libkleopatra - en to cs translation catalogue (343 entries)

[ctx: %1 is a placeholder for the name of a compliance mode. E.g. NATO RESTRICTED compliant or VS-NfD compliant]
en: The signature is %1
cs: Podpis je %1

en: %1-bit %2 (secret key available)
cs: %1-bit %2 (tajný klíč k dispozici)

en: '%1' empty or not found
cs: '%1' prázdný nebo nenalezen

en: '%1' entry is empty/missing
cs: '%1' položka je prázdná/chybějící

en: '%1' too complex (would need shell)
cs: '%1' příliš komplexní (byl by potřeba shell)

[ctx: (validity, protocol, creation date)]
en: (%1, %2, created: %3)
cs: (%1, %2, vytvořeno: %3)

en: 0 - None
cs: 0 - Žádný

en: 1 - Basic
cs: 1 - Základní

en: 1 server configured | %1 servers configured
cs[0]: 1 server byl nastaven
cs[1]: %1 servery byly nastaveny
cs[2]: %1 serverů bylo nastaveno

en: 2 - Verbose
cs: 2 - Podrobně

en: 3 - More Verbose
cs: 3 - Podrobněji

en: 4 - All
cs: 4 - Vše

[ctx: <b>User ID of certificate</b> (serial number serial no. of certificate)]
en: <b>%1</b> (serial number %2)
cs: <b>%1</b> (sériové číslo %2)

[ctx: <b>User ID of key</b> (Key ID key ID of key in hex notation)]
en: <b>%1</b> (Key ID 0x%2)
cs: <b>%1</b> (ID klíče 0x%2)

en: <p>Your OpenPGP encryption key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
cs: <p>Váš šifrovací OpenPGP klíč</p><p align="center">%1</p>vypršel méně než před dnem.</p>

en: <p>Your OpenPGP signing key</p><p align=center>%1</p><p>expired less than a day ago.</p>
cs: <p>Váš podepisovací klíč OpenPGP/p><p align=center>%1</p><p>vypršel méně než před dnem.</p>

en: <placeholder>none</placeholder>
cs: <placeholder>nic</placeholder>

en: <placeholder>unknown</placeholder>
cs: <placeholder>neznámý</placeholder>

en: <qt><p>An error occurred while fetching the keys from the backend:</p><p><b>%1</b></p></qt>
cs: <qt> <p>Nastala chyba při získávání klíčů z modulu:</p><p><b>%1</b></p></qt>

en: <qt><p>If you check this box your choice will be stored and you will not be asked again.</p></qt>
cs: <qt> <p>Pokud zaškrtnete toto políčko, bude vaše volba uložena a již nebudete dotazováni.</p></qt>

en: <qt>One backend returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt> | <qt>%1 backends returned truncated output.<p>Not all available keys are shown</p></qt>
cs[0]: <qt>Jedna podpůrná vrstva vrátila zkrácený výstup.<p>Ne všechny dostupné klíče jsou zobrazeny</p></qt>
cs[1]: <qt>%1 podpůrné vrstvy vrátily zkrácený výstup.<p>Ne všechny dostupné klíče jsou zobrazeny</p></qt>
cs[2]: <qt>%1 podpůrných vrstev vrátilo zkrácený výstup.<p>Ne všechny dostupné klíče jsou zobrazeny</p></qt>

[ctx: @action:button]
en: &Copy to Clipboard
cs: Z&kopírovat do schránky

[ctx: @action:button]
en: &Reread Keys
cs: Znovu načíst &klíče

[ctx: @action:button]
en: &Save to Disk...
cs: &Uložit na disk...

[ctx: @action:button]
en: &Start Certificate Manager
cs: &Spustit správce certifikátů

[ctx: @action:button]
en: Add
cs: Přidat

[ctx: @action:button]
en: Change...
cs: Změnit...

