify for everyone to see (exportable)
el: Πιστοποίηση ορατή για όλους (εξαγώγιμη)

en: Certify the validity of the selected certificate
el: Να πιστοποιηθεί η εγκυρότητα του επιλεγμένου πιστοποιητικού

en: Certify with:
el: Πιστοποίηση με:

en: Certify...
el: Πιστοποίηση...

en: Certifying means that you check the Fingerprint.
el: Πιστοποίηση σημαίνει ότι ελέγχετε το αποτύπωμα.

en: Change End of Validity Period...
el: Αλλαγή τέλους περιόδου εγκυρότητας...

en: Change Passphrase...
el: Τροποποίηση συνθηματικού...

en: Change Signing Certificates...
el: Τροποποίηση πιστοποιητικών υπογραφής...

en: Change validity
el: Αλλαγή εγκυρότητας

en: Check certificate validity every
el: Έλεγχος εγκυρότητας πιστοποιητικού κάθε

en: Check for updates
el: Έλεγχος για ενημερώσεις

en: Checksum program to use when creating checksum files
el: Πρόγραμμα αθροίσματος ελέγχου προς χρήση κατά τη δημιουργία αρχείων αθροίσματος ελέγχου

en: Checksum program to use when creating checksum files:
el: Πρόγραμμα αθροίσματος ελέγχου προς χρήση κατά τη δημιουργία αρχείων αθροίσματος ελέγχου:

en: Checksumming (%2) in %1
el: Υπολογισμός αθροίσματος ελέγχου (%2) στο %1

en: Choose here the certificate with which the OCSP server signs its replies.
el: Επιλέξτε εδώ το πιστοποιητικό με το οποίο ο εξυπηρετητής OCSP υπογράφει τις απαντήσεις.

en: City
el: Πόλη

en: Clear CRL Cache
el: Καθαρισμός λανθάνουσας μνήμης CRL

en: Clear CRL Cache Error
el: Σφάλμα καθαρισμού λανθάνουσας μνήμης CRL

en: Clipboard
el: Πρόχειρο

en: Clipboard contents
el: Περιεχόμενα προχείρου

en: Close Tab
el: Κλείσιμο καρτέλας

en: Close this tab
el: Κλείσιμο αυτής της καρτέλας

en: Collapse All
el: Σύμπτυξη όλων

en: Command (%1) failed: %2
el: Αποτυχία εντολής (%1): %2

en: Command not specified
el: Δεν ορίστηκε εντολή

en: Common Name
el: Κοινό όνομα

en: Compliance:
el: Συμμόρφωση:

en: Confirming it on a trusted website.
el: Επιβεβαίωση σε έμπιστο ιστότοπο.

en: Could not allocate resources to connect to Kleopatra UI server at %1: %2
el: Αδυναμία κατανομής πόρων για σύνδεση στην Kleopatra UI server στο %1: %2

en: Could not bind to socket: %1
el: Αδυναμία σύνδεσης στην υποδοχή: %1

en: Could not connect to Kleopatra UI server at %1: %2
el: Αδυναμία σύνδεσης στον Kleopatra UI server στο %1: %2

en: Could not create GnuPG home directory %1: %2
el: Αδυναμία δημιουργίας του καταλόγου GnuPG %1: %2

en: Could not create socket: %1
el: Αδυναμία δημιουργίας υποδοχής: %1

en: Could not create temporary file for output "%1"
el: Αδυναμία δημιουργίας προσωρινού αρχείου για έξοδο "%1"

en: Could not determine the GnuPG home directory. Consider setting the GNUPGHOME environment variable.
el: Αδυναμία καθορισμού του αρχικού καταλόγου GnuPG. Μπορείτε να ορίσετε τη μεταβλητή περιβάλλοντος GNUPGHOME.

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature - maybe it is not a signature at all?
el: Αδυναμία προσδιορισμού αν πρόκειται για υπογραφή S/MIME ή OpenPGP - μήπως δεν πρόκειται καθόλου για υπογραφή;

en: Could not determine whether this is an S/MIME or an OpenPGP signature/ciphertext - maybe it is neither ciphertext nor a signature?
el: Αδυναμία προσδιορισμού αν πρόκειται για υπογραφή/κειμενοκώδικα S/MIME ή OpenPGP - μήπως δεν είναι ούτε κειμενοκώδικας ούτε υπογραφή;

en: Could not determine whether this was S/MIME- or OpenPGP-encrypted - maybe it is not ciphertext at all?
el: Αδυναμία προσδιορισμού αν αυτό ήταν S/MIME ή OpenPGP-κρυπτογραφημένο - μήπως δεν πρόκειται καθόλου για κειμενοκώδικα;

en: Could not find a key for the following recipients:
el: Αδυναμία εύρεσης κλειδιού για τους ακόλουθους παραλήπτες:

en: Could not find clipboard
el: Αδυναμία εύρεσης προχείρου

en: Could not find gpgconf executable
el: Αδυναμία εύρεσης του εκτελέσιμου gpgconf

en: Could not get socket nonce: %1
el: Αδυναμία λήψης υποδοχής nonce: %1

en: Could not get the process-id of the Kleopatra UI server at %1: %2
el: Αδυναμία ανάκτησης του process-id του Kleopatra UI server στο %1: %2

en: Could not listen to socket: %1
el: Αδυναμία ακρόασης στην υποδοχή: %1

en: Could not open FD %1 for reading
el: Αδυναμία ανοίγματος FD %1 για ανάγνωση

en: Could not open FD %1 for writing
el: Αδυναμία ανοίγματος FD %1 για εγγραφή

en: Could not open clipboard for reading
el: Αδυναμία ανοίγματος του προχείρου για ανάγνωση

en: Could not open file "%1" for reading
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου "%1" για ανάγνωση

en: Could not open file %1 for reading: %2
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου %1 για ανάγνωση: %2

en: Could not pass socket to Qt: %1. This should not happen, please report this bug.
el: Αδυναμία μεταφοράς της υποδοχής στο Qt: %1. Αυτό δεν θα έπρεπε να συμβαίνει, παρακαλώ στείλτε μια αναφορά σφάλματος.

en: Could not rename file "%1" to "%2"
el: Αδυναμία μετονομασίας του αρχείου "%1" σε "%2"

en: Could not start %1 process: %2
el: Αδυναμία εκκίνησης %1 διεργασίας: %2

en: Could not start key pair creation: %1
el: Αδυναμία έναρξης της δημιουργίας ζεύγους κλειδιών: %1

en: Could not start the GnuPG Log Viewer (kwatchgnupg). Please check your installation.
el: Αδυναμία εκκίνησης του προβολέα καταγραφής GnuPG (kwatchgnupg). Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: Could not write to clipboard
el: Αδυναμία εγγραφής στο πρόχειρο

en: Could not write to file %1.
el: Αδυναμία εγγραφής στο αρχείο %1.

[ctx: Count of revocations in a CRL]
en: Entries:
el: Εγγραφές:

en: Country
el: Χώρα

en: Create Checksum Files Error
el: Σφάλμα δημιουργίας αρχείων αθροισμάτων ελέγχου

en: Create Checksum Files...
el: Δημιουργία αρχείων αθροίσματος ελέγχου...

en: Create Checksums: input files must be either all checksum files or all files to be checksummed, not a mixture of both.
el: Δημιουργία αθροισμάτων ελέγχου: τα αρχεία εισόδου πρέπει να είναι ή όλα αρχεία αθροισμάτων ελέγχου ή άθροισμα ελέγχου να έχει υπολογιστεί για όλα τα αρχεία, όχι ένα μίγμα και των δύο.

en: Create a new OpenPGP certificate
el: Δημιούργησε ένα νέο πιστοποιητικό OpenPGP

en: Create a new S/MIME certificate signing request (CSR)
el: Δημιούργησε ένα νέο αίτημα υπογραφής πιστοποιητικού (CSR) S/MIME

en: Create certificate
el: Δημιουργία πιστοποιητικού

en: Create signed or encrypted files as text files.
el: Δημιουργία υπογεγραμμένων ή/και κρυπτογραφημένων αρχείων ως αρχείων κειμένου.

en: Create temporary decrypted files in the folder of the encrypted file.
el: Δημιουργία προσωρινών αποκρυπτογραφημένων αρχείων στο φάκελο του κρυπτογραφημένου αρχείου.

en: Crypto Operations
el: Λειτουργίες κρυπτογραφίας

en: Current selection
el: Τρέχουσα επιλογή

en: DECRYPT/VERIFY_FILES cannot use directories as input
el: DECRYPT/VERIFY_FILES δεν μπορούν να χρησιμοποιήσουν καταλόγους ως είσοδο

en: DN display ordering support, infrastructure
el: Υποστήριξη σειράς εμφάνισης DN, εσωτερική δομή

en: DN-Attribute Order
el: Σειρά DN-ιδιοτήτων

en: Decrypt / Verify Notepad
el: Αποκρυπτογράφηση / επαλήθευση σημειωματάριου

en: Decrypt and/or verify files
el: Αποκρυπτογράφηση ή/και επαλήθευση αρχείων

en: Decrypt/Verify Files Error
el: Σφάλμα αποκρυπτογράφησης/επαλήθευσης αρχείων

en: Decrypt/Verify...
el: Αποκρυπτογράφηση/επαλήθευση...

en: Decrypting %1...
el: Αποκρυπτογράφηση %1...

en: Decrypting: %1...
el: Αποκρυπτογράφηση: %1...

[ctx: Default Algorithm]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

en: Default certification validity
el: Προκαθορισμένη εγκυρότητα πιστοποιητικού

en: Default validity period
el: Προεπιλεγμένη περίοδος εγκυρότητας

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete selected certificates
el: Διαγραφή επιλεγμένων πιστοποιητικών

en: Deprecated PGP-2 keys skipped:
el: Παλαιωμένα PGP-2 κλειδιά παραβλέφθηκαν:

en: Deselect All
el: Αποεπιλογή όλων

en: Detailed results of import:
el: Αναλυτικά αποτελέσματα εισαγωγής:

en: Detailed results of importing %1:
el: Αναλυτικά αποτελέσματα εισαγωγής του %1:

en: Details
el: Λεπτομέρειες

en: Details...
el: Λεπτομέρειες...

en: Detected another running gnupg UI server listening at %1.
el: Εντοπίστηκε κάποιος άλλος εξυπηρετητής gnupg UI που εκτελεί ακρόαση στο %1.

en: Diagnostics
el: Διαγνωστικά

en: Digital Signature Key
el: Κλειδί ψηφιακής υπογραφής

en: Directory Services
el: Υπηρεσίες καταλόγου

en: Disable profile settings
el: Απενεργοποίηση ρυθμίσεων προφίλ

en: Distrust Root Certificate
el: Απόσυρση εμπιστοσύνης στο root πιστοποιητικό

en: Do not check certificate policies
el: Να μην ελέγχονται οι πολιτικές πιστοποιητικών

en: Do not perform any HTTP requests
el: Να μη γίνονται αιτήσεις HTTP

en: Do not perform any LDAP requests
el: Να μη γίνονται αιτήσεις LDAP

en: Do you wish to create one now?
el: Θέλετε να δημιουργήσετε ένα τώρα;

en: Do you wish to start this process now?
el: Θέλετε να ξεκινήσετε αυτήν τη διαδικασία τώρα;

en: Domain:
el: Τομέας:

en: Done.
el: Ολοκληρώθηκε.