[ctx: @action:button]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: @action:button]
en: Diagnostics
cs: Diagnostika

[ctx: @action:button]
en: Edit
cs: Úpravy

[ctx: @action:button]
en: Move Down
cs: Posunout dolů

[ctx: @action:button]
en: Move Up
cs: Posunout nahoru

[ctx: @action:button]
en: Move to Bottom
cs: Přesunout dolů

[ctx: @action:button]
en: Move to Top
cs: Přesunout nahoru

[ctx: @action:button]
en: Remove
cs: Odstranit

[ctx: @action:button]
en: Search for &External Certificates
cs: Vyhledat &externí certifikáty

[ctx: @action:button]
en: Show Details
cs: Zobrazit podrobnosti

[ctx: @action:button]
en: Show Matching Keys
cs: Zobrazovat odpovídající klíče

[ctx: @action:button The Audit Log is a detailed error log from the gnupg backend]
en: Show Audit Log
cs: Zobrazit záznam Auditu

[ctx: @action:button short for 'Show all keys']
en: Show All
cs: Zobrazit vše

[ctx: @action:inmenu]
en: Ascending
cs: Vzestupně

[ctx: @action:inmenu]
en: Descending
cs: Sestupně

[ctx: @info]
en: Error: %1
cs: Chyba: %1

[ctx: @info]
en: The date cannot be changed.
cs: Datum nelze změnit.

[ctx: @info ... between <a date> and <another date>.]
en: Enter a date between %1 and %2.
cs: Zadejte datum mezi %1 a %2

[ctx: @info Used as error message for a required text input]
en: Enter a value.
cs: Zadat hodnotu.

[ctx: @info the compliance of the key with certain requirements is unknown]
en: unknown
cs: neznámý

[ctx: @info the expiration date of the key is unknown]
en: unknown
cs: neznámý

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear
cs: Vyprázdnit

[ctx: @info:tooltip]
en: Open file dialog
cs: Otevřít souborový dialog

[ctx: @info:tooltip]
en: Show all keys
cs: Zobrazit všechny klíče

[ctx: @info:tooltip]
en: Show certificate list
cs: Zobrazit seznam certifikátů

[ctx: @info:tooltip]
en: Show keys matching the email address
cs: Zobrazit klíče odpovídající e-mailové adrese

[ctx: @info:tooltip for not selecting a key for signing.]
en: The email will not be cryptographically signed.
cs: E-mail nebude kryptograficky podepsán.

[ctx: @info:whatsthis]
en: This is a list of all directory services that are configured for use with X.509.
cs: Toto je seznam všech služeb adresáře, které jsou nastaveny po použití s X.509.

[ctx: @item:inlistbox]
en: One year from now
cs: Za rok od teď

[ctx: @item:inlistbox]
en: Three years from now
cs: Za tři roky od teď

[ctx: @item:inlistbox]
en: Two years from now
cs: Za dva roky od teď

[ctx: @label]
en: Directory services
cs: Adresářové služby

[ctx: @label]
en: Email address
cs: E-mailová adresa

[ctx: @label]
en: Name
cs: Název

[ctx: @label ... (between <a date> and <another date>):]
en: Valid until (between %1 and %2):
cs: Platný do (mezi %1 a %2):

[ctx: @label Valid until (<a date>):]
en: Valid until (%1):
cs: Platný do (%1):

[ctx: @label label text (required)]
en: %1 (required)
cs: %1 (požadováno)

[ctx: @label:textbox]
en: &Search for:
cs: &Hledat:

[ctx: @label:textbox]
en: Available attributes:
cs: Dostupné atributy:

[ctx: @label:textbox]
en: Current attribute order:
cs: Současné pořadí atributů:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption keys:
cs: Šifrovací klíče:

[ctx: @label:textbox]
en: Encryption preference:
cs: Přednost v šifrování:

[ctx: @label:textbox]
en: Recipient:
cs: Příjemce:

[ctx: @label:textbox]
en: Set the debugging level to
cs: Nastavit úroveň ladění na

[ctx: @label:textbox]
en: The following keys will be used for encryption:
cs: Následující klíče budou použity pro šifrování:

[ctx: @label:textbox]
en: Your keys:
cs: Vaše klíče:

[ctx: @option:check]
en: &Remember choice
cs: Zapamatovat si výbě&r

[ctx: @title:column]
en: Algorithm
cs: Algoritmus

[ctx: @title:column]
en: Certification Trust
cs: Důvěryhodnost certifikace

[ctx: @title:column]
en: Fingerprint
cs: Otisk

[ctx: @title:column]
en: Issuer
cs: Vydavatel

[ctx: @title:column]
en: Key ID
cs: ID klíče

[ctx: @title:column]
en: Last Update
cs: Poslední aktualizace

[ctx: @title:column]
en: Name
cs: Název

[ctx: @title:column]
en: Origin
cs: Původ

[ctx: @title:column]
en: Protocol
cs: Protokol

[ctx: @title:column]
en: Serial Number
cs: Sériové číslo

[ctx: @title:column]
en: Status
cs: Stav

[ctx: @title:column]
en: Tags
cs: Značky

[ctx: @title:column]
en: Valid From
cs: Platný od

[ctx: @title:column]
en: Valid Until
cs: Platný do

[ctx: @title:menu]
en: View Columns
cs: Zobrazit sloupce

[ctx: @title:window]
en: Certificate Manager Error
cs: Chyba správce certifikátů

[ctx: @title:window]
en: Encryption Key Approval
cs: Schválení šifrovacího klíče

[ctx: @title:window]
en: Error
cs: Chyba

[ctx: @title:window]
en: File Save Error
cs: Chyba ukládání souboru

[ctx: @title:window]
en: GnuPG Audit Log Viewer
cs: Prohlížeč záznamů auditu GnuPG