en: Dump CRL Cache
el: Αποτύπωση λανθάνουσας μνήμης CRL

en: Dump Certificate Error
el: Σφάλμα αποτύπωσης πιστοποιητικού

en: Duplicate Tab
el: Αντίγραφο καρτέλας

en: Duplicate this tab
el: Αντίγραφο αυτής της καρτέλας

en: ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
el: Η ENCRYPT είναι εντολή λειτουργίας μηνυμάτων αλληλογραφίας, ενώ η σύνδεση φαίνεται να είναι σε λειτουργία διαχειριστή αρχείων

en: Embedded file name: '%1'
el: Όνομα ενσωματωμένου αρχείου: '%1'

en: Empty file path
el: Κενή διαδρομή αρχείου

en: Enable Groups
el: Ενεργοποίηση ομάδων

en: Enable S/MIME
el: Ενεργοποίηση S/MIME

en: Enable usage of groups of keys to create lists of recipients.
el: Ενεργοποίηση χρήσης ομάδων κλειδιών για να δημιουργηθούν λίστες παραληπτών.

en: Enable usage of groups of keys.
el: Ενεργοποίηση χρήσης ομάδων κλειδιών.

en: Enables support for S/MIME (CMS).
el: Ενεργοποιεί την υποστήριξη για S/MIME (CMS).

en: Encrypt Files
el: Κρυπτογράφηση αρχείων

en: Encrypt and/or sign files
el: Κρυπτογράφηση ή/και υπογραφή αρχείων

en: Encrypt and/or sign folders
el: Κρυπτογράφηση ή/και υπογραφή φακέλων

en: Encrypt for me:
el: Κρυπτογράφηση για μένα:

en: Encrypt only
el: Κρυπτογράφηση μόνο

en: Encryption
el: Κρυπτογράφηση

en: Encryption Options
el: Επιλογές κρυπτογράφησης

en: Encryption canceled.
el: Η κρυπτογράφηση ακυρώθηκε.

en: Encryption failed: %1
el: Αποτυχία κρυπτογράφησης: %1

en: Encryption succeeded.
el: Επιτυχία κρυπτογράφησης.

en: End of validity period changed successfully.
el: Επιτυχία τροποποίησης λήξης περιόδου εγκυρότητας.

en: Enter a name and an email address to use for the certificate.
el: Εισάγετε ένα όνομα και μια ηλ. διεύθυνση για χρήση με το πιστοποιητικό.

en: Enter a name and an email address to use for the user ID.
el: Εισάγετε ένα όνομα ή μια ηλ. διεύθυνση για χρήση με το αναγνωριστικό χρήστη.

en: Enter a name and/or an email address to use for the certificate.
el: Εισάγετε ένα όνομα και/ή μια ηλ. διεύθυνση για χρήση με το πιστοποιητικό.

en: Enter a name and/or an email address to use for the user ID.
el: Εισάγετε ένα όνομα και/ή μια ηλ. διεύθυνση για χρήση με το αναγνωριστικό χρήστη.

en: Enter a name or an email address.
el: Εισάγετε όνομα ή διεύθυνση ηλ. αλληλογραφίας...

en: Enter here the address of the server for online validation of certificates (OCSP responder). The URL is usually starting with http://.
el: Εισάγετε εδώ τη διεύθυνση του εξυπηρετητή για τη δικτυακή επαλήθευση πιστοποιητικών (εξυπηρετητής OCSP). Το URL συνήθως αρχίζει με http://.

en: Entering an LDAP server here will make all LDAP requests go to that server first. More precisely, this setting overrides any specified host and port part in a LDAP URL and will also be used if host and port have been omitted from the URL. Other LDAP servers will be used only if the connection to the "proxy" failed.
    The syntax is "HOST" or "HOST:PORT". If PORT is omitted, port 389 (standard LDAP port) is used.
el: Εισάγοντας εδώ έναν εξυπηρετητή LDAP όλες οι αιτήσεις LDAP θα μεταβιβάζονται πρώτα σε αυτόν. Πιο συγκεκριμένα, αυτή η ρύθμιση παραβλέπει οποιοδήποτε μέρος υπολογιστή και θύρας ενός LDAP URL και θα χρησιμοποιηθεί αν αυτά δεν υπάρχουν στο URL. Άλλοι εξυπηρετητές LDAP θα χρησιμοποιηθούν μόνο αν η σύνδεση με το "διαμεσολαβητή" αποτύχει.
    Η σύνταξη είναι "ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ" ή "ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ:ΘΥΡΑ". Αν δεν οριστεί η ΘΥΡΑ, θα χρησιμοποιηθεί η 389 (η τυπική θύρα LDAP).

en: Entirely disables the use of HTTP for S/MIME.
el: Πλήρης απενεργοποίηση της χρήσης HTTP για S/MIME.

en: Entirely disables the use of LDAP for S/MIME.
el: Πλήρης απενεργοποίηση χρήσης του LDAP για S/MIME.

en: Error Starting KWatchGnuPG
el: Σφάλμα εκκίνησης του KWatchGnuPG

en: Error in archive definition %1: %2
el: Σφάλμα στον ορισμό της αρχειοθήκης %1: %2

en: Error while running %1:
    %2
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση %1:
    %2

en: Error while running %1: %2
el: Σφάλμα κατά την εκτέλεση %1: %2

en: Error: The description must not contain empty lines.
el: Σφάλμα: Η περιγραφή δεν πρέπει να περιέχει κενές γραμμές.

en: Errors found
el: Βρέθηκαν σφάλματα

en: Expand All
el: Ανάπτυξη όλων

en: Expiration:
el: Λήξη:

en: Export OpenSSH key
el: Εξαγωγή OpenSSH κλειδιού

en: Export secret subkey
el: Εξαγωγή μυστικού υποκλειδιού

en: Export the selected certificate (public key) to a file
el: Εξαγωγή του επιλεγμένου πιστοποιητικού (δημόσιου κλειδιού) σε αρχείο

en: Export...
el: Εξαγωγή...

en: Exporting ...
el: Γίνεται εξαγωγή...

en: Exporting certificate groups...
el: Εξαγωγή ομάδων πιστοποιητικών...

en: Exporting certificates...
el: Εξαγωγή πιστοποιητικών...

en: FILES present
el: FILES παρόντα

en: Failed to execute %1: %2
el: Αποτυχία εκτέλεσης %1: %2

en: Failed to find the NetKey card with the serial number: %1
el: Αποτυχία εύρεσης του NetKey με το σειριακό αριθμό: %1

en: Failed to find the OpenPGP card with the serial number: %1
el: Αποτυχία εύρεσης της OpenPGP κάρτας με το σειριακό αριθμό: %1

en: Failed to find the PIV card with the serial number: %1
el: Αποτυχία εύρεσης της PIV κάρτας με το σειριακό αριθμό: %1

en: Failed to find the card with the serial number: %1
el: Αποτυχία εύρεσης της κάρτας με το σειριακό αριθμό: %1

en: Failed to find the smartcard with the serial number: %1
el: Αποτυχία εύρεσης της έξυπνης κάρτας με το σειριακό αριθμό: %1

en: Failed to move file %1 to its final destination, %2: %3
el: Αποτυχία μετακίνησης του αρχείου %1 στον τελικό του προορισμό, %2:%3

en: Failed to restore any secret keys.
el: Αποτυχία επαναφοράς μυστικών κλειδιών.

en: Failed to start uiserver %1
el: Αποτυχία εκκίνησης του uiserver %1

en: Failed to update the trust database:
    %1
el: Αποτυχία ενημέρωσης της εμπιστευτικής βάσης δεδομένων:
    %1

en: Failed to write input to %1 process: %2
el: Αποτυχία εγγραφής δεδομένων εισόδου στην %1 διεργασία: %2

en: Fetch missing issuer certificates
el: Προσκόμιση πιστοποιητικών εκδότη που λείπουν

en: Fetching 1 key... (this can take a while) | Fetching %1 keys... (this can take a while)
el[0]: Ανάκτηση 1 κλειδιού... (μπορεί να αργήσει λίγο)
el[1]: Λήψη %1 κλειδιών... (μπορεί να αργήσει λίγο)

en: Fetching 1 signer key... (this can take a while) | Fetching %1 signer keys... (this can take a while)
el[0]: Λήψη 1 κλειδί υπογράφοντος... (μπορεί να αργήσει λίγο)
el[1]: Λήψη %1 κλειδιά υπογράφοντος... (μπορεί να αργήσει λίγο)

en: File "%1" is already open, but not for reading
el: Το αρχείο "%1" είναι ήδη ανοιχτό, αλλά όχι για ανάγνωση

en: Filter certificates by category
el: Φιλτράρισμα πιστοποιητικών κατά κατηγορία

en: Filter certificates by text
el: Φιλτράρισμα πιστοποιητικών με κείμενο

en: Find buffer
el: Ενδιάμεση μνήμη αναζήτησης

en: Find:
el: Αναζήτηση:

en: FindBuffer contents
el: Περιεχόμενα ενδιάμεσης μνήμης αναζήτησης

en: Fingerprint:
el: Αποτύπωμα:

en: First message
el: Πρώτο μήνυμα

[ctx: First placeholder is manufacturer, second placeholder is a version number]
en: %1 OpenPGP v%2 card
el: Κάρτα %1 OpenPGP v%2

en: Former Maintainer
el: Προηγούμενος συντηρητής

en: From:
el: Από:

en: GPG UI Server Error
el: Σφάλμα εξυπηρετητή GPG UI

en: Garbage after valid RFC-2822 mailbox detected
el: Ανιχνεύθηκαν προβληματικά δεδομένα σε έγκυρο γραμματοκιβώτιο RFC-2822

en: Generate revocation certificate
el: Δημιουργία πιστοποιητικού ανάκλησης

[ctx: Generic filename for exported subkeys]
en: subkeys
el: υποκλειδιά

en: GnuPG Command&line
el: Γραμμή εντο&λής GnuPG

en: GnuPG Log Viewer
el: Προβολέας καταγραφής GnuPG

en: GnuPG System
el: Σύστημα GnuPG

en: Gpg4win Compendium
el: Gpg4win σύνοψη

en: GpgME does not support gpg-agent
el: Το GpgME δεν υποστηρίζει gpg-agent

en: Help
el: Βοήθεια

en: Hide advanced settings
el: Απόκρυψη προχωρημένων ρυθμίσεων

en: Hierarchical Certificate List
el: Ιεραρχική λίστα πιστοποιητικού

en: Hierarchical list of certificates
el: Ιεραρχική λίστα πιστοποιητικών

en: INPUT present
el: INPUT παρούσα

en: INPUT/MESSAGE count mismatch
el: Σφάλμα καταμέτρησης INPUT/MESSAGE

en: INPUT/OUTPUT count mismatch
el: Σφάλμα καταμέτρησης INPUT/OUTPUT

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_ENCRYPT
el: Τα INPUT/OUTPUT/MESSAGE μπορούν να δοθούν μόνο μετά από PREP_ENCRYPT

en: INPUT/OUTPUT/MESSAGE may only be given after PREP_SIGN
el: Τα INPUT/OUTPUT/MESSAGE μπορούν να δοθούν μόνο μετά από PREP_SIGN

en: INPUT/SENDER --info count mismatch
el: Σφάλμα καταμέτρησης INPUT/SENDER --Info

[ctx: If a certificate is already known it shows the certificate details dialog. Otherwise it brings up the certificate search dialog.]
en: Show details of a local certificate or search for it on a keyserver by fingerprint
el: Εμφάνιση λεπτομερειών ενός τοπικού πιστοποιητικού ή αναζήτηση για αυτό σε εξυπηρετητή κλειδιών με αποτύπωμα

en: If enabled, then Kleopatra will automatically try to retrieve the keys
             that were used to certify the user ids of newly imported OpenPGP keys. This is
             useful in combination with trusted introducers.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η Kleopatra θα προσπαθήσει να ανακτήσει αυτόματα τα κλειδιά
             που χρησιμοποιήθηκαν για να πιστοποιήσουν τα αναγνωριστικά χρήστη των νεοεισαχθέντων κλειδιών OpenPGP. Αυτό είναι
             χρήσιμο σε συνδυασμό με έμπιστους εισηγητές.

en: If enabled, then Kleopatra will show notifications in some place when using
            certificates that are about to expire soon.
el: Αν ενεργοποιηθεί, η Kleopatra θα εμφανίζει ειδοποιήσεις σε κάποιο σημείο όταν χρησιμοποιείτε
            πιστοποιητικά που είναι να λήξουν σύντομα.

en: If false, then Kleopatra will not offer the creation of S/MIME certificate signing requests.
el: Αν ψευδές, η Kleopatra δεν θα προσφέρει τη δημιουργία αιτημάτων υπογραφής πιστοποιητικών S/MIME.

en: If false, then Kleopatra's main UI will not offer any functionality related to S/MIME (CMS).
el: Αν ψευδές, η κύρια διεπαφή της Kleopatra δεν θα προσφέρει καμία λειτουργικότητα σχετική με S/MIME (CMS).

en: If this option is checked, Certificate Revocation Lists are never used to validate S/MIME certificates.
el: Αν είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή, δεν χρησιμοποιούνται λίστες ανάκλησης πιστοποιητικών (CRL) για την επαλήθευση πιστοποιητικών S/MIME.

en: If this option is checked, missing issuer certificates are fetched when necessary (this applies to both validation methods, CRLs and OCSP).
el: Αν είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή, γίνεται λήψη των πιστοποιητικών εκδότη που δεν υπάρχουν, όποτε αυτό απαιτείται (ισχύει και για τις δύο μεθόδους επαλήθευσης, CRLs και OCSP)

en: If this option is selected, S/MIME certificates are validated online using the Online Certificates Status Protocol (OCSP). Fill in the URL of the OCSP responder below.
el: Αν είναι ενεργοποιημένη αυτή η επιλογή, θα γίνεται δικτυακή επαλήθευση των πιστοποιητικών S/MIME με χρήση του δικτυακού πρωτοκόλλου κατάστασης πιστοποιητικών (OCSP). Συμπληρώστε το URL του εξυπηρετητή OCSP παρακάτω.

en: If this option is selected, the value of the HTTP proxy shown on the right (which comes from the environment variable http_proxy) will be used for any HTTP request.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή, η τιμή του διαμεσολαβητή HTTP που εμφανίζεται στα δεξιά (η οποία προέρχεται από τη μεταβλητή περιβάλλοντος http_proxy) θα χρησιμοποιείται για όλες τις HTTP αιτήσεις.

en: If this option is set, then Kleopatra automatically extracts file archives after decryption.
el: Αν ενεργοποιηθεί αυτή η ρύθμιση, η Kleopatra θα εξάγει αυτόματα τα αρχεία μετά την αποκρυπτογράφηση.

en: If true, hides the advanced settings button in the new certificate wizard.
el: Αν αληθές, κρύβει το κουμπί των προχωρημένων ρυθμίσεων στον οδηγό νέου πιστοποιητικού.

en: If true, then Kleopatra will call gpgsm --learn if a PKCS#15 Smartcard is inserted with unknown certificates. This can take a while and blocks the smartcard while the command is running.
el: Αν αληθές, η Kleopatra θα τρέξει gpgsm --learn αν μια έξυπνη κάρτα PKCS#15 εισαχθεί με άγνωστα πιστοποιητικά. Αυτό μπορεί να διαρκέσει λίγο και μπλοκάρει την έξυπνη κάρτα όσο η εντολή εκτελείται.

en: If true, then the common name (CN) field of S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
el: Αν είναι αληθές, τότε το πεδίο του κοινού ονόματος (CN) των πιστοποιητικών S/MIME θα προσυμπληρωθεί με πληροφορίες που έχουν συλλεχθεί από το σύστημα,
             π.χ., από τις ρυθμίσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου της επιφάνειας εργασίας ή, σε Windows, από το Active Directory.

en: If true, then the email address field of OpenPGP and S/MIME certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
el: Αν είναι αληθές, τότε το πεδίο της ηλεκτρονικής διεύθυνσης των πιστοποιητικών OpenPGP και S/MIME θα προσυμπληρωθεί με πληροφορίες που έχουν συλλεχθεί από το σύστημα,
             π.χ., από τις ρυθμίσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου της επιφάνειας εργασίας ή, σε Windows, από το Active Directory.

en: If true, then the name field of OpenPGP certificates will be prefilled with information gathered from the system,
             e.g., from the email settings of the desktop or, on Windows, from the Active Directory.
el: Αν είναι αληθές, τότε το πεδίο του ονόματος των πιστοποιητικών OpenPGP θα προσυμπληρωθεί με πληροφορίες που έχουν συλλεχθεί από το σύστημα,
             π.χ., από τις ρυθμίσεις ηλεκτρονικού ταχυδρομείου της επιφάνειας εργασίας ή, σε Windows, από το Active Directory.

en: If true, then the results are shown after successfully encrypting the clipboard.
el: Αν αληθές, τα αποτελέσματα εμφανίζονται μετά την επιτυχή κρυπτογράφηση του προχείρου.

en: If true, then the results are shown after successfully signing the clipboard.
el: Αν αληθές, τα αποτελέσματα εμφανίζονται μετά την επιτυχή υπογραφή του προχείρου.

en: Ignore HTTP CRL distribution point of certificates
el: Παράβλεψη σημείου διανομής HTTP CRL πιστοποιητικών

en: Ignore LDAP CRL distribution point of certificates
el: Παράβλεψη σημείου διανομής LDAP CRL πιστοποιητικών

en: Ignore service URL of certificates
el: Παράβλεψη του URL υπηρεσίας των πιστοποιητικών

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Import CRL Error
el: Σφάλμα εισαγωγής CRL

en: Import CRL Finished
el: Ολοκλήρωση εισαγωγής CRL

en: Import CRL From File...
el: Εισαγωγή CRL από αρχείο...

en: Import Notepad
el: Εισαγωγή σημειωματάριου

en: Import a certificate from a file
el: Εισαγωγή πιστοποιητικού από αρχείο

en: Import certificate
el: Εισαγωγή πιστοποιητικού

en: Import...
el: Εισαγωγή...

en: Imported:
el: Εισηγμένα:

en: Importing certificates from 1 file... | Importing certificates from %1 files...
el[0]: Εισαγωγή πιστοποιητικών από 1 αρχείο...
el[1]: Εισαγωγή πιστοποιητικών από %1 αρχεία...

en: Importing certificates... (this can take a while)
el: Εισαγωγή πιστοποιητικών... (μπορεί να αργήσει λίγο)

en: Importing...
el: Γίνεται εισαγωγή...

en: In order to mark the certificate as valid it needs to be certified.
el: Για να σημειωθεί το πιστοποιητικό ως έγκυρο χρειάζεται να πιστοποιηθεί.

en: Informative sender/signed data count mismatch
el: Σφάλμα καταμέτρησης υπογραφής/υπογεγραμμένων δεδομένων

en: Initializing...
el: Αρχικοποίηση...

en: Input error: %1
el: Σφάλμα εισόδου: %1

en: Input/Output count mismatch
el: Σφάλμα καταμέτρησης εισόδου/εξόδου

[ctx: Integrity protection was missing because an old cipher was used.]
en: <b>Hint:</b> If this file was encrypted before the year 2003 it is likely that the file is legitimate.  This is because back then integrity protection was not widely used.
el: <b>Υπόδειξη:</b> Αν αυτό το αρχείο κρυπτογραφήθηκε πριν από το έτος 2003 είναι μάλλον αποδεκτό.  Και είναι έτσι επειδή τότε η προστασία ακεραιότητας δεν ήταν διαδεδομένη.

en: Invalid EMail
el: Μη έγκυρο email

en: Invalid arguments: %1
el: Μη έγκυρα ορίσματα: %1

en: Invalid compliance settings for signing and encrypting files.
el: Μη έγκυρες ρυθμίσεις συμμόρφωσης για υπογραφή και κρυπτογράφηση αρχείων.

en: Invalid socket name!
el: Μη έγκυρο όνομα υποδοχής!

en: Issuer Certificate Not Found (%1)
el: Δεν βρέθηκε το πιστοποιητικό εκδότη (%1)

en: Issuer:
el: Εκδότης:

en: It will no longer be possible to decrypt past communication encrypted for the existing key.
el: Δεν θα είναι πλέον δυνατόν να αποκρυπτογραφήσετε παρελθούσα επικοινωνία για το υπάρχον κλειδί.

en: Key Management Key
el: Κλειδί διαχείρισης κλειδιών

[ctx: Key filter without user-assigned name]
en: <unnamed>
el: <ανώνυμο>

en: Key-state dependent colors and fonts in the certificates list
el: Εξαρτώμενα από την κατάσταση χρώματα και γραμματοσειρές στη λίστα πιστοποιητικών

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
el: Η Kleopatra δεν μπορεί με σαφήνεια να προσδιορίσει τα πιστοποιητικά που ταιριάζουν για όλους τους παραλήπτες του μηνύματος.
    Επιλέξτε τα σωστά πιστοποιητικά για κάθε παραλήπτη:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for all recipients/senders of the message.
    Please select the correct certificates for each recipient:
el: Η Kleopatra δεν μπορεί με σαφήνεια να προσδιορίσει τα πιστοποιητικά που ταιριάζουν για όλους τους παραλήπτες/αποστολείς του μηνύματος.
    Επιλέξτε τα σωστά πιστοποιητικά για κάθε παραλήπτη:

en: Kleopatra cannot unambiguously determine matching certificates for the sender of the message.
    Please select the correct certificates for the sender:
el: Η Kleopatra δεν μπορεί με σαφήνεια να προσδιορίσει τα πιστοποιητικά που ταιριάζουν για τον αποστολέα του μηνύματος.
    Επιλέξτε τα σωστά πιστοποιητικά για τον αποστολέα:

en: Kleopatra currently supports the following card types:
el: Η Kleopatra προς το παρόν υποστηρίζει τους ακόλουθους τύπους καρτών:

en: Kleopatra is a front-end for the crypto software <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.
el: Η Kleopatra είναι ένα περιβάλλον χρήσης για το λογισμικό κρυπτογράφησης <a href="https://gnupg.org">GnuPG</a>.

en: LDAP &timeout (minutes:seconds):
el: Χρονικό ό&ριο LDAP (λεπτά:δευτερόλεπτα):

en: Last message
el: Τελευταίο μήνυμα

en: Laurent Montel
el: Laurent Mantel

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP encrypted file
el: OpenPGP κρυπτογραφημένο αρχείο

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signature file
el: Αρχείο υπογραφής OpenPGP

[ctx: Lineedit accessible name]
en: OpenPGP signed and encrypted file
el: OpenPGP υπογεγραμμένο και κρυπτογραφημένο αρχείο

[ctx: Lineedit accessible name]
en: Output directory
el: Κατάλογος εξόδου

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME encrypted file
el: S/MIME κρυπτογραφημένο αρχείο

[ctx: Lineedit accessible name]
en: S/MIME signature file
el: Το αρχείο της υπογραφής S/MIME.