[ctx: @title:window]
en: Information
cs: Informace

[ctx: @title:window]
en: Key Listing Failed
cs: Výpis klíče selhal

[ctx: @title:window]
en: Key generation
cs: Generování klíče

[ctx: @title:window]
en: LDAP Directory Service
cs: Adresářová služba LDAP

[ctx: @title:window]
en: No GnuPG Audit Log
cs: Chybí záznam auditu GnuPG

[ctx: @title:window]
en: Operation Failed
cs: Operace selhala

[ctx: @title:window]
en: System Error
cs: Systémová chyba

en: Add
cs: Přidat

en: Add to current attribute order
cs: Přidat do současného pořadí atributů

en: Advanced Settings
cs: Pokročilá nastavení

en: Advanced options
cs: Rozšířené možnosti

[ctx: All Certificates]
en: All
cs: Vše

en: All User IDs are certified.
cs: Všechna ID uživatelů jsou certifikována.

en: All others
cs: Vše ostatní

en: Always Ask
cs: Vždy se dotázat

en: Always Encrypt
cs: Vždy šifrovat

en: Always Encrypt If Possible
cs: Šifrovat, je-li to možné

en: Always Encrypt with This Key
cs: Vždy šifrovat tímto klíčem

en: Always Sign
cs: Vždy podepisovat

en: Always Sign If Possible
cs: Vždy podepisovat, je-li to možné

en: An error occurred importing this certificate: %1
cs: Při importu tohoto certifikátu došlo k chybě: %1

en: Anonymous
cs: Anonymní

en: Any
cs: Cokoliv

en: Any OpenPGP
cs: Jakékoliv OpenPGP

en: Any S/MIME
cs: Jakékoliv S/MIME

[ctx: As in 'this user ID is not certified']
en: not certified
cs: nebylo certifikováno

[ctx: As in 'this user ID is valid.']
en: certified
cs: certifikováno

[ctx: As in all keys are valid.]
en: all certified
cs: vše certifikováno

[ctx: As in all user IDs are valid.]
en: certified
cs: certifikováno

[ctx: As in not all keys are valid.]
en: not all certified
cs: nebylo vše certifikováno

[ctx: As in not all user IDs are valid.]
en: not certified
cs: nebylo certifikováno

en: Ask
cs: Dotázat se

en: Ask Whenever Encryption is Possible
cs: Dotázat se, kdykoli je šifrování možné

en: Ask Whenever Possible
cs: Dotázat se, je-li to možné

en: Authenticate
cs: Ověřit přístup

en: Authentication
cs: Ověření

en: Bad policy
cs: Špatné zásady

en: Bad signature
cs: Chybný podpis

en: Bad signature by %1: %2
cs: Chybný podpis od %1: %2

en: Bad signature by an unknown certificate: %1
cs: Špatný podpis neznámým certifikátem: %1

en: Bad signature by unknown certificate %1: %2
cs: Špatný podpis neznámým certifikátem %1: %2

en: Business category
cs: Obchodní kategorie

en: CRL missing
cs: Chybí CRL

en: CRL too old
cs: Příliš stará CRL

en: Cannot use both %f and | in '%1'
cs: Nelze použít %f a zároveň | v '%1'

[ctx: Caption for signing key selection]
en: Confirm identity '%1' as:
cs: Potvrdit identitu '%1' jako:

en: Caught unknown exception in group %1
cs: Zachycena neznámá výjimka ve skupině %1

en: Certificate is not available
cs: Certifikát není dostupný

[ctx: Certificates to certify by the user]
en: To Certify
cs: Certifikovat

en: Certification trust
cs: Důvěryhodnost certifikace

[ctx: Certified Certificates]
en: Certified
cs: Certifikováno

en: Certify
cs: Certifikovat

en: Certifying User IDs
cs: Certifikuji ID uživatelů

en: Checking selected keys...
cs: Kontroluji vybrané klíče...