[ctx: Link to NEWS style changelog]
en: See the <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">new features</a>.
el: Δείτε τα <a href="https://www.gpg4win.org/change-history.html">νέα χαρακτηριστικά</a>.

en: List of certificates
el: Λίστα πιστοποιητικών

en: Loading certificate cache...
el: Φόρτωση λανθάνουσας μνήμης πιστοποιητικού...

en: Log Error: Could not open log file "%1" for writing.
el: Σφάλμα καταγραφής: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου καταγραφής "%1" για εγγραφή.

en: Look up certificate
el: Αναζήτηση πιστοποιητικού

en: Lookup on Server...
el: Αναζήτηση στον εξυπηρετητή...

en: MESSAGE can only be given for detached signature verification
el: Η εντολή MESSAGE μπορεί να δοθεί μόνο για επαλήθευση αποσυνδεδεμένης υπογραφής

en: MESSAGE command is not allowed before ENCRYPT
el: Η εντολή MESSAGE δεν επιτρέπεται πριν την ENCRYPT

en: MESSAGE command is not allowed before SIGN
el: Η εντολή MESSAGE δεν επιτρέπεται πριν τη SIGN

en: MESSAGE present
el: MESSAGE παρούσα

en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Manage groups
el: Διαχείριση ομάδων

en: Maximum validity period
el: Μέγιστη περίοδος εγκυρότητας

en: Message #%1
el: Μήνυμα #%1

en: Message count
el: Πλήθος μηνυμάτων

en: Minimum validity period
el: Ελάχιστη περίοδος εγκυρότητας

[ctx: More info about public key cryptography, please link to your local version of Wikipedia]
en: https://en.wikipedia.org/wiki/Public-key_cryptography
el: https://el.wikipedia.org/wiki/Κρυπτογράφηση_δημόσιου_κλειδιού

en: Move Tab Left
el: Μετακίνηση καρτέλας αριστερά

en: Move Tab Right
el: Μετακίνηση καρτέλας δεξιά

en: Move this tab left
el: Μετακίνηση αυτής της καρτέλας αριστερά

en: Move this tab right
el: Μετακίνηση αυτής της καρτέλας δεξιά

en: Multiple matching certificates or groups found
el: Βρέθηκαν πολλαπλά αποτελέσματα για πιστοποιητικά ή ομάδες

en: Name
el: Όνομα

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Files (*.asc)
el: Αρχεία OpenPGP (*.asc)

[ctx: Name filter ASCII]
en: OpenPGP Signatures (*.asc *.sig)
el: Υπογραφές OpenPGP (*.asc *.sig)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Files (*.p7m *.pem)
el: Αρχεία S/MIME (*.p7m *.pem)

[ctx: Name filter ASCII]
en: S/MIME Signatures (*.p7s *.pem)
el: Υπογραφές S/MIME (*.p7s *.pem)

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Files (*.gpg *.pgp)
el: Αρχεία OpenPGP (*.gpg *.pgp)

[ctx: Name filter binary]
en: OpenPGP Signatures (*.sig *.pgp)
el: Υπογραφές OpenPGP (*.sig *.pgp)

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Files (*.p7m)
el: Αρχεία S/MIME (*.p7m)

[ctx: Name filter binary]
en: S/MIME Signatures (*.p7s)
el: Υπογραφές S/MIME (*.p7s)

[ctx: Name of a group of keys]
en: Name:
el: Όνομα:

en: Neither the OpenPGP nor the CMS backends support certificate deletion.
    Check your installation.
el: Τόσο το σύστημα υποστήριξης OpenPGP όσο και το CMS δεν υποστηρίζουν τη διαγραφή πιστοποιητικών.
    Ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: Never consult a CRL
el: Να μη συμβουλεύεσαι ποτέ ένα CRL

en: New Key Pair...
el: Νέο ζεύγος κλειδιών...

en: New OpenPGP Key Pair...
el: Νέο ζεύγος κλειδιών OpenPGP...

en: New S/MIME Certification Request...
el: Νέο αίτημα πιστοποίησης S/MIME...

en: New Tab
el: Νέα καρτέλα

en: New groups:
el: Νέες ομάδες:

en: New recipients added after PREP_ENCRYPT command
el: Προστέθηκαν νέοι παραλήπτες μετά την εντολή PREP_ENCRYPT

en: New senders added after PREP_ENCRYPT command
el: Προστέθηκαν νέοι αποστολείς μετά την εντολή PREP_ENCRYPT

en: New signatures:
el: Νέες υπογραφές:

en: New signatures: %1
el: Νέες υπογραφές: %1

en: New subkeys:
el: Νέα υποκλειδιά:

en: New subkeys: %1
el: Νέα υποκλειδιά: %1

en: New tab title:
el: Νέος τίτλος καρτέλας:

en: New user IDs:
el: Νέα ID χρηστών:

en: New user IDs: %1
el: Νέα αναγνωριστικά χρηστών: %1

en: Newly revoked:
el: Πρόσφατα ανακληθέντα:

en: No SENDER given
el: Δεν δόθηκε SENDER

en: No backend support for %1
el: Κανένα σύστημα υποστήριξης για το %1

en: No backend support for OpenPGP
el: Κανένα σύστημα υποστήριξης για το OpenPGP

en: No backend support for S/MIME
el: Κανένα σύστημα υποστήριξης για το S/MIME

en: No certificate selected
el: Δεν επιλέχθηκε πιστοποιητικό

en: No checksum programs defined.
el: Δεν ορίστηκαν προγράμματα αθροίσματος ελέγχου.

en: No errors occurred
el: Δεν παρουσιάστηκαν σφάλματα

en: No files specified for "%1" command
el: Δεν ορίστηκαν αρχεία για την «%1» εντολή

en: No fingerprint argument specified for --query
el: Δεν ορίστηκε όρισμα αποτυπώματος για το --query

en: No imports (should not happen, please report a bug).
el: Χωρίς εισαγωγές (δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό, στείλτε μια αναφορά σφάλματος.

en: No input device
el: Δεν υπάρχει συσκευή εισόδου

en: No integrity protection (MDC).
el: Χωρίς προστασία ακεραιότητας (MDC).

en: No matching certificates or groups found
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα για πιστοποιητικά ή ομάδες

en: No option name given
el: Δεν δόθηκε όνομα επιλογής

en: No output device
el: Δεν υπάρχει συσκευή εξόδου

en: No recipients given, or only with --info
el: Δε δόθηκαν παραλήπτες, ή μόνο με το --info

en: No search string specified for --search
el: Δεν ορίστηκε συμβολοσειρά αναζήτησης για το --search

en: No senders given, or only with --info
el: Δε δόθηκαν αποστολείς, ή μόνο με το --info

en: Not imported:
el: Μη εισηγμένα:

en: Note: This group is defined in the configuration files of gpg.
el: Σημείωση: αυτή η ομάδα έχει οριστεί στα αρχεία διαμόρφωσης του gpg.

en: Notepad
el: Σημειωματάριο

en: Notify about upcoming certificate expiration
el: Ειδοποίησε για επικείμενη λήξη πιστοποιητικού

[ctx: NullPIN is a word that is used all over in the netkey documentation and should be understandable by Netkey cardholders]
en: The NullPIN is still active on this card.
el: Το NullPIN είναι ακόμη ενεργό σε αυτήν την κάρτα.

en: OCSP responder URL:
el: URL εξυπηρετητή OCSP:

en: OCSP responder signature:
el: Υπογραφή εξυπηρετητή OCSP:

en: OUTPUT present
el: OUTPUT παρούσα

en: Obsolete registry entries found
el: Βρέθηκαν ξεπερασμένες καταχωρήσεις μητρώου

en: One error occurred | %1 errors occurred
el[0]: Ένα σφάλμα παρουσιάστηκε
el[1]: %1 σφάλματα παρουσιάστηκαν

en: One of the certificates to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | Some of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
el[0]: Ένα από τα πιστοποιητικά που πρόκειται να διαγραφούν είναι δικό σας. Περιέχει υλικό ιδιωτικού κλειδιού, το οποίο απαιτείται για την αποκρυπτογράφηση προηγούμενης επικοινωνίας που κρυπτογραφήθηκε με αυτό, οπότε δεν πρέπει να διαγραφεί.
el[1]: Κάποια από τα πιστοποιητικά που πρόκειται να διαγραφούν είναι δικά σας. Περιέχουν υλικό ιδιωτικού κλειδιού, το οποίο απαιτείται για την αποκρυπτογράφηση προηγούμενης επικοινωνίας που κρυπτογραφήθηκε με αυτά, οπότε δεν πρέπει να διαγραφούν.

en: One unknown recipient | %1 unknown recipients
el[0]: Ένας άγνωστος παραλήπτης
el[1]: %1 άγνωστοι παραλήπτες

en: Ongoing Background Tasks
el: Διεργασίες παρασκηνίου σε εξέλιξη

en: Online Certificate Validation
el: Δικτυακή επαλήθευση πιστοποιητικού

en: Only absolute file paths are allowed
el: Επιτρέπονται μόνο απόλυτες διαδρομές

en: Only files are allowed in INPUT/OUTPUT FILE
el: Μόνο αρχεία επιτρέπονται στο INPUT/OUTPUT FILE

en: Only show this dialog in case of conflicts (experimental)
el: Να εμφανίζεται μόνο αυτός ο διάλογος σε περίπτωση διενέξεων (πειραματικό)

en: Open a new tab
el: Άνοιγμα μιας νέας καρτέλας

en: OpenPGP Certificates
el: Πιστοποιητικά OpenPGP

en: OpenPGP Signing Certificate:
el: Πιστοποιητικό υπογραφής OpenPGP:

en: OpenPGP backend: %1
el: Σύστημα υποστήριξης OpenPGP: %1

en: OpenPGP keyserver:
el: OpenPGP εξυπηρετητής:

en: Opening an external link is administratively prohibited.
el: Το άνοιγμα εξωτερικού συνδέσμου απαγορεύεται από τον διαχειριστή.

en: Organization
el: Οργανισμός

en: Original Author
el: Αρχικός συγγραφέας

en: Output error: %1
el: Σφάλμα εξόδου: %1

en: Overwriting declined
el: Άρνηση αντικατάστασης

en: Owner trust set successfully.
el: Η εμπιστοσύνη του κατόχου ρυθμίστηκε επιτυχώς.

en: PIV Authentication Key
el: Κλειδί ταυτοποίησης PIV

[ctx: PIV refers to a smartcard protocol]
en: PIV (requires GnuPG 2.3 or later)
el: PIV (απαιτεί GnuPG 2.3 ή νεότερο)

en: PKCS#10 Requests (*.p10)
el: Αιτήσεις PKCS#10 (*.p10)

en: PREP_ENCRYPT is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
el: Η PREP_ENCRYPT είναι μια εντολή λειτουργίας email, ενώ η σύνδεση φαίνεται να είναι σε λειτουργία διαχείρισης αρχείων

en: PREP_SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
el: Η PREP_SIGN είναι μια εντολή λειτουργίας μηνυμάτων αλληλογραφίας, ενώ η σύνδεση φαίνεται να βρίσκεται σε λειτουργία διαχείρισης αρχείων

en: Paper backup
el: Εφεδρικό αντίγραφο paper

en: Parse error
el: Σφάλμα ανάλυσης

en: Parse error: numeric session id too large
el: Σφάλμα ανάλυσης: το αριθμητικό αναγνωριστικό συνεδρίας είναι πολύ μεγάλο

en: Passed
el: Πέρασε

en: Passphrase Change Error
el: Σφάλμα τροποποίησης συνθηματικού

en: Passphrase Change Succeeded
el: Η τροποποίηση συνθηματικού ήταν επιτυχημένη

en: Passphrase changed successfully.
el: Το συνθηματικό τροποποιήθηκε με επιτυχία.

en: Perform Self-Test
el: Εκτέλεση αυτοελέγχου

en: Placeholder for CN
el: Δεσμευτικό θέσης για CN

[ctx: Placeholder is a version number]
en: Unknown OpenPGP v%1 card
el: Άγνωστη κάρτα OpenPGP v%1

en: Please enter the PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
el: Εισαγάγετε το κλειδί διαχείρισης PIV Card Application σε δεκαεξαδική μορφή.

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key again.
el: Εισαγάγετε ξανά το νέο κλειδί διαχείρισης PIV Card Application.

en: Please enter the new PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form. The key needs to consist of 24 bytes, i.e. 48 hex-characters.
el: Εισαγάγετε το νέο κλειδί διαχείρισης PIV Card Application σε δεκαεξαδική μορφή. Το κλειδί πρέπει να αποτελείται από 24 bytes, π.χ. 48 δεκαεξαδικούς χαρακτήρες.

en: Please enter the old PIV Card Application Administration Key in hex-encoded form.
el: Εισαγάγετε το παλιό κλειδί διαχείρισης PIV Card Application σε δεκαεξαδική μορφή.

en: Please insert a compatible smartcard.
el: Εισαγάγετε μια συμβατή κάρτα.

en: Please select a certificate
el: Επιλέξτε πιστοποιητικό

en: Please select a different output folder.
el: Επιλέξτε διαφορετικό φάκελο εξόδου.

en: Please select a signing certificate for sender "%1"
el: Επιλέξτε πιστοποιητικό υπογραφής για τον αποστολέα "%1"

en: Please select an encryption certificate for recipient "%1"
el: Επιλέξτε πιστοποιητικό κρυπτογράφησης για τον παραλήπτη "%1"

en: Please select an output folder.
el: Επιλέξτε φάκελο εξόδου.

en: Please select one of the following certificates:
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα από τα παρακάτω πιστοποιητικά:

en: Please select one or more of the following certificates:
el: Παρακαλώ επιλέξτε ένα ή περισσότερα από τα πιστοποιητικά:

en: Please select the card slot the key should be written to:
el: Επιλέξτε την υποδοχή κάρτας όπου θα γίνει η εγγραφή του κλειδιού:

en: Please select the card the key should be written to:
el: Επιλέξτε την κάρτας όπου θα γίνει η εγγραφή του κλειδιού:

en: Please select the certificate whose key pair you want to write to the card:
el: Επιλέξτε το πιστοποιητικό το ζεύγος κλειδιών του οποίου θέλετε να γράψετε στην κάρτα:

en: Please select until when the certificate should be valid:
el: Παρακαλούμε επιλέξτε μέχρι πότε θα πρέπει να είναι έγκυρο το πιστοποιητικό:

en: Please select until when the subkey should be valid:
el: Παρακαλούμε επιλέξτε μέχρι πότε θα πρέπει να είναι έγκυρο το υποκλειδί:

en: Please verify that correct certificates have been selected for each recipient:
el: Επιβεβαιώστε ότι τα σωστά πιστοποιητικά έχουν επιλεγεί για κάθε παραλήπτη:

en: Please verify that the correct certificate has been selected for the sender:
el: Επιβεβαιώστε ότι τα σωστά πιστοποιητικά έχουν επιλεγεί για τον αποστολέα:

en: Prefill CN automatically
el: Προσυμπλήρωσε το CN αυτόματα

en: Prefill EMAIL automatically
el: Προσυμπλήρωσε το EMAIL αυτόματα

en: Prefill NAME automatically
el: Προσυμπλήρωσε το NAME αυτόματα

en: Primary host for LDAP requests:
el: Πρωτεύων εξυπηρετητής για αιτήσεις LDAP:

en: Print Secret Key...
el: Εκτύπωση μυστικού κλειδιού...

en: Process finished
el: Η διεργασία ολοκληρώθηκε

en: Progress:
el: Πρόοδος:

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT
el: Το δοσμένο πρωτόκολλο έρχεται σε σύγκρουση με το καθορισμένο πρωτόκολλο της PREP_ENCRYPT

en: Protocol given conflicts with protocol determined by PREP_ENCRYPT in this session
el: Το δοσμένο πρωτόκολλο έρχεται σε σύγκρουση με το πρωτόκολλο που ορίζει η PREP_ENCRYPT στη συνεδρία αυτή

en: Publish at Mail Provider...
el: Δημοσίευση στον εξυπηρετητή αλληλογραφίας...

en: Publish on Server...
el: Δημοσίευση στον εξυπηρετητή...

en: Publish the selected certificate (public key) at mail provider's Web Key Directory if offered
el: Δημοσίευση του επιλεγμένου πιστοποιητικού (δημόσιου κλειδιού) στον Κατάλογο Διαδικτυακών Κλειδιών του εξυπηρετητή αλληλογραφίας αν κάτι τέτοιο προσφέρεται

en: Qt5 port, general code maintenance
el: Μεταφορά στο Qt5, γενική συντήρηση κώδικα

en: Quoting error in '%1' entry
el: Σφάλμα εισαγωγικών στην '%1' καταχώρηση

en: RECIPIENT may not be given prior to SIGN, except with --info
el: Η RECIPIENT δεν μπορεί να δοθεί πριν τη SIGN, με εξαίρεση με το --info

en: RSA (2048 bits)
el: RSA (2048 bit)

en: RSA key transport (2048 bits)
el: Μεταφορά RSA κλειδιού (2048 bits)

en: Recipient
el: Παραλήπτης

en: Recipient: | Recipients:
el[0]: Παραλήπτης:
el[1]: Παραλήπτες:

en: Redisplay
el: Επανεμφάνιση

en: Related addresses
el: Σχετικές διευθύνσεις

en: Remember these as default for future operations
el: Απομνημόνευση ως προκαθορισμένα για μελλοντική χρήση

en: Remove Selected
el: Αφαίρεση επιλεγμένου

en: Rename Tab
el: Μετονομασία καρτέλας

en: Rename Tab...
el: Μετονομασία καρτέλας...

en: Rename this tab
el: Μετονομασία αυτής της καρτέλας

en: Required --mode option missing
el: Λείπει η απαιτούμενη επιλογή --mode

en: Required --protocol option missing
el: Λείπει η απαιτούμενη επιλογή --protocol

en: Result
el: Αποτέλεσμα

en: Retrieve signer keys after import
el: Ανάκτηση κλειδιών υπογράφοντα μετά την εισαγωγή

en: Revert
el: Αντιστροφή

en: Revocation Certificates
el: Πιστοποιητικά ανάκλησης

en: Revoke Certificate...
el: Ανάκληση πιστοποιητικού...

en: Revoke Certification
el: Ανάκληση πιστοποίησης

en: Revoke Certification...
el: Ανάκληση πιστοποίησης...

en: Revoke Certifications
el: Ανάκληση πιστοποιήσεων

en: Revoke the certification of the selected certificate
el: Να ανακληθεί η πιστοποίηση του επιλεγμένου πιστοποιητικού

en: Revoke the selected OpenPGP certificate
el: Ανάκληση του επιλεγμένου πιστοποιητικού OpenPGP

en: S/MIME Certificates
el: Πιστοποιητικά S/MIME

en: S/MIME Signing Certificate:
el: Πιστοποιητικό υπογραφής S/MIME:

en: S/MIME Validation
el: S/MIME επιβεβαίωση

en: SENDER may not be given prior to ENCRYPT, except with --info
el: Η SENDER δεν μπορεί να δοθεί πριν από την ENCRYPT, με εξαίρεση μαζί με το --info

en: SENDER may not be given prior to PREP_ENCRYPT, except with --info
el: Η SENDER δεν μπορεί να δοθεί πριν την PREP_ENCRYPT, με εξαίρεση μαζί με το --info

en: SIGN is an email mode command, connection seems to be in filemanager mode
el: Η SIGN είναι μια εντολή λειτουργίας μηνυμάτων αλληλογραφίας, ενώ η σύνδεση φαίνεται να βρίσκεται σε λειτουργία διαχείρισης αρχείων

en: START_CONFDIALOG does not take arguments
el: Η εντολή START_CONFDIALOG δε δέχεται ορίσματα

en: START_KEYMANAGER does not take arguments
el: Η εντολή START_KEYMANAGER δε δέχεται ορίσματα

en: Save As...
el: Αποθήκευση ως...

en: Save backup of encryption key
el: Αποθήκευση εφεδρικού αντιγράφου του κλειδιού κρυπτογράφησης

en: Scanning directories...
el: Σάρωση καταλόγων...

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Searches for the certificates belonging the smartcard keys on the configured keyserver.
el: Αναζητεί για πιστοποιητικά που ανήκουν σε κλειδιά έξυπνων καρτών στον εξυπηρετητή κλειδιών που ρυθμίστηκε.

en: Searches on keyservers regardless of the protocol for the smartcards key, regardless
            of the keyserver protocol. Default behavior is to only do this for LDAP keyservers.
el: Αναζήτηση σε διακομιστές κλειδιών ανεξαρτήτως πρωτοκόλλου για το κλειδί έξυπνων καρτών, ανεξάρτητα
            από το πρωτόκολλο του διακομιστή κλειδιών. Η προκαθορισμένη συμπεριφορά είναι να το κάνει αυτό μόνο για διακομιστές κλειδιών LDAP.

en: Searching for updates...
el: Αναζήτηση για ενημερώσεις...

en: Secret Key Deletion
el: Διαγραφή μυστικού κλειδιού

en: Secret keys <em>not</em> imported:
el: Μυστικά κλειδιά <em>μη</em> εισηγμένα:

en: Secret keys imported:
el: Μυστικά κλειδιά που εισήχθησαν:

en: Secret keys processed:
el: Μυστικά κλειδιά που επεξεργάστηκαν:

en: Secret keys unchanged:
el: Μυστικά κλειδιά μη τροποποιημένα:

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select CRL File to Import
el: Επιλογή αρχείου CRL για εισαγωγή

en: Select Card
el: Επιλογή κάρτας

en: Select Card Slot
el: Επιλογή υποδοχή κάρτας

en: Select Certificate File
el: Επιλογή αρχείου πιστοποιητικού

en: Select Encryption Certificate
el: Επιλογή πιστοποιητικού κρυπτογράφησης

en: Select File
el: Επιλογή αρχείου

en: Select Folder to Sign and/or Encrypt
el: Επιλέξτε φάκελο για υπογραφή και/ή κρυπτογράφηση

en: Select One or More Checksum Files
el: Επιλέξτε ένα ή περισσότερα αρχεία αθροισμάτων ελέγχου

en: Select One or More Files to Create Checksums For
el: Επιλέξτε ένα ή περισσότερα αρχεία για τη δημιουργία αθροισμάτων ελέγχου

en: Select One or More Files to Decrypt and/or Verify
el: Επιλέξτε ένα ή περισσότερα αρχεία για αποκρυπτογράφηση και/ή επαλήθευση

en: Select One or More Files to Sign and/or Encrypt
el: Επιλέξτε ένα ή περισσότερα αρχεία για υπογραφή και/ή κρυπτογράφηση

en: Select Signing Certificate
el: Επιλογή πιστοποιητικού υπογραφής

en: Select input file
el: Επιλογή αρχείου εισόδου

en: Selection
el: Επιλογή

en: Set Initial PIN (NKS)
el: Ορισμός αρχικού PIN (NKS)

en: Set this option to avoid using the users temporary directory.
el: Ενεργοποιήστε αυτήν την επιλογή για να αποφύγετε τη χρήση προσωρινού καταλόγου.