en: Common name
cs: Obecné jméno

en: Connection Security
cs: Zabezpečení spojení

en: Could not save to file "%1": %2
cs: Nelze uložit do souboru %1": %2

en: Could not start certificate manager; please check your installation.
cs: Nelze spustit správce certifikátů; prosím zkontrolujte svoji instalaci.

en: Country code
cs: Kód země

en: Description
cs: Popis

en: Disabled
cs: Zakázáno

en: Do not sign this email
cs: Nepodepisovat tuto zprávu

en: Domain component
cs: Komponenta domény

en: Edit...
cs: Upravit...

en: Email
cs: E-mail

en: Email address
cs: E-mailová adresa

en: Encrypt
cs: Šifrovat

en: Encrypt Whenever Encryption is Possible
cs: Šifrovat kdykoli je to možné

en: Encryption
cs: Šifrování

en: Enter a name and an email address to use for the certificate.
cs: Zadejte jméno a e-mailovou adresu pro použití pro certifikát.

en: Enter a name and/or an email address to use for the certificate.
cs: Zadejte jméno a/nebo e-mailovou adresu pro použití pro certifikát.

en: Enter a name or an email address.
cs: Zadejte jméno nebo e-mailovou adresu.

en: Enter a name.
cs: Zadejte název.

en: Enter an email address.
cs: Zadejte e-mailovou adresu

en: Error in checksum definition %1: %2
cs: Chyba v definici kontrolního součtu %1: %2

en: Error: Signature not verified
cs: Chyba: Podpis neověřen

en: Expired
cs: Prošlý

en: Exportable
cs: Lze exportovat

en: Fax number
cs: Faxové číslo

en: Fetching keys...
cs: Stahuji klíče...

en: File import
cs: Import souboru

en: Fingerprint
cs: Otisk

[ctx: Fully Certified Certificates]
en: Fully Certified
cs: Plně certifikováno

en: Generate
cs: Vygenerovat

en: Generate a new key pair
cs: Generovat nový pár klíčů

en: Generated
cs: Vygenerováno

en: Generating key for '%1'...
cs: Vytvářím klíč pro '%1'...

en: Given name
cs: Jméno

en: Good signature
cs: Správný podpis

en: Good signature by %1.
cs: Správný podpis od %1.

en: Good signature by an unknown certificate.
cs: Dobrý podpis neznámým certifikátem.

en: Good signature by unknown certificate %1.
cs: Dobrý podpis neznámým certifikátem %1:

en: HTML files (*.html)
cs: Soubory HTML (*.html)

en: Host:
cs: Hostitel:

en: Inline OpenPGP (deprecated)
cs: Vložený OpenPGP (zastaralé)

en: Invalid signature by %1: %2
cs: Neplatný podpis od %1: %2

en: Invalid signature by an unknown certificate: %1
cs: Neplatný podpis neznámým certifikátem: %1

en: Invalid signature by unknown certificate %1: %2
cs: Neplatný podpis neznámým certifikátem %1: %2

en: Issuer
cs: Vydavatel

en: Key ID
cs: ID klíče

en: Key List Result
cs: Výsledek výpisu klíčů

en: Key Selection
cs: Výběr klíče

[ctx: Key fingerprint]
en: Fingerprint
cs: Otisk

[ctx: Key issuer]
en: Issuer
cs: Vydavatel

[ctx: Key status]
en: Status
cs: Stav

en: Keys:
cs: Klíče:

en: Keyserver
cs: Server klíčů

en: LDAP Server
cs: Server LDAP

en: Loading keys ...
cs: Načítám klíče...

en: Loading...
cs: Probíhá načítání...

en: Location
cs: Umístění

en: Mail address
cs: Poštovní adresa

en: Mobile phone number
cs: Číslo na mobil

en: Move one down
cs: Přesunout dolů

en: Move one up
cs: Přesunout nahoru

en: Move to bottom
cs: Přesunout dospodu

en: Move to top
cs: Přesunout navrch

[ctx: My own Certificates]
en: My Own
cs: Moje vlastní

en: Name
cs: Název

en: Never Encrypt
cs: Nikdy nešifrovat

en: Never Encrypt with This Key
cs: Tímto klíčem nikdy nešifrovat

en: Never Sign
cs: Nikdy nepodepisovat

en: New signatures were added to this certificate by the import.
cs: Importem byly do tohoto certifikátu přidány nové podpisy.