en: Set this option to disable public key encryption.
el: Ρυθμίστε αυτήν την επιλογή για να απενεργοποιηθεί η κρυπτογράφηση δημόσιου κλειδιού.

en: Set this option to encode encrypted or signed files as base64 encoded text. So that they can be opened with an editor or sent in a mail body. This will increase file size by one third.
el: Με αυτήν την επιλογή κωδικοποιείτε κρυπτογραφημένα ή υπογεγραμμένα αρχεία ως base64 κωδικοποιημένο κείμενο. Έτσι μπορεί να τα ανοίξει ένας κειμενογράφος ή να αποσταλούν στο σώμα ενός μηνύματος αλληλογραφίας. Αυτό θα αυξήσει το μέγεθος του αρχείου κατά ένα τρίτο.

en: Set this to make kleopatra default to pgp file extensions for OpenPGP files.
el: Ρυθμίστε το για να χρησιμοποιεί εξ ορισμού η kleopatra τις επεκτάσεις pgp για OpenPGP αρχεία.

en: Show Entries
el: Εμφάνιση εγγραφών

[ctx: Show Errors]
en: Show
el: Εμφάνιση

en: Show GnuPG system configuration
el: Εμφάνιση ρυθμίσεων συστήματος GnuPG

en: Show S/MIME validation configuration
el: Εμφάνιση ρυθμίσεων επικύρωσης S/MIME

en: Show advanced options
el: Εμφάνιση προχωρημένων ρυθμίσεων

en: Show all recipients
el: Εμφάνιση όλων των παραληπτών

en: Show appearance configuration
el: Εμφάνιση ρυθμίσεων εμφάνισης

en: Show certificate details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών πιστοποιητικού

en: Show certificate list
el: Εμφάνιση λίστας πιστοποιητικών

en: Show certificate owner information
el: Εμφάνιση πληροφοριών ιδιοκτήτη πιστοποιητικού

en: Show certificate validity
el: Εμφάνιση εγκυρότητας πιστοποιητικού

en: Show crypto operations configuration
el: Εμφάνιση ρυθμίσεων κρυπτογραφικών λειτουργιών

en: Show directory services configuration
el: Εμφάνιση ρυθμίσεων υπηρεσιών καταλόγου

en: Show more certificate details, such as fingerprint, key length and expiration dates
el: Εμφάνιση περισσότερων λεπτομερειών, όπως το αποτύπωμα, το μήκος κλειδιού και οι ημερομηνίες λήξης

en: Show not certified certificates
el: Εμφάνιση μη πιστοποιημένων πιστοποιητικών

en: Show owner information for certificates in tooltip, such as User IDs, subject and issuers.
el: Εμφάνιση πληροφοριών ιδιοκτήτη για τα πιστοποιητικά σε υπόδειξη, όπως το ID χρήστη, το θέμα και τους εκδότες.

en: Show pad for encrypting/decrypting and signing/verifying text
el: Να εμφανίζεται το σημειωματάριο για (απο)κρυπτογράφηση και υπογραφή/επικύρωση κειμένου

en: Show results after encryption
el: Εμφάνιση αποτελεσμάτων μετά την κρυπτογράφηση

en: Show results after signing
el: Εμφάνισε αποτελέσματα μετά την υπογραφή

en: Show smart cards configuration
el: Εμφάνιση ρυθμίσεων έξυπνων καρτών

en: Show smartcard management
el: Εμφάνιση διαχείρισης έξυπνων καρτών

en: Show validity information for certificates in tooltip, such as whether the certificate is expired or revoked.
el: Εμφάνιση πληροφοριών εγκυρότητας για τα πιστοποιητικά στις υποδείξεις, όπως αν το πιστοποιητικό έχει λήξει ή ανακληθεί.

en: Sign / Encrypt Notepad
el: Υπογραφή / κρυπτογράφηση σημειωματάριου

en: Sign Files
el: Υπογραφή αρχείων

en: Sign and encrypt (OpenPGP only)
el: Υπογραφή και κρυπτογράφηση (OpenPGP μόνο)

en: Sign only
el: Υπογραφή μόνο

en: Sign/Encrypt Files
el: Υπογραφή/κρυπτογράφηση αρχείων

en: Sign/Encrypt Files Error
el: Σφάλμα υπογραφής/κρυπτογράφησης αρχείων

en: Sign/Encrypt Folder...
el: Υπογραφή/Κρυπτογράφηση φακέλου...

en: Sign/Encrypt...
el: Υπογραφή/κρυπτογράφηση...

en: Signature/signed data count mismatch
el: Σφάλμα καταμέτρησης υπογραφής/υπογεγραμμένων δεδομένων

en: Signed data can only be given for detached signature verification
el: Υπογεγραμμένα δεδομένα μπορούν να δοθούν μόνο για επαλήθευση αποσυνδεδεμένης υπογραφής

en: Signer:
el: Υπογράφων:

en: Signing
el: Υπογραφή

en: Signing Options
el: Επιλογές υπογραφής

en: Signing and encryption is not possible.
el: Η υπογραφή και κρυπτογράφηση δεν είναι δυνατή.

en: Signing canceled.
el: Η υπογραφή ακυρώθηκε.

en: Signing failed: %1
el: Αποτυχία υπογραφής: %1

en: Signing succeeded.
el: Επιτυχία υπογραφής.

en: Skipped
el: Παράλειψη

en: Smart Cards
el: Έξυπνες κάρτες

en: Smart card reader to use:
el: Αναγνώστες έξυπνων καρτών για χρήση:

en: Some certificates are not yet certified. Click here to see a list of these certificates.<br/><br/>Certification is required to make sure that the certificates actually belong to the identity they claim to belong to.
el: Κάποια πιστοποιητικά δεν έχουν ακόμη πιστοποιηθεί. Κάνετε κλικ εδώ για να δείτε τη σχετική λίστα.<br/><br/>Η πιστοποίηση απαιτείται για επιβεβαίωση ότι τα πιστοποιητικά ανήκουν πράγματι στην ταυτότητα στην οποία ισχυρίζονται ότι ανήκουν.

en: Some suggestions to do this are:
el: Ορισμένες προτάσεις για να το κάνετε αυτό είναι:

en: Sorry! No certificate to import from this card slot was found.
el: Συγγνώμη! Δε βρέθηκε πιστοποιητικό για εισαγωγή από αυτήν την υποδοχή κάρτας.

en: Sorry! No suitable certificate to write to this card slot was found.
el: Συγγνώμη! Δε βρέθηκε κατάλληλο πιστοποιητικό για εγγραφή σε αυτήν την υποδοχή κάρτας.

en: Sorry! Only encryption keys and signing keys can be transferred to a PIV card.
el: Συγγνώμη! Μόνο κλειδιά κρυπτογράφησης και υπογραφής μπορούν να μεταφερθούν σε μια PIV κάρτα.

en: Sorry! This key cannot be transferred to a PIV card.
el: Συγγνώμη! Αυτό το κλειδί δεν μπορεί να μεταφερθεί σε μια PIV κάρτα.

en: Sorry! This key cannot be transferred to an OpenPGP card.
el: Συγγνώμη! Αυτό το κλειδί δεν μπορεί να μεταφερθεί σε μια OpenPGP κάρτα.

en: Specifies the default validity of certifications in days.
el: Ορίζει την προκαθορισμένη εγκυρότητα πιστοποιητικών σε ημέρες.

en: Specifies the display order of the DN attributes of X.509 certificates.
el: Ορίζει τη σειρά εμφάνισης των χαρακτηριστικών DN των πιστοποιητικών X.509.

en: Starting %1...
el: Έναρξη %1...

en: State
el: Περιφέρεια

en: Status and progress of the crypto operations is shown here.
el: Η κατάσταση και η πρόοδος των λειτουργιών κρυπτογραφίας εμφανίζονται εδώ.

en: Status:
el: Κατάσταση:

en: Step 1: Set the initial PIN for the first certificate ("NKS"):
el: Βήμα 1: Καθορίστε το αρχικό PIN για το πρώτο πιστοποιητικό (("NKS"):

en: Step 2: Set the initial PIN for the qualified signature certificate ("SigG"):
el: Βήμα 2: Καθορίστε το αρχικό PIN για το πιστοποιητικό πιστοποιημένων υπογραφών ("SigG"):

en: Street
el: Οδός

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Tags created by anyone with full certification trust are shown in the keylist and can be searched.
el: Οι ετικέτες που δημιουργούνται από οποιονδήποτε με πλήρη εμπιστοσύνη πιστοποίησης φαίνονται στη λίστα κλειδιών και μπορούν να αναζητηθούν.

en: Tags:
el: Ετικέτες:

en: Technical Details
el: Τεχνικές λεπτομέρειες

en: Test Name
el: Όνομα ελέγχου

en: Text output (ASCII armor)
el: Έξοδος κειμένου (ASCII)

[ctx: The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
el: Εμφάνιση καταγραφής επαλήθευσης

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
el: Το σύστημα υποστήριξης CMS δεν υποστηρίζει τη διαγραφή πιστοποιητικών.
    Ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: The CMS backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected OpenPGP certificates will be deleted.
el: Το σύστημα υποστήριξης CMS δεν υποστηρίζει τη διαγραφή πιστοποιητικών.
    Ελέγξτε την εγκατάστασή σας.
    Θα διαγραφούν μόνο τα πιστοποιητικά OpenPGP.

en: The DirMngr process that tried to clear the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of %1 for details.
el: Η διεργασία DirMngr που προσπάθησε να καθαρίσει τη λανθάνουσα μνήμη CRL τερμάτισε πρόωρα εξαιτίας ενός μη αναμενόμενου σφάλματος. Παρακαλώ ελέγξτε την έξοδο του %1 για λεπτομέρειες.

en: The GpgSM process that tried to dump the CRL cache ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr listcrls for details.
el: Η διεργασία GpgSM που προσπάθησε να αποτυπώσει τη λανθάνουσα μνήμη CRL τερμάτισε πρόωρα εξαιτίας ενός μη αναμενόμενου σφάλματος. Παρακαλώ ελέγξτε την έξοδο του gpgsm --call-dirmngr listcrls για λεπτομέρειες.

en: The GpgSM process that tried to dump the certificate ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --dump-cert %1 for details.
el: Η διεργασία GpgSM που προσπάθησε να αποτυπώσει το πιστοποιητικό και τερμάτισε πρόωρα εξαιτίας ενός μη αναμενόμενου σφάλματος. Παρακαλώ ελέγξτε την έξοδο του gpgsm --dump-cert %1 για λεπτομέρειες.

en: The GpgSM process that tried to import the CRL file ended prematurely because of an unexpected error. Please check the output of gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> for details.
el: Η διεργασία GpgSM που προσπάθησε να εισάγει το αρχείο CRL τερμάτισε πρόωρα εξαιτίας ενός μη αναμενόμενου σφάλματος. Παρακαλώ ελέγξτε την έξοδο του gpgsm --call-dirmngr loadcrl <filename> για λεπτομέρειες.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
el: Το σύστημα υποστήριξης OpenPGP δεν υποστηρίζει τη διαγραφή πιστοποιητικών.
    Ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: The OpenPGP backend does not support certificate deletion.
    Check your installation.
    Only the selected CMS certificates will be deleted.
el: Το σύστημα υποστήριξης OpenPGP δεν υποστηρίζει τη διαγραφή πιστοποιητικών.
    Ελέγξτε την εγκατάστασή σας.
    Θα διαγραφούν μόνο τα πιστοποιητικά CMS.

en: The certificate has been updated.
el: Το πιστοποιητικό έχει ενημερωθεί.

en: The certificate to be deleted is your own. It contains private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted. | All of the certificates to be deleted are your own. They contain private key material, which is needed to decrypt past communication encrypted to the certificate, and should therefore not be deleted.
el[0]: Το πιστοποιητικό που πρόκειται να διαγραφεί είναι δικό σας. Περιέχει υλικό ιδιωτικού κλειδιού, το οποίο απαιτείται για την αποκρυπτογράφηση όλης της προηγούμενης κρυπτογραφημένης επικοινωνίας με αυτό, οπότε δεν μπορεί να διαγραφεί.
el[1]: Τα πιστοποιητικά που πρόκειται να διαγραφούν είναι δικά σας. Περιέχουν υλικό ιδιωτικού κλειδιού, το οποίο απαιτείται για την αποκρυπτογράφηση όλης της προηγούμενης κρυπτογραφημένης επικοινωνίας με αυτά, οπότε δεν μπορούν να διαγραφούν.

en: The existing key has the ID:
el: Το υπάρχον κλειδί έχει το ID:

en: The existing key has the fingerprint:
el: Το υπάρχον κλειδί έχει το αποτύπωμα:

en: The existing key has the key grip:
el: Το υπάρχον κλειδί έχει τη λαβή κλειδιού:

en: The existing keys on this card will be <b>deleted</b> and replaced by new keys.
el: Τα κλειδιά σε αυτήν την κάρτα θα <b>διαγραφούν</b> και θα αντικατασταθούν με νέα.

en: The following errors and warnings were recorded:
el: Τα ακόλουθα σφάλματα και προειδοποιήσεις καταγράφηκαν:

en: The issuer certificate could not be found locally.
el: Το πιστοποιητικό του εκδότη δεν βρέθηκε τοπικά.

en: The preview of colors is disabled because high-contrast mode is active.
el: Η προεπισκόπηση χρωμάτων είναι απενεργοποιημένη επειδή είναι ενεργοποιημένη η λειτουργία υψηλής-αντίθεσης.

en: The process of creating a key requires large amounts of random numbers. This may require several minutes...
el: Η διαδικασία δημιουργίας ενός κλειδιού απαιτεί μεγάλες ποσότητες τυχαίων αριθμών. Αυτό μπορεί να διαρκέσει αρκετά λεπτά...

en: The public key can be used by others to verify your identity or encrypt to you.
el: Το δημόσιο κλειδί χρησιμοποιείται από άλλους για να επαληθεύσουν την ταυτότητά σας ή να σας στείλουν κρυπτογραφημένα δεδομένα.

en: The settings of the current module have changed.
    Do you want to apply the changes or discard them?
el: Οι ρυθμίσεις του τρέχοντος αρθρώματος έχουν αλλάξει.
    Θέλετε να εφαρμόσετε τις αλλαγές ή να τις απορρίψετε;

en: The type of this certificate (%1) is not supported by this Kleopatra installation.
el: Ο τύπος αυτού του πιστοποιητικού (%1) δεν υποστηρίζεται από αυτήν την εγκατάσταση Kleopatra.

en: There are still some background operations ongoing. These will be terminated when closing the window. Proceed?
el: Υπάρχουν ακόμη κάποιες διεργασίες παρασκηνίου σε εξέλιξη. Αυτές θα τερματιστούν κατά το κλείσιμο του παραθύρου. Θα συνεχίσετε;

en: There is a problem.
el: Υπάρχει ένα πρόβλημα.

en: There was an error executing the GnuPG configuration self-check for %2:
      %1
    You might want to execute "gpgconf %3" on the command line.
el: Υπήρξε σφάλμα κατά την εκτέλεση του αυτοελέγχου διαμόρφωσης GnuPG του %2:
      %1
    Καλύτερα να εκτελέσετε την "gpgconf %3" από τη γραμμή εντολών.

en: This certificate is expired
el: Το πιστοποιητικό έχει λήξει

[ctx: This error message is only shown on Windows when the socket to communicate with Windows Explorer could not be created. This often times means that the whole installation is buggy. e.g. GnuPG is not installed at all.]
en: <qt>The Kleopatra Windows Explorer Module could not be initialized.<br/>The error given was: <b>%1</b><br/>This likely means that there is a problem with your installation. Try reinstalling or contact your Administrator for support.<br/>You can try to continue to use Kleopatra but there might be other problems.</qt>
el: <qt>Το άρθρωμα εξερεύνησης των Windows της Kleopatra δεν μπόρεσε να αρχικοποιηθεί.<br/>Το σφάλμα που επιστράφηκε ήταν: <b>%1</b><br/>Αυτό σημαίνει πως υπάρχει πρόβλημα με την εγκατάστασή σας. Δοκιμάστε να το επανεγκαταστήσετε ή επικοινωνήστε με τον Διαχειριστή σας για υποστήριξη.<br/>Μπορείτε να συνεχίσετε να χρησιμοποιείτε την Kleopatra αλλά μπορεί να υπάρχουν και άλλα προβλήματα.</qt>

en: This is a list of URL schemes that shall be blocked by the application.
             This can be used to prevent the application from opening external applications for certain URLs.
el: Αυτή είναι μια λίστα με σχήματα URL που θα αποκλειστούν από την εφαρμογή.
             Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να αποτρέψουν την εφαρμογή από το άνοιγμα εξωτερικών εφαρμογών για συγκεκριμένα URLs.

en: This is a revocation certificate for the OpenPGP key:
el: Επιλέξτε πιστοποιητικό ανάκλησης για το OpenPGP κλειδί:

en: This option enables interval checking of certificate validity. You can also choose the checking interval (in hours). Note that validation is performed implicitly whenever significant files in ~/.gnupg change. This option therefore only affects external factors of certificate validity.
el: Αυτή η επιλογή ενεργοποιεί τον περιοδικό έλεγχο εγκυρότητας του πιστοποιητικού. Μπορείτε επίσης να επιλέξετε και το χρονικό διάστημα ελέγχου (σε ώρες). Σημειώστε ότι ο έλεγχος εκτελείται ενδογενώς κάθε φορά που σημαντικά αρχεία στο ~/.gnupg τροποποιούνται. Συνεπώς αυτή η επιλογή επηρεάζει μόνο εξωτερικούς παράγοντες της εγκυρότητας του πιστοποιητικού.

en: This option requires dirmngr >= 0.9.0
el: Αυτή η επιλογή απαιτεί το dirmngr >= 0.9.0

en: This setting specifies how many days a certification is valid by default, or, in other words, after how many days a new certification will expire. Set this to 0 for unlimited validity of certifications.
el: Αυτή η ρύθμιση καθορίζει πόσες ημέρες ένα πιστοποιητικό είναι έγκυρο εξ ορισμού, ή, με άλλα λόγια, μετά από πόσες ημέρες ένα πιστοποιητικό λήγει. Όρισε την τιμή σε 0 για απεριόριστη εγκυρότητα των πιστοποιητικών.

en: This text will be used as placeholder text for the common name (CN) field of S/MIME certificates.
el: Αυτό το κείμενο θα χρησιμοποιηθεί ως δεσμευτικό θέσης κειμένου για το πεδίο κοινό όνομα (CN) των πιστοποιητικών S/MIME.

en: To avoid an accidental use of this file, a colon has been inserted
    before the 5 dashes below.  Remove this colon with a text editor
    before importing and publishing this revocation certificate.
el: Για να αποφύγετε την ακούσια χρήση του αρχείου, ένα ερωτηματικό έχει
    εισαχθεί παρακάτω πριν τις 5 παύλες. Αφαιρέστε το με έναν επεξεργαστή
    κειμένου πριν την εισαγωγή και δημοσίευση του πιστοποιητικού ανάκλησης.

en: To:
el: Προς:

[ctx: Tooltip information for symmetric encryption]
en: Additionally to the keys of the recipients you can encrypt your data with a password. Anyone who has the password can read the data without any secret key. Using a password is <b>less secure</b> then public key cryptography. Even if you pick a very strong password.
el: Εκτός από τα κλειδιά των παραληπτών μπορείτε να κρυπτογραφήσετε τα δεδομένα με έναν κωδικό πρόσβασης. Όποιος έχει τον κωδικό μπορεί να διαβάσει τα δεδομένα χωρίς μυστικό κλειδί. Η χρήση κωδικού πρόσβασης είναι <b>λιγότερο ασφαλής</b> από την κρυπτογραφία δημόσιου κλειδιού. Ακόμη και αν επιλέξετε έναν πολύ ισχυρό κωδικό πρόσβασης.

en: Total number processed:
el: Συνολικός αριθμός επεξεργασμένων:

en: Transfer to smartcard
el: Μεταφορά σε έξυπνη κάρτα

en: Trust Level
el: Επίπεδο εμπιστοσύνης

en: Trust Root Certificate
el: Εμπιστοσύνη στο root πιστοποιητικό

en: Trust level:
el: Επίπεδο εμπιστοσύνης:

en: Trusted introducer for:
el: Έμπιστος ενδιάμεσος για:

en: Try to load S/MIME certificates from PKCS#15 smartcards
el: Προσπάθησε να φορτώσεις πιστοποιητικά S/MIME από έξυπνες κάρτες PKCS#15

en: URL schemes to block
el: Σχήματα URL για αποκλεισμό

en: Unable to start process %1. Please check your installation.
el: Αδυναμία εκκίνησης της διεργασίας %1. Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: Unable to start process dirmngr. Please check your installation.
el: Αδυναμία εκκίνησης της διεργασίας dirmngr. Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: Unable to start process gpgsm. Please check your installation.
el: Αδυναμία εκκίνησης της διεργασίας gpgsm. Παρακαλώ ελέγξτε την εγκατάστασή σας.

en: Unchanged:
el: Μη τροποποιημένα:

en: Unknown exception in Task::start()
el: Άγνωστη εξαίρεση στο Task::start()

en: Unknown value for WHAT
el: Άγνωστη τιμή για την WHAT

en: Updated groups:
el: Ενημέρωση ομάδων:

en: Updating...
el: Ενημέρωση...

en: Usage:
el: Χρήση:

en: Use it to revoke this key in case of a compromise or loss of
    the secret key.
el: Χρησιμοποιήστε το για να ανακαλέσετε το κλειδί σε περίπτωση
    αποκάλυψης ή απώλειας του μυστικού κλειδιού.

en: Use pgp as the default extension for generated OpenPGP files
el: Χρήση pgp ως η προκαθορισμένη επέκταση για τη δημιουργία OpenPGP αρχείων

en: Use symmetric encryption only.
el: Να χρησιμοποιηθεί συμμετρική κρυπτογράφηση μόνο.