en: No
cs: Ne

en: No backends found for listing keys. Check your installation.
cs: Nenalezen žádný modul pro výpis klíčů. Zkontrolujte si svou instalaci.

en: None configured
cs: Nenastaveno

[ctx: Not Certified Certificates]
en: Not Certified
cs: Nebylo certifikováno

[ctx: Not Fully Certified Certificates]
en: Not Fully Certified
cs: Nebylo plně certifikováno

en: Not VS-NfD compliant
cs: Nesplňující VS-NfD

en: One User ID is not certified. | %1 User IDs are not certified.
cs[0]: Jedno ID uživatele není certifikováno.
cs[1]: %1 ID uživatelů nejsou certifikována.
cs[2]: %1 ID uživatelů není certifikováno.

en: Open file dialog
cs: Otevřít souborový dialog

en: OpenPGP Key Selection
cs: Výběr klíče OpenPGP

en: OpenPGP key for <b>%1</b>
cs: Klíč OpenPGP pro <b>%1</b>

en: Organization
cs: Organizace

en: Organizational unit
cs: Organizační jednotka

en: Password:
cs: Heslo:

en: Please select an (OpenPGP or S/MIME) key to use.
cs: Prosím, zvolte, který klíč (OpenPGP nebo S/MIME) použít.

en: Please select an OpenPGP key to use.
cs: Prosím, vyberte OpenPGP klíč k použití.

en: Please select an S/MIME key to use.
cs: Prosím, zvolte, který S/MIME klíč použít.

en: Postal code
cs: Směrovací číslo

en: Protect the generated key with a passphrase.
cs: Chránit generovaný klíč heslem.

en: Recheck Key
cs: Znovu zkontrolovat klíč

en: Remove from current attribute order
cs: Odstranit ze současného pořadí atributů

en: Revoked
cs: Odvolaný

en: S/MIME Key Selection
cs: Výběr S/MIME klíče

en: S/MIME key for <b>%1</b>
cs: Klíč S/MIME pro <b>%1</b>

en: SSH Authentication
cs: SSH ověření

en: Serial number
cs: Sériové číslo

en: Show certificate list
cs: Zobrazit seznam certifikátů

en: Show...
cs: Zobrazit...

en: Sign
cs: Podepsat

en: Signature expired
cs: Podpis vypršel

en: Signing
cs: Podepisování

en: Signing certificate is expired
cs: Podepisující certifikát vypršel

en: Signing certificate was revoked
cs: Podepisující certifikát byl odvolán

en: State or province
cs: Stát nebo provincie

en: Status
cs: Stav

en: Stored
cs: Uloženo:

en: Street address
cs: Adresa

en: Strength
cs: Síla

en: Subject
cs: Předmět

en: Surname
cs: Příjmení

en: System error
cs: Systémová chyba

en: Tags
cs: Značky

en: Telephone number
cs: Telefonní číslo

en: The OpenPGP backend does not support listing keys. Check your installation.
cs: Tento OpenPGP modul nepodporuje výpis klíčů. Zkontrolujte si svou instalaci.

en: The S/MIME backend does not support listing keys. Check your installation.
cs: Tento S/MIME modul nepodporuje výpis klíčů. Zkontrolujte si svou instalaci.

[ctx: The algorithm and strength of encryption key]
en: Key Material
cs: Typ klíčů

en: The certificate belongs to this recipient.
cs: Tento certifikát náleží tomuto příjemci.

en: The certificate is marked as your own.
cs: Tento certifikát je označen jako váš vlastní.

en: The import of this certificate was canceled.
cs: Import tohoto certifikátu byl zrušen.

en: The key can be used.
cs: Klíč může být použit.

en: The key is disabled.
cs: Klíč byl vypnut.

en: The key is expired.
cs: Platnost klíče uplynula.

en: The key is not designated for authentication.
cs: Klíč není určen pro ověřování.

en: The key is not designated for certifying.
cs: Klíč není určen pro certifikaci.

en: The key is not designated for encryption.
cs: Klíč není určen pro šifrování.

en: The key is not designated for signing.
cs: Klíč není určen pro podepisování.

en: The key is not secret.
cs: Klíč není tajný.

en: The key is not trusted enough.
cs: Klíč není dostatečně důvěryhodný.

en: The key is not valid.
cs: Klíč není platný.

en: The key is revoked.
cs: Klíč byl odvolán.

en: The signature is invalid: %1
cs: Podpis není platný: %1

en: The signature is valid but the certificate's validity is unknown.
cs: Podpis je v pořádku, ale platnost certifikátu je neznámá.

en: The validity cannot be checked at the moment.
cs: Platnost nyní nelze ověřit.