en: Use system HTTP proxy:
el: Χρήση διαμεσολαβητή HTTP του συστήματος:

en: Use this command to create file archives.
el: Χρησιμοποιήστε αυτήν την εντολή για να δημιουργήσετε αρχειοθήκες.

en: Use this proxy for HTTP requests:
el: Χρήση αυτού του διαμεσολαβητή για αιτήσεις HTTP:

en: User ID '%1' certified with key %2
el: Ο χρήστης με αναγνωριστικό '%1' πιστοποιήθηκε με το κλειδί %2

en: User IDs
el: Αναγνωριστικά χρηστών

en: User IDs and certifications
el: Αναγνωριστικά χρηστών και πιστοποιήσεις

en: User cancel
el: Ακύρωση χρήστη

en: User canceled
el: Ακύρωση από χρήστη

en: Using a business card.
el: Χρήση επαγγελματικής κάρτας.

en: Valid from:
el: Έγκυρο από:

[ctx: Valid until DATE]
en: Valid until %1
el: Έγκυρο έως %1

en: Valid until:
el: Έγκυρο έως:

[ctx: Valid until:]
en: unlimited
el: απεριόριστο

en: Validate certificates online (OCSP)
el: Δικτυακή επαλήθευση πιστοποιητικών (OCSP)

[ctx: Verification of a detached signature in progress. The first file contains the data.The second file is the signature file.]
en: Verifying <filename>%1</filename> with <filename>%2</filename>...
el: Επαλήθευση <filename>%1</filename> με <filename>%2</filename>...

en: Verify Checksum Files Error
el: Σφάλμα επαλήθευσης αρχείων αθροισμάτων ελέγχου

en: Verify Checksum Files...
el: Επαλήθευση αρχείων αθροίσματος ελέγχου...

en: Verify the fingerprint, mark the user IDs you want to certify, and select the key you want to certify the user IDs with.<br><i>Note: Only the fingerprint clearly identifies the key and its owner.</i>
el: Επιβεβαιώστε το δακτυλικό αποτύπωμα, σημειώστε τα αναγνωριστικά χρήστη που θέλετε να πιστοποιήσετε, και επιλέξτε το κλειδί με το οποίο θέλετε να πιστοποιήσετε τα αναγνωριστικά χρήστη.<br><i>Σημείωση: Μόνο το δακτυλικό αποτύπωμα ξεκάθαρα ταυτοποιεί το κλειδί και τον ιδιοκτήτη του.</i>

en: Verifying %1...
el: Επαλήθευση %1...

en: Verifying checksums (%2) in %1
el: Επαλήθευση αθροισμάτων ελέγχου (%2) στο %1

en: Verifying signature %1...
el: Επαλήθευση υπογραφής %1...

en: When encrypting multiple files or a folder Kleopatra creates an encrypted archive with this command.
el: Με την κρυπτογράφηση πολλών αρχείων ή ενός φακέλου η Kleopatra δημιουργεί μια κρυπτογραφημένη αρχειοθήκη με αυτήν την εντολή.

en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first found DP entry is used.  With this option, all entries using the LDAP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
el: Κατά την αναζήτηση της τοποθεσίας μιας CRL, το υπό έλεγχο πιστοποιητικό περιέχει καταχωρήσεις γνωστές ως "Σημεία διανομής CRL" (DP), τα οποία είναι URL περιγραφής της μεθόδου πρόσβασης του CRL. Χρησιμοποιείται η πρώτη καταχώρηση DP. Με αυτή την επιλογή, όλες οι καταχωρήσεις που χρησιμοποιούν το LDAP παραβλέπονται κατά την αναζήτηση κατάλληλου σημείου διανομής DP.

en: When looking for the location of a CRL, the to-be-tested certificate usually contains what are known as "CRL Distribution Point" (DP) entries, which are URLs describing the way to access the CRL. The first-found DP entry is used.  With this option, all entries using the HTTP scheme are ignored when looking for a suitable DP.
el: Κατά την αναζήτηση της τοποθεσίας μιας CRL, το υπό έλεγχο πιστοποιητικό συνήθως περιέχει καταχωρήσεις γνωστές ως "Σημεία διανομής CRL" (DP), τα οποία είναι URL που περιγράφουν τη μέθοδο πρόσβασης στο CRL. Χρησιμοποιείται η πρώτη καταχώρηση DP. Με την επιλογή αυτή, όλες οι καταχωρήσεις που χρησιμοποιούν το HTTP σχήμα παραβλέπονται κατά την αναζήτηση κατάλληλου σημείου διανομής DP.

en: X.509 Directory Services
el: X.509 υπηρεσίες καταλόγου

[ctx: X.509 certificate DN (validity, created: date)]
en: %1 (%2, created: %3)
el: %1 (%2, δημιουργήθηκε: %3)

en: You are about to revoke the following certification: | You are about to revoke the following %1 certifications:
el[0]: Πρόκειται να ανακαλέσετε την παρακάτω πιστοποίηση:
el[1]: Πρόκειται να ανακαλέσετε τις παρακάτω %1 πιστοποιήσεις:

en: You are not allowed to create S/MIME certificate signing requests.
el: Δεν σας επιτρέπεται η δημιουργία αιτημάτων υπογραφής S/MIME πιστοποιητικών.

en: You can use this to add additional info to a certification.
el: Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε αυτό για να προσθέσετε πληροφορία σε ένα πιστοποιητικό.

en: You can use this to certify a trusted introducer for a domain.
el: Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε αυτό για να πιστοποιήσετε έναν έμπιστο ενδιάμεσο για έναν τομέα.

en: You can use this to set an expiration date for a certification.
el: Μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε αυτό για να ρυθμίσετε μια ημερομηνία λήξης για ένα πιστοποιητικό.

en: You cannot revoke any certifications of this key.
el: Δεν μπορείτε να ανακαλέσετε πιστοποιήσεις αυτού του κλειδιού.

en: You cannot revoke any certifications of this user ID. | You cannot revoke any certifications of these user IDs.
el[0]: Δεν μπορείτε να ανακαλέσετε πιστοποιήσεις αυτού του αναγνωριστικού χρήστη.
el[1]: Δεν μπορείτε να ανακαλέσετε πιστοποιήσεις αυτών των αναγνωριστικών χρηστών.

en: You cannot revoke any of the certifications of this user ID. Select any of the certifications for details.
el: Δεν μπορείτε να ανακαλέσετε πιστοποιήσεις αυτού του αναγνωριστικού χρήστη. Επιλέξτε μια από τις πιστοποιήσεις για λεπτομέρειες.

en: You cannot revoke this certification because it wasn't made with one of your keys (or the required secret key is missing).
el: Δεν μπορείτε να ανακαλέσετε αυτήν την πιστοποίηση επειδή δεν έχει γίνει με ένα από τα κλειδιά σας (ή το απαιτούμενο μυστικό κλειδί λείπει).

en: You cannot revoke this certification.
el: Δεν μπορείτε να ανακαλέσετε αυτήν την πιστοποίηση.

en: You have to select different filenames for different protocols.
el: Πρέπει να επιλέξετε διαφορετικά ονόματα αρχείων για διαφορετικά πρωτόκολλα.

en: You need to select a signing certificate to proceed.
el: Θα πρέπει να επιλέξετε ένα πιστοποιητικό υπογραφής για τη συνέχεια.

en: You need to select an OpenPGP signing certificate and an S/MIME signing certificate to proceed.
el: Θα πρέπει να επιλέξετε πιστοποιητικά υπογραφής OpenPGP και S/MIME για τη συνέχεια.

en: You need to select an OpenPGP signing certificate to proceed.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα πιστοποιητικό υπογραφής OpenPGP για τη συνέχεια.

en: You need to select an S/MIME signing certificate to proceed.
el: Πρέπει να επιλέξετε ένα πιστοποιητικό υπογραφής S/MIME για τη συνέχεια.

en: You need to set a PIN before you can use the certificates.
el: Απαιτείται να οριστεί ένα PIN πριν τη χρήση των πιστοποιητικών.

en: You will be asked for a passphrase to protect that file during key generation.
el: Θα σας ζητηθεί ένα συνθηματικό προστασίας αυτού του αρχείου κατά τη δημιουργία του κλειδιού.

en: authenticate
el: ταυτοποίηση

en: authentication
el: ταυτοποίηση

en: cannot use argument passing on standard input for unpack-command
el: αδυναμία χρήσης ορίσματος στην τυπική είσοδο για unpack-command

en: certification
el: πιστοποίηση

en: certify
el: πιστοποίηση

[ctx: default name for new group of keys]
en: New Group
el: Νέα ομάδα

[ctx: description of filename filter]
en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Backup Files
el: Αρχεία αντιγράφου ασφαλείας μυστικού κλειδιού

[ctx: description of filename filter]
en: Secret Key Files
el: Αρχεία μυστικού κλειδιού

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file"]
en: Output of %1
el: Έξοδος του %1

[ctx: e.g. "Output of tar xf - file1 ..."]
en: Output of %1 ...
el: Έξοδος του %1 ...

en: encrypt
el: κρυπτογράφηση

en: encryption
el: κρυπτογράφηση

[ctx: file name (imported with gpg/gpgsm)]
en: %1 (imported with %2)
el: %1 (έγινε εισαγωγή με το %2)

[ctx: filename filter like Certificate Groups (*.foo)]
en: Certificate Groups (*%1)
el: Ομάδες πιστοποιητικών (*%1)

[ctx: groups of keys]
en: groups
el: ομάδες

en: hour
el: ώρα

en: invalid mode: "%1"
el: Μη έγκυρη λειτουργία: "%1"

en: invalid protocol "%1"
el: μη έγκυρο πρωτόκολλο "%1"

[ctx: key is 'offline key', i.e. secret key is not stored on this computer]
en: offline
el: εκτός σύνδεσης

en: multiple instances
el: πολλαπλά αντίγραφα

en: never
el: ποτέ

en: no proxy
el: χωρίς διαμεσολαβητή

en: not properly installed
el: μη ορθή εγκατάσταση

en: not reachable
el: μη προσπελάσιμο

en: not set
el: δεν ορίστηκε

en: not supported
el: μη υποστηριζόμενο

[ctx: number, operation description]
en: Operation %1: %2
el: Λειτουργία %1: %2

en: on this computer
el: στον υπολογιστή αυτό

[ctx: self-test did not pass]
en: Failed
el: Απέτυχε

en: signing
el: υπογραφή

en: smart card
el: έξυπνη κάρτα

[ctx: smart card <serial number>]
en: smart card %1
el: έξυπνη κάρτα %1

en: test results
el: αποτελέσματα ελέγχου

[ctx: text for screen readers]
en: recipient key
el: κλειδί παραλήπτη

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
el: χωρίς διεύθυνση αλληλογραφίας

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field must be filled out]
en: required
el: απαιτείται

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
el: μη έγκυρη καταχώρηση

[ctx: title:window]
en: Add User ID
el: Προσθήκη αναγνωριστικού χρήστη...

[ctx: title:window]
en: Revoke Certificate
el: Ανάκληση πιστοποιητικού

en: too old
el: πεπαλαιωμένο

en: unexpected error
el: μη αναμενόμενο σφάλμα

en: unknown exception caught
el: σύλληψη άγνωστης εξαίρεσης

en: unknown problem
el: άγνωστο πρόβλημα

[ctx: unknown storage location]
en: unknown
el: άγνωστη