[ctx: The validity of the user IDs has not been/could not be checked]
en: not checked
cs: nekontrolováno

[ctx: The validity of this user ID has not been/could not be checked]
en: not checked
cs: nekontrolováno

en: There is a problem.
cs: Vyskytl se problém.

en: This can take several minutes.
cs: Tohle může trvat několik minut.

en: This certificate should not be used.
cs: Tento certifikát by neměl být používán.

en: This certificate was imported from the following sources:
cs: Tento certifikát byl importován z následujících zdrojů:

en: Title
cs: Titul

en: Trusted issuer?
cs: Důvěryhodný vydavatel

en: Type
cs: Typ

en: Unique ID
cs: Unikátní ID

en: Unknown certificate
cs: Neznámý certifikát

[ctx: Unknown encryption protocol]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Usage
cs: Využití

en: Use default
cs: Použít výchozí

en: User ID
cs: ID uživatele

en: User ID / Certification Key ID
cs: ID uživatele / ID klíče certifikátu

en: User ID is certified.
cs: ID uživatele je certifikováno.

en: User ID is not certified.
cs: ID uživatele není certifikováno.

en: User:
cs: Uživatel:

en: VS-NfD compliant
cs: Splňující VS-NfD

en: Valid From
cs: Platný od

en: Valid Until
cs: Platný do

en: Valid from
cs: Platný od

en: Valid until
cs: Platný do

en: Yes
cs: Ano

en: You can search the certificate on a keyserver or import it from a file.
cs: Certifikát můžete hledat na serveru klíčů, nebo jej importovat ze souboru.

[ctx: a group of keys/certificates]
en: Group
cs: Skupina

[ctx: accessible text for empty list of tags]
en: none
cs: žádný

en: available attributes
cs: dostupné atributy

en: certificate expired
cs: certifikát vypršel

en: class %1
cs: třída %1

en: current attribute order
cs: současné pořadí atributů

[ctx: date format suitable for screen readers; d: day as a number without a leading zero, MMMM: localized month name, yyyy: year as a four digit number]
en: MMMM d, yyyy
cs: MMMM d, rrrr

en: disabled
cs: zakázáno

en: expired
cs: prošlý

[ctx: fake/invalid signature]
en: bad
cs: špatný

[ctx: full trust]
en: full
cs: plně

en: invalid
cs: neplatné

en: key disabled
cs: klíč byl vypnut

en: key expired
cs: klíč vypršel

en: key revoked
cs: klíč byl odvolán

[ctx: marginal trust]
en: marginal
cs: okrajově

[ctx: name <email> (validity, protocol, creation date)]
en: %1 (%2, %3, created: %4)
cs: %1 (%2, %3, vytvořeno: %4)

[ctx: name of group of keys (n key(s), validity)]
en: %2 (1 key, %3) | %2 (%1 keys, %3)
cs[0]: %2 (1 klíč, %3)
cs[1]: %2 (%1 klíče, %3)
cs[2]: %2 (%1 klíčů, %3)

en: no public key
cs: chybí věřený klíč

[ctx: no specific preference]
en: <none>
cs: <nic>

[ctx: no specific preference]
en: <placeholder>none</placeholder>
cs: <placeholder>nic</placeholder>

[ctx: no, is not exportable]
en: no
cs: ne

en: not applicable
cs: nepoužitelné

en: revoked
cs: odvolaný

[ctx: stored...]
en: on this computer
cs: na tomto počítači

[ctx: text for screen readers]
en: not applicable
cs: nepoužitelné

[ctx: text for screen readers for an empty email address]
en: no email
cs: žádný e-mail

[ctx: text for screen readers for an empty name]
en: no name
cs: bez názvu

[ctx: text for screen readers to indicate that the associated object, such as a form field, has an error]
en: invalid entry
cs: neplatná položka

[ctx: title:window]
en: Create OpenPGP Certificate
cs: Vytvořit certifikát OpenPGP

[ctx: ultimate trust]
en: ultimate
cs: maximálně

[ctx: undefined trust]
en: undefined
cs: nedefinováno

en: unknown
cs: neznámý

[ctx: unknown trust level]
en: unknown
cs: neznámý

en: unlimited
cs: bez omezení

en: untrusted
cs: nedůvěryhodný

en: valid
cs: platný

[ctx: yes, is exportable]
en: yes
cs: ano
